DE BREE BRUID AOEDER IH Veertien uur achtereen dineren „Dat was geen eten meer, dal was vreselijk!" Kerstdiner zonder wild PARIS c'est DE PAAUW TERNEÜZEN sfeer en jheid Bleyenberg ratuur snflitsers 'erst- eschenken.. ij De Paauw ndt u alles op AS VAN GENT Wachten Veertien gangen liliii'üw li mi in Vréselijk©" Hautes Sautemes Ananas Vroeger- nu Integratie 'DE STEM VAN ZATERDAG 14 DECEMBER 1968 lv TERNEÜZEN schikking. 53 geen enkel moment SARENAANSTEKERS RFUMERIE-ARTIKEN z enz. )OR KERSTSFEER... IARSENSTAANDERS RLOVINGSKADO'S iSETTES (Gero of W.M.N wilt u nog een leuke foto iken Dtografiegebiea. DSTSTRAAT 1 S VAN GENT BREDA Het is nog geen dertig jaar geleden dat er maar één soort publick was dat zich kon permitteren „uit eten" te gaan. En in die tijd was buitenshuis eten alleen mogelijk in één soort zaak. In huizen, waarvan de naam alleen al een beeld opriep van gastronomische geneugten. Maar de maalstroom van veranderingen heeft ook onze eet gewoonten niet met rust kunnen laten. Wij „culinaire" wester lingen, ervaren dat minstens drie maal per dag. Bij de gerenom meerde hotel- en restaurantbedrijven kan men er van meepraten. Van liet rijk geschakeerde publiek dat tegenwoordig de cafetaria's, lunchrooms, automatieken, coffee-shops, zelfbedienings- en weg restaurant en hamburgerliouses waar alles op snelheid is inge- steld frekwenteert, kon men zich dertig jaar geleden nog geen voorstelling maken. Toen verliep elk diner in alle rust en degelijk heid. De hedendaagse menu's zijn echter kort en de gasten gehaast. In de tijd dat de koetsier de paar-' denhoofdstellen voorgoed aan de muur hing en zijn rijbewijs pro beerde te halen, lagen de (menu)- kaarten nog onvergelijkbaar an ders. De heer H. Slawik, directeur van het befaamde café - restau rant Princeville in Princenhage, weet daarover mee te praten. Hij diste uit zijn commis-de-rang-tijd een diner op, dat zeer ongeloof waardig zal klinken in de oren van heer Slwaik schetst en en de moderne aardappeleter. De neer Slawik schetst sprekend met Toon Hermans een voor treffelijk karakteristiek van de oude eetgewoonten: „Dat was geen eten meer, dat was vreselijk!" Hij werkte in 1928 mee aan een diner dat de destijds meest beken de strafpleiter in Rotterdam liet aanrichten. Alles wat toen naam had in Rotterdam, Den Haag en Wassenaar zat aan het diner aan, ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest van de advocaat. De heer Slawik: „Een week van tevoren werd de eetzaal verbouwd. De tafels werden in carré gezet, met in het midden een zinken bak, gecamoufleerd door bloemen. Er was een motortje in gemaakt, zp- dat er een soort fonteintje ont stond. In de bak zwommen forel len. Voor moderne begrippen wil dat allemaal weinig zeggen, maar deze voorzieningen waren voor die tijd exceptioneel". Op de bewuste dag werden des middags tegen twee.; uqr#*Loj Sfe-stoelen aangeschoven, -i 1 bhnket kreeg bëpaatd ëeb 'matiï neus slot De drie pauzes meegere kend, nam het geheel veertien (14) uur in beslag. De gewaardeer de gasten vertrokken dus weer rond vier uur. In de tussentijd had men vrijwel uitsluitend gegeten en gedronken. De heer Slawik: „Het begon met een hors d'oeuvre van een kleine vier uur. Tijdens deze eerste gang moest men om de gedachte te bepalen twaalf ma 1 van bestek verwisselen. De gasten konden uit minstens zestig verschillende ge rechten kiezen: oesters, kaviaar, kreeft, etc. Zoiets bestaat nu niet meer". -• room. Alles was moddervet en oer degelijk. Na het warme voorgerecht en de visschotel kwam de eerste gros pièce (hoofdschotel) ter tafel. In middels waren de tafels afge zien van de zeer regelmatige be stekwisseling helemaal schoon gemaakt. Na twee tot drie gerech ten werden de tafels zelf „ver schoond" en nieuwe servetten rer- gelegd. waarna het kelner-korps op nieuw kon indienen. De hoofdschotel werd gevolgd door asperges en een sorbet. Dit laatste diende om de inwendige mens wat „ruimte" te bieden. De eerste pauze viel meestal na de sorbet. Men gunde zich de tijd. Om de zware, vette gerechten het hoofd te kunnen bieden, was er bij elke gang een keuze uit vier, vijf verschillende wijnen. Bij deze gigantische eetpartij was alles reeds vooraf tot in de puntjes geregeld. Maar wanneer kleinere gezel schappen gingen eten, was de wijn niet een-twee-drie besteld. Het kie zen vormde een ceremonie apart. Pas na een uitgebreid wijnfiloso- fisch gesprek, dat zich toespitste op de beklemmende vraag of een wijn uit '19 was te pref eren boven één van '23 viel de beslissing. Huitres Impériales. Mixta a la Norwégienne. Consommé Tosca. Potage Crème a la Voisin. Crousfacles a Ia Nissarde. Truite du Iac Lêhman a l'Hrchanget. Dinde braisée aux qualre-saisons. Mignonnefles d'agneau a la Chatelaine. Bécassines a l'lfa/ienne. Rrtichauis (l'ila Barigoule. Heige au Tjrip/e-séc. Gélinofles röfies au Cresson. Compote Bar/lefl. Parfait de Strasbourg. Timbate a Ia Montreuit. Bombe a Ia Georgette. Gautres au Chester. Fruits. Dessert. Een .menuutje' in gepaste omlijsting. Let op de negentien gangen. Dit menu is niet uitgedreven' met een aantal gerechten, waaruit men een keuze kon doen. Al deze gerechten kwamen achtereen volgens ter tafel. De tweede van de in totaal veer tien gangen, die het menu telde, bestond uit soep. Niet onze helde- re kippesoep, waar een haan met opgetrokken poten doorheen schijnt te z'jn gerend, maar een zware, "ette crème, die stijf stond van de Terug naar het diner: De eerste pauze moest hongerig gemaakt hebben, want na de sorbet werd ;d#S'h*f^5de Jtfoföschotel opgediend. er®£ geschiedde niet met de nonchalance, die tegenwoordig wel eens stoort. Nee, het gebeurde dat eeri kelner gerust een kwar'tièr stond te wachten, omdat twee gas ten met elkaar zaten te conserve ren. „Daarbij: Het bestond niet dat kip of gevogelte achter de gast w.erd gesneden en waarna de kel ner de stukken met bord en al neerzette. Alles moest aan tafel worden afgewerkt", vertelt de heer Slawik. Het tweede hoofdgerecht kreeg als waardige opvolger gevogelte, zoals fazant, patrijs, eend, e.d. Ver volgens diende het personéelspelo- ton koude zalm of kreeft als ge recht op. („Wanneer een gastheer een „bescheiden" diner wilde heb ben, liet hij deze gang weg"). Een ijsgerecht, daarna fruit en tenslotte gember completeerden het eigenlij ke diner. Ondertussen was ér een nieuwe dag aangebroken, die werd ingezet met een kop geurige koffie, geser veerd met friandises, likeurs en ge bak. Niet zplden was het koffie- JIkwrelr---""- akeli?' 'fmen dronk óm de verbranding te prik kelen. Goede eters zochten hun heil zelfs bij infusions als Thé Til- iieuil (lindebloesemthee) of Thé Camomille (kamillethee), die een sterk zuiverende werking heb ben Na de koffie werd het gezelschap uitgenodigd de eetzaal te verlaten om naar een naastgelegen zaal te gaan. De „vreselijke" eetpartij was nog niet afgesloten. In de tus sentijd had men lange, geschraag de tafels overladen met spijzen voor een koud buffet. „Na ander half uur was ook dat op! We nad- den er alles bijgesleept. Tot s'ot was er niets meer in huis", ver zucht de heer Slawik na veertig ■j jaar nog. „Geen kruimeltje had den ze laten liggen." Hij vertelt dat het koud buffet na, ook voor die dagen al als iets buitengewoons gold. 'k wil dit jaar geen wildrecepten Eeven v°w mijn kerstmenu. Op de eerste plaats heeft iedere wild lief eer toch zo zijn eigen berei- "Igswijze, en vervolgens heb ik het v°rig jaar uren in dg rij moeten staan kij de poelier omdat ik ver ben had tijdig tevoren mijn haas 5 bestellen. Ik wilde dit jaar *ee hoofdgerechten geven, die ie- ^'er voortreffelijk zijn en onderling ®ed harmoniëren. Een helder ,r'a|),e V00[,af. een licht nagerechtje e' w alles rijkelijk besproeid met paat uitgezochte wijntjes. soeiT'LI001' de heldere gevogelte- te vet ZW,aie hen uit> die niet Sniiri ,1 en bovendien niet te oud. maalS m°ten en laat ze een et- liter m_. n 'n anderhalf tot twee Send» it waaraan ge de navol- toevoeap^ ,n 'en specerijen moet Prikt mot» Ulen' ieder Werhlo kruisnagels en een draadioo verder een paar peen e> een flinke winter - klein'e „ijaa" schijven gesneden loof Va„ aen.lkno] en het groene 'het wit ,een °f twee preistokken haat d !<>mt straks aan de beurt). k°ken vo°ral niet woest 'J het hen gaar, dan neemt va« de na^S- t.r uit' zeeft de rest ?nSerechti„u °ud en vertrouw de °udt a»n j n' welke u over- t'an <c de vmlnisbak toe. Neem 'e vleet kippeborstjes het wit- «hjjfij, „!eg ,eP snijdt dit aan ""febouiiiJi J?es' LeS het terug Pevlees n,,,!?' rest van het kip- agen criwi u een van de kerst- s olel nf V00r een koude lpc,t hét rmJ-0°r een ragout. Vlak Pdienen snijdt u het wit van de beide preistokken aan heel dunne ringetjes en warmt het even in de soep op. Het spul hoeft niet te koken. Een beetje réuw is geraffineerd lekker. De tong laat u door de vishan delaar' schoonmaken. Vraag de graten en de koppen terug, want die hebt u straks nodig bij 't koken van de via. Of liever bij het poche ren, want deze vis koken, we niet: daar is hij veel te teer voor. Per persoon hebt u aan een halve tong wel genoeg; van iedere tong komen immers; vier filets. Rol ie dere filet óp en bindt dat rolletje met een wit idraad'jc. vast. Ik ge bruik steeds vilt garen uit de naai doos van mijn vrouw.- Zorg er wel voor dat u de buitenkant naar .lin nen rolt, anders valt straks na het koken het hele gevalletje uit me kaar. Nu- gaat u de koppen en de graten die u meegebracht hebt op koken. U doet er een gesnipperde ui, twee laurierbladen, wat foelie- draadjqs, een tiental peperkorrels en een paar blaadjes van de selderij knol bij. Als 'de visafval lang ge noeg getrokken is na een uur is de fut er wel uit zeeft u het hele geval en u houdt een kos telijke visbouillon over, laat ons zeggen vanongeveer een liter, net genoeg om de tongrolletjes allemaal kopje onder te laten gaan. U voegt er nog een -giès witte wijn bij van het soort dat u straks bij dit ge recht gaat drinken. U!- brengt het visnat tegen de kook aan he vocht mag nooit woest kolken, maar slechts lichtjes beven u legt de tongrolletjes er in en u wacht tot het -yocht begint te „be ven" u houdt het tien minuten op die temperatuur. Inmiddels smelt u in een andet pannetje 50 gram boter, u mengt met een garde of een .pollepel daar 50 gram bloem door en met -, bijna: een halve liter Visbouillon roert ",u daar. een ge bonden sausje van. Dit sausje maakt u op sïnaak af met een sbheut room er zonodig enke le druppels vai dezelfde wijn, maar op dit punt nu.et u heel voorzich- tig zijn. Twee druppels te veel, en heel dit gerecht is naar de knop- pen. De hoeveelheid saus die u zo krijgt is voldoende voor acht vis rolletjes, en ook nog wel voor tien- Bij deze tongrolletjes móet u ge kookte aardappelen geven, precies gaar gekookt en met vers geknipte peterselie bestrooid) Nog één op merking: de saus mag niet te dik zijn. Dit kunt u voorkomen door kleine scheutjes visbouillon toe te voegen. Ik raad u aan bij dit ge recht een niet al te droge Bordeau- wijn te drinken, ik zou zeggen een Hautes Sautemes uit het jaar 1964. Dan hebt u een ietwat zoet en licht gearomatiseerd wijntje uit een jaar dat de zon m het zuiden van Frank rijk voortreffelijk haar best heeft gedaan. Voor hetvolgende gerecht zoudt u eigenlijk w,el-tijdig bij de poelier moeten .zij'n. Schrikt u ook terug voor de kerstdrukte bij die men sen, neem daif in plaats van kippe- levertjes 'kalfs- Qf runderlever. Voor 'vier personen telkens eèn pond op zijn minst. Houdt u nu goed aan dê', vollende regels. Neem per persoon een reep ge rookt vers mager spek uit de Ar dennen. Kunt u dat niet krijgen, stel u dan tevreden met het pro- dukt van een slager die een goede efficiency produkten zijn. Hij moet zijn personeel goed honore ren en de sociale verplichtingen spreken tevens een hartig woordje mee. De heer J. H. M. Stevens, direc teur van „Auberge De Arent" te Breda in luttele jaren een re cord-omzet zegt over het ver schil tussen de restaurateur van loen en nu: „Vroeger maakte hij overal een levenswerk van. Hij schonk er alle beschikbare tijd en aandacht aan. Ook wanneer hij er niet beter van kon worden wilde hij toch goed werk leveren. Hoe prima bedoeld, zoiets kan nu niet meer." „Thans moet je een springlevend gezicht tonen; op de actualiteiten inhaken en je aanpassen aan de socio-economische geaardheid van de omgeving, waar je je zaak ves tigt", aldus de heer Stevens. Uit gebreide marktanalyses en voor studies gaan aan de definitieve ves tiging van een zaak vooraf. Dat is noodzakelijk geworden, doordat de verscheidenheid in horecabedrijven beduidend groter is geworden. Een sfeerrestaurant situeert men bij voorkeur niet op een industrieter rein. Daar zal een zelfbedienings restaurant, waar men snel wat goedkope maagvulling tot zich kan nemen, meer op zijn plaats zijn. Om zo goed mogelijk aan de wensen van de moderne gast tege moet te kunnen komen, heeft de heer Stevens zijn bedrijf onderver deeld in een auberge die doet denken aan een natuurgetrouwe dorpsherberg en een luxe res taurant op de eerste etage, dat tot in de wijde omgeving naam be gint te maken. Hoewel de tendens van verva ging van de klassescheiding als maar sterker wordt en dus de scheiding tussen luxe en volksres taurants steeds minder duide lijk is te zien heeft de directeur van De Arent uit financieel-eco- nomisch oogpunt tot deze opzet be sloten. De praktijk geeft hem hét volste gelijk. „Wie er komt, maakt niet uit, als men maar kan genie ten. Dit is tegenwoordig de grond slag voor het bestaan van een res taurant", zegt hij. Bedrijfsleider R. J. J. Brizzi van de Arent voegt eraan toe: Een reeks factoren als een sfeervol in terieur, harmonieuze kleuren, smaakvolle kleding van het perso neel, stijlvolle diners, maar ook snel geserveerde schotels en hap jes, aantrekkelijke seizoenartike len, maken het huidige bedrijf. In een tijd die een harde mentaliteit ademt, wil de gast sfeer. Sfeer die in de auberge spreekt uit de hou ten banken, stoelen en tafels, aan gepaste kleuren van plafond en wanden, bruinrode met de hand ge weven groflinnen gordijnen, maar ook uit de teakhouten trancheer plank, waarop sommige gerechten worden geserveerd, de originaliteit van dg gerechten zelf, de manier, waarop Ze vaak aan tafel worden klaar gemaakt", aldus de heer Brizzi. „Daar tegenover staat de stijlvolle inrichtig van de Admiraalskamer voor inti'emere dinertjes. Vast ta pijt, ranke korenaar stoeltjes, zach te gedempte kleuren (groen) stem mig zwart gekleed personeel, per soonlijke behandeling enz." Toch is het nog maar een kleine twintig jaar geleden dat verschil lende soorten publiek zich in één zaak op hun gemak gingen voelen. Ingewijden zijn het er over eens, dat „de Chinees" in Nederland op dit gebied baanbrekend werk heeft verricht. In zaken met uitheems e- ten voor weinig geld in een to taal verschillende omgeving, daar stapte ook de minder bemiddelde man binnen. Maar Heek moet met zijn lunchrooms als de eerste, gro te baanbreker worden aangemerkt. De brede massa kon buiten de deur gaan eten. Het nijpend gebrek aan huisper soneel dreef anderzijds de wel gestelde middenstander er toe, bui ten de deur te gaan eten. Niemand minder dan de fiscus zorgde bo vendien voor een leuk toetje: za- kendiner, -lunches, etentjes, e.d. konden van de belasting worden afgeschreven. Deze omstandighe den leidden er toe dat het klasse- verschil in de restaurant minder werd. Mensen die nu nog niet ver der komen dan een cafetaria zijn de potentiële klanten van de restau rants van morgen. Maar op den duur zal ook het omgekeerde niet vreemds meer zijn. Door deze integratie kan men te genwoordig gekleed in shirt en short dineren. En niet alleen in de vierde klas zaken. Met de komst van het fenomeen Chinees zijn de pikanterieën de Hollandse keuken binnengehaald. Veertig jaar geleden werd kip met kerrie nog als nieuwlichterij ge- „ien. D' latere poulet a l'Indienne kon als een bescheiden voorloper van het Chinese eten worden gezien, verzekert de heer Brizzi. Dineren is niet los te denken van bediening. Wanneer men zo nu en dan van een slonzig geklede kel ner wat op een bord gemikt krijg', is het niet voorstelbaar dat vijftig jaar terug een kelner „een slaaf" een „ondergeschikte" was. „Je be hoorde met de glazen en de pilaren tot de entourage", vertelt de heer Slawik. Daar staat tegenover dat de klanten niet zo bruusk optraden te gen het personeel, zoals tegenwoor dig wel gebeurt. De heer Slawik: „Had een kelner de pech jus te morsen op de japon van één der gasten, dan viel zij echt niet tegen hem uit. Ze bleef hem niet zien. De obei-kelner werd erbij gehaald, die onmiddellijk de directeur er bij riep. Hij spoedde zich met mevrouw weg om haar kleding te reini gen." Een kelner haalde het in die da gen niet in zijn hoofd tegen een gast te spreken. Hij bleef op gepaste afstand staan. Aan de houding van de gast moest hij zien dat deze hem nodig had. Ook dat gedoe is voorbij. De evo lutie van de etende Nederlander is nu dan zo vergevorderd dat vrijwel iedereen, al dan niet regelmatig, buitenshuis eet. De tijd ligt voor goed achter ons dat een gemiddeld burger slechts een enkele maal in z'n leven lekker ging eten: Op zijn trouwdag en de keer dat hij Lour- des bezocht. Ook de periode dat men in de dorpsherberg hooguit eens stamppot of zuurkool at is ge weest. En een haring met drie man delen, hoeft ook niet meer. Dat is „de goede tijd". Al blijft de vraag of we nu gelukkiger moeten zijn met een zak friet, een bal gehakt of een kroket-uit-de-muur? PIM GAANDERSE „Als we daar naar kijken, kun- we tegenwoordig niet meer eten, Men dee'd werkelijk het hele ,Sl"oln<év' meeT'Allés'''was vet, over goten met zware room en sausen. Tegenwoordig weten we niet hoe we de koolhydraten moeten mijden, terwijl er niet voldoende vitaminen en eiwitten in de licht verteerbare gerechten aanwezig kunnen zijn"! aldus de heer Slawik. „Eten is tegenwoordig secundair geworden. Wij eten nu om te leven, vroeger scheen de elite meer te leven om te eten." De omstandigheden maakten dat mogelijk. De uitgaven voor arbeid, grondstoffen en ruimte waren een fractie van de tegenwoordige be dragen. In elk bedrijf is het arbeids loon de zwaarste financiële post geworden, zijn de prijzen van de grondstoffen verveelvuldigd en werkt iedere vierkante meter onbe nutte ruimte verliesgevend. De eigentijdse restaurateur kan alleen op economisch verantwoor de basis nog een bedrijf opzetten. Zijn gerechten moeten hoe ap petijtelijk en hoe exotisch benaamd Zo dekte men vijftig jaar geledeji in hui^eji vaiji naam de tafel. Wel riant, maaj: onpraktisch. 'jt' 'Ir 'ij, J 'V,r -j - manier van roken heeft. Snijdt het spek aan schijfjes, bak die goed uit, neem de spekjes uit de pan, voer de vlam tot hoogste hitte, en leg 'dan zonder uw handen te branden de aan stukjes gesne den lever in de pan, laat ze vijf minuten, en niet langer, fel aan braden, strooi er een eetlepel bloem op en roer vervolgens na de vlam klein gedraaid te heb ben dit alles goed los met een kopje bouillon. Die bouillon maakt u als volgt; in een kopje bouillon van een blokje laat u eep goede handvol kleine champignons vijf minuten koken. Is de bouillon dooT het pannetje geroerd, dan voegt u het spek en de champig nons toe. Op smaak afmaken met peper en zout. Spuit nu een krans van aardappelpuree tegen de rand van een mooie schaal en deponeer in het midden daarvan de lever tjes. Drink er een Petit Bourgogne bij, eveneens van het gezegende jaar 1964. Besluit dit maal met schijven ananas, gedrenkt in Kirsch. Hebt u die niet in huis, strooi dan wat poedersuiker over deze vrucht, neem de cognacfles echte Fran se astublieft, of anders een oprech te brandy vul de pollepel halver wege, éven opwarmen boven de gasvlam of hét spiritusbrandertje van het fondue-stel en de vlam in d®. drank laten schieten, lichten dó- ven en iedere schijf ananas flam beren. Een sterke kop koffie na. Eet smakelek. P. O. L. Lepelaar (Van onze Parijse correspondent) Een Parijse restaurateur is aan een gewaagde onderneming begonnen. In de Rue Dragon gaat hij dezer dagen een restaurant openen, dat als twee druppels water op de ondergrondse metro lijkt. Precies dezelfde banken, dezelfde monogrammen, de chef kok draagt de pet van een stationschef en de kelners de pet van de kaartjes knippers. Wie zijn kleren afgeeft in de vestiaire krijgt van de juffrouw een kaartje, dat het evenbeeld is van het gewone metrokaartje. Ieder tafel tje heeft de naam van een metro station en het menu wemelt van me tro-spijs en drank. Een paar voor beelden: men kan bestellen en cote Madeleine met een chateau-rouge, een veau Girard, een ommelette aux Malesherbes, een mouton-duvernet of een filet Solferino. 't Is alleen maar de vraag of Parijzenaars, die iedere dag in de rammelende metro zitten, er veel voor voelen 's avonds weer metro-ambiance te zien. De restaura teur is optimistisch. Ik zal Madeleine zo mals braden, heeft hij aangekon digd, dat het net zo druk wordt als op de spitsuren van de echte metro. Een andere nieuwigheid komt van ons centraal bureau voor de statis tiek, dat mee wil gaan met de tijd een een eind wil maken aan alle overbodige administratieve romp slomp. Dat alleen al is lofwaardig. Leven we in de tijd van de computers of niet? Het bureau heeft een ont werp in studie om iedere Fransman bij zijn geboorte een nummer te ge ver, dat hij tot zijn dood houdt. Mijn heer Dubonnet zal dus voortaan niet meer hoeven te zeggen, dat hij Du- bonnet heet, wanneer hij geboren is of waar hij woont, hij behoeft alleen maar zijn nummer 7S.987.646 te la ten zien aan de agent, die hem be keurt of aan de rechter, die hem veroordeelt. Op brieven en drukwerk voortaan alleen maar het nummer. Bij trouwpartijen leest de burgemees ter op, dat nummer zoveel trouwt met nummer zoveel en hij -al ze een trouwboekje meegeven met open vakjes voor de te nummeren kinde ren. Het nummerbord van de auto klopt vanzelfsprekend met het num mer van de eigenaar. Het plan zal pas over vijftien jaar uitgewerkt zijn, maar dan is het de vraag, of het er d.oor komt. Want iedereen met een titel krijgt dan geen brieven meer met weledelgeboren of hoogedelge strenge heer doctor of ingenieur of meester in de rechten die en die, maar op zijn enveloppe alleen nog maar 78.987.646 en de computer zoekt het verder wel uit. Aan de andere kant: wat een feest voor kinderen, als vader en moeder aan de kerst boom de nummerplaat ophangen voor de latere auto". Wij zitten in Parijs nog altijd met het probleem, wat er moet gebeuren met het Odéo-theater, alias Theatre de France. In de meidagen was Odéon door de studenten bezet, wat de di recteur Louis Barrault zijn baan heeft gekost. Malraux, minister van cul turele zaken, heeft hem ontslagen, omdat hij de bezetting niet direct en indirect o.m. door afsnijding van de electrische stroom heeft weten te verhinderen. Sedertdien staat het theater er maar haveloos en leeg bij, ofschoon van binnen de zaal weer is opgeknapt. Zolang er geen nieuwe di recteur is blijft Odéon ongebruikt. Edgar Faure, de voortvarende mi nister van onderwijs, wil Odéon van zijn collega Malraux wegpikken en loopt met het voornemen rond er een studententheater van te maken. „Als Odéon eenmaal van de studenten is", zegt hij, „zullen ze het bij een volgend studentenoproer wel uit hun hart la ten het andermaal te bezetten". Hij stelt maar één voorwaarde: de naam Odéon moet verdwijnen en het zal voortaan alleen nog maar Theatre de France zijn. De reactie van de stu dentenbonden is nog niet bekend.

de Stem | 1968 | | pagina 17