met ens Kat er stemming in s en Het wordt koud in Oost-Europa... N.VJ Positie van Ortoli in gevaar door Franse devaluatie Devaluatie vandaag verwacht POLITIEAGENT BEGRAVEN Meer bevoegdheden voor de ondernemingsraden Mgr. de Smedt opvolger van kardinaal Bea? LUNS NMR NAVO? [binnenhofJ §11111 Amerikanen krijgen tweemaal nieuw hart Ministersbijeenkomst in Den Haag over uraniumverrijking UNANIEM SER-ADVIES: Voor of tegen de NAVO? Brussel r^n$3 Zinkend schip Joegoslavië Polen PROVORAADSLID IRENE WIL ZELFSTANDIG AMSTERDAM DND HET j Kill nze toonzalen er» vies over de toe- nvan al onze ma len zijn geopend dag van 8-12 en t deze uren en op -23744 1(01180) - 5055 c DE STEM VAN ZATERDAG 23 NOVEMBER 1968 11 j "'ff ij!' (Van onze correspondenten) PARIJS/LONDEN/BRUSSEL. In de hoofdsteden van de twee landen, die het zwaarst getroffen aijn door de monetaire crisis van deze week, Frankrijk en Enge land, heerst een katerstemming. In beide landen zijn maatregelen getroffen, die rechtstreeks de beurs van de gewone man raken* Generaal De Gaulle vierde gisteren, vrijdag 22 november, ijjn 78e verjaardag, niet bepaald een plezierige. Wat hij voor verjaardags cadeau heeft gekregen is niet bekend, maar wel weet het Franse volk sedert vrijdagmorgen zes uur wat het van De Gaulle gekregen heeft, namelijk een devaluatie van de frank, die ongeveer 10 procent zal bedragen. Devaluatie voor Frankrijk betekent toenemende export voor industrie en landbouw en als gevolg daarvan riaax men hoopt afnemende werkloosheid. Om maar een paar voorbeelden te noemen: Franse automobielen en Franse textiel worden buiten Frank rijk goedkoper. Maar daar staat als nadeel tegenover, diait alle Franse im portartikelen duurder worden wat geldt voor alle grondstoffen en uit rustingsartikelen die Frankrijk nodig heeft voor zijn investeringen. De kos ten van het levensonderhoud zullen daardoor stijgen, wat de Franse re gering altijd heeft willen vermijden. De vakbonden zullen in de komen de maanden eisen stellen om de koopkracht van de arbeiders op peil te houden. Daar komen nog bij de twee mil jard frank, die Frankrijk op de be groting voor volgend jaar zal moe ten bezuinigen. Wat hoofdzakelijk ten koste zal gaan van de genatio naliseerde bedrijven als spoor, gas, elektriciteit, water telefoon, metro en steenkool. De tarieven voor de ze openbare diensten zullen onge twijfeld wórden verhoogd, ook de prijs voor de benzine, die toch al zo hoog is. Tegenover het voordeel, dat buitenlanders goedkoper vakan tie kunnen doorbrengen in Frankrijk voordeel voor het Franse toeris me staat het nadeel, dat de Fran sen meer zullen moeten betalen voor vakantie, die zij in het buitenland willen doorbrengen. Eeeds gaan in Parijs geruchten over een aanstaande wijziging in de Franse regering. Een der voornaam ste slachtoffers zal zijn de huidige minister van Financiën, Ortoli. De ergste internationale financiële crisis sedert de jaren dertig had gis teravond voor de Engelsen uiterst strenge verhogingen van de omzet belasting en een nieuwe wet die de Import aanzienlijk zal inkrimpen tot gevolg. De gewone man wordt pijnlijk ge troffen door verhoogde belasting op snoepgoed, bier, sterke drank, siga retten, tabak en sigaren en benzine, zodat de kosten van levensonderhoud «anmerkelijk zullen stijgen. Dit is voor de Britten een bijzon- tier onprettig kerstgeschenk. Het enige goede nieuws dat hun minister can Financiën, Roy Jenkins, uit donn meebracht, was dat het pond sterling geen tweede devaluatie zou ondergaan zoals algemeen gevreesd werd. in hoeverre de minister vaal junanciën nu vertrouwd mag worden J echter volgens de meeste waarne mers nog een vraag. Zij menen dat ?et lot van het pond nu totaal af- ™nkehjk is van de omvang van de Franse devaluatie. Minister Jenkins verhoogt ook de omzetbelasting op vrijwel al de ver- ÏÏ^fgpederen, maar het blijft een en dat deze noodzakelijke beper- ™g van de koopkracht pas komt d? Britten ai meer dan de vlki van_ hun kerstinkopen gedaan bben. Zoals steeds komen de sa- "cnngsmaatregelen van de Britse re- 'c laat, een tekortkoming die mi-j °°h de conservatieve be windvoerders kenmerkte. Het evenwicht van de Britse han delsbalans wordt blijvend verstoord door de steeds toenemende Invoer. Minister Jenkins, heeft nu een nieuwe wet afgekondigd, die de im port gedurende een jaar drastisch zal inkrimpen. De harde noot die minister Jen- idns zijn landgenoten gisteravond te kraken heeft gegeven, lokt overal In het land scherpe reacties uit. lede. een verwacht nu een bijzonder slech te tijd en is bitter gestemd ten aan- zien van de socialistische regering. In het Lagerhuis werd minister Jon kins door de conservatieven uitge scholden en kreeg de regering het verwijt te horen, dat ze zich aau „zware verkeerde berekeningen" schuldig gemaakt had. Financiële E.E.G.-kringen verwach ten van een devaluatie van de Fran se frank gesteld dat die devaluatie beneden de 10% blijft en dan geen kettingreactie zal veroorzaken weinig invloed op de gang van la ken binnen de gemeenschappen. Op het moment van het bekend worden van de devaluatie zal door de Europese commissie de waarde van de' rekeneenheid (r.e., die gelijk is aan de goudwaarde van de dollar) worden geschorst. Binnen 72 uur daarna moet de Europese minister raad bijeenkomen om, op voorstel van de Europese commissie, te besluiten of de rekeneenheid al of niet een herwaardering moet ondergaan. Gesteld dat de Franse devaluatie binnen de te verwachten grenzen blijft, dan is het, aldus dezelfde krin gen, weinig waarschijnlijk dat de re keneenheid een lagere waardering zal krijgen. In E.E.G.-landbouwkringen leeft wel enige vrees, dat tussen het mo ment waarop de devaluatie bekend wordt gemaakt en het tijdstip waar op de Europese ministerraad beslis singen over de waarde van de reken eenheid neemt, het handelsverkeer gaat stokken. Vooral in de termijn- handel kan dit remmend werken. Maar overigens Is men In Brussel beslist niet somber over de eventuele gevolgen van een alleenstaande de valuatiemaatregel ln Parijs. De financiële deskundigen in E.E.G.-kringen onderstrepen, dat de afgelopen dagen bewezen hebben, dat de coördinatie van het monetaire be leid binnen de gemeenschap aardig werkt. In ieder geval is het opmer kelijk, zo zeggen zij. dat voor het eerst een land, dat niet tot maatrege len wilde overgaan, in multilateraal overleg in zekere zin gedwongen is tot devaluatie. HET BLAD „Rechts-om", een uitga ve van de begin dit jaar opgerichte en inmiddels tot een gelijknamige po litieke partij omgevormde stichting „Nieuw Rechts", en het nationaal maandblad „Rechts appel", dat in ja nuari a.s. voor het eerst zou ver schijnen, gaan samenwerken. Engeland zal krachtige maatrege len moeten nemen om het tekort op de Britse betalingsbalans te verminderen. Gistermiddag al deelde de Engelse minister van financiën, Roy Jen kins, in het Britse parlement mee, dat de belasting op bier, whisky, sigaretten en benzine met 10 pro cent omhoog gaan. Verder zullen er maatregelen worden genomen om de Invoer van kredietverlening te beperken. Volgens Jenkins zal het pond sterling niet worden ge devalueerd. Ook Italië dient orde op de fi nanciële zaken te stellen. De poli tiek zal sterk op expansie gericht moeten zijn. Overigens zal Italië eerst een einde moeten maken aan de regeringscrisis. President Sa- ragat is gistermiddag besprekin gen begonnen met de belangrijk ste Italiaanse politici. Hij streeft naar een herstel van de coalitie tussen de centrum- en linkse par tijen. Het is niet duidelijk of Frankrijk ook nog een speciaal krediet van het Internationale Monetaire Fonds zal krijgen. De Duitse minister van fi nanciën, Franz-Joseph Strauss, zei gisteren, dat 985 miljoen dollar be schikbaar zou worden gesteld uit het fonds van de zogenaamde trekkings rechten. Wat hij hiermee bedoelde legde hi) echter niet uit. Het bestuur van het IMF, dat gis termiddag bijeenkwam, heeft vol gens een woordvoerder wel gespro ken over de resultaten van Bonn. Maar, aldus deze woordvoerder, het IMF kan niet rechtstreeks handelen, voordat het Franse kabinet beslist heeft over de devaluatie. In Hoofddorp is gisteren hoofd agent K. C. Hoogenberg uit Haar lemmermeer begraven. De agent kwam zondag om het leven, toen hij op de vluchtstrook van een au toweg werd aangereden, terwijl hij het verkeer waarschuwde voor een kettingbotsing. De agent werd met korpseer begraven. ROME (KNP) De bisschop van Brugge, mgr. Emile de Smedt, wordt in oecumenische kringen beschouwd als een betere kandidaat voor de op volging van kardinaal Bea als hoofd van dit secretariaat dan kardinaal Lercaro, de voormalige aartsbischop van Bologna. Lercaro is een zeer kundig bisschop, maar hij komt uit een overwegend katholiek land en heeft van huis uit geen ervaring in de omgang met niet- katholieken. Bovendien heeft hij ook nooit die contacten gezocht. Dit is wel het geval met kardinaal Pelle- grino van Turijn, die o.a. een bezoek bracht aan patriarch Athenagoras toen die op vakantie in de Alpen vertoefde. Ook mgr. Jan Willebrands wordt als kandidaat genoemd, al vraagt men zich af of hü wel bij alle chris tenen en met name de orthodoxen geaccepteerd zil worden. (Van onze correspondent) BRUSSEL In politieke kringen circuleren (opnieuw) geruchten als zou de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Joseph Luns, in 1971 de heer Manlio Brosio opvolgen als se cretaris-generaal van de NAVO. HOUSTON (Texas) (Reuter) In Houston heeft donderdag de 47-jari- ge accountant Everett Thomas, dié ze ven maanden geleden een harttrans plantatie onderging, opnieuw een nieuw hart gekregen. Thomas' derde hart is dat van een 47-jarige vrouw. Op, drie mei ont ving hij het hart van een 15-jarig meisje, maar medici achtten vervan ging nodig nadat gebleken was dat het lichaam het overgeplante orgaan Wilde afstoten. Donderdag kreeg in het medisch centrum van de Stanford-universiteit in Californië de voormalige piloot Darell Hammarley in 11 uur tijds tweemaal een nieuw hart. Gisteren is in Ankara een hart transplantatie verricht. Het is de eer ste hartoverplanting in Turkije. De gene, die een ruilhart ontving, is een vrouw van veertig jaar. De donor is een 18-jarige bakkersknecht. De ope ratie wordt een succes genoemd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Regeringsdelega ties van Engeland, Duitsland en Ne derland komen volgende week maan dag in Den Haag bij elkaar om te praten over samenwerking in de produktie van verrijkt uranium. Alle drie de landen houden zich be zig met de zogenoemde gas-ultracen- trifugemethode voor de verrijking van uranium. Zij gaan de recente ontwikkelingen hierin bespreken. Zoals bekend heeft in Nederland prof. Kistemaker de centrifugemetho de ontwikkeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De. Sociaal- Economische Raad heeft gisteren met algemene stemmen een ad vies aan minister Roolvink (So ciale Zaken) over grotere be voegdheden voor de onderne mingsraden vastgesteld. Verwacht wordt dat minister Roolvink de aanbevelingen van de SER zal overnemen en te zijner tijd bjj de Tweede Kamer een voorstel zal indienen tot wijziging van de wet op de ondernemingsraden van 1952. Werkgevers, werknemers en kroon- leden in de SER zijn eensgezind in hun oordeel dat de ondernemingsra den ruimere bevoegdheden moeten krijgen. De raden moeten in staat worden gesteld een inzicht te krijgen in de economische gang van zaken in de onderneming. De wettelijke ver plichtingen om de raden van infor maties over de financiële positie van het bedrijf te voorzien worden uitge breid. De raden kunnen zich ter be oordeling van de gegevens laten bij staan door deskundigen van buiten de onderneming. Periodiek zal de on dernemingsraad het personeelsbeleid, het werkoverleg en de bevorderingen kunnen bespreken. De raad zal op de hoogte moeten worden gesteld van voorgenomen benoemingen en ont slagen van directeuren. De ondernemingsraad moet zo vroeg mogelijk worden ingelicht, al dus het advies van de SER, over plannen voor fusies, uitbreidingen, wijziging van de produktiemethoden, overplaatsingen en bedrijfsconcentra- ties. De ondernemingsraad „nieuwe stijl" zal gezamënlijk met de raad van commissarissen kunnen verga deren. onverzoenlijke van Moskou (Van een onzer redacteuren) BREDA Men kan het geduld I onderen waarmee de Tsjecho- ^vaakse partijleider Alexander 1 zowel de Russen als zijn «genoten ervan tracht te over- tu'Sen, dat de standpunten van moskou en scha'nnlrl'0 t0ch een Semeen- Ppelijke basis zullen vormen. kwondeiten w*» de v"jmoedigheld meer aii»Pr, aarmee nu al niet arbeiders f"den'?A maar ook ven aan h,, J0«rna'1sten uiting ge- bittering. teleurstelling en vlr- Jiebben^TOrHl0116"011 ^wondering heI« volk Sri, W* waarop het Jeiders en even*? vJ"? toont met de te d«bezSriSin Zijn af" verhelen^^het"^ 'ian ectlter niet Tsiechoslowaaksif 0pen. 15 metde 2e'fa de 0M,' i,^r?°™ïngen. I «S» toespraak tot h ^"Bcek kon SennSvanTsjechosfowakyefeed„ert gelijke rechten voor alle nationale minderheden (inclusief de paar hon derdduizend Sudetenduitsers). Van de tien punten uit het actie program, dat op 5 april werd aan genomen, zijn dit echter de enige twee die gerealiseerd zijn; het zijn ook de minst belangrijke. De acht overige punten betreffen onder meer de persvrijheid, de mo gelijkheid om het land te verlaten, het recht op vergadering en hervor mingen op economisch gebied. Vrijwel al deze programmapunten zijn inmiddels onder druk van de bezetters afgeschaft of althans in zulke mate verminkt, dat er van de mocratische vrijheid niets meer is overgebleven. Het is afgelopen met de grootse utopie die Dubcek, Smrkovsky, Svo- boda en Cernik in januari voor ogen zweefde. De ratten beginnen het zin kende schip ook al te verlaten. De Slowaakse partijleider Gustav Husak heeft met een groep gelijkgezinden reeds een „compromis-groep" ge vormd. De oude stalinisten trachten dege nen die tot een compromis bereid zijn voor hun standpunten te win nen. En zelfs zij, die de idealen van de hervormingen nog in een of an dere verwaterde vorm trachten te redden ander wie ongetwijfeld Dubcek hebben door de opkomst van de conservatieve krachten in het centraal comité een groot deel van het pleit verloren. Tsjechoslowakije heeft de afge lopen maanden al een flink stuk van de terugweg moeten afleggen. Zelfs de optimisten kunnen alleen nog maar hopen, dat die terugweg niet tot het bittere einde behoeft te wor den gegaan, tot het punt van ver trek, het tijdperk Novotny. Hoe triest de toekomst van Tsje- choslawkije vermoedelijk zal zijn, kan men afleiden uit de harde koers die momenteel in heel Oost-Europa gevolgd wordt. Het Moskouse koufront begint zich steeds meer uit te breiden, niet al leen in de vorm van een koude oor log perscampagne tegen Joego slavië, maar ook ten aanzien van de inderdaad zeer ingewikkelde binnenlandse situatie in Polen. Sinds enkele weken is Joegoslavië weer ketter no. 1 in de Oosteuropese pers. En het heeft daarmee China uit de Russische perscommentaren ver drongen. Het zijn vrijwel dezelfde beschul digingen die ook al in 1948 geuit werden, toen Joegoslavië de Komin- form verliet. Deze persoorlog wordt nu echter begeleid door een militaire dreiging, hetgeen Stalin tenminste nog heeft nagelaten. De Joegoslaven weren zich uit stekend, zowel met de pen als met hun voorbereidingen voor de parti- samenverdediging van hun land. Tito is zelfs tot de tegenaanval overge gaan en beschuldigt de Sovjet-Unie terecht van imperialisme. Alleen de Tsjechoslowaakse pers houdt zich toch tot nu toe buiten de strijd, maar er wordt evenmin een goed woord over Joegoslavië ge schreven. De situatie in Polen is sinds het partijcongres weer geheel in de zin van de Sovjet-Unie gewijzigd. Go- mulka is de zwakke sterke man ge bleven en alle naar hervormingen strevende elementen zijn zowel uit de partijtop als uit het centraal co mité gestoten. Het meest te betreu ren is de eliminatie van minister Rapacki, die niet alleen een bijzon der bekwaam politicus is, (Rapacki- plan) maar ook een integer Voor stander van reëele hervormingen. Hij stond sinds maart aan de zijde der rebellerende studenten en intel lectuelen. Hij heeft zich ook verzet tegen de gölf van antisemitisme die sinds maart Polen heeft overspoeld. In plaats van mensen als Rapacki zijn nu vrienden van Moskou geko zen en de redevoeringen die op het partijcongres in Warschau gehouden werden waren louter „vertaalwerk" uit het Russisch. De Sovjet-Unie heeft met haar militair ingrijpen in Tsjechoslowa kije haar greep op Oost-Europa on getwijfeld yersterkt. Het militaire aspect is daarbij het minst belang rijke. De politieke druk die Moskou nu kan uitoefenen bij de gratie van de bewezen militaire kracht maakt van de Oosteuropese landen weer regelrechte satellieten, voor wie het woord van het Kremlin wet is. En omdat uit Moskou alleen nog maar conservatieve woorden klin ken, wordt het kil in Oost-Europa, een koud klimaat, dat zich voorlopig niet voor hervormingen leent. Het advies van de SER ls vrij eens. gezind. Slechts op een tweetal pun ten lopen de meningen van werk gevers en werknemers uiteen. Het ontwerp-advles, voorbereid door twee commissies, werd van ver schillende kanten in de SER-verga- dering toegejuicht. Prof. Van Esveld, voorzitter van de commissie uitbreiding bevoegdheden ondernemingsraden, zag met het ad vies het fundament gelegd voor de oplossing van vele problemen binnen de onderneming. Mr. Van Boven van de katholieke werkgevers, toonde zich blij met het rapport. Met hem vond NW-voor- zitter Kloos het uitermate belangrijk dat de ondernemingsraaad in de ge legenheid wordt gesteld om deskun digen van buiten het bedrijf te horen De heer Kloos zei dat met uitbrei ding van de bevoegdheden van de ondernemingsraden een belangrijke stap wordt gezet naar grotere open heid en controle van de onderneming. De economische machtsverhoudingen worden er echter niet door gewij zigd, daarvoor zijn echt structureel maatschappelijke veranderingen no dig. De raad ging akkoord met een voorstel van de vakbewegingsverte. genwoordigers in het advies vast te stellen dat de onderneming niet al leen tot doel heeft om winst te ma ken, maar ook om de continuïteit van de onderneming en de werkgelegen heid na te streven en te bevorderen dat iedereen zich in de onderneming maximaal kan ontwikkelen en ont plooien. AMSTERDAM (ANP) Am sterdamse provoraadslid mevr. Irene van de Weetering heeft b. en w. gevraagd of zij niet van oordeel zijn dat een autonoom Amsterdam van grotere beteke nis kan zijn voor zijn inwoners en dat stappen dienen te wor den ondernomen om Amster dam niet langer onder het be stuur van de ln Den Haag zete lende regering te laten vallen. Zij denkt in het bijzonder aan een oplossing in federaal ver band. Het zou voor het geluk van de Amsterdammers van grote betekenis zijn als zij zich niet mede verantwoordelijk zou den moeten voelen voor b.v. de verklaring van de minister-pre sident in de affaire-Claus van der Poel en voor de toezegging van de regering tot het beschik baarstellen van een extra-bedrag van 225 miljoen gulden voor be wapening. Mede uit de dalende verkoopcijfers van speelgoed als soldaatjes, pistooltjes, oorlogs vliegtuigen en tankjes blijkt dui delijk dat de bevolking van Am sterdam niet achter deze bewa peningswedloop staat", meent het raadslid en zij wil weten of b. en w. het hiermee eens zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De debatten rond de Nederlandse defensie en de Nava blijven de binnenlandse politiek nog geruime tijd bezighouden: in het par lement bij de behandeling volgende week van de defensie-begroting en te zijner tijd bij de belastingvoor- stellen die de extra-defensielasten moeten financieren, buiten parle mentair door de discussie op univer siteiten en middelbare scholen, in jongerenorganisaties en politieke partijen. De Tweede Kamer heeft reeds een groot aantal telegrammen van studenten en maar liefst tien» duizend handtekeningen van mid delbare scholen gekregen: „Wel geld voor defensie, maar niet voor het onderwijs De politieke partijen hebben het met deze extra 225 miljoen gulden niet eenvoudig. Enerzijds is er in Nederland het grote probleem waar geld vandaan te halen om allerlei dringende Overheidstaken te kunnen uitvoeren: werkgelegenheid, ver- keersvoorzieningen, minimumlonen, O.O.W., kleinere schoolklassen, etc. Anderzijds staat West-Europa, due ook Nederland, voor een aanwijs» bare dreiging. In Tsjechoslowakije sluipt de angst duidelijk waarneembaar rond, in Roemenië vragen de mensen zich af wat boven hun hoofd hangt, in Joegoslavië overlegt de oud-verzets strijder Tito dagelijks met zijn bloed broeders uit de illegaliteit van de tweede wereldoorlog wat in zijn tand zal en moet gebeuren. Het Midden- Oosten balanceert op een monster achtige tijdbom, Noorwegen volgt met beklemming de Russische bewe» gingen aan de Noordkaap. In Brus sel zei de Amerikaan Dean Rusk vo rige week: „We heben onze les ge leerd na de eerste wereldoorlog, uk hebben ook na de tweede wereldoor log onze les geleerd, maar na een eventuele derde wereldoorlog zal er niemand meer zijn die een les kan leren. Er zal dan niemand meer op aarde aanwezig zijn." Vandaar dat de Navo-debatten in de Tweede Kamer van deze week soms een zeer bewogen karakter droegen. Voor de politici werd het een gewetensvraag: „Wel of niet meer geld voor de Navo met op de achtergrond alle gevaren van dien." De socialist Frans Goedhart, ver zetsstrijder.die tussen 1940 en 1945 door een onbegrijpelijk toeval aan de dood door executie ontsnapte, zei namens de voorstanders: „Het niet toestaan van deze extra-gelden is gelijk aan een poging tot zelfmoord." Zijn even socialistische fractie voorzitter Den Uyl echter noemde de aankoop van de volgens defensie noodzakelijke tanks om de Navo- bijdrage te kunnen aanpassen, een begin van een nieuwe wapen-wed- loop. „Vrede en veiligheid gaan hand in hand," zei minister Luns. Dit bete kent dat de vrede niet gediend is met een situatie van onveiligheid, van vele onzekerheden. „Maar bij het streven naar de vrede moet je het risico durven lopen vuile handen te krijgen", antwoordde even terecht zijn partijgenoot Mommersteeg. Het grootste probleem bij dit alles ls echter dat een zeer groot deel va» de Nederlanders god zij dank niets weten van wat wereldoorlog 2 over Nederland, over Europa, over de we reld gebracht heeft. Nog steeds lo pen duizenden landgenoten rond met een afschuwelijk trauma, overgehou den uit bezetting, honger en Concen tratiekampen. Duizenden Nederlan ders, honderdduizenden Europeanen. En het tweede levensgrote pro bleem is, dat de Nederlanders, de Westeuropeanen, nauwelijks weten hoe en waarom er miljoenen Oost europeanen lijden. Ook al hebben deze Westeuropeanen langer of korter achter het mensonterende ijzeren gordijn kunnen kijken. Maar wat weten we dan nog van de men sen die met schuwe blik voorbij lo pen op de Karl MarkxaXlee in Oost- Berlijn, op het Leninplein in Moskou, in de straten van Praag, langs de Donau-oevers van Boedapest? Zolang Rusland zijn eigen protes terende landgenoten de gevangenis injaagt of verbant, of zolang zij een zogenaamd Oosteuropees bevriend land zonder meer bezet, komt aan deze onzekerheid geen einde. Dit di lemma zal in de komende weken de Nederlandse defensiepolitiek blij ven beheersen, in en buiten het par lement. AMERIKAANSE artillerie heeft don derdag voor het eerst sinds de sta king der bombardementen op Noord- Vietnam het noordelijk deel van de gedemilitariseerde zone beschoten. Amerikaanse vliegtuigen zouden bo ven de noordelijke strook van de zone zijn aangevallen. VANUIT HET lanceerterrein Salto di Quirra op Sardinië is gisteren ln het program van de Europese orga nisatie voor het ruimte-onderzoek een Britse Skylark raket gelanceerd. Aan boord bevond zich o.a. een spec trometer, afkomstig van de univer siteit van Utrecht. Het experiment kan als geslaagd beschouwd worden. STUDENTEN in Italië hebben giste ren gedemonstreerd voor reorganisa tie van het universitaire systeem. De studenten hielden betogingen in Tu rijn, Rome en Napels. Intussen duurt de kabinetscrisis in Italië voort. De onderhandelingen schijnen vast te lo pen op moeilijkheden binnen de christen-democratische partij.

de Stem | 1968 | | pagina 11