teit .ÉiL actie met gezamenlijke aanpak Z iiid-Bevelanders gaan op (bruine) rattenjacht ELD Nationale wedstrijd vrijetijdsbesteding Goed concert van muziekacademie aardenburg won moeiteloos7-2 Even uitblazen mevrouw rpapier voor uw pen f of wordt Uw haar »en 40 jaar Bezwaren tegen Halskanaal in raad Oostflakkee Gevaar Gif-havei Accent valt weer op ceintuur Nazorg Brandend maagzuur, Lof voor b. en w. 's-Heer Arendskerke Nieuw plan Jan Blaas kampioen van Zeeland dammen Terugblik IN KADER GRENSCONTACTEN Medische faculteit VAN WALSUM KOMT DONDERDAG MET NOTA V oedselvliegtuig neergestort in Biafra Proces tegen SS'ers wegens massamoord Vijf maanden voor messetrekkerij Merijr Merijn II W.W. profiteurs Man van het jaar IX DE STEM VAN DINSDAG 10 DECEMBER 1969 27. 4. 42 nus Petrus Jacobus :0. 4-42 gegen und 6.60 m tiefen und bereits unter— LuftwaffenfahrBchule md Schwimmen ge« etwa 40 Minuten Retter abgerissen. die Suiter von itlicher Veiae ieo Ruiter in staaf stelde n. an stond, hoezeer de red. Otto Fries zijn gezond, geknakt. Om het alls, echter te maken, liet hij paar specialisten een long i zo moet er veel, veel maar ondanks de uitnodi- e omslag van zijn postume „Zoek me een sop" zullen meer aan de weet komen hij aan zijn klanten kwijt wat die klanten weer door- aan Yves van Domber. 91 in vak 22 van de be ts Zorgvliet zwijgt, zoals erondersteld worden tezwij- het graf. e diepe droefheid, geheel tijd van 63 jaar, voorzien der zieken, mijn geliefde t INELIUS DE NIJS noot van isca Apollonia Heijden -bare overledene in uw e Nijs-van der Heijden Nijs n der Heijden. B. ienst, waarbij wij u be- ilaats hebben op woens- m 10 uur in de Basiliek te Hulst, waarna begra- :hof aldaar. het ziekenhuis, ingang ar. zoor aanvang van de uit- eucharistieviering in de 1 geen rouwbrief hebben leze advertentie als zo- ^er? ),- per maand ver- r)? „ja" kunt beantwoorden, d1 Heiteer direct onder J te pasfoto. ling van onze activitex )or eerste klas Y ^SeS- lairder wordend succes :schiedt rechts*1"66^,,..!?, jr geen colportagew Ime zowel als PaI^ *1Iïie ingewacht door ID N.V., IJKE LENINGEN (Van een onzer verslaggevers) OOLTGENSPLAAT Als laatste van de vier gemeenteraden op Goe- ree-Overflakkee, heeft de raad van Oostflakkee zich uitgesproken over je structuurschets voor de ontwik keling van het Grevelingenbekken, zoals bekend een groot recreatiepro ject, waarin Zeeland em Zuid-Holland participeren. De raad van Oostflakkee heeft zijn goedkeuring aan de structuurschets gehecht, met uitzondering van het geen er in die schets wordt opge merkt over de aanleg van het zoge naamde „Halskanaal". De voordelen van een dergelijk kanaal wegen, al dus een meerderheid in de raad. niet ep tegen de nadelen. In de structuurschets wordt van het Halskanaal gezegd, dat het zal leiden tot een snellere verzoeting van het water in de Grevelingen en tot een verlaging van het waterpeil in het bekken met ongeveer één me ter. Bovendien zou het Halskanaal een gemakkelijke verbinding te wa ter vormen tussen Haringvliet en Grevelingen. De raad vond dat alle maal nogal speculatief. „Goeree en Overflakkee zijn na vele jaren één geworden. Laat dat zo blijven", werd er opgemerkt. Burgemeester W. M. van der Harst deelde naar aanleiding van de be zwaren mee, dat het al of niet gra ven van het kanaal in eerste instan tie zal afhangen van de bereidheid van de betrokken gemeentebesturen om het kanaal in hun uitbreidings- c.q. bestemmingsplannen op te ne men. Is die bereidheid afwezig, dan kan deze wel worden geforceerd, doch dan pas via de veel langere procedure van het streekplan, waar aan de bestemmingsplannen der ge meenten geconformeerd moeten wor den. Een afschrift van de notulen van de bewuste raadsvergadering zal aan de stichting „Recreatieplan Greve lingenbekken" worden gezonden. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Op Zuid-Beveland zal een werkgroep in het leven worden geroepen die zich zal belasten met de uitvoering en coördinatie van een breed opgezette (bruine) rattenbestrijdingsactie in dit provincie- deel. De werkgroep zal bestaan uit vertegenwoordigers van gemeen- en, het waterschap, de standsorganisaties, de N.F.O. en de rijksland- bouwvoorlichtingsdienst op Zuid-Beveland. Dit is concreet naar voren gekomen op een gisteren in de Prins van Oran je te Goes gehouden voorlichtings middag van het initiatiefcomité rat tenbestrijdingsactie Zuid-Beveland. Dit initiatiefcomité heeft dank zij de medewerking van gemeentebestu ren, landbouworganisaties, het water schap en verschillende instanties en diensten een inzicht kunnen krijgen in de rattendichtheid op Zuid-Beve land. Uit een enquête die door dit co mité is gehouden is duidelijk naar vo ren gekomen dat op Zuid-Beveland veel meer ratten voorkomen dan aan vankelijk werd verondersteld. Van daar dat het comité overtuigd is van de noodzakelijkheid op vrij korte ter mijn over te gaan tot een gezamen lijke aanpak van de rattenbestrijding. Op de noodzaak van een breed op gezette actie werd gisteren op de vergadering gewezen door dijkgraaf P. J. J. Dekker van het waterschap de brede watering van Zuid-Beve land, voorzitter van het initiatief comité. Voordat hij enkele punten in bespreking wilde brengen over de aanpak van de actie gaf hij het woord aan ir. J. Ophof, inspecteur van de volksgezondheid in algemene dienst te Wageningen. Deze hield een in leiding over de verdelging van rat ten en over de noodzaak van deze verdelging. De heer Ophof wees er op dat ratten niet alleen een gevaar zijn voor de volksgezondheid, maar bovendien veel schade kunnen aan brengen en land- en tuinbouwgewas- sen. Aan de hand van praktijk-ervarin gen zette de heer Ophof uiteen dat het bij een goed georganiseerde be- strijdingsactie, waaraan door alle be trokken partijen wordt meegewerkt, mogelijk moet zijn 98 procent van de ratten uit te roeien. Minstens zo be langrijk als de actie zelf vond de heer Ophof de nazorg om het gebied ook „rattenvrij" te houden. Hij adviseerde als verdelgingsmid del het lokaas haver, gemengd met gif, te gebruiken. Nadat uit de vergadering bleek dat De traditionele Nationale Wedstrijd Vrijetijdsbesteding in het kader van de 24e Internationale Huishoudbeurs^Idee zal dit keer extra- iqrq3'"6^ Z''n' omda* de tentoonstelling van 1 ltot en met 20 april in de RAI, in het teken zal staan van „de Creatieve Vrouw". drt verband werd reeds een wedstrijd uitgeschreven onder leer- m van meisjesscholen in het ver- aardigen van folkloristische poppen- in wn' ?n onder alle huisvrouwen ÏL.? maken van een eigen behang- 381' ?et 0ntwerp, ter grootte van h°°g en 53 cm breed, moet of Sm aaa?ebracht op een vel wit em m effen Papier van 60 x 60 BlaMrT? „an Êebruik maken van klS?Terf', Oostindische inkt, do tin?' kleurpotlood. Verlopen de™» Zljn.niet toegestaan. De on twerpen znn vrij. Hm ontwerpen diénen vóór 1 maart iLLW,°rien mg^tuurd aan: In- Gerrit Huishoudbeurs/Idee, steto" der Veenstraat 94' Am" t'oor de 12e Nationale Wedstrijd Vrijetijdsbesteding, waarvan de bes te inzendingen tussen de Huishoud- bers/Idee in een speciale stand zul len worden geëxposeerd, kunnen werkstukken worden ingezonden in de volgende categorieën: haken en breien, weven en kantklossen, bordu ren, applicatie, poppenmaken, wer ken van diverse materialen, inleg-, fineer- en mozaïekwerk, snijden (gutsen) en beeldhouwen in hout, speelgoed, modelbouw, werkstukken van metaal, schilderen, tekenen, foto grafie. Deelname staat open voor ieder een. Wedstrijdformulieren worden op aanvrage toegezonden door het se cretariaat van de Internationale Huishoudbeurs/Idee, Gerrit van der Veenstraat 94, Amsterdam-Z. E€n chiff°n jurkje van Brenda waarbij vooral de hoge a'slijn de aandacht trekt. Het Britse modehuis Ring zal het Amende seizoen vooral pastel- 810611 en 'ëeel crimlene gebrui- ken' VeeI aandacht is besteed aan r°klengte die varieert van op 'aile 'nt 12 cm erboven. °klengte wordt geaccen- d door gebruik te maken van ^wijkende ceintuur. de belanghebbende partijen achter het voeren van een actie staan, zette de heer Dekker uiteen hoe het initia tiefcomité zich voorstelde te werk te gaan. Een gedachtengang, waar de ver gadering zich bij aansloot. Het resul taat van één en ander is dat er dus een werkgroep gaat komen om te be kijken hoe de actie moet worden aan gepakt. Deze werkgroep zal een kos- tenbegroting maken. Een goede verdeling van werk en kosten kan volgens het initiatiefco mité worden bereikt wanneer: de gemeenten de bestrijdingsactie gaan uitvoeren in de woonkernen en op vuilnisbelten, en de gemeen ten zelf het lokaas aankopen. Wen selijk werd geacht dat de gemeen ten wel het lokaas gratis ter be schikking stellen van de inwoners. Het waterschap en de landbouw organisaties zullen dan de bestrij ding in het vrije veld ter hand ne men. Het waterschap zal daarbij zorgen voor de aanschaf van het lokaas, dat ook weer gratis ter be schikking moet worden gesteld, terwijl de agrariërs dienen te zor gen voor het vervoer en de uitleg van het gif. Wat betreft de nazorg van deze eenmalige actie leek de vergadering het treffen van een soort gemeen schappelijke regeling tussen de ge meenten en het waterschap de beste oplossing. De bedoeling is dat de actie, die enkele weken zal duren in januari van het volgend jaar wordt gehouden. Want juist in de winter vinden de ratten niet zoveel voedsel dat van hun gading is, zodat zij eerder naar een portie haver met gif zullen hap pen. Overigens werd, er tijdens de ver gadering herhaalde malen op gewe zen dat er bij gebruik van het juiste gif nauwelijks risico's zijn voor bij voorbeeld huisdieren en vee, even min als voor mensen. (ADVERTENTIE) druk op de maag, opgeblazen gevoel t (Van onze correspondent) 's-HEER ARENDSKERKE Alle in de raad van 's-Heer Arendskerke zitting hebbende vertegenwoordigers van politieke partijen hebben in de openbare raadszitting bij de behan deling van de gemeentebegroting en de daaraan voorafgaande politieke beschouwingen, het college van b. en w. lof toegezwaaid. Het werd een vooruitstrevend college genoemd, vol komen berekend voor zijn taak. Aan de politieke beschouwingen hebben slechts twee leden van de raad deelgenomen. Het was de heer J. Lindenberg, V.V.D. ,die het beleid eveneens roemde. Hij informeerde naar het nieuwe bestemmingsplan te Nieuwdorp en tevens te 's-Heer Arendskerke. Kan dit alles nog voor de herindeling der gemeenten gerea liseerd worden, aldus de vragenstel ler. Hij vond het niet juist 's-Heer Hendrikskinderen niet de volledige aandacht meer te schenken, gezien het feit dat dit dorp bij de herinde ling tot de gemeente Goes gaat be horen. Het gebouw gemeentewerken moest zijns inziens wel te zeer in 's-Heer Arendskerke gebouwd worden ter wijl het industrieterrein naar zijn mening een falikante mislukking was geworden. De voorzitter repliceerde kort sa mengevat: bestemmingsplan Nieuw dorp ligt gereed, en zal de eerstvol gende raadszitting ter sprake komen. Voor 's-Heer Arendskerke wordt ge streefd naar een nieuw bestemmings plan in 1969. 's-Heer Hendrikskin deren wordt niet vergeten. Aldaar is nog voldoende bouwruimte voor min stens 50 woningen. Voor de bouw van een nieuw gebouw gemeente werken wordt door G.S. onder de huidige omstandigheden zeker geen goedkeuring meer verleend. (Van onze dammedewerker) GOES. De damkampioenen in de Zeeuwse competitie zijn zaterdag in de drie klassen bekend geworden. Het zag er aanvankelijk naar uit dat eventueel beslissingswedstrijden moesten worden gespeeld, maar door de beslissende uitslagen heeft het afgelopen weekend reeds alle kampioenen opgeleverd. In de laatste partij in de hoofd klasse tussen de rivalen Dekker en Blaas heeft de Goesenaar geen en kele kans gekregen. Het kwam tot een puntenverdeling en daarmee veroverde Blaas het kampioenschap. Door deze remiste werd Dekker toch nog tweede en plaatste zich voor de gewestelijke kampioenschappen in 1969. De resterende twee partijen van Boon tegen Blom en Krijger werden remise verklaard, omdat Boon vorige week in het ziekenhuis moest worden opgenomen, terwijl voor de eindstand dit geen enkele invloed meer heeft. Uitslagen: Hoofdklasse: Krijger Op 't Hof 02, De VliegerRiesen- kamp 02, DekkerBlaas 11, v. RijswijkBlom 02, Riesenkamp- Baayens 20. Ie klasse: Hollestelle Houmes 2—0, LereScherp 20, HeydraHollestelle 11, Houmes A. Quakkelaar 11, M. Quakkelaar W. Lere 02. Jeugd: Beerens- Goedhart 02, BeerensLaurens 1 1, GoedhartNooyens 20, Lau rensSchunselaar 02, Goedhart Beerens 20. Standen: Hoofdklasse: 1. J. Blaas 9 15; 2. W. Dekker 13 2; 3. Jan Blom 9 12; 4. J. Riesenkamp 9 12; 5. I. Op 't Hof 9 11. Ie klasse: 1. Wim Lere 7 10; 2. W. Heydra 7 9; 3. C. J. Hollestelle 7—9; 4. O. Scherp 7 8; 5. M. Quakkelaar 76. Jeugdklasse: 1. P. Schunselaar 8 15; 2. A. Goedhart 8 9; 3. C. Lau rens 8 8. Dankzij AVRO's Televizier van gisteravond weten we weer wat meer over de Leopard Tanks die binnen kort vanover de oostgrens ons land zullen binnenrollen. Een cavalerie commandant, een deskundige dus, vertelde waarop zoal gelet dient te worden wil men bij de aanschaf van een tank geen kat in de zak kopen. Zo moet, leerden we, een dergelijk ding naast een niet geringe vuur kracht beslist enige beweeglijkheid aan wat bepantsering paren, want anders blijf je natuurlijk nergens met je killing-power. (To kill is slachten; power is kracht) en wat dat betreft zit het met de Leopard, het jongste broertje van Panter en Tijger, be slist snor. Er hangt een stevig kanon aan en op de weg kan hij ondanks zijn gewicht aan staal van een slordi ge vijftig ton nog altijd zestig ki lometer per uur halen. Maar ja, dat mag ook allemaal wel, zeker wanneer de man van AVRO's Televizier ge lijk had, die voorrekende, dat de luip. aardjes u en ons op de kop af hon derd gulden belasting per minuut gaan kosten. Voordat we met de AVRO later op de avond in nationaal verband ge zellig gingen zitten rijtesten, had eerst bij de Mounties en Adèle Bloe- mendaal het sein 40 minuten lang op gieren, brullen en samen in bad gaan gestaan. Eremee gelachen hebben we echter niet N. R. HULST Als uitvloeisel van de op 27 en 28 september te Hulst, resp. St.-Niklaas gehouden bijeenkomst „grenscontacten" onder auspiciën van het Nederlandse ministerie voor Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk (afd. buitenlandse betrekkin gen) en de rijksdienst voor arbeids voorziening in België, werd in de stadsschouwburg te St.-Niklaas onder leiding van de directeur van de ste delijke muziekacademie, de heer Al- bert Delvaux, voor een goed gevulde zaai een zeer geslaagd concert gege ven door het Kamerorkest. Het orkest bestaat uit jongere en volwassen leerlingen van de acade mie, aangevuld met leraren. Het pro gramma bestond uit werken van Handel, Mozart, Sammartini en na de pauze van Schütz en Britten en was bijzonder zorgvuldig opgebouwd. Het Concerto Grosso VII van G. F. Han del, waarmee het concert werd ge opend, toonde een slagvaardig strij kersensemble, dat goed de intenties van dirigent Albert Delvaux volgde. Vooral de mooie toon van de concert meester in de solistische passage uit het Andante viel hierbij sterk op. Ernest Maes was solist in het hierna volgende Concerto no. 3 voor hoorn van W. A. Mozart K.V. 447. In dit accompagneren bleek het orkest be paald voor zijn taak opgewassen. De romance werd uiterst gevoelig en vol overgave vertolkt door de nog jonge hoornist, terwijl de Pizzicati der strij kers in het Allegro en de mooie overgang naar het zangerige mid dendeel meer naar voren kwamen. Het laatste werk voor de pauze, de Symfonia van G. B. Sammartini, werd zeer bezield gebracht. Het so nore strijken in het Andante was op vallend, evenals de fraaie inzet der violen in het Allegro. Celli en alt violen bleken in staat tot homogeen tegenwicht tegen de violen. Na de pauze kwamen de vocalisten naar voren in Die sieben Wörte Jesu Christi am Kreuz, van H. Schütz. Dit bekende werk, waarin het koor, or kest en vocalisten afwisselend optra den werd hoofdzakelijk gedragen door Herman Nauts, die een prachti ge tenor paarde aan een dito voor dracht. Ook Maria Weyers en Jeanine Kes- teloot, sopraan en alt, zongen een zeer verdienstelijke partij. Benjamin Brittens Single Symphony van 1913 is bepaald geen technisch eenvoudig stuk muziek, zoals de titel zou doen vermoeden. Dat het orkest hiermee niet te hoog had gegrepen, bleek be houdens een aarzelende inzet, uit een gave uitvoering. In de Bourée waren het vooral de celli die excelleerden. Het totale orkest gaf in deel 2 (Play ful Pizzicato) blijk deze techniek goed te beheersen, en tot een fraai muzikaal volume te kunnen geraken. Het enthousiaste spel van de strij kers in de Sarabande was verwar mend, en de finale van de-s,nyyx mend, en de finale gaf opvallend mooie contrasten tussen forti en pia- nissimi te horen. Met dit werk kwam een einde aan een bijzonder geslaagde uitvoering. Een dergelijk concert op dit niveau vraagt een gedegen voorbereiding. De kundige leiding van Albert Del vaux, eerste-prijswinnaar voor com positie van het Concours Koningin Elisabeth, gepaard aan de bezieling, die van hem uitging, waarborgden een verantwoorde uitvoering. W.L. (ADVERTENTIE) (Van een onzer voetbalmedewerkers) TERNEUZEN In de eerste klas van de zondagcompetitie in de KN VB-afdeling Zeeland had Aardon- burg niet de minste moeite met Le- wedorpse Boys. Met liefst 7-2 wer den de bezoekers v/slagen. Bij de rust was het al 3-1 door doelpunten van Pieters (2 maal) en Henry voor Aardenburg en een tegenpunt van Lebo-verdediger. Cruijf, Herman, (tweemaal) en Pieters voerden na rust de score op tot 7-1, waarna Hui- ge voor het tweede tegenpunt zorg de: 7-2. Hoofdplaat keek in de thuiswed strijd tegen Zeelandia bij de rust al tegen een 0-2 achterstand aan door twee doelpunten van Leenhou wers. Na de rust maakte Sinke 0-3 voor Coppens een tegenpunt maak te: 1-3. Tenslotte bracht Leenhou wers de verdiende einduitslag op 1-4. Hulsterloo had aan één doelpunt ge noeg om Domburg op de knieën te krijgen. Willaert was de gelukkige maker. Doelman Werrens, die weer van de partij was, voorkwam enkele zeker schijnende doelpunten bij van Vreke. Noormannen leidde bij de rust te gen Robur met 1-0 door een doel punt van Moens. Na de thee voerden van Rooyen, Moens (2 maal) en H. Minderhoud de voorsprong op tot 50 voor Hollestelle een tegenpunt kon maken: 51. K. Minderhout en Moens (2 maal) brachten hierna de stand op 8-1. Patrijzen hield leider Schoondij- ke tot aan de rust de balans in evenwicht: 0-0. Hierna sloegen de bezoekers hun slag en door De Poorter en H. Seen (2 maal) werd het 03 voor Schoondijke. Luctor keek bij de rust in de thuiswed strijd tegen DSS al tegen een 1-3 achterstand aan. Rijnberg opende het schuttersfeest, waarna De Sm«- gelijk maakte: 1-1. Nog voor de rust zorgde Dijkman (2 maal) voor een 1-3 stand. Nadat De Smet er na de rust 2-3 van had gemaakt was de daad weer aan DSS, dat via doel punten van Dijkman, Van Aartsen, Van de Graaf en Rijnberg tot 2-8 uitliep. In slotfase bepaalde De Mol de slotuitslag op 3-8. EERSTE KLAS Schoondijke 11-19 Luctor 11-9 Zeelandia 11-19 DSS 8-8 Noorm. 12-16 Lewedorpse B. 9-7 Domburg 11-14 Hoofdplaat 11-6 Hulsterloo 12-12 Robur 11-5 Aardenburg 9-11 Patrijzen 12-2 ALBERT DELVAUX (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Donderdagmiddag zal de langverwachte nota-Van Wal- sum verschijnen. In de nota wordt de vestigingsplaats besproken voor de achtste medische faculteit. Over de resultaten van het door de commis sie-Van Walsum ingestelde onderzoek kan alleen worden gezegd dat er geen beslissingen zijn genomen. De commissie spreekt niet nadruk kelijk een voorkeur voor een van de in aanmerking komende steden uit. Van de diverse kandidaten worden de aanwezige voor- en nadelen op gesomd. De nota zal worden gepubli ceerd zonder ministerieel commen taar. Verwacht mag worden, dat een definitieve beslissing nog even op zich zal laiten wachten. GENèVE (A.P.) Een viermo torig DC-7-vliegtuig dat hulpgoede ren vervoerde voor de hongerenden in Biafra is kort voor het landen neergestort. Vier inzittenden kwa men om het leven. Het toestel was opgestegen van het Portugese eiland Sao Tomé meit een bemanning van drie koppen en een waarnemer. Namen en nationalitei ten van de inzittenden zijn nog niet bekend. Het is het tweede ongeluk sedert het begin van de hulpvluchten deze zomer. STUTTGART (RTR) In de Zuid- Westduitse stad Stuttgart is een pro ces begonnen tegen vier voormalige SS'ers, die ervan beschuldigd worden deelgenomen te hebben aan de „ope ratie 1005". Dit is een codewoord voor het opgraven en daarna verbranden van de lijken van tienduizenden bur gers van de Sovjet-Unie en Letland, die door de oprukkende Duitse legers waren terechtgesteld. Om absolute geheimhouding te be waren werden de arbeiders die deze massale lijkenvernietiging verricht ten door de Duitsers doodgeschoten en hun lijken eveneens op de brand stapels geworpen. De hoofdverdachte in het proces is de advocaat en voormalige SS-ma- ioor Hans Sohns, die het toezicht zou hebben gehad op de „operatie". De andere verdachten worden be schuldigd van medeplichtigheid aan de moord op minstens 530 burgers in 1943 en 1944. Tot dusver zijn 27 getui gen uit verscheidene landen opgeroe pen. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA A. J. T. uit Tilburg, die zijn vrouw met een broodmes had be dreigd, hoorde zich maandagmorgen door de Bredase rechtbank veroorde len tot vijf maanden met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. De proeftijd Is drie jaar. De officier van justitie had veertien dagen tevoren acht maanden geëist, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. In deze tijd worden symbolen, be ginselen en fatsoensnormen zonder enig bezwaar overboord geworpen. Ja zelfs dagbladen, radio- en t.v.- omroepen, waarvan er in het verle den de mooie lijfspreuk droegen „Voor God, Koningin en Vader land", hebben deze mooie spreuken ver van zich afgeworpen en hiervoor in de plaats in het strijdperk getre den met de moderne linkse stromin gen. Het lijkt er momenteel op of men voor elkaar niet wil onderdoen om het meest gewaagde te brengen. Men schroomt niet om hoge rege ringsfunctionarissen belachelijk te maken of te bespotten. Merkwaar dig is echter, wanneer betreffende personen na een dergelijke blunder met de neus op de feiten worden gedrukt dan is hun verweer „het was zo niet bedoeld". Om een sprekend voorbeeld, zoals hierboven bedoeld, hier aan te ge ven, zien we in de krant van 5 dezer waarin „Merijn" voor premier de Jong een surprise had bedacht, n.l. een cursus Duits en een paar stel ten. In alle ernst, wil ik dit een staaltje van walgelijke brutaliteit noemen, ook al is het als grap be doeld. Ook zou ik in aller ernst aan Mie- rij n willen vragen, waar slaat dit op? Ik zou hem bovendien in overweging willen geven, als hij het in de toe komst ooit zover zou kunnen bren gen of ook maar een fractie van dat gene zou bereiken, dan pas heeft hij recht op grapjes, maar dan nog in gepaste vorm. Bovendien zal het hem ook wel bekend zijn, dat pre mier de Jong een man is die be wezen heeft die gave te bezitten om het Schip van Staat zowel in letter lijke zin als in politieke, de juiste koers te geven en te behouden en daarom voor mij ook ,,De man van het jaar". C. v. d. SLIK. OOSTERHOUT Geachte inzender vergist zich: De surprise „cursus Duits" is niet als grap bedoeld. Toen premier De Jong na een recent bezoek aan Bonn in Nederland was teruggekeerd heeft hij - „mijn Duits was niet te best" - zelf laten uitkomen, dat zo'n cursus een welkom geschenk zou zijn (Red.) Mea-ijns benaming „Petrogat" voor Moerdijk vond ik juist gekozen. Toch zou ik graag vernemen, hoe hij Moerdijk betiteld zou hebben op 12 september 1968, toen 's morgens in alle vroegte de persleiding die van Breda naar het Hollands Diep loopt en waar alle Bredase bedrijven hun gif en vuil in spuien, door een tech nische fout, met een knal openbarst te, en de hele Moerdijk polder in een mum van tijd blank zette Dit water was wel de Zuiveringsinstallatie te Prinsenbeek gepasseerd, maar toch nog van een zodanige inferieure kwaliteit, dat hef leven van alle pa ling, snoek, zeelt en andere vissoor ten, die daar welig tierden, direkt op hield te bestaan. Zelfs de machi nist van het watergemaal de Royale Polder moest alle ramen en deuren dicht doen, om de stank van het onwelriekende vocht, buiten te slui ten wilde hij de kans behouden, deze smurrie zo vlug mogelijk in de ri vier te lozen. Nou was dat econo misch wel een beetje verantwoord want aan de andere zijde van de ri vier wordt regelmatig water opge pompt, geizuiverd en als drinkwater gebruikt, er zit nog wel een raar smaakje aan, maar ja boven de Moerdijk weet men niet beter. En nu er zoveel water bij kwam ging het pompen veel gemakkelijker, dus dat was ook weer 'n voordeeltje voor het Westen. Ook heb ik we] door dat men in Breda sterk is in het ver zinnen van plaatsnamen o.a. Bier- stad, Oranjestad enz. hoewel het er nooit bekwaam was zomers langs de Singels te wandelen vanwege de stinkende grachten. Maar nou ze hun uitbraakse] bij Moerdijk kwijt kun nen en met veel lof en verve bewe ren dat er weer vis in de Mark leeft behoeven ze zich niet te verdie pen in het uitpuzzelen van namen voor andere plaatsen, steek liever uw hand in eigen pijpleiding. MOERDIJK J. W. Merijn woont niet in Breda (Red.) In uitgebreide artikelen werd de zer dagen bekend gemaakt dat het Gewestelijk Arbeidsbureau maatre gelen overweegt tegen „malafide" werklozen. Het gevolg van de voorgenomen maatregelen zal zijn dat de ambte naren een nog grotere greep op de werkzoekenden zullen krijgen. In nog grotere mate zal de werknemer af hankelijk worden van het inzicht, de ijver en de persoonlijke kwalitei ten en gevoeligheden van deee amb tenaren. De oplossing is toch eenvoudig. Maak een openbaar register van al le werkzoekenden en een openbaar register van alle werknemers zoe kende werkgevers. Partijen kunnen dan zonder tussen komst van een ambtenaar met el kander in contakt treden. Aan de werkgever wordt verzocht het Gewestelijk Arbeidsbureau te be richten als een werknemer op onre delijke gronden aangeboden werk weigert. Komt dat meer dan ééns voor dan heeft men een objectieve grond om de betrokkene aan de tand te voelen en eventueel uit te sluiten van de verzekering tegen onvrijwil lige werkloosheid. OOSTERHOUT, J. W. Voor mij is Jan Mertens de man van het jaar. BREDA j-\V.

de Stem | 1968 | | pagina 5