eenzamen Mode in sieraden ONZE PUZZEL w #fi i HP 8 fy m V lê HU H fP 'f» 1 Si 1 80LANGE PELTA MAAKT ANTI-BIJOUX si van de spam,*. kandidatentoernooi nu een tweetal nu, kampioenschap v~ under zwaar gekf^J deze partij,.,, Z die.. ln Ned™ Hjaen ziin met het hoofdklassespelers. Ite seances in Ru«i„ are kost het staand et ka...,, e minder „■Iers in eesters, rgelijken de ho-"" scente moest ik deze t was 70 te aren le een opening r vooral 15 DE STEM VAN ZATERDAG 7 DECEMBER 1968 21 in Rusland meestal aantm» formidabele scha. 'an zwaar werken scoren, maar voorstellingen ande partijeiv dat de he. nun manneti» ook door elan dan te sc en deze voor onderstaande - bewijzen, J r vooral ook door >mbinatievermogen, tieen dus, maar wel partijen ioegen van het naspelen iraard zijn. aljandlnov. Zwart: Zere. in de wedstrijd om hst hap van de U.S.S.R, igjj c5 2. Pgl-f3, Pb8-cd 1 14 4. Pf3xd4, Pg8-(6 a 86 6, Lcl-g5, Lc8-d7 !-a5 8. Lg5xf6, g7xf6 9. )-g5 10. Pc3-d5, Ta8-c8 an was 100-0-0. Na de 'innen de moeilijkheden 3-g8 12. g2-gS, f6-f5. Lg7 had zwart nog en houden. Zwart stïu i). 3g5-g7 14. e4-««, (JOjr} 5, Pc6-d4 16. PeSxil. Tfl-f21, e5xf4 18. td tige combinatie). 18. Pd7-f8+K lil il? Ill «f IIP fm 1 gfji H 81 l§8 i gjg 1SI ffl® flj 8 xf6. ïen in een rij achter «fc miek fenomeen). Ke8-d8 20. Tfïxo% >dlxd4 en zwart gaf zich Op 21 gh2:+ volgt; Khl en zowel veld )l ali ekt. ir netzky. Zwart: Mutschnill in de wedstrijd om het hap van de U.S.S.R. 1968 i-e5 2. Pgl-f3, Pb8-c6 91 a6 4. Lb5-a4, Pg8-f6 3, 5 6. c2-e3, g7-g6 7. Pbl-d2, \l2-fl, 0-0 9. Pfl-g3, Pf«* j?2, Pc6-e7 11. h2-h4, d6-dS [d7-c5 13. h5xg6, h7xg6 14» i-e6 15. Ddl-cl, f7-f5 16. :4 17. Lh6xg7, Kg8xg7 18. vaardige fout. Met 18. 'it een veelbelovende aan» inzetten bijvoorbeeld 18, Dh6+Kf6 20, f4 of 18. d4,c5 20. Pg6:!). 7xd5 19. Pg3-e4. was 19. Pe5: geboden), J-f6! 20. Pf3xe5. leze voortzetting tot een ergang). 20. Pf3xe5. "\r" >xe4 xg2 -g4+ euke 21. d3xe4, Dd8-g5 22. 23. Kel-e2. Pe6/&°* 25. Pe5xg4,Dg» slotzet. Wit gaf z'eh :haakraadsel iderstaande aan de f het kampi' 13 faalt s 20. 19 f2- :en fijne !-f4! positie, <"e partij Kanko* aioenschap van 19 Th3, g6 Td5:! Hij speel' om na combinatie z«B :haakraadsel. f4!. C5-C4? volgdeh/+( Kh8xh7 21. 1° kefl H-f5 mat. °P Jf teblun- j 20. Lc4: een grote i wegens t. DE ANONIEME EENZAME Eenzaamheid lijkt een typisch verschijnsel, een produkt, zou men kunnen zeggen van de hoog geïndustrialiseerde tot in de kleinste bijzonderheden geregelde maatschappij. Het zich verlaten voelen, soms zelfs de overtuiging dat men een uitgestotene is, komt veelvuldig voor in de verstedelijkte samenleving die zo ingewikkeld is geworden dat men nauwelijks nog de kans krijgt werkelijke aandacht te hebben voor de mede mens. Waarom zou men die belangstelling immers opbrengen? Dag-in-dag-uit moeten alle krachten worden ingespannen om staande te blijven. Bovendien hoeft men zich geen zorgen te maken om anderen. Alle is immers fijn geregeld. Mensen in nood vallen altijd wel onder een of andere paragraaf van een of andere sociale wet. Speciaal opgeleide mensen bemoeien zich wel met hen. We betalen daarvoor immers meer dan genoeg, collectief uiteraard. En daarmee lijkt ieders verantwoordelijkheid dan meteen ver dwenen. Een hele geruststelling! Maar men beseft eenvoudig niet dat men eigenlijk handelt als de automobilist die zich niet bekommert om zijn slachtoffer op de weg en rustig doorrijdt. Want die sociale" instelling ten aanzien van onze eenzame medemensen, miskent het feit dat zij veelal niet zijn te vangen in een regeling. Dat zij meestal niet zijn te vinden. Dat zij heel vaak vlak naast ons leven en werken zonder dat wij beseffen dat zij langzaam maar zeker een cel-complex krijgen, dat zij de eisen die de maatschappij stelt niet meer begrijpen, dat zij de problemen niet meer aan kunnen, dat zij langzaam maar zeker wegzinken in hun geestelijke vervreemding, in de stilte temid den van het lawaai. Eenzamen, mensen die in een kortsluiting-situatie leven met de hen omringende wereld, vindt men overal, in alle groepen, op de meest onverwachte plaatsen, in de meest vreemde situaties. Die eenzame mens kan naast u werken aan de draaibank, jaren lang, zonder dat u het merkt. Die eenzame mens kan naast u wonen, jarenlang,, zonder dat u het in de gaten heeft. Die een zame mens ontmoet u misschien dagelijks in uw forensentrein, in de winkel op de hoek, op school, in het park, of waar dan ook. Pas als er uit die eenzaamheid een wanhoopsdaad volgt, wordt u er opmerkzaam op gemaakt. Want eenzame mensen lopen niet te koop met hun isolement, ze praten er niet over, ze be klagen zich niet. Men kan zelfs stellen dat als ze wel bereid zijn erover te praten, de eerste voorwaarde is geschapen om aan hun eenzaamheid een einde te maken, om hen te helpen aan zichzelf te ontsnappen. Eenzaamheid is geen groepsverschijnsel. Het is een zuiver per soonlijke aangelegenheid. Er zijn mensen onder bepaalde om standigheden levend, triest eenzaam, volkomen vereenzelvigd. Anderen voelen zich onder dezelfde omstandigheden uitstekend en zouden niets anders wensen. De redactie heeft geprobeerd een aantal typische eenzaam heidssituaties op te sporen. Zij zijn geenszins kenmerkend voor het verschijnsel van de vereenzaamde mens. Het thema heeft oneindig veel variaties en gezichten. De speurtocht werd aan zienlijk bemoeilijkt door het in zich zelf gekeerde karakter van de werkelijk eenzame mens. Dat hier een nog onvoldoende onderzocht maatschappelijk vraagstuk ligt, is duidelijk. Waarschijnlijk is dat ook een gevolg van het feit dat het zich niet laat vatten in vaste schema's en schone theorieën. Het is bijna onvatbaar en daarom moeilijk hanteerbaar. Maar het is een verschijnsel dat om aandacht en bezinning vraagt. J- L. 7j, (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Elke avond zit er op een klein kamertje, er gens in Amsterdam, een maat schappelijk werker te wachten. Van zes tot twaalf uur bemant hij 'of zij) telefoonnummer 244444. In Amsterdam is dit num mer algemeen bekend als het adres, waar je terecht kunt, als je in moeilijkheden zit. Niet als je kraan lekt of je auto een lekke band heeft, maar wel als je psy chische moeilijkheden hebt. Als je met jezelf, met je vrouw of je gezin in de knoop zit. Het is het nummer van de Stichting Telefo nische Hulpdienst „De Wegwij zer". In 1961 hebben diverse Am sterdamse instellingen voor maat schappelijk werk deze dienst in het leven geroepen. Ze wilden het publiek een mogelijkheid bieden om volkomen anoniem iemand op dringende momenten om raad en hulp te vragen. Sindsdien maakt de Amsterdamse bevolking dagelijks tientallen keren van dit nummer gebruik. Het is een toevluchtsoord geworden voor men sen met allerlèi vragen en proble men. Die variëren van tamelijk een voudige informaties, bij welke in stantie men voor een bepaald pro bleem terecht kan, tot letterlijke kre- ten-doodsnood. alleen maar over hun probleem wil len praten. „De eerste groep zit erg vast aan het moment. Dan is het voor de man achter de telefoon vooral van be lang, dat ze het gevoel overbren gen: er staat iemand achter je, je bent niet alleen. Soms lukt dat wel eens telefonisch. Als iemand echt erg moeilijk zit hebben we hier vrijwil ligers achter de hand. Die kunnen meteen naar iemand toe of ze kun nen naar ons komen. Daar zitten vaak zeer zware problemen achter. Zo'n vrijwilliger kan dan dikwijls maar het beste koffiezetten, en de man of vrouw een beetje tot rust la- en komen. Het doel van onze dienst is uiteindelijk, dat we de mensen verwijzen naar de instantie die hen kan helpen. We proberen niet zelf te helpen." De tweede groep is vol gens de heer Noyon een groep die alleen wil praten. „Wat zij zeggen en wat wij zeggen, is in feite niet zo be langrijk. Ze hebben contact met iemand. Dat is soms al genoeg." Drs. Noyon geeft een aantal voor beelden uit de praktijk, die bij elkaar een „gemiddeld" beeld geven van de telefoontjes. Een jonge vrouw belt op. Ze zit „verstrikt" tussen twee psychia ters. De tweede heeft tegen haar gezegd, dat ze met de eerste geen contact meer moet hebben, omdat die haar verkeerd behandelt. Ze vertrouwt ook de tweede niet. „Niemand begrijpt me" zegt ze. Ze bouwt een intrige op, waarvan je niet kunt zeggen of ze nu echt is of niet. De vrouw zegt: „U kunt mij ook niet helpen, want u be grijpt mij ook niet. Niemand be grijpt mij." De maatschappelijk werkster vermeld in haar rapport: „Ik kon haar niet helpen." meisje. Zij heeft voor haar de pressiviteit librium gekregen van de dokter, maar het is niet minder geworden. De jongen krijgt het advies toch weer naar de arts van het meisje te gaan. Vanaf een station in Amsterdam belt een vrouw uit Brabant op. Ze is voor een dag van thuis wegge vlucht, waar ze ruzie heeft met haar man. Ze wil terug naar huis maar durft niet. Een vrijwilliger gaat naar haar toe en brengt haar over het moeilijke punt: ze gaat. Achter al deze gevallen schuilt een menselijke communicatiestoornis, waaraan de een of andere vorm van eenzaamheid ten grondslag ligt. Drs. Noyon: „Eenzaamheid is geen groeps verschijnsel, zoals wel eens gedacht wordt. Bejaarden b.v„ die leven in objectieve omstandigheden, waarin eenzaamheid kan ontstaan. Maar de vraag is of de bejaarden inderdaad zo eenzaam zijn. De mensen die opbellen verkeren niet in de objectieve om standigheden voor eenzaamheid: een man op kantoor bijvoorbeeld heeft per dag tientallen contacten. En hij gaat wel eens uit. Maar eenzaamheid is een psychisch probleem. Eenzame mensen hebben meestal wei contac ten, maar die voldoen niet". Ér zijn volgens drs. Noyon ontstel lend veel redenen waarom een een zame zijn contacten niet voldoende kan benutten. Maar volgens hem is er iets wat alle eenzamen gemeen hebben: ze zitten met zichzelf over hoop. „Ze accepteren zichzelf niet. Ze weten zichzelf niet op waarde te schatten. Daarom staan ze ook zo wantrouwend tegenover anderen. Ze zien van anderen alleen de kritische momenten, die momenten waarop de anderen hen met enige kritiek bena- Drs. A. P. NOYON hogere eisen Drs. A. P. Noyon heeft de dage lijkse leiding over de telefonische hulpdienst. Hij is ook directeur van het genootschap Zorg en Bijstand, een van de oudste Amsterdamse in stellingen voor maatschappelijk werk. In beide functies komt hij dagelijks in aanraking met de moderne, men- senlijke eenzaamheid in de groot stad. „Niet ieder gesprek is verschrik kelijk zwaar" zegt hij, „er zijn ook mensen die gewoon een informatie nodig hebben. Maar het leeuwedeel van de mensen die opbellen, zit vast. Ze kunnen op dat moment moeilijk verder." Drs. Noyon onderscheidt twee grote groepen: mensen die van een probleem afwillen en mensen die Een vrouw zit al jaren in moei lijkheden, omdat haar man on trouw is en bovendien alcoholist. Toch wil ze niet scheiden, uit me delijden met haar man. „Niemand weet wat ik moet doen", zegt ze, „niemand kan mijn man verande ren, ik ook niet." De maatschap pelijk werker heeft geprobeerd de zin van haar situatie uit te leg gen. Hij heeft tegen haar gezegd: „je zit in een cirkel, maar tegelijk weet je ook dat die cirkel zinvol is. Je vangt je man op maar je hebt ër ook de beroerdigheid van." Een man belt op. Zijn vrouw heeft sexuele remmingen. Wordt verwe zen naar de N.V.S.H. Een jongen is ongerust over zijn deren. Maar als je dan zegt dat er ook andere momenten zijn, zeggen ze: Maar dat menen ze toch niet?" De eenzame mens kan niet geloven dat de ander iets in hem ziet, want hij ziet toch niets in zichzelf.... Soms zijn eenzame mensen onverzadigbaar in hun contacten. Maar die voldoen niet en kunnen niet voldoen, want ze vangen het probleem bij zichzelf, de zelfacceptatie, niet op". Drs. Noyon meent, dat dikwijls de opvoeding er de oorzaak van is, dat iemand zichzelf niet kan accepteren. „Je moet jezelf kunnen leven, je eigen mogelijkheden zien en je zelf kunnen relativeren. Je moet opge voed zijn door mensen die jou de moeite waard vonden. Veel eenzame „Van alle aardse dingen zijn sieraden wel de meest bestendige. Hun glans en vuur blijft eeuwenlang schijnen en geven de draagsters een gevoel van geluk en trots. Geen beter bewijs van trouwe liefde, geen langere herinne ring aan een gelukkige gebeurtenis dan het juweel", zijn woorden van K.A. Citroen, de beroemde Amsterdamse juwelier, die natuurlijk alleen gedachte heeft voor „echt". „Om het kleinburgerlijk mevrouwtje met haar kleine briljantjes opzij te schuiven, maak ik anti-bijoux", verklaart de Parijse modeduizendpoot Solange Peita, en smijt met onechte sieraden Een derde opvatting is die van de beroemde te Parijs werkende Madame Swarovski. Met meer eerbied voor de adel van het materiaal, maar met goed begrip voor de onstuitbare zucht naar grote sieraden (die „in het echt" geen nor maal mens kan betalen) maakt zij sieraden met behulp van edel metaal en „Tirools geslepen" stenen. Dat is vaker fraai glanzend, kleurig glas, dan kristal. hebben van de grote omzet, stemmen dus hun ontwerpen af op de vraag van een groot publiek, dat natuurlijk wel thuishoort in de groep die „echt" kan betalen. Juweliers hebben deze sieraden in voorraad en nu de zo lang remmende drempelvrees overwonnen raakt, vinden de massa-artikelen van edele grondstoffen hun weg. Tegenover de grote bedrijven staan de kleine die zich specialiseren op liet vervaardigen van exclusieve sieraden: voornamelijk handwerk. Juist nu het massawerk ingang vindt, ontstaat natuurlijk onder de groep die exclusief wil zijn, de wens siera den te dragen die NIET iedereen heeft. In tegenstelling tot wat men zou verwachten, zijn het juist de jon' gere garde en de middengroep, die naar exclusiviteit verlangen. Van de andere kant is het niet zó verwon derlijk: de groep die wij even de „ouderwetse" elite noemen, bezit doorgaans wel familiejuwelen, en die waren en zijn gegarandeerd exclu sief! Jammer, maar begrijpelijk is het dat vele juweliers vooral buiten onze grote steden, het nog niet aandurven om deze exclusieve sieraden in hun collecties op te nemen. Sieraden gaan niet een-twee-drie van de hand. De kleine edelsmeden kunnen gemakke lijk elke drie maanden met nieuwe modellen komen. Maar met de heden daagse snelle modewisseling, is het risico niet uitgesloten dat de juwelier met zijn unica blijft zitten. Handwerk Mad ,st??ïen en wltte kristallen, „geslepen in Tirol" han- tavski. nrm<.a„ien .kett,in8en en verbonden door goudstrikjes, van Swa- n#achalant gedragen op een simpel truitje. De mode in sieraden is nooit zo snel voorbijgegaan als die van het kostuum, maar toch is er altijd spra ke geweest van modewisseling. De verklaring van Solange hoort dan ook precies thuis in de modewereld van vandaag. Zij heeft kostuumhis torie gestudeerd en hield ervan voor zichzelf kleren te maken. Eigenlijk geen kleren maar kostuums, ze zag er nogal onmodisch mee uit. Maar de mode achterhaalde haar, nu staat haar couturehuis op een top. Ze heeft juist een serie shows voor de Ameri kaanse TV aangekleed. Geen show zonder klatergoud: haar laatste rage is dan ook onechte sieraden te ma ken. Door haar studie kent ze alle vor men van tooi, uit alle beschavingen door alle eeuwen. Maar ze gebruikt onechte materialen, schildpad parel moer, galaliet, allemaal van plastic en de onedelste metalen met namaak- edele kleur. Edelsmeden Wat zeggen de edelsmeden die werken met eerlijk écht materiaal hiervan? Ze glimlachen en kunnen het best verdragen. Alleen zo'n uit drukking over dat kleinburgerlijk mevrouwtje vinden ze niet aardig. Vorstinnen en prinsessen die men moeilijk van kleinburgerlijkheid kan betichten, dragen werkelijk geen diadeem om boodschappen te doen of hun bloemen te schikken. Maar wèl bijvoorbeeld een klein briljanten speldje op haar revers. Maar zij glimlachen heel tevreden, die edelsmeden. Want al het ijzer en koperwerk dat onze meisjes mo menteel om nek en midden hangen, gaat ais de mode snel voorbij. Wat over zal blijven, is een waardering voor het sieraad in het algemeen. Wat óók blijft en eeuwig, is: het sieraad verfraait en is meteen een bewijs van welstand. Hoe ouder het meisje met de hondekettingen wordt, des te meer zij (of haar man) bezield zal raken door de wens te kunnen tonen dat zij zich wat beters permit teren kunnen. Industrie De industrie past zich hierbij aan. en loopt vooruit op de toekomst. Grote bedrijven (edelsmeden zouden wij ze noemen) leggen zich toe op het fabriceren van „echte" massa artikelen. Ze hebben daarvoor een grote apparatuur nodig, moeten het In de kleine bedrijven waar het handwerk bloeit, wordt iedere tech niek ook zoals vuurvergulden en emailtechnieken toegepast, er wordt geïmproviseerd zoals de ma chines van de grote bedrijven nu een maal niet kunnen. Het vak van de edelsmid in ons land op verschillende kunstacade mies goed onderwezen. De afgestu deerden bekwamen zich meestal daarna in het buitenland. Maar voor het beginnen van een eigen bedrijf is een behoorlijk kapitaal nodig. Vroeger was de ontwerper een theo reticus die wel een aardig ontwerp kon tekenen maar zich niet veel aan trok van de uitvoerbaarheid. De mo- dellenmaker was de man die uitvoer de, en bovendien dikwijls slechts ge specialiseerd was in één techniek. Tegenwoordig zijn de beroepen ont werper-modelleur meestal in één edelsmid gecombineerd. Daarom is er voor hem ook kans op een plaats in een Nederlands groot bedrijf, om er interessant te werken en ervaring op te doen. De invoer van sieraden uit het buitenland is hier vrij groot; de Ne derlandse industrie zet zich in, o.a. met behulp van jonge vakmensen, dis invoer te beperken. mensen zoeken in hun contacten met anderen iemand, die dat kleine kind van vroeger de moeite waard vindt". Deze vorm van eenzaamheid houdt volgens drs. Noyon meer verband met sociaal-psychologische- dan met so ciale factoren. Er is verschil tussen de eenzaamheid in een dorp en in een stad. In een dorp zit men altijd in een kader, waarbinnen de een zaamheid zich soms zelfs niet eens kan uiten. In de stad is dat kader minder, waardoor de eenzaamheid gemakkelijk actueler wordt. Belangrijker is volgens drs. Noyon de indivdualisering in onze maat schappij. „Neem nu eens het hoger aantal echtscheidingen" zegt hij. „Je kunt dat uitsluitend negatief zien en dan zeggen, dat de waarde van het huwelijk achteruit gaat. Maar je kunt ook zeggen: we stellen veel hogere eisen aan het huwelijk. De emancipa tie van de vrouw heeft die eisen veel hoger gesteld. Nu vraag je je in het huwelijk af, of je na zoveel jaar nog van elkaar moet houden. De huidige situatie doet een groter appèl op het vermogen om elkaar blijvend lief te hebben. Datzelfde geldt voor de eenzamen. Ook zij stellen hogere eisen aan de ander. De ontwikkeling is zo, dat we hogere verwachtingen hebben dan vroeger over de verhouding man vrouw. De eenzaamheid is voor een deel de prijs voor de individualise ring. Men verwacht meer van een menselijk exemplaar. Wat vroeger alleen van een kleine groep mensen verwacht werd, wordt nu algemeen r'erwacht". Daarom is, naar de mening van drs. Noyon, de opvoeding zo belang rijk. „Het is veel gemakkelijker om iemand op te voeden voor het leven in een clan dan voor onze cultuur. Vroeger waren de personele relaties gegeven, nu niet. Die moet men zelf opbouwen. Men moet de contacten die men heeft, ook de functionele, zelf aangrijpen". Door dit proces is ook de een zaamheid niet meer, zoals vroeger, een verschijnsel, dat zich voorname lijk in hogere milieus afspeelde. ,,Ik heb het gevoel dat dat aan het ver anderen is", zegt drs. 'Noyon. „Dat we hogere eisen stellen aan relaties komt overal voor, ook bij de onge schoolden. De acute eenzaamheid gaat in de maatschappij naar onder toe. Als arbeiders twaalf uur per dag moeten werken, zijn er geen huwe lijksproblemen. Ze zijn er wel, maar ze worden overheerst door de strijd om het bestaan. Dat is een normaal verschijnsel: Ik heb in krijgsgevan genschap gezeten. In de bitterste nood hadden we maar één doel: in leven blijven. Toen het iets beter Er is volgens de heer Noyon een werd, kregen we weer heimwee", groep in de samenleving, waar de eenzaamheid een bijzonder navrant karakter heeft. Dat zijn de homofie len. „Ze bellen meer op dan vroeger. Er is in de maatschappij een grotere tolerantie tegenover hen. Daarom is de zekerheid: ,,'t mag niet" verdwe nen, maar daarom zijn er meer jon gens, die twijfelen of ze wel homo fiel zijn. Ze staan in een fundamen teel dilemma. Dat is erg tragisch. Je weet niet meer wie je bent. Het is een identiteitscrisis, die een zeer gro te eenzaamheid meebrengt. Het uit gangspunt, dat je jezelf moet accepte ren zoals je bent is er niet eens, want ze weten niet wie ze zijn". Van dit hele proces zjjn de meeste telefoontjes naar de hulp dienst evenveel schrijnende voor beelden. Per maand worden er circa 1500 telefoongesprekken verwerkt. Regelmaat is er niet in te ontdekken, ook niet in het weekeinde. De ene keer is het ra zend druk, de andere keer stil. Hetzelfde geldt voor Sinterklaas en Kerstmis. Er is maar één soord avond, waarop de dienst tevoren kan zeggen dat het stil zal zijn. „Als Ajax op de televisie komt zijn er weinig problemen in Am sterdam", zegt drs. Noyon. P. v. S. Horizontaal1 hakwerktuig, 3 edel gesteente, 9 dikke boterham, 11 paar, 12 op die plaats, 15 ten dele, 16 li chaamsdelen, 18 jongensnaam, 20 radio omroep vereniging (afk.), 21 vriend (Fr.), 2f uitroep, 23 bedrog, 25 uitstalling, 29 opschik, 30 gevan genis, 32 keur of kern, 33 deel van een helm, 35 teken ia de dierenriem, 37 sociëteit (afk.), 38 bron, 40 ne venschikkend voegwoord, 41 steen, 42 boom, 43 term bij het boksen (afk.), 44 boom, 45 een zekere, 47 troefkaart, 49 opgezet, 50 soort wilg, 52 rivier in Nederland, 54 lus, 55 liggende, 57 wolvlokje, 59 pers. voor- naamw., 60 zelfkant, 61 dof, 63 ge bod, 64 bijwoord, 66 schermwapen, 68 zonder (Lat.), 69 vis (meerv.), 71 wolvlokje, 72 gereedschap om een zeis aan te zetten, 73 smalle weg. Verticaal2 bevroren water, 3 ku bieke meter, 4 honigklaver, 5 voeg woord, 6 meisjesnaam, 7 bewaar plaats voor automobielen, 8 plaats in België, 10 voorzetsel, 11 zware zoete wijn, 13 koor van zangers, 14 houten vat, 17 vruchtje, 19 voorzet sel, 22 inwendig deel van een vis, 24 duw, 26 voegwoord, 27 wissel gebed, 28 myth, figuur, 29 laagvlak te, 31 pookijzer, 33 balk, 34 fraaie zangvogel, 36 onbep. voornaamw.,- 38 kropgezwel, 39 bril (scherts), 44 op schik, 45 biersoort, 46 nauw, 48 streep, 49 afval van steen, 50 be stuurder, 51 myth, figuur, 53 bij woord, 54 gevangenis, 55 het niet meer hebben van wat men nodig heeft, 56 spijker, 58 brij, 60 land tong, 62 voorzetsel, 65 voorzetsel, 66 bedekking van een gebouw, 67 mu zieknoot, 70 uitroep. OPLOSSING PUZZEL VORIGE WEEK Horizontaal 1 vore, 5 valk, 8 kam, 9 notie, 12 aap, 14 lik, 15 Maarten. 17 mis, 19 op, 20 lek, 21 nog, 23 li, 24 hap, 25 Ens, 27 pas, 29 step, 31 Rodin, 33 laan, 35 o.r., 36 la, 37 op, 39 nr, 40 vrolijk, 41 eender, 42 ed, 43 ne, 44 st, 45 R.N., 46 snel, 48 leest, 52 paar, 54 som, 56 kea, 57 dek, 58 en, 60 gek, 62 mot, 63 hé, 64 put, 66 pardoes, 69 dof, 70 tak, 72 arend, 73 lol, 74 mark, 75 edel. Verticaal 1 vak, 2 om, 3 enak, 4 strand, 5 veen, 6 la, 7 kam, 8 kip, 10 o.a., 11 it, 13 pil, 14 Loes, 15 mep, 16 nop, 18 Sion, 20 lap, 22 gal, 24 Herodus, 25 e.o., 26 si, 28 sandrak, 30 toren, 31 rakel, 32 noest, 34 arena, 36 lijn, 38 pet, 46 soep, 47 log, 49 e-k„ 50 eerder, 51 sa, 52 pet, 53 roef, 55 mep, 57 dos, 59 nut, 61 kaak, 62 mede, 63 hol, 65 tam, 67 Rr, 68 om, 69 dol, 71 ka, 73 le.

de Stem | 1968 | | pagina 15