ïgbouw esd STELLING OP HUISARTSENCONGRES Ziekte van kinderen beïnvloed door gezin vak kleding hugo kayser Plan van Mansholt in discussie Als het u om de Een congres voor realisten Pax Christi tegen het „N A V O-zaad" Bominslag op nerveuze zaterdagavond TONS WF Regen of motregen Antwerpse tunnel in juni open De Gaulle maakte opnieuw lAORGEN PANTA LONS ZmA n°Tmaal: kan* °P Behuizing Samenwerking Man verdronken in Breskens (Hoe minder gesaust, hoe liever...) Dodelijk ongein k in Dussen Loodgieter steekt vrouw in brand Fantasieloos Slecht zaad Scheef GESCHENK DOZEN JïnJÜOUr£Rjjl Bisschop Ernst over christelijke journalistiek OUDE DE STEM VAN MAANDAG 25 NOVEMBER 1968 duw van woninim.,. slechts 900 a iff""' •dt afgemeten. "°o> erheid. Werden *°e'fc roor dit jaar zljn aan de nieuwe cel zorgelijk. 1 verhon. ■9.30-12.30 en 13.30.ttw tg: „Vliedbergen fcj -13 uur elling ir 10-13, 15-17 en M.j, Bluis, yroeger en nu" Bulge 14 jaar luw 20 uur Chicago 18 jaar Jucht 1B jaar uur 114 jaar 19.30 uur bring [quai en de sulfan, 13 dood op de hielen 18 L Ie hitte van de nacht 18f -tbaards geest a.l. .jot der verrassingen i.l leid in Jericho 18 ja» Ontsnapping op bevel 181, in de moordenaars burg 20 uur pin 2.30, 4.50, 7.10 en 9.30 uu It in de schaduw 18 jaar •1. om 2.30 en 5.30 uur odyssee 14 jaar 12, 2.30, 4.50, 7.10 en M laduate 18 jaar 15, 18 en 21 uur lleo 14 jaar 14. 16, 18, 20 en 22 uur Blinderen 18 jaar 12. 14, 16, 18, 20 en 22 mi lis go trouble follows 14 116.30, 19 a 21.30 uur |>ntinent 18 jaar 18 en 21 uur 18 jaar figs Arden weg naar het Westen 14. t, peper en dynamiet 18 j. dokter stelt vast 18 jut 9.30-12,30 en 13.30-17.M u ng: „Vliedbergen in Zee- 18 jaar V —13 uur instelling er 10-12 en 15-17 uur lu is, vroeger en nu" atrum, Westsingel: 1W1 Spreekuur Voorlichting shouding en Gezin (tel» 4 jaar Bulge 14 jaar uur 14 jaar .Is onder vandaag, burg 20 uur n de moordenaars .Is onder vandaag. ur isenclever burg 20 uur van Figaro 4.1s onder vandaag. 20 uur 'aard opera 20.30 uur el Als onder vandaag. prESIDEN Giuseppe Ara Saragat van Italië heeft Olessandro Pertini, voorzitter van het Huis van Afge vaardigden, verzocht een nieuwe re gering te formeren. Pertini heeft het verzoek ingewilligd. de AMERIKAANSE democratische jartlj heeft een ingrijpend reorgani- sitieprogram aangekondigd dat haar in 1972 het presidentschap moet te rugbezorgen. DE UTRECHTSE politie heeft naar aanleiding van een ongeluk met vuurwerk, dringend gewaarschuwd legen het onberaden gebruik hiervan Een tien-jarig jongetje uit Utrecht j, aet ernstige verbrandingen aan het linkerbeen in een ziekenhuis op genomen, doordat een rotje in zijn - ontplofte. EEN STIPTHEIDSACTIE van de Westduitse postbeambten is oorzaak van een grote achterstand in de ver werking van poststukken. DRIE VLIEGERS van de Sovjet luchtmacht zijn omgekomen toen hun vliegtuig bij de landing in brand vloog. Verdere gegevens zijn niet be kend. PRESIDENT JOHNSON, heeft ge zegd dat hij zich opnieuw aan een röntgenonderzoek wil onderwerpen wegens ingewandsklachten die eer der door de doktoren niet gevaar lijk zijn genoemd. BEAZILIë, Birma, Ethiopië, India, Mexico, Nigeria, Zweden en de Ver enigde Arabische Republiek, acht tiet-gebonden landen, hebben ge pleit voor opschorting voor onbe- tijd van alle kernwapenproe- IN DE BRANDENDE kolenmijn te Larmington, West-Virginia, is 500 ton kalksteen gestort om te trachten de ondergrondse explosies te bedwin gen. met OLIF ANTPIJPEN en OPA-TREKKERS Geweldig Hip 34,95 V.a. maat 40 in Terlenka en Trevira torenstraat BREDA womsH?rUitzichten V00r dinsdag en luiden' opgeste,d door het KNMI MraWn reECn of motregen en tem nora!S het gemy<SrSV00ruitzicllten in cijfers &0Ver Nederland zijn voor cent mind« dan 30 pro- mw' temn omstreeks normaal; 3 graden J ongeveer normaal tot dhr 70 1 P6l?ode van minstens 12 dl®og etmaaMn °P een ®eheel dekten ron"1,50 Pr<*ent' vooruit- der dan 40 ns ag ?Ön; zon min- 011geveer n<vÜ?°en*' m'n' temP- van ven normaab"™*1 4 graden b0' Veer normaal mw P-i Van onge' normaal; max <1 graden boven normaal tot 4 'm? j15' O"811 ongeveer W op een a 1 boven normaal; stens 12 uïr^n® Periode van min- een geheel Procent'. kans op €el droog etmaal: 30 procent kriWheer J ^jiA-NP-) De 69- 5 .tpnsevol8ev°a0ntjeks »en Helder S'fg om het leveif^ekomenj61^'' AMSTERDAM (ANP) Bij liet voorkomen van ziekten en het verloop daarvan is de invloed van het gezin waartoe de patiënt behoort van belang. Dat werd al geruime tijd algemeen aangenomen. Maar het is nu wal het ziek-zijn van kinderen betreft ook wetenschappelijk aangetoond. De huisarts Th. A. M. G. van Thiel uit Lent heeft zaterdag op het congres van het Nederlands Huisartsen Genootschap in Amsterdam verslag uitgebracht van een onderzoek in een huisartsenpraktijk naar de invloed van een aantal psycho-sociale gezinsfactoren op de frequentie van het ziek-zijn van kinderen. Van honderd gezinnen zijn over on geveer 18 jaar medische gegevens ver zameld. Van enkele veel voorkomen de ziektebeelden bij kinderen gaf dok ter Van Thiel overzicht over de hoog te van de frequentie. Voorts besprak hij een aantal psycho-sociale gezins factoren. Zo bleek, dat er bij kinde ren waarvan de ouders een slechte huwelijksrelatie hebben, meer aan doeningen voorkomen dat bij die waarvan de ouders een goede huwe lijksrelatie hebben. Is de moeder neu- rotisch-labiel of emotioneel labiel, dan komen er meer aandoeningen voor bij de kinderen, evenzo is dat het geval wanneer de affectie van de moeder ten opzichte van het kind slecht is. Bij een slechte behuizing komen er meer ongevallen voor bij kinderen, zo lichtte dokter Van Thiel de resultaten van het Nijmeegse on derzoek toe. Van een slechte hygiëne bleek geen invloed uit te gaan op het ziek-zijn van kinderen. Ook de financiële situatie waarin het gezin verkeert had geen signifi cante invloed op het aantal aandoe ningen. De behuizing had weliswaar geen invloed op het totaal aantal aandoeningen, maar wel bleek er in vloed op het aantal traumata. Van de slecht behuisde gezinnen behoorde maar liefst 62 procent tot de groep met veel traumata. Wanneer de so ciale contacten van het gezin als ge heel van slechte kwaliteit zijn, werd in 88 procent van de gevallen een hoog aantal aandoeningen geconsta teerd. Dr. D. J. Swaak. provinciaal kin derhygiënist in Noord-Brabant, be toogde zaterdag dat het sociaal-medi sch instituut van de zuigelingen- en kleuterbureaus op enkele experi menten na in zijn routinematig functioneren is verstard, zowel naar inhoud als vorm. Dit instituut heeft ondanks enkele pogingen tot vernieu wing geen duidelijk nieuwe effectie ve procedures kunnen ontwikkelen om de bevordering van de integrale gezondheid van het kind in haar ei gen fuctie en structuur te stimuleren, aldus dr. Swaak. Dr. Dokter, de nieuwe voorzitter van het genootschap zei, dat als de huisartsengeneeskunde een toekomst wil hebben, de artsen bereid zuilen moeten zijn, in teamverband te gaan werken. „Enkele vormen van samenwer king met het maatschappelijk werk en de wijkverpleging zijn al onder zocht. Ook onderlinge samenwerking is nodig, mogelijk ook in groepsprak- tijken samen met andere disciplines. Er zou een studiecommissie moeten komen om de samenwerking met de medische specialisten te onderzoeken" aldus dr. Dokter. Prof. dr. F. J. A. Huygen, de schei dende voorzitter, memoreerde in zijn afscheidsrede, dat het aantal Neder landse huisartsen dat bij het genoot schap is aangesloten, sinds 1960, het jaar waarin hij voorzitter werd, is ge groeid van 853 tot 2133. Dat betekent, dat nu 42 procent van de Nederlandse huisartsen lid is van deze weten schappelijke organisatie. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL De Europese Com missie heeft de afgelopen dagen een begin gemaakt met de behandeling van het plan-Mansholt voor de her structurering van de land- en tuin bouw in de EEG. De gebeurtenissen rondom de Franse franc waren er de oorzaak van dat de commissie, zoals de bedoeling was, niet tot een afgeronde visie op het drastische plan van dr. Mansholt kon komen. Het plan is gebaseerd op de reali teit, dat Europese landbouwproble men niet overwonnen kunnen wor den door een markt- en prijzenbeleid alleen. Tussen 1970 en 1980 wil Manshmolt door middel van premie- en subsidie maatregelen de actieve landbouw bevolking in de zes EEG-landen van 12.000.000 tot 6,6 miljoen terugbren gen. Ruim twee miljoen hoeren zul len, gezien hun leeftijd, voor 1980 automatisch uit de landbouw ver dwijnen; 900.000 boeren zouden met een vervroegd ouderdomspensioen „uitgekocht" moeten worden. Het plan voorziet verder in het geven van omscholingssubsidies, premies voor bedrijfsbeëindiging en vergoedingen voor verandering van werkkring. Deze „uittocht" van boeren uit de Europese landbouw moet volgens het plan Mansholt gekoppeld worden aan een schaalvergroting van de bedrij ven. De uitvoering van het structuur plan zou per jaar 12,5 miljard gulden vergen. Het uitsluitend voortzetten van het huidige markt- en prijsbeleid zou volgens dr. Mansholt nog veel meer kosten: in 1970 twintig miljard, in 1980 zeker 36 miljard en in 1985 zelfs al 52 miljard. (Van onze correspondent) BRESKENg Op het strand van Breskens tussen de Handels- en Veerhaven heeft men zondagmorgen het stoffelijk overschot aangetroffen van de 55-jarige L. van der Meij uit Katwijk. De heer van der Meij die op een baggermolen in de veerhaven werkt, was belast met de weekendwacht. De man was gehuwd. Over de oorzaak van het ongeval is niets bekend. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Koning Boude- wijn zal in juni 1969 de nieuwe tun nel in Antwerpen officieel openen. Tegelijkertijd zal de zogenaamde kleine ring om de stad Antwerpen voor het verkeer worden opengesteld. Dit heeft minister De Saeger van openbare werken zaterdag medege deeld tijdens de verwijdering van het laatste tussenschot in de uit vijf moten bestaande tunnel. Gedurende de eerste twee maan den na de officiële opening zal alleen het tunnelgedeelte Gent-Antwerpen over drie rijbanen beschikbaar zijn. In deze overgangstijd zal de oude tunnel alleen gebruikt worden voor het verkeer van Antwerpen in de richting van Gent. (Van onze correspondent) DUSSEN De 29-jarige automobi list E. A. A. van Rossem uit De Meern is vrijdagavond na een aan rijding op rijksweg 27 onder Dussen om het leven gekomen. Hij bleef om onbekende reden links rijden op de eenbaansweg en kwam in hotsing met een tegemoetkomende vracht auto. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft een loodgieter (26) ge arresteerd, omdat hij een vrouw (45) met olie had overgoten en in brand had gestoken. De vrouw sloeg zelf de vlammen uit, waardoor haar verwondingen meevielen. De loodgieter is wegens poging tot mishandeling en brandstichting in bewaring gesteld. De politie weet nog niet wat de achtergrond van het drama is. (Van e.*n onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Een kalm publiek, veel dertigers, nogal wat religieuzen, een paar tieners en vijftigers. Samen een zaal vol van de Roosendaalse Kring, waar zij onder voorzitterschap van kardinaal Alfrink hun landelijke algemene vergadering hielden en hartelijk welkom geheten door burgemeester J. Godwaldt. Het was zaterdag en het regende. Er kwam bijna een resolutie uit; die de jongeiten „te tam" vonden (later werd de tekst van een ontwerp-resolutie aanvaard) en er werd ijverig en deskundig gepraat over „Vrede in vakken; politieke vermomming op school". De internatio nale Pax-Christibeweging ljjkt goedmoediger dan ze is. En waarom zou het effect dat ze (hopelijk) bereikt kleiner zijn dan dat van de grote schreeuwers, die de rechtszalen bevolken? „Werken aan de vrede is niet lan ger een vrijblijvende zaak", zei de kardinaal. „Dit is geen zaak voor uto pisten, maar voor realisten". En over het speciale onderwerp van de dag: „Welke mogelijkheden biedt het on derwijs voor de uitermate belangrijke functie van opvoeding tot vrede" (zo als op het internationale congres van de Pax Christi-beweging in Spiers naar voren werd gebracht). „Welke categorieën en welke vakken komen hiervoor in aanmerking en hoe kun nen de leerkrachten gewonnen wor den voor een realisatie van dit vre desplan, deze strategie voor de vre de?" Drs. B. J. Th. ter Veer van het Groningse Polemologisch Instituut (polemologie: de wetenschap om trent oorlog en vrede) zei er heel zin nige dingen over. Hij gaf een analyse van wat Von Weiszacker de 20-jarige „Gnadenfrist" heeft genoemd, het ge- nadigde uitstel van executie, die pau ze na de tweede wereldbrand, die we slecht gebruikt hebben. De belang rijk politieke conflicten in Europa zijn onopgelost gebleven. De politiek van wapenbeheersing is bedroevend beperkt in zijn resultaten. Er is geen nieuw recht geschapen om de econo mische verhoudingen tussen Noord en Zuid rechtvaardiger te regelen. Dat wil zeggen: we hebben niets van onze macht aan het zuiden willen af staan en van onze welvaart slechts een aalmoes. In de maatschappijen van Oost en West is de vergroting van vrijheid en van maatschappelijke deelname gering geweest in die twin tig jaar, zeker in verhouding tot de behoefte eraan, die sterk is toegeno men. „Fantasieloos en behoudzuchtig" noemde Ter Veer de leiders van Oost en West. „Zij toonden te weinig moed om van de beperkte mogelijkheid om de bakens te verzetten gebruik te ma ken. En andere leiders, die daartoe misschien wel in staat zouden zijn ge weest, zijn verbannen, uit hoge posi ties geweerd, niet verkozen of ver moord". Drs. Ter Veer constateerde het gro te verschil tussen de politiek onge ïnteresseerde jongeren van „jeugd sentiment de jaren vijftig" en de jeugd van nu, van wie hij meende dat er zo'n tien procent (waarbinnen de activistische top) actieve politieke be langstelling heeft. Een 40 procent zou gedesinteresseerd zijn, maar de ove rige 50 procent is mee te krijgen, meende hij. Een forum, geleid door drs. W. Dar tels, met drs. Ter Veer en de profes soren dr. M. Albinski (Nijmegen, em pirische sociologie en dr. C. V. La feber (Tilburg, historicus) als leden ging op de vragen in van een attente zaal. Daarbij was dr. Lafeber het dui delijkst. „Wij, docenten", zei hij „wil den na de oorlog breken met het tra ditionele oorlogsonderwijs in de ge schiedenis en we maakten dankbaar gebruik van de lectuur die de Atlan tische Commissie ons bood: NAVO- kranten en NAVO-brochures, maar daarmee werd slecht zaad gezaaid." „Het is eenzijdige voorlichting, waarin wij de engelen zijn en de be schermers der cultuur tegenover de barbaren van het Kremlin. Het' is propaganda voor eenzijdige econo mische, culturele en militaire samen werking van West-Europa met Cana da en Amerika en die Atlantische pu- blikaties worden.betaald door de Ne derlandse (o.a. wapen-) industrie". Hij vertelde van de beweging die op gang is gekomen tegen de eenzijdige voorlichting, die er in Rusland toe heeft geleid, dat er geschiedenisboe ken worden vol geschreven zonder een goed woord voor het Westen en in Amerika boeken vol zelfverheerlij king, waardoor Nixon het kon pres teren om te zeggen: „Waar dienen on ze scholen anders voor dan als in doctrinatie tegen het communisme". Dr. Lafeber en zijn kring werken aan cursussen en tentoonstellingen, die attent maken op de fundamenteel scheve verhoudingen: „Het is prachtig om een miljoen voor Biafra bijeen te brengen, maar be denk dat Europa al honderden mil joenen heeft verdiend aan wapenle veranties aan Nigeria". Zijn cursussen en tentoonstellingen zou hij ook achter het IJzeren Gor dijn willen geven. In elk geval vond hij dat de schoolmeester van vandaag op het gebied van politieke vorming wel wat anders te doen heeft dan de slag bij Nieuwpoort te winnen. Jammer dat de aanwezige inspec teur voor het middelbaar en voorbe reidend hoger onderwijs in West- Brabant en Zeeland, dr. J. L. P. Burgemeester J. P. Godwaldt van Roosendaal naast kardinaal Al frink, de voorzitter van Pax Christi, ofwel internationaal ais de Nederlandse afdeling. Brants, ons verzekerde dat hij geen enkele leraar in de zaal had aange troffen (ADVERTENTIE) NONCHALANCE TOSCA NAUMANN MAJA MORNY GOYA BOLDOOT V1NOLIA Uitgerekend. DROGISTERIJEN (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT „Een journalist die kerkelijk nieuws brengt en be commentarieert, heeft een grotere verantwoordelijkheid voor de opinie vorming en de gang van zaken bin nen de kerk dan de plaatselijke pas tor." Deze uitlating deed zaterdag bis schop H, Ernst van Breda op een congres in Amersfoort, waar de taak van de christelijke pers en de christe lijke journalistiek ter discussie stond. Bisschop Ernst zei verder, dat men de Osservatore Romano te gauw een officieel karakter geeft. „Het is eigen lijk niets anders dan een bisdomblad in het groot. Men moet het Vati caanse dagblad net zo behandelen als elk ander dagblad," aldus de Bredase bisschop. Paus Paulus heeft zaterdag in Rome de katholieke journalisten gemaand een zekere terughoudendheid te be trachten in hun berichtgeving over hete hangijzers als het celibaat, de onontbindbaarheid van het huwelijk en de gezagsuitoefening van paus en bisschoppen. De journalist moet hel pen, aldus de paus, „de levendige kringloop tussen het zichtbare hoofd van de kerk en haar ledematen te bevorderen". (ADVERTENTIE) klare taal GENEVER in de handige kneepfles f 11,— per liter WYNAND FOCKINK (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Zelden is een bom figuurlijk gesproken zo hard in geslagen, als die van zaterdag avond kwart voor acht in Parijs. Met koeien van letters had het woord devaluatie in alle och tendbladen gestaan. Zo vet over de volle breedte van de voorpagina gedrukt, dat de el lebogen van de schone overhem den zwart werden. Het stond zo vast als een huis: de frank had het tegen de gezamenlijke speculanten uit binnen- en bui tenland niet langer kunnen bol werken. De radio had ons twee dagen de kop gek gezeurd dat Ortoli, onze minister van financiën, het woord devaluatie in Bonn weliswaar niet had laten vallen, maar dat hij er wel met zijn wijsvinger naar had gewezen en dat hadden alle Franse journalisten in de vroegere kazer ne van Bonn heel duidelijk gezien. De Duitser Joseph Strauss geloof den we niet. Daar is het een Duit ser voor, zeiden we tegen elkaar. Maar als wij Ortoli niet meer mo gen geloven, een Fransman van ons eigen vlees en bloed, wie dan nog wel? En zo gingen we de zaterdagmid dag in, met een oor aan de luid spreker van de voetbal- en rugby wedstrijden en met het andere oor bovenop de transistor, die ons rechtstreeks verbond met het Ely- sée. Daar zat De Gaulle op de eerste verdieping aan een ovale tafel met een groen kleed er overheen te vergaderen met welgeteld eenen dertig ministers en onder-ministers. We zagen ze in onze verbeelding zitten: hier Edgar Faure en Mal- raux, daar Couve de Murville en Debré. Ortoli was er natuurlijk ook, goed uitgerust en helemaal uitge slapen na al zijn vermoeienissen van Bonn. Daar hadden de tien rijk ste landen van de wereld vergaderd en Frankrijk was er ook bij. En ons hart zwol van trots. Ondanks de frank op krukken. Het zou een lange vergadering worden, daar op het Elysée, zo werd ons uit de doeken gedaan. Ieder van de 31 mocht zijn woordje zeggen en een duit in de zakken doen, want De Gaulle, democraat in hart en nieren, die nooit een beslissing neemt zonder zijn naaste medewerkers te raadplegen, gaf iedereen het volle pond om het zijne te zeggen. Pro of contra de deva luatie. Het duurde inderdaad lang. De vergadering op het Elysée was om drie uur begonnen en om zes uur was er nog altijd niets. We werden via de radio, die natuurlijk aan bleef staan, zoet gehouden met de fopspeen, dat de deur van het Ely sée al op een kier was gezet en dat de nieuwe frank eraan kwam. Hoe veel procent lichter geworden dat konden ze ons nog niet vertel len. Maar hij was in aantocht. De oude frank is dood, leve de nieuwe frank. We stonden en zaten klaar om het uit te schreeuwen. Om zeven uur zaterdagavond be gon het de Parijzenaars te vervelen. De soep stond op het gasstel te verpieteren. Er moesten ook nog boodschappen worden gedaan voor de zondag. Want de winkels gingen onherroepelijk tegen acht uur dicht. Toen de wijzers van de klok op kwart voor acht stonden greep iedereen die een telefoon in huis had naar de hoorn, om het nummer van vrienden of collega's te draai en. Heb je het gehoord? De frank wordt niet gedevalueerd Van schrik keken we op de kalen der, of het geen 1 april was. En weer zaten we om acht uur allemaal achter de radio voor het nieuws. Niet voor het officiële nieuws van Radio Inter, dat we vanwege de gelijkschakeling al lang niet mere vertrouwen, maar voor het nieuws van de twee reclame zenders Europe en Luxembourg, die nog in de reuk van onpartijdigheid staan. En ja hoor, het was zo: geen devaluatie van de frank, maar een speech van De Gaulle zelf zondag avond om acht uur. Niet voor de tele maar voor de radio. Waarom niet voor de tele?, vroegen we. Om dat de generaal zijn gezicht niet wil laten zien vanwege de toorn, die de aanvallen van het buitenland bij hem hebben opgewekt. Omdat ie bang is voor een staking, net als op 30 mei, meende een ander. Om tien uur zaterdagavond, bij het volgende nieuwsbericht kregen we weer wat vaste grond onder de voeten, want prominente en on voorwaardelijke gaullisten kwamen ons vertellen dat De Gaulle als al tijd weer historie had gemaakt en zich in dramatische amstandigheden voelde als een goudvis in de kom. Dat goudvis moest er in deze tijd van aanbidding van het gouden kalf vooral bij. Als we maar alle maal achter de generaal gaan staan. Van boer via arbeider tot kapitalist, dan kwam het met het eeuwige Frankrijk dik in orde en dreven de paar vuiltjes aan de lucht best weg. Had diezelfde De Gaulle in de be nauwde dagen van 1940 niet gezegd: Wij hebben wel een veldslag maar niet de oorlog verloren? Had hij in 1958 Frankrijk niet van de burger oorlog met Algerije gered? Had hij tien jaar later de barricaden in Pa- rij niet definitief weggeveegd? Had hij de verkiezingen van juli van dit jaar niet glans en glansrijk gewon nen? Met opgestroopte mouwen gingen we zaterdagavond naar bed en bereidden ons voor op de zon dagavond van acht uur, toen Char les, onze grote Charles, ging spre ken. Het enige zondagoehtendblad „Le Journal de Dimanche" schoven we minachtend terzijde, want daar stond een defaitistische sportprent in van een schip dat met volle zei len op de klippen van de Duitse marken liep. met De Gaulle als ka pitein en Couve de Murville als roerganger. Hedden we de wind mee of niet!, schreeuwde De Gaulle door de toeter. De paar Nederlanders onder de Fransen waanden zich terug in de dagen van hun jeugd, toen ze nog lid waren van de A.J.C. en met ver- gietschoenen en loodgieterspakken zongen: „Wij zijn jong en dat is fijn".

de Stem | 1968 | | pagina 3