Bouw overdekt zwembad te Middelburg aanbesteed Aandacht voor huizen met betaalbare huren „Buien boven de Delta' van Meteo Woensdrecht Voorzichtig zijn met afwijkende contracten Rapport over gevolgen van broodprijsstunten S» I NEK-AAN-NEK-RACE DALT0NS yUSSINGEN DUURT VOORT In gesprek met G. Remijn terwijl u wacht O NEELEMANS Ravage Nachtvorst Hoogwater Wat en waar VANDAAG MORGEN Meer nieuws uit stad en streek op pag. 3-5-7 Aanzet B. v. Dueren den Hollander ïe door dronken automobilist e" in dC "aCht WÏ.C Nederland Prijzen Verkeersbrigadiertjes te Middelburg in opleiding Accommodaties Politierechter EP-tje voor vijftig gulden Stegink laagste inschrijver met f 1.328.700,- BURGEMEESTER D. ROEMERS: Toenemend verkeer op Grevelingendam MIDDEN JANUARI De Block Informatie over Shell aan kamercommissie INTIE) DE STEM VAN VRIJDAG DECEMBER 19<J8 Tel. 01140-3084 ff I '8? I :eente in de belangstelling staan ls het bestemmingsplan en W ireidingsplan. et Snoeidemonstraties De lapelle-Biezelinge en omgevinj ,ÜE Ie N.ï'.O. zal in de komende Wev'? ip verschillende plaatsen snoeid? nonstraties voor de leden organ»!' ■em. De demonstraties staan ond» eiding van de heer J. Ruissen van le rij kstuinbouwvoorlichtingsdienst, Ziektebestrijdlngsavond 0 iroensdag 18 december om halt acht j avonds zal in de tuinbouwschool lan het Dijkwel in Kapelle de jaar- ijkse voorlichtingsbijeenkomst wor" ion gehouden over de ziektebestrii. iing in de fruitteelt. Dhr. H. J. lersloot, technisch ambtenaar van het ■ijkstuinbouwconsulentschap èoej :al deze avond verzorgen. ■lansweert Feestavond „Sportlust" Het be. ituur van de gymnastiekvereniging .Sportlust" gaat voor de kleuter-, ongens- en meisjesgroepen een eestavond organiseren, die zal wor- len gehouden op 12 december om 19 ,iur in het dorpshuis ,,Kaj Munk", Op leze avond zal de kleurenfilm getL eld „De Geschiedenis van het ezel. je Sabio" vertoond worden. Tevens tullen de geslaagde kinderen op die vond hun lintje krijgen. Morgen, zaterdag 7 dec. Hansweert |!.18 en 16.36 uur; Terneuzen 3,33 en 15.54 uur, Vlissingen 3.06 en 15.22 lur, Wemeldinge 4.56 en 17.10 uur, ris Stadhuiskelder 10-12, 15-17 en 19-21 u. Expositie: „Sluis, vroeger en nu" ESTDORPE Verenigingsgebouw 20 uur The Tee Set KLINGE Op de Heide 19.30 uur Schieting LOOSTERZANDE De Krokodilbar 20.30 uur Ciska Peters DE WACHT R. 'Cïapdorp 19.30 üui Schieting UIS Stadhuiskelder 15-17 en 20-21 uur Expositie: „Sluis, vroeger en nu" ESTDORPE erenigingsgebouw 20 uur The Tee Set erenigingsgebouw Tentoonstelling ko- lijnen en pluimvee ÏEIKANT t Hoekske Prijskamp Topbiljart JLST Sioscoopgebouw 20 uur eventien, 18 j. KNEUZEN uxor 20 uur 'he comedians, 18 j, STBURG edel 20 uur he bridge on the River Kwai, 14 OOSTERZANDE 'et Witte Huis 15 uur Schietuig IDDORPE 'afé Centraal 15 uur St.-Nicolaas- ?hieting IENDIJKE 'afé De Lozanne 20 uur Jongerenso EWACHT v. de Guchteneire 15 uur Schieting 5RVLIET r. Tukker 19.30 uur Les Coparns ZJloverleaf" Schanssema Seriekaartmg w'ET A.HEL /GE V&OLOKE D/QLTO/je OfiHBr - - G/EEESJ OP DE VLOCHT-» (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - BREDA „Voor Sint Jan (24 juni) neemt de zee, na Sint Jan geeft de zee", is een spreuk die in het Deltagebied nogal eens gebezigd wordt. Vaak bevatten volks spreuken geen of weinig waarheid. In dit geval komt de spreuk echter volledig uit; zij is zelfs wetenschap pelijk bewezen. De meteorologische dienst vam de vliegbasis Woensdrecht heeft name lijk een onderzoek ingesteld naar buien, onweer, en hagel in het Del tagebied, waarvan thans de eerste resultaten zijn gepubliceerd. De be doeling was o.m. de betrouwbaarheid van de Zeeuwse weerregels te testen De vergaarde kennis is tevens van belang voor de praktische toepassing in de weerdienst voor de weersver wachtingen op korte termijn t.b.v. o.m. land- en tuinbouw en recreatie. Het onderzoek was van wetenschap pelijke waarde m.b.t de veranderde situatie door het Deltaplan, Meer dan 3 miljoen afzonderlijke gegevens wer. den verwerkt Hoewel het uitgebrachte resulta- tenrapport een eerste aanzet is en een onderzoek op langere termijn gewenst is, zijn toch al belangrijke conclusies te trekken. Zo zal het Del taplan de nodige invloed gaan heb ben op de buiemactiviteit. De om vang is evenwel nog niet te schatten. Het onderzoek zal daarom zeker tot na 1980, wanneer de afsluiting van de Oosterschelde voltooid is, voort gezet moeten worden. De Wester- en Oosterschelde heb ben invloed op de bliksemactiviteit. De meeste bliksems komen voor in Zeeuwsch-Vlaanderen, met meer dan twee inslagen per vierkante kilome ter per jaar. Naar het noorden toe vermindert deze intensiteit, uitgezon derd in de itroken van Hoofdplaat, via Sloe naar Noord-Beveland en in het gebied van Rilland naar Steen bergen. Daartussen ligt centraal Zeeland van de Braakman, vla Ka pelle naar Bruinisse waar veel min der bliksems voorkomen. De strook van Axel, via Rilland naar Huybergan is rijk aan buien, evenals de Blesbosch. Opmerkelijk weinig buien komen voor in Zuid- Beveland, Tholen, St.-Philipsland en het gebied rond Willemstad. Wat de neerslaghoeveelheid betreft vertoond o.a. het gebied Rilland-Roo- sendaal een maximum. Verschillen in neerslag over kleine afstand kunnen vaak zeer hoog oplopen. Zo is er bij voorbeeld in drie jaar in totaal op Noord-Beveland meer dan 160 mm regen méér gevallen, dan langs de westkust van Walcheren. Dit betekent een verschil van 1.600.000 liter per ha. In het gebied tussen Oud-Vosse- meer en Steenbergen vielen in de jaren '63, '64 en '65 naar verhouding weinig buien, maar de hoeveelheid regen was groot. Een conclusie in het rapport is o.a. dat de zeearmen een remmende werking uitoefenen op buien, die uit zuidelijke richtingen worden aange voerd, als het zeewater kouder is dan de lucht. Hagel komt het meest voor in de onweersbanen, die gesi tueerd zijn in o.m. de gebieden Ant- werpen-Chaam. Hulst-Rilland-Roo- sendaal, West-Zeeuwsch-Vlaanderen, Sloe-Ouwerkerk. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Tijdens een in formatiebijeenkomst van de Neder landse Kontracttelersvereniging kring Zuid-west in schouwburg De Kring te Roosendaal, heeft het bestuur van de vereniging de telers geadviseerd de uiterste terughoudendheid te be trachten bij het afsluiten van con tracten. Met name werd benadrukt, dat niet moet worden ingegaan op eontractteksten, die afwijken van de algemene modelvoorwaarden, zoals die door de NKTV met de verwer kende industrie zijn overeengekomen. Voorzitter B. van Dueren den Hol lander wees de telers erop, dat het te vroeg op aanbiedingen en/of op af wijkende voorwaarden ingaan, niet alleen zichzelf maar ook de collega's benadeelt. Hij stelde met nadruk, dat teler hoewel dat soms moeilijk zal zijn een zodanig contract moet vr wÖA,2nze correspondent) tJE'fSINGEN. Op de kruising hB^UjSS'raa' Pald Krugerstraat leert de onder invloed van alcohol Wende bestuurder van een per- sonenauto, de heer G. E. uit Vlissin- nacht van woensdag op richt!rPdag een ware ravage aange-j de r t de aldaar staan- hii !?rkeerskchten om, daarna reed de vLe® vluchtheuvel, vernielde de no! rszuil om vervolgens tegen sineo enauto van p- M- uit Vtis- hem o aan te ^aBen. Dit was voor trachulen Teden om te stoppen. Hij te 2pf) Z1-ln dronkemansreis voort slaaedo61»! waar, echter niet in wers ast de genoemde objecten personen11 a,Uto geheel vernield. De wsonenauto van P. M. liep een - °P van circa f 1500. 't^en6!!8 j00rUitzichten voor zater- K.NMi ?E' opgestel<1 door het tuiden: donderda£ °w '8-00 uur tot cijfers luiden 'iehte vorst." °m het vriesl™nt SemidrMSV00ruitzichten in temp1-' Mnder dan 40 Procent; min.- Snwfon nnV"geVeer normaal tot 4 t"~8 graden a°rmaal: max -temp.; een drol °"df normaal; kans op uur: 90 nmnfr! ie van minstens 12 dro°g etmaal^ op een ëeheel De wuÜ a, Procent. ^n: min1i!1Caten Zi^n voor zondag: 0 s ?n 40 Procent; min.- foux.-temn gradan onder normaal; Sormaab km?" 6 §raden onder vun minsten, w een droge Periode ans op een Lh i"!""1 procent; Procent, g 1 droog etmaal; 80 afwijzen. „In collectief verband zou den namelijk betere resultaten ver kregen kunnen worden", aldus de heer Van Dueren den Hollander. Voor wat betreft de voorwaarden werd men het in de door circa 50 te lers bezochte bijeenkomst vrij spoe dig eens. De huidige tendens onder de contracttelers is dat men de voor waarden vrij behoorlijk geregeld vindt. Bepaald anders ligt het met de prijzen. Men was het erover eens, dat het afgelopen jaar voor de producen ten van conservenerwten( die 'n gro te meerderheid in kring Zuid-West vormen) financieel slecht is geweest Dit lag volgens de vergadering niet alleen aan de minder gunstige weers omstandigheden, maar vooral ook aan bet feit, dat vaak ver beneden de kostprijs geteeld moet worden. Een volgens de telers onmogelijke situa tie, waaraan bepaald een eind moet komen. Het bestuur reageerde hierop door toe te geven, dat overigens geruisloos reeds een begin is ge maakt met te trachten een prijsver betering tot stand te brengen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het gemeente lijk politiekorps te Middelburg is be gonnen om, in samenwerking met de afdeling Middelburg van het Verbond voor Veilig Verkeer, verkeersbriga- diers op te leiden. Enige tijd geleden is hiertoe besloten na een vergade ring met de hoofden der lagere scho len. De brigadiers worden opgeleid door de hoofdagente mej. M. Nagelkerke. Zij zullen worden „ingezet" op de volgende punten: Statenlaan, Neder- straat bij Veerse brug, Poelendeole- weg-de Ruijterstraat, Olmenlaan, Koudekerkseweg bij Banckertplein, en de reeds als zodanig in gebruik zijnde plaats in de Stadhuisstraat. De afdeling Middelburg van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft een bedrag ter beschikking gesteld, om alle brigadiertjes te voorzien van een vest, een zuidwester en het bri gadiersstopteken. De door de politie aan de verkeers- Origadiers te geven opleiding zal zich iok richten op de begeleiding van schoolkinderen in eolonneverband per fiets of te voet). Het niet opvolgen van door de ver- ceersbrigadiers gegeven aanwijzin- ;en is sinds de „wet Belinfante" strafbaar, zo deelt de politie mee. De brigadiertjes zijn door de afde ling Middelburg van het Verbond voor Veilig Verkeer verzekerd tegen ongevallen. (Van een onzer verslag gevers) VLISSINGENMIDDEL- BURG. Op het Middel burgse stadhuis is de bouw van een overdekt zwembad voor de Zeeuwse hoofdstad aanbesteed. Dat betekent dat de „nek-aan.nek race" tussen Middelburg en Vlissingen naar de primeur van deze zo begeerde zwemaccommodatie onverminderd voortduurt. In de Scheldestad werd n.l. een dergelijk complex veertien dagen geleden aanbesteed. Vlissingen heeft dus een minieme voorsprong, die gemakkelijk teniet kan worden gedaan. De zwemvereni gingen, de scholen en de „zo maar' zwemmers in Vlissingen en Middel burg hechten minder belang aan de uitslag van deze „dubbelstad-compe titie Bij deze toekomstige zwem bad-gebruikers gaat het er slechts om wanneer zij in hun plaats in het wa ter zullen kunnen plonsen. ,®a' zal zowel in Vlissingen als in Middelburg, onvoorziene omstandig- hedcn daargelaten, in de loop van 1970 het geval zijn. De bouwplannen en de verdere op zet, waarvoor op respectievelijk 3 en 20 mei van dit jaar door de gemeente raden van de twee steden in principe besluiten werden genomen, lijken in feite niets op elkaar. Daaruit valt ook voor een deel de onverenigbaar heid op te maken van de verlangens van beide gemeentebesturen, hóe een dergelijk zwembadcomplex er uit zou moeten zien, te verklaren. Op 10 januari van het vorig jaar sprong de kans op de bouw, door Mid delburg en Vlissingen gezamenlijk, definitief af. Op die dag gaven de beide colleges een verklaring uit, waarin zij be kendmaakten af te zien van een der gelijke aanpak. De plannen voor dit z.g. A.B.C.-bad, ambitieus van op zet, verdween in de archiefkast en beide gemeenten gingen verder haar eigen weg. Opvallende omstandigheid is overigens wel, dat terwijl nu voor bereiding en uitvoering van de pro jecten in beide steden gelijkelijk blijkt op te gaan, het gemeentebestuur van Vlissingen in april van dit jaar nog schreef, dat realisering van het A.B.C.-bad o.m. niet kon doorgaan omdat: in de gemeente Mid delburg de urgentie van andere kost bare werken groter (was) dan de ver dere verbetering van de zwemaccom modatie, terwijl in de gemeente Vlis singen wegens het ontbreken van een volwaardig open bad de urgentie van een voorziening zo groot was, dat op de kortst mogelijke termijn aldaar zwemaccommodatie moest worden gerealiseerd." In plaats van één groot, komen er nu dus twee kleinere complexen: VLISSINGEN: Een overdekt in- structiebad van 25 bij 8,5 meter; een diep buitenbad van 50 bij 21 meter; een ondiep buitenbad van 50 bij 20 meter; een kleuterbassin met een wateroppervlakte van 130 vierkante meter. Geraamde kosten: 2,7 miljoen gulden. Plaats: op een terrein bij de sporthal. MIDDELBURGEen overdekt bad van 25 bij 12,5 meter en een instructiebassin van 15 bij 9 meter; verwarming van het overdekte bad. dat reeds geruime tijd geleden werd voltooid. Geraamde kosten: 2,1 mil joen gulden. Plaats: op een terrein bij het reeds in gebruik zijnde on overdekte bad aan het Kanaal door Walcheren. Rond de onoverdekte en overdekte baden in beide steden zijn voorts speel- en zonneweiden en andere ac commodaties geprojecteerd. Naast de ze belangrijk afwijkende opzet van de twee ontwerpen verschilt ook de beheersvorm in Vlissingen en Middel burg „hemelsbreed". In Middelburg (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Het zat de bankwerker B. U. uit Middelburg bepaald niet mee, toen hij in een winkel in zijn woonplaats probeerde een grammofoonplaatje te stelen. Toen hij zich, na het plegen van zijn daad, fluks uit de zaak probeerde te verwijderen, viel het plaatje van onder zijn kleren op de grond. De winkeljuffrouw wist èn dat de zwarte schijf uit een van haar pla- tenrekken kwam èn dat U. er niet voor had betaald. De politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, veroordeelde U. donderdag voor dit feit tot een boete van vijftig gulden. De officier, mr. P. Roscam Abbing, had eenzelfde straf gevorderd. De elektricien M. B. eveneens uit Middelburg, werd veroordeeld tot een boete van veertig gulden voor mishandeling van een zekere mej. V. De verdachte had met haar om gang gehad. Op een bepaald moment was het tot onenigheid gekomen. Dat liep zo hoog op, dat B. haar een.klap gaf. Dat had mej. V. niet genomen. is die geheel in handen van de ge meente. In Vlissingen wordt daarvoor echter een speciale „N.V. Sportfond- senbad Vlissingen" in het leven ge roepen. Logisch is, dat de gemeente Vlis singen in deze N.V. het meeste in de melk heeft te brokkelen, omdat van deze zijde nu eenmaal het meeste geld op tafel moet komen. Zo zullen de gemeenten ook moeten opdraaien voor de exploitatietekorten, die in Vlissingen en Middelburg jaarlijks nu al ver over de 100.000 gulden wordt geraamd. Het vurige streven in beide ge meenten om nog dit jaar, in deze maand december dus, met de bouw te kunnen aanvangen, is ook gebaseerd op de voorwaarde dat in 1968 is begonnen van het ministerie van C.R.M. op een extra-bijdrage in de bouwkosten van enkele tonnen in het „kader van de sociaal-culturele infra structuurregeling". In Vlissingen en Middelburg ver wacht men voorts nog van bedrijfs weg en van particuliere zijde nog en kele honderdduizenden guldens ten geschenke te krijgen. In Vlissingen gaf de nieuwe chemische fabriek een bijzonder goed voorbeeld door een schenking te doen van niet minder dan 250.000 gulden. De N.V. Haven van Vlissingen volgde daarop met een gift van 25.000 gulden. Het gemeente bestuur hoopt uiteraard, dat de „stil te", die sindsdien is ingetreden, weer spoedig zal worden verbroken. In Middelburg werd voor die taak een speciaal comité gevormd: het „co mité overdekt zwembad Middelburg". Tot op heden wist men ruim 120.000 gulden bijeen te brengen. Daarbij is een gift van niet minder dan 75.000 gulden, die door de N.V. Vitrite in de „bus" werd gestopt. Vast staat thans in ieder geval wat nog slechts enkele jaren geleden een wensdroom leek: in Vlissingen en Middelburg zal men het hele jaar door kunnen zwemmen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op het Mid delburgse stadhuis heeft donder dag de aanbesteding plaatsge vonden van de bouw en funde ring, exclusief de technische in stallatie, van een overdekt zwembad. Tot „op de cent" waren de kosten door de architect ge raamd op 1.318.592,40 gulden. Laagste inschrijver bleek het aannemingsbedrijf Stegink N.V. uit Vlissingen met een som van 1.328.700,— gulden. Kortewegs Aannemingsmaat schappij, Breda (1.345.200,gul den) Bouwbedrijf De Delta N.V. Middelburg (1.347.200 gulden); Maco N.V., M'burg (1.357.00,— gulden; Van Etten N.V., Breda (1.361.000,gulden); VV. C. van Dijk N.V., Hardinxveld-Giessen- dam <1.362.000,gulden); Gebr. Struycken, Tilburg (1.380.000, gulden); A. de Kok en Zoon, Bergen op Zoom (1.405.000, gulden)J. Kriekaert, Hengst dijk <1.412.000,— gulden); Ai- bouw N.V., Breda <1.421.000,— gulden); Peter Aannemingsbe drijf, Oost-Souburg (1.431.500, gulden) en Leenhouts Aanne mingsbedrijf, Sluis (1.480.000, gulden). De bijeenkomst werd geopend door de burgemeester van Mid delburg, mr. J. Drijber. De bur gemeester wees er op dat uit het feit dat vrijwel het voltallige college van b. en w. bij de in schrijving aanwezig was, vol doende blijkt welk een belang het gemeentebestuur aan de bouw van een overdekt zwem bad hecht. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN „Dit jaar zijn er in Vlissingen rond 500 wonin gen gebouwd. Het aantal huizen dat in aanbouw is, zal op 1 januari a.s. circa 800 bedragen. Wij ho pen dat dit peil in de toekomst gehandhaafd kan blijven, in welk verband een oplevende industria lisatie van groot belang is. Wij hebben tot nog toe elk contingent dat wij konden bemachtigen aan vaard. Van woningnood is in Vlis singen dan ook althans in de strikte zin van het woord geen sprake meer. Wij zullen nu onze aandacht moeten richten op de bouw van woningen voor men sen met een smalle beurs". Dit zei burgemeester drs. D. Boe- mers van Vlissinigen, nadat hij op een complex van 30 premdewoningen in Oost-Souburg, de vlag had gehesen ter bevestiging van het feit dat dit complex, dat door bouwbedrijf de Delta wordt gebouwd voor de r.-k. woningbouwvereniging St. Willibror- dus, zijn hoogste punt had bereikt. Tussen half april en eind mei 1969 zullen deze 30 huizen worden opge- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Evenals dat he< geval is bij de Zeelandbrug, vertoont het verkeer over de Grevelingendair een geleidelijke toeneming. In d' maand november maakten 85.76? voertuigen van de dam gebruik. D totaalstand bedroeg op 1 december 4.388.043. Deze stand wijst het aantal voertui gen aan, dat sinds de openstelling van de dam is gepasseerd. Bij vergelijking met het aantal voertuigen dat van de Zeelandbrug gebruik maakte, valt het geringe verschil tussen de aantallen gepas seerde voertuigen op de dam resp. de brug op. Over het gehele jaar 1968 gerekend maakten ongeveer een mil joen voertuigen van de dam, zowel als van de brug gebruik, hetgeen er op zou kunnen wijzen, dat het ver keer dat zich langs deze route be weegt, in hoofdzaak doorgaand ver keer is. Het verkeer tussen Schou wen Duiveland en Zuid Beveland v.v., met andere woorden: het Zeeuw se interinsulaire verkeer, vormt hier bij slechts een klein deel op het to taal. v (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Half januari zal van het Directoraat Prijzen en Mede dinging van het ministerie van Economische Zaken een rapport verschijnen over o.a. de gevolgen die broodprijsstunten van super markten hebben voor de bakkerij. Dit is aan de heer J. den Bleker uit Etten-Leur, bedrijfsecono misch adviseur, gespecialiseerd in bakkerijzaken, en secretaris van het actiecomité dat voor boze bakkers „ten strijde" trekt, mee gedeeld door directeur-generaal Moree van genoemd Directoraat. De heer Den Bleker is toegezegd, zo vertelde deze, dat deugdelijke maatregelen genomen zullen worden, als zal blijken dat het stunten met broodprijzen funeste gevolgen heeft voor de bakkerijsector. Momenteel wordt door het ministe rie van Economische Zaken een ac< countantsonderzoek gehouden naar een aantal bedrijven, die represen tatief zijn voor de gehele bakkerij, om na te gaan welke de gevolgen zijn voor deze sector van het stunten door supermarkten en welke gevol gen een eventuele minimumbrood prijs voor de bakkers zal hebben. Met dit onderzoek is men begonnen nadat dhr. Den Bleker namens 150 Zeeuwse en Brabantse bakkers aan de heer Moree een request had over handigd, waarin er bij het ministerie wordt op aangedrongen de huidige maximumbroodprijs tevens als mini mumprijs te laten gelden. Dit ver zoekschrift is opgesteld tijdens een in Goes gehouden protestvergadering van bakkers. Een bijeenkomst waar van, zoals bekend, de officiële bak kersbonden en de Nederlandse Bak kerij Stichting zich distantieerden. De heer Den'Bleker hoopt, dat, als er door het ministerie deugdelijke maatregelen zullen worden genomen ter bescherming van de bakkers, deze zullen uitmonden in het instel len van een aanvaardbare minimum broodprijs. leverd. De huur zal circa f 220 per maand bedragen. Na de korte ceremonie aan de Kromwegesin gel, waar dit complex verrijst, kwamen bestuur van St Willibrardus en talrijke gasten bij een in het Strandhotel, waar voor zitter F. Schets dankte voor de voor spoedige afwikkeling van de pro jectfase door het gemeentebestuur. Hij sprak over de noodzaak van in dustrievestiging in Zeeland i.v.m. de verdere ontwikkeling van de woning bouw en hij bracht het vraagstuk van de huren ter sprake. „Een kale hum- van f 130 tot f 150 is voor veel men sen, vooral voor jonggehuwden, te hoog", zo zei hij. Ook sprak hij over de bejaardenhuisvesting in Vlissin gen. Een 100-tal duplexwoningen is in huur gegeven aan bejaarden en alleenstaanden. „Ons bestuur wil met voorstellen aan b. en w. komen om deze woningen te verbeteren en van meer oomfort te voorzien", aldus de voorzitter, die ook een warm pleit bezorger bleek voor een enquête on der de bejaarden over hun wensen betreffende de huisvesting en verzor ging. Burgemeester Roemers sprak in zijn antwoordrede over het doorstro- mingsbeleid, dat onderwerp van kri tiek is. Hij miste in de kritiek op de jongste nota van minister Schut op dit punt echter een bruikbaar alter natief. De bouwprojecten in Oost- Souburg noemde hij een verheugend symptoom van een echte integratie van deze aan Vlissingen toegevoegde kern. Na de burgemeester kwamen nog verschillende sprekers hun geluk wensen aanbieden. OP DE FOTO B. en w. alsmede genodigden be zichtigen het woningcomplex waar. van het hoogste punt werd bereikt te Souburg-Oost. v\, ■0' (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister De Block heeft onder druk van kamerleden verklaard, dat de kamercommissies van Economische Zaken en Ruimte» lijke Ordening vertrouwelijk inge» licht zullen worden over de onder» handelingen met Shell. Met name drs. Nederhorst (P.v.< A.) verweet de bewindsman, dat hi over de onderhandelingen onnodig geheimzinnig is geweest tegenover het parlement. Na een daarop vol» gend, hooglopend debat kwam de mi» nister met de toezegging voor de ka» mercommissies op de proppen. Tijdens het debat bracht democraat Nijpels in het geding, dat minister Schut (Ruimtelijke Ordening) min of meer toezeggingen over mededeling betreffende de ruimtelijke conse» quenties van de Shell-vestiging bj) Moerdijk had gedaan. Het weerwoord van de minister op het spervuur van vragen was: „Ik heb onderhandeld. Ik heb mijn ver» antwoordelijkheid en ik neem daar» voor alle consequenties voor mijn rekening." Waarnemend-kamervoorzitter Ze» gering Hadders maakte tenslotte een eind aan de scherpe discussies door te zeggen, dat de discussies best een beetje levendig mogen worden, maar dat hij er tot slot toch wel een punt achter wilde zetten. ,DE tijd gaat wel ontzettend snel en wat mij betreft geldt dat zeer zeker voor die 25 jaar in gemeentedienst. Als bode kom je met allerlei mensen in contact en je gaat een beetje hun problemen leren kennen", zegt de heer G. Remijn. „Ik heb het altijd een afwisselend en boeiend beroep gevonden. Op 1 januari 3945 ben ïk bij de gemeente in dienst gekomen Dat was in het noodstadhuis het ge bouw aan het Molenwater waar nv de C.O.A.K. gevestigd is. Heel Wal cheren stond nog onder water en W( hadden duizenden evacuees in Mid delburg. Mr. A. J. v. d. Weel was toen waarnemend burgemeester er er moest met man en macht worder gewerkt om de zaak weer op poter te zetten. Heel het maatschappelijk leven was in deze tijd min of meei ontwricht." „WEL was de gemeenschapszin erg goed en ondanks alle moeilijkheden bestond er een prettige werksfeer Zo moest ik in die tijd persoonlijk aan de burgemeester vragen om een vergunning voor een fietsband, want alles was nog op de bon. In het nood- stadhuis heerste een heel aparte sfeer. Boven in het gebouw zat de Engelse town major met zijn staf en ook de distributiedienst was er ge vestigd. Toch denk ik nog altijd met plezier aan deze tijd terug. Ik heb zes burgemeesters meegemaakt. Bur gemeester Drijber is de zevende en onder hem hoop ik nog heel lang te mogen werken." ,OP 18 augustus 1950 was het gotische gedeelte van het oude stadhuis op de Markt klaar en konden we dit weer betrekken. Ook hebben we nog een paar jaar in de Gouden Poorte in de Wagenaarstraat gezeten. Het oude stadhuis betekende voor ons een grote verbetering. We hadden meer ruimte en een behoorlijke ver warming en ook de werkzaamheden liepen weer vlotter. Maar nu is alles enorm veranderd. Er is een betere voorlichting door de ambtenaren en ook het aantal diensten is aanzien lijk uitgebreid. De verhouding on derling tussen het personeel van hoog tot laag is uiterst prettig." ,OOK wij als gemeenteboden onder vinden veel steun van het huidige college. Het is fijn te merken dat ons werk ook door de hogere ambte naren wordt gewaardeerd. Bijzonder plezierig zijn onze herinneringen aan de bezoeken in Folkstone waarbij wij als een grote familie waren. Fijne relaties heb ik daaraan overgehou den. De gemeentebode mr. Jenkins heeft ons al vier keer bezocht. Veel meer dan vroeger worden wij nu be trokken bij allerlei evenementen en gebeurtenissen. Een meer ongedwon gen sfeer en vooral grotere hartelijk heid. Nu we zo'n 25 jaar verder zijn vind ik toch ook wel dat het publiek heel anders is geworden. De mensen zijn. vooral veel vlotter en in zekere zin ook correcter." ,MIJN jubileum zal iets onvergete lijks voor mij blijven. Spontaan heeft iedereen meegedaan om er iets moois van te maken. Een schat van bloe men en fraaie geschenken waar ik echt niet op gerekend had. Ik ben ontzettend blij met de fijne attenties van b. en w. en van de collega's. We hebben een schitterend stadhuis met een fraaie gotische gevel maar vooral daarbinnen is veel veranderd. Er is meer en beter menselijk con tact en een groeiend begrip voor de ander."

de Stem | 1968 | | pagina 3