Ook kritiek op Mansholt om zijn prijsvoorstellen De mannen rond Nixon BEZWAAR TEGEN MARGARINE-BELASTING Het plan- Mansholt Misschien spoedig terugtrekking Y.S.-troepen Defensiebegroting van Rusland lager dan verwacht Nederland doet weer mee aan groep- Maréchal lp ÉL'" 1 IP A 1 MINISTER CLIFFORD: Beïtsine oorlog in W-Duitsland Scranton ziet kansen in Midden-Oosten Belgische (70) vergiftigd door lijmdampen? Grotere eenheden Harde noten Botervoorraad „Rigoureus Geen doodvonnis voor 25 negers in Rhodesië Werkgevers in bouw gaan fuseren Djilas schrijft nieuw hoek „Verbaasd" Arme landen Onzeker Plan van D'66 voor democratisering van onderneming b x.JB BPsst a.m/ y ai Conferentie 1 !n 't k°rt Goede oogst Paus moet uit panieksfeer, vindt Schillebeeckx Adjudant van politie krijgt drie maanden DE STEM VAN WOENSDAG 11 DECEMBER 1968 11 LARDINOIS (Vervolg van pagina 1) Voor wie uit de landbouw ver trekken, worden - ongeacht hun leef tijd - de volgende maatregelen voor gesteld: Premie voor de inbreng van hun grond gelijl} aan tienmaal de pacht waarde, een nog nader vast te stellen bedrag indien zij de grond afstaan in pacht aan nieuwe moderne landbouw bedrijven en produktie-eenheden, studiebeurzen van f 2160.per jaar voor bedrijfshoofden, arbeiders en medewerkende gezinsleden. Voor wie uit de landbouw ver trekt en ouder is dan 55 jaar bij het inbrengen van hun grond voor be drijfshoofden ouder dan 65 jaar, is schadeloosstelling van f 3600.per jaar, waarvan echter het bedrag dat hen toekomt uit het staatspensioen (in Nederland AOW) wordt afgetrok ken,Voor bedrijfshoofden van 55 jaar tom jaar is sd1hcfêló'<-ï»",""rt' f 2375.—, op 55 jaar f3600.—, op 60-jarige leeftijd en dat tot het staatspensioen wordt uitge keerd. Bij overgang naar een ander beroep wordt het inkomen uit dat be roep niet gekort op deze schadeloos stelling. Voor wie naar een ander beroep wil overgaan worden maatregelen voorgesteld als: opleiding, voorlichting over beroeps- kèuze, verlenging leerplicht, steun en omscholing uit het E.E.G. sociaal fonds, vestigingsvergoeding voor wie elders gaan wonen. Vindt men geen werk naar voltooide beroeosopleiding dan werkeloosheidsuitkering. Voor degenen die in de landbouw blijven, zal voorzien moeten worden in produktie-eenheden, belangrijk groter dan de nu bestaande bedrijven. Als voorbeelden noemde dr. Mans- holt: voor granen een omvang van 80 tot 120 hectare; melk, veehouderij 40 tot 60 koeien; vlees 150 tot 200 runderen: slachtkippen 100.000 per jaar; eier- produktie 10.000 legkippen; mestvar- kens 450 tot 60 varkens. Na 1975 steun voor bepaalde ge specialiseerde bedrijfsprodukten op voorwaarde, dat de produktie renda bel is, er in die bedrijven gewerkt wordt in omstandigheden als in an dere beroepen (vakanties, vrij week end), er bindende afspraken zijn ge waakt voor het betrekken van de pro- duktiemiddelen en de afzet van de Produkten. Deze produktie-eenheden kunnen ontstaan op initiatief van 1 landbouwer, maar ook door samen werking van meerdere boeren. Om «doend antwoord te geven op de so. dale problemen, is de oprichting van -moderne landbouwbedrijven" nodig Wh dit te stimuleren wordt voorge steld: starthulp van f 25.000.inves- teringshulp van gemiddeld 30 procent Kredietgarantie voor speciale fondsen ot door de overheid. Snelle vermindering van de ™estapel met 3 miljoen koeien 11916. Dit te bereiken door slacht- Premies en mestpremie. de uitvoering van dit veel- e en diep in de structuur oe landbouw en het leven van nmÜSrarische bevolking ingrijpende rv°? ma betreft, is de Europese onnniss16 van oordeel, dat het moet voSi U.nd worden door en uitge- ren o I?et utedewerking van de boe var, "Üun„organisaties zelf. Op basis beschiïïr1'"'fbeid en volledige zelf- een fima 0mdat bet programma toekr m'damenteel element is voor de (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL Er is van diverse zijden kritiek gekomen op de plannen van dr. Mansholt om de prijzen van- enkele land- bouwprodnkten te wijzigen. De Nederlandse minister van landbouw, ir. Lardinois, en de Unilever hebben met name bezwaar tegen het voorstel om een belasting op plantaardige vetten in te voeren. Daardoor zon de margarineprijs stijgen, indien de fabrikanten deze belasting in de prijs doorbereke nen. Dr. Mansholt heeft zijn prijsvoor stellen, waarover wij gisteren al be richtten, ingediend tegelijk met ziin ingrijpende landbouwprogramma. Zie voorpagina. Als de voorstellen aangenomen worden (wat onwaarschijnlijk is) zal in Nederland een pakje roomboter met ingang van 1 april 55 cent min der kosten dan nu. Door het voorstel van Mansholt om de prijs van melk poeder te verhogen, zal de prijs van melkpoeder dalen met 78 cent per kilo de melkprijs stijgen met 9 cent per kilo en de kaasprijs stijgen met 23 cent per kilo. Door de drastische prijsverlaging van boter verwacht de Europese com missie 180.000 ton boter per jaar meer te kunnen afzetten. Hoe zeer dit nodig is, blijkt uit de stijging van de botervoorraden: per 1 april 1969 zal er een boterberg zijn van 300.000 ton. In de campagne 1969- 1970 komt daar 210.000 ton bij. Als er geen bijzondere maatregelen worden genomen, groeit die voorraad het vol gend jaar met 280.000 ton, het jaar daarop met 320.000 ton. Door verla ging van de prijs kan tot 180.000 ton per jaar extra worden afgezet. Dat is te weinig. Vandaar dat de commissie ook heeft voorgesteld in 1969 en 1970 premies ter beschikking te stellen op het afslachten van melkvee. Op voor waarde dat alle melkvee in een be drijf wordt afgeslacht, krijgt de boer 1.080 per afgeslachte koe. De commis sie voorziet, dat op deze wijze 250.000 koeien per jaar extra zullen worden afgeslacht. Dat heeft tot resultaat een vermindering van de boterproduktie met 30.000 ton per jaar. Ook dat is nog niet voldoende om aan het over schotprobleem het hoofd te bieden, maar dan is het intussen 1971 en zal het structuurplan-Mansholt moeten werken, waarin nog andere maatrege len voor het inkrimpen van de melk- vaH' '".'veestapel kijft voorzien, stijgend tot Minister Lardinois zei gisteren in Brussel, dat hij deze verlaging van de boterprijs „wel erg rigoureus' vond. „De commissie valt van het ene ui- terste in het andere" zei hij. „Ik wil ook wel in die richting maar deze prijsverlaging lijkt me nogal over trokken". Het voorstel van Mansholt om een belasting van 215 gulden te heffen over 1 ton vetten en olieën, in de ge meenschap geproduceerd of geïmpor teerd, brengt de prijs van een pakje margarine in gevaar. Zouden de mar- SALISBURY (Reuter) In Rho desië zijn gisteren de doodvonnissen van 25 negers gewijzigd in levens lange gevangenisstraf. In totaal wachtten 117 negers op de uitvoering van hun doodvonnis. Over het lot van hen, die nog geen gratie gehad hebben zal de regering zich beraden. Sinds er in maart jl. vijf negers werden opgehangen ondanks pogin gen van Britse zijde om hun leven te redden, zijn er in Rhodesië geen doodvonnissen meer voltrokken. van de ge- zal hfA3? ]ke landbouw politiek, Eem,>n gedaseerd moeten zijn conceptie. gewlnl'jklng zal echter Dp or nationale instanties. erm? van gemeenschapsbe- foor nat P 1 na™nale vlak vastgesteld r ^evJ"Sen worden initeit i-A. - le en confor- "C gedpahorn"" n°dig in verband me* financierW gemeenschaPPel«ke se Commiü waarover ln de Europe- fiwscn Hp !!e en een later stadium iandhniiu o mmisie en de nationale """luwrrunutgrj nog harde noten zuilen moeten worden. (Van een onzer verlaggevers) AMSTERDAM De Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond (N.A, P.B.) en de Bond van Aannemers in de Bouwnijverheid (B.A.B.) willen een fusie aangaan. Er zal een nieuwe vereniging op gericht worden, het Algemeen Werk geversverbond Bouwnijverheid. Dit verbond zal bestaan uit twee vereni gingen, een voor het grootbedrijf, de andere voor de overige ondernemin gen. De leden van de N.A.P.B. hebben gisteren iin Amsterdam hum bestuur gemachtigd met de B.A.B. hierover de besprekingen voort te zetten. NEW YORK (Reuter) De Zuid- siavische schrijver en politicus Milo- van Djilas zal volgend jaar in New York een nieuw boek uitgeven, on danks het feit dat hem in Belgrado voor vijf jaar een publikatieverbod is opgelegd. Het nieuwe boek van Djilas, o-ud- vice-presidenit vain Zuid-Slavië, die voor zijin politieke geschriften bijna tien jaair gevain-gen heeft gezeten, zal de titel dragen van ..De onvolmaakte maatschappij buiten die nieuwe klasse". garinefabrikanten deze belasting doorberekenen aan de consument, dan kan dat gaan neerkomen op een prijs verhoging met 4 tot 5 cent per pakje: De Europese commissie is echter van oordeel, dat sinds 1964 de sterke prijs daling van olieën en vetten op de wereldmar-kt niet doorgegeven is aan de consumenten van margarine. Zij meent dan ook. dat de voorgestelde belasting geen gevolgen voor de con sument behoeft te hebben. Over de belasting toonde minister Lardinois zich „zeer verbaasd". Let terlijk zei hij: „De commissie stelt het dubbele voor van wat in 1963 is afgesproken en in mei van dit jaar is bevestigd. Ik ben niet gelukkig met dit voorstel. Een dergelijke belasting kan een grote bron van narigheid worden ook in de internationale han delspolitiek". Het commentaar van Unilever n.v. op de voorgestelde belasting is, dat de huisvrouwen met de smalle beurs en zeer zeker ook de ontwikkelingslan den de dupe ervan zullen worden. Unilever stelt, dat de boter, ook na de verlaging met 55 cent per pakje, voor de gewone man onbetaalbaar blijft. In feite, zo concludeert men, zullen de beter gesitueerden, die nu reeds bo ter gebruiken in plaats van goedkope re margarine, door deze maatregel be voordeeld worden. Bovendien zijn de ontwikkelings landen met een vermindering van de margarineconsumptie allerminst ge baat. Ongeveer 60 tot 70 procent van de plantaardige vetten, die voor de margarinebereiding gebruikt worden, komt uit de ontwikkelingslanden. Deze landen zullen ooi} sterk gedu peerd worden door belasting van grondstoffen voor olie, die met name in Italië en Frankrijk veel gebruikt wordt bij de maaltijden. Desgevraagd zei een woordvoerder van het ministerie van Ontwikke lingshulp geen idee te hebben van de gevolgen van een belasting op plant aardige vetten op de export van de ontwikkelingslanden. Wij beschikken niet over cijfers omtrent de invoer van deze produkten in de EEG, zei hij. Op het Nederlandse ministerie van Landbouw is men er nog niet zo ze ker van, dat de plannen van dr. Mans holt met ingang van het nieuwe zui- veljaar (1 april 1969) door zullen gaan. Dr. Mansholt heeft namelijk de idee tot het invoeren van een margarine belasting al eerder gelanceerd, name lijk in 1964. Het plan stuitte toen op veel tegenstand, voornamelijk van de Nederlandse delegatie, die het „on fatsoenlijk" vond het boterprobleem af te wentelen op de margarine. In mei van dit jaar kwam hij echter weer met het plan op de proppen, nadat het vier jaar geleden was afgewezen De mogelijkheid werd toen overwo gen de lasten van de sanering van de boterproduktie af te wentelen op de schatkist. Het is evenwel niet uitgesloten, dat Nederland thans onder druk van de EEG-partners de door dr. Mansholt voorgestelde maatregelen moet accep teren. TEL AVIV (Reuter) William Scranton, persoonlijk afgezant van de gekozen president Nixon, heeft giste ren in Tel Aviv gezegd de kan=en op een vreedzame regeling van het con flict in het Midden-Oosten minder klein te achten dan negen dagen gele den toen hij in het gebied aankwam. Scranton. die besprekingen voerde in Perzië. Egypte,-Saoedi-Arabië, Jorda nië, Libanon en Israël, zei dat zijn voornaamste indruk is dat alle leiders waarmee hij sprak een vreedzame re geling wensen. Daar was hij voor zijn bezoek niet van overtuigd geweest. Israëlische straaljagers hebben gis teren ten zuiden van het schiereiland Sinai een Egyptische Mig-17 neerge schoten. Volgens een Israëlische woordvoerder die dit meedeelde, .was een tweede Mig ook getroffen, maar dit toestel was teruggevlogen naar Egyptisch gebied. De Israëlische ja gers keerden behouden terug. In Jordanië gestationeerde Iraakse strijdkrachten hebben dinsdagochtend een Israëlisch vliegtuig neergeschoten zo is in Amman bekendgemaakt. Volgens een woordvoerder van de Iraakse strijdkrachten maakte het Israëlische toestel deel uit van een formatie van vier vliegtuigen, die een verkenningsvlucht boven Noord-Jor- danië maakten. De machine werd neergehaald door luchtdoelgeschut. DEN HAAG (A.N.P.) D'66 wenst de ondernemingsraden te vervangen door personeelsraden, die het recht van enquête, van initiatief, van inter pellatie en van amendement moei worden toegekend. Dit blijkt uit een rapport dat de hoofdgroep democra tisering arbeidsbestel heeft gepubli ceerd. D'66 meent dat een onderneming wordt gekenmerkt door gezagsver houdingen, die moeten worden gede mocratiseerd. Nadrukkelijk wordt ge steld dat het gaat om democratie. „Niet om zoiets als een emancipatie gevecht van de arbeiders". Het spre ken over werkgevers en werknemers lijkt verouderd, aldus het rapport. OP S-ARDINIë is gisteren een alge mene steking begonnen waartoe die grote vakcentrales hadden opgeroe pen. r m IjVi iiv r.jb.^A H xÊSsiHl: fc MF >j$Ê WASHINGTON (Reuter-AFP) De Amerikaanse minister van defensie Clark Clifford, acht het niet uitgesloten dat nog in de ambtsperiode van president John son (tot 20 januari) een begin kan worden gemaakt met terug trekking van Amerikaanse en Noord Vietnamese troepen uit Zuid-Vietnam. Op een persconferentie zei Clifford gisteren te hopen dat daarover de ko mende veertien dagen nog overeen stemming wordt bereikt. „Ik denk dat er een mogelijkheid op overeen stemming met Hanoi over een weder zijds terugtrekken van troepen in die periode is", zei ^Jjfford, die er. gehri voorspelling betreffende een terug trekken deed. Ook zei hij dat de Ver enigde Staten zeker niet eenzijdig daartoe zullen overgaan. President Johnson zou het congres wellicht nog vragen om aanvullings fondsen voor de oorlog in Vietnam. Een besluit zou echter afhangen van de besprekingen in Parijs. Er zit nog geen schot in het op gang brengen van een uitgebreide vredesconferentie voor Vietnam. Se dert het afgelopen weekeinde de Zuidvietnamese delegatie als vierde en laatste in Parijs arriveerde, heb- IN AMSTERDAM is een 35-jarige bankwerker uit Suriname gearres teerd. Hij wordt ervan beschuldigd in drie jaar een hotelhouder opge licht te hebben voor 37.000,Hij kreeg geld van hem los onder voor wendsel, dat hij een grote erfenis zou krijgen. HET OVERLEG tussen Nederland en West-Duitsland over het plan-Leber kan misschien nog dit jaar worden afgerond. Dezre dag enis het plan in Duitsland door de Bondsraad defini tief aanvaard. IN STOCKHOLM heeft koning Gus- taaf gisteren de Nobelprijzen uitge reikt voor natuurkunde, scheikunde, geneeskunde en letterkunde aan zes winnaars. De Fransman René Cassin kreeg in Oslo de Nobelprijs voor de vrdee. DE SOVJET-UNIE heeft gisteren haar 248e Kosmos-kunstmaan gelan ceerd. ALS LID van de Eerste Kamer is gisteren mr. dr. K. de Vries uit Leeu warden (C.H.U.) geïnstalleerd. Hij volgt de heer J. C. Buhrman op, de onlangs overleden burgemeester van Velsen. VOLGENS een Tsjechisch blad staan er in veel Tsjechische plaatsen lange rijen mensen voor de reisbureaus. Zij willen boeken voor een reis naar het westen. MOSKOU (AFP) De Sovjet- Unie zal voor komend jaar haar militaire begroting met één mil jard roebel verhogen tot 17,7 mil jard roebel. Dit is gisteren in de Opperste Sovjet, het uit twee hui zen bestaande Sovjet-parlement, bekendgemaakt. Hoewel de defensie-uitgaven in ver gelijking met 1968 met zes procent worden verhoogd tot ruim 70 miljard gulden, vormt dit bedrag een kleiner percentage van de totale begroting dan wat er dit jaar voor de landsver dediging wordt uitgegeven. De minister van financiën, Vasily Garboezov, verklaarde tot de 1.517 leden van de Opperste Sovjet, dat de verhoging noodzakelijk was om het defensievermogen op te voeren, maar hij weet dit niet, zoals vorige jaren, aan het conflict in Vietnam of het geschil in het Midden-Oosten. Vele waarnemers in Moskou hadden een grotere toeneming van de militaire uitgaven verwacht in verband met de toegenomen spanning tussen oost en west als gevolg van de inval in Tsje- choslowakije. Voor 1969 wordt 13,2 procent van de totale begroting voor de defensie bestemd, tegen 13,5 procent in dit jaar. Dikwijls vormden de defensie uitgaven wel circa 17 procent van de begroting. Hoewel dit percentage de laatste jaren is verminderd, wordt voor defensie volgend jaar meer be steed dan voor de ministeries van landbouw, lichte industrie en voed selvoorziening te zamen. De topeconoom van de Sovjet-Unie Nikolai Baibakov, voorzitter van de nationale plancommissie zei in een toespraak dat 1968 voor de Sovjet- Unie een jaar is geweest dat in agra risch opzicht het vermelden waard is met de op een na grootst oogst in dc geschiedenis van het land. De graanoogst steeg met achtien miljoen ton, zes miljoen ton minder dan het record van 1966. De gemiddelde lonen zijn vooi fa- brieks- en kantoorarbeiders met 7,6 pet. gestegen en voor arbeiders op de collectieve boerderijen met 6,5 pet., zo zei hij blijkens berichten van het persbureau Tass. Volgend jaar zal de produktie in landbouw en industrie verder toene men, zal de defensie worden versterkt en zal de levensstandaard vérder wor den verhoogd. Voor het tweede ach tereenvolgende jaar zal de produktie van consumptiegoederen sterker stij gen dan die van kapitaalgoederen. Dat houdt verband met de aanhou dende zorg om de levensstandaard. Dit jaar is de produktie van consump tiegoederen in de Sovjet-Unie voor het eerst groter geweest dan die in de zware industrie. De arbeidsproduktiviteit is volgens Baibakov niet toegenomen overeen komstig de behoeften van de econo mie. Cijfers noemde hij niet. HILVERSUM (KNP) Prof. dr. E. Schillebeeckx o.p. heeft als zijn mening gegeven dat de huidige im passe in de kerk alleen maar door broken zal kunnen worden door een topoverleg van paus en enkele kar dinalen. De paus moet uit de paniek sfeer in Rome worden gehaald, aldus prof. Schillebeeckx. Volgens prof. Schillebeeckx vindt Rome het nodig harde waarheden te zeggen. Daar moet volgens hem iets aan gedaan worden. Op de vraag of niet een harder optreden van de bis schoppen effectiever zou zijn ant woordde prof. Schillebeeckx, dat het Nederlandse episcopaat voor zoiets ze ker niet in aanmerking komt. Dat is in zekere zin verdacht. ben de plaatsvervangend delegatie leiders van de Verenigde Staten en Noord-Vietnam, Cyrus Vance en Ha Van Lau, drie vergaderingen over procedurekwesties gehad, maar zij schijnen niet verder te komen. Giste ren werd meegedeeld dat van Noord- vietnamese zijde twee voorstellen waren gedaan betreffende de vorm die de conferentietafel moet hebben. Voorts waren protesten uitgewisseld aangaande de militaire activiteiten. De actie van 5000 Amerikaanse mariniers en 2000 man Zuidvietname se troepen tegen een grote concen tratie Noordvietnamese en Vietcong- soldaten in de omgeving van Da Nang is gisteren voltooid. DÜSSELDORF (AFP) In West Duitsland neemt een benzineoorlog steeds grotere omvang aan. Nadat de Esso en de Shell maandag hadden bekendgemaakt, dat zij de benzine prijzen in Rijnland-Westfalen zouden verlagen, hebben de houders van 800 „onafhankelijke" stations besloten gis teren in staking te gaan. Het Ruhr- gebied is een van de bolwerken van de „onafhankelijken". Be oorlog gaat ook voort op het ter- tenreim vain de prijzen. Esso en Shell hebben maandag besloten hun prijzen met 4 tot 7 pfennig per liter te ver lagen voor gewone benzine en wel in het Ruhngebied en in die streek Keu len - Koblenz, 'in Andere grote „vrije" maatschappij heeft een prijsverlaging van 3 pfennig per liter aangekondigd in de streek van Aken. Het laagte record heeft een „vrij" benzinestation in Mönohen-Giadbach, dat 47,9 pfen nig per liter rekent. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN De politie in Antwerpen stelt een onderzoek in naar aanleiding van vergiftigingsver schijnselen hij zeven personen. Een 70-jarige vrouw kwam hierbij om het leven. In de kantoren van de advertentie krant „Groot Antwerpen" is enige da gen geleden vaste vloerbedekking ge legd, waarbij gebruik gemaakt werd van syntetische lijm. Enkele uren na dien werden de bewoners van de eer ste verdieping boven deze kantoren, de familie Timmermans, ziek. De vol gende morgen bleek mevrouw Tim mermans te zijn overleden, terwij] andere gezinsleden braakneigingen vertoonden. Vier personen moesten later overgebracht worden naar het ziekenhuis. De politie werd door het desbetref fende ziekenhuis op de hoogte ge steld. Bij het daaropvolgende onder zoek op de etage van de familie Tim mermans vie) onmiddellijk op dat in het huis een sterke acetongeur hing, die naarmate men hoger kwam af nam. Momenteel is een onderzoek gaan de in hoeverre verband bestaat tus sen de lijmdampen die vrij kwamen na het leggen van de tapijten op de benedenverdieping en de vergifti gingsverschijnselen bij de familie Timmermans. EEN STRAALVLIEGTUIG van de Turkse luchtmacht is gisteren in de lucht boven het dorp Eskisehir, 300 km ten zuidoosten van Istanboel, ge- explodieerd. Dit zijn acht ministers, die Nixon, naar insiders verwachten, heeft be noemd in zijn kabinet, dat hij van middag om 4 uur zal bekendmaken, Het zijn: hoven van links naar rechts: Douglas Dillon, John N. Mitchell, Robert H. Finch en Da niel P. Noynihan. Onder, van links naar rechts: John A. Volpe, George Romney, David M. Kennedy en John Gilhooley. Behalve deze personen worden nog andere personen genoemd voor be langrijke posten. Zo circuleert het bericht dat William Rogers, een persoonlijke vriend van Nixon, mi nister van buitenlandse zaken wordt. Verder zou Nixon overwe gen om de democraat Sargent Shriver te benoemen tot ambassa deur bij de Verenigde Naties. De eerste democraat in de regering zou Moynihan zijn, die persoonlijk ad viseur van Nixon voor de steden wordt. (Van onze correspondent te Brussel) BRUSSEL Nederland heeft de boycot van de werkzaamheden van de studïegroep-Maréclial opgeheven. De ze groep, die werd ingesteld om rap port uit te brengen over de technolo gische samenwerking, heeft niet meer gewerkt sinds Nederland, na het tweede Franse veto tegen toetre ding van Engeland, niet meer mee deed. Minister Luns heeft stug volgehou den, dat bij technologische samen werking een tenrein dat ndeit wondit bestreken door de E.E.G.-verdragen de kandidaatlanden en met name Engeland betrokken moeten worden. In de ministerraad is thans een ak koord bereikt over de interpretatie van wat de groep-Maréehai nu eigen lijk moeit do-en en wait er met de re sultaten van de studie moet gebeu ren. De groep-Maréohal zal de studie voltooi'en en suggesties do-en voor con crete projecten waarin samenwerking mogelijk blijft. Deze suggesties zuilen aan de ministerraad en geïnteresseer de derde lamdien met name Enge land worden voorgelegd. De niet- E.E.G.-landen kunnen dian op hun beurt voorstellen do-en. Daarna zal het hele pakket van voorstellen en sugges'tèes besproken worden in de ministersconferentie van de zes en die geïnteresseerde derde landen op vol ledige voet van gelijkheid. Nu dit bereikt is heeft Nederland ook toegezegd in een principe-besluit om de centra van Euratom andere dan alleen kernenergetische onderzoeken te laten doen. Dit kan mogelijk de redding betekenen van de centra in Geel, Petten, Ispra en KartsTuhe, die in hun bestaan bedreigd worden om dat er geen overeenstemming te be reiken schijnt o-ver een gemeenschap pelijk Euratom-prognamma op kern energetisch gebied. ROERMOND (ANP) De recht bank te Roermond heeft gisteren de 58-jarige adjudant der rijkspolitie in Venray, de heer P. veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaar delijk wegens meermalen gepleegde mishandeling van arrestanten. De officier van justitie, mr. Mes- schaert had 14 dagen geleden dezelf de straf tegen hem geëist. De adju dant was al eerder ontheven van zijn functie als groepscommandant der rijkspolitie in Venray.

de Stem | 1968 | | pagina 9