[01!MULE GEVONDEN IN PARIJS Overleg kan beginnen Vluchtweg onder water Wie wordt de man of vrouw van het jaar? Protest van Franse katholieken tegen rijkdom van de Kerk Kerk in beweging esre H „Melanin"" (210.000 ton) op proefvaart BRIEF VAN 744 MENSEN Kerkelijk® karometei gaat achteruit Nigeria bereidt offensief voor STERFTEKANS NA HARTINFARCT DOOR MEDICIJN NIET KLEINER Geruchten over staatsgreep in Venezuela Democratisch Appel kan beter uit partij stappen BTW weert kneusjes cTe Vervalst Don Mazzi m ae TN O-onderzoek: Delegatie Gevechten Voorzitter Tans: Dit jaar record aantal schepen in Rotterdam F ataal DE STEM VAN ZATERDAG 7 DECEMBER 1968 11 PARIJS (KNP) In een brief van 21 pagina's hebben 744 Fran se katholieken, priesters en leken, bij de paus geprotesteeerd tegen het gezicht dat de kerk aan de wereld vertoont en dat naar-zij vrezen „onverdraaglijk" is gewor den. In naam van het evangelie vragen rij af te zien van elk triomfalisme en de kerk der armen te worden, welke iiiimittiiiiiiiiiiu: tlllllllUIII Het bijeenroepen van het pause lijk kabinet voor het geheim beraad houdt ongetwijfeld verband -met de torn van onrust, die in de kerk is opgestoken. De strijd rond de uieuwe raecliismtts, door de vele vertalin- W een wereldcatechismus gewor- «i, bereikte een nieuw hoogtepunt ■oor ie publikatie van het kardina- jonrapport in de Acta Apostolicae De kuiesfie-Lercaro heeft het ver- raiioen in de integriteit van het een- me kerkelijk bestuur een nieuwe «■P toegebracht. Don Mazzi, door Jl» aartsbisschop op straat gezet om- j® hij teveel aan het aardse en te "u9 tan het hemelse dacht" en Maat hij zich los wilde maken uit bestaande kerkelijke structuren, Wet onder de armen van fioord- .f °ï'der de jonge geestelijken zijn bisdom een geweldige aan- H te hebben. n nu komen zelfs de Franse leken eLi r Trkt met een zelfgemaakte ,!^'s Christus dat eens zag", He rijkdom en de macht kerkelijk bestuursapparaat op fe p met 'let evangelie bestem- Kn„ j hangt een diepe depressie ,i.e kerk, de barometer gaat van ,.j weer naar storm. Voldoende tew "00r Ha kapitein en zijn assis- moi °m 21c'1 He stuurhut te ver- 1»™ Zal te kijken Wat hun te mmn -Wii het Pauselijk kabinet De Oostduitser Bernd Böttger heeft gisteren onthuld hoe hij in september via de Oostzee is gevlucht. Hij gaf een demonstratie in het zwembad van Schöneberg. In kikvorspak liet hij zich voortslepen door een onder water-motor, die in een waterdichte cilinder was gebouwd. Een snuiver van 60 cm zorgde voor luchttoevoer naar het machientje. Christus gewild heeft en waarin de armen op de eerste plaats komen. De ondertekenaars hebben hun brief een ..lekenencyeliek" genoemd. Zij hebben zelfs aan hun brief een Italiaanse titel gegeven naar de be ginwoorden „Als Christus dit zou zien" (Si Christo Vede Se). Met talrijke citaten probeert de brief hét verschil aan te tonen tus sen de teksten uit de Heilige Schrift en de handelingen en de woorden van de kerk. „Er is een tegenspraak tussen de kerk zoals zij werkelijk moet zijn, Christus die te midden van haar leeft, en de kerk zoals zij voor de mensen verschijnt." „Daarin kan niemand het lichaam van de Heer ontdekken." Dit moet ons vier dingen duidelijk maken, aldus het schrijven. „De kerk heeft ln haai prediking en lering geen respect voor de men sen, de kerk heeft geen afstand ge daan van tijdelijke macht, de kerk weigert de opdracht van Christus tot armoede uit te voeren, de kerke lijke broederschap wordt door haar vervalst en ontkracht." In de brief wordt elk van deze punten uitvoerig toegelicht met con crete voorbeelden, met name uit de organisatie, de rijkdommen en de ge woonten van het Vaticaan. De schrijvers zeggen tot de paus dat zij zich op geen enkele wijze te gen zijn persoon zelf willen richten, maar tegen zijn positie. „Die is on verdraaglijk voor een christen, die weet dat gij geen koning bent, maar een priester van Jezus Christus", al dus de brief. De brief is gericht aan „Paulus, paus, opvolger van Petrus, bisschop van Rome, dienaar der dienaren Gods, onze broeder die ons de waar heid brengt". Nadat de brief 30 no vember aan de paus werd gestuurd is hij op 2 december aan de nuntius in Frankrijk, mgr. Bertoli persoon lijk overhandigd. (Van onze redactie buitenland) LAGOS/NIGERIA Nigeriaanse strijdkrachten bereiden een groot of fensief voor om de Biafraanse lan dingsbaan tussen Oeli en Ihiala bui ten werking te stellen. Dit hebben goed ingelichte zegslie den in Lagos gisteren meegedeeld. Alle burgers zouden het bevel gekre gen hebben het gebied rond Asaba, waar het offensief plaats zal hebben, te verlaten. De landingsplaats is de belangrijkste voor het ontvangen vap wapens, munitie en hulpgoederen van de nachtelijke vluchten uit Gabon en de eilanden Sao Tome en Fernando Poo. «om i pamek 'e aerrn» em volkomen normale zaak titoe»?, j" en de dooT 'let concilie den? 6 oers rustig aan te hou- stuurhut door enkelen de hoQesuggereerd worden Se hanJ t verlatcn en een veili- e"> slcrlu nïn-ert te "luchten. Dit is den (ia) l ?Hnies, om de simpele re- We 'zijn af n ,en niet fe vindén is; tenia to f te ver °P zee om n°3 00>t een "i"6™ kgren- En het is Zeeman j aH"ies, dat bij een c°orl<m'in !f' ,ange Heining kent, iedere molt zal °Pkomen. Wie bij ^nenloZTslechter^g een haven Je» moet "odit waar hö uie- le^ngen hÏTf ook weer toen de tltt dachtp? wekken, om- In»? ff;. Hat de schuit zou ver- lLZre!p waarom ze hem \n b*etieT ,9emaakt. En hij zei De parochianen van don Enzo Mazzi, de afgezette pastoor van de kerk in de arbeiderswijk Isolotto van Flo rence, hebben een oproep gedaan op „alle Italiaanse arbeiders" om met Kerstmis naar Taranto te komen, als de paus daar voor de hoogovens de mis zal opdragen. Don Mazzi werd donderdag offi cieel van zijn parochie ontheven, om dat hij een omstreden catechismus heeft gepubliceerd, waarin betoogd wordt, dat Christus de leider was van de armen in hun strijd tegen de rijke klassen. Don Mazzi heeft zich voorlopig te ruggetrokken in een achterbuurt van de wijk. De parochianen willen van avond een vergadering beleggen, waarin ze een verzoek willen formu leren aan kardinaal Florit van Flo rence om de pastoor in zijn ambt te herstellen. Een medewerker van de kardinaal heeft gisteren het ontslag van de pas toor verdedigd. „Het volk van Isolot to is altijd een roerig soort christenen geweest", zei hij. „Don Mazzi is er 14 jaar pastoor geweest en de kardinaal heeft altijd begrip voor hem gehad. Toen begonnen ze te rebelleren. Ze maakten van de zondagsmis een po litiek debat en ze noemden heit evan gelie het tekstboek van de klassen strijd". aldus de medewerker van de kardinaal. DELFT (ANP) Patiënten die een hartinfarct hebben doorgemaakt, zui len waarschijnlijk een levenslange behandeling met anticoagulantia een medicijn dat de stolling van het bloed tegengaat moeten ondergaan, om hun levenskansen te verbeteren. Dit is één van de resultaten van een onderzoek dat een werkgroep van het TNO heeft ingesteld. Bij dit onderzoek werd een groep van 142 personen, die allen een hartinfarct hadden doorgemaakt, in tweeën ge splitst. Zij ktsgen anticoagulantia toe gediend. Deze behandeling werd bij de ene groep na drie maanden ge staakt, terwijl de andere groep an derhalf jaar hiermee werd behan deld. Toen bleek dat de levenskansen voor degenen, die slechts drie maan den met anticoagulantia waren be handeld, geringer waren dan voor degenen die voortdurend met dit me dicijn werden behandeld, was het voortzetten van de proef ethisch niet langer verantwoord. De onderzoekers hebben overigens kunnen vaststellen, dat als dit onder zoek niet was gehouden 19 patiënten zouden zijn overleden. Het bleek dat het effect van de kortdurende be handeling nog doorwerkt, ook nadat de behandeling weer was ingesteld. Het onderzoek heeft tevens uitgewe zen, dat de sterftekans in de groep, die continu met anticoagulantia is behandeld, niet afweek van de over eenkomstige leeftijdsgroep der Ne derlandse bevolking. (ADVERTENTIE) PARIJS (AP/AFP) Naar van gezaghebbende Amerikaanse zijde in Parijs is vernomen, is over eengekomen dat op de conferen tie over Vietnam de vertegen woordigers van Amerika, Noord- Vietnam, Zuid-Vietnam en het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront beurtelings het woord zullen voe ren. Voorts is afgesproken dat er twee „zijden" zullen zijn, aan de ene kant de Ver. Staten en Zuid- Vietnam en anderzijds Noord- Vietnam en het Bevrijdingsfront. Elke „zijde" zal 10 a 12 vertegen woordigers tellen. Deze regeling hebben ln de afge lopen week de waarnemende leiders van de Amerikaanse en de Noord- vietnamese delegatie, resp. Cyrus Vance en kolonel Ha Van Lau, ge troffen. Op deze wijze zal zowel aan het verlangen van Hanoi en het Be vrijdingsfront, dat het een vierpar- tijenconferentie wordt, als aan de wens van Washington en Saigon, dat er twee partijen aan de tafel gaan zitten, worden voldaan. De Amerikaanse en Noordvietna- mese onderhandelaars zijn ook over eengekomen dat de twee partijen in de conferentiezaal bandopname-appa raten zullen mogen gebruiken om het besprokene vast te leggen. De pers zal later door woordvoerders op de hoogte worden gesteld. Deze afspraken gelden alleen voor de bijeenkomst, waarop de procedure voor de officiële vredesconferentie moet worden vastgesteld. Ameri kaanse functionarissen verklaarden te hopen dat deze procedurebijeen komst komende week zal plaatsvin den. De voorhoede van de Zuidvietna mese delegatie naar het vredesover leg in Parijs ls gisteren in de Franse hoofdstad aangekomen. Het zijn Bui Diem, de Zuidvietnamese ambassa deur in Washington, Dan Doec Khoi, vice-president Ky's woordvoerder en 16 man personeel. De grootste groep onder leiding van oud-minister van buitenlandse zaken Pham Dang Lam en vice-pre sident Ky, wordt morgen in Parijs verwacht. Vice-president Ky zei gisteren in een televisietoespraak ln Saigon te geloven dat de Parijse vredesbespre kingen veel kans van slagen hebben. Maar hij riep tegelijkertijd op tot het behalen van meer overwinningen op het slagveld. „Hoewel onderhan delingen zullen beginnen, zal de vre de niet direct komen. We zullen de strijd op militair, politiek en diplo matiek gebied moeten voortzetten". Van de 1.000 Noordvtetnamezen en Vietcongstrijders die bij Danang zijn ingesloten door 7000 man Ameri kaanse en Zuidvietnamese troepen, is nu de helft gesneuveld, zo heeft een Amerikaanse woordvoerder in Saigon meegedeeld. De strijd zou nu in een slotfase zijn. CARACAS (A.F.P.) Dr. Rafaël Caldera, de kandidaat van de chris ten-democratische partij bij de pre sidentsverkiezingen in Venezuela, ligt nog steeds voor op zijn voor naamste mededinger Gonzalo Bar rios. Maar zijn voorsprong op de kan didaat van de regerende democrati sche actiepartij was na het tellen van meer dan drie miljoen stemmen ge slonken tot slechts 28.000 stemmen. In Caracas doen wilde geruchten de ronde. Bepaalde waarnemers menen uit uitlatingen van leiders van de beide partijen te kunnen opmaken dat er een staatsgreep ophanden is. Raul Leoni zou volgens hen als aftredend president geweid gaan ge bruiken om te voorkomen dat Cal dera hem opvolgt. Andere waarne mers vinden dit echter onwaar schijnlijk, omdat president Leoni een dergelijk tegen de grondwet indrui send optreden niet ligt. De ernst waarmee Leoni zich sinds 1964 van zijn taak als staatshoofd heeft gekwe ten, pleit voor de laatste opvatting. De minister van binnenlandse za ken, Mora, zei donderdag in een tele visietoespraak dat er geen geweld behoeft te worden gevreesd en dat regering, leger en volk de uitslag van de verkiezingen zullen eerbiedigen Inderdaad: wie wordt de man of vrouw van het jaar? Velen hebben hun antwoord al gegeven. Voor wie dat nog niet heeft gedaan, herhalen we hier onze vijf vragen. Het invulformulier moet wèl uiterlijk woensdag 11 december in ons bezit zijn. Het resultaat van de enquête wordt gepubliceerd in ons oude- jaarsnummer. Adresseren aan: Redactie de Stem, Reigerstraat 26, Breda, on der het motto: oudejaarsenquête. 1. Welke man of vrouw heeft in 1968 de meeste indruk op u ge maakt? 2. Wat is naar uw mening de be langrijkste gebeurtenis van het jaar geweest? - - 3. Wie is voor u de sportman of sportvrouw van het jaar? 4. Wat vond u het beste t.v.-pro- gramma van 1968? - - 5. Aan wie heeft u zich het meest geërgerd? - - Naam en adres inzenden: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dr. J. Tans, voorzit ter van de P. v. d. A., noemt de be schuldigingen van de rechtse partij- groep „Democratisch Appel" tegen vice-voorzitter André v. d. Louw in faam. „Wanneer de mensen van Demo cratisch Appel menen wait ze zeggen kunnen ze beter uit de partij stap pen", zei voorzitter Tans gisteren. Hij doelde daarmee op de beschuldi gingen, die de groep-Kors uit Hen drik Ido Ambacht dezer dagen geuit heeft tegen de Nieuw-Linkse partij- bestuursleden en in hoofdzaak tegen André van der Louw. „Democratisch Appel" stelde vast, dat de Nieuw-Linksens zich voortdu rend scharen achter alles wat com munistisch is en zich voortdurehd te weer stelt tegen de Navo. Behalve de aftredende voorzitter Tans heeft ook de kandidaatvoorzit ter dr. A. Vondeling zich van alle ac tiviteiten vain „Democratisch Appel" gedistantieerd. De tegenstellingen tussen verschillende groepen binnen de P. v. d. A., die de laatste dagen sterk naar voren gekomen zijn, drei gen ernstige vormen aan te nemen. Een aantal vooraanstaande partijle den voelt er nu veel voor het partij congres vervroegd bijeen te laten roepen, om „het nu maar eens snel en grondig uit te vechten". HET TSJECIIOSLOWAAKSE kabi net heeft Petr Colotka ontheven van zijn post als hoofd van de regerings commissie voor pers én voorlichting. Colotka zou zijn functie van vice-pre mier hebben behouden. Als zijn op volger is benoemd dr. Jaroslav Ha- velka, plaatsvervangend minister van onderwijs. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) BREDA Met de inwerkingtre ding van de wet belasting toegevoeg de waarde, kort gezegd B.T.W., is de „grote tijd" van de kneusjes-hande laars voorbij. Krachtens artikel 50 van de nieuwe wet op de omzetbe lasting zal voortaan behalve 12 pro cent B.T.W. van de invoerwaarde van de auto, ook een „bijzondere ver bruiksbelasting" van 15 procent wor den geheven bij de invoer. Een klein voorbeeld leert snel de betekenis van deze nieuwe „ver bruiksbelasting op personenauto's". Gemakshalve ronden wij in ons voor beeld op hele guldens af. Kostprijs auto in buitenland 600, B.T.W. 12 procent f 72, Bijzondere verbruiks belasting 15% van 10.000 - 10% (1 jr. oud) 9.000 verminderd met B.T. W, 12/112 x 9.000 964 15 procent van 8.036 ƒ1205, Kostprijs van dit ingevoerd kneusje 1877, Uit het voorbeeld blijkt duidelijk hoe onaantrekkelijk de handel in kneusjes na 1 januari wordt. Het nu vertrouwde beeld van opleggers en vrachtwagens met kneusjes aan de grenzen zal na 1 januari langzamer hand gaan verdwijnen hetgeen waar schijnlijk ook de bedoeling van de wetgever is geweest bij het samen stellen van de wet. Door het geleidelijk verdwijnen van deze kneusjeshandel wordt een nieuwe ruimte geschapen voor de tussenhandel in (binnenlandse) twee dehands auto's, die nu in afwachting van de inwerkingtreding van de wet B.T.W. bijna geheel stil ligt. Deze handel kampt met de moeilijkheid dat de per 1 januari '69 in voorraad zijnde auto's voor de koper ruim 11 procent (B.T.W. - minus oude omzet belasting) duurder worden. Nieuwe auto's worden met ingang van 1 januari slechts 1 a 2 procent duurder, hetgeen een sterke vermin dering tussen de prijs van een nieu. we auto en een uit 1968 bij de tussen handel in voorraad zijnde auto bete kent en velen eerder doet besluiten tot aanschaf van een nieuwe auto in plaats van een „dure" tweedehands wagen. Hebt u er wel eens aan gedacht welke mensen in de dagen vlak na Sinterklaas het meest te beklagen zijn? De winkeliers. Stomverbaasde lezer, dat had u niet gedacht, hè In derdaad, oppervlakkig bekeken lij ken midenstanders en warenhuisdi recteuren degenen, die het meest profijt trekken van de koopwoede te gen 5 december. Maar dat is zeer oppervlakkig bekeken. Want wat gebeurt er Mientje heeft een truitje gekregen, maar dat blijkt iets te klein. En pa vindt die akten- tas prachtig, maar waarom in 's he melsnaam een bruine en geen zwar te Ma is eveneens dolblij met haar nieuwe vestje, maar ze zwèmt erin- En Keesie doet wanhopige pogingen in zijn schaatsschoenen te komen, edoch, ze zijn te kleim Wat er gebeurt, laat zich raden. Jan en alleman stapt prompt naar de winkel waar de Sint zijn net iets te grote of te kleine gulle gaven heeft gekocht, om te ruilen. En daarom zijn de winkeliers in deze dagen het meest te beklagen. In een snoepwinkeltje bij mij in de buurt kwam gisterochtend een klein jongetje binnen met een suikerhart. „Ik wil een ruilhart", zei hij, „en groter dan dit". „En van rietsuiker", voegde hij er bijtend aan toe, „dit is biet". De winkeliers hebben het trouwens al zo druk, want alle Pieten en Kla zen moeten de etalage uit en de boompjes, de ballen, de sterren en het engelenhaar moeten weer opdraven. Schmelzer schijnt gisteren bij een kapper gesignaleerd te zijn. Met een haarstukje om te ruilen, 't Was rood. Iedere Spanje-vakantieganger kent lie zonovergoten plaatsen: Costa del sol, Calella del sol, Hoorn del sol. De echte Spanjegangers onder u zullen weten dat „Hoorn del sol" niet in het rijtje past. „Hoorn del sol" is de naam van een jachthaven die het doodnuchtere Noordhollandse Hoorn gaat aanleggen. Hoorn del sol; hoog in de bot. Dr. A. J. H. Dokkum, chef de mis sion van de Nederlandse Olympische ploeg in Mexico, zei dezer dagen in Leiden over Lia Louer, de hardloop ster die in Mexico in verwachting bleek te zijn: „Zelfs al zou ze gewild hebben dan had Lia toch niet mee mogen lopen, want er staat duidelijk in de reglementen dat men een race alleen moet lopen en niet met zijn tweeën. Aldus dr. Dokkum. Vreemd, een dame in verwachting mag toch ook met z'n tweeën op één spoorkaartje de trein in En wie vindt u de man of vrouw van het jaar Dubcek of Breznjev Dat is niet moeilijk, maar wat zegt u van een keus tussen Frits v. d. Poel en mr. Van Doorn? Of tussen Paulus VI en Alfrink? Of tussen Jackie Onassis en Mies Bouman? Als u een keuze maakt, hebt u daarnaast mischien meteen degene aan wie u zich het meest hebt geër gerd. Zoals u elders in deze krant weer kunt lezen, zouden wij hier graag weten wie en wat uw voor keuren zijn. En zo iemand wil weten wie of wat mijn voorkeur geniet, ik zal het u laten weten. Later, maar zeker voor het eind van het jaar. Voor het overige: geen kerstden netje uit het bos meepikken! En een prettig weekeinde. MERIJN (Van onze correspondent) ROTTERDAM Gisteren om half vier is het 30 000e schip van dit jaar de Rotterdamse haven binnengelo pen. Het kwam zestien dagen eerder dan vorig jaar. De 30.000e is het Zweedse vrachtschip „Garm" van 1600 ton. Voor de tweede maal in de histo rie is binnen één jaar het aantal van 30.000 schepen in Rotterdam bereikt. Vorig jaar ging de eerste maal de vlag in top voor de 30.000e. AMSTERDAM (ANP) Mor genvroeg rond acht uur begint het grote experiment. Het tur bine tankschip „Melania" (210.000 ton) zal dan zijn technische proefvaart beginnen en daartoe van de werf van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschap pij in Amsterdam-Noord naar zee worden gesleept. De rederij Goedkoop heeft daar toe zes sleepboten beschikbaar ge steld. Deze zes sleepboten, die de 210.000 ton metende zeereus zullen slepen en bovenal sturen, staan onder com mando van kapitein De Vries, ge zagvoerder aan boord van de „Me lania". Via de radio staat kapitein De Vries voortdurend in contact met de zes slepers zodat tot op de cen timeter nauwkeurig kan worden ge manoeuvreerd. Dat is ook wel drin gend nodig. De Melania" is name lijk 325 m lang en 47.17 m breed. Dat wil zeggen dat bij het passeren van de Hembrug aan beide zijden pre cies 3 meter ruimte is en bij de grote Noordersluis wederzijds iets je meer dan een meter. De sluis is namelijk 49.20 meter breed. Kapitein De Vries wordt op de 40 meter boven het water uitstekende brug van zijn schip in dit karwei bij gestaan door twee ervaren loodsen, de heren K. Appelboom en J. G. Jon ker. Maar het blijft een experiment want nimmer tevoren is zulk een ko- 'ossaal schip in Nederland gebouwd 'f op het Noordzeekanaal te zien ge veest. Vooral het passeren van de Hem- brug_ schijnt een gevaarlijke zaak te zijn. Hoewel de „Melania" leeg is anders zou de diepgang te groot zijn ig het zulk een massa staal dat een aanvaring met een van de pijlers van de brug weieens fa taal zou kunnen zijn, niet voor het schip, wel voor de pijler. Als alles goed verloopt meert de „Melania" zaterdagavond 14 decem ber af bij de werf van Verolme op Rozenburg. Daar zal dan ook het schip worden overgedragen aan Shell Tankers n.v., de rederij die opdracht tot de bouw gaf en waar van tal van deskundigen de proef- reis meemaakten. Maandag of dins dag daarop volgend begint de eerste commerciële reis. Inmiddels groeit op de werf in Amsterdam al het eer ste zusterschip.

de Stem | 1968 | | pagina 9