rtèn tien voor de tieners Jacques Soedan vindt Veronica vulgair en heeft plannen voor nieuw piratenschip Buddah Gandhi Top pops Stuif in diamonds Ludiek Ruud en Riem de Wolff, weet wel de Blue Diamonds, die ins gouden platen en wereld- Uccessen oogstten, zijn op december te zien in Pick Up. februari maakten de broers hun intree op de Nederlandse watenmarkt met „Someday". I aarna hebben we eigenlyk niet feel meer van ze gehoord, ifissehien dat hun nieuwste single Sweet Sour" het langer houdt. Het wordt werkelijk tijd, dat e[ in Zuidwest Nederland een li idiek centrum komt. Wat is er bier nou eigenlijk voor jongeren. &1 sommige gemeenten kun je af en toe genieten van popmuziek jeugdsozen, maar daar blijft het j| Wij weten, dat verschillende jongerengroepen plannen hebben i oor ludieke centra, maar dat het un aan ruimte en geld ontbreekt, ou geen enkel gemeentebestuur ier bereid zijn om hen te helpen i de vorm van subsidie en >ewijzing van een leegstaand and. Waarom mag alleen de jeugd de steden als Amsterdam, Den [aag, Utrecht, genieten van de oorrechten die bij het jong-zijn u horen? In Utrecht heeft het emeentebestuur ook pas een Oude belofte waargemaakt. Daar i dezer dagen een popcentrum eopend, waar op ludieke wijze e subcultuur bedreven wordt iet beat, ballet, film, drink- oekjes, licht en geluid. I Utrecht doet trouwens nog eel maar voor zijn jeugd. In Secember zal een tweede xperimenteel popfestival worden ehouden in de hallen van de 'aarbeurs. Het evenement zal .0 uur duren. Jawel. De Pretty Tüngs komen, alsook The Who, .'he Family en de door de Beatles n hun label opgenomen Bonzo )og Doo-Dah Band. De gemeente Utrecht geeft ubsidie, de politie knijpt een (Ogje dicht en de spoorwegen eerkopen goedkope kaartjes als e er een treinkaartje bijneemt. Nat wil je nog meer Sinds kort vertegenwoordigt le grammofoonplatenmij C.N.R. et label „Buddah Records". Dit-, erd overgenomen van Bovema. Public Relation man Jos van Vliet deelde mee: „Nu kunnen we platen uitbrengen van de Ohio Express; The 1910 Fruitgum Company; The Kaseneth Katz Singing Orchesjtrayptc. Enfin, ds ele bubble-gum familie. Ter gelegenheid van het Sandhi Jaar (2 oktober 1968 tot 2 oktober 1969) organiseert de j Ambassade van India te Den Haag een opstelwedstrijd voor jongeren van 12 tot en met 19 jaar. Dit jaar wordt het feit herdacht, dat Mahatma Gandhi 100 jaar geleden werd geboren. De onderwerpen van de opstel wedstrijd zijn dan ook: voor de leeftijdsgroep 12 tot en met 16 jaar „Gandhi, de Mahatma (Grote Geest); voor de groep 16 tot en met 19 jaar „De geldigheid en toepasselijkheid van Gandhi's denkbeelden in de wereld van vandaag." De opstellen, geschreven ln de Nederlandse taal en met een lengte van 1500 - 2000 woorden, moeten voor 15 maart 1969 worden ingezonden aan: Information Service of India, Buitenrustweg 2, Den Haag. Vergeet niet volledige naam, adres en geboortedatum te vermelden. In juni 1969 wordt de uitslag bekendgemaakt. De prijzen worden uitgereikt op 2 oktober 1969, de honderdste geboortedag van Gandhi. m Er is een Nederlandse editie verschenen van het Engelse blad „Top pops", een weekblad in kleurendruk voor jonge mensen die van muziek houden. De Nederlandse editie wordt in Engeland gedrukt, maar de redactie in Nederland wordt gevoerd door Harry Knipschild. Het blad bevat wekelijks minstens drie pagina's die gewijd zijn aan de pop-scène in Nederland. In ons land wordt „Top pops" verspreid door Van Ditmar te De Meern. „Top pops" heeft al vier andere internationale edities. De V.P.R.O. heeft al meer laten blijken een van de beste zenders te zijn als het erom gaat een goed woordje te doen voor de jeugd. Niet altijd mag de jeugd dan haar woordje doen zoals zij wil, maar dat is een andere zaak. Onlangs heeft de VPRO een verzoekschrift gestuurd naar de NRU. Er moeten, aldus de VPRO, in de grote steden allemaal caravanstudio's komen, „stuif-in"- studio's, waar de mensen in en uit kunnen lopen om hun zegje te doen. De zender zou in bedrijf moeten zijn van zeven uur 's morgens tot twee uur 's nachts. Als het ei werkelijk storm zou lopen van mensen die het I hunne willen zeggen, zou het er •best eens kunnen gaan stuiven r-tairifeiYPRO DE STEM VAN ZATERDAG 30 NOVEMBER 1968 Terier jaar worden de beste !Uken uit de Nederlandse fhooltonten gebundeld onder de S, Een tien voor tieners nStttgs is het ach^ste deeltje S deze serie uitgekomen, een lanlezing van de aardigste Svruchten, die in 1967 in I Nederlandse^ schoolpers !0tLos vmTdeliteraire waarde, J,. enkele van deze geselecteerde bloemen" hebben, vinden wij II al van belang dat dit hoekje een aardig beeld geeft n toe jonge mensen nu denken voelen. Het is daarom niet icen voor scholieren zelf een aantrekkelijk bezit, maar het al ook ouderen helpen wat dichter bij de leefwereld van de longeren te komen. Een „Tien voor tieners" pretendeert niet een literaire bloemlezing te zijn; is dat ook niet, al hebben een aantal in zendingen ongetwijfeld uitstekende kwaliteiten. Verscheidene medewerkers, die publiceerden in de zeven voorgaande bundels hebben later die duidelijk aanwijsbare kwaliteiten in andere publikaties of in een andere creatieve uiting waargemaakt. Wij noemen bijvoorbeeld Annemarie Oster (nu veelbelovend cabaretière), Hugo Verdaasdonk, Hans van de Waarsenburg (dichter), Joost Nuissl (zanger-cabaretier). Het is natuurlijk moeilijk te voorspellen wie van de medewerkers aan de laatste „Tien voor tieners" op het literaire pad verder zullen gaan. Maar enkelen van de nu nog onbekenden, die later best eens op de voorgrond kunnen treden zijn toch wel J. Bekx, Pi Blok, N. Boon, Leo Gillet, H. Hermens, Maaike Meyer en Cunera van der Woude. Opvallend is, dat uit Zeeland geen enkele inzending is opgenomen. Brabant daarentegen doet het beter: in totaal 10 van de 45 medewerkers komen uit deze provincie. West-Brabant is alleen vertegenwoordigd door drie scholieren uit Breda, die publiceerden in De Sleutelring, schoolblad van het r.-k. O. L. Vrouwelyceum. Het zijn Paul Schnabel (18) met „Lente in Limburg", Wilbert Smulders (16) met ,,'t Is niet aan ons" en W. van Fessem (18) met „Ten voeten uit Cees Buddingh". We laten hieronder de bijdrage van Wilbert Smulders volgen 't Is niet aan ons de diepte te peilen van 't moderatorschap op een meis jesschool. Doch een van hun onbewuste waarden is misschien dat zij dé figuur zijn, waarin de meisjes de man zien, waarmee ze nóóit zullen trouwen. „Een tien voor tieners" - Vitg. Nijgh Van Ditmar - 2,50 ZWIJNDRECHT - „Als ik ooit een wens mocht doen, dan zou ik wensen dat we in Nederland een volksreferendum zouden krijgen, vóór of tégen een lichte-muziek-zender. Ik ben ervan overtuigd dat we die zender dan zouden krijgen. Maar zo'n referendum mag natuurlijk niet van de hoge omroepbaasjes en wij hebben geen pest te vertellen. We zitten nog altijd met de axioma's van vijftig jaar geleden. Die zijn allang uit de tijd, maar de kerels die nu in „radiostad", of als je dat liever wilt Hilversum zitten, hanteren ze nog altijd en dat is verdomd beroerd". Jacques Soedan, 28 jaar en van beroep drogist, windt zich op als hfj over dit onderwerp spreekt. Al meer dan een jaar geleden kwam de Zwijndrechtenaar in het nieuws toen hij zijn plannen ontvouwde voor het in het leven roepen van een nieuwe piratenzender. Hij heeft die die hij niet had kunnen voorzien, zijn er de oorzaak van dat er nog niets concreets is gebeurd. Dat wil overigens niet zeggen dat Jacques Soedan stil is blijven zitten. Zijn ideeën zullen over niet al te lange tijd toch verwezenlijkt worden, zegt hij. Verder wil hij er niet over praten. Het enige dat hij na lang aandringen los wil lat enis dat er spoedig een keten van commer ciële stations op schepen in zee zal komen. Een ervan is enige dagen geleden begonnen in de buurt van Helgoland. Er volgen er meer. Zwitsers, Duitsers, Engelsen en Nederlanders hebben daartoe de koppen bij elkaar gestoken. Alles is volgens Jacques Soedan bijna rond. Waarom hij zelf een commercieel station wil beginnen? Jacques Soedan: „Omdat ons radio- en tv-bestel rot is. Dat weet ieder mens die een beetje redelijk denkt. Toch kan de radio een bijzonder groot goed zijn. Het wordt alleen verkeerd gebruikt. Nu wil ik helemaal geen Don Quichot zijn die zonodig moet vechten, maar er moet wel wat gebeuren. Ik zeg niet dat dat nu direct, op dit moment kan. Helaas niet. Maar ik ben ervan overtuigd, dat de generatie die na de ouwe- baasjes-van-nu, het bewind gaat voeren, wel verandering te weeg gaat brengen". Jacques Soedan zegt over veel informatie uit „radiostad" te beschikken. Daarop baseert hij ook al zijn uitspraken. Hij zegt te weten dat de „jongens" in Hilversum best anders zouden willen. „Maar ze moeten ervan vreten. En daarom durven ze hun mond niet open te doen. Ik zeg wel hoe het is. Mij maken ze toch niets". En dan barst Jacques Soedan los in beschuldigingen. Wel doordacht en bewust gezegd. „Wij worden een praatlandje. We hebben drie legale zenders. Maar geen van drieën brengt voldoende ontspanning. Er wordt gepraat en nog eens gepraat. Volgens officiële cijfers is meer dan zestig procent van het uitgezondene gesproken woord. Dat is vreselijk. Radio is er voor je ontspaning en niet om naar gepraat, en dat is dan netjes uitgedrukt, te luisteren. Er is grote behoefte aan een lichte- muziek-zender? Waarom maken ze er dan niet een van die zoge naamde legale zenders voor vrij!" Jacques Soedan haalt als hij dat gezegd heeft de schouders op. Het is het gebaar van iemand die een hopeloze situatie voor zich ziet maar er niets aan kan doen. „Toch moet je je niet bij al die tegenwerking neerleggen", zegt hij. En daarom is hij met iets eigens bezig. Veronica is voor hem geen alternatief. Hij noemt het station vulgair, met een onvol wassen geluid, speculerend op een te jeugdige groep luisteraars (van 12 tot 17 jaar) en slecht qua presentatie. Maar hij zegt ook dat in het land der linden éénoog koning is en dat daarom Veronica voorlopig zeker moet blijven bestaan. „Ik zou het betreuren als Veronica opgeheven zou worden", zegt Jacques Soedan, „maar ik geloof niet dat dat ooit gebeurd. Er zal van hogerhand heus niets tegen gedaan worden. Want dan zal er ongetwijfeld in die enorme moddertroep in -.radiostad" geroerd moeten worden en het is vrijwel zeker dat er dan koppen gaan vallen. Dan zouden er wel eens mensjes van hun stoel geknikkerd kunnen worden, die nou o, zo lekker zitten. De wet om Veronica te verbieden is er. Onlangs heeft de Europese Radio Conventie in Genève nog een brief aan de regering gestuurd met de bede die wet er nu eens door te drukken. Maar niemand doet het. Hij ligt klaar. Hoeft alleen maar getekend te worden. Het gebeurt niet!!" „Weet je, het hele omroep bestel moet op de helling. Zo snel mogelijk. Daarom gaan wij ook verder met ons werk. Er moeten zove'el mogelijk piraten zenders komen. Dan komt de discussie tenminste weer eens op gang. Hopelijk feller dan ooit. Dan gaat de hele zooi aan het rollen en dan zit er voor een nabije toekomst misschien nog wat goeds in de lucht. Overigens: dat woord piratenzender is een rot woord. Wij zijn helemaal geen wilde jongens. Wij zijn alleen een stel mensen die het beste met de radio en met de luisteraars voor hebben." H. v. R. De populariteit van „Country Joe and the Fish" is sinds het recente Amsterdamse optreden hier in Nederland behoorlijk gestegen. Geen wonder ook, want de ongewone sound van deze Amerikaanse popgroep, met invloeden van blues en oosterse muziek en omweven met vaak zeer ingewikkelde teksten, is het beluisteren dubbel en dwars waard. Ze hebben tot nu toe twee elpees gemaakt: „Electric Music for the Mind and Body" en ,,I feel like Fm fixing to die". De eerste elpee geeft hun bedoelingen weer, de tweede is een plaat die bijna bant van de emotie*. tijdens het Eucharistisch Congres in Bogota tot enkele uitspraken is gekomen, die „wanneer men ze beziet tegen de realiteit in de landen van Zuid-Amerika, treffend zijn door het gebrek aan werkelijkheidszin en de wereldvreemdheid, die eruit spreken." Volgens het artikel worden „juist zij, die armoede lijden, en die nog steeds in een geestelijke slavernij leven, hier eens te meer door de machtige Kerk verpletterd en nog dieper in hun ellende geduwd". Tenslotte wordt de Kerk een uiterst rechtse organisatie genoemd, terwijl zij volgens de schrijver juist een extreem-linkse beweging zou moeten zijn. Sleutelring biedt voorts de mogelijkheid aan leerlingen om advertenties te plaatsen. Cocon, Studentenvereniging Ve- ron, Sociale Akademie „Marken- daal", Breda. Het eerste nummer van het schooljaar bevat een uitvoerig aantal gegevens over het leven op de academie, bestemd voor de nieuwkomers. De redactie zegt: „Wij hebben een aardig overzicht in elkaar getimmerd". We kunnen het hier wel mee eens zijn. Misschien een tip voor andere bladen? In vier talen worden de studenten uit het buitenland welkom geheten. Dat wordt ook nog in een „vijfde taal" gedaan: „Wellkommen in Olland. Wij oop jullie fijn bij ons finden, ier op Maarkendal. Wij finden die internationale ook mooi". Onder het kopje „Breda bij nacht" wordt het stedelijk nachtleven geschilderd. De nieuwkomers wordt op bepaalde gelegenheden gewezen, die gerust te bezoeken zijn. De schrijver van het artikel gaat uit van de uitspraak van een groot geleerde, die eens heeft gezegd: „In een pilsje zitten zoveel calorieën, dat je op veertig pilsjes één week kan leven. Deze veertig pilsjes zijn weer gelijk te stellen met twee zakjes gesneden soepgroenten". Klimop, Jongstudentenclub „lil Vinea Domini", St.-Gertrudisly- ceum, Roosendaal. Twee bewogen stukjes over de moorden op dominee Martin Luther King en Robert Kennedy, geschreven door meisjes uit de derde klas, dienen als opening van het blad: „Moesten we zo wakker geschud worden? Zien we nu pas de ellende van de mensen?" Vietnam komt aan de orde in een artikel, genaamd „En 's nachts gil ik". De schrijver leeft zich in in het leven van een zeventienjarige in Zuid-Vietnam. Het is een aanklacht tegen de oorlog: behoudens enkele tussenpozen duurt de oorlog in Vietnam al bijna twintig jaai. Het normale leven voor een zeventienjarige is dan ook oorlog Sparkels, R.-K. Kweekschool St.-Antonius, Dongen. De school heeft het 75-jarige bestaan gevierd en dat is voor het orgaan aanleiding geweest om uitvoerig in het verleden te gaan grasduinen. De geschiedschrijving is verdienstelijk opgeluisterd met tekeningen en oude foto's. Het is inderdaad, zoals de hoofdredacteur opmerkt, een „exclusief" schoolblad geworden. Het telt liefst 81 pagina's. Deze zijn overigens niet alle gevuld met historie. Zo wordt als tegenhanger van de moderubriek een rubriek over bromfietsen begonnen. Een anoniem gebleven schrijver protesteert voorts tegen het feit, dat er niet over sex geschreven zou mogen worden. De redactie antwoordt hierop met de juichkreet: „Onze lijfspreuk zal in de toekomst worden dank zij jou: met meer sex meer copie". We wachten het volgende nummer van Sparkels nu maar af. Overigens maakt het blad wel een wat al te ernstige indruk. De Ark, Newman-Scholengemeen- schap, Breda. Dit blad geeft een overvloed aan grappen en grapjes. Dat gaat in dit geval misschien ten koste van het „schoollevenbeeld", zoals dat uit een schoolkrant kan spreken. We hopen met de redactie, dat er zich mensen melden, die in die redactie opgenomen willen worden, want het goed opgemaakte, verzorgde blad is het wel waard. De redactie wordt momenteel door twee leerlingen gevoerd Rompslomp, R.H.B.S., Breda. De helft van het papier wordt in beslag genomen door een uitgebreide kroniek, die je overi gens met plezier doorleest. De vredesbesprekingen in Parijs worden kritisch op de korrel genomen en er staat o.a. een leerzaam stukje in over moderne muziek. Wat dat laatste betreft, vraagt de schrijver zich af, of moderne muziek straks als cultuurvorm geboekstaafd zal worden of dat het altijd een wassen neus zal blijven Hij laat het antwoord verder aan toekomstige generaties over. Spetter, Roncalli College, Bergen op Zoom. Aanvankelijk had dit nog jonge blad het formaat van een wat lang uitgerekte briefkaart. De afmetingen zijn thans aanzien lijk vergroot. De beschikbare ruimte is dus uitgebreid. Spetter heeft zijn originele karakter echter behouden. Precies als De Sleutelring krijgen de leerlingen in het blad de kana om advertenties te plaatsen. De inhoud is rijk gevarieerd en verrijkt met vele illustraties. In een artikel over de NAVO zegt een leerling het volgende: „De NAVO is nu bereid de economische en culturele betrekkingen met de landen achter het ijzeren gordijn te verbeteren. Zij wil liever natuurlijk geen verdeelde wereld". Kontakt, Prof.'Zeemanlyceum, Zierikzee. Een eersteklasser geeft haar mening over de Vietnamese oorlog weer in niet mis te verstane taal. Een citaat: „Toen moest Hans naar een ver land vliegen, dat Vietnam heette en allemaal grote bommen op kleine hoofdjes van magere, arme kindertjes en nog magere vrouwen laten vallen. De arme Grietje huilde in haar fabriek alle kogeltjes nat". Kontakt brengt wel een overdaad aan gedichten, grappige en ernstige. Een van deze verzen, door een meisje geschreven, eindigt aldus: Bonk steun zucht Bloemen zweven door de lucht Heksen vangen mjj met water Ik word pater. (Van een onzer redacteuren) Hel aantal toegestuurde icboolkranten was dit keer minder dan gedurende de eerste keilt van het jaar. Vermoedelijk :al de wisseling van het school leer daar wel niet vreemd aan lijn. Over het algemeen valt het op, dat de belangstelling voor politieke en andere actuele gebeurtenissen toeneem. Ook de vrijmoedige kritiek op het leven der leraren, voorzover zich dat tenminste afspeelt binnen de muren van het schoolgebouw, bevindt zich in opmars. Dat zijn io twee algemene indrukken. De verschillende bladen, die bieronder de revue passeren, lijn geplaatst in een willekeurige volgorde. De Sleutelring, O. L. Vrouwely- oeum, Breda. Dit blijft een fris en origineel blad. Het brengt verbluffende denkertjes. Zoals tee: „Vroeger hadden de kinderen snotneuzen, nu is het net andersom". En een andere: „God s Me. Liefde is blind. God is blind", l Namens de redactie schrijft een I te redacteuren verder een niet I Bis te verstane kritiek op het I Vaticaan. Opgemerkt wordt, dat I de paus, het woord voerend

de Stem | 1968 | | pagina 23