EC TWENTE KAMPIOENSKANDIDAAT? Kees Rijvers: De weg is nog zo lang SHOW Nog nooit zoveel woningen als dit jaar in aanbouw je^elUd Herman en zijn beatgirls iïhïrrieken te °enk in MINISTER SCHUT: EURO-nier overplanting Fusie „De Auto" en „Autovisie" Einde staking Ford-Genk Voorbereiding Stijl Halve dagen GEBRUIKTE AUTO- Plezier Hysterie Blessures Unilever breidt uit Nutsspaarbank Verklaring Statistiek Reclame-drukwerk voor j anuari-uitverkoop DE STEM VAN ZATERDAG 23 NOVEMBER 1968 (Van onze sportredactie) ENSCHEDE „Noem ons alsteblieft nog geen kampioens kandidaat. De weg is nog zo lang. Ik ben al lang blij, dat wij het tot dusverre zo goed hebben gedaan." Aan het woord is Kees Rijvers, trainer van de bijzonder succes volle FC Twente, die na elf competitiezondagen de ranglijst van de eredivisie aanvoert. Het is duidelijk, ondanks de fraaie triomfen is Rijvers met beide benen op de grond blijven staan. De spelers van de FC trouwens ook, want al denken zij in hun achterhoofd natuurlijk wel aan een titel, er wordt nog met geen woord over gerept. Begrijpelijk, want de competitie is nog niet tot op de helft gevorderd en er resten nog veel zware wedstrijden. Toch ziet men in Enschede de toekomst optimistisch tegemoet. De eerste wedstrijden hebben aangetoond, dat de ploeg voor geen tegenstander bang hoeft te zijn. Zowel kwalitatief als conditioneel behoort FC Twente tot de allerbeste elftallen in de hoogse klasse en dat is voor een niet onbelangrijk deel de verdienste van trainer Kees Rijvers. Twee jaar geleden begon de kleine ex-international bij zijn eer ste club als tuil time trainer met ten opbouw die nu voltooid blijkt. Bijvers maakte het bestuur van FC Twente duidelijk, dat hij op de oudere spelers geen prijs meer stelde. „Geef me jonge mensen met talent", zei hij bij zijn entree in Enschede. De directeur van de drie jaar geleden uit een topfusie tussen Sportclub Enschede en En- schedese Boys ontstane stichting, kwam aan de wensen van Rijvers tegemoet. Gerenommeerde krachten als Ter Beek, Hoomans, Vondeling, Kohn, Ter Mors, Plageman, Nemes, Hoher en Bulatovic werden afge voerd, en jonge spelers als Pahl- platz, Drost, Jeuring (in 1966), Van Dijk, Achterberg, Van der Vall (in 1967) en Schrijvers en Houwaart (in 1968) kwamen ervoor in de plaats. Met de jonge spelers van de oude kern De Vries en Ten Donke laar, Bronkers, Huvé had Rijvers het materiaal dat hij zich wenste. Jonge, vechtlustige en talentvolle spelers. De eerste verjonging seizoen 1966/1967 had reeds succes. FC Twente imponeerde weliswaar niet m de eredivisie, maar speelde toch een spelletje dat voor hun toekomst het beste deed verwachten. In het volgende seizoen waren de presta ties al aanmerkelijk beter. De ze vende plaats in de eindstand was voor het begin van dit seizoen voor velen aanleiding om FC Twente te rekenen tot de clubs, die de aan sluiting met de top lange tijd zou tten kunnen behouden. De presta ties tot dusverre kunnen daarom ook niet helemaal een verrassing worden genoemd, al had natuurlijk niemand dit verwacht, dat gere nommeerde clubs als Feijenoord en ojax regelrecht naar de kroon zou tten worden gestoken. Waaraan schrijft Kees Rijvers de successen toe? „We hebben ons ter- mm8 Jïnen voorbereiden op deze oompetitie. Beter dan ooit. Het tien daagse trainingskamp in de buurt «t„m a 's niet alleen voor de m de ploeg uitstekend u m,aar ook V0OT de eenheid 'oed it, al' We 2i->n met een title ."^Pefclde ploeg de compe- mete! ?aan en kudden daardoor al 'ets voor op clubs die nog naar de juiste samenstelling zochten. Bovendien is het natuur lijk zo dat het zelfvertrouwen door de eerste successen groter is ge worden. Als we nu een wedstrijd verliezen is er geen man overboord. Voor het begin van de competitie hadden we gehoopt na tien wed strijden nog in de buurt van Feijen oord en Ajax te staan. Dat we nu een voorsprong hebben op deze clubs is meer dan we hadden ver wacht." Kees Rijvers praat zo weinig mo gelijk over zichzelf. Dat hij echter de man achter de zegereeks is, staat voor voetbalminnend En schede vast. Nog nooit oogstte een trainer bij het doorgaans zeer kri tische Enschedese publiek, zoveel waardering. Kees Rijvers is bij FC Twente bezig aam zijn derde sei zoen. De eerste kritiek op zijn trai ningsmethode moet nog komen. In iedere wedstrijd blijkt weer, dat FC Twente een eigen speelwijze heeft. Een stijl die zeer veel ver schilt van die van andere eredivi- sieploegen. Het aanvallende voet bal van de FC is voor het publiek zeer aantrekkelijk, wat wel het beste blijkt uit het toeschouwers- gemiddelde: nu 21.000, twee sei zoenen geleden 5.000. Het Ensche dese publiek is helemaal voetbal gek. Zelfs bij de uitwedstrijden in de verst weg gelegen plaatsen verge zellen duizenden de spelers, die zonder uitzondering met zeer veel plezier onder leiding van Kees Rij vers voetballen. „De heer Rijvers heeft een ge weldige internationale ervaring en hij kan die op uitstekende wijze op ons overbrengen", vertolkt Dick van Dijk, de meest trefzekere schutter van FC Twente, de gevoe lens van hem en zijn medespelers. „Hij heeft bovendien op veel ande re trainers voor, dat hij zelf een uitstekend voetballer is geweest. Hij weet precies hoe wij ons in bepaalde situaties voelen en is de bij uitstek geschikte man om ons daar perfect op te vangen." FC Twente heeft geen full profs in dienst. Rijvers is geen voorstan der van voetballers, die uitsluitend van hun sport leven. „Het is goed als er halve dagen gewerkt wordt", BRUSSEL, (ANP) De stakers grote m >Urg bebl)en met over- ""eerderheid het aUkft0rrl «tteflgekeurd dM 1 rd ding van s ag onder leS- arbeid, Mai0r a minister van w°ordigers T JakboiK,vertegen- bereikt. Forddirectie werd (ADVERTENTIES) Elke dag tot 8 uur (zat. tot 6/ KOOP NUI 1 JANUARI KOMT ER 12% BELASTING BUI HENNEKAM - EUROTO ROOSENDAAL TEL 01650-36302 KEES RIJVERS ..Geef me jonge mensen met talent.. zegt hij. Het voorbeeld Willem de Vries bewijst zijn gelijk. De Vries, met zijn 26 jaren de op een na oudste speler in de ploeg Ten Donkelaar is met 27 jaar de „nes tor" was lange tijd door een knieblessure uitgeschakeld. Halver wege de vorige competitie keerde hij terug in de hoofdploeg. Aan vankelijk zonder al te veel succes. De Vries, die niet werkte, maakte dikwijls een lome indruk. Enkele maanden geleden heeft hij een baantje gekregen voor halve da gen. Als chauffeur. Sindsdien is zijn spel met sprongen vooruit ge gaan. Thans behoort De Vries tot de beste centrale verdedigers van ons land. Hijzelf zegt erover: „Toen ik niet werkte kwam ik iedere avond laat in bed en sliep ik 's morgens veel te lang. Dat is nu anders. Ik begin 's morgens vroeg te werken en ga ook 's avonds vroeg naar bed. Mijn spel is hierdoor aanmerkelijk voor uit gegaan. Ik voetbal nu ook met meer plezier." leidt de b-ploeg met spelers, van wie de gemiddelde leeftijd beneden de 20 ligt. „Wij hebben goed mate riaal", benadrukt Rijvers nog eens. „Maar het is wel zo, dat we bang moeten zijn voor blessures. De jonge spelers van het b-elftal zijn namelijk, op een enkele uitzonde ring na, nog niet geschikt voor het eerste elftal. De kern is te klein, vandaar dat ik erg voorzichtig ben. Als we namelijk een paar blessu res in het eerste elftal krijgen zit een terugslag er dik in." Kees Rijvers is, het blijkt uit zijn woorden, een realist. De spelers zijn het ook. Zij hopen zolang mo gelijk aan de top te kunnen mee draaien. „Als we bij de eerste vier eindigen ben ik al tevreden", ver volgt Rijvers. „Dan hebben we het weer beter gedaan dan het vorige seizoen. We gokken voorlopig maar op de beker, daar voor moeten min der wedstrijden worden gespeeld, waardoor de kansen groter zijn." Dat de spelers plezier hebben in hun werk als voetballer is het voornaamste streven van de direc tie van FC Twente, die wordt ge vormd door de heren C. Hilbrink, H. Olijve en H. Iliohan. Er is ge zorgd voor uitstekende voorzienin gen en bovendien hebben alle spe lers contracten met een gelijklui dende inhoud. De spelers voetbal len uitsluitend op premiebasis. „Wij hebben in het verleden te dikwijls onaangename ervaringen gehad met spelers, die zich voor het begin van het seizoen verzekerd wisten van een bepaald inkomen. Twee jaar geleden hebben we dat ver anderd. Sindsdien moet er voor iedere gulden worden geknokt en ik moet zeggen, dat we er zeer te vreden over zijn. Een uitblinker als Theo Pahlplatz verdient net zoveel als een onopvallende speler als Jan Bronkers. En zij hebben daar zelf helemaal geen aanmerkingen op", aldus voorzitter Hilbrink. FC Twente heeft vele talentvolle spelers. Ook het b-elftal speelt aan trekkelijk voetbal. „Spitz Kohn, ex-international van Luxemburg en oud-speler van o.a. Fortuna '54, sportclub Enschede en FC Twente FC Twentes supporters praten niet over de beker. Zij denken al leen maar aan een kampioenschap. De pr: iaties tot dusverre hebben tot een .nassa-hysterie geleid. Reeds nu wordt over niets anders gepraat dan de grote strijd tegen Feijenoord op 22 december in Rotterdam. Ze ker 8.000 Enschedeërs mogelijk nog meer zullen de reis naar de Maasstad meemaken. Dat zijn er meer dan in het verleden naar de thuiswedstrijden kwamen kijken, „Ik hoop, dat die mensen ons ook blijven steunen als we eens een wedstrijd hebben verloren", zegt Dick van Dijk. Aan verliezen wil len die supporters echter niet den ken. De vaste overtuiging is, dat het huidige FC Twente ook Fij en- oord aankan. Dat er nog wedstrij den tegen Volendam, Holland Sport, Telstar en NEC voor die tijd moeten worden gespeeld, wordt vaak vergeten. En toch zijn het juist die tegenstanders, die een Rijvers angst inboezemen. „Aan ploegen als Feijenoord, Ajax en Go Ahead trek je je op. Voor die wedstrijden hoef je een ploeg niet op te laden, maar tegen mindere elftallen is het dikwijls extra zwaar. Pas als we ook de middenmoters gemakkelijk kunnen verslaan, durf ik over kampioens kansen te praten." ROTTERDAM (ANP) Onder handelingen tussen Unilever en de firma Otto Aldag te Hamburg heb ben er toe geleid, dat Unilever met ingang van 1 januari 1969 het oleo- chemische bedrijf van Otto Aldag zal overnemen. Het produktieprogramma van het over te nemen bedrijf, dat ongeveer 240 personen in dienst heeft, omvat gedestilleerde vetzuren, stearine, ole- ine en glycerine. Het ligt in de be doeling van Unilever voor de ver koop van deze produkten een nieuwe maatschappij op te richten. (ADVERTENTIE) Breda: Heuvelbrinit 8 Catharlnastraat 15 Dillenburgstraat 24 duurstedestraat 30 Roosendaal Markt 24 Bergen op Zoom: Van Dedemstraat 3 De spaarbank met de meeste service DEN HAAG (ANP) Op 1 oktober 1968 waren, er 155.094 woningen in aanbouw. Een cijfer dat nog nimmer is bereikt en 14 procent hoger ligt dan op 1 oktober 1967. Dit heeft de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, ir. W. F. Schut meegedeeld, toen hij donderdag op drie plaatsen in ons land de eerste paal sloeg voor een aantal woningen. De totale produktiecijfers geven van kwartaal tot kwartaal, ook ten opzichte van de corresponderende kwartalen van het vorige jaar, een belangrijke stijging te zien. Bij her leiding van de lopende prijzen tot constante prijzen blijkt, dat in de af gelopen twaalf maanden de produktie in de woningbouwsector zes procent en het totaal van de gehele gebou wensector zeven procent hoger ligt dan in de aan die periode vooraf gaande twaalf maanden. Tot en met september van dit jaar kwamen 83.951 woningen gereed te gen 91.249 in de overeenkomstige periode van 1967, dus zo'n 7000 min der. Bij een dergelijke vergelijking kan de vraag rijzen of de daling van het aantal woningen, dat gereed komt, zich wellicht zal voortzetten. Een vraag die de bewindsman met „neen" beantwoordde. De daling kan worden toegeschreven aan de inzinking, die in 1966 en een deel van 1967 bij het in aanbouw nemen van woningen is opgetreden. De verklaring van het feit dat de produktie in de woningbouw (in geld uitgedrukt en in constante prij zen) is toegenomen, dat een record aantal in uitvoering is, maar dat tot nu toe dit jaar toch 7.000 woningen minder zijn gereedgekomen dan in dezelfde periode van 1967, is, dat aan het begin vam dit jaar slechts een gering percentage van het aan tal in uitvoering zijnde woningen in de eindfase van de bouw verkeerde, aldus de minister. Maar over enkele maanden zullen de cijfers voor de gereedgekomen woningen, die van een jaar geleden overtreffen, zodat dan de achterstand royaal zal wor den ingehaald. Sprekende over het kwantitatieve woningtekort en de deze week be kendgemaakte resultaten van een steekproefsgewijs onderzoek van het CBS naar de woningbehoefte, becij ferde de minister, dat het kwantita tieve tekort voor het gehele land in 1973 globaal zal zijn opgeheven. Niet lang geleden zou minister Schut het einde van het kwantitatie ve woningtekort op 1970 hebben ge steld, aldus enkele commentaren, maar ir. Schut zei dat dit jaartal ge noemd was door zijn voorganger, de produktie voor de jaren 1964 tot en met 1967 is 465.000 woningen, 30.000 meer dan door minister Bogaers voor die jaren voorspeld. Het ligt niet aam de produktie dat het tekort thans nog groter is dan in 1964 kon worden aangenomen. De oorzaak ligt in de ontwikkeling van de be hoefte en de dringende noodzaak ock de vervanging ter hand te nemen. Uit gisteren gepubliceerde gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat in de eerste drie kwartalen van 1968 aan wonin gen en andere gebouwen (zonder normaal onderhoud en werken van minder dan 10.000,voor een bedrag van 5,8 miljard werd ge produceerd tegen 5,3 miljard in de eerste negen maanden van 1967. Dit is een stijging met 11 procent. De reële bouwproduktie met uitschakeling van de invloed van prijswijzigingen ligt in 1968 naar schatting bijna 8 procent hoger dam in de overeenkomstige periode vam 1967. Im de woningbouw (zonder herstel en verbouw) bedroeg de produktie 2.976 min. Dit is ten opzichte van de eerste drie kwartalen van 1967 in lopende prijzen een stijging van 257 min. of 9 procent. Aan andere gebouwen dan wonin gen (incl. herstel en verbouw) werd een bedrag geproduceerd van 2.863 min. Dit betekent een stijging van 311 min. of 12 procent vergeleken met de overeenkomstige periode van 1967. BRUSSEL, (ANP) Dank zij een geslaagde internationale samenwer king heeft men in het academisch ziekenhuis te Leuven met goed ge volg een nier overgeplant op een Duitse patiënt, die voor de operatie uit Keulen naar Leuven werd over gebracht. Dit is in Leuven vernomen. Bij die- ze internationale operatie was ook het academisch ziekenhuis te Leiden betrokken, waar het onderzoek voor de weefseltypering werd uitgevoerd. Tussen het opsturen van een bloed monster naar Leiden en de feitelijke operatie verliep slechts 24 uur, aldus dit bricht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Om moeilijkheden in het postverkeer rond Kerstmis en Nieuwjaar te voorkomen hebben de PTT en het hoofdbedrijfschap de tailhandel een regeling getroffen voor de verzending van reclame drukwerk in verband met de ko mende januari-uitverkoop. Aam de detailhaodel wordt ge- vraag(j drukwerk met betrekking tot de voorverkoop niet voor vrijdag 27 december aan te bieden. Aanbieding kan vanaf die datum geschieden, doch niet later dan 31 december. De postdienst stelt hier tegenover de verzekering, dat de stukken op uiterlijk 7 januari daarop volgend zullen worden bezorgd. UTRECHT, (ANP) De week bladen „Autovisie", onafhankelijk tijdschrift voor automobilisten (25.000 abonnees) en „De Auto", of ficieel orgaan van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club (13.000 abonnees), hebben besloten tot fusie over te gaan. Met ingang van 1 januari 1969 zal een gecombineerde wekelijkse uitga ve verschijnen onder de naam „Auto visie". De voorzitter van de KNAC, jhr. W. van Andringa de Kempe- naer. deelde desgevraagd mee dat het nieuwe blad zal worden uitgege ven door de n.v. Intertura, opge richt door Autovisie in Den Haag en de n.v. Uitgeversmaatschappij Else vier in Amsterdam. 1 <*J \z> Het spijt mij zeer dat ik eigenlijk een dag te laat ben, maar dat weer houdt mij niet de ongelukkigste man van dit halfrond te feliciteren met zijn achtenzeventigste verjaardag. Uitgerekend gisteren, op een van zijn meest trieste dagen is Charles de Gaulle 78 geworden. Op het ogenblik dat ik dit schrijf, lijkt het immers zo goed als zeker dat de Franse frank devalueert. In Charles' ogen kan dit niet anders be tekenen dan dat niet alleen de frank minder waard wordt, maar dat zijn hele politiek, en dus hijzelf, en dus Frankrijk minder waard is geworden. Politieke waarnemers het is wel leuk het in dit verband te vertellen hebben zich altijd afgevraagd waarom De Gaulle bij het uitspreken van het woord „devaluatie" onduide lijker gaat spreken, alsof hij iets weg moffelt. Nou dat doet hij dan ook. Een De Gaulle-kenner, een z.g. De Gaulleoloog, heeft mij eens toever trouwd dat de generaal dan dit zegt: DEV ALUwernATIE. Grandeur? Hy heeft niet eens meer een achterdeurtje. Wist u dat er mensen In Nederland bestaan die b.t.w. achter hun naam hebben staan? Dat zijn geen belas tingconsulenten, noch belastingin- specteurs-nieuwe-snit, maar techni sche jongens die het gebracht hebben tot „baccalaureus technische weten schappen". Als de jeugd in Stadskanaal en waarom is die anders dan de jeugd elders? het voor het zeggen had bij de keus van een politieke concen tratie van partijen, dan stonden rechts en links precies quitte. Rechts kreeg daar deze week, tijdens een jeugd- verkiezing, 27 procent en links ook. Maar 46 procent koos op waarlijk slinkse wijze voor een centrumcon centratie. Met enige verbazing vernam ik gis teren dat de Nederlandse regering heeft besloten maar liefst 350 miljoen gulden te lenen aan Frankrijk om dat land uit de economische en Char les uit de totale ellende te halen. Aardig, hoor, sympathiek, daar niet van. En nou is het maar een lening, dus de kans is groot dat we het te rugkrijgen, maar toch vraag ik u. Een paar dagen geleden 225 mil joen gulden voor de NAVO, hup wegt Bovendien blijken die Duitse Leo- pard-tanks weer duurder uit te val len dan men dacht, en nu weer 350 miljoen gulden, hup! Is het gat nu nog niet groot ge noeg, mijheer SchmelzerT Het is een oud, maar nog steeds actueel vaderlands gezegde: in het Witteveen kijkt men niet op een turfje. 78 jaar? Dat Is op zijn Frans: soixante-dix-huit huituit UIT. Een doordouwer, die nu nog naar de Rivièra wil. Prettig weekeinde. MERIJN. Zondagavond brengt de KARA, zoals wij al bericht hebben, de eerste van vier shows rond Herman van Veen op de televisie. Het programma, in kleur, wordt uitgezonden via Nederland 2. Herman wordt hier omringd door de meisjes van de beatgroep Pan's People.

de Stem | 1968 | | pagina 9