n'/aar komt regionaal centrum zeeuwsch- vlaanderen Veel woonwagenkampen aanfluiting voor deze tijd HAAR-SH0W tcfsSS» LUCT0R WAAROM CONGRESSEERT U NIET? HIT NIEUWSTE KNIELAARS UITNODIGING voor 50 gevogelte-recepten HEREN Even uitblazen mevrouw PELATTI-BREDA papier voor uw ^pen 39,75 85, d. Ven EKEN n Berg N.V. srdam ISCH >PER nmerlieden opperlieden opening I3ÉMM vandaag de gehele dag bij Pelatti-Breda Ginnekenweg 43, Breda Brerig Uw vrouw of verloofde mee. Welzij n Sieraden zelf te maken om voor al uw autobanden WMZ huldigde jubilarissen KAAL? Morgen kunt u er zo uitzien! De moderne man is niet meer kaal Kwaliteitswerk voor dames en heren Beroepingswerk Ruilverkaveling Koewacht ROM) DE SCHELDE Militaire dienst Gevaarlijk verkeer ■ESCHENK AAR MAAT proc. p. j. icent van de taxatie elhuizen. geen flats)' 55.000,- eventueel 9(j oor academici en voor inkomen-groepen be- financiering mogelijk bouwkredieten. van de taxatiewaarde heken N.V. Brigitten. »30-23341. beschikbaar het AN MEUBELSTOF iEZEN tEN HOEZEN LLEVOETSLUIS 's-avonds tussen hall mer 01600-43854. id voor: l-gereedschappen in erkende industrie 10 jaar. leiding op M.T.S.-ni- ijkervaring in de ver- ek. b.v. als bedrijfs- ran belang bij de juiste deze taak. Duitse taal is nood- aanvangsperiode vindt ;s bij onze buitenland- zich te wenden tot ons 0-112631, toestel 5. N.V. INGENIEURS BUREAU VOOR BOUWNIJVERHEID AANNEMiNGS- MAATSCHAPP1J Leidon-Rotterdam spoedige indiensttre- ywerk „Dow Chemi- Terneuzen ven zich te melden op het weTk of 's- 8 uur in hotel „Am- rneuzen, bij de heer |foon: 01140-321' DE STEM VAN ZATERDAG 23 NOVEMBER 1968 (Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN Wanneer de «emeenteraad in zijn vergadering van donderdag 28 november be sluit deel te nemen aan de ge meenschappelijke regeling tot stichting en exploitatie van een regionaal woonwagencentrum, zal daarmee weer een stapje na der gezet zijn op de lange weg die leidt naar het woonwagen centrum Zeeuwsch-Vlaanderen. Dertig gemeenten zullen door middel van haar vertegenwoor digers in het algemeen bestuur medezeggenschap krijgen in de oprichting en instandhouding van het centrum, waarvan de plaats nog niet is aangewezen. Al jaar en dag vormen de thans I verspreid liggende woonwagenkam- pen een groot probleem. De huisves ting van de bewoners laat in het me rendeel van de gevallen veel te wensen over. Dat is dan nog zacht I uitgedrukt. Vaak ontbreken de meest noodzakelijke voorzieningen op sani tair gebied. De woonwagens staan vooral in het natte jaargetijde soms diep weggezakt in modderpoelen, er dan eens is er van een behoor- e verbinding met de verkeersweg nauwelijks sprake. Kortom, het is maar al te duidelijk dat woonwagen bewoners als een categorie mensen worden beschouwd die men in de gemeenschap of dorp liever kwijt J dan rijk is. Het gevolg van dit isole ment is een achterstand in sociale, fysische en economische ontwikke ling bij de woonwagenbevolking. De uitzonderingspositie van de I woonwagenbewoner dwingt tot nieu we initiatieven waardoor zowel aan de woonwagenbevolking als aan de samenleving in al haar geledingen de mogelijkheid wordt geboden de ge miste kansen in te halen. Aldus de voorzitter van de stichting woonwa- genwerk Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer G. Burggrave te Hulst. Hij noemde het een verheugend verschijnsel, dat reeds vele gemeen- hebben besloten aan de gemeen- I schappelijke regeling betreffende het woonwagencentrum haar medewer- Het woonwagenkamp tussen Terneuzen en Sluiskil is een schrij nend toonbeeld van de toestand waarin tal van dergelijke kampen nog in ons land verkeren. king te verlenen. Bij de organisatie en de uitvoering van dit specifieke welzijnsbeleid zal de Stichting Woon- wagenwerk Zeeuwsch-Vlaanderen 'n aanvullende taak kunnen verrichten. Met name zal zij een belangrijke op dracht kunnen vervullen bij het werk op het woonwagencentrum, meent de heer G. Burggrave. De Stichting Woonwagenwerk Zeeuwsch Vlaanderen, die vorig jaar in het leven werd geroepen, heeft zich ten doel gesteld het algemeen welzijn van de woonwagenbewoners te be vorderen, ongeacht hun levens- of wereldbeschouwing, anders gezegd, het entameren van een stuk ontwik kelingswerk in eigen land. De heer Burggrave gelooft, dat de totstandkoming van de nieuwe woon- wagenwet meer gunstige perspectie ven opent voor de oplossing van de «Vijftig gevogelte-recepten" is een zeer handzaam kookboekje wat 'oor de komende feestdagen misschien uitkomst kan brengen. Het j oevat vijftig feestelijke gerechten berekend op vier personen. problemen van de woonwagengewo- ners. Hij zegt: „Voorop staat dat de in de woonwagenbevolking levende zelfstandige krachten gewekt moe ten worden, en de ontplooiing daar van bevorderd. De woonwagenbewoners zullen in staat moeten zijn een verantwoord gebruik te maken van de mogelijk heden en middelen die onze tijd biedt." De Stichting Woonwagenwerk Zeeuwsch-Vlaanderen heeft inmid dels haar doelstellingen kenbaar ge maakt aan verscheidene particuliere en kerkelijke organen, teneinde tot een samenspraak te komen en de ac tiviteiten op een doelmatige wijze op elkaar af te stemmen. ,,Op deze weg zou in Zeeuwsch-Vlaanderen een sa menspel kunnen ontstaan tussen de gemeentebesturen en het particulier initiatief", aldus de heer Burggrave. Het is voor de woonwagenbewo ners te wensen dat de vele woorden die tot dusver aan hun lichamelijk, geestelijk en maatschappelijk welzijn zijn gewijd, nu zeer spoedig door da den zullen worden gevolgd. (ADVERTENTIE) De dagen dat een feestelijk diner I ïutomatisch als grote schotel een ge- wgeltegereeht impliceerde schijnen I let n.eer voor te komen. We missen veel door allerlei culinair fraais met gSlte uit onze gezichtskring te Beproef eens uw krachten op zo'n ™ise patrijs, maak eens een salpi- onnetje, een mousse van eend of ka- Wen van duif of houtsnip. Al doende en savourerend zult u een gevogeltegerecht al heel snel m, n-eiï aantrekkelijke, smakelijke "teeltijd komen. Het boekje is geschreven door ben do» vv'n en werd uitgegeven hm yebr. Zomer en Keunings v wageningen. JiT d"elfde schrijver en bij de in deze .verscbeen eveneens serie het kookboekje50 Streekgerechten. Het bevat bekende en onbekende recepten die typerend zijn voor een bepaalde streek in Ne derland en variëren van voorgerecht, toespijs, gebak, soep en stoofpot tot gelegenheidsdrank. Deze recepten zijn ook weer bere kend op vier personen. Veel meer dan in ons land ziet men in het bui tenland dat de apartjes uit de provin cie vooral bij de toeristen in trek zijn. Er is echter geen enkele reden om de vaderlandse recepten zo te verwaar lozen. De bereiding is niet ingewik keld (onze voorouders waren heus niet allemaal asceten of martelaren) en het resultaat is vaak anders, maar niettemin zeer smakelijk. Als u de essentiële ingrediënten volgens de grondgedachte van het re. cept op uw twintigste-eeuwse ma nier toepast, staat niets U in de weg om het eens te proberen. Moderne sieraden en sieraden die niet aan mode onderhevig zijn, zelf te ontwerpen is een scheppende be zigheid, die bijna geen technische vaardigheden vereist. Vaak ig het bijzonder moeilijk een passend sieraad te vinden. Met vin dingrijkheid kan mem zonder veel moeite en gel<j een sieraad maken. We hebben dan een versiering die overeenkomt met onze eigen smaak en persoonlijkheid. Een oud jurkje kan een vernieuwingskuur ondergaan loor er een passende ketting en oor hangers bij te dragen. Het boekje: „Sieraden om zelf te naken" geschreven door Mili vön Socher, biedt u veel technieken em bevat meer dan 100 suggesties en "rondmodellen. De te gebruiken ma terialen zijn o.a. kralen, hout, me- aal, metaaldraad, keramiek en e- aail. U vindt er ook technieken in waar- ïee kinderen zich bezig kunnen hou- en. Voor de komende Sinterklaas- ïjd misschien voor veel vrouwen een litkomst om zelf cadeautjes te ma ren? Het boekje is uitgegeven door n.v. Gebr. Zomer en Keuning te Wa- geningen. TIVOLIWEG 63 - HULST Telefoon 01140 - 2461 Wij leveren ook particulier (ADVERTENTIE) St.Jansteen U1.01UO-2M1 mi** HI-FI STEREO OFF-DEALER (Van onze correspondent) GOES Op de jaarlijkse feest avond voor het personeel van de N.V. Waterleidingmaatschappij „Midden- Zeeland" worden in Grand Hotel „Britannia" te Vlissingen jubilaris sen gehuldigd. In aanwezigheid van o.a. vakbonds bestuurders, leden van de raad van commissarissen der maatschappij en het nagenoeg voltallig personeel ver gezeld van echtgenoten of verloof den, werden de jubilarissen toege sproken door de directeur van de vennootschap, de heer ir. T. Verheul. Aan de volgende personeelsleden werd het getuigschrift voor 25-jarige dienst van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel, afdeling Zeeland, uitgereikt: A. Parmentier, J. J. Bras, J. F. de Bruyne en L. Schroevers. De belangstelling voor het moderne herenhaarstukje neemt dermate toe, dat goede voorlichting noodzakelijk Is gebleken. Daarom nodigt Pelatti alle heren, die geplaagd worden door vroegtijdige haaruitval of kaalheid uit, persoonlijk kennis te komen maken met de enig reële oplossing voor dit euvel. in onze gezellige showroom aan de GINNEKENWEG 43, kunt u op een aantal modellen zien hoe onopvallend en natuurgetrouw de moderne op lossing voor kaalhoofdigheid is. Pief Bogers is uw gastheer, die u onder het genot van een kopje koffie of een drankje vrijblijvend alles vertelt over het moderne herenhaarstukje. Breng gerust uw vrouw of verloofde mee. Zij zal enthousiast zijn, want ook voor haar is er veel „haar" te zien. Ginnekenweg 43 - Breda - Tel. 01600 - 32288 Geref. kerken (vrijgem.) Aan genomen naar Middelburg: H. van Benthem te Apeldoorn. (Ds. Van Benthem, geboren op 30 april 1925 te Ambt-Vollenhove, sloot in 1949 zijn studie aan de theologische hogeschool te Kampen af. Hij stond achtereen volgens te Holwerd, Wieringerwerf, Leeuwarden en Apeldoorn). Geref. kerken Beroepen te Se- rooskerke (W) A. O. Poppe te Nasar den. Chr. geref. kerken Beroepen te 's Gravendeel, J. Westerink te Haamstede-Kérkwerve. ST.-JANSTEEN Tijdens de ver gadering vain de plaatselijke com missie voor de ruilverkaveling Koe wacht, gehouden in het oafé Het Ge meentehuis te ZuidJdlorpe, is door het lid van G.S. van Zeeland, de heer J. van Dongen, als nieuwe voorzitter van deze commissie geïnstalleerd, dr. ir. J. van dier Wolf te Hulst. Hier mee is voorzien in die vacature die was ontstaan na het overlijden van de heer C. Vercauteren. Er, was een tijd dat de politieke partijen zich afvrdegen hoe zij de concurrentie die de televisie haar aandeed te boven moesten komen. Dagelijks hoorde je uitgeputte bestuurders zeggen: „Sinds de t.v. er is komt er nog geen hond naar onze vergaderingen!" Aan die betreurenswaardige toe stand is nu een einde gekomen. Als een emmer koel water in de woestijn is daar het zeehaven congres, dat de politieke partijen nieuw leven inblaast. Elke politieke partij die zichzelf respecteert belegt een zeehavencongres. Speciaal de Rotter damse afdelingen zijn er sterk in. Soms doen ze het eens in de week en dan natuurlijk altijd op de vrije zaterdag. Het is niet moeilijk een zeehavencongres te organiseren. Er is zo veel onenigheid over de ontwikkelingen in het Deltagebied, dat men altijd wel strijdbare figuren bereid vindt om zitting te nemen in een forum. Naar een forum moet karakter hebben en der halve dienen de organisators te zoeken naar een paar boeiende sprekers. Veelal zijn dat de bur gemeester van Rotterdam en de directeur van het ETI voor Zeeland. „Leuker dan Johnny en Rijk en beter dan de Mounties", heb ik vaak horen zeggen, waarmee is aangetoond, dat een zeehavencongres met succes tegen de televisie kan concurreren. Maar, vrienden, bij de t.v. zitten ze ook niet stil. Dacht u soms dat het toevallig was, dat wij zo vaak het sociaal-economische Snip en Snap- duo KIoos en Bosma op de beeldbuis kregen? Welnee. Dat gebeurt uit bittere naijver. Als u ooit de kans krijgt moet u toch eens een zeehavencongres gaan bijwonen. Het is een unieke ervaring. Het decor wordt altijd gevormd door grote landkaarten. Gewoonlijk hangt achter de bestuurstafel de kaart van het gebied waar het plaatselijk partijbestuur zetelt. In een Rot terdamse vergadering zult u dus de volle kijk hebben op het Waterweggebied, met die merk waardige prolaps aan zijn navelstreng en is het een Zeeuwse vergadering, dan treft u achter de bestuurstafel de kaart van het Sloe aan. In Zeeuwsch-Vlaanderen zult u op de ereplaats echter de kaart van het Baalhoekplan zien hangen. De kaarten van de gasten hangen gewoonlijk aan een zijwand en door een grillige speling van het lot, staan op die plaats ook de perstafeltjes. Het is ons wei eens overkomen dat burgemeester Thomassen bewogen uitriep: „Ik wil onze Zeeuw se vrienden voor nu en voor altijd geruststellen! Rotterdam is de timmerman van de Delta. Roep ons en wij komen in uw heerlijk landschap de welvaart brengen. Wie deze goede trouw van Rotterdam betwijfeldt, maakt zich schuldig aan kwaadsprekerij, achterklap en hoosaardigheid! Overzie (hier wijst hij naar de kaart aan de zij wand) het schone gebied dat het uwe is!" Op het moment dat Thomassen wijst, kijkt iedereen naar de kaarten aan de zijmuur, maar in dezelfde blik vangt men óns, de schrijvende journalisten, en aangezien zojuist over achter klap, kwaadsprekerij en boosaardigheid gespro ken is, zijn de blikken allesbehalve warm. Je zou dan wel achter zo'n kaart willen wegkruipen. Maar dat kan niet en inplaats daarvan draai je je maar om en kijkt belangstellend méé naar een kaart die je intussen wel uit het hoofd kunt na tekenen. De blikken van het hele congres prik ken dan ergens in je nek, maar dat is te ver dragen. Ach, wij zijn allemaal maar mensen. Een bur gemeester van echt niet zo'n kleine Zeeuwse gemeente vertrouwde mij eens toe, dat hij zich aan het oefenen was in het „terras-passeren". Hij bekende, dat het hem nooit lukte om in ontspannen pas langs een terrasje vol mensen te lopen.. „Iedereen staart je aan," zei hij, „alsof je een revue-artiest bent die zo straks wel een nummer zal weggeven. Eerst probeerde ik ge woon rechtuit te kijken bij het passeren, maar daar werd ik doodnerveus van. Ik liep dan als een huzaar die zo juist een lange rit heeft ge maakt. Toen oefende ik mij in het zogenaamd brutaal terugkijken en dat ging beter. Je over- In het artikel over „Handboek Sol daat" van de hand van de heer Vos uit Den Haag werd door uw mede werker gevraagd om reactie van bei de (in interpreteer grofweg: milita ristische en antimilitaristische) kan ten. Welnu, deze reactie is mij bij zonder tegengevallen, vooral in deze stad Breda, algemeen erkend de ba kermat van gesterde krijgshaftige ha vikten) (jes). Nu mijn vertraagde re actie. Ik ben het in alle opzichten eens met de heer Vos. Ook ik heb in mijn diensttijd eigenlijk alleen maar naars ondervonden van strepen en sterren en balken. Vooral het machtswellus tige, pseudo-intellectuele, maar uit eindelijk achtergrondloze optreden van de heren officieren was voor mij een onverteerbare zaak. Op een punt ben ik het met de heer Vos oneens. Ergens zegt hij: „De eer ste de beste oficier kan zonder getui genverhoor en jurisprudentie (ik in terpreteer weer vrij) om een onbe nullig vergrijp straf opleggen, iemand die in het burgerleven worst zou verkopen bij de HEMA. Deze passa ge acht ik hoogst beledigend voor laatstgenoemde, nuttige en hardwer kende categorie mensen in onze maat schappij. BREDA G. P. M. de Bruijn. Naar aanleiding van het dodelijk ongeval, dat een 4-jarig kind vlak bij mijn huis in Fijnaart overkwam het onderstaande. In mijn vrije tijd, heb ik de ge woonte om de auto's te tellen, die hier door de Molenstraat komen. Ik schat ze op ongeveer 800 a 1000, mis schien zelfs meer per dag. Het is he lemaal geen zeldzaamheid dat ik meer dan 100 auto's per half uur telt. En dit is dan de straat, waar die lieve kleutertjes, enkele malen per dag moeten oversteken, naar de kleuter school. Ik hoop dan ook van harte, dat de pogingen van het actiecomité voor meer beveiliging, van deze straat spoedig tot resultaat zullen leiden. FIJNAART mej. D. Laros (ADVERTENTIE) ziet gewoon het hele terras met onverholen nieuwsgierigheid, laat je ogen langs die gezichten dwalen, taxeert de inhoud van de glazen, je zwaait even naar een bekende of desnoods zo maar in het wilde weg, en het is voorbij!" Zo ziet u maar, dat niets menselijks onze be- stuurderen vreemd is. Er gaat overigens nóg een soortgelijk verhaal, dat uit een kleine gemeente in Zeeuwsch-Vlaanderen komt. Daar ontvingen b. en w. en de raad een zeer hooggeplaatst per soon (ik zeg niet wie) die bij zijn entree per boot volgens het protocol door de autoriteiten moest worden toegewuifd, bij wijze van spontaan welkom. Eén der raadsleden was wat bijziende, maar in bet programma stond „zwaaien" en dus zwaaide hij. Toen het hooggeplaatst persoon eindelijk aan wal stapte, waarna het voorstellen volgde, excuseerde het raadslid zich met de woorden: „Ik zie nu pas dat ik naar de bekaaide gezwaaid heb o Of aan het hooggeplaatst persoon ooit is uit gelegd, dat in Zeeuwsch-Vlaanderenhet woord „bekaaid" iets anders betekent dan in midden- Nederland is ons niet bekend. Nu we toch in het blijmoedigste deel van Ne derland zijn, komt hier het relaas dat een Vlaamse bezoeker onze correspondent in Terneu zen deed: „Ik zijn dicht bij de grens geboren, in Maaseyk. 'k Ben d'r ene van 14-18. Toen 'eb 'k tegen den Duuts gevochten. Maor we moesten d'Ollanse grens over en 'k wer prisonnier ge maakt. We kwamen in 'arderwijk trecht. 'k Zijn daor nie lange gewist. We mochten d'r vrij rond lopen. 'k Ad al gauw een stamineke gevonden en na n'un paor daogen 'ad 'k m'n burgerpakske. Awel, 'k eb m'n dan op de trein gezet en ben naor de zee gerejen. En dan mee n'un boat naor Engeland. 'k Zijn daor nie gebleve, nee. 'k Ben terug- gegaon naor m'n land om den Duuts tegen te' ouwen, 't Ielp nie. 'k Heb er tot 't ende in gewist, maor 'k ben d'r goed deur geraokt. Dan ben 'k bie de gendarmerie gegaon. Een goe-leven en 'k ben al lang mee pensioen. M'n pintje op m'nnen tijd en 'n uitstapke, 't zal wè gaon!" Als je dat zo leest vraag je je toch wel eens af, Waarom schepen Delwaide zo moeilijk doet over de pijpleiding. TOMASO Breda Karrestraat 27, Tilburg Heuvelstraat 70 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Den Haag Leiden Dordrecht HET HOF van beroep in Bloemfon- tijn heeft gisteren de vonnissen van zes Zuidwestafrikanen, die wegens terrorisme tot twintig jaar gevange nisstraf zijn veroordeeld, bevestigd. Van vijf anderen werd de levenslan ge gevangenisstraf omgezet in twin tig jaar.

de Stem | 1968 | | pagina 5