dringende aanbeveling van beneluxraad te r zijde gelegd Controle binnengrenzen Juridisch spel om caravans uit duinen te krijgen Britannia; zondag».... tegen vijven l Vlissingen akkoord met regeling voor sociaal- administratief centrum Bontmantels en uitblazen mevrouw Moderne blokkendoos papier uw pen Zevenbergen en Klundert trekken hard aan Shell Tien nieuwe lokalen voor lyceum Hulst l^tvanvi°r,eleTnten zijn ge" Modeprijs voor lourreges ,.%ePA ene In hoger beroep Zwaardere ei? tegen „soepele landbouwer Beroep tegen ontslag pastoor verworpen Vreemd Officier van justitie: Aannemer blijft aansprakelijk voor ongeluk Wie zijn het? .als een academie. ROND DE SCHELDE Opbreken voor Pax Christi Te hoog loon Hondenbelasting Bromfietser ernstig gewond DE STEM VAN ZATERDAG 30 NOVEMBER 1968 blijft gehandhaafd (Van onze correspondent) LUXEMBURG De Luxem burgse minister van buitenlandse zaken Gregoire heeft, sprekend namens de regeringen van de Be- neluxlanden, geweigerd een aan beveling van de Interparlemen taire Beneluxraad over het sta ken van alle grenscontroles te aanvaarden. Hij baseerde deze weigering op het feit, dat in de aanbeveling kritiek wordt uitge oefend op de regeringen. Zelfs een meer diplomatieke formule ring van deze kritiek dan aan vankelijk door de Nederlandse socialist Burger voorgesteld, kon minister Gregoire niet vermur wen. De interparlementaire Beneluxraad aanvaardde overigens unaniem de aanbeveling aan de drie regeringen dat - alle controles, formaliteiten en be- lammeringen aan de Benelux binnen grenzen worden gestaakt en I - de regeringen daartoe noodzake lijke beslissingen ten spoedigste ne men, hetzij gezamenlijk, hetzij afzon- derlijk. In de overweging van deze aanbe- I veling stond aanvankelijk: „dat de drie regeringen het plechtig aangega- M verdrag niet naleven en er met I r.ame voor verantwoordelijk zijn dat grensoverschrijdend vrachtver- I keer in hoge mate door douanecontro- le wordt gehinderd". De Belgische senator (Christelijke I Volkspartij) gaf de voorkeur aan een I diplomatieke formulering dan aan deze recht-toe-recht-aan-stijl van er. In de unaniem aangenomen I lezing staat nu, dat betreurd wordt I dat de regeringen onvoldoende aan- I dacht hebben besteed aan het weg- I werken van alle grensbelemmeringen. Maar zelfs die kritiek was Gregoire te veel. Hij verklaarde dat de regeringen niet door het Beneluxver- I drag verplicht worden binnen een be- I paalde termijn de fiscale belemme- I ringen op te heffen. Het verdrag drukt slechts het streven naar harmonisatie van accijnzen en belastingen uit. Mr. Burger was er als de kippen bij m in de handelingen te laten vast keggen, dat hij niets te veel gezegd had met het verwijt, dat de regerin gen het verdrag niet naleven. „Ook piet naar de letter, om over de geest pog maar niet te spreken. Het feit pat bijvoorbeeld in Nederland zonder overleg tnet de partners de accijnzen I verhoogd worden, is duidelijk tegen- I gesteld aan het streven naar harmo- I lisatie", zo zei hij. Mr. Burger had in de verdediging Lin zijn voorstel de moeilijkheden 1 jan de grenzen breed uitgemeten. Hij I ?'.®een re^en te zien om nu plotse- 1 vertrouwen te hebben in de ngen van de regeringen dat I ïer 1 november de grensbelemmerin- gen zullen zij opgeheven. De Nederlandse KVP-senator Teijs- I91 "racbt de waanzinnige situatie I l?ake.' 'n grensprovincies ■""in, die langs niet-offieiële grens- 1 vaak binnenpaadjes te I kan f 'r°UW grens overschrijden I ®s '°Pen °P boete en inbeslagname I Si n ,yervoenniddelen. „Het is I hele Probleem dat in feite 1 sake? ®een Pr°bleem is met een ,2 pennestreek, waarmee be ta,, lns'ructies worden ingetrok- "h op te lossen". de Beneluxraad pennestreek, instructie :e lossen". -aag behanueu a tau enPr?bIematiek in aanwezig- 1 BakkV3n rï-e Nederlandse minister De Sa'8n ZJn ?e'Sische ambtgenoot '«tie o i' i een ootwerp reso- 'irdt waar'n de regeringen I 5ete rV,erzocht 20 sPoedig mogelijk IV1. verslag van de vorderingen beleid ove?eS inzake het zeehaven- I aan de raad voor te leggen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De gemeenteraad van Vlissingen heeft zich gisteren akkoord verklaard met het voorstel van b. en w. om te zamen met de ge meenten Middelburg en Domburg een gemeenschappelijke regeling aan te gaan tot oprichting van een sociaal- administratief centrum voor werkloze hoofdarbeiders. Dit centrum zal in het voormalige raadhuis van Souburg worden ondergebracht. De heer W. de Wolf sprak namens de P.v.d.A.-fractie zijn voldoening uit over deze regeling. Ook had hij veel waardering voor de samenstelling van het algemeen bestuur van het cen trum, dat zal bestaan uit leden, die door de raden van de deelnemende gemeenten zullen worden aangewe zen. Middelburg en Vlissingen zullen elk drie leden benoemen en Domburg en de eventueel nog toetredende ge meenten elk één. De heer De Wolf vroeg het college om naast een ver tegenwoordiger van het college van b. en w. en van de raad als derde man van de drie door de gemeente aan te wijzen bestuursleden een vertegen woordiger uit de vakbeweging aan te wijzen, die als deskundige inspraak kan hebben in het bestuur van het centrum. Wethouder G. J. Janse deed de toe zegging hierover contact te zuUen op nemen met de gemeente Middelburg. Hij wees de raad erop, dat de uitla tingen van zijn Middelburgse collega, wethouder M. Wattel, dat het cen trum 1 januari volgend jaar zou kun nen beginnen, wat aan de optimisti sche kant waren. „We zullen ons ui terste best doen dit te realiseren, maar de plannen moeten nog goed gekeurd wordendoor Gedeputeerde Staten. Bovendien moeten we voor komen dat de mensen moeten starten met niet volkomen volwaardig werk". Bij de behandeling van het voorstel tot vaststelling van een nieuwe sub sidieregeling voor de kruisverenigin gen in verband met de herindeling sprak de heer De Wolf zijn bevreem ding uit over het feit, dat de verlos kundige, die door de ziekenfondsen het rayon Oost-Souburg had toege wezen gekregen geen plaats had kun nen vinden in het gezondheidscen trum in Souburg door weigering van beide kruisverenigingen, die het cen trum beheren. De verloskundige moet nu haar praktijk uitoefenen in een pand dat daarvoor ten enenmale vol komen ongeschikt is. zo bracht hij naar voren. „Ligt hier niet in het be lang van de volksgezondheid een taak voor de kruisverenigingen? En kan de gemeente niet alsnog haar invloed aanwenden hiervoor een oplossing te vinden?", wilde de heer De Wolf we ten. De verloskundige tobt inderdaad met de uitoefening van haar praktijk in het huidige pand, maar omdat zij een vrij beroep uitoefent en vrij ge vestigd is menen de kruisverenigin gen niet aan haar verzoek te kunnen voldoen", zo verklaarde wethouder Janse. „We zien geen mogelijkheid om te bemiddelen. We hebben alle hulp toegezegd, maar de verloskun dige blijft op het standpunt staan dat ze een plaats moet krijgen in het ge zondheidscentrum, hoewel we haar een andere ruimte hebben aangebo den". De socialistische fractie-leider, de heer E. J. de Priester, vroeg het college inzage van de verdere moge lijkheden en motiveringen van de af wijzing. Ite aloude Voor en betrouwbare blokkendoos is teruggekeerd in gloed- vorm- Met één assortiment zijn al leuke dierfiguren te maken. bouwwerken is meer !teut mot Seschuurd glad beu- lts'k. ifaoJ voe8en; onverwoestbaar «Uterimo yn' .om niet te ze§" !e. X., en'eel, zijn de veelkleu- "8e' glinsti ■wende plastic cilinders en kubussen met gleuven, waardoor ze op en aan elkaar kunnen gezet wor den. Het resultaat is nonfiguratief, maar bijzonder verrassend van kleur, te meer daar op de snijlijnen nieu we mengkleuren ontstaan. De Parijse couturier André Jourreges heeft voor zijn crea- ies het gouden spinnenwiel en ■en cheque van 10.000 Mark ont vangen in het Westduitse textiel- :entrum te Krefeld. Hij is de weede Fransman die de onder scheiding krijgt: Twee jaar gele den werd deze toegekend aan Pierre Cardin. Burgemeester drs. D. Roemers drong aan op voorzichtigheid bij het inperken van de autonomie van de kruisverenigingen. „We mogen geen dwang uitoefenen", vond hij. Tenslot te ging de raad akkoord met de sub sidieregeling. (ADVERTENTIE) Een klasse apart omdat we ze zelf maken Dus ook meer service en voordeliger 1 BREDA: Ginnekenweg 35, tel. 36834. ROOSENDAAL: Hoogstraat 32, tel. 37503. (Van een onzer verslaggevers) ZEVENBERGEN KLUN DERT De gemeenten Ze venbergen en Klundert zijn bereid alles op alles te zetten om Shell Chemie op het aan te leggen industrieterrein Moerdiik te krijgen. Daarom besloten de raden van 15 juli vastgestelde en door Gedepu teerde Staten snel goedgekeurde be stemmingsplan „Industrieterrein Moerdijk" in te trekken en te ver vangen door een ander plan dat te gemoet zou komen aan de zeven be zwaarschriften die tegen het eerste plan zijn ingediend. Volgens Zevenbergens burgemees ter H. E. M. Sehaminée, tevens voor zitter van het industrieschap Moer dijk, kan het nieuwe plan binnen een maand in concept op tafel liggen. „Nog dit jaar zou met de aanleg van dit terrein begonnen kunnen worden. In de eerste helft van 1969 hopen we dan een stuk bouwrijp terrein aan Shell te kununen aanbieden" zei de burgemeester. VV (Van een onzer verslaggeefsters! MIDDELBURG De officier van 'ustitie bil de rechtbank in Middel- urg, rar. Rosram Abbing, eiste tij dens de gisteren gehouden zitting 500 gulden boete tegen de landbon- wer L. K. uit Valkenlsse. Wegens overtreding van de kam- peerverordening werd deze man door de kantonrechter eerder veroordeeld tot 200 gulden boete. K. die mensen heeft laten kamperen in een kippen hok in de schuur en op het erf, zon der dat hij daarvoor een vergunning had, nam met deze straf geen genoe gen en ging in hoger beroep. Het bleek dat K. al lange tijd be zig is om een vergunning te krijgen, maar dat deze hem steeds werd ge weigerd, omdat de plannen van K. niet in overeenstemming waren met het bestemmingsplan van de gemeen te. Verder bleek dat de gasten van K. vaak niet in het bezit waren van een kampkaart. Ook bleek K. de kam peerders vaak primitieve sanitaire voorzieningen te bieden. De uitspraak is op 13 december. DEN BOSCH Kardinaal Villot, de prefect van de congregatie Pro Clericis in Rome, heeft mgr. J. Bluijssen van 's-Hertogenbosch mee gedeeld dat het beroep van de heer G. M. A. van Elderen op de H. Stoel, naar aanleiding van zijn ontslag als pastoor van Bergeijk, door de con gregatie Pro Clericis is verworpen. Dit heeft het secretariaat van het bisdom Den Bosch gisteren bekend gemaakt. Mgr. Bluijssen heeft dit besluit in een persoonlijk gesprek met de heer Van Elderen meegedeeld. Deze is desondanks van mening dat de con gregatie in Rome alleen een onder zoek heeft ingesteld en dat de H. Stoel dus nog niets heeft beslist. Hij heeft zich dan ook opnieuw tot de H. Stoel gewend. Volgens mgr. Bluijssen staat het vast dat door de beslissing van de congregatie Pro Clericis het beroep van de heer Van Elderen door de H. Stoel is verworpen. Hij zal echter in afwachting van een antwoord van de H. Stoel aan de voormalige pas toor van Bergeijk voorlopig geen verder^ stappen doen. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Burgemeester H. P. Everwijn heeft deze week voor de kantonrechter van Zierikzee de algemene politieverordening van de ge meente Westerschouwen moeten toelichten. De zaak tegen de verdachten (A. K. te Bergen op Zoom, F. S. H. en J. H. W. H. de G. allen uit Rotterdam, en A. W. W. uit Nieuwerkerk, en A. v. R. uit Vlaardingen, en mevr. In den B. uit Rotterdam) was sinds de vorige zitting aangehouden omdat de kan tonrechter, mr. Veenhoven, ook niet precies begreep op grond waarvan het zevental was verbalisecrd. De zeven „slachtoffers van het col lege van b. en w. van Westerschou wen" hadden in 1960 in de Duinpol der in de nabijheid van de vuurto ren in Haamstede een stukje grond gehuurd. Zij wisten dat ze daarop geen huisje mochten bouwen, maar dat ze er wel een tent of caravan op mochten plaatsen. Dat hebben ze al tijd gedaan, tot zij in 1967 plompver loren van het gemeentebestuur van Westerschouwen bericht ontvingen dat zij de grond moesten ontruimen. In de vorige zitting hadden de ze ven gedupeerden op alle mogelijke manieren de bevoegdheid van b. en w. om hen van deze grond te verdrij ven, betwist. De kantonrechter, mr. Veenhoven, stelde echter uitdrukke lijk dat hij niet in het beleid wilde treder van b. en w. en dat de beleids, vraag niet mocht worden gesteld. Niettemin vonden „de zeven" het maar vreemd dat zij weg moesten, en dat anderen, die 200 meter ver derop hun terrein hebben, mochten blijven staan. Burgemeester Ever wijn van Westerschouwen maakte duidelijk dat mr. ter Horst, een rechtsgeleerde uit Arnhem, de kwa de genius achter deze veranderde in zichten was. Deze had de gemeente Westerschou wen enkele jaren geleden een proces aangedaan omdat de gemeente zijns inziens niet genoeg was opgetreden in het belang van de natuurbescher ming. Mr. ter Horst, die een „zo merhuisje" heeft in de Duinpolder, achtte zich benadeeld, en het ge rechtshof te Den Haag had hem in 't gelijk gesteld. Hij had een schade loosstelling geëist omdat zijn belan gen door de gemeente zouden zijn veronachtzaamd. Het landhuis van mr. Ter Horst werd door de ver dachten smalend als een bunker aan geduid, een overblijfsel van de Duit se bezetting, dat als woonhuis is in gericht. Na dit proces had het ge meentebestuur van Westerschouwen wijselijk besloten dat de caravans on zichtbaar zouden moeten worden op gesteld, om het natuurschoon niet aan te tasten. En hier wrong de schoen: de officier van justitie, mr. H. Sprey, meende dat op dit punt de politieverordening was overtre. den, maar de verdachten meenden dat zij ook op dit punt aan de be palingen hadden voldaan. Al met al was er bij officier van justitie en bij de kantonrechter wel begrip voor de gedupeerden, maar zij (ADVERTENTIE) tlestsi nu uw twembnil m betaal sinks de oude prijsl Als u vóór 31 december a s uw Despla-zwembad bestelt, nemen wij de B.T.W. voor onze rekening. Zelfs bij levering en aanleg na deze datum betaalt u bij ons de nd geldende prijs Profiteer hiervan I N.V.HamMsonderneitung en Bouwbedrijf Peep la Poetbus 302 Venlo 04700-13581 stelden toch vast, dat de politie verordening was overtreden. In het beleid van b. en w. van Westerschou wen wilden zij niet treden. De officier van justitie eiste tenslotte f 200,- boete of 20 dagen hechtenis, waarvan f 150,- of 15 dagen voor waardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Met de bepaling dat de caravans binnen twee maanden zou den moeten zijn verwijderd. Mr. Veenhoven legde een straf van f 25,- op (zonder verdere bepalin gen), maar de zeven gedagvaarden wisten van geen wijken en verklaar den dat zij met animo in hoger be. roep zouden gaan. (Van een onzer verslaggevers) HULST Woensdag 4 december wordt in Hulst de eerste paal gesla gen voor .de .uitbreiding van het Jan- semuslyceum. Het schoolgebouw dat al enige jaren met ruimtegebrek kampt krijgt er tien les- en practi cumlokalen bij. Ook wordt een twee de gymnastiekzaal aangebouwd. De nieuwbouw betreft 't uitbreiden van een bestaande vleugel en de bouw van een nieuwe vleugel. Het hier door ontstane binnenplein krijgt een overkapping, waarin een overblijflo kaal en een aula zijn ontworpen. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Op de zitting van de rechtbank in Middelburg verscheen gisteren voor het hekje H. K. uit Dordrecht, hoofd van een aannemersbedrijf dat betrokken was bij de bouw van de brug in Sas van Gent. Bij het storten van beton voor één van de brugpijlers, is één van d,e werknemers dodelijk verongelukt. Hij viel vanaf een zogenaamde kraag rond de pijler in het water. K. werd door het kantongerecht in Terneuzen veroordeeld tot 250 gulden boete. De officier van justitie, mr. P. Ros earn Abbing vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Hij was van mening dart, hoewel het slachtoffer zich bij hert ongeluk be vond op een plaats waar het verbo den was te komen, door het aanne mingsbedrijf op één of andere ma nier voorkomen had moeten worden diart arbeiders doen, wart ze niet mo gen doen. Mr. ten Holrter vroeg vernietiging van het vonnis van de kantonrech ter. Op 13 december zal uitspraak worden gedaan. Alles schijnt heel gewoon voor wie geen oog heeft voor de broosheid van het uur tussen licht en donker op een winterzondag bij Britannia. De zaal in het schemerige jicht van de lampen, met de mozaïeken rondom langs de wanden, de trap pen, de hangplanten weelderiger dan thuis; zachte pianomuziek, de schitterende Kitsch van het schouwspel daarbuiten: een in purper en rood ondergaande zon boven een steeds dieper blauw wordende zee, met lange, lage schepen erop, die veranderen in groteske gondels als het donker der wordt, of in kristallen paleizen die statig en volkomen geruisloos voorbijdrijven het is een gedicht! En dan de mensen. Daar komen ze binnen Wie zijn het Niemand kent hun naam, maar je vindt ze nergens anders dan hier. Een ouder echtpaar met hun al wat kaal wordende oudste zoon, die een jaar of wat geleden is getrouwd en zijn vrouw heeft meegebracht naar het bitteruurtje bij Britannia. Zij is gekleed alsof zij naar een schoolbal in de twintiger jaren moest. Veel tule en kant omzweven haar gestalte, maar z(j voert als vreselijke dissonant een zwartgevlekte hond met zich mee, van onbepaalbaar ras. Haar man en haar schoonvader verdiepen zich in ernstige lec tuur, die zij hebben meegebracht, Zij zucht, streelt de hond en kijkt naar de voorbijgangers op de boulevard als iemand die een te vroege trein heeft gepakt. En daar zitten een nog kwiek uitziende be ambte van een groot Vlissings bedrijf en zijn vrouw. Hij heeft een vleugje artisticiteit over zich, drinkt tonic en zendt verkennende blikken naar een tafel bij het raam, waar twee meisjes op het eeuwig geluk wachten, dat vanmiddag weer niet gekomen is. De vrouw van de beambte merkt het, maar zij heeft al lang geleden de uitkijk uit de mast van haar huwelijksboot terug geroepen. Het is immers allemaal onschuldig? Een jong echtpaar, vergezeld van drie kinderen komt wat luidruchtig de wijding van het moment verstoren, maar het gezelschap dat zich reeds in het café bevindt accepteert het gewillig. Vrouwen die reeds jaren oma zijn, sturen blikken van ver tedering naar de kleuters, die per se ijs willen, hoewel hun ouders er nadrukkelijk op wijzen, dat ijs zo koud is in je buik en dat je dan vannacht wéér zes keer om het potje roept Een jongen en een meisje zitten voor het grote raam met zijn uitzicht op de grandioze Kitsch met zijn veel te helle kleuren, daar boven de kim. Zij hebben tomatensap besteld en raken teder eikaars handen aan bij het aanreiken van de peper en het zout. Zij zouden eikaars hand graag een tijdje vasthouden over de tafel heen, maar dat kan nog niet, bij Britannia op zondag tegen vijven. Mis schien volgend jaar. Britannia, ik kan het niet helpen, doet zich elke zondag tegen vijven aan mij voor als de academie, waar de Zeeuwen het leven van de grote wereld proberen te leren leven. Als het licht dat van buiten invalt niet zo koud was, dan zou men zich hier, op het wonderlijkste uur van de zondag, in een intiem café aan de Adriatische Zee kunnen wanen, of ergens hogerop aan de Rijn, of aan de kust van Florida, waar de dollars rijkelijk vloeien. Maar de weelde van Britannia, 's zondags tegen vijven, is een andere dan die van San Remo, van de nachtclubs in New York, Parijs, West-Berlijn of van het noeste Rotterdam. Het is de simpele weelde van moeders mooie kamer in de boerde rij, van een paar zondagse schoenen en een zwart pak, dat alleen bij trouwerijen in de familie ge dragen mag worden. Men kent er de decadentie nog niet, daar bij Britannia, 's zondags tegen vijven. Men probeert niet er een illusie na te jagen, want men weet bij voorbaat dat die niet te vinden is. Wat men er wél vindt, dat is de kleine maar zo belangrijke luxe van het nét niet gewone, het nét niet alledaagse, zonder dat men zich een snob hoeft te voelen. Kijk, daar komt een jongen binnen die mdruk op zijn meisje hoopt te maken door haar mee te nemen naar Britannia. Ze hebben wat moeite met het verwerven van de ongedwongen zwierigheid waarmee mensen van de grote wereld zich van een cafédeur naar hun tafeltje begeven, de ober waarschuwen en een bestelling laten noteren Maar het meisje, de schat, zij merkt het niet of doet alsóf. Haar ogen stralen. Verrukt drinkt ze de koffie en verorbert ze de grote punt gebak met slagroom- en bouwsel dat wankelt onder zijn eigen weelderigheid. Binnen luttele minuten komt er meer zekerheid in hun bewegingen. Zij hebben Britannia, 's zondags tegen vijven, te pakken. Zjj beseffen dat zij hier gewoon kunnen zitten en koffie kunnen drinken en gebak eten, alsof zij NIET gewone schoolkinderen waren maar mensen van de grote wereld. Dat uurtje tussen licht en donker duurt maar kort. Buiten valt de avond en aan de kim ontste ken de mensen in Zeeuwsch-Vlaanderen hun lichten, die als briljanten beginnen te stralen. Het duister komt als een donkere golf opzetten, daar waar de veerboot alv een eenzame verlichte wachter zijn eentonige reizen maakt: heen en weer, heen en weer. Er is slechts die geweldige, eindeloze nacht. Het fantastische uur waarin het leven en de natuur een ogenblik hun adem inhouden, is voorbij. Zelfs de pianist kan het niet meer redden en ook de obers niet, die ijling sschone asbakken aanvoeren maar daarmee méér dan zij beseffen de sfeer breken. Eén voor één stapt iedereen op. En sommigen zeggen buiten, als zij in de auto stappen of hun fiets opzoeken: „Gezellig, by Britannia, 's zondags tegen vijven Maa zij weten niet dat dit moment uniek was. TOMASO Uit het verslag van de landelijke Pax-Christi-vergadering te Roosen daal (zie De Stem d.d. 25 nov. j.l.) doemen meer vragen voor mij op dan ik er in de geciteerde uitspra ken beantwoord zie. Ten eerste van wege de wijze waarop ook hier de leiders van Oost en West als het wa re over één kam werden geschoren. Ziet men al geen onderscheid meer tussen hun respectieve beweegrede nen en doelstellingen? Of acht men die bij de meningsvorming omtrent het wereldgebeuren niet langer van essentieel belang? Zekere drs. ter Veer, van het Fo- lemologisch Instituut noemde de na oorlogse periode een „genadig uit stel van executie" en had verder geen goed woord voor hetgeen ge durende die „pauze" zoal door „ons" is ondernomen. Afgezien van een schromelijk falen inzake Europese conflictsituaties (helaas niet nader aangeduid) hebben we o.m. ver zuimd, „iets van onze macht aan het zuiden af te staan", volgens ter Veer. „Niets" is inderdaad niet veel, maar wie nieuwe politieke inzichten aan de man wil brengen moet een goed geheugen hebben. Zulks te meer, nu het publiek iedere dag weer wat kritischer blijkt ingesteld. Al even belangwekkend lijkt het mij des sprekers herindeling van de Nederlandse jeugd naar leeftijds groep en politieke hanteerbaarheid. Aan de hand dier percentages wil het mij een bepaald gebiedende eis toeschijnen, alles boven de dertig als politiek waardeloos af te schrij ven. Immers, niet de relatie ve juistheid van een idee is van be lang, maar hoeveel mensen wij er voor mee kunnen krijgen. Een ande re spreker gooide nagenoeg alles overboord wat het Nederlandse volk tot dusver aan geschiedenison derwijs genoten heeft; wellicht on der het motto: Onderzoek alle din gen, en vertel ze alleen wat ze graag horen. In deze geest kon het vak „geschiedenis" nog wel eens in teressant worden. Met een gloedvolle anti-NAVO- tirade die alvast de Roosendaalse Kring op haar grondvesten moet hebben doen sidderen scheen deze vredelievende bijeenkomst toch wel een beetje al te driest in de ultra linkse hoek gemanoeuvreerd. Houdt men bij dergelijke gelegenheden wel voldoende rekening met de omstan digheid, dat nog honderdduizenden Nederlanders de ontluiking en de op komst van totalitaire machten be wust hebben meegemaakt, en dat zij de kwalijke nevenverschijnselen daarvan in eigen land als dagelijks actualiteit mochten ervaren? BREDA, L. PISON Minister Witteveen waarschuwt tegen te hoge looneisers. Want an ders kon het wel eens gebeuren dat de boel weer in de war loopt. Ik be grijp niet dat hij niet bang is ge weest toen die forse verhoging aan het vorstenhuis en aan de Kamer leden werd uitgekeerd. Toen heeft hij toch ook niet gewaarschuwd? Ik ben het wel eens dat de grote heren een goed salaris moeten hebben om dat zij meer studie hebben moeten maken, maar waarom moet dat nou zover uiteen liggen? Want voor het salaris dat een minister heeft moet een arbeider normaal 13 a 14 jaar voor werken. En dan het minimum loon. Denken de grote heren mis schien dat dat een heel kapitaal is. De grote heren krijgen per man aan onkosten meer dan iemand met een groot gezin. De grote heren hebben kans ge had om hun verstand te ontwikke len maar wij als armlustige arbei ders, wij hebben dat nooit gekund. Ons verstand is zeker zo goed als van de grote heren dat heb ik al eens meer geschreven aan minister president De Jong. Als j= zoiait schrijft dan krijg je antwoord terug, maar als je dan hun antwoord leest dan kom je toch tot de conclusie dat je uitgelachen wordt. Het heeft eigenlijk geen zin. ST. -WILLEBRORD G. GLERUM De heer J.B. zegt dat de honden belasting verhoogd moet vorden, anders moet hij zijn straatje schu ren. Wat dhr. J.B. moet doen, is zijn mentaliteit, uitschrobben, met een borstel met groene zeep. Roei al die beesten uit, de buurvrouws hond moet weg en bij een ander de duiven. Roei uit.al die dieren die God schiep want ons straatje wordt vuil Maar wat doen we dan met de mensen die dieren uit hun auto gooien of zij die met vakantie gaan en. die hun poes buiten sluiten, want de buren ge ven misschien wel wat. BREDA, MEVR. TACX-FRANK (Van onze correspondent) IJZENDIJKE Op de kruising Parkzicht is de bromfietser B. H. uit Aardenburg ernstig gewond bij een verkeersongeval. H. kwam vanuit de richting Bier vliet en wilde op genoemd kruispunt inksaf slaan in de richting Water- andkerkje toen op hetzelfde moment een personenauto, bestuurd door G. B. uit Oostburg kwam aangereden, eveneens uit de richting Biervliet. Het slachtoffer is met ernstige hoofd wonden in het ziekenhuis opgenomen. De autobestuurder liep enkele lich te schrammen op. De bromfiets werd geheel vernield en de auto zwaar be schadigd.

de Stem | 1968 | | pagina 5