IEVENSLIED IN „DE TRAPEES" Schooltje-spelen met een smartlappen*! publiek limonades „SbePJt boktoren trekken weg nit Zuid-Afrika I )e>relHd Civiele ziekenhuizen nu ook voor militairen Bontmantels WEGGEBLEVEN KUNSTROZEN QUIZZEN EREPALM MINISTER REORGANISEERT GENEESKUNDIGE DIENST K.W.J. tegen de Navo-bijdrage ene MOSKOU WIL OEFENINGEN IN ROEMENIë Harlingen ivordt uitgebreid J Bonn en Moskou onderhandelen over geregelde hichtverbindin£ n Uw en of 7940, graag noge- klein prijs. kleurspecialist te ons samen uitge- KEL met een SPORTGEBIED. IE: 28-11-'68 JUR DE STEM VAN WOENSDAG 27 NOVEMBER 1968 (Van een onzer verslaggevers) BREDA - Het Bredase vestzak- theater „De Trapkes" - bekend <an heel goede experimentele to- n9e|. en muziekmanifestaties - kondigde „een festival van het echte levenslied" aan. „Een persi flage op Het jeugdsentiment uit de jaren vijftig". Hef koddige gebeu- [e„( voornamelijk ondergegaan aan hun klungelige optreden van pe Nieuwe Lichtstad Melodisten" uil Eindhoven, groeide niet verder oil dan tot een avondje „schooltje- spelen". De hand van een Trapkes- habitué was op de avond van het grote feest gauw gevuld. Het begon allemaal veelbelovend. Een opgefrunnikte sfeer opgeroe pen door afwachtend zittend, han- aend, liggend publiek van vlekke rige langharige, nette besnorde, paarsdragende, oprispende, burger lijke, drinkende, geldarme, slonzige, super-mini en maxi dragende, be rde jongeren. De meesten leken -ued te kunnen oordelen over „de jaren vijf tig", waarin zij hun jeugd sentimenten vergaarden. Ondanks hun huidig vrijgevochten bestaan schenen zij die sentimentjes zo goed gecultiveerd te hebben dat ze hele maal niet in de gaten hadden dat de meeste programmapunten van de Eindhovense Melodisten helemaal niets met een persiflage te maken hadden, integendeel. Het begin leek goed. De band zette ontzettend vals een „tune" in. Iedereen glunderde: „Hè, hè, ein delijk eens 'n ongesoigneerde strike up na al die vlekkeloze inzetten". Acheraf bleek, dat de trompettist en klarinettist alleen vals konden spelen. Maar een kniesoor die daar I op let. De helft van de groep had zich in glanzende zachtroze en licht blauwe tuniek gestoken. Ondertus sen doet een eindexamenkandidaat van St.-Joost met zijn assistenten ontzettend z'n best zijn indrukken op de „gevoelige laag" vast te leg gen. - Manager Ruud Backx instrueert ega Cecile, die voor aanminnige caissière speelt, dat het Belgisch geld minder waard is geworden. Zij tast daarna als dat uitkomt minder diep in de rozerode buidel. Het is inmiddels duidelijk gewor den dat de onbedorven zangeresjes van het echte levenslied tegen de hoop en verwachting van manager Ruud in zijn weggebleven. Voorlopig willen de Trapkes-gas- ten dit gemis wel over het niet al tijd even goed gewassen hoofd zien. De meesten slaan dubbel van de lach bij het aanhoren van de titel van het lied, dat Maria Lapola ten gehore zal brengen: „Achterin het stille klooster". Boven haar hoofd draait wèl goed gevonden een hol met stukken spiegelend glas, waarvan men het meer gecivili seerde zusje in vele horecabedrij ven kan vinden. Terwijl Maria ook al zo als als het spreekwoordelijke roet angt, vraagt een laatkomertje of si] de entree ook op de rekening kan laten schrijven. Een ongepersi- ueerd „nee" doet haar terugkeren in de koude herfstlucht. Een droe- lenge knaap met rijlaarzen praat alsmaar voor z'n beurt. Twee hele IMge meisjes zitten alles „dom" te 'inden. De rook is ondertussen te snijden. En Maria krijgt een ovatie, 'aarom, haar gebaartjes waren ang niet ingestudeerd vals genoeg. hi ®apchester gebroekte „art- jurector is ondertussen in bruine ",ances een schilderij aan het op- n.uf1', c°nferencier van de wt? Melodisten is uit „het nn?eW''hyfhoven naar het goede Sa u a gekomen" (ha, ha, ha), ij» ons Johnny Foresyte voor. n?.y draagt een bakje kunstro- z® die aan- en uitfloepen. Mm fluit kunst- Ein- mtV er mee door kan. De enioJjn de groep neuriet mee. Het nmfiti ,e Melodisten vlekkeloos sten, «i10? a^gaah Er ontstaat een omv„ i ln een oude zeemanskroeg, daam onder elkaar. Maar rna is het weer over. kun CJaai' duizzon. Vinger opste- scho£„!nCe wiI doen- Alleen de Sfeen ontbreken nog. Vraag: alfabet eerste letters van het naamteAbcS?0lSend goede antwoord komt uiter aard niet en de _j_ury steekt zijn bordjes omhoog: één punt. Vraag: Welke Nederlandse plaats wordt een insekt als er een „e" wordt uitge laten. Zo waar, iemand weet het: vijf punten. „Jij hebt voorgezegd", ruziet een meisje. Onuitgenodigd rolt er plotseling een aangeschoten bejaarde kerel on der de schijnwerpers naar binnen. Vóór alles eist hij dat het licht uit gaat. Oud, grijs, tandeloos, maar met een uitstekend humeur steelt hij de show. De drummer van de groep voelt dat niemand nog aan dacht voor het Melodisten-optreden heeft. Geïrriteerd port hij de con ferencier met een trommelstok in de rug. Hannesend probeert de op geporde artiest de man met een grapje „dag Sinterklaas" de deur uit te krijgen. De oude man is echter al een speelbal van de jongeren geworden. „Waar blijft mijn cognacje?", informeert hij. „Geef die man een cognacje", brult de zaak. „Ja, maar daar moet sui ker in", roept de barjongeman. Zo'n bestelling wordt niet elke dag ge daan in „De Trapkes". De persiflerende groep gaat he lemaal door de mand als men su perserieus aan het programma voortborduurt. Men probeert het met kerstlied jes. In deze weinig gewijde omge ving komt er bij een jong meisje een gestameld „oooo" over de lip pen. Maria demonstreert een nieu we dans: de twist. De oude man („doe het licht uit") stoot zich aan de pikehouten knieën van Maria die wat losies in haar rok zit. Het moedige meisje uit Eindho ven probeert het nog eens met, een liedje. Haar zoetgevooisde badka- merstem komt in deze akoestisch minder geslaagde ruimte uiteraard niet helemaal tot z'n recht. De conferencier doet een nood greep: Een mopje over condooms. „Doe het licht uit", zoals de man al wordt genoemd, begint te zingen. Men besluit maar dat het songfesti val moet aanvangen. De bejaarde moet maar het eerst zingen. Maar opgejut door de jeugdige menigte begint de man vervelend te worden. Men blijft zich er mee amuseren De onontdekte zangtalenten blij ken dun gezaaid. Onder het boter mesje van de „art-director" komt langzamerhand een oubollig, be sneeuwd landschap te voorschijn. Twee knapen melden zich. Eén is te klein om bij de microfoon te kunnen. Na wat amusant geklun gel, ontsnapt de „Zuiderzeeballade" aan beider kelen. Ze krijgen de smaak te pakken. Halverwege ma ken ze het liedje jazzy. Het klinkt niet eens gek. Een lief, wiebelig meisje onder een grote pet komt naar voren. Weer een soliste in het festival der grote onbekenden. Dat blijven ze; ze zingen namelijk allemaal incog nito. „Wat ga je zingen zusje?", vraagt de accordeonist. „Wat is er met Lotje gebeura?" Op die melo die weet hij geen antwoord. Meer zanglustigen wagen de sprong naar De Trapkes-hitladder. 'n Licht-bele gen half vrou ivenkwartet brengt „Tulpen uit Amsterdam". Arm-in- arm deinen ze mee op hun eigen dreun. Een fijne persiflage, waar het pu bliek niet van terug heeft. Trap- kesmensen doen niet mee met dat genante gedein. Als de bejaarde man er na ver schillende cognacjes ook nog op staat de prijzen uit te reiken, krabt de jury zich letterlijk het hoofd. De tweede prijs (een blikje smac) is voor het meisje-met-de-pet. Ze smak-zoenen er op los. De man Een ster op de Trapkes-smart- lappenhitparade. Wample zingt „Wat is er met Lotje gebeurd?" schijnt er vanuit te gaan dat niet het blikje, maar het meisje de prijs is. Het half vrouwenkwartet gaat met de erepalm strijken: een kunst bloem in dito potje. Het duizelt de prijsuitreiker even. Lang genoeg om de winnaressen in staat te stellen er vandoor te gaan. Het huisorkest probeert het met jazz. De huishond Cola probeert z'n poten voor z'n oren te krijgen. In de pauze blijkt manager Ruud niet voldoende glazen te hebben. „Iets vlugger drinken en glas terug geven". Het kunstwerk van de „art-direc tor" wordt verloot. Kwasi-noncha- lant houden de meesten hun ogen strak op hun nummers gericht. „Nummero veertig". De conferencier heeft nog een paar platte mopjes en het orkest gaat nog eens op de kerstzangtoer. Daarna: „Lieve broeders en zusters, we hopen dat u genoten heeft van ons leuk program". Een zielig ein de. De gelukkige winnaar van het schilderij valt uit z'n Trapkes-rol. Hij vraagt of de „art-director" het zwarte kruis op het schilderij wil wegwerken. Hetgeen gedwee wordt uitgevoerd Manager Ruud: „Die jongens uit Eindhoven doen het voor de eerste keer, weet je wel. Alleen, zo maar voor De Trapkes, weet je wel. Dat doen we de laatste tijd steeds meer. Het publiek zelf laten meewerken en zo, weet je wel". P. G. (ADVERTENTIE) .wu. :-'52k - r:: :y, ,t< (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De militaire genees kundige dienst wordt gereorgani seerd. Enige hospitalen zullen ver dwijnen en een toenemend aantal militaire patiënten zal in burgerzie kenhuizen worden opgenomen. Mi nister Den Toom heeft hiertoe beslo ten naar aanleiding van een rapport van de commissie-Drijber. Inmiddels is al besloten het Cen traal Militair Hospitaal in Den Haag te sluiten. Verwacht wordt, dat deze sluiting vóór 1 juli 1970, maar mo gelijk al eerder, zal plaatsvinden. Als eerste maatregel zijn inmiddels de met t.b.c. besmette militairen uit het sanatorium in Amersfoort naar „ge wone" sanatoria overgebracht. Bin nenkort zal ook een beslissing wor den genomen over het al dan niet handhaven van het Overveense Ma rinehospitaal. De commissie-Drijber is voorstander van sluiting van deze beide hospitalen. Minister Den Toom aarzelt echter nog, omdat eerst moet worden onderzocht of er elders ruimte kan worden gecreëerd voor poliklinisch werk. Hierbij wordt ge dacht aan het militair hospitaal in Utrecht of eventueel andere ruimte in Den Haag. Het ministerie van De fensie heeft een werkgroep gefor meerd, die hiernaar een onderzoek instelt en binnen enkele maanden rapport zal uitbrengen. De commissie doet verder onder meer het voorstel om een nieuw mo bilisabel hospitaal te maken, met een EINDHOVEN (ANP) De inter nationale werkgroep van de Katho lieke werkende Jeugd in Nederland, heeft een telegram aan premier De Jong gezonden. Daarin verklaart de K.W.J., die in vergadering bijeen is in Brussel, zich bezinnend op de inhoud van de men selijke mogelijkheden ten aanzien van de leniging van humanitaire no den, fel gekant tegen de defensie politiek. „Immers, het intercontinen taal menselijk geluk en existeren mag nimmer de dupe worden van een financieel weerzinwekkend besluit om 225 miljoen gulden extra te be steden aan de NAVO", aldus het te legram. capaciteit van vijfhonderd bedden. Dit als compensatie voor het verlies aan „oorlogsbedden". Ook hierover heeft minister Den Toom nog geen besluit genomen. In een brief aan de vaste Kamer commissie voor Defensie zet minister Den Toom uiteen voorstander te zijn van een hechte coördinatie tussen de medische onderdelen van de drie le geronderdelen. Dit is naar het oordeel van de bewindsman te bereiken door het voeren van een gemeenschappe lijk beleid in de Militaire Geneeskun dige Raad en door het laten samen vallen van gemeenschappelijke werk zaamheden in de lagere onderdelen. (ADVERTENTIE) Een klasse apart omdat we ze zelf maken Dus ook meer service en voordeliger BREDA: Ginnekenweg 35, tel. 36834. ROOSENDAAL: Hoogstraat 32, tel. 37503. NEW YORK (AFP) Rusland tracht Roemenië ertoe te dwingen gezamenlijke oefeningen met Rus sische militaire eenheden op zijn grondgebied toe te laten, zo meldt het Amerikaanse weekblad „Newsweek". Het blad meldt van diplomatieke, zijde te hebben vernomen dat de Roe menen nu in beginsel hebben inge stemd met het houden van gezamen lijke manoeuvres, maar wel precies willen weten wanneer de Russische troepen na afloop van de oefeningen het land weer verlaten. (ADVERTENTIE) J^PfAD (AP) Dr. Hy. veelom de directeur van de niek v!lï de verzorgingskli- huis Grote-Schuurzieken- pla«ingaaWft enïStet hartTr- 'ersiteit van K UUeit Va" de tand ^aaPstad, heeft be- talijlt om33 r -C'at '"-i "hoofdza- Ziial.!\f.-, e'ie netlenen" uit 'rekken 3 8aar de za' ver- „Ik gelo-of werkelijk niet, dat er althans in de nabije toekomst enige verbetering van betekenis zal komen in de apartheidspolitiek". Eerder in dit jaar is reeds de spe cialist-chirurg uit het Grote-Schuur- zieken-huis, dr. Raymond Hoffenberg uit Zuid-Afrika vertrokken nadat een verbod krachtens de wetten ter onderdrukking van het communis me hem de voortzetting van zijn werk onmogelijk werd gemaakt. In het begin van het komende jaar zal Gordon professor in de medi sche genetica en adjunct-professor in de interne geneeskunde worden aan de Mayo Brother Clinic te Ro chester in Minnesota. Gordon zei, dat „de geweldigo kos ten van het in stand houden en con troleren van een apartheidsstaat" slechts weinig geld overlaten voor wat geleerden nodig hebben en voor gezondheidsproblemen. Als gevolg hiervan behoren Zuid- afrikaanse geleerden tot de slechtst betaalde ter werel-d en liggen zij enkele spectaculaire fpiten uitgezon derd achter De gezondheidstoe stand van het merendeel der Zuid- Afrikanen is wat men in een onder ontwikkeld land zou verwachten", aldus Gordon. „In de toekomst zullen de gezond- heidsnoirmen nog meer achteruit gaan door het gebrek aan geschool de mensen en de onvoldoende aan dacht die wordt geschonken aan mo derne methoden ter bevordering van de gezondheid en het voorkomen van ziekten. Zuid-Afrika zal door de verkeerde besteding van zijn midde len en het wegtrekken van zijn des kundigen medisch een achterlijk land worden". Gordon betoogt, dat Zuid-Afrika tengevolge yam de apart heid een „volkomen onvoldoende ge bruik" maakt van zijn menselijk po tentieel, om-dat het uitsluitend put uit zijn naar verhouding klein aantal van 3,5 miljoen blanke inwoners voor de opleiding van geneeskundi gen en wetenschapsmensen. „Zij kunnen eenvoudig niet afdoen de zorgen voor een bevolking van 18 miljoen mensen. Het verstandige alternatief zou zijn, betere opleidings mogelijkheden te verschaffen aan de niet-blanke bevolkingsgroep, zodat deze groep het land meer dokters kan verschaffen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beernink heeft bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend dat beoogt het grondgebied van de gemeente Har lingen belangrijk uit te breiden met delen van de gemeenten Franekera- deel, Barradeel en Wonseradeel. Daardoor zal Harlingen er tevens 810 inwoners bij krijgen. Door een en ander zal het inwonertal van Frane- keradeel dalen van 4675 tot omstreeks 3900 inwoners. Als gevolg daarvan zal Franekeradeel volgens Gedepu teerde Staten van Friesland moeten worden opgeheven. Het C.N.V. heeft, zoals u gisteren in de krant hebt kunnen lezen, ge pleit voor werktijdverkorting óók voor dienstplichtigen. Die werken, met oefeningen, wachtdienst en brandpiket meegerekend, aanzienlijk langer dan 48 uur per week en het burgerpersoneel hoeft maar 43 en driekwart uur per week te werken. Daat zit wel tvat in, ben ik ge neigd te zeggen. Ik vraag me „bij zulk soort dingen" wél altijd af, wat ze op defensie daarvan nu zullen vinden. Dat ze zeggen: Akkoord, doen we, dat wil er bij mij niet in. Daarvoor gaat in het leger alles te langzaam, Maar wat dan? Zeggen ze: onzin? Of: over een paar jaar wel eens zien? Straks wil het CNV met de minis ter nog cao-onderhandelingen gaan voeren, want salaris hebben de dienstplichtigen óók niet. In de Philips Koerier las ik een stukje van iemand die met weemoed terugdenkt aan het Eindhovens dia lect, dat hij in zijn kinderjaren sprak. Hij noemt in dat stukje een aantal prachtige woorden, die nu bijna he lemaal verdwenen zijn. Ik noem er enkele voor u. Een „schöttelslet" is een vaatdoek (kom tegenwoordig eens om zo'n woord). „Haffelen" is iets alsmaar met de handen betasten en dan weet u meteen wat een „haffelkatje" is als je dat tegen een meisje zegt. De Brabanders zijn trouwens al tijd vindingrijk geweest in het benoe men van vrouwspersonen. In het Eindhovense dialect werd „hollewaai" gebruikt voor een vrouw, die het al lemaal niet zo nauw nam. En een „ruurumster" was een druk doende vrouw. De schrijver in de Philips Koerier noemt enkele woorden, die ook hier en daar in West-Brabant (misschien ook in Zeeland?) nog wel voorko men. „Steggelen" bv. is ruzie maken, „poeliepek" is dropwater, „melling" merel. Een voor mij onbekend woord is „simmenariejen", wat iets uit het loonzakje achterhouden betekent. In Nijmegen zijn het afgelopen weekeinde de wedstrijden in het „tönneskes-proaten" gehouden. Car- navalvierders zullen begrijpen, dat dat hetzelfde is als wat in Limburg „buuttereedeen" heet en in Breda de wedstrijd om de „grootste mauwerd". Iemand die als frater Venantius op trad, zei in Nijmegen: „Laatst zei de Suup: trek je niets aan van die en cycliek. Die is alleen voor gehuwden". En deze mag er ook zijn: „In Nij megen halen ze het huisvuil op in plastic zakken. Dan blijft het langer vers". In een dorp in Saarland heeft een 21-jarige caféhoudster zich laten kaalscheren uit protest tegen de „walgelijke verbintenis" van Jac queline Kennedy met Onassis. Ik vind het maar een vreemde we reld, waar in wij leven. Er gebeuren soms merkxoaardige dingen. Gisteren bijvoorbeeld. Ik liep in het donker te wandelen, toen ik opeens een he vig vleugelgedruis hoorde. Een grote witte vogel met schitterende rode ogen bleef vlak boven mij zweven, zonder zijn vleugels merkbaar te be wegen. „Goedenavond", zei hij, „duistere tijden breken aan". Ver volgens 'vloog hij snel weg onder het zingen van „Maria te minnen, wat zalig genot". Nu vraag ik u. MERIJN O BONN (DPA) Binnenkort be ginnen officiële besprekingen tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie over een geregelde luchtverbinding tussen beide landen. Het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken heeft meegedeeld, dat op 9 december een Russische de legatie in Bonn wordt verwacht. Niet-officiële besprekingen zijn reeds enkele maanden lang gevoerd. Zij zijn tot dusver gestrand op de Russische voorwaarde, dat in een luchtverbinding tussen Frankfort en Moskou bet Oostberlijnse vliegveld Schönefeld opgenomen moet worden. De Westduitse Lufthansa wil de ver binding evenwel over Praag leiden. De voorgenomen verbinding zou door de Lufthansa en de Russische maatschappij Aaroflot onderhouden worden.

de Stem | 1968 | | pagina 7