advies voor leerplan van vier instituten in bisdom breda Seksuele opvoeding op r.-k. la brand bij fitwell in goes scholen Bath is tevreden G. van Fa stenhout ontving zijn prijs nu schade wordt vergoed Sluise 20.000ste cursist In gesprek met Minder zacht Drs. W. Lockefeer Seksuele opvoeding in mensen- Overleg Verdachten klokke laf faire tsSP-TteSfsa T3°W0"e„eten geheeI dro°g et" eCClMOkanS °Peen Eigen houding Hulpteam Snoep lekker en gezond Kwaliteitslekkernijen Schip op sluismuur gelopen in Wemeldinge Twee verkeers slachtoffers in Middelburg GEMEENTERAAD Begrenzing met Terneuzen op kaart Axel onduidelijk BERAAD BIJ VAN OORD GOEDE RUIMTELIJKE ORDENING Beraad van Oord Bath juicht F ractievoorzitter s willen praten over herindeling Sas van Gent DE STEM VAN WOENSDAG 27 NOVEMBER 1968 3 L, Enige tijd geleden is uit publika- ties duidelijk geworden, dat ka tholieke scholen voorop gaan in het verwerken van seksuele in formatie in hun leerprogramma's. Men zal het daarom misschien niet verwonderlijk vinden, dat het nu vier katholieke instituten zijn die met een concreet advies zijn geko men voor seksuele opvoeding op de scholen. Dit, zoals men elders kan lezen, in het bisdom Breda. Toch kan men niet ontkennen, dat daar een zekere durf voor nodig is geweest. Alles wat met seksualiteit te maken heeft ligt (nog steeds) in zekere mate in de sfeer van het ta boe. En praktische consequenties uit vrijwel algemeen aanvaarde theo rieën worden (ook nog steeds) met de nodige reserve ontvangen. De makers van bovengenoemd advies zullen er dan ook wel reke ning mee gehouden hebben, dat ze weerstanden zullen ooroepen. Zo wel onder de ouders als in onder wijskringen. Het rondetafelgesprek dat De Stem enige tijd geleden heeft georganiseerd over het thema sek suele opvoeding, heeft voldoende duidelijk gemaakt dat er op dit punt geen eenstemmigheid van mening bestaat. Wel als het gaat over het principe van seksuele opvoeding en informatie, maar niet als de prakti sche uitwerking in het geding komt. Is die opvoeding een zaak van thuis? Of van de school? Of van thuis èn de school? Hoever moet en kan de informatie gaan? De adviesmakers hebben geoor deeld dat nu het moment er is om de verworvenheden van jarenlang praten te gebruiken om iets te doen. En het resultaat, hun advies, getuigt van inzicht. Het geeft namelijk de twee belangrijkste partijen, ouders en onderwijskrachten, inspraak naar behoefte. Bovendien hebben zij er voor gezorgd, dat schoolteams, die het advies gaan volgen en hope lijk zijn ze dat allemaal verze kerd kunnen zijn van voorlichtinq en hulp. Het advies lijkt een mijlpaal in de onderwijsgeschiedenis te zijn. (Van een onzer verslaggevers) AIA Gisteravond om om- L !l elf is een ST°te uitslaan- wd °nlstian in het complex de Fitwell regenkledingindustrie •v. aan de Oostsingel te Goes. Het greep zeer snel om zich heen. en S? rai)dweer, ging met man een iS e vlammen te lijf. Er was Personne l, publieke belangstelling, niet i^J j ""gelukken hadden zich met voorgedaan. (Van een onzer verslaggevers) BREDA lil de loop van deze weck wordt, zoals op de voorpa gina vermeld, namens vier insti tuten in liet bisdom Breda aan alle katholieke lagere scholen in het bisdom een advies toege stuurd over invoering van sek suele opvoeding op die scholen. De vier instituten die het advies hebben opgesteld zyn de Dioce sane Ouderraad, het Diocesaan Instituut voor Huwelijk en Ge zin, het Instituut voor Jeugdziel- zorg en de Katholieke Onderwij zershond in het bisdom. Zij willen daarmee bevorderen dat elke katholieke lagere schooi aange paste seksuele opvoeding in het leer plan opneemt. Op korte termijn min stens in de hoogste twee klassen, de vijfde en de zesde. Naarmate het team van leerkrachten zich meer met de leerstof vertrouwd heeft gemaakt kan die geleidelijk aan in lagere klas sen ook gepresenteerd worden. Met het uitbrengen van dit advies wordt in het bisdom Breda op tot nu toe unieke wijze aandacht ge vraagd voor de seksuele opvoeding en informatie. Het advies is een vervolg op een map „Seksuele opvoeding en voorlichting" die een werkgroep van het Kath. Nat. Bureau voor Geeste lijke Volksgezondheid ongeveer een jaar geleden heeft uitgebracht. Het verwijst ook naar die map en is in samenwerking met dezelfde werk groep tot stand gekomen. 'i6UaIEH DA1J (^NP) De 37"ia- K. uit Am T 6 47"iarige Gerrit H. geaSS ?'-die vr«dag wer- mensenSu ïdJn. verband met de %en uit rw u re van vluchte den watrk" uroPa naar het Wes- Paspoortn» ^..vervalste Nederlandse arrest. Z1"'n gebruikt, blijven in Minderen! °®18nn en °ok cini-r,,- af en toe buien De w!Sr,annS"n- gemiddeld^ruiWchten in cijfers v°w donderdag! Nederla"d luiden max!?temnf' procent; min.-temp. .en normaal. v.an '°f 4 graden Periode van'miJ13115 °P een droge Cöll; kans cm ns '2 uur: 60 pro- Tijdag®eervooruitzichten 2fttV 10 i zijn voor 5" Wax.-tem'50 pro"ent; min.-temp. s) "s °P een drno,> Ueks norm"al; slns'2 uur-7Q f pen°de van Sehpoi j. 1 'u Droepnt- i, min- 7 12 uur- 7n perio- Uitgangspunt bij dit alles is ge weest, dat de ouders in de seksuele opvoeding een allereerste taak heb ben, maar dat het onderwerp in het leerplan van de scholen niet mag ontbreken. De katholieke school, waar het in dit geval dus over gaat. mag zich niet a-seksueel opstellen. De namen van de vier instituten die samen het advies hebben uitge bracht maken duidelijk, dat hier geen scheiding gemaakt wordt tussen het aandeel dat de ouders en het aan deel dat de scholen in de seksuele opvoeding hebben. Integendeel, het advies gaat ervan uit, dat er, bij voorbeeld via oudercomité's of ouder avonden, overleg tussen ouders en school moet zijn, zowel over de aan vaarding van de seksuele opvoeding in het leerplan al3 over de wijze waarop de stof in het leerprogram- Lang niet alle katholieke lagere ma van de school wordt opgenomen, scholen, ook niet in het bisdom Bre da, zullen nog behoefte hebben aan deze aansporing om tot het geven van seksuele informatie over te gaan. Maar er zijn er ongetwijfeld nog wel. Bovendien kan voor alle scholen en voor alle onderwijskrachten deze handreiking van vier bisdommelijke instituten een steun zijn bij het in voeren of verbeteren van de wijze waarop de seksuele opvoeding in het leerprogramma verwerkt wordt. Als doel van een leerplan seksuele opvoeding wordt in het advies ge noemd: bevorderen dat de leerlingen, aangepast aan hun leeftijd en bevat tingsvermogen, niet alleen kennis op doen van menselijke seksualiteit en vruchtbaarheid, maar die tevens als menselijk en menswaardig leren aan. vaarden, waardoor een basis gelegd wordt voor het aanvaarden van ver antwoordelijkheid voor hun eigen houding in de toekomst. Dit zou niet moeten gebeuren in een tevoren ge prepareerd opzettelijk te geven les uur, maar op die momenten in het schooljaar waarop zich een gunstige gelegenheid voordoet. En dat zou in bijna alle lessen kunnen gebeuren, zowel bij het geschiedenisonderwijs als bij catechese of aardrijkskunde of andere lessen. Als leerstof wordt verwezen naar de onderwerpen moederschap, ge slachtelijke rijping, vaderschap behalve biologisch ook psychisch en sociaal bezien en de seksuele ethiek. De samenstellers van het advies menen dat onderwerpen als voor behoedsmiddelen, geslachtsverkeer voor het huwelijk en gezinsplanning in het leerplan van scholen voor voortgezet onderwijs zeker zouden moeten voorkomen. Maar ze vinden ook, dat dezelfde punten in overleg met de oudercomité's in de leerplan nen van de lagere scholen kunnen worden opgenomen. Ze hebben daar bij o.a. het oog op de in te voeren wet op de verkoop van voorbehoeds middelen. 40 procent. Reeds langer was in het bisdom Breda een getraind team ongeveer twintig gehuwde dames en heren werkzaam om ouders en onderwijs krachten van advies te dienen op het gebied van seksuele opvoeding. Dat zelfde team is nu ook beschikbaar en is zelfs bereid om tijdens de school uren in het lesprogramma mee te werken. Bovendien gaat het Katho liek Pedagogisch Centrum in Den Haag vijfdaagse kadercursussen or ganiseren voor mensen die bereid zijn ouders en leerkrachten bij de seksuele opvoeding en informatie te helpen. (ADVERTENTIE) Gistermiddag is bij het binnen varen van de Oostsluis te Wemeldin ge de duweenheid Deo-Gratias met de duwbak Huub op de sluismuur gelopen. De 1700 ton metende met erts ge. laden Huub liep hierbij averij op en maakte water. Met behulp van het bergingsvaartuig Zeeleeuw werd het water weggepompt, waarop het vaar tuig naar de zijhaven te Hansweert werd gesleept. Daar zal door de be manning van de Zeeleeuw een nood- reparatie worden aangebracht. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Dinsdagmii ag verloren twee personen tijdens ver keersongelukken in Middelburg het leven. Omstreeks twee uur 's mid dags verongelukte de 85-jarige wedu we L. L.-van G. uit Middelburg op de voetgangersoversteekplaats bij de Lange viele-Buitenbrug. De weduwe stak vlak voor een na derende, met puin geladen vrachtwa gen over. De chauffeur, W. de P. trachtte door hevig remmen een on geluk te voorkomen. De weduwe werd evenwel gegrepen en op slag ge dood. Om half zeven 's avonds veronge lukte een bromfietser, wiens identi teit nog niet was vastgesteld, op de Boelendaleweg. De bromfietser wil de een postauto passeren, die stond te wachten om een naderende vracht, wagencombinatie doorgang te verle nen. Hierbij raakte de bromfietser het portier van de postwagen, waar door hij onder de aanhanger van de vrachtwagencombinatie terechtkwam De vrachtwagenchauffeur, die van het gebeuren kennelijk niets gemerkt heeft, reed door in de richting Vlis- singen. De bromfietser werd op slag gedood. De gemeentepolitie van Mid delburg verzoekt eventuele getuigen van dit ongeluk contact op te nemen met het politiebureau. (Van onze radio- en t.v.-redactie) DELFT Mejuffrouw C. de Broek, bedrijfsleider bij een firma voor huishoudelijke apparaten in Sluis heeft zich aangemeld als de 20.000ste cursiste voor de cursus „en France avec Nicolas". Voor Teleac is dit een bijzondere gebeurtenis, want met uitzondering van de cur sus „Pech onderweg" werd niet eer der een zo groot aantal cursisten voor één cursus ingeschreven. Men heeft dit feit niet ongemerkt voorbij laten gaan. In haar woning aan de Kaaistraat in Sluis werd mej. De Brock verrast met enkele ge- sohenk-em. Bovendien ontving mej. De Broek een uitnodiging om naar de studio in Delft te komen voor het bijwonen van een opnam^ van één van de lessen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Tijdens de gisteravond ge houden vergadering van de Axelse gemeenteraad heeft de heer D. J. Og- gel erop gewezen, dat op de kaart van een eventuele nieuwe gemeente Axel (samengevoegd met Koewacht, Zuid- dorpe en Overslag) de begrenzing met Terneuzen niet voldoende is aan gegeven. Een juiste aanduiding achtte hij van belang met het oog op het mo gelijke amendement van het wets ontwerp betreffende de gemeente lijke herindeling van Zeeuwsch- Vlaanderen. De voorzitter, burgemeester Van Dijke, antwoordde dat dit een zeer in gewikkelde materie is, die niet zon der allerlei instanties geregeld kan worden. Hij stelde de raad voor deze kwes tie in handen te stellen van b. en w. waarmee de raad instemde. De heer Oggel vestigde ook de aandacht op de ontbrekende of onvoldoende straatverlichting in de Axelse wijken Sassing en Ronde Putten. In de huisvestingscommissie werden herbenoemd mevrouw L. Hoorman Silvester en de heren Cornells Jan van den Bos, Marie Jan en J. van den Berg, J. H. Bouman en J. J. van de Velde. De raad besloot aan de eerste Zeeuwsch-Vlaamse aero-club een eenmalige subsidie van f 500. te verlenen. Voorts gaf de raad zijn goedkeu ring aan verscheidene voorstellen van b. en w. tot aankoop en verkoop van percelen grond in Axel. (Vervolg van pagina 1) Prof. Van Dijk besliste in zijn von nis, dat in deze kwestie „in beginsel sprake is van een onrechtmatige daad". De president erkende, dat de transporten mijnsteen waardoor, zoals eerder gemeld, de schade is ontstaan nodig zijn voor de aanleg van de werkhaven ten behoeve van het toekomstige Schelde-Rijnkanaal en dat dat een algemeen belang is. Maar de N.V. Van Oord moet, vol gens de president, ook rekening hou den met de schade die ontstaat of kan ontstaan als gevolg van de werk zaamheden. De president ried de partijen aan een onpartijdige instelling te hulp te roepen bij het bepalen van de schade en de vaststelling van het oorzakelijk verband tussen de tran sporten en schade aan de woningen. Een woordvoerder van de firma Van Oord verklaarde, dat de direc tie vandaag, in overleg met haar raadsman mr. W. P. M. Van der Loo uit Den Haag, haar standpunt nader zal bepalen. In Rilland-Bath heerst een juichstemming. „Ook de kleine man kan dus in Nederland zijn recht nog vinden", oordeelde de echtgenote van de arts J. A. Kamps die in de raad zitting heeft namens Gemeen tebelang. De firma Van Oord gaf als haar opinie, „dat zelfs de eisers deze uit spraak niet hadden verwacht". Een woordvoerder verduidelijkte de me ning van zijn firma: „Ons werk ge beurt in het publieke belang. Wat rest ons aan mogelijkheden, als we niet van de publieke weg gebruik mogen maken. Voortdurend hebben we ons best gedaan de overlast zo gering mogelijk te houden. Met twee busjes lieten we de kinderen van de mensen van Bath naar school gaan. We konden geen omweg maken, om dat een gedeelte van de weg op die omweg n.l. daar waar het kanaal komt te liggen ontbreekt. En 35 km omweg is toch werkelijk te veel van het goede. Bovendien blijven de wegen dan eenzelfde overlast onder vinden. Een praktisch alternatief ontbreekt. Wij willen doorwerken met een minimum aan overlast. Daarover beraden wij ons woens dag." „Mocht de tegenpartij in beroep gaan, in dit geval bij het gerechtshof in Amsterdam, dan zijn daar weer ettelijke weken mee gemoeid", aldus de raadsman van de eisende partij (de bewoners van Bath), mr. E. H. A. Schute uit Bergen op Zoom. ,,Uit de motivering zoals ik die telefonisch tot mijn beschikking heb gekregen, meen ik te kunnen concluderen, dat het vonnis bij voorraad uitvoerbaar is, d.w.z. dat we een dwangsom kun nen eisen van 5.000,voor iedere dag, dat de transporten voortduren, zonder dat een aanbieding is gedaan de schade te vergoeden, ook al zou hoger beroep worden aangetekend. Door aanbieding van vergoeding der schade ontvalt de onrechtmatigheid. Er waren wel degelijk alternatieve oplossingeneen omweg maken of vervoer per boot. Van het aanrichten van schade heeft men zich niets aan getrokken", aldus mr. Schute. In die laatste opvatting wordt hij bijgevallen oord mevrouw Kamps uit Bath, een der belanghebbende ge dupeerden. „Wij begonnen deze pro cedure met 28 belanghebbenden. Heel vlug waren het er 32. En zouden we nu aan de mensen vragen, wie er zo al schade hebben geleden door deze transporten, dan kwamen we op z'n minst tot een aantal van 52". Me vrouw Kamps vervolgt Als gemeenteraadslid wil ik er graag aan herinneren, dat ook de we gen in Bath enorme schade hebben opgelopen. Daarover is nog geen ge ding aangespannen. De wegen zijn door het vervoer van mijnsteen op veie plaatsen verzakt. Ze zijn, met diepe, verraderlijke kuilen erin, spekglad. Voor een bromfietser is het niet doenlijk er overheen te rij den. En wat voor de woningen geldt, n.l. aanbieding van te vergoe den schade, moet toch ook voor de weg gelden. Ik ben blij, dat recht gedaan is, dat wij niet helemaal opgehangen zijn aan een algemeen belang in dit geval het Schelde-Rijnkanaal. Boven dien is dat niet eens een algemeen belang, maar voor negentig procent een rölgisch belang Fijn, dat daar niet ons hele dorp aan opge hangen wordt". De prijs wordt uitgereikt door de commissaris van de koningin mr. J. van Aartsen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De kunstschilder Geert van Fastenhout heeft dinsdag middag in het Zeeuws Museum in Middelburg uit handen van de com missaris der koningin, mr. J. van Aartsen. de provinciale aanmoedi gingsprijs Jong Zeeuws Talent ont vangen. Prof. A. Hammacher, voor zitter van de beoordelingscommissie had er eerder op gewezen dat het werk van Van Fastenhout op de com missie een diepe indruk had gemaakt. Men was getroffen door de conse quent doordachte en op zeer persoon lijke wijze uitgewerkte ruimtelijke vi sie. De voordracht van deze commis sie ad hoe vermeldde verder „Van Fastenhout weet zijn gedachten en bedoelingen gaaf en direct en in en kele elementen met een hechte struc tuur uit te drukken. Er gaat daar door van zijn werk een sterke span ning uit dat nog wordt versterkt door het bijzondere kleurgebruik". Na een zorgvuldige selectie heeft de commis sie behalve dat van Van Fastenhout ook het werk van de Middelburgse beeldhouwer Nico van den Boezem voor een slotbeoordeling in aanmer king laten komen. Men stond hierdoor uiteraard voor een moeilijkheid bij de beoordeling te moeten vergelijken tussen schil derijen en beeldhouwwerken. Ofschoon de commissie, zo rappor teerde prof. Hammacher, door het werk van Van den Boezem zeer ge troffen was, bleek het toch niet hele maal aan kritiek te kunnen ontko men. In totaal hebben vijftien jonge Zeeuwse kunstenaars naar de prijs meegedongen. Mr. Van Aartsen herinnerde eraan, dat de prijs thans voor de eerste maal wordt toegekend in de groep schilder- grafische en beeldhouwkunst. Vorig jaar toen de aanmoedigingsprijs was ingesteld, viel de keuze op de jonge musicus Daan Manneke. Na de ont vangst van de prijs, een bedrag van vijftienhonderd gulden, zei de heer Van Fastenhout kort en krachtig: „Ik ben er blij mee. Het zal voor een aansporing zijn voort te gaan met de ontdekkingsreis die de schilderkunst voor mij betekent". Het echtpaar Van Fastenhout werd hierna met deze bekroning gelukge wenst door mr. dr. A. Mes, voorzitter van de Zeeuwse Museumstichting en voorzitter van de Zeeuwse Culturele Raad. De bijeenkomst, die door een groot aantal genodigden werd bijge woond, werd besloten met een korte voordracht over de aspecten in de mo derne schilderkunst door de heer Hammacher. Vervolgens bezocht het gezelschap de tentoonstelling, even eens in het museum, waar op advies van de beoordelingscommissie behal ve doeken van Van Fastenhout ook werk is te zien van Nico van den Boezem, Bern d'Armagnac, Gerrit Dekker, George Degenhart, Jan Haas, Jan Juffermans, Guido Metsers en Henny Weyerman-Huser. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT -L Naar aanlei ding van de Memorie van Antwoord van de minister die tijdens de vo rige gemeenteraadsvergadering werd behandeld is contact opgenomen met de fractievoorzitters van de Eerste en Tweede Kamer waarin de standpun ten van Sas van Gent inzake de her indeling nog eens uitvoerig uiteen gezet werden. Als reactie hierop heeft de CHU medegedeeld eventueel in samen werking met ARP en KVP gaarne hiervoor een nadere bespreking te hebben. Democraten '66 nodigde eveneens het gemeentebestuur uit voor een oriënterend gesprek. Van de zijde van de VVD werd verno men dat zij een delegatie zouden stu ren eventueel samen met de KVP cm zich ter plaatse te oriënteren en de standpunten van het gemeente bestuur van Sas van Gent te verne men. „DE KVP-Zeeland is geen radicale KVP. Dat betekent bepaald niet, dat er bij ons geen plaats zou zijn voor radicale denkwijzen. De KVP is nu eenmaal een volkspartij, waarin alle stromingen die bij onze leden leven vertegenwoordigd zijn. Maar de Zeeuwse mentaliteit verdraagt geen al te plotselinge veranderingen. De Zeeuw heeft rust nodig om te den ken, hij haakt niet zo gemakkelijk naar iets nieuws. Dat wil ook weer niet zeggen, dat de Zeeuw ouderwets of conservatief zou zijn. Kijk maar naar de mechanisatie in de Zeeuwse landbouw. Aan de andere kant ge loof ik dat wij als KVP-demacraten een les kunnen trekken uit de radi cale shocktherapie die niet zonder effekt is gebleven. Deze stroomver snelling is aan de KVP-Zeeland niet zonder meer voorbij gegaan." AAN het woord is drs. W. L. A. Locke- jeer, voorzitter van de kring Middel burg van de KVP. „Als KVP-Zee land zijn we met negen zetels de op een na grootste fractie in de Provin ciale Staten. Deze positie brengt een grote medeverantwoordelijkheid mee ten aanzien van de ontwikkeling van Zeeland. Het optimale gelijk van de bevolking bewerkstelligen staat daar bij op de eerste plaats. De werkgele genheidsmogelijkheden dienen zo veel mogelijk uitgebuit te worden." TERUGKOMEND op de afscheiding der radicalen wil de heer Lockefeer duidelijk stellen, dat de KVP (offi cieel heten we dan wel de Kring Middelburg van de KVP) zich achter het landelijk partijbeleid schaart. „De Zeeuw staat stevig op zijn grond, dat geldt ook op partijpolitiek ter rein." DE kringvoorzitter zegt een warm voorstander te zijn van een gemak kelijke bereikbaarheid van de ge kozene voor de kiezer. „De kiezer moet zo bij zijn vertegenwoordiger binnen kunnen stappen. In de tijd dat mijn vader gedeputeerde van Zeeland was heb ik dit nauwe con tact dikwijls genoeg mogen bevorde ren door de deur voor de mensen, die mijn vader moesten spreken, open te doen." En verder: „Het ligt in de bedoeling, dat we volgend jaar als kringbestuur zoveel mogelijk, zoals dat heet, de boer op gaan om daad werkelijk deze relatie tussen kiezer en gekozene te bevorderen. De sta tenleden krijgen daardoor de gele genheid hun beleid tegenover hun kiezers te verdedigen." OVER de toekomst van Zeeland als woon- en werkgebied merkt drs. Lockefeer op: „Gezien de ligging en industriële mogelijkheden van Zee land zie ik gunstige perspectieven. Alleen hoop ik niet dat de Schelde een tweede Nieuwe Waterweg zal worden. Ze mogen ons niet verwij ten, dat we de mensen in het jaar 2000 vergiftigd hebben. Alleen als we voldoende lering trekken uit de fouten die in het Waterweggebied zijn gemaakt kunnen we Zeeland leefbaar en bewoonbaar blijven hou den."

de Stem | 1968 | | pagina 3