NUCLEAIRE ELEKTRICITEIT MAAKT ZEELAND AANTREKKELIJK VOOR INDUSTRIE Spoedig besluit kerncentrale Eenheid van beleid en van denken tot stand brengen! stenen in Middelburg Dertien maanden voor overval op postkantoor ïeinig regen MOOI Z-VLAANDEREN KETTING BOTSING OP RIJKSWEG 58 Sangerknaben naar Zeeland UITSPRAKEN RECHTBANK In gesprek met JL H. Roose Onrust bij douane Kroon schorst besluit b. en w. Domburg Faciliteiten Rijksweg 57 Dijkval Boutique De Spinne Jonge inbreker op heterdaad betrapt NIEUWE VOORZITTER RIJNMONDRAADi Misverstand Hardstikke leuke HOUTEN KISTJE Samen voor 14,50 Aanvoer kropsla in Goes SERIEUS \r DE STEM VAN ZATERDAG SO'NOVEMBER' 1968 Onder de douane-agenten heerst grote onrust.. Zowel onder de werkgevers als de werknemers, in Nederland in totaal vjer. a vijfduizend mensen. Zij zien bun bestaan bedreigd. Op 1 januari a|( als samen met het ingaan van de belasting op de toegevoegde waar de de formaliteiten aan de grens veranderen, en verder in de komen de jaren als alle E.E.G.-grenzen ko men te vervellen. De meesten zijn realistisch ge rioeg om te beseffen, dat deze ont wikkeling niet tegen te houden is. Dat zij zelfs moet worden toege- juicht. Maar wat zij niet begrijpen is, dat de regering, en met name de minister van Financiën, alle betrok kenen in het onzekere laat over wat er gaat gebeuren. In welke mate zullen de activiteiten op 1 januari verminderen, wanneer zal het hele maal afgelopen zijn met het vrije - beroep van douane-agent En wat denkt de regering te doen voor al deze gespecialiseerde mensen, die straks een aanzienlijk minder be taalde baan elders moeten zien te vinden Ons is gebleken, dat de douane agenten maar slecht zijn georgani seerd. Hun belangen worden offi cieel behartigd door de Federatie van Nederlandse Expediteurs. Maar expediteurs hebben over het alge meen geheel andere belangen dan douane-agenten en wij hebben de indruk, dat de federatie zich niet bijzonder druk maakt over de min derheidsgroep in haar gelederen. In Den Haag wist men op de drie betrokken departementen niets van enige ongerustheid onder de doua ne-agenten. Het zal wel zo zijn, dat de rege ring om economische redenen niet tevoren kan zeggen voor welke goe deren per 1 januari niet meer aan de grens B.T.W. behoeft te worden betaald. Maar de mensen, die tot nu toe weliswaar voor handel en verkeer hebben gewerkt, maar van welke arbeid het ministerie van Fi nanciën toch ook de vruchten heeft geplukt, staan daardoor voor een uiterst onzekere toekomst. Om de sluiting van een fabriek met hon derd werknemers maakt iedereen zich druk. Nu gaat het om vier- a vijfduizend mensen. (ADVERTENTIE) Sri. HI-FI STEREO OFF-DEALER Aa" een onzer verslaggevers) ,,*R° - Dc kroon heeft het ,b. en w. van Domburg verten JU" 1968 betreffende het Yan een bouwvergunning tn iC' de B™yn van Melis- kerk» woonde te Grijps- ™"e, geschorst. VeriJnci"' hadden llaar vergunning tóriit. V°OT ket bouwen van een De T01™®- het „,,0norsing is geschied hangende fceld hT}°- naar. de yraag °1 be- 'nom a sfr'fd is met de wet ten. Werking ervan op te schor- j»SCenVeerSV00ruitzichten voor zon- K.N.MI i3aï?ag' 0P&esteId door het UUr luiden- Bilt vri^daff om 18*°° tyklartjjL0' seen. regen, verspreide ï0rstin,7 en 1,ier en daar lichte Denacht- Sei»idKrsvooruitzichten in cijfers Vo°r znnri—°ver Nederland luiden Zon- tcmP.: 1an procent; min.- teinP-: van normaal: max.- zondag: —l nna„°ngeveer normaal tot 3 droge nP-i„jr normaal; kans op een 80 Procent-1 Van minstens 12 uur: c'maal- sa' s °P ecn geheel droog De procent. ^%rV0 oruitzichten voor maan- Vïn otièev^f50 Procent; min.-temp.: OM». ""«W normaal A „-„J™ normaal; normaal tot 4 graden r'T norm- 'i max--temp.: van on- PPrmaal; kItot 4 graden onder k? minstena m een droge Periode °P een u uur: 90 Procent; P'ocetit, "Cbeel droog etmaal: 70 (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG Binnenkort is een beslissing te verwachten over de bouw van een nucelaire elektriciteitscentrale in het Sloe. De vestiging van een dergelijke centrale zal het mogelijk maken, aan super-gootverbuikers een laag elktriciteitstarief te offreren. Dit betekent, dat Zeeland plotseling aan aantrekkelijkheid zal winnen voor het Franse aluminiumbedrijf Péchiney, voor hetwelk een laag elektriciteitstarief de belangrijkste vestigingsvoorwaarde is. Dit delen G.S van Zeeland mee op een aantal vragen die hen in het verslag der afdelingen van provincia le staten, naar aanleiding van de be groting 1969 zijn gesteld. Industrialisatie wordt groot ge schreven in het afdelingsverslag. Zo zeggen G.S., in antwoord op vragen, dat naar hun mening de noodzake lijke bestrijding vam de werkloosheid in bepaalde gebieden in Nederland, niet ten detrimente mag gaan van de in diverse regeringsnota's uitge stippelde industrialisatiepolitiek. De ze politiek zal op langere termijn pas tot een optimaal resultaat kunnen leiden, als de van nature aanwezige vesugingsfactoren ten volle worden benut. Uitbreiding van de werkgele genheid vormt een der belangrijke factoren van dat optimale resultaat. Zeeland wordt door G.S. geschetst als een gebied dat geen doublure van het Waterweggebied is. De mogelijk heden die het Westerscheldebekken de industrie biedt, zo zeggen zij, zijn van andere aard, met een eigen ont wikkeling, die als complementair mag worden gezien aan die van we reldhavens. In de afdelingen was de interes sant vraag naar voren gekomen, of er voor Zeeland een apart vesti gingsbeleid mogelijk zou zijn, gezien het feit dat Zeeland zo dicht bij Bel gië, met zijn gunstiger faciliteiten, gelegen is. G.S. zeggen daarop, dat zij de mogelijkheid om voor de pro vincie Zeeland 'n uitzondering te be pleiten niet aanwezig achten. Over de werkgelegenheid in de in dustrie wordt opgemerkt, dat hoe wel de basisindustrieën die zich kor telings in Zeeland gevestigd hebben meer kapitaalintensief dan arbeids intensief zijn. het aantal geschapen arbeidsplaatsen, alleen al in de aan loopperiode, ruim 1400 bedraagt (Hoechst en Dow). Over de vaste oeververbinding, het belangrijkste onderdeel van de wegen - infrastructuur, kunnen G.S. nog geen concrete mededelingen doen. Wel melden zij, dat de minister het college heeft beloofd dat het betrok ken zal worden bij het overleg inzake liet tracé. G.S. van Zeeland zullen in hun advies krachtig pleiten voor de zogenaamde „centrale route". G.S. hebben niet de indruk dat de aanhoudende onzekerheid over het definitieve tracé de gemeentebestu ren in hun planning bemoeilijkt. Dit zaï echter wel het geval kunnen wor den als een beslissing lang uitblijft. Een ander bekend paradepaard in het afdelingsverslag is rijksweg-58, waarvan G.S. zeggen dat de verbe tering van het deel Biezelinge - grens Brabant in fasen zal worden uitge voerd. De eerste fase, omvattende een wegvak van 12 km van Luchtenburg tot oostelijk van Rilland Bath zal zo mogelijk in begin 1969 worden aanbesteed. ,.Bij Kruiningen wel", zeggen G.S. Dat kwam door de nu bijna voltooi de werken aan de rijksweg. Bij de aansluiting van rijksweg 60 op rijks weg 58 zullen verkeerslichten komen. Bij Perkpolder is de situatie zo, <jat er op het punt waar de dubbelbaans- weg, even voor Kloosterzande, over gaat in een enkelbaans weg, gevaar lijke toestanden kunnen ontstaan. Ook de traverse door Kloosterzande is gevaarlijk. Rijkswaterstaat werkt aan een oplossing in de vorm van een rondweg. Over de Tractaatweg, langs het kanaal Gent - Terneuzen, zeggen GS dat deze nu door Rijkswaterstaat wordt voorbereid. Het college heeft de minister van Verkeer en Water staat gevraagd, spoedige aanleg van het wegvak Hoek-Sluiskil te bevor deren. Het college gaat uitvoerig in op vragen over de dijkval bij Stavenisse. (ADVERTENTIE) voor exclusieve damesmodes Ook voor cocktail en lang Chanel kettingen en sieraden Aagje Deken- str. 7 Vlissingen „Het staat wel vast dat door de tot standkoming van nieuwe Deltadam- men het stroomgebied wordt gewij zigd en dat er versterkte stroomaan- vallen op bepaalde oevergedeelten kunnen optreden, die oever- en dijk- vallen kunnen veroorzaken. Voor wat Stavenisse betreft was dit echter niet te bewijzen." Zou dat wel het geval zijn, zo menen G.S., dan zou de centrale overheid de kosten van herstel voor haar rekening moeten nemen. De Scheldeveren komen ook nog in verband met andere begrotings hoofdstukken aan de orde. Het. col lege meldt: In Breskens komt geen nieuwe veerhaven voor de nieuwe dubbel dekker. Het opstelterrein zal wel worden vergroot en er wordt ook een nieuwe fuik gebouwd. Vlissingen krijgt wel een geheel nieuwe veerhaven, oostelijk van de buitenhaven. De juiste situering is G S. nog niet bekend. De tweede dubbeldekker zal in het voorjaar van 1970 worden opgele verd. Het laten varen van een laatste boot uit Kruiningen op b.v. 23.30 uur is in verband met de aansluitingen op trein- en autodiensten onmoge lijk. Over het veer Hoedekenskerke - Terneuzen is alles vaag. G.S. over leggen met minister Bakker over het lot van dit veer, dat waarschijnlijk uit de vaart zal worden genomen. MIDDELBURG Gisternacht is een zekere E. van B. gearresteerd, een 25-jarige, die bezig was zich door inbraak toegang te verschaffen tot de Zanzibar. De agent betrapte Van B. op heterdaad. Hij is ingeslo ten op heit politiebureau. De schoonheid van West-Zeeuwsch-Vlaanderen is vaak van een verstilde eenvoud. Wie er oog voor heeft kan deze schilderachtige charme zo maar langs weg of vaart aantreffen. Dit plaatje, geschoten in de buurt van Oostburg, bewijst het. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Dc Middelburg se politie stelt een onderzoek in naar een incident dat zich donderdagavond in de Rijnstraat heeft voorgedaan. Daar werd een combiwagen van de politie, waarin alleen een dienst doende agent gezeten was, met ste nen bekogeld en aan beide zijkanten flink beschadigd. De combiwagen was uitgerukt na dat een onbekende de politie had opgebeld met de mededeling dat in de Rijnstraat een aanrijding had plaats gevonden. Deze melding bleek be doeld te zijn als een hinderlaag. Een groep van 20 jongelui, verdekt opge steld achter heggen, begonnen de wagen tot tweemaal toe met stenen te bekogelen. Een steen van zwaar kaliber kwam vlak boven het hoofd van de chauffeur tegen de auto te recht. De agent liep geen letsel op. De aanleiding tot dit incident zoekt de politie in moeilijkheden die zich eerder deze week in een Middelburgs bedrijf hebben voorgedaan. Hier had een groep Ambonezen het recht in eigen hand genomen om het pleit te beslechten in een geschil tussen twee werknemers van dat bedrijf, van wie er een een Ambonees was. Bij het onderzoek dat de politie instelde wer den door betrokkenen gefingeerde namen opgegven. Een andere mogelijke aanleiding was de aanhouding van een Am- bonese jongen, die door een agent per abuis werd aangezien voor een jongen die uit het tehuis het Baken was weggelopen. Deze jongen gaf een valse naam op en maakte aanstalten om de agent die hem naar het bureau wilde brengen, te slaan. De agent was echter iets vlugger en gaf de knaap een klap. Op het politiebureau bleek dat de jonge Ambonees niet de gezochte was en onder excuses liet de politie hem gaan met de boodschap dat alle na righeid had kunnen voorkomen wor den ais de jongen normaal zijn naam had opgegeven toen de agent hem (Van onze correspondent) KRUININGEN Zes personen auto's en een vrachtwagen botsten vrijdagmorgen op elkaar op rijksweg 58 nabij Kruiningen. Een van de be stuurders liep een hersenschudding op. De botsing ontstond doordat een der personenaituoss op de rijksweg keerde. daarnaar vroeg. Een van deze gebeurtenissen, ofwel beide, kunnen, aldus hoofd commissaris van poliite D. van Ooijen tot massale weerwraak hebben ge leid. Dat is uiteraard in strijd met alle rechtsregels die voor de gehele Nederlandse gemeenschap gelden, zegt commissaris van Ooijen. Hij acht het mogelijk dat er in de Ambonese gemeenschap te Middel burg misverstand bestaat over de rechtsorde, in zover men graag pro beert het recht in eigen hand te ne men en veten onderling op te lossen. Dat is natuurlijk ondenkbaar, zegt hij. Wij zullen dan ook proberen om in een zo goed mogelijk contact met de Ambonese wijkraad een gezonde verhouding burgerij-politie te her stellen. Degenen die de politiewagen heb ben bekogeld, zullen in overleg met de officier van justitie, in snelrecht worden bestraft, zoals dat de laatste tijd wel vaker gebeurt bij zaken waarin jongeren zich op straat mis dragen. Er zijn nog geen arrestaties verricht. >N PRAKTISCH ST.-NlfcÖLAASèESCHENK met vakverdeling voor 3 flessen wijn: 1 fles Beaujolais; 1 fles Rosé d'Anjou; 1 fles Petit Bour gogne. WIJNHANDEL VAN DER HEIJDEN N.V. Hulst (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op 21 en 22 ja nuari zal het vermaarde jongens koor, de Wiener Sangerknaben op treden in respectievelijk de „Prins van Oranje" in Goes en de St.-Wil- librordusbasiliek in Hulst. Dit optreden vindt plaats in het kader van een nieuwe tournee door Nederland, die loopt van 15 tot en met 25 januari. Het koor bestaat uit 22 jongens, in leeftijd variërend van tien tot ongeveer veertien jaar. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG De verzekerings agent C. B. uit Vlissingen, die heeft geprobeerd het postkantoor in West- kapelle te beroven, is door de recht bank in Middelburg veroordeeld tot 13 maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Het luchtdruk pistool, waarmee hij kantoorhouder L. bedreigde, is verbeurd verklaard. De officier van justitie, mr. P. Ros- cam Abbing, eiste 2 weken geleden een straf van één jaar en negen maanden gevangenis. De expediteur W. den E. uit Axel, die ten laste werd gelegd door een onjuiste manoeuvre in het verkeer de dood te hebben veroorzaakt van een tractorchauffeur op de weg van Breskens naar Schoondijke, is hier van vrij gesproken. Wel is hem ten laste gelegd dat hij de veiligheid van het verkeer in gevaar heeft gebracht. Hij is ver oordeeld tot 2 weken hechtenis, en een jaar niet rijden. De eis van de officier van justitie, mr. Th. Lebret. was 2 weken gevan genisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De 20-jarige havenarbeider M. S. en de 19-jarige classificeerder C.K., dia zwervende door het land stelend „in leven" bleven, zijn allebei ver oordeeld tot 9 maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest, waarvan 3 maanden voorwaardelijk, een proeftijd van 3 jaar en toezicht van de reclassering. Het vonnis is overeenkomstig de eis van de of ficier van justitie, mr. Roscam Ab bing. Een voorwaardelijke gevangenis straf van 3 maanden met een proef tijd van 2 jaar en een boete van 150 gulden werd 2 weken geleden ge- eist tegen elk van de echtelieden F. v. d. P. en mevrouw D. v. d. P-- de C. uit Vlissingen. In een half jaar tijd stalen zij grote hoeveel heden goederen uit een supermarkt in hun woonplaats. De uitspraak luidde eveneens een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden met 2 jaar proeftijd, maar een geldboete van 75 gulden. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De nieuwe voor zitter van de Rijnmondraad, de heer W. A. Fibbe, durft niet te zeggen waarom de minister van Binnenland se Zaken hem zeventien dagen gele den volkomen onverwacht benaderd heeft om mr. Vic. Marijnen op te vol gen, maar uit zijn eerste gesprek met de pers gisteren bleek toch wel dat zijn interpellatie in de gemeenteraad een paar maanden geleden over de Rijnmondstructuur de minister op een idee heeft gebracht. In die interpellatie heeft de heer Fibbe samen met de fractievoorzitter van de KVP geprobeerd de Rijn mondraad een tweede poot om op te staan te geven of zoals hij het nog eens zei: ,,Half september bij het voorbereiden van de interpellatie hebben de heer Struik en ik gepro beerd de gemeenten bij het vormen van het beleid in Rijnmond te be trekken". Hoe de heer Fibbe nu zijn taak als verantwoordelijk man voor dit be leid ziet wilde hij niet concreet aan duiden. „Wanneer ik hier een stuk papier zou nemen en er kant en klaar een Rijnmond zoals ik hem zie uit zou knippen dan ben ik al bij voor baat mislukt. Mijn taak in de tien jaar dat ik Rijnmondvoorzitter zal mogen zijn (de heer Fibbe is 55 jaar) is in dit gebied eenheid van beleid en eenheid van denken tot stand te brengen van gemeentebestuurders en Rijnmondbestuurders. Ik hoop de controversiële opstelling die bestaat tussen gemeentebestuurders en Rijn mondbestuurders uit de weg te rui men. Naar mijn idee moet dat moge lijk zijn. Anders was ik er trouwens niet aan begonnen". Fibbe zich toch niet geheel los kun nen maken van het bedrijf, waar voor hij nu eenmaal in grote mate verantwoordelijk is. Hij zal dan ook met toestemming van de minister een band met de handelmaatschappij aanhouden- „Ik moet nu natuurlijk voorzichtig zijn, dat ik niet de 201-ste van de heer Mertens wordt", zei hij nog. GOES Naast de bekende herfst- en wintergroenten werd in de maand november al heel wat kassla in de V.V.Z.B. te Goes geveild. Verschil lende telers zorgden hiermee voor een opvallend .groene onderbreking' in het gewone schema van groenten. (ADVERTENTIE) Dit heeft de heer Fibbe ook aan de minister laten doorschemeren, een minister overigens die hij bij het eerste gesprek over zijn benoeming niet helemaal serieus genomen heeft omdat hij niet kon geloven dat er be hoefte aan een Fibbe in Rijnmond zou kunnen zijn. „Ik heb letterlijk te gen de minister gezegd, dat ik tot nu toe als zakenman, als gemeenteraads lid en ais bestuurder van enkele in stellingen gewend ben geweest posi tief werkzaam te zijn. Wanneer ik nu voorzitter van Rijnmond zou worden zou ik graag de garantie hebben, dat ik ook in dit lichaam positief te werk kan gaan, met andere woorden, dat Rijnmond ook de kans krijgt positie ve dingen te doen". De minister heeft bij die gelegenheid laten blijken, dat de regering Rijnmond inderdaad gro te steun wil geven. Tot nu toe is de heer Fibbe firmant geweest van de handelmaatschappij Vogler en Co., waarvan hij met in gang van 1 januari directeur gewor den zou zijn. Die directeursbenoe ming zal nu niet door kunnen gaan, maar aan de andere kant zal de heer IN de begrotingsvergadering van de Goese raad kwam- deze week een onderwerp ter sprake dat in meer Zeeuwse gemeenten aan de orde is de wedden van de wethouders. Eén der sprekers over dit onderwerp hanteerde daarbij de vergelijking tussen het inkomen van een werk ster en de wedde van een wethouder te Goes (f8.900,— per jaar). In die vergelijking kwam de wethouder er karig af. WIJ vroegen één der Goese wethou ders, de heer J. H. Roose, naar zijn commentaar. Wordt een wethouder inderdaad onderbetaald „Ja", zegt de heer Roose zonder enig voorbe houd. „Wanneer men de wedde van een wethouder in een gemeente met het zielenaantal als dat van Goes, vergelijkt met de salarissen van de laagstbetaalde ambtenaren in pro vinciale dienst, dan blijkt dat een wethouder te Goes minder verdient dan de koffiejuffrouw in het provin ciehuis, de bode of de schoonmaak sters in dienst der provincie, wier jaarsalarissen op de provinciale be groting voorkomen." NAAR de mening van de heer Roose, een mening die door zijn mede-wet houders in het college wordt gedeeld, is er voor het bekleden van het wet houderschap een dosis idealisme no dig, die grenst aan de zelfopoffering. „Een wethouder heeft behalve de meer dan dertig uren per week waarin hij zijn werk verricht, de plicht om praktisch altijd beschik baar te zijn. Dat geldt zeker in een gemeente als Goes, waar het patroon van de samenleving zodanig is, dat allerlei vraagstukken die in grotere gemeenten op ambtelijk niveau wor den behandeld, bij de wethouder te recht komen. De aard van de pro blemen die de wethouder als functio naris moet oplossen is in een kern gemeente als Goes veel ernstiger dan in een landelijke gemeente in het westen met een gelijk aantal zielen. NIEMAND kan van een wethouders- wedde alléén bestaan. Het is eigen lijk een dwaze situatie, dat als een wethouder confereert met een ge meente-werkman, dat de laatste dan in salaris, voor zover dit door de overheid wordt betaald, hoger ge klasseerd isWethouders hebben naast hun openbare functie veelal een eigen bedrijf of zij zijn ergens in loondienst. Wethouders die tevens ondernemer zijn, bedrijven het wet houderschap ten koste van hun eigen bedrijf. Zijn zij in loondienst, dan gaat het idealisme van hun werkge ver natuurlijk niet zover, dat hij hen toch een volledig loon uitbetaalt. Hij wordt als een halve werknemer be schouwd en betaald. 5 j V.. -'""A': - 'y ï'A '-A- - "'A GS van Zeeland hebben ingezien dat de situatie onbillijk en niet meer van deze tijd is. Ze hebben ingestemd met een verhoging van de wedde van f 8.200,— tot 11.200,per jaar (nog altijd ruim f 28.000,minder dan de wedde van een lid van GS of van de Tweede Kamer), maar minis ter Beernink vond dit te ver gaan. Hij verhoogde de f 8.200,tot 8.900,netto f 700,Vergeet daarbij niet, dat een wethouder niet profiteert van allerlei regelingen die ambtenaren wèl hebben, zoals va kantiegeld, gratificaties, kindertoe lage, ziektekostenvergoeding e.d. DE kwestie van de wedden wordt nu opnieuw op gang gebracht. Het is niet mijn bedoeling te betogen dat de wethouders van Goes stille armen zouden zijn, maar wel heb ik er be zwaar tegen als men de indruk zou krijgen dat het wethouderschap een lonende bezigheid is. Op zichzelf ge nomen, zeker gezien de ernst van de problemen waarmee wij steeds meer te maken krijgen, moet de man of vrouw die wethouder wordt, zijn dienstbaarheid aan de gemeenschap zó hoog schatten, dat hij zijn eigen belang daarvoor terzijde wil schui ven."

de Stem | 1968 | | pagina 3