STUDIE OYER TITO'S EXPERIMENT Kunnen de arbeiders zichzelf bevrijden ARBEIDERS BIJ RENAULT IN STAKING Wie wordt de man of vrouw van het jaar? 2 Geef-ideeën Eerste reactie op Franse bezuinigingsmaatregel Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Cylmderinhoua) 250 cc Rijdt veilig met mellr Vaag Terugslag Vervreemding Crisis Arbeidersstaat Voorbeeld Scherpe blik REMINGTON Stijging Studenten 10 DE STEM VAN WOENSDAG 4 DECEMBER 1968 i vT v "=U5'ank glas. De inhoud is 250 c- melk. In te Demm elke 200 km rijden^ hoeveel andere cc's not Want melk is het besté wat er is voor J scherpe blik en een snel reaktievermogen. Mee eens? gratis embleem aan het N.Z.B., Postbus 4530J Rijswijk (Zü). (Van een onzer redacteuren) TTtopia bestaat niet. Sinds Thomas Moore zjjn er telkens weer idealisten opgestaan die met een plan voor een betere we reld kwamen, die een soort aards paradijs wilden stichten. Maar er is allemaal niets van terecht gekomen. De mens is niet te ruggekeerd tot de natuur, zoals Rousseau het wilde. Niemand gelooft nog in de theorieën van de franse socialisten uit de negentiende eeuw, tal van experimenten zijn mislukt, ondanks een grootse opzet. Men heeft ook Kar! Marx wel een utopist genoemd, en wanneer men je socialistische werkelijkheid in Oost-Europa beziet, moet men in- jerdaad wel tot de conclusie komen, dat er van de marxistische visie weinig terecht gekomen is. De uitbuiting waartegen Marx fulmineerde geschiedt daar dan niet meer door individuen, maar de staat heeft hun taak overgenomen. De grote socialistische mensengemeen- p wordt doorgaans beheerst door bureaucraten, carrièremakers, ideologische stijfkoppen en dictato ren, Het lot van degenen die pogen de communistische gedachte met een democratisch erfgoed te ver enigen, is de afgelopen maanden in Tsjechoslowakije op een tragische wijze duidelijk geworden. Idealisten behoeven echter niet al tijd schipbreuk te lijden. Soms staan zij zo dicht op de grens tus sen utopia en werkelijkheid, dat zij iets van hun idealen kunnen be reiken en dat zy er tot ieders ver bazing in slagen toch zoiets als een beter wereldje tot stand te bren- en. Tot dit soort succesvolle geluks- Jekeis behoren ongetwijfeld de Joegoslaven, die nu al achttien jaar lang een experiment uitvoeren dat wel eens van doorslaggevende be slis zou kunnen zijn voor de op lossing van het aloude probleem van kapitaal en arbeid, het is een marxistisch experiment, maar het dogma is er zo ver aan voorbij gelopen dat b.v. de huidige ge directeur van De Volkskrant, drs. Coppes, toen hij nog vakbonds- tunctionaris was van het NKV, de Joegoslavische arbeidsverhoudin gen ten voorbeeld stelde aan de Nederlandse. En nu, anno 1968, kan men in- erdaad weinig zinnigs over bij voorbeeld medezeggenschap te «se brengen wanneer men niet iets weet over dit Joegoslavi sche experiment dat men onder 't trefwoord „arbeidersraad" kan on- oerbrengen. a°e dat Joegoslavische systeem ISn '2 e"caar zit is vrij ondui- j- ®eSripPen als zelfbestuur, volledige democratisering op alle niveausbeslissende inspraak van vz'-in allema®l tamelijk met een meer dan gemiddelde belangstelling voor dit Een vergadering van een van de eerste arbeidsraden in 1949. •- 1 HMNH tl1' .-aSffllS Dr. m. j Broekmeyer ciale voorzieningen en heel het moderne personeelsbeleid hebben tittel noch jota kunnen veranderen aan het feit, dat de arbeider een loonarbeider is gebleven." In zijn dissertatie behandelt hij de geschiedenis van het Joegosla vische antwoord in de periode 1950 - 1966, een antwoord dat de socialistische democratie wil stel len tegenover de socialistische bu reaucratie. De Joegoslavische marx isten willen het beginsel van het afsterven van de staat in praktijk brengen en hebben de arbeiders in dit proces een hoofdrol toebedeeld. Broekmeyer verheelt niet aan welke zijde hij staat, maar zijn .voorgenomenheid' betekent abso luut niet dat hij ook niet de don kere bladzijde uit de moderne Joe goslavische sociale geschiedenis schrijft. Integendeel, hij wijst er voortdurend Op hoe dit experiment telkena weer een kwestie van val len en opstaan is, hoe de arbeiders zich aanvanklijk zelfs weren, hoe de vakbonden vaak negatief rea geren en de partijmensen af en toe dat Edvard Kardelj, naast Ti men of om te buigen. PRESIDENT TITO experiment, is men nauwelijks in staat de draagwijdte ervan te over zien, laat staan de historische groei en ontwikkeling. Dr. M. Broekmeyer heeft zich na een studie in de rechten en in de Slavische talen, ruim tien jaar lang in dit Joegoslavische experi ment verdiept. Hij heeft er een proefschrift over geschreven, dat enig in zijn soort genoemd kan wor den, want noch in Joegoslavië, noch elders bestaat er zo'n degelijk hand boek over dit Joegoslavische expe riment. Broekmeyer heeft zijn boek de ondertitel gegeven: „Een hoofd stuk uit de bevrijding van de ar beid" en hij knoopt hiermee aan bij een stuk marxistische wens droom: de mens te bevrijden van de vervreemding. Volgens de Joe goslaven is dit in de zogenaamde socialistische landen niet gelukt. Volgens Broekmeyer lukt dit ook in de Westerse wereld niet: „Alle beschermende maatregelen, alle so- Het ontstaan van de arbeiders raden was eigenlijk een logische consequentie van de ontworsteling aan de Russische invloed in 1948. De breuk tussen Tito en Stalin had immers niet zozeer militaire, maar wel een sterke economische terugslag tot gevolg. Bovendien had de drie jaar lang gepraktiseer de plan-economie in Joegoslavië evenzeer gefaald als in de rest van Oost-Europa, waar men dit echter niet wenste in te zien. De Joegoslaven gaven het wel toen en Edvard Kardelj, naast Ti to nog steeds de grote man in Joe goslavië, lanceerde in het jaar van de breuk met Moskou het idee van de arbeidersraden. Burgers en ar beiders zouden in de toekomst di rect bjj de besluitvorming betrok ken moeten worden. Aanvankelijk had dit nog niet veel te betekenen. Bij de benoe ming van de directeur van een on derneming had bijvoorbeeld de ar beidersraad nog niets in te bren gen. Dit zou trouwens ook onrede lijk geweest zijn, want het ontwik kelingspeil van de Joegoslavische arbeiders die kort tevoren nog agrariërs geweest waren was bij zonder laag. Men kon eenvoudig weg niet verwachten, dat in de eer ste jaren een effectief zelfbestuur uit de grond gestampt zou kunnen worden. Pas in 1958, bijna tien jaar ex perimenteren, dat wil zeggen ook blunderen, werd de positie van de arbeidersraad sterk. Er kon voort aan zelf beslist worden over de verdeling van het inkomen van de onderneming. De topfunctionaris sen uit het bedrijf bleven zich ech ter ook na 1958 nog verzetten te gen te veel inspraak van de arbei ders. Zij kregen daarbij steun- van een oude partygarde die met lede ogen moest toezien hoe haar invloed steeds meer slonk, en dat kennelijk met goedvinden van de hoogste leiders als Tito en Kar delj. In 1962 kwam het tot een regel rechte crisis. De orthodoxen sche nen gelijk te krygen, wamt het bleek herhaaldeiyk dat er verkeerd was geïnvesteerd, dat de loonver- schiilen toch nog groot waren en dat de prijzen schrikbarend bleven stijgen. Bovendien groeide de industriële produktie niet zodanig als men op grond van de prognoses had ver wacht. Het gezonde verstand begon ech ter te zegevieren, aldus Broekmey er, en men keerde niet terug naar de plan-economie. Schoonheidsfou- ten werden verbeterd. De directeur werd voortaan benoemd door de ar beidersraad, in conclaaf overigens met de commissie van het volks comité uit het district waar het be- drhf zich bevond. In 1965 kwam de tweede revo lutie, waarbij de slrijy tussen de plan-economen en de zelfbestuur- ders in het voordeel van de laat- sten werd beslist. De economie werd op de vraag van de markt afgestemd en rentabiliteit werd 't slagwoord dat op alle bijeenkom sten van de arbeidsraden tot in den creure werd herhaald. Die overwinning van het zelfbe stuur was echter nog maar princi pieel en de strijd acnter de scher men is nog steeds niet uitgestre den. De tegenstanders bleken zich vooral in de gelederen van de par ty te bevinden en zelfs na de val van Rankovic, in 1966, is het verzet nog niet helemaal gebroken. De bond van Joegoslavische commu nisten wil weliswaar officieel slechts een avant-garde zijn, maar de krachten die alies voor het zeg gen willen hebben zijn nog te groot. Daarom ook constateert Broekmey er: „Een ontwikkeld systeem van arbeidersbestuur is op den duur on verenigbaar met een parten die in feite de dienst wil blijven uit maken." Rentabiliteit is echter niet het doorslaggevende argument by het Joegoslavische experiment. Er moet natuurlijk verdiend worden, en het liefst zo vee] mogelijk. Ook in Joegoslavië bestaat een gerecht vaardigd verlangen naar welvaart. Het experiment van het zelfbe stuur gaat echter veel verder en dat wordt in Broekmeyers boek duidelyk, waar hij zyn langdurige waarnemingen op en rond de fa briek Natron in het Bosnische plaatsje Maglaj beschryft. De dieperie betekenis van het Joe goslavische zelfbestuur wordt door Broekmeyer in zyn conclusie al dus geformuleerd. „Voor het eerst in de geschiedenis is een aanvaard, permanent en organisatorisch sa menhangend kader gevormd dat de werkende mensen inderdaad de mogelijkheid biedt zelf te beslis sen onder welke omstandigheden zij zullen werken en leven, nu en later." En de schrijver voegt daar in een tweede conclusie aan toe: „Het Zuidslavische systeem van arbeidersbestuur bevordert de ver vaging van het onderscheid tus sen hoofd- en handenarbeid tussen besturen en produceren, tussen lei ders en uitvoerders. Het heft de oude arbeidsverde ling op en tast de interne leidings structuur van de klassieke onder neming aan." Broekmeyer trekt uit zyn studie n.-g zeven andere conclusie^ die elk de zwakke zijden van de Joego slavische praktyk belichten. Die negatieve punten betreffen echter alle Oe ondergraving van het sys teem, het verraad aan de visie, zo men dat wil. Ook Broekmeyer beweert niet, dat het Joegoslavische systeem zonder meer naar een land als Ne derland zou moeten worden over geplant. In gesprekken met tal van Joegoslaven heeft schrijver dezes trouwens ook herhaaldelijk te horen gekregen, dat men ginds het zelfbestuur van de arbeidende be volking niet als de enige weg tot zaligheid beschouwt. Maar het is wel een zeer concrete weg, die op zijn minst als voorbeeld kan die nen. Men kan dan ook nauwelyks aan Broekmeyers opmerkingen voorbijgaan wanneer hij al in de inleiding van zijn proefschrift stelt: „Het in Zuidslavië onder specifieke omstandigheden ontstane arbeiders bestuur van de ondernemingen is naar myn overtuiging de eerste geslaagde poging metterdaad de po sitie van de werkende mens zo danig te veranderen dat zyn kwa liteiten als redelyk mens zich in de produktie kunnen openbaren, en niet alleen maar in de sfeer van het eigen gezin en de al of niet zin volle hobby. In feite gaat het dan in Joego slavië ook niet om een econo misch, doch om een sociologisch experiment. Dat dit facet in Broek meyers proefschrift niet helemaal aan bod koint, mag men hem niet verwijten. Hy pretendeert ook geen socioloog te zijn, hoewel hij ook op dit gebied een verbluffend scherpe blik blijkt te hebben. Men kan daarom ook van harte de conclusie van zijn inleiding on- derschryven: „Het is de vurige wens vam de schrijver dat dit boek gelezen zal worden door de arbei der die zichzelf een oordeel pleegt te vormen, door het lid van de on dernemingsraad, door de vakbonds man. Hy hoopt dat de Neder landse arbeiders zich hun positie in het produktieproces en in de maatschappy mede door zyn werk beter bewust zullen worden. Meer kan de wetenschap niet doen. Minder zou hy niet mogen doen. De bevryding van de arbeid in concrete moet en kan slechts het werk van de arbeidersklasse zelf zyn." Waarbij alleen nog ver geten is, dat dit boek ook de onder nemers van harte aanbevolen moet worden. L. van V. Dr. M. J. Broekmeyer, „De arbei dersraad in Zuidslavië". Een hoofd stuk uit de bevrijding van de ar beid. Uitg. J. A. Boom en Zoon, Meppet. (ADVERTENTIE) -A. tspei^v rand Sinterklaas, dat is een plezierig en een gezellig en een vrolijk en een knus en een romantisch feest. Maar dan komt Kerstmis, dat is iets heel anders. Dat is een veel plezieriger en een veel vrolyker en een veel knus ser en een veel romantischer feest Of niet soms? Kerstmis is alleen niet zo duur en je hoeft ook geen surprises en rijmpjes te maken. Het is dus nog gemakkelijker ook. (Van onze Parqse correspondent) PARIJS Wat te voorzien viel gaat deze week gebeuren: don' derdag van 's morgens vroeg tot 's middags twee uur leggen de ar beiders van de Renault-fabrieken in Boulogne-Billancourt het werk neer, zoals reeds in het kort gemeld is. Het zal de eerste grote staking zijn na de stakingen van mei en juni. Maandag hebben de arbeiders zich met 90 procent meerderheid uit- gesproken voor een staking van beperkte duur. Sommigen wilden een waarschu wingsstaking van slechts enkele uren, anderen wilden een staking van -volle 24 uur. Maar als compro mis werd gevonden een staking tot 's middags twee uur. Het conflict gaat over een me ningsverschil tussen de directie en de gezamenlijke vakbonden over premies aan het eind van het jaar, die 100 tot 150 franc minder zouden zijn, dan voor geschoolde arbeiders van verdeden jaar. Verder zijn er nog kleinere me ningsverschillen over vervroegd pen sioen en over maandsalarissen in plaats van weeksalarissen. Tot de staking werd besloten, terwijl de eerste minister onderhandelde met vertegenwoordigers van de vakbon den over actieve deelneming aan de oorlog om de franc te redden. Die onderhandelingen zyn al we kenlang gaande, waarby de vakbon den niet alleen letten op handhaving van de koopkracht maar ook vast houden aan vakverenigingsvryheid binnen de bedrijven en aan de door De Gaulle toegezegde medezeggen schap in de ondernemingen. Niet al leen in de openbare, maar ook in de particuliere sector. Van beide laatste genoemde eisen komt voorlopig niets terecht, want tydens de crisis van de franc heeft het verbond van Fran se werkgevers onmiddellyk laten weten dat de „participation" van De Gaulle voorlopig van de baan is. En wat de handhaving van de koopkracht betreft ziet de naaste toekomst er niet rooskleurig uit. De kranten geven nog maar een sobere opsomming van de prysverhogingen die ons dezer dagen te wachten staat en van wat er nog komt na 1 ja nuari volgend jaar. Van regeringswege wordt het per centage waarmee de kosten voor le vensonderhoud zullen stygen ge raamd op 6 procent, maar in werke lijkheid zal dat veel en veel meer zijn. Wy hoorden van huurders van bescheiden appartementen in Parys, dat weliswaar hun maandhuur het zelfde is gebleven, maar dat aan di verse taxen en toeslagen met ingang van 1 december 1968 150 franc meer zal moeten worden betaald. Liefhebbers van de watersport zul len na 1 januari volgend jaar voor onderhoud van hun schepen zei len, touwwerk, rondhout, spant- schroeven, kikkers, staaldraad liefst 20 procent meer moeten beta len. Ook de posttarieven gaan met eenzelfde percentage omhoog. De verhoging van de tarieven voor goederenvervoer per spoor, te water (ADVERTENTIE) en over de weg, een dubbele verho ging van de benzineprijs en de stook olie, verhoging van de tarieven voor gas en elektriciteit niet alleen voor industrieel maar ook voor huishou deiijk gebruik, zullen vanzelfspre kend op de prijzen, ook van levens middelen worden doorberekend. Voegt men daar nog aan toe dat in de universiteiten de rust nog lang niet hersteld is en dat de minister van binnenlandse zaken er als de kippen bij is om verspreiden van vlugschriften, die hem niet welge vallig gezind zijn, te laten oppikken door de politie, dan hoeft men zich er niet over te verbazen dat de ar beiders by Renault donderdag hun eerste waarschuwing laten horen. Wie er zij bij spinnen zijn de com munisten. Mag men de communis tische partyleiding geloven, dan heeft de party ondanks Praag in 1968 rond 55.000 nieuwe leden inge schreven en 1000 nieuwe party-afde lingen gesticht. In Vietnam zal er op eerste kerst dag geen schot worden gelost. Dat is afgesproken tenminste. Want tenslot te is Kerstmis toch het feest van de vrede en dan kun je mekaar niet overhoop schieten. Tweede kerstdag, dan mag het weer. Maar laat ik niet zover vooruitlo pen. Deze week is al zo plezierig. We strooien lustig cadeautjes rond en proberen het onze naasten naar de zin te maken. Ik heb me afgevraagd wat een man als premier De Jong op 5 december zou willen krijgen. Wat zou hy den ken van: een handleiding „Hoe ver tel ik het myn kinderen?", 13 mil joen NAVO-speldjes (als relatiege schenken), een nieuw kompas, een lasso, een eigen televisie-show, een zwartepietenpak, blokken op zyn fietspedalen, een héle bril, een aqua rium, een kortere minister van Bui tenlandse Zaken. Maar Luns vindt zo'n klein pre- miertje best. Dr. Grapperhaus, staatssecretaris van Financiën, heeft, zoals u giste ren hebt kunnen lezen, een pleidooi gehouden voor vereenvoudiging van het belastingstelsel. We zullen maar denken dat hl] een grapje maakte. Tegen BTWten in. Een Spaanse vissersboot heeft maandag bij La Coruna, Noordwest- Spanje, een schildpad gevangen van 500 kg. Het dier was 2,30 meter lang, 2,50 meter breed en 65 cm hoog. Gisteren werd ik opgebeld door een woedende Waal. U weet wel, een Franstalige Belg. Hij maakte met veel misbaar duidelijk dat hij in een Deux Cheveaux reed en niet in een tweepaardje. Hij schreeuwde „recti fication" en zo meer. En ik schreeuw de „d'accord" etc. etc. En daarom deze nadere specificatie: de Belgen zeggen „tweepaardje" en les Beiges zeggen „Deux Cheveaux". Zeauxü MERIJN. Dringt direct door tot aan de haard tan de pijn Oenmatische pijnen, spit, zenuwpijnen. verstnikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Aigesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesa) diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie ot irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weetsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel vaa verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesa) bij de band hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Het jaar 1968 is nog niet ten einde. Desondanks staat nu al wel vast dat het de geschiedenis zal ingaan als een jaar van schok kende en dramatische gebeurte nissen. Een jaar van omstreden uitspraken, van mensen die men bewonderd heeft of waaraan mei zich (mateloos) heeft geërgerd. Het hoeft dan ook niet te ver bazen dat we u, evenals vorig jaar uitnodigen de man of vrouw van het jaar te kiezen en dat we deze uitnodiging neg eens herha len. Dit zijn onze vragen: 1. Welke man of vrouw heeft in 1968 de meeste indruk op u ge maakt 2. Wat is naar uw mening de be langrijkste gebeurtenis van het jaar geweest 3. Wie is voor u de sportman of sportvrouw van het jaar? 4. Wat vond u het beste t.v.- programma van 1968? 5. Aan wie heeft u zich het meest geërgerd? We herhalen het: we zyn zeer be nieuw naar uw anwoord. Naai de man of vrouw die de lezers van De Stem zullen aanwyzen al? de man of vrouw van het jaar Want ook nu is het weer zo da' de meeste stemmen gelden. Het resultaat van de enquêtf publiceren we in ons oudejaars nummer. Maar uw antwoord moe ten we dan wel uiterlyk 11 de cember in ons bezit hebben. Adresseren aan: redactie De Stem, Reigerstraat 16, Breda, on der het motto: Oudejaarsenquête. En omdat het behalve zó, ook anders kan, laten we het hele maal aan u over.

de Stem | 1968 | | pagina 7