Wie wordt de man of vrouw van het jaar? FEEST VOOR VADER SINTERKLAAS pe schande van GGR zwijgende westerse wereld J (fa/} rfyft I )eze(Ud v? gesol meneer long ZWIJGEN Arthur D. Morse is een Amerikaans journalist, die verscheidene journalistenprijzen heeft gewonnen. Hij schreef voor tijdschriften èn sprak voor de Amerikaanse televisiestations. |n 1965 nam hij ontslag bij de C.B.S. om een boek te kunnen schrijven, een boek dat zou handelen over datgene wat sinds 1933 was gedaan om de joodse en andere slachtoffers van het nazibewind te redden. Zijn werk is een aanklacht tegen alles en iedereen die stil bleef zitten op de plaats waar hij zat. Meedogenloos spijkert hij de schandalige politiek van de grote Amerikaanse president Franklin Delano Roosevelt aan de schandpaal. >£fwicht CONFERENTIES JUDENBLUT DE REDDERS maagtabletten 'n blijvende uitkomst! Geen brood tegen „stuntprijzen" DE STEM VAN ZATERDAG 30 NOVEMBER 1968 invloed zal hebben op de vriend schappelijke gevoelens van twee lan den, waarmee iedereen een slechte dienst zou worden bewezen". Let wel, dit is een intern rapport. Er gaat niets naar buiten, ondanks de dringende aanbeveling van de Ame rikaanse zaakgelastigde in Berlijn, George Gordon, zich nu „wel met de binnenlandse aangelegenheden van Duitsland te bemoeien, omdat er aan wijzingen bestonden, dat Hitier daar gevoelig voor zou zijn". Een ander Amerikaans ambassade lid, Messersmith, schreef op 28 okto ber 1933 aan het State Department: „Ik ben er volkomen van overtuigd dat die Hitier geestelijk een patho logisch geval is en dat niemand kan voorspellen wat hij nog zal doen". Déze Amerikaan had een vooruit ziende geest. In feite handelen alle boeken, nok dat van prof. dr. J. Presser, wanneer men de vernietiging van liet Europese jodendom beschrijft, over de slachtoffers en hun beu len. In het hier te hespreken koek') gaat het niet over de moordenaars en de slachtoffers in Je eerste plaats. De aandacht van je schrijver richt zich naar de omstanders. De toeschouwers van één van de meest schokkende episoden uit de wereldgeschiede nis: de buurlanden van Duitsland als Nederland, België, Frankrijk en de oostelijke landen, de Ver enigde Staten en Engeland. Hoe reageerden de bewindslieden in die landen, wat deden zjj of lie ver; wat deden zij niet? Hoe handelden de tal van charita tieve instellingen en bestuurders daarvan, toen zij met hun eigen ogen de slachting zagen aankomen? Hoe stelde het Internationale Rode Kruis rich op en wat deed het? Een ander aspect van het boek is: wat wist men van het drama, dat zich bezig was in Duitsland te voltrekken? Kon men zich verschuilen achter een: wij hebben het niet geweten? Of wa ren de diplomatieke en perskanalen zo open en duidelijk, dat men alles heeft geweten, maar er geen aandacht aan schonk? En ten slotte, alles over ziende, had men méér kunnen doen om van de zes miljoen, die stierven, er tientallen, duizenden of honderd duizenden te helpen en te redden? Arthur D. Morse stelt geen reto rische vragen alleen. Hij gaat de his torie na aan de hand van onaanvecht bare feiten: documenten, brieven, te legrammen, persknipsels, dagboeken, geheime stukken en gesprekken met de mensen, die in die jaren op be langrijke posten zaten. Wij hebben de stellige indruk gekregen, dat de schrijver niets aan het toeval heeft overgelaten, maar elk woord, dat hij heeft geschreven kan verantwoorden, met éénmaal, maar tienmaal. Het boek begint met een situatie- beschrijving in Zwitserland. Een ze kere meneer Riegner verneemt in 1942, dat Hitier en zijn bende defi nitief besloten heeft tot de „Endlö sung" van het jodenprobleem. Het bericht wordt via diplomatieke kana len doorgegeven aan de daarvoor be stemde ambtenaren in de Ver. Sta len. Het was onder andere ook bedoeld voor rabbi Wise in New York. Op het Slate Department gelooft men het niet. Er heerst scepticisme, zelfs nu men al maanden lang wéét welke ïitroeiingsmethoden de Duitsers ge bruikten. Er wordt wat met het be richt gesold, maar niemand doet iets. mandenlang draaien ambtenaren, nunisters, onderministers, klerken en «ost-mag-weten-wie-nog-meer om bericht heen. Georganiseerde aanvallen van vooraanstaande men sa», verzoeken, petities, het hielp al- 'aniaal niets. Niemand, ook de pre- Ment van de Verenigde Staten, 'ranltlin Delana Roosevelt niet, wilde «Mat moment een openlijke ver oordeling, een verklaring, waarin ®on uitsprak, dat men op de hoogte ™s van de uitroeiing. Je doen een stap terug in de his- m kranen terecht in het jaar President Roosevelt benoemt rei ®7assadeur 'n Italië. Het is een ton» <eer Breckinridge Long, een politicus. Deze meneer te 5: j het allemaal niet zo erg hena wat er 'n Italië aan de Het i'Üt® beschrijft Italië als volgt: L;J essantse experiment in re- sten ®vorm dat zich sinds het op- Hele J„Vai? onze constitutie 150 jaar Uns n„0 if/1 voorgedaan". En als 'an uJ ^,uss°bni begint, weet hij 'en 7m" PPkouden. „De premier is Hii wn!L bijzondere persoonlijkheid. Wanner, V™seven door interessante 'aak n„' 7 verrichtten een unieke «iet w?n?',nele wÜze, dus ik ge- cisten 7iet' de Italiaanse fas- „Vele J schrijft hij de president: e'k dom „"J611 lopen 'n uniform. In svarte J",men de fascist! met hun keurig veS" Ün' Zi' z'in kwiek en gevind n„ iee ,en vallen in hun om- fow air r n individualiteit en zeker mom.;; Jeze man wordt op vluchtelirvo van de afdeling darmen enzaken. visa en alles wat Meneert ld houdt, siast mep. ns 's n'et zo erg enthou- so''»i, mabe' fosoisme en Mus- °°k wee '"tussen gelooft hij nu Vetschrikkpi!o at bet allemaal zo ®Ve«l ionsJ ,ls' Het toelaten van e" zeker w ,v'uchtelingen zou vast 5" spionnoJkenen het binnenlaten ll®ers en Hal ex'remisten en misda- s afEezio„ an ,k°n niets komen. to"aar r,„tvanfeit, dat deze ?n de omj Hjiik gebonden was gratiewetten !W1' strenge immi- °°it niotIan ?k1n land, heeft hij Sedaan om het toela- Een van de duizenden beelden van joodse tragiek: Poolse vrouwen smeken Duitse militairen hun kin deren te sparen. ten van ten dode opgeschreven men sen te vergemakkelijken. Natuurlijk waren er anderen, die stormliepen op de vesting van on menselijkheid en bureaucratie en eenmaal lijkt men een succes te be halen. Long buigt, maar aldus ver klaarde hij: „Hoogst waarschijnlijk zullen deze transacties nooit worden voltooid". Met andere woorden, hij ging akkoord met een bepaalde red dingsactie omdat hij wist dat. die toch nooit zou kunnen slagen. Er zijn in die lange reeks van ja ren, van 1933 tot en. met 1945 twee officiële conferenties geweest van talrijke landen, Bermuda en Evian (in Frankrijk). Het ging om het vluchtelingenprobleem. In beide ge vallen reisden vertegenwoordigers van vele naties noir het conferentie oord om fraaie toespraken te hou den, om aan te zitten aan banketten in de meest luxueuze omgeving, die men zich maar denken kan. Het re sultaat Van beide conferenties was nihil. Nul komma nul. Niemand verplichtte zich tot iets. Geen man, geen vrouw, geen kind én geen cent. De, Verenigde Staten van Amerika toonde zich in deze za ken het meest hypocriet. Nu, na zo vele jaren, nu de documenten vrij toegankelijk zijn en wij het aan een Amerikaanse journalist danken,, dat ze openbaar zijn geworden, nu is het duidelijk, dat de Ver. Staten een per fide rol hebben gespeeld. Mooie woorden en fraaie zinnen, oproepen om vluchtelingen toe te laten spoel den de wereld over, maar de Ver. Staten zélf liet geen muis méér bin nen dan in normale tijden het geval was. Onbarmhartig en genadeloos spij kert de Amerikaanse schrijver zijn landgenoten uit die dagen aan de schandpaal. Steeds weer wisten de ambtenaren van het State Depart ment uitvluchten te vinden. Steeds opnieuw slaagden zij er in met alle mogelijke middelen talrijke particu liere reddingsacties te torpederen. En Franklin Delana Roosevelt, zweeg, zweeg en zweeg. Hij trok zich er, naar het lijkt, totaal niets van aan. In dit boek, wij moeten dat eerlijk bekennen, is deze grote Amerikaanse president toch wel een stuk van zijn verheven voetstuk gevallen. De pre sident toonde zich een slappe, be sluiteloze president. Wel iemand met een fijn gevoel voor politieke ver houdingen, maar geen leider, geen humaan leider in de ware zin van het woord. Op 30 januari 1933, de dag waarop Roosevelt 51 jaar werd, werd Adolf Hitler benoemd tot kanselier van Duitsland. Roosevelt stond tegenover één van de verschrikkelijkste bank- crises in de geschiedenis, zijn iand telde twaalf miljoen werklozen en niemand was helemaal zeker van zijn spaargeld. Hitier trok de touwtjes van zijn aankomende schrikbewind stevig aan. Zijn bruinhemden mar cheerden door de straten met het lied: „Wenn das Judenbhit vom Mes- ser spritztdann geht's nochmal so gut". Het is een zin uit het Horst-Wes- sel lied. Een aanwijzing, dat het de nazi's niet alleen te doen was om de maatschappelijke, politieke en econo mische vernietiging van de joden. Niemand in de Verenigde Staten en trouwens niemand in één van de andere westerse democratieën kan zich verschuilen achter het „ik heb het niet geweten". De schrijver toont aan de hand van kranteverslagen, officiële rapporten, diplomatieke boodschappen aan, dat iedereen kon weten wat er in Duitsland van de eerste nazidag af gebeurde. Thans constateert hij, dat die verslagen met een opmerkelijke juistheid en scherp te de toestand analyseerden. Niettemin komt er een rapport van Cordell Huil, de minister van het State Department, waarin staat: „Er hebben inderdaad ongelukkige ge beurtenissen en incidenten plaats gevonden en de gehele wereld be treurt unaniem deze gebeurtenissen. Maar zonder deze dingen te willen minimaliseren of goed te praten, heb ik toch reden om aan te nemen, dat vele verslagen van terreurdaden en martelingen, die dit land hebben be reikt overdreven waren en ik vrees dat een voorgaande verspreiding van overdreven rapporten een nadelige De Amerikaanse regering bleef ook later zwijgen. Waarom in 's hemels naam? Niemand weet het antwoord. Wat de schrijver van het boek wél weet is, dat de Verenigde Staten in een lange geschiedenis herhaalde ma len in de bres zijn gesprongen voor vervolgde minderheden. Uitvoerig, goed gedocumenteerd somt hij al die keren op: discriminatie van joden in Damascus, in Zwitserland, in Tanger, in Rusland, de vervolging van de Ar meniërs, wier 'uitroeiing is voorko men door Amerikaanse interventie. Maai de juridische adviseur van de minister zei, dat er geen overeen komst bestond tussen het Ameri kaanse ingrijpen in het verleden en de ongelukkige situatie van de joden onder Hitier. Arthur Morse constateert op blad zijde 129 en 130 van zijn boek: Het achterwege laten van een officieel protest was de eerste in een lange rij van weigerin gen om op welke manier dan ook op de gebeurtenissen in Duitsland te reageren. Men zou de Amerikaanse reactie op het racisme van de nazi's een bijna gecoördineerde serie van non activiteiten kunnen noemen. De op sterven liggende immigratie politiek van de Verenigde Sta ten en het feit, dat Amerika dit maal faalde om getrouw aan de traditie op de bres te staan voor menselijkheid, leidden samen tot een totale apathie. Niet tussen beiden komen in Duitslands in terne aangelegenheden was één ding, maar geen asyl verlenen aan de slachtoffers van de Duit sers was nog veel erger. De schrijver begint het zevende hoofdstuk met een citaat van Was hington, die eens gezegd heeft: om de Schenker van deze zege ningen nederig en vurig te smeken dit land steeds meer te maken tot een veilig toevluchtsoord voor de on- gelukkigen uit andere landen". Hij constateert dat het Amerika van de twintigste eeuw die raad niet meer heeft gehoord. Meer zelfs, dat het de immigratiewetten streng en gevoel loos heeft toegepast, ondanks .om standigheden, die geen precedent hadden. In de meeste gevallen wer den de toegestane quota niet eens gehaald. Vernietigend is het beeld dat van de president wordt geschetst: Frank lin Delana Roosevelt, die in het Witte Huis kennis nam van gedetailleerde rapporten over nazigruwelen, maakte van zijn immense invloed geen ge bruik om deze stromingen tegen te gaan. Hij liet zich meevoeren op de stroom van de openbare mening. In deze kritieke fase heeft Roose velt weinig blijk gegeven van leiders gaven. De onverschilligheid waarvan de Amerikaanse regering en het volk blijk gaven met betrekking tot de Europese joden is ook de niet-joodse slachtoffers van Hitier noodlottig ge worden. In dit boek duikt, onvermijdelijk rond 1936 en in verband met de O- lympische Spelen, ook op de Ameri kaan Avery Brundage. Hij was voor zitter geweest van de Amerikaanse atletiek unie en in dat jaar voorzit ter van het Amerikaanse Olympische comité. Hij vond, dat men moest meedoen aan de spelen in Berlijn. Voor klei nigheden als discriminatie, vervol ging van joden, concentratiekampen etc. had hij toen óók al geen tijd. De toenmalige voorzitter van de Atle tiek Unie, Mahoney, was een fel te genstander van deelname in Berlijn. Hij verloor de strijd en trad af. Brun dage snelde toe, ging op de voorzit terszetel zitten en verklaarde dat de unie zou meedoen. Deze Amerikaan is in het jaar 1968 geen haar beter geworden. Hij heeft niets geleerd. Het meest dramatische verhaal uit het gehele boek is de reis van de St.-Louis, een Duits schip met een humane kapitein. Bijna dui zend joodse vluchtelingen aan boord. Zij zouden tijdelijk in Cuba mogen blijven om daarna naar de Ver. Staten te mogen doorreizen. Er is gehandeld, gesjacherd, ge vochten, de openbare mening ge mobiliseerd, tallozen in vele lan den hebben gevochten als leeuwen om het leven van deze duizend vluchtelingen te redden. Ook in de Verenigde Staten waren er velen die zich met geld, goede woorden, en daden hebben ingespannen om te voorkomen dat die duizend weer terug zouden moeten naar Hitler- Duitsland. Helaas, de grenzen van het edelmoedige, grote, vrijheids lievende Amerika bleven herme tisch gesloten. En de Zuidamerika nen deden niet anders: wij zullen er net zoveel opnemen als de Ame rikanen, naar gelang het aantal in woners, verklaarden zij cynisch. De St.-Louis moest terug. Maar de strijd was niet helemaal verlo ren. Tenslotte, na bijna onmense lijke pogingen, slaagden enkelen er in Nederland, België, Frankrijk en Engeland bereid te vinden met .mondjesmaat vluchtelingen op te nemen. De Duitse kapitein, die zich dapper had getoond, die zijn passa giers een menselijke behandeling had gegeven en alles had gedaan om zo lang mogelijk uit Duitslands buurt te blijven werd na de oorlog voor zijn moedige gedrag onder scheiden. Het Duitse blad Der Weltkampf schreef in augustus 1939, na de St.- Louistocht: „Wij zeggen openlijk dat wij de joden niet willen heb ben, terwijl de democratieën tel kens verklaren dat ze bereid zijn hen te willen ontvangen maar laten de gasten dan in de kou staan. Zijn wij wilden dan niet eigenlijk betere mensen?" Het derde en laatste deel van dit boek is gewijd aan de redders. Na zovele jaren van passiviteit, bureau- oratie en lafheid, kon het niet uit blijven. Eenmaal zouden de feiten onweerstaanbaar zijn. Zelfs voor Roosevelt en de Engelse regering, die bepaald ook geen heldenrol in dit. drama heeft gespeeld. Een Amerikaan, John Pehle, kreeg de leiding. Wat hij met een kleine staf heeft kunnen doen sinds hij op 22 januari 1944 het heft in handen kreeg om te proberen de totale uitroeiing van de joden en talrijke andere vluchtelingen te verhinderen, is een epos. Niets was hem te veel en geen drempel te hoog. Tientallen, honderdtallen, van hoog tot laag, heeft hij aan het werk gezet en blijkens de cijfers èn de feiten heeft hij tienduizenden van een zekere dood kunnen red den. „Terwijl Pius XII zweeg, heeft de breedgeschouderde boerenzoon Angelo Roncalli, die eens de troon van Petrus zou erven, gestreden voor het leven van de joden, om dat zij hem evenals alle mensen dierbaar waren". Mgr. Roncalli heeft niets nagelaten om te helpen en Pehle, de eenvoudige Ameri kaanse ambtenaar, van dienst te zijn. Het drama van de één miljoen Hongaarse joden naderde. Roncalli, Pehle en talloze anderen werkten als paarden om hen te redden. En eindelijk, eindelijk, op 24 maart 1944, was Rooseveldt bereid zijn morele macht in de strijd te wer pen en zware straffen in het voor uitzicht te stellen voor iedereen die zich aan deze massamoord zou schuldig maken. De Russen hielden zich afzijdig van deze verklaring, zoals zij trouwens gedurende de ge hele oorlog evenmin een vinger hebben uitgestoken om bepaalde groepen mensen te redden. Het was, zo stelt Morse vast, „de meest openhartige aanklacht van de geallieerden tegen de nazi's, terwijl een tot wanhoop gebrachte wereld werd beloofd dat de misdadigers zouden worden gestraft. De verkla ring had jaren eerder moeten ko men. Op 24,maart 1944 kwam de verklaring te laat. Miljoenen wa ren al gestorven. Er konden nog slechts duizenden gered worden". Tenslotte wijdt het boek aandacht aan de Zweed Wallenberg, die vrij wel geheel alleen een reddingsactie begon in Boedapest. Zo zou het kunnen Het jaar 1968 is nog niet ten einde. Desondanks staat nu al wel vast dat liet de geschie denis zal ingaan als een jaar van schokkende en dramati sche gebeurtenissen. De moord op Martin Luther King, de al even afschuwelijke moord op Robert Kennedy, de inval van de Sovjets in Tsje- clioslowakije, het drama Biaf- ra, de Amerikaanse verkiezin gen, de studentenrellen, stuk voor stuk zaken die de wereld beroerden en ook de rust in onze eigen huiskamers ver stoorden. Die rust werd ook aangetast door de encycliek/ Humanae Vi- tae, waarover de discussie nog lang niet ten einde is, door de versplintering in het Nederlandse partijwezen en door zulke typische vaderlandse ruzies als die tussen de aanhangers van mr. Van Doorn en de supporters van Frits van der Poel. Kortom: feiten genoeg die de aandacht vroegen en men sen genoeg om te bewonderen of zich aan te ergeren. Het hoeft dan ook niet te ver bazen dat we u, evenals vorig jaar, uitnodigen de man of vrouw van het jaar te kiezen. Dit zfj'n onze vragen: 1. Welke man of vrouw heeft in 1968 de meeste indruk op u ge maakt? 2. Wat is naar uw mening de be langrijkste gebeurtenis van het jaar geweest? 3. Wie is voor u de sportman of de sportvrouw van liet jaar? 4. Wat vindt u het beste t.v.-pro- gramma van 1968? 5. Aan wie heeft u zich in 1968 het meest geërgerd? We herhalen het: we zijn zeer benieuwd naar uw antwoord. Naar de man of vrouw, die de le zers van De Stem zullen aanwij zen als de man of vrouw van het jaar. Want ook nu is het weer zo dat de meeste stemmen gelden. Het resultaat van de enquête pu bliceren we in ons oudej aarsnum mer. Maar uw 'antwoord moeten we dan wel uiterlijk 11 december in ons bezit hebben. En omdat het, behalve zó, ook Adresseren aan: Redactie Dei,„„ Stem, Reigerstraat 16, Breda, on- no& heel anders kan, laten we der het motto: Oudejaarsenquête. het helemaal aan u over. (ADVERTENTIES) Terwijl de zes miljoen stierven. (Arthur D. Morse). Uitgever: Zomer en Keunig, Wageningen. De echte Amerikaanse, MfïïJlV in het rode buS)'9 met gele opdruk. importeur Rietbergen C.1 Bolterdam.Tel.010.23UW HAMBURG (DPA) De laatste honderd van de in Nederland ge drukte valse Volkswagen-aandelen met een nominale waarde van elk 100 mark zijn in Hamburg door de politie in beslag genomen bij een kredietinstelling. 'n stoomboot vol sinterklaasdassen (de enige echte) arriveerde bij: grote markt 13 - breda. boutique voor herenmodes Mensen vergeten snel. Trainer Max Merkel van de FC Nürnberg, voor wie de druiven na de nederlaag tegen Ajax erg zuur waren, zei destijds in Amsterdam: „Ajax zal het in de Eu ropacup niet ver brengen". We zul len zien, zullen we nu maar zeggen. Minister Schroder heeft gisteren tweeeneenhalf miljard mark extra voor defensie gevraagd. Als de Duit sers nu óók militair weer een grote mogendheid willen worden Genoeg over de Duitsers. Laten we ons thans wenden tot het machtigste volk ter wereld, de Amerikanen. U weet (als trouwe lezer) dat ik ge ïnteresseerd ben in uitslagen van on derzoeken op allerlei gebieden. Wel, twee Amerikaanse enquetes verdie nen de aandacht. Het aantal nagelbijtende Ameri kanen neemt snel toe, meldt een fir ma die een middel tegen nagelbijten vervaardigt. De cijfers zijn veront rustend: minstens één lid van een op de drie gezinnen bijt energiek op zijn nagels. De stad Washington spant de kroon. Naar de mening van de firma houdt dit waarschijnlijk verband met het verkiezingsjaar, omdat dan veel mensen in de hoofdstad zich bezorgd maken over hun functie. Elk jaar, zo luidt de uitkomst van het tweede onderzoek, verliezen de Amerikanen 2 miljard dollar, hoofd zakelijk door slordigheid. Ze raken het geld kwijt door het te verliezen, doordat het per ongeluk vernietigd is of door het op een verkeerde plaats te leggen. Jonge mensen verliezen meer geld dan hun ouders. Ook aardig is dat academici meer geld kwijtraken dan mensen met een middelbare school opleiding. Zo ziet u maar weer: een goede raad is nooit weg, maar wel je geld. Nou, wees gerust, hoor: niet alle academiei zijn slordig met hun geld. Vraag dat maar eens aan onze specia listen „Het is, op het eerste gezicht, erg moeilik om in een god te geloven, maar dat er een boosaardige schep per zou zijn een dergelijk pes simisme kan ik niet opbrengen". (Graham Greene) Een directeur van de K.N.S.M., G. Vermeulen, heeft gisteren een origi nele gedachte gelanceerd. Hij stelde voor om voor de koopvaardij onder zeeboten te bouwen. „Ais de lucht reder om goede redenen boven het weer vliegt, waarom zou dan de zee vaarder om dezelfde goede redenen niet onder het weer gaan vliegen", vroeg hij zich af. Drie Hoefijzers gaat fuseren met Unilever. Tip voor advertentietekst: Breda Bier reinigt met bliksem kracht! Deze mag er ook zijn: Breda Bier, dubbele schuimkracht! Voor de kasteleins is het ook ge makkelijk, want die hoeven met Bre da Bier hun glazen niet meer te was sen Andere voorbeelden mag u zelf zoe ken. In Locri is gisteren een gepensio neerde zeeman van 85 jaar voor de derde keer getrouwd. Als huwelijks reis ging hij met zijn 50-jarige bruid drie uur op zee roeien. „Dat was het beste wat ik kon doen om iets van mijn jeugd terug te vinden", zei hij. Niet alleen de gemeenteraad van Gorinchem heeft ruzie met zijn bur gemeester. In Loppersum in Gronin gen heeft de raad een notie van wan trouwen ingediend tegen burgemees ter Assies. Vooral de wethouders zijn erg boos. Eén uitlating van de bur gemeester: „Volgende week geen raad. Als ik jullie gezichten eens in de veertien dagen zie, heb ik net ge noeg". En dat nemen ze niet in Lop persum. Uiteraard, zou ik zeggen. Ach, waarom zijn de mensen toch zo onaardig tegen elkaar? Als we nou allemaal eens lief voor mekaar zijn, zijn alle problemen opgelost, niet waar. Als we vandaag beginnen heb ben we maandag een nieuew wereld. En dan hoeven we die 225 miljoen óók niet meer aan de NAVO te ge ven. Afgesproken, jongens en meis jes? Johnson nagelbijter! MERIJN DEN HAAG (ANP) Staatsse cretaris Van Son van economische zaken zijn op dit ogenblik geen ge vallen bekend, waarin brood re gelmatig tegen „stuntprijzen" wordt verkocht, althans wanneer onder stuntprijzen wordt verstaan het ten verkoop aanbieden van brood bene den of tegen de inkoppsprijs. De bewindsman heeft dit geant woord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden mevrouw Brautigam en de heer Lems (bei den P.v.d.A.). Evenmin zijn hem ge vallen bekend van z.g. broodoorlo- gen, waarbij met geen of minimale marges brood ten verkoop wordt aangeboden. Waar deze dreigen te ontstaan, zoals recentelijk in Leeu warden, Oosterwolde, Sneek en Til burg. zijn ze door bemoeienis van de staatssecretaris voorkomen.

de Stem | 1968 | | pagina 7