Café Zeezicht betaalt het gelag aan de tijd Mode en Vietnam Slik de pijn weg. STRAKS WEG UIT RETRANGHEMENT Jaarlijkse uitvoering liet te wensen over Veel belangstelling voor Zeeuws Kamerorkest rpapier voor uw •—pen rONTDEK halm GUERLAIN Even uitblazen mevrouw balm HANDCREME De Volksstem Middelburg 14 december 70 jaar Koken zonder water kaas uit het vuistje de o van o, kom er eens kijken wat ik in mijn vuistje heb Gemakkelijker Brusselse Fraai concert te Goes Q Uitslapen GESTOOFDE GEPANEERDE WIJTINGROLLETJES Oud-Middelburger Hoegen gepromoveerd Gerei, schoolonderwijs Beroepen bij Kroon ongegrond Hondenbelasting III Hondenbelasting IV Te hoog loon? Vergadering van suikerfabrikanten San L sa»i desinfecterende crème-zeep voorde HALVE PRIJS, bij grote tube SANBALM K handcrëme DE STEM VAN DINSDAG 3 DECEMBER 1968 w HiniffiBH t Het bijna 100-jarige café Zeezicht in Ketranchement ligt schilder achtig in het Zeeuwsch-Vlaamse land. (ADVERTENTIE) VOOR UW GESCHENKEN PARFUMEUR A PARIS adviseert U VOOR HAAR CHANT fl'ARÖMES VOOR HEM..: HABIT ROUGE DRV MIDDELBURG Traditiegetrouw gaf de zangvereniging de „Volks stem" uit Middelburg haar jaarlijk se uitvoering in de concert- en ge hoorzaal te Middelburg. Men was weer afgestapt van een eenjarig ver blijf in de kleine zaal en had de grote zaal weer opgezocht, wat het De leren voorhoofdband waarmee de modieuze vrouw haar hersens bij elkaar houdt, spruit voort uit het brein van Yves Saint Laurent. Volgens welingelichte kringen heeft hfj daarbij gedacht aan de ge bedsriem; hierbij behoort het haar strak weggetrokken op een knoe deltje gestoken te worden. Hij dacht ook aan de Indianen- vrouw en dan mogen sluike lokken langs het gezicht hangen. Uw inge korte oude leren ceintuurtjes doen het best, maar ook een dun haar- vlechtje zorgt voor een aardige va riatie op dit thema. De bedoeling van Ives had echter een zeer diepe grond, maar blijft on duidelijk als het er niet bij verteld wordt: het is een protestriem, een teken van rouw en boetvaardigheid, om het lijden in Vietnam. Een roe rende symboliek. „De treurende-weduwe-collectie van Yves is als een napalmbom in geslagen", lezen wij in een nieuws bulletin. Men verkoopt nu in bepaalde za ken de gladde nappa banden met gouden gespen, plaatjes of kettingen tussen de ogen. Wat zullen de Viet namese oorlogsslachtoffers ons dank baar zijn. .Slnds k°rt is in Nederland nieuw s°ort pannen in de handel oarniee in Amerika reeds jaren SJ'<'SU|' wordt gewerkt. Deze van 18 pannen levert voor de ■svrouw enkele zeer belangrij- e bordelen op. De 18 net "J1® z'in samengesteld uit W. hn„m°m'. Pct- nikkel en 74 swaardig „Allegheny staal". 1 "Ckvrij. 1'ebaudênZ,0nder water betekent het .vitamine- vLaar^ev°De mineralen geringe Mul"'- sPÜzen koken bij resultaat i 11 eigen vocht. Het f.at de spijzen er niel '«elijker gaan uitzien maar alli Protest in suède bij een wollen flannel ensemble met suède tu niek van Yves Saint Laurent. ook voller van smaak en gezonder zijn. De laag koolstofstaai tussen de la gen roestvrij edelstaal treedt op als warmtegeleider en garandeert een gelijkmatig koken van de spijzen. Het speciale waterslot is het geheim van het koken zonder water. Door het verhitten drukt de gevormde stoom de lucht uit de pan. Zodra de hitte wordt gereduceerd, vormt zich een waterrand langs het deksel, dat daardoor op de pan wordt gezogen. Hierdoor wordt een verspilling van waardevolle stoffen vermeden. Het gas- of elektriciteitsgebruik vermindert door koken met geredu ceerde hitte. Zelfs vlees kan zonder vet bereid bereid worden en het in eenschrompelen wordt tot een mini mum beperkt. Een prettige bijkomstigheid is ook dat de pannen een dusdanige vorm hebben dat ze als dekschaal zeer goed le gebruiken zijn. Op deze set pannen is een onbeperkte garantietermijn van toepassing. 70-jarig bestaan van deze vereniging een feestelijk tintje moest geven. Het programma bevatte veel oude bekenden. Onder directie van Hans Oldenburg werd het programma ge opend met „Deutsche Messe" van Franz Schubert. We geloven dat dit nogal langdradige en weinig inspi rerende werk alleen dan gezongen zou kunnen worden wanneer het uit gevoerd wordt door zangverenigingen die aan de top staan. Zoals nu werd het meer een marteling voor zowel de aanwezigen in de zaal. alsmede (misschien in iets geringere mate) voor de koorleden. Het werk is (op een kleinigheid na) geheel in een ge dragen vorm geschreven. De koorle den hadden nogal moeite met de zui verheid, ondanks dat de trouwe be geleider op deze gelegenheden, pia nist Leen Zietse, er het zijn toe bij droeg om het geheel in het zuivere spoor te houden. Ook in het „Lauda- te dominum" van Mozart kwam dit euvel aan het licht waarbij ritmi- sctse schommelingen het geheel niet ten goede kwamen. „Mirjam Sieges- gssang" kwam daarbij nog het best uit de verf, hoewel een aantal schoon heidsfoutjes ook weer niet ontbrak. Solistisch werd aan dit programma meegewerkt door de sopraan Cisca Triezenberg, die te beluisteren was in een aantal aria's van Handel. Zij beschikt over een goed vo lume, maar zingt er in het hoge re gister wel eens tegenaan. Leen Zietse bleek als vanouds de trouwe en bescheiden begeleider, die, waar nodig, het koor probeerde te stuwen en op te vangen. De zangvereniging de „Volks stem" (ondanks een gering aantal werkende leden) zal in ieder geval voortgaan met zingen en zeker niet bij de pakken neer gaan zitten; daar is het koor juist weer te strijdlustig voor. Wij hopen voor de zanglustigen dat zij en met de muziek en met nieuwe leden een juiste koers zullen bewandelen. Ab Lichtendahl (ADVERTENTIE) IS (Van een onzer verslaggevers) RETRANCHEMENT Alsof het ineengedoken bescherming zoekt tegen de westerstormen ligt aan de voet van de zeedijk bij Retranchement in de uithoek van West-Zeeuwsch-Vlaanderen, een eenzaam café'tje. „Café Zee- richt" staat er met verwaaide zwarte letters op de verweerde zijgevel. Van over de groene dijk komen flarden golvengeruis. Aan de ijzeren railing die aan het ter rasje (zondagse benaming voor de overkapte voorkant van het gebouwtje) wachten enkele rij paarden op de hun dorstlessende bazen. In de piepkleine gelagkamer han gen foto's van vrolijke vakantiegan gers aan de muur. Een groet uit het buitenland van vaste klanten aan tante Janneke, deftiger mej. Janna Lagasse, de eigenaresse van café Zeezicht. Een kip komt doodgemoe dereerd binnen stappen en gaat on der het mini-biljart en de tafeltjes op zoek naar iets eetbaars. Tot ver in België, maar ook in het Brabantse en Limburgse achterland is café Zeezicht bekend als vakan tiepleisterplaats. De stamgasten van tante Janneke kermen haar al jaar in jaar uit als een goedlachse en een lekker bakkie Zeeuwse koffie zettende vrouw, wie de zes kruisjes bes-list niet, zijn aan te zien. Met een tikkeltje weemoed zullen zij verne men dat tante Janneke en Café Zee zicht binnen afzienbai-e tijd niet meer in één adem genoemd kunnen wor den. Ook zal het cafeetje een groot deel van zijn gezellige intimiteit ver liezen doordat de nieuwe eigenaar er ongetwijfeld het mes van een dras tische verbouwing in gaat zetten. Het besluit van mej. Lagasse; ze zegt: „Ik stop er mee. Het wachten is op een koper. Ik heb nu lang ge noeg gewerkt. Het gaat me wel zeer aar het hart, dat ik het café van de hand moet doen. Het is per slot mijn ouderlijk huis. Mijn moeder is hier geboren, en ook mijn wieg stond hier. Maar ik wil het nu ook wel eens wat gemakkelijker krijgen in mijn le ven. Daarom hou ik er mee op, hoe jammer ik het ook vind". Cafe Zeezicht kan bijna uit een hon derdjarige herinnering putten. Vele stormen heeft het pittoreske huisje doorstaan, en zonder tal zijn de be zoekers die aan de smalle, houten tapkast een pintke bier hebben ge vat. Menigmaal puilden op hete zo meravonden de dorstigen uit gelag kamer en terras, en kreunde het ou de stamineeke onder het gewicht van zoveel belangstelling. Het kost weinig moeite tante Janneke over het ver leden van haar broodwinning aan de praat te krijgen. ,.Welk jaar precies weet ik niet, maar ik meen dat het café in 1870 of daaromtrent is gebouwd. Een Brusselse madame, de Rijke heette ze, heeft het laten neerzetten, tege lijk met een tweede café over de Sluisbrug. Maar dat is al een tijd ge leden afgebroken. Ze waren toen be zig het uitwateringskanaal hier vlak bij te graven. Dat gebeurde nog hele maal met de hand. De meeste klan ten waren dan ook kanaalarbeiders. Verder kwamen er wat passanten. Later heeft mijn vader, Bram Lagas se, het café overgenomen." „Onze familie stamt nog af van de Hugenoten. Voor de oorlog was 't hier aan de kust ook al aardig druk. Ik weet nog goed dat Flamingan ten en Franskiljons die hier aan het kamperen waren elkaar nogal eens in de haren zaten. De Vlamingen zongen dan hun vaderlandslievende liederen dat de muren er van daver den. De Fransgezinden droegen altijd petjes, en waren meestal gewapend met knuppels. De meesten kwamen uit Gent. Het gaat er tegenwoordig heel wat rustiger aan toe." „In de laatste oorlog hadden de Duitsers hier aan de kust hun oefen terrein. Als ze aan het schieten wa ren vlogen de granaten over ons huis. Het is meer dan eens gebeurd dat de scherven door het dak sloegen. Als het al te gevaarlijk werd kwam een Duitse militair ons waarschuwen. „Sie mussen sofort weg"' riep hij dan, en dan brachten we de koeien, als was het midden in de zomer, op stal, en namen we de wijk naar Cad- zand, totdat de oefeningen voorbij waren. Overigens zijn we de hele oor. log hier gebleven. Alleen de laatste drie dagen zijn we in Knokke ge weest." we drankwet ,s oh. café ook te klein. Het moet minstens 35 m2 zijn, en het is maar 27 m2. Ook daarom moet er het een en ander aan verbouwd worden. Misschien dat ze het een beetje in de oude stijl zullen laten, maar het zal toch nooit meer wor den wat het is geweest". Het zal dus niet lang meer duren of ook Zeezicht, een van de oudste cafeetjes in West-Zeeuw rh-Vlaande ren, zal zijn gelag aan de eigentijdse doelmatigheid moeten betalen. Want tante Janneke Lagasse zal zich te rugtrekken in haar riante landhuis dat naast haar café in aanbouw ls, en dat de soberheid van haar ge boortehuls extra accentueert. Gé van Berkel GOES Wanneer de Stichting Zeeuws Kamerorkest, die in hotel „De Korenbeurs" te Goes een con cert gaf, de jongste uitvoering als een experiment beschouwde, kan men dit als volledig geslaagd be vestigen. De zaal was tot aan de (ADVERTENTIE) Mejuffrouw Lagasse begroet een ruiter die zojuist van zijn paard is ge stapt, en het dier vrij laat rondkuie- ren. „In Knokke is e«n grote mane ge. De paarden weten de weg hier heen vanzelf. We krijgen hier hoofd zakelijk Belgen, vooral uit Brussel. Het mooie strand en de ruimte trekt hen erg aan. In het seizoen komen er ook veel Limburgers en Brabanders, maar die blijven hier voornamelijk om dicht bij Knokke te zitten, waar ze 's avonds en 's nachts uit kunnen gaan. Overdag slapen ze dan uit. Ik zeg wel eens. die zien niet veel van de wei, want overdag slapen ze, en 's nachts gaan ze uit. Maar dat moet iedereen natuurlijk voor zichzelf we ten." Nadat ze een klant een glas schui mend gerstenat heeft ingeschonken, zegt tante Janneke: „Volgens de nieu- Wrijf 800 gram wijtingfilets zuinig met zout) in. Rol ze met de velkant naar buiten op en schik ze in een beboterde vuurvaste) schotel. Giet er wat water of visbouillon bij en leg er enkele klontjes boter tussen. Bestrooi de rollen met paneermeel en stoof k ze vervolgens gaar. Geef er aardappelpuree,231 spercieboontjes of doperwtjes bij!; Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. Aan de universiteit van Amster dam is gisteren de heer R. Hoegen uit Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld >,De voor naamste aansprakelijkheden van de moderne graanstuwadoor. Promotor was prof. mr. G. J. Scholten, gewoon hoogleraar in het handelsrecht en burgerlijk recht. De heer Hoegen werd in 1909 in Middelburg geboren. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit in Utrecht, waar hij het kandidaatsexamen In disch recht aflegde en aan de uni versiteit van Amsterdam, waar hij in 1958 het doctoraal examen vrije studierichting met hoofdvak handels recht behaalde. Hij was 23 jaar werk zaam bij de n.v. Zuid Preanger Rub ber Maatschappij, waarvan de laat ste 12 jaar als directeur, en is thans directeur van de Internationale Graanoverslag Maatschappij Amster dam N.V. laatste plaats bezet, er waren vele jeugdige toehoorders. Het programma bood een gevari eerd muzikaal menu met werken van Pergolesi, Bach en Stamitz voor de pauze en Telemann en Hin- demith ais uitgebreid dessert. Van de talrijke solisten van dit concert, dat onder leiding stond van Frarujois Olivier, mogen we zeker in de eerste plaats noemen de jon ge cellist Dick Wentholt, die in de „Trauermusik" van Hindemith ex celleerde. Deze compositie, die ook vaak voor altviool-solo wordt gebe zigd, werd door Dick Wentholt op voortreffelijke muzikale wijze gerea liseerd, mooi van toon en een be heerste voordracht. Daarvoor had het Zeeuws Kamer orkest deze middag geopend met „Concertino no. 1" van Pergolesi, waarbij na een aanvankelijk verken, nen in het. eerste deel, het tweede gedeelte mooi van toon en geïnspi reerd werd uitgevoerd. Het slotdeel daarentegen was wat statisch van opzet. In het concert voor „viooj en ho bo in d klein" van Joh. Seb. Bach waren concertmeester Hugo Sanders en Philip Fey de solisten. Eerstge noemde kon ons meer bekoren dan de hoboïst, die kennelijk zijn anders zo fraaie toon deze keer hag thuis- gelaten. Ook in het lage register was de zuiverheid nogal eens weg. in de (te lange) Suite voor strijk orkest van Telemann bracht F- D. Bonebakker als fluitsolist de handen van de aanwezigen aan het slot op elkaar door zijn knappe prestaties. De fluittoon was echter in de lagere regionen niet altijd zuiver en er wa ren wel eens kleine „versprekin gen" in de snelle delen; niettemin een knappe prestatie. Ab Lichtendahl, (Van onee correspondent) VALKENISSE De Kroon heeft ongegrond verklaard, beroepen inge steld door M. Prins te Biggekerke gem. Valkenisse en het bestuur van de Vereniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs te Biggekerke te gen 't besluit van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland. Daarbij is verklaard dat de Vereniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs te Biggekerke gro tendeels blijvend heeft opgehouden het schoolgebuw onder Valkenisse aan de Dorpsstraat 21 overeenkom stig zijn bestemming gebruiken. Dat de heer J.B. meer tégen hon den is, dan vóór verhoging honden belasting, blijkt m.i. duidelijk uit zijn ingezonden stukje van 29 november. De uitdrukking'n stelletje honden opruimen, illustreert dit, geloof ik, wel duidelijk. Ik stel voor een 20-tal honden te verzamelen en die door J.B. de nek om te laten draaien. Benieuwd ben ik of hij het haalt tot de 20. Ook J.B. zal dan toch liever z'n stoep 'n extra keertje schoonma ken. BREDA T.8. De heer J.B. verlangt dat de hon denbelasting omhoog moet. Laat de ze heer dan zelf ook een beetje meer straatbelasting betalen. Dan wordt zijn straatje schoongemaakt en be hoeft hij dat zelf niet te doen. Laat de hondenbelasting maar blijven zo als deze nu is. De mensen die een hond bezitten betalen er per jaar al genoeg voor. BREDA H. Simons Discussie over dit onderwen, ge sloten '1n) Ten dele ben ik het eens met de heer G. Glerum, die zegt dat wij als armlastige arbeiders nooit hebben kunnen studeren. Dat geloof ik best. Maar u kunt wel studeren, want uw verstand is zéker zo goed als dat vdn de grote heren, schrijft u. Wel waarom studeert u nü dan niet? Of hebt u soms geen tijd? Ik vraag me af of alle mensen die kla gen over hun inkomen wel alle moei te ervoor willen doen om iets meer te bereiken. Neem nu een grote groep jonge mensen, die na de lage re school of l.t.s. meteen zijn gaan werken. Velen van hen houden dan op met studeren, maar ze vergeten dat ze straks, wanneer ze een gezin gaan stichten van een laag inkomen moeten leven. Dat zijn dan de kla gers van de toekomst, die hun vrija tijd verdoen met nietsdoen. Laatst heb ik met bewondering gelezen, dat een moeder van acht kinderen met glans haar ULO-diploma haalde, knap hoor Als een moeder van acht kinderen nog tijd vindt om te stude ren, wie heeft het dan niet Ik weet wel, als een arbeider de hele dag gewerkt heeft, wil hij niets liever dan 's avonds lekker uitzakken in een stoel voor de t.v. Dat kan hjj ook doèn, omdat de verantwoordelijkheid voor zijn werk 's morgens om half 8 begint en 's avonds om 5 uur eindigt. Bij mensen met grotere verantwoor delijkheden, b.v. een minister, ligt dat wel een beetje anders. Die zou vast we] eens met u willen ruilen, mr. Glerum, en eens heerlijk van al die hoofdbrekens af willen zijn. Ais met hem zou willen ruilen, raad ik u aan vandaag nog te gaan studeren, dan bent u over tien jaar even knap en verdient u het vierdubbele van uw huidige salaris. Dan hoeft u ook niet aan de minister te schrijven dat uw verstand zo goed is, dan komt hij om raad vragen. BREDA mevr. De Rijk (ADVERTENTIE) de snelle en zekere pijnverdrijver^ (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Op vrijdag 13 december zal de vereniging van Nederlandse suikerfabrikanten en raffinadeurs een vergadering hou den in schouwburg Luxor te Bergen op Zoom. Tijdens deze bijeenkomst zal dr. M. Jansen, directeur van de N.V. Zuia-Nederlandsche Spiritusfa briek te Bergen op Zoom een lezing houden over het onderwerp „Heden en toekomst van de agrarische al cohol in de Europese gemeenschap". De fabrikanten zullen in de loop van de middag een rondleiding ma ken door het complex van de Zuid- Nederlandsche Spiritusfabriek. (ADVERTENTIE) uw handen vragen erom

de Stem | 1968 | | pagina 5