nu 1 die yben lï hebt mi 0*811 e JPVALLENDE TOENAME IN VLISSINGEN EN TERNEUZEN Bouw gaat deze winter op 738 projecten door Onjuiste geruchten over Gasthuis in Middelburg G.S. Brabant denkt wèl aan uitbreiding Moerdijk I- f13,40 Enkele suikerfabrieken niet voor Kerst klaar Andijvie a la crème, dat is heel wat anders Unieke fusie bibliotheken Badkuip van kunststof J. DE VRIES: MOEILIJKHEDEN DOOR VORST papier voor EENTE GOES szaak geopend OOOfiWERKPROJECTj uitblazen mevrouw H IGLO uw istrueren van een eldeloze Pad en het maken oegang naar de algemene aats, met bijkomende wer. gemeente Goes, volgens i voorwaarden nr. 219, Cesar v. Helsland DINOS capillair actieve dcream heeft een beter ïigende werking. Het vert de adem, bestrijdt dbederf en versterkt het zuur. Voor twee grote en betaalt u nu geen 2.70, ar tijdelijk slechts 2.02 Zuurkool Royal Voor leerling-verpleegsters bepaalde cafes taboe COGNAC IJOSBPH GUT Minimumloon Goede tijding 225 miljoen V Vakbonden sester en wethouders van Q0e van gemeentewerken in A teden, op donderdag 9 jatl„ 1 t' in de raadzaal van het stadhuij aarden zijn, zolang de voorraad aar ten kantore van gemeente traat 1 te Goes, tegen betaling ixemplaar. iost na overmaking van 15 55 0„ 16102. f it plaatsvinden. linastraat 8 St.-Jansteen j VOOR DAMES EN HEREN DE STEM VAN DONDERDAG 12 DECEMBER 1968 'E S (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM Bij de Stichting Verletbestrijding Bouwnijverheid te Rotterdam zijn tot op heden reeds 738 aanmeldingen binnenge komen van doorwerkprojecten, waar maatregelen zijn genomen om bij vorst en slecht weer de bouw voort te zetten. Bij deze projecten zjjn volgens een voorlopige schatting 20.000 bouwvakkers betrokken Door de getroffen voorzieningen zal naar verwachting de produktie van meer dan twee miljoen mandagen worden gegaran deerd. Opmerkelijk is de stijging van het aantal doorwerkprojecten in Zeeland van 16 gedurende vorige winter tot 30 nu. Deze stijging wordt verklaard door een sterk toegenomen bouwac tiviteit in Terneuzen en Vlissingen. Brabant telt 75 doorwerkprojecten deze winter. Dit is evenveel als vorig jaar. De grootste bouwactiviteit con centreert zich in deze provincie in de agglomeratie Eindhoven. De helft van het totale aantal door werkprojecten wordt uitgevoerd in de provincies Noord- en Zuid-Hol land. Verder zijn er veel doorwerk projecten in de streek Nijmegen- Arnhem. Het seizoen 1968 1969, dat loopt van 4 november tot en met 28 maart, is de zesde achtereenvolgende winter, waarin de verletbestrijding wordt uitgevoerd. Met de eerste regeling werd in 1963 begonnen onder oud- minister drs. Pieter Bogaers, die daarmee op de eerste plaats de pro- duktiecapaciteii in de bouw poogde op te voeren. Een opzet, waarin hij ook slaagde. Volgens voorzitter ir. A. Lekker- kerker van de Stichting Verletbe strijding Bouwnijverheid ligt het ac cent nu meer op de continuïteit van de bouwproduktie, alsook op die van de opdrachtverstrekking. Door de verlethestrijding tracht men een gelijkmatiger groei van de produktie en vooral ook een relatie ve verlaging van de bouwkosten te bereiken. De winter is voor de böuwT'Zólang men er niet in slaagt de ongunstige weersinvloeden goeddeels uit te schakelen een kostbare zaak. Aan vorstverlet alleen al wordt in ons land jaarlijks een bedrag van ruim f 100 miljoen uitbetaald. Een enorm bedrag, dat de moeite loont om maatregelen te nemen, die dit verlet zo mogelijk kunnen voorko men. Maar ook de verletbestrijding is een kostbare onderneming. De aan nemers, die dóór willen bouwen in de winter, worden immers door tal van gruwelen geplaagd, zoals vocht, koude, wind en duisternis. Het moei lijkste probleem in de bouw, waar nog altijd veel met water gewerkt wordt, is vocht en vorst van elkaar gescheiden te houden. Vele miljoenen guldens moeten jaarlijks geïnvesteerd worden in windschermen, verwarmingen, ver- (Van onze correspondent) OOSTBURG In West-Zeeuwsch- Vlaanderen is een unieke fusie tus sen drie lectuurvoorzieningsvereni gingen tot stand gekomen. De nieu we stichting wil binnen enkele jaren zes bibliotheken met leeszalen stich ten in Breskens, Schoondijke, Oost burg, Sluis, Aardenburg en IJzendij- ke of Biervliet. Voor de exploitatie vam deze biblio theken zal jaarlijks een bedrag van ongeveer 195.000,nodig zijn, dat door de betreffende gemeenten, het rijk en de provincie moet voeden op gebracht. De nieuwe organisatie is opgezet volgens een advies dat een commissie o.l.v. mr. W. D. de Bruine aan G.S. vain Zeeland heeft uitge bracht. In het rapport vam de com missie, dat nog niet openbaar is, wordit gesteld dait die lectuurvoorzie ning in Zeeland het best kaïn worden ondergebracht in een organisatie die bestaait uit regionale stichtingen, waarvain die stichting lectuurvoorzie ning West-Zeeuwsch-Vlaanderen het eerste voorbeeld is. Tot nu toe ken de West-Zeeuwsch-VTaamdaren slechts enkele uitteenposten zonder leesza len, eenmaal per week geopend. IliTAtA De eerste metingen van menselij ke zitvlakken voor onderzoekings- doeleinden werden in de VS uitge voerd. Behaaglijker en doelmatiger willen overeenkomstig de verworvenhe- ■kt van onderzoekers der lichaams vormen de designers ook onze badkamers inrichten. Experts bewe- 1611 namelijk dat deze inrichting jaar achterloopt op de hui- ^Se stand der techniek. Een Duits bedrijf introduceerde ""'engs een zeer ongewone badkuip T kunststof met een vlakke en "epe zone. 'nnenkort kan hier ook nog een h,|U1f!°0S en een moderne was- 'i geleverd worden. öeZe laatste weken voor Kerstmis e«> rommelige en extradrukke tijd. on, waarin de huisvrouw weinig <i '"S,hlkt)aar heeft om aan haar J'lt'iden de nodige aandacht te be- don, daar haar gedachten reeds J kerstmenu zijn. Daarom dus e' eenvoudige en goedkope maal- »n deze week, zoals b.v.: Zuurkool Royal. U hebt nodig. 750 gram zuurkool, 100 gram geraspte oude kaas, 1500 gram aardappelen, 250 gram ham. Smoor de zuurkool in 2 lepels bo ter met 2 dl water in ongeveer 30 minuten gaar Kook de aardappelen gaar en maak er met melk, boter en noot een heerlijke luchtige puree van. Leg deze puree onderin een vuur vaste schotel en bedek deze met de in plakken ham gewikkelde zuurkool. Maak van bloem, boter, melk en ge raspte kaas een gladde saus en schenk deze over de ham-zuurkool rolletjes. Bedek het geheel met ge raspte kaas en geef de schotel in een vrij hete oven in ongeveer 30 minu ten een goudbruin korstje. lichting en kleding om machines bouwmaterialen en vooral ook wer kers in de bouw tegen de verschrik kingen van het winterweer te be schermen. De aannmers kunnen dergelijke kostbare investeringen niet geheel zelf bekostigen. Vandaar ook, dat de minister in 1963 voor een periode van drie jaar premies heeft toege kend aan bouwondernemingen, die voorzieningen treffen om bij slecht weer en vorst door te kunnen wer ken. De financiële tegemoetkomingen van het ministerie hadden een tijde lijk karakter. Na verloop van tijd zouden de bouwondernemers zelf de verletbestrijding moeten gaan be hartigen. Dat is ook gebeurd. Het doorwerken in de kou eist dure voorbereidingen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG - In Middelburg doen hardnekkige geruchten de ronde als zou er een hooglopend conflict be staan tussen de leerling-verpleeg sters van het Gasthuis te Middelburg en de directie. Het gerucht is ont staan nadat de directie van het Gast huis, in overleg met het bestuur en de commissaris van politie te Mid delburg, de heer D. van Ooyen, alle leerling-verpleegsters, die in het zie kenhuis intern zijn en derhalve on der de verantwoordelijkheid staan van de directie begin vorige week een circulaire ter ondertekening hebben voorgelegd. In deze circulaire verplichten zij zich een tweetal etablissementen op Walcheren een bar in Middelburg en een snackbar in Vlissingen, die de jeugd veelvuldig pleegt te fre quenteren niet meer te bezoeken op straffe van ontslag op staande voet. Hierop zouden een aantal ver pleegsters althans volgens de ge ruchten gedreigd hebben ontslag te zullen nemen. „Die circulaire is inderdaad voor gelegd," zegt geneesheer-directeur dr. W. W. Stevens. „Er heeft echter niemand ontslag genomen. De hele kwestie is trouwens op de cursus be sproken met de meisjes." Het be stuur en de directie van het Middel burgs Gasthuis die hun maatregel baseren op grond van een artikel in de arbeidsovereenkomst, zjjn van mening, dat het niet passend is voor de vorming van de leerling-verpleeg sters, dat zij deze zaken bezoeken." „De meerderheid van de meisjes is minderjarig en wij hebben een stuk van de verantwoordelijkheid van de ouders op ons genomen," al dus dr. Stevens. De voorzitter van het bestuur van het Gasthuis, de heer B. A. Hesselink, verklaarde desge vraagd de maatregel meer te zien als een waarschuwing aan de verpleeg sters, die aan de hoede van het be stuur en de directie zijn toever trouwd. Ook hij wijst het gerucht als zouden de leerling-verpleegsters heb ben gedreigd een andere baan te zoe ken als „onzinnig" van de hand. De ontslagaanvrage van meerdere ver pleegsters zou naar zijn mening geen weerslag geven op het ziekenhuis en de verpleging. „We hebben momen teel meer aanmeldingen dan we kun nen plaatsen," liet hij weten. Vlissings commissaris van politie, de heer J. van Marion, gaf als com mentaar: „Er is ons van dit geval niets bekend." Wel zei hij, dat er de laatste tijd veel klachten over het be treffende café zijn binnengekomen naar aanleiding van vechtpartijen. „Er is helemaal niets aan de hand" verzekerde een verpleegster, die zei de maatregel wei te begrijpen. Ook andere verpleegsters waren het hier mee eens. (Van een onzer verslaggevers) ZEVENBERGEN/BREDA „In provinciale kringen wordt wét ge dacht aan uitbreiding van het in dustriegebied Moerdijk in de richting van Willemstad". Zo reageerde de heer J. K. de Vries, oud-voorzitter van de Partij van de Arbeid kring Breda gisteravond op ontkenningen van provinciale zijde (De Stem van '16 november en 7 december) dat een uitbreiding van het industriegebied Moerdijk niet werd overwogen De heer de Vries schreef aan de 'eden van de Provinciale Staten een irief, waarin hij onder andere dit punt onder de aandacht van de afge vaardigden brengt. Het schrijven moet als één van de protesten wor den gezien, die de laatste tijd tegen de industrialisatie van Noordwest- Brabant worden gelanceerd. De heer De Vries zegt in het schrij ven verontrust te zijn door de laat ste ontwikkelingen rond het Moer dijkplan. Hij vraagt de leden van de Provinciale Staten om van Gedepu teerde Staten een gedetailleerde uit spraak te eisen waarmee het in de toekomst te verwachten beleid ten aanzien van de ruimtelijke ordening van westelijk Noord-Brabant kan Worden vastgelegd. De heer De Vries zegt: „Op 6 no vember 1968 is onder de naam „Nota Ontwikkelingsmodellen" P.P.D. no. 11116 aan de burgemeesters van Westbrabantse gemeenten een drie ledig plan ter bespreking toegestuurd. Deze nota bevat een drietal geteken de landkaarten van het Deltagebied, onderling verschillend in opzet en elk voorzien van een toelichtende tekst en respectievelijk aangeduid als mo del A, model B en model C. „Op de landkaart C staat", aldus nog altijd de heer De Vries, „met dui delijke lijnen en geaccentueerd door een forse pijl aangegeven welke om vang het industrieterrein volgens dit plan zou krijgen". De oud-voorzitter wil met de brief en een bijgevoegde fotocopie van de kaart model C de ontkennende reac ties, afkomstig van het provinciaal bestuur en de directeur van de Pro vinciale Planologische Dienst ir. J. Dit is de fotocopie van model C. Op de foto is duidelijk de pijl te zien, die van het industriegebied Moerdijk gaat in de richting van Willemstad. Volgens dit model zou Klundert geheel en al opgaan in het industriegebied. P. J. Margry ontzenuwen. Vol- gens de heer De Vries hebben de Westbrabantse burgemeester mo del C op 12 november verworpen. (ADVERTENTIE) DICTILLEXU JARNAC - Les Mctairics COGNAC PRODUtT DE FRANCE - 'J*» Cs JOK "J (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Het ziet er momenteel naar uit dat tijdens de kerstdagen nog een aantal suikerfa brieken volop met de bietencampagne bezig zullen zijn. Enkele weken gele den veronderstelde men de campagne ongeveer een week voor Kerstmis te kunnen beëindigen, maar nu beeft de vorst roet in het eten gegooid. „De vorst heeft meer schade aange richt, dan heit zich op heit eerste ge zicht laat aarazien", deelde ons ir. J. van den Hil uit Puitfershoek namens de Suikerunie mee. „Door de vorst is de verwenkbaamhedd van bieten verslechtend. Vorst veroorzaakt rot- tingsverschijnselen en dat geeft moei lijkheden bij die verwerking". Het komt daarom niu voor dat een fabriek diie normaal 42.000 ton bieten per dag verwerkt, enkele dagen lang maar 28.000 ton aankan, als er veel rotte bieten in een hoop zitten. Van de zes fabrieken, die in de Suikerunie samenwerken, zullen waarschijnlijk de meesiten wel voor de kerstdag ende campagne kunnen be- einidigen. De fabriek in Sas van Gent komt volgens het huidige schema het eerst klaar en daarna de fabrieken in West-Brabant (Stampersgat, Ze venbergen en Roosendaal) en Put- tershoek. De fabriek in Groningen zal wellicht tijdens de kerstdagen nog draaien. De zes fabrieken van de Centrale Suiker Maatschappij zullen zoals thains wordt verwacht lijk met Kerstmis De bieten uit de Noordoostpolder en Flevopolder hebben nogal wat door de vorst te lijidien, zodat de fabrieken in Halfweg en Vierver wenkiiragsmoedlijkheden hebben te kampen. De C.S.M.-fabrieken in Zuid-Ne. derland zijn met de eigen bieten wel voor Kerstmis klaiair maar zullen daiairna waarschijnlijk de bieten uit het noorden te verwerken krijgen, tenteinde de zorgen van de fabrieken in Halfweg en Vierverlaten wat te verlichten. Je kunt het haast niet vergelijken. B la tgHB E «3 ÊTm BBSS BB ma Het smaakt zo anders. Aparter, m milder. Dat komt door het bijzondere recept vèn Iglo. Speciaal voor u ontwikkeld. De beste andijvie in een Jjjf romig, kruidig sausje. Het is net zo Eyf 1"-.-itjfczfiffiexclusief als Iglo spinazie la crème! - jTfr - iiltilifii1 Kenners weten dan wei genoeg If.lJ WW| Probeer 't vlug eens! pri.g; 450 gram 160 Andijvie a la crème Naar aanleiding van de reactie van mevrouw de Rijk op het. stuk over het minimumloon zou ik het volgende willen opmerken: mevrouw de Rijk zegt dat wie niet tevreden is over het minimumloon maar moet gaan studeren. Kan iemand, die van een minimumloon moet rond ko men, zijn kinderen laten studeren? Die mensen zijn blij dat ze van de ene week in de andere komen. Me vrouw de Rijk kan ook niet begrij pen, dat mensen, die een hele dag gewerkt hebben, 's avonds in hun t.v.stoel vallen. Nu, zo'n man kan niet veel anders meer als hij de he le dag in de bouw of in de grond Izijn werk heeft gedaan. Dat is heel wat zwaarder dan de hele dag op een kantoor zitten. Maar mijn hoofd bezwaar gaat tegen minister Witte- veen. Die wil de lonen laag houden, nu de arbeiders wat kunnen verdie- ST-WILLEBRORD G. Gleruro Het episcopaat heeft aangekondigd een reeks wijzigingen op de Nieuwe Katechismus binnenkort te zullen publiceren. Dit heeft elke katholiek kunnen lezen. De zogenaamde Con frontatie-groep bejubelt deze aan kondiging als „een goede tijding". Zo lees ik in „De Stem" van woensdag 4 december. Niet zonder verbazing vraag ik mij af: Wie en wat zijn deze mensen van Confron tatie? Alvorens te juichen, te triomferen en te spreken over „een goede tij ding", lijkt het mij logischer én raadzamer eerst eens af te wach ten: wat die aangekondigde wijzi gingen nu precies inhouden! Want het is de inhoud en betekenis van die aanwijzingen die een dergelijke aankondiging maken tot een goede tijding en een daad van moéd. De Confrontatie-groep wenst zich te onthouden van alle vormen van triomfalisme? Mooi gezégd, brave Confrontatie- mensen! Maar: Waarom dan uw brief aan kardinaal Alfrink? Uw tri omfalistisch geroep: over een moe dige en goede daad? En wanneer de (bisschoppelijke) collegialiteit de vuurproef dan doorstaan heeft, waarom blijft het dan bij een nogal vage belofte „binnenkort" een reeks wijzigingen te publiceren? Vanuit een machts- en gezagspositie? In plaats van collegiaal met de gelovigen, het christenVOLK te over leggen, welke wijzigingen moeten worden aangebracht? Wanneer het gaat. om de bood schap welke Jezus van Nazareth in de wereld heeft gebracht, om de kerk welke Hij gesticht heeft, om de leer en geboden „van God", dan gaat het om zaken van algemeen belang, om zaken die iedere chris ten rechtstreeks aangaan. En niet om „onder-onsjes" van kardinalen, bisschoppen, theologen en zogenaam de godgeleerden! TERNEUZEN W.V. Omdat wij Nederlanders zo een zelfgenoegzaam volkje zijn valt het ons moeilijk om in normale ver houdingen te denken. Zo gaan wij er nu stoer f 225 miljoen tegenaan smijten voor „vredes"tanks, die wij over drie jaar thuis krijgen. De chauffeurtjes en schuttertjes zitten nog op school en zijn amper aan machtsverheffing toe. Als een kroeg- loper die met een grove vertering indruk wil maken op de kasteleins dochter kijken wij rond of iemand ons gebaar(tje) heeft opgemerkt. Geen reactie uit Londen, Peking, Washington of Moskou?? Niemand verroert een vin Wat en wie zijn wij??? Een dreumes met veel scru pules en een waterhoofd? Op Ger maanse leest geschoeide druktema kers, die in Londen en Budapest „zolang de lepel in de brijpot staat" de rust verstoorden t.g.v. een dagje uit. Hollandse schreeuwlelijkerg door van Heutz en J. P. Coen over het paard getilde kinderen (des doods). Wij kunnen het niet verkrop pen. het vreet en knaagt aan ons „nationaal bewustzijn" dait er in China, Engeland, Rusland en Ame rika nog legio mensen zijn die Ne derland èn Luns amper kennen. ROOSENDAAL J. van H. Als men Klcos van het NW mag geloven is Nederland een kapitalis tisch land, waar de ondernemers het voor het zeggen hebben. De onder nemers worden door Kloos afgeschil derd als uitbuiters der werknemers; immers dank zij deze werknemers kunnen zij ondernemen en zich ver rijken. Deze kapitalisten moeten dan ook zoveel mogelijk aan de kaak ge steld worden. In feite is de maatschappelijke en economische structuur reeds zodanig ingericht, dat steeds meer zelfstandi gen verdwijnen via belastingaansla gen en sociale heffingen, alles vol gens socialistische maatstaven. Men vergat voor het gemak dat de welvaart, de vooruitgarag moet ko men van de initiatiefnemers, die hun persoonlijk bezit op het spel zetten. Men doet de normale ondernemer gewoon te kort door het voor te stel len alsof hij er niet van uitgaat dat juist het scheppen van werk een sociaal belang is. Vakbondsleiders zijn daarom volksmisleiders. Ze zijn niet in het belang van de arbeiders, die aanzet ten om steeds hogere lonen te vra gen, waardoor zij er toch steeds min der voor zullen kunnen aanschaffen, waar het toch om gaat. Waspik P. J. Smits

de Stem | 1968 | | pagina 5