alternatief voor plan-maris r lï Demonstratie in Rome Valuta crisis PROF. RÖLING in Afschrikking huidige situatie onmisbaar Weer zware crisis in geldstelsel Schietpartij in Amsterdam Studenten in Praag staken door rond BINNENHOF „Boze jonge man Kloos verstoort rusthuis DOE MEE AAN DE SPAR MARGARINE WEDSTRIJD ;s Notities HET ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Agfa Magneton' Lot Panagoulis nog onzeker Oorlogsindustrie Verkiezingen Generaal vraagt studiecentrum oorlog en vrede varieer met vis DE STEM VAN DONDERDAG 21 NOVEMBER 1968 11 EXPERIMENT IN NIJMEGEN (Van onze correspondent) NIJMEGEN. De enkele maanden geleden door curato ren en senalus contractus van de katholieke universiteit inge stelde werkgroep „universitaire bestuursstructuur", waarin a]Ie geledingen van de universiteit zitting hebben, heeft een nota opgesteld, die als basis zal dienen voor de verdere dis" ciissies over de gewenste bestuursstructuur van de universi teit. Gisteren is deze nota in een oplage van 10.000 exempla ren verspreid onder alle leden van de academische gemeen schap. Door de verspreiding van deze dis- cussienota hoopt men vóór april van het volgende jaar van alle betrokken groeperingen het standpunt met eventuele formulering van alterna tieven te verkrijgen, waarna de cu ratoren kunnen overgaan tot de ver der te nemen maatregelen. De werk-, groep stelt in de nota voor daarna over te gaan tot het instellen van een experimentele fase van drie jaar, waarin voortdurend op grond van praktische ervaring veranderingen kunnen worden aangebracht, terwijl na afloop van deze fase de nieuwe structuur in zijn totaal ter discussie zal dienen te worden gesteld. Gisteren word de nota tijdens een persconferentie ingeleid door prof. De Eerste Kamer lijkt soms op de conversatiezaal van een oud heel duur rusthuis. In alle rust en vrede worden er beschouwingen gewijd aan 's lands problemen. De heren en enkele dames houden serieuze be togen. Deskundig en diepgaand, zon der zich te bekommeren om de klei ne akkevietjes van alle dag. In, de eerste kamer gaat het om „de grote lijn". Wie zijn betoog gehouden heeft, schrijdt terug naar zijn bank om daar mndachtig naar anderen te luisteren, wat met de buurman te mompelen of nu en dan weg te doezelen. Maar deze week ging het er heel anders aan toe. Tussen de bejaarde, bedaarde of befaamde politici zitten ook enkele jeugdiger figuren. Meest al houden zij zich aan de gedragsre gels van het huis. En zo hoort het toch ook? Dit was deze week echter niet het geval met Kloos. Opeens verstoorde hij de ritst en bedaardheid van de eerste kamer door een uiterst scher pe en felle aanval op minister Rool vink te doen. Bij de behandeling vim de w'ét op het minimum-loon vroeg Kloos de minister van sociale zaken: „meent ie minister, wiens inkomen ongeveer twaalf maal zo hoog is, het morele recht te hebben de laagste inkomens trekkers een schamel stukje wel vaartsgroei te mogen onthouden?" Opeens was de hele eerste kamer wakker. Ongehoord, foei, zo iets kan niet, ie minister, zijn persoon en salaris moeten buiten deze discussie blijven. Minister Roolvink kreeg meteen een verdediging van zijn partijgenoot prof. De Gaay Fortman, die als vrij progressief bekend staat. En zelfs de wilde pacifist Boetes vond dat Kloos over de schreef was gegaan. Maar tie „boze jonge man" voelde er mits roor om het boetekleed aan te trekken. „Politiek", zei hij, „is een taaie van geweten en dan mag men tel wat gewetensvragen stellen". ffloos tastte met zijn ongewone vraag de zeden van de eerste kamer aan. Dat zedeloze gedoe wordt hem «rautiijk kwalijk genomen, maar mm de andere kant is zijn frisse aan tak toch ook een verademing. Nog aven los van de vraag naar het ge- j a-s er meer mensen als Kloos in a eerste en tweede kamer zouden 'tien, dan zouden de debatten veel eter te verteren zijn. Wat men ook iinrt m"9 zeggen, bij hem geen I en middelmatige kneuterig- i a blijkbaar het kenmerk van n Politieke debatten moeten zijn. ttoif debatten en het scherper Hun mn de PoRtieke tegenstel- hmfn zouden de overmaat aan saai- van het gebeuren in de volks- Ij "enyfo°rdiging wat kunnen door- m en' zlo fluwelen handjes waar- nolon»? e^aar aanpakt en het mo- e dreuntje waarop vele politieke mabïï!V'Wln9en worden gehouden, so.ms onduidelijk wie wat te- »c» wie heeft. /[e gewetensvraag van Kloos, best i, j'1?"' Goed, het mag er bot debatten pittiger en scher- luiiifoil Sftan, maar het is te. be tman r," I nos zichzelf met die D°a? 9°ed heeft gedaan. Bvhii d~nJ°£ae, man" heeSeen kans zetten Rooivmk voor het blok te 'ent aJkn™ 's zel* wel erg uit 2iJn 'S geen lnen- Roolvink-Kloosdat toe loncf'r 'larmonV", deen „ou- zijn \eE °'ïder mekaar". Ook al '"">ewe£"n'°0t geworden 'n de zijn NVV soms mm9e Kloos Z!l .,Jmt.zieh feller opstel- CNV-bel,denuchtere' harde oud- DuidJ T'der Roolvink. hit eerst* iS' dat ®n de aanval van WV-»oL„ameZ\id Kloos ook de En dan knmZ meespeelde. fcioeatie vaZn "len weer °P oude "es terecht vermen9'n3 van funk d&daaZmi™^9 Van Kloos was in to! dp veel meer gericht minister M„" '°°lvink dan tot de Persoon noolf ln Jde pnlitiek w de den- Dat weet °R i Z,aken te schei sc'!°ol vandl Z?.1.ook- De leer- !?a''d gemaakt 'ïlcI™f'9ln9 heeft hem hse«het aeiffl kan ^ugslaan en Dochten. d om tijd af tl mer hèefTzim'an in de eerste ka- geven' 7. f, 9rote nummer der zeke,. niet 11 elkaar ver- c" Klon, l - r"St latenR"°U ^"hr te ontlopen 9SeU mannen om Cremers, voorzitter van de werk groep: „Het rapport-Maris was te eenzijdig gebaseerd op verhoging van de bestuurskracht en efficiency. Ons uitgangspunt is steeds geweest dat een nieuwe bestuursstructuur moet worden gedragen door alle ge ledingen. Om ongeorganiseerde her vormingen tegen te gaan, was snel heid een eerste vereiste. We zijn ons ervan bewust, dat kiezen voor de mocratisering ook zijn negatieve kanten heeft, vooral in verband met de snelheid waarmee beslissingen tot stand komen. Aan de andere kant wordt het potentieel aan bestuurs kracht in ieder geval danig uitge breid". Om te komen tot een optimale re alisering van de doelstellingen van de universiteit, moet de toekomstige bestuursstructuur volgens de nota worden gekenmerkt door decentrali satie van de bestuursbevoegdheden naar lagere niveaus, zoals faculteit, sectie en vakgroep. Verdere kenmerken zullen dienen te zijn: integratie van onderwijs, on derzoek en beheer op alle niveaus van de universitaire organisatie en voorts democratisering van het be leid. De werkgroep leidt hieruit tal van uitgangspunten af, waarvan een van de belangrijkste is, dat de drie gele dingen van de universiteit (weten schappelijk corps, personeel en stu denten) op basis van mede-beslis singsrecht bij het beleid en de orga nisatie betrokken moeten zijn. Over de concretisering hiervan heeft de werkgroep zich niet unaniem kun nen uitspreken. Wel wordt naar vo ren gebracht, dat het betrekken van de studenten bij het beleid ais een integraal onderdeel van het onder wijs moet worden beschouwd. Als verdere uitgangspunten wor den genoemd: autonomie voor de fa culteit, sectie en vakgroep, verant woordingsplicht op alle niveaus, openbaarheid van beleid, eenheid van bestuur en het recht van be roep. Ook bij de schetsmatige uit werking van deze uitgangspunten is de werkgroep niet altijd tot eenslui dende standpunten gekomen. Op elk niveau wil men de verant. wordelijkheid voor het hele beleid leggen bij de zogenaamde raden. Als zodanig stelt men voor de instelling van vakgroepsraden, sectieraden en de universiteitsraad. Deze laatste bepaalt het gehele universitaire be leid. Iedere raad kiest een bestuur en kan terzake van advies commis sies instellen. De meerderheid van de werkgroep is bovendien van me ning, dat in de universiteitsraad een aantal vertegenwoordigers van de maatschappij zitting zal dienen te hebben. De studenten in de werk groep bezien, in verband met prak tische moeilijkheden, de inbreng vanuit de maatschappij liever via gemengde adviescommissies van de universiteitsraad. De huidige senaat dient, aldus de nota, een vertegen woordigend lichaam te worden van het gehele wetenschappelijke corps, zoals de unie van studenten te Nij megen dat is voor de studenten. In een dergelijke organisatie zal ook het overige personeel dienen samen te gaan. Als totaliteit zullen deze organisaties echter geen directe be moeienis hebben met de bestuurs structuur van de universiteit. (ADVERTENTIE) (VERVOLG VAN PAGINA 1) BONN Aan het overleg in Bonn zijn gisteren al koortsachtige bespre kingen voorafgegaan tussen premier Kiesinger van Duitsland en 'zijn Franse ambtgenoot Couve de Mur- ville. De laatste werd dinsdagavond uitermate koel door het Franse par lement ontvangen toen hij daar de financiële maatregelen om op de be groting een bedrag van twee miljard frank te bezuinigen presenteerde. De mededeling, dat binnen afzien bare tijd de tarieven voor spoor, gas, elektriciteit, telefoon, benzine, rook waren en drank drastisch zullen wor den verhoogd werd zelfs door de Gaullisten met weinig geestdrift be groet. Aangezien de wet voorschrijft, dat de begroting voor middernacht moest zijn aangenomen, werd de klok om twaalf uur stilgezet tot kwart voor een. De gehele begroting met het bezuinigingsamendement werd daar na aangenomen. De koortsstemming bleef gisteren niet tot het vasteland beperkt. In Engeland vreest men, dat een even tuele devaluatie van de frank gevolgd zal worden door een waardevermin dering van het pond sterling. Dat zou dan de tweede devaluatie binnen een jaar zijn. Ook de dollar, die door zijn vaste verhouding tot het goud de hoeksteen van het internationale mo netaire stelsel is, zou dan in gevaar kunnen komen. Daarom achten finan ciële deskundigen in Londen de toe stand nu veel ernstiger dan tijdens de vorige crisissen van de afgelo pen twaalf maanden. EEN ZWARE gasexplosie heeft gis teren in München twee kantoorpan den gedeeltelijk verwoest. Twee vrou wen werden ernstig gewond en een derde licht. De schade wordt op een milj oen mark geschat. DE KERKELIJKE ingebruikneming van de gerestaureerde Sint-Laurens- kerk in Rotterdam bij het Duitse bombardement in 1940 verwoest zal op zondag 15 december plaatsvin den met zeven kerkdiensten. TWEE VENEZOLAANSE oorlogs schepen hebben het Cubaanse vis sersvaartuig Alecrin gisteren bescho ten en opgebracht naar een Venezo laanse haven, zo meldt radio Havan- ROME Duizenden demonstran ten trekken hier door de straten van de Italiaanse hoofdstad tijdens de 24- uursstaking voor betere arbeidsvoor waarden bij de spoorwegen, het la ger onder-wijs en andere overheids diensten. Intussen is gisteren de nationale raad van de christen-democratische partij van Italië bijeengekomen om een besluit te nemen over haar deel name aan een eventueel kabinet met socialisten en republikeinen. President Saragat heeft aangekon digd zondag de besprekingen over de nieuwe regering te willen afsluiten en dan een kabinetsformateur te wil len aanwijzen. De christen-democratische partijlei der Rumor verklaarde dat het uiterst moeilijk zal zijn de coalitie centrum links tot stand te brengen. Ook in Turijn waren er demonstra ties. Meer dan 10.000 studenten raak ten hier slaags met de politie. Zij verlangen een grondige hervorming van de univereiteit. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Op de Klove niersburgwal in Amsterdam heeft gisterochtend om kwart over zeven een schietpartij plaatsgevonden. De 24-jarige tegelzetter H. de Oude en de even oude monteur A. de Jonge werden in de benen geraakt. De 32- j arige scheepswerktuigbouwkundige R. S. wordt ervan verdacht de scho ten op de twee slachtoffers te heb ben gelost. Hij werd in zijn woning in de loop van de morgen aangehou den en ontkent de schoten gelost te hebben. De tegelzetter en de monteur had den S. eerder op de morgen in een koffiehuis ontmoet. Zij spraken hem aan omdat zij in hem de man meen den te herkennen die enkele maan den eerder een van hen had mishan deld bij een ruzie in een café. Na een woordenwisseling werd de ruzie op straat voortgezet. S., die zich kenne lijk bedreigd voelde, trok toen een pistool en loste zes schoten. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Magnetonband geluidsband studio-zuiver (Van onze redactie buitenltnd) ATHENE/ROME/DEN HAAG. Het Griekse regime moet nog besli- sen of en wanneer Alexander Pana goulis geëxecuteerd zal worden. Het bewind in Athene staat onder toenemende internationale druk, waaronder een oproep van paus Faulus. Het iot van Panagoulis is'nog steeds onzeker. Naar van betrouwbare zijde vernomen wordt, weigert hij nog steeds een verzoek om clementie te ondertekenen, waardoor mogelijk zijn leven gered zou kunnen worden. Intussen komen er nog van alle kanten van de wereld reacties op het doodvonnis binnen. Kardinaal Al- frink heeft als president van de in ternationale katholieke vredesbewe ging Pax Christi zich via de Griekse ambassadeur in ons land tot de rege ring van Griekenland gericht in een telegram, waarin hij de gratieverzoe ken ten gunste van de ter dood ver oordeelde ondersteunt. Ook secretaris-generaal Oe Thant van de VN heeft het kolonelsbewind in Athene verzocht het leven van Panagoulis te sparen, evenals de Amerikaanse regering en de Raad van Europa. Achttien Griekse mannen en vrou wen zijn uit protest tegen de veroor deling voor de Griekse ambassade in Den Haag in hongerstaking gegaan. In Italië is gisterochtend een proest- staking van vijf minuten gehouden tegen het doodvonnis. Ook hebben vertegenwoordigers van 66 commu nistische partijen, in Boedapest bij een, geprotesteerd tegen de uit spraak van de krijgsraad in Athene. Gisteren is inmiddels het proces begonnen in Athene tegen zestien studenten, van wie twee vrouwelijke, die lid zouden zijn van de verzets organisatie „Rigas Ferraios". TIENDUIZEND studenten hebben dinsdagavond in Mexico-stad een stormachtige vergadering gehouden. De studenten verklaarden dat hun reeds drie maanden durende college staking voortgezet zal worden tot aan hun eisen voldaan is. 1 DEN HAAG (ANP) Een geweldige afschrikkingsmacht is In de huidige wereldsituatie logisch en redelijk. Die afschrikking leidt echter vroeg of laat tot een niet gewilde en onredelijke catastrofe. We worden dus geconfronteerd met het dilemma dat de deterrent (afschrikking) in concreto onmisbaar is, maar op lange termijn en als algemeen middel gedoemd is te falen. Prof. mr. R. V. A. Röling directeur van het polemologisch instituut van de rijksuniversiteit in Groningen, be sprak dit probleem woensdag op het congres van de hogere krijgs school in Den Haag. De Groninger hoogleraar stelde dat de weg die ge gaan moet worden om uit dit dilem ma te geraken zeer geleidelijk moet verlopen. Hij noemde zeven concre te punten die wellicht tot het beoog de doel kunnen leiden. Het zijn de volgende het bevriezen van de huidige ba- wapeningswedloop; een geleidelijke vermindering van de bewapening. Dit kan op twee manieren, namelijk ingevolge we derzijdse afspraken of naar we derzijds voorbeeld, waarbij steeds één partij voorzichtig de bewape ning vermindert en ziet hoe de ander reageert. Zoveel mogelijk stenen des aan stoots voor de tegenpartij wegne men, overigens zonder dat men de veiligheid in het gedrang laat ko men. een sterke nadruk leggen op het civiele leiderschap. bereidheid tonen tot samenwei- king op alle terreinen waar mo gelijkheden liggen. institutionaliseren van het „ont- spanningsdenken" door het orga niseren van ontmoetingspunten waar leden van het Warschaupact, NAVO-leden zowel als niet ver bonden landen samen kunnen ko men om besprekingen te voeren. meer zuiver wetenschappelijk on derzoek naar de civiele zowel als de militaire zijde van de proble matiek en meer voorlichting ge ven in groter openheid. Zeven- tot achthonderd miljard gulden geeft de wereld per jaar uit aan bewapening en nog eens zeventig miljard gaat jaarlijks zitten in de wapenresearch. Deze cijfers zijn het gevolg van de volgens prof. Röling op zichzelf rationele gedachten dat het onder de huidige omstandigheden onontkoombaar is dat we veiligheid handhaven door macht en afschrik king. Tegen de afschrikkingsidee bestaan echter ook nog andere bezwaren dan alleen psychologische. Ze veroorzaakt een opbloei van de oorlogsindustrie en deze bevordert de wapenhandel. Op het ogenblik slijten 20 hoog ge- industrialiseerde landen in een eco nomische wedloop hun wapens aan onder meer ontwikkelingslanden. Het gevaar bestaat dat er een militair- industrieel complex ontstaat, nu al zichtbaar in de Ver. Staten, hoewel president Eisenhower in zijn af scheidsrede met klem tegen dit com plex gewaarschuwd heeft. Van deze redevoering, aldus prof. Röling, be staat een film die bij de Amerikaan se voorlichtingsdiensten te verkrij gen is. Het zinnetje waarin Eisen hower zijn waarschuwing laat horen, staat er echter niet meer in. Afschrikking, aldus tenslotte prof. Röling bevordert vrees en vrees be vordert vijandschap. (ADVERTENTIE) ELKE DROGIST HEEFT HET! (Van onze financieel-economische medewerker) TILBURG Het internationa le geldstelsel lijdt weer eens aan hevige koortsen. Deze keer is het niet de dollar, die in moeilijkhe den verkeert, maar de Franse [rank. Opnieuw is duidelijk ge worden, dat het monetair systeem van de westerse landen aan een chronische ziekte lijdt. Men probeert met enkele infusen de toestand vam de patiënt te verbe teren, maar wat er mee wordt be reikt is, öait slechts zijn lijden drage lijker wordt gemaakt. De grote on rust rondom de Franse frank is een rechtstreeks gevolg van de benarde economische situatie, waarin Frank rijk na de mei-revolutie terecht is gekomen. Ondanks krachtige pogin gen van de regering-De Gaulle heeft men niet kunnen voorkomen, diat speculanten de Franse valuta onder enorme druk hebben gezet. Frank' rijk zit nu met dezelfde moeilijkhe den als Engeland in 1967 en de Ver enigde Staten in het begin van het jaar. In het eerste geval hebben de problemen en de speculaitiewoede ge leid tot devaluatie, terwijl een inter nationale bijstand van die rijke lan den de ontwaarding van de dollar ter naiuwernood heeft weten te voorko men. Voor de derde maal in één jaar blijkt het internationale monetaire stelsel op zijn grondvesten te schud den. Niet alleen de moeilijkheden rond om de frank zijn hieraan debet, maar ook de opwaartse druk op de Duitse mark veroorzaakt een grote activiteit in de geldmarkten. Pessimisten me nen, dat de problemen kunnen wor den opgelost door de frank te deva lueren en d'e mark te revalueren. Anderen stellen, dat officiële her waarderingen van beide valuta tot een nog grotere ontwrichting zullen leiden, omdat andere landen ge dwongen zouden worden deze stap pen te volgen. Degenen, die meer op West-Duitsland zijn aangewezen zou den dan eveneens moeten revalu eren, terwijl de in economisch op zicht Frans georiënteerde landen in de pas zouden moeten lopen van de Franse stap. Revaluatie van de Duitse mank, d.w.z. het duurder-maken van deze valuta voor niet-Duitsers, zal er toe leiden, dat de enorme export van Duitsland zal afnemen en de import zal toenemen. Op deze wijze kan het grote overschot op de Duitse be talingsbalans worden weggenomen. Dit overschot, dat een gevolg is van het krachtige herstel van de Duitse conjunctuur en van de exportpro- duktie van de Duitse industrie op de wereldmarkt, heeft tot gevolg dat de geldlhoeveelheiid in Duitsland enorm groeit, hetgeen tot een opwaartse druk vain de investeringen en con sumptie leidt. Indien het punt be reikt is, dat de productiecapaciteit volledig bezet raakt en de arbeids markt een tekort vertoont, zijn prijs- en loonstijgingen aan de orde. De loon-prijsspiraal sleurt de economie mee ih een hoogconjunctuur, die na verloop van tijd weer plotseling wordt afgebroken. Waarom dan geen revaluatie? Om psychologische en politieke redenen is een dergelijke monetaire ingreep niet te verwerkelijken. Immers revaluatie zou de opgaan de conjunctuur op dit moment te veel in omgekeerde richting kunnen doen omslaan. Het tweede Wirt- sühaftswunder blijft dan uit, het geen de werknemer-consument niet erg welgevallig zal zijn. Bovendien kan de regering zich een dergelijke maatregel uit politiek oogpunt niet veroorloven. In 1969 worden de ver kiezingen gehouden voor de Bundes tag, de Westduitse Tweede Kamer. Een regering die een halt aan die tweede welvaartsgoif toeroept zal door de kiezer waarschijnlijk worden gestraft door haar niet langer te steunen. De Franse problemen z(jn een on middellijk resultaat van de mei-on lusten. Wij hebben reeds eerder naar voren gebracht, dat Frankrijk deze economische klap dlie een gevolg is geweest van stakingen en ongebrei delde loonstijgingen, niet zonder drastische ingrepen te boven zou ko men, Ondanks de hulp van de tien rijke Westerse landen, die een kre diet van 1.3 miljard dollar ter be schikking hebben gesteld, is onge veer de helft van die EYarnse mone taire reserves als sneeuw voor de zon verdwenen. In een half jaar tijd zijn zij gedaald van 30 tot 15 miljard gul den, terwijl grotere verliezen niet zijn uitgesloten. De Franse regering zal aan het slot van het jaar een eind moeten maken aan de noodzakelijke maar onsympa- tieke protectionistische maatregelen die zij na mei heeft genomen om de exportpositie van de Franse indus trie te steunen. Dit zaïl ledden tot een moeilijkere positie op de wereldmarkt van de Franse industrie. Bovendien staat het bedrijfsleven voor doorvoering van de tweede tranche van loonsverho gingen, die dow de vakbonden in mei zijn afgedwongen. Deze zullen hetzelfde nadelige effect hebben voor de concurrentiekracht. Devaluatie van de frank zou het zo zorgvuldig opgebouwde Franse prestige in één klap wegvagen. Op grond van hun sterke monetaire po sitie, die mede door roofbouw op de Amerikaanse betalingsbalains is ver kregen, heeft de regering-De Gaulle een eigensoortig buitenlands beleid kunnen voeren. Neemt men de eco nomische onderbouw hiervan weg, hetgeen bij devaluatie het geval zal zijn, diani is eer; einde gemaakt aan de gaullistische buitenlandse po litiek^ in E.E.G.-verband. De Franse regering zal zich alle moeite getroos ten om dit te voorkomen, met het risico van nieuwe binnenlandse moei lijkheden. DEN HAAG (A.N.P.) Brigade generaal H. A. Thoonsen, directeur van de hogere krijgsschool, acht het noodzakelijk dat het defensie-studie centrum van de krijgsmacht het ka rakter krijgt van een zuiver weten schappelijk onderzoek- en ontwikke lingscentrum ten dienste van de mi nister van Defensie. Het zou dan interdepartementale maar vooral ook inter-universitaire relaties moeten creëren en het zou samenwerking moeten zoeken met het Britse „institute for strategie stu dies", met het Franse „institut d'étu- des stratégiques" en in ruimer At lantisch verband met de Amerikaan se „thinking factories". Er zou een wetenschappelijk cen trum in ons land kunnen ontstaan dat samenspraak tussen diverse in stanties coördineert en basisgegevens van de vraagstukken van oorlog en vrede verzamelt, analyseert, interpre teert en verspreidt. Generaal Thoon sen bracht die wens gisteren naar voren, toen hij in Den Haag het twee daagse congres afsloot dat de hogere krijgsschool daar ter gelegenheid van haar 100-jarige bestaan heeft gehou den. (ADVERTENTIE) haringfilets bokkingfilets kippers maatjesharing (Van onze redactie buitenland) PRAAG De Tsjechoslowaakse leiders hebben gisteravond, zo meldt het persbureau A.P., een krachtig beroep gedaan op de stakende stu denten om een eind te maken aan hun massale sit-ins en „op tijd het gevaar tegen te houden dat ons be dreigt". In de verklaring, gezamenlijk uit gegeven door het presidium van de partij, de regering, de nationale ver gadering en de vakbondsraad, wordt gezegd, dat „onverantwoordelijke mensen" proberen de activiteit van de studenten te kanaliseren „om ver deeldheid in de arbeidersklasse te veroorzaken". In een communistisch land is dit een van de ernstigste be schuldigingen. De verklaring werd gistel avond bekendgemaakt, nadat regeringsauto riteiten langdurige gesprekken had den gevoerd met de studentenleiders, die gisteren steun kregen van arbei ders. In verschillende fabrieken wer den korte sympathiestakingen ge houden. Andere fabrieken lieten een kwartier lang de sirenes loeien. Op de machinefabriek CKD-Dukla werd een half uur gestaakt. De arbei ders schreven in een brief, dat zij „vastbesloten zijn steun te blijven geven aan de door de studenten ge formuleerde eisen". De studenten hebben aangekon digd, dat zij hun staking, die gister avond om acht uur zou aflopen, met 24 uur verlengen. Hun reden is, dat de massamedia in Tsjechoslowakije geen nieuws over de stakingen ge meld hebben, zodat de studenten geen kans gehad hebben het publiek op de hoogte te brengen van hun actie.

de Stem | 1968 | | pagina 9