;r? Groeiende interesse overwinteren in de voor zon Ombouw van VRIJ BESCHEIDEN CULTURELE AGENDA VOOR DECEMBER 280.000 NEDERLANDERS NEMEN EEN TWEEDE VAKANTIE SKI-FOUNDATION Fi ranse bonenschotel Nog geen volle zaal voor grootmeester Marceau papier ML Goes-Zuid wil wijkcentrum Even uitblazen mevrouw Reinigingsrechten wel, maar niet verhoogd voor uw ^pen )1G 1969 Nl AERTENTIE N v. d. VAART lig nieuwjaar WALLE Huisdieren bokkingfilets TUNESIë Snoep lekker en gezond Kwaliteitslekkernijen ie verwacht Vierde perencrisis is voorbij Gedurfd initiatief Z.V.JJ. FIKSE SUBSIDIES TE MIDDELBURG Kampioenschieting te Oudelande Grote klein vee tentoonstelling in Middelburg Concert Boudewijn 225 miljoen I 225 miljoen II Sint in Raamsdonk DE STEM VAN WOENSDAG 4 DECEMBER 1968 iRLAND ƒ6- DANSINSTITUUT ingsweg 90 C'linge st al zijn leerlingen ■leerlingen, familie en lissen van harte een ONING1NRICHT1NG aat 20 Cadzand 1721 afnemers benevens nnissen een bijzonder nieuwjaar T.k. nest bedlingtons terrier» (schaapshondjes) met stamb. 6 weken. Mevrouw Joosen, Haagsemarkt 25, Breda. Tel. 35318. Verhaart uw hond of kat? Vraag gratis folder Laborato rium A.P.O., Heerjansweg 39, Rotterdam 25, Tel. 010-172220. T.k. 2 Pekingeesjes 1,5 jaar (teven). M. J, van Aart, Groe- newoud 51 Öudenbosch. Tel. 01652-2084. cent. iïhousiast (ADVERTENTIE) GOES Uit een enquête, die het voorlopig wijkcomité in Goes-Zuid heeft gehouden om er achter te ko men wat men in deze wijk wil, is gebleken dat bij 93 procent van de geënquêteerde gezinnen in dit stads deel behoefte is aan een wijkcentrum. Aan de enquête hebben 310 gezin nen meegewerkt. Het ziet er naar uit, dat dit wijkcentrum er zal komen. Het comité, bestaande uit kerke lijke en niet-kerkelijke groeperingen, heeft plannen om samen met de her vormde kerk een wijkgebouw neer te zetten. Hierin zal gekerkt kunnen worden en bovendien is er ruimte voor tal van wijkactiviteiten. Uit de enquête is ook gebleken wat men graag in dit centrum wil zien gaan gebeuren. Grote behoefte is er aan een kindercrèche, een inentings- centrum en een dependance van de jeugdbibliotheek. Belangstelling is er ook voor hobby-clubs, zowel voor jongeren als ouderen. Andere wensen zijn speeltuinen, sportvelden en een stadsbus. Aange zien er geen praktizerende artsen in de wijk zijn, zou men ook graag zien dat spreekuren van artsen, tandart sen en verloskundigen in Zuid wor den gehouden. Vooral bij bejaarden Wijkt behoefte te zijn aan een apo theek en een brievenbus in de buurt. Vijfentachtig procent van de geën quêteerde gezinnen vroeg om een hulppostkantoor. Bij tieners blijkt be langstelling voor een instuif, bij iets ouderen voor een rustige dansgele genheid. In totaal werden door het comité bijna 380 formulieren uitgedeeld. Daarvan kwamen er 310 ingevuld en wei terug. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Dit winterseizoen .uilen 280.000 Nederlanders een weede vakantie opnemen. Het nerendeel hiervan, 210.000, gaat taar de wintersport. De andere 70.000 zoeken de zon op en reizen naar het zuiden. Het gaat hier om de zogenaamde „zonreizen1 waaronder ook de „overwinte- ringsreizen" vallen en waarvoor de belangstelling sterk toeneemt, Dit is een conclusie uit een onder zoek, dat leerlingen van de school voor Toeristische Vorming in Breda onder leiding van enkele docenten hebben ingesteld bij een duizendtal gezinnen in Nederland. Een andere conclusie is dat voor 'iet artikel toerisme een niet onbe- 'angrijke markt ligt bij de oudere leeftijdsgroepen en niet alleen bij tieners en twenners. Gebleken is, dat van de 23.000 zonreizigers, die langer dan zes weken van huis gaan over winteraars niet minder dan 78 pro cent bestaat uit gepensioneerden, in absolute cijfers ongeveer 18.000. Jong gehuwden vormen zeven procent van het totaal en ouders die getweeën en langdurig op vakantie willen gaan, nadat ze in de zomer reeds samen met de kinderen een vakantie hebben opgenomen, vormen twaalf procent van het totaal. Het vorige winterseizoen kende 49.000 zonreizigers. De te verwachten stijging voor 1968-1969 tot 70.000 is dus zeer aanzienlijk. Als oorzaak geeft het rapport aan de goedkope reismogelijkheden 99 procent van de zonreizigers gaat per chartervlieg tuig Berekend werd. dat de netto- kosten van een verblijf voor langer dan zes weken in een zon-gebied slechts op ongeveer tweehonderd gul den per maand neerkomen. De netto- kosten zijn de brutokosten vermin derd met het bedrag, dat men ook zou hebben uitgegeven bii een ver blijf in Nederland. Het meest gezochte gebied voor een zonnevakantie in de winter blijkt de Costa del Sol te zijn. Achtereen volgens komen dan Mallorca, de Ca- narische Eilanden, Tunesië, Portugal, Griekenland (Rhodos) en Israël. Het is opmerkelijk, aldus het rapport, dat Tunesië snel opkomt en dat als deze gang zich voortzet, dit land een ge duchte concurrent van Spanje wordt. De belangstelling voor Griekenland blijkt niet te zijn gedaald. Ook is dui delijk geworden, dat de interesse voor Portugal (de Algarve) in nauw (ADVERTENTIE) ®'t is de ideale ski-foundation, helemaal uit één stuk. Geen rimpeltje of aftekenend lijntje h™ het silhouet meer ontsieren. '1':"°uder de stretch pantalon (op ski-piste) noch onder het aanslui- 'end truitje (op het parket want wie skiën zegt, denkt aan aprés-skiü) Net materiaal is uiterst elastisch e kleur rose of perzisch blauw, de Be"a mo°i van pasvorm. sm'van'w ZWart wit is het des recrk stelletje ski-„ondergoed' tinisr,' m?ar Not wordt ook in effen len gebracht. de'skib6? broekSe zÜn bedoeld voo convent voor w*e cb'c en or Het ene nieel' een h°medress draag een slanke meisje zal er teven dere i i e !n zien' het an maar eP j pyiamaatje. Waarme IsEenwrmw 's' da' ondergoed ei houdt 1 ve'e Sezi°hten op na Ia de Wehen tussen Sinterklaas en 's m°eten veel huisvrouwen aan doen. December is "111 Gure maand en de kerst allen veel van het hulshoud- het toch hagen opslokken. Laten ^ken aTe ?aarom deze week eens that?-, n ae cl,Aen aa dwecii etfiiö bijdr.-fc' j Peulvruchten, die er- ?!n8sstofff^n we de nodige voe- "arnkriit. een Soedk°Pe wijze juet kaa, 1A Vo°ral in combinatie 'ft en 'J!cn 've 6en ze6r sma- -■ '-eer siiict- oedzaam geheel. Onder staande „Franse bonenschotel" is hiervan een goed voorbeeld. Kook 300 gram geweekte bruine bo nen gaar in het weekwater met iets zout, waaraan 2 gesnipperde uien, laurier, 2 kruidnagelen en wat tjjm is toegevoegd. Giet, als de bonen gaar zijn het vocht er af en meng 4 lepels ge raspte oude kaas en 100 gram klein gesneden ham door de bonen. Maak alles op smaak met peper en krui den en' roer er tenslotte 2 losgeklopte eieren en veel gehakte peterselie dooi. Breng de massa over in een ingevette vuurvaste schaal en dek deze af met paneermeel en klontjes boter. Geef deze in een hete oven een goudbruine korst. verband staat met de speciale wer ving, die voor dit gebied de afgelo pen maanden in Nederland is ge maakt, in hoofdzaak door kennelijk aansprekende advertenties in de dag bladpers. Wat betreft de wintersportgangers: het aantal niet-skiërs wordt procen tueel steeds groter. Volgens de en quête zullen 65.000 Nederlanders naar Oostenrijk gaan en 60.000 naar Zwitserland. De overigen gaan in volgorde naar Italië, Duitsland. Frankrijk. Joegoslavië, Scandinavië en Spanje. Van de 210.000 Nederlanders gaat zeventig procent met het vliegtuig of de trein. De anderen gaan op eigen gelegenheid en zorgen ook voor een eigen verblijf. DEN HAAG (ANP). De voerde ..perencrisis" die Nederland dit jaar heeft gekend, is voorbij. Tijdens de ze vierde crisis, die geduurd heeft van 15 tot en met 29 november, zijn 2800 ton peren met overheidsgeld uit de markt genomen. Tijdens de der de crisis, van 7 tot en met II no vember, was het 1000 ton. Maandag lagen de perenprijzen op de veiling Geldermalsen weer bene den de crisisprijs. Blijven deze ook vandaag daaronder, dan breekt don- d"rdag 5 december de vijfde crisis aan. (Van een onzer verslaggeefsters) BORSSELE Burgemeester en wet houders hebben hun voorstel over verhoging van de straatbelasting te ruggenomen. Het voorstel was de straatbelasting gebouwd te brengen van 6 op 22 procent, en ongebouwd van 3 op 11 procent. Verschillende raadsleden vonden deze verhoging nogal veel, vooral voor de agrische sector „die toch al met hoge polderlasten zit". Burge meester D. Lodder vond dit geen re delijk argument. Dat de polder lasten gaat heffen is volgens hem voor een gemeente geen reden daar met het heffen van belastingen rekening mee te houden. B. en w. kwamen met het voorstel tot verhoging van de straatbelasting omdat G.S. dit eisen, wil Borssele voor goedkuering op verschillende ka- pitaalswerken in aanmerking komen. Door verschillende raadsleden werd aangevoerd, dat misschien ook uit an dere belastingen wel wat extra's valt te halen. Hierop besloten b. en w. het voorstel terug te nemen en het voor de bgrotingsbehandeling nog eens te beakijken. Wel werd besloten tot een verho ging van de reinigingsrechten. Het tarief van f 19,50 per jaar per emmer zal met ingang van 1 januari 1969 f 27,50 worden. B. en w. wilden aan vankelijk het tarief op f 24,- per em mer per jaar brengen. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG B. en W. van Middelburg zullen de raad in de decembervergadering een serie voorstellen doen i.v.m. het vanaf 1969 te voeren gemeentelijke jeugdbeleid. B. en w. achten de enige tijd geleden verschenen rapporten inzake de inventarisa tie en het te voeren jeugdbeleid, plus de adviezen die hierover bij een groot aantal organisaties, werkzaam op het gebied van het jeugdwerk, een goede basis waar op het gemeentelijk jeugdbeleid kan worden opgebouwd. B. en W, denken hierbij aan de vorm en omvang van de subsidiëring van het jeugdwerk in al zijn verschei denheid. De instelling van een vaste com missie van advies en bijstand ver dient volgens het college alle aan beveling. Voorgesteld wordt dan ook te besluiten tot het instellen van eet) dergelijke commissie. B. en w. hebben op de begroting voor 1969 de financiële consequenties van sub sidiëren van open jeugdwerd, me thodisch jeugdwerk, en de jeugd- sport, reeds verwerkt. Onder open jeugdwerkvormen in Middelburg verstaat men de Stichting Vrijetijds centrum voor jongeren, en de Stich ting Buurthuiswerk het Trefpunt. Voor 1969 zijn de uitgaven van de Stichting Vrijetijdscentrum geraamd op bijna f 54.000,- B. en w. rekenen op een rijkssubsidie van bijna f 39.000,. voor dit centrum, terwijl de overige inkomsten van het centrum zijn geraamd op f 14.500,-. Derhalve een tekort van f 250,- B. en w. zul len voorstellen het aanvullend sub sidie, dat door het rijk aan het cen trum wordt verleend, over te nemen. Aan 't trefpunt verleent het gemeen tebestuur een aanvullende subsidie van bijna f 16.300,- B. en w. zullen de raad voorstellen daarbij de aan vullende subsidie, die van rijkswe ge wordt verleend, in een periode van vijf jaar van het rijk over te ne men. Wordt dit voorstel aangenomen dian zal er rekening mee gehouden moeten worden, dat volgend jaar aan het Trefpunt een subsidie van ruim f 19.500 gegeven moet worden. Voor het methodisch jeugdwerk is een bedrag van f 5800,- geraamd. Tevens willen b. en w. voorstellen in de subsidieverordening methodisch jeugdwerk de mogelijkheid te ope nen voor bijzondere activiteiten een bedrag uit te trekken. Bij het opstel len van de begroting 1969 is met diit voorstel echter nog geen rekening gehouden. Bij de opzet van een jeugdsubsi- dieregeiing is men ervan uitgegaan dat de subsidie wordt bepaald op f 1,50 per jeugdlid per jaar. De ver eniging zal tenminste 20 leden moe ten hebben om voor subsidie in aan merking te komen. Voor de jeugd- sportsubsidie is een bedrag van f 11.000,- geraamd. B. en w. stellen voor deze regeling op juli 1969 te laten ingaan. Tevens hebben b. en w. f 1315,- geraamd voor bijzondere activiteiten van jeugd sportverenigingen en f 2400,- als bij drage in de opleiding van technisch kader. MIDDELBURG Het is blijkbaar nog steeds niet zover, dat de mensen er alles voor over hebben om een uniek cultureel gebeuren mee te ma ken. Het viel ons tenminste op, dat voor de uitvoering, die Marcel Mar ceau in de Middelburgse Schouwburg gaf, de zaal niet eens helemaal uit verkocht was. Hulde aan de ZVU, die het klaar speelde deze man naar Zeeland te la ten komen. Als ze het aandurft om risico's te blijven nemen, zal het ze ker nog eens zover komen, dat de mensen wél storm zullen lopen voor een dergelijk evenement. Het is zonder meer verbazingwek kend wat deze kleine man uit Frank rijk presteert: zonder één woord een mal een hele avond lang volkomen n zijn ban te houden. Een ontzaglijke echniek! En daarnaast moet er dan ook nog een innerlijke gedrevenheid en een muzikaal en ritmische mees erschap zijn, dat deze techniek op en dergelijke manier weet te bezie- en, dat de toeschouwer eigenlijk niet neer kan zeggen wat hem nu het meest geboeid heeft. Persoonlijk vonden wij trouwens, iat juist de meest poëtische en daar door de meest verstilde scènes dui delijk de climax vormden van deze orachtige uitstalling van aangeboren en door veel moeite en studie verwor den talent. Bovendien was het pro gramma uitstekend gedoseerd. Na de voor ons gevoel wel zeer knappe, maar toch niet zó sterk aansprekende ..De Vlieger" en „De kunstschilder" (Van onze correspondent) OUDELANDE De „Provinciale Zeeuwse Sehuttersbond" hield zijn kampioenschieting op de liggende wip te Oudelande bij de heer J. F, de Rijke in café Centrum. Er waren 55 schutters van 14 verenigingen aan wezig. Kampioen op de kleppen werd de heer A. Clarys van A.D.L.M. te Kwadendamme. Kampioen op de kleine vogels de heer M. Mol van Edele-Handboog te Oudelande. 1ste zijvogel: A. de Keyzer van Willem- Teil te Kapelle, 2de zijvogel: A. Poel man van Juliana te Oudelande. 1ste bovenkal: A. de Keyzer van Willem- Teil te Kapelle. 2de bovenkal: A. A. Martens van Vios te 's-Heerenhoek, lste onderkal: A. de Jonge sr. van So- ranus te Heinkenszand. 2de onderkal: dezelfde schutter, maar dan bij loting, lste klep: A. Clarys van A.D.L.M. te Kwadendamme, 2de klep: W. de Jon ge eveneens van A.D.L.M., 3de klep: Jac. Doene van Victoria te Kwa dendamme. 4e klep: J. Rentmeester van Willem-Teil te Ovezande. De vliegende vogelprijs was na kamping met acht schutters voor de heer A. de Jonge Sr., die de vogel drie maal schoot. De prijzen werden door de voorzitter van de bond, de heer Van Liere, aan de winnaars uitgereikt. voerde de kunstenaar ons het „Luna park" binnen, waar direct de afwis seling van plezier en mislukken on middellijk aansprak en waar je als toeschouwer meedoolde en meetolde, tot je er zelf ook geen uitweg meer in zag. Datzelfde gold voor „Saltim- banque", het op de lachspieren wer kende, moeizaam worstelen van de acrobaat, waar de trieste ondertoon van de humor al duidelijk naar vo ren kwam. Ook in „De Schepping van de wereld", met appel, slang en zon deval inbegrepen, was het beeld van de mislukte mens weer aanwezig. De laatste akten voor de pauze: „De Han den" en „Jeugd, Volwassenheid, Ou derdom en Dood" vormden inderdaad een duidelijk afgetekend hoogtepunt. In „De Handen" alleen maar poëzie van ritme en gebaren van een zeld zaam verfijnde expressie. In het laat ste gedeelte een iets minder sterk op bloeien van de mens, maar een aan grijpend beeld van het ineenschrom pelen en afsterven. Na de pauze werden we geconfron teerd met de Pierrot-figuur Bip, de tragi-komiek. Ook nu weer een soort aanloop, erg knap maar toch niet helemaal overtuigend, maar daarna in „BIP maakt een zeereis" opnieuw, zoals dat heet „op de punt van de naald": geen vage contouren, maar een uiterst scherp beeld, ge raffineerd tot in de kleinste bewe ging. En de volledige humor in de trieste figuur van de „Matador", de echte Don Quichotte, die tegen wind molens (in dit geval een koe) vecht met een élan dat verbluffend is. De nuanceringen van licht naar donker kwamen prachtig tot uiting in „Bip jaagt op vlinders" en „BIP als sol daat", waarbij een zich eerst koste lijk amuserende zaal terugvalt in een ademloze stilte, in een angstig meebeleven van de dood van de vlinder en de medesoldaat. Tot slot dan de briljante vertolking in „BIP speelt David en Goliath", nog door gezet onder het minutenlang applaus, dat deze grootmeester van de panto mime volledig toekwam. A. HELLWIG (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op 7 en 8 de cember a.s. wordt in de Vleeshal te Middelburg een provinciale tentoon stelling van konijnen hoenders, sier- duiven en cavia's gehouden. Deze expositie, die met 533 inzendingen tot de grootste in haar soort behoort, wordt georganiseerd door de N.K.B.- N.P.B. De tentoonstelling wordt vrijdag avond om 7 uur door burgemeester mr. J. Drijber geopend. De organisa tors verwachten een groot aantal be zoekers. Het grootste gedeelte (358 stuks) van de geëxposeerde collectie bestaat uit konijnen, waaronder zeld zame exemplaren. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De Zeeuwse culturele agenda, een uitgave van de stich ting cultuurspreiding Zeeland, biedt deze maand een vrij be scheiden programma. Begrijpelijk in deze tijd van huiselijke feesten. Toneelvoorstellingen zijn er in de cember alleen in Middelburg en Ter- neuzen. Om met Middelburg te beginnen- daar speelt de toneelgroep Theater op woensdag 11 december in de schouwburg het eerste deel van Wil liam Shakespeare's Hendrik IV". Een opvoering, die in recensies om schreven is als „een groots toneel- feest", en als „artistiek succes voor Theater". De opvoering begint om 8 uur en wordt gehouden onder auspiciën van de in Middelburg samenwerkende culturele instellingen. Dan is er op zaterdag 21 december eveneens in de Middelburgse schouw burg, een opvoering in de serie he dendaags toneel. Toneelgroep Studio presenteert 0=0 van Sandro Key-Aa- berg. Deze Z.V.U.-voorstelling begint om half 8, Maandag 16 december speelt de Nieuwe Komedie de komedie „Rui ters" van Aristophanes voor de in Terneuzen samenwerkende culturele instellingen. Om 8 uur begint de to neelvoorstelling in het concertge bouw. Op dezelfde avond kan men in Middelburg de produktie „En ik dan...?" van Annie M. G. Schmidt gaan zien. Weliswaar noemt men deze creatie van de schrijfster een produktie, het komt er toch op neer dat het een toneelstuk is en, nader omschreven nog, een blijspel. De uit voering wordt gegeven voor de stich ting Algemene Kunstkring Middel burg, 's avonds om 8 uur in de schouwburg. Het Nederlands Marionettentheater „Bert Brugman" komt deze maand tweemaal naar Zeeland, en wel naar Goes en Zierikzee. In Goes wordt op vrijdag 13 de cember, 's avonds om 8 uur in de Prins van Oranje, de opera „Don Giovanni" van W.A. Mozart opge voerd. Dat gebeurt voor de in Goes samenwerkende culturele instellin gen. Voor het Nutsdepartement Zierik zee en de Z.V.U. speelt het theater donderdag 19 december m de con certzaal te Zierikzee de negeropera „Porgy and Bess" van George Gersh win. De aanvang is 8 uur. Op maandag 9 december is er in het concertgebouw te Terneuzen 's avonds om 8 uur een concert van het Nederlands Kamerorkest. Gastdiri- gent is Lucas Vis. Uitgevoerd wor den werken van Handel, Bach, Sehönberg en Mozart. Het concert voor de in Terneuzen samenwerken de culturele instellingen begint om 8 uur. Vrijdag 13 december is er in de Nederlandse hervormde kerk te Wa terlandkerkje een concert door het .Concertino J. B. Loeillet" uit Brus sel. Dit concert vindt plaats in het kader van het Belgisch-Nederlands Cultureel Accoord. Deze Z.V.U-uit- voering begint om acht uur. Eveneens op vrijdag 13 december is er in de concertzaal te Middelburg een uitvoering door de Vereniging voor Instrumentale Muziek. Op het programma staan werken van Co- relli, Bruch en Brahms. Het concert begint om 8 uur. Dinsdag 17 december geeft de Vlis- singse Oratorium-Vereniging 's a- vonds om 8 uur een concert in de Sint Jacobskerk te Vlissingen. De uitvoering staat onder leiding van Jan Kuiler. Werken van Schütz, Haydn, Buxtehude, Clérambauit, Bach en Strawinsky zulen ten geho re worden gebracht. Boudewijn de Groot, 27 december ln Middelburg, Op woensdag 18 december geeft de Christelijke Oratorium-Vereniging „Willem 't Hooft" te Goes een con cert in de Prins-van Oranje te Goes. De aanvang is 8 uur. Uitgevoerd wor den enkele cantates van het Weih- nachtsoratorium van Bach, en van het Magnificat van Vivaldi. De jaarlijkse kerstmuziekavond van Jeugd en Muziek wordt op vrij dag 20 december in de concertzaal te Middelburg gehouden. Medewer king wordt verleend door leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool, leer lingen van het stedelijk gymnasium en de rijksscholengemeenschap te Middelburg, het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool, en het jeugd- fanfarekorps te Heinkenszand. De avond begint om half 8. Ook op het programma van Jeugd »n Muziek staat een optreden van Boudewijn de Groot, Elly Nieman cn Tikkert Zuiderveld. Over dit drietal hoeft nauwelijks worden uitgeweid. Boudewijn de Groot is bezig met een afscheidstournee door Neder land, omdat h}j de studio voor het maken van platen verkiest boven optreden kris kras door het land. Het echtpaar Zuiderveld-Nieman verge zelt hem op deze tournee. Het evenement vindt plaats op vrij dag 27 december in de Middelburgse schouwburg en begint 's avonds om 8 uur. Hulde én dank aan A. M. de Kort- Stonnebrink en W. S. M. de Kort uit Goes! Deze mensen spreken woor den die meer inhoud hebben, dan het intellectueel geleuter „op hoog ni veau" van mijnheer Luns en andere grootheden met wie wij tijdens de t.v.-joumalen „tot vervelens toe" ge confronteerd worden. Inderdaad! Allen diie het zwaard opnemen, zullen door het zwaard vergaan. Zo spreekt ook in onze tijd Jezus uit Nazaret, die onze Heer is! Jammer genoeg hébben wij in onze tijd, andere „heren", andere leiders, de geestelijke leiders incluis, die het béter weten, dan „de" Heer! Laten wij, schijnheiligen, straks maar wéér het feest van Christus' geboorte, het feest van vreugde, blijdschap en licht, gaan vieren „met en te midden van dit soort heren"! En vooral, laten wij zorgen „dat dit heerlijke christendom verdedigd wordt en kan worden, met wapenen die door de Heer vervloekt zijn"! Gods' Wil is: Dat elke vorm van oorlog verdwijnt, dat er wéreldvrede komt, dat wij gaan om vrede te brengen, dat: wij allen, zonder ie mand te verstoten, zonder ons het recht aan te matigen iemand te mo gen buitensluiten, één zullen zijn! Dinsdag 26 november heeft ieder van ons, heeft ook onze fijn-christe lijke regering, het kunnen horen: Onze doktoren hebben de kunde om elke nierpatiënt te genézen, ook de apparatuur die voor genezing nood zakelijk is bestaat. Maar de doktoren beschikken niét over de nodige gel den. En daarom moeten zij de pa tiënten, onze zieke broeders-in-Chris- tus selecteren. Een keuze doen: Die patiënt nemen wij op en zullen wij genezen en deze zenden wij naar huis ongeholpen en terwijl er kans op genézing is om hem te laten sterven! Met vijftig miljoen gulden als geschenk van onze regering kun nen onze doktoren alle kanten uit, kunnen ménsen, wellicht honderden mensen, geréd worden! Maar onze fijn-chnistelijke-regering gebruikt de miljoenen die noodzakelijk zijn „om mensen te rédden", liever: Om hun schijn-christendom te verdedigen; om een leger in stand te houden, met het doel „mensen uit te moorden", met wapens die door Christus afge wezen worden! Een simpel rekensommetje: Dank zij de 225 miljoen gulden voor NAVO en oorlogstuig (weggesmeten omwille van geld. en machtsbelan gen) het feit, dat onze doktoren, onder een zgn. christelijke regering, (omwille van machteloosheid en geldgebrek) moeten kiezen, tussen twee zieken mensen De wezen lijke waarde van dit christendom! TERNEUZEN W. Vermeulen Met stijgende verbazing heb ik ln de pers en ook t.v. de debatten ge volgd over de extra-uitgave van 225 miljoen voor defensie. De manier waarop door de rege ring het al of niet nodig zijn van deze uitgave wordt behandeld is zon der meer overbodig en veel te lang dradig, daar een leek dit toch niet kan beoordelen. Meesterlijk is ech ter de manier waarop de wijze van financiering in deze gesprekken wordt stilgehouden. Op zichzelf is 225 miljoen per 3 jaar een zeer klein bedrag op een begroting van 21.000 miljoen per jaar. De Ned. Spoorwegen bijv. komen per jaar 125 miljoen te kort en dit wordt, met enkele woorden, betaald van onze belastingcenten. Onze defensie-uitgaven zijn de laatste jaren gelukkig steeds minder geworden. De belastingen daarente gen steeds zwaarder en zwaarder. Nu Nederland, al of niet gedwon gen, deze kleine uitgave van zegge en schrijven 0,4 procent van de totale begroting moet doen, kan dat niet zonder een forse belastingverho ging. Deze belastingverhoging moet, nota bene hoe bestaat het, weer ge deeltelijk van het wegvervoer ko men. Zou de regering niet kunnen eisen dat bijv. de Ned. Spoorwegen zich zelf financieren, zoals iedere commerciële zaak? Dan is er na 3 jaar nog geld over voor een ander stokpaardje van de regering, n.l. ontwikkelingshulp. LEUR C. A. J. Wijnen-van Eerd St.-Nicolaas was tijdens zijn be zoek aan ons dorp bijzonder goed geluimd. Hij had zich een ander merk paard aangeschaft en was zo keurig gekapt en gekamd, dat het een lust voor het oog was. De goede Sint had een mars vol wensen en cadeaus. Wensen waren De riolering, die er na zoveel ja ren nog steeds niet is en de Sint was er, zeer terecht, bezorgd over waai de Raamsdonkers hun spullen moes ten laten. Dan hebben we twee mooie via ducten gekregen in een stijl, die pas send is in het huidige mens en we reldbeeld, maar er ontbreekt nog de verlichting aan. En moeten onze kostbare Raamsdonkse schonen niet beschermd worden als ze 's zondags van „Den Deyl" huiswaarts gaan en dan die donkere viaducten moeten passeren? Een lichtje zou op zijn plaats zijn! En dan het grote cadeau: Iedere jongen en meisje, tussen 7 en 17 jaar krijgt de komende zomervakantie een schitterende vakantieweek aangebo den. Een week van sport en spel enz. enz. Om dit grootse plan voor te be reiden zijn reeds een groot aantal mensen bij elkaar geweest en bin nen enkele dagen zal een enquête bezorgd worden, waar de kinderen en ook de vaders en moeders het plan uit de doeken zal worden ge daan. Dank sinterklaasje. RAAMSDONK J. M. Kuysters rdam bank

de Stem | 1968 | | pagina 5