diocesaan pastoraal beraad wil na imte om „nee" te zeggen Jo Ivens blij met benoeming in Rotterdam NAVO-debat 11111 Even uitblazen mevrouw DISCUSSIE OYER HUMANAE YITAE: Badkamerverv/arming Eén gemeente voor Hoeksche Waard Mijnwerkers ingesloten Dit jaar meer en duurdere geschenken met Sinterklaas Dorothé voor sporthal in Goes 1 s ESMANN E HOEFIJZERS als de whisky van mderd jaar geleden Lezing over toekomst ran Noord-Zeeland Druk teveUfl°.0P, Van het baden kan men ^CdTdd\6lement is zó Beunhazen Advies prof. Brasz SCHOONHEID, DUURDER DAN ZILVER Aanbeveling Waarnemers AOW De 'e Dorothé is de handigste theepot die er bestaat. U hoeft alleen maar kokend water op de thee te schenken en verder niets. Trekken en warmhoüden doet de Dorothé zelf omdat-ie dubbel wandig is. Alleen de binnenkant blijft heet, de buitenkant hoog stens handwarm. St.-Ni'colaas Loopfi Dussen Vervuiling Marie Cecil Moerdijk bij volkskerstzang in Goes 1 I -* li set wel i/erking ;ffen it f5 .75 18.75 lent 22.50 tv wapenhuis. DE STEM VAN DONDERDAG 21 NOVEMBER 1968 Oplles geïmporteerd door H.B.ds Beer Anno 1770 Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) THOLEN Op uitnodiging van oe Werkgroep Tholen van de Zeeuw ss Volksuniversiteit houdt vrijdag- ?v™ 29 november in het stadhuis te Tholen drs. S. van der Zee een le zing over de ontwikkeling van Noord- Wand. Drs. Van der Zee is een medewerker van het Economisch technologisch Instituut te Middel burg. (Van onze correspondent) HULST Jo Ivens (41) weet zelf niet nauwkeurig waarom het Rot terdams Conservatorium juist hem het hoofdleraarschap voor koordirec tie heeft aangeboden. Wat er ook achter mag zitten, hij vindt het een vooruitgang dat hij nu, 13 jaar nadat hij eindexamen deed aan die Rotter damse school, daar kan gaan doceren. „Prettig dat ik kan putten uit een 15-jarige praktijkervaring. Het gaat me overigens niet alleen om de prak tijk. Ik vind een gedegen repertoire kennis heel belangrijk. Iemand die voor een koor gaat staan moet die kennis hebben, moet weten wat hij met dat koor kan doen, en vooral ook wat hij er niet mee kan doen. Ik doe maar wat grepen hoor zegt hij thuis in Hulst. Hulst is zijn geboortestad, die hij alleen al om de sterke band met het Hulster Ge mengd Koor, dat hij leidt, niet zal verlaten. Misschien hebben de twee langspeelplaten die zojuist van het koor zijn uitgekomen een met „niet alledaagse" kerstzang de di rectie van het Rotterdams Conser vatorium op een idee gebracht. De musicus Jo Ivens heeft een druk leven, waarin de muziek zowel inspanning als ontspanning levert. Drt geldt ook voor zijn nieuwste functie. „Voor iedere musicus is dit iets waarmee je je gang kunt gaan. amer-verwarming is een probleem op zichzelf, wanneer er -Wi radiator van de centrale verwarming in de badcel aanwezig is. en ""'se fabrikant heeft nu een elektrisch warmte-element gecon- dat onder of naast het bad kan worden aangebracht en wordt verborgen achter een stalen plaat, aan de buitenzijde Toorzien van een plastic deklaag. Een niet excessief grote badkamer i er geheel door worden verwarmd aar bovendien verwarmt het ele- m de badkuip zelf en het schijnt, bet op deze wijze ook nog een ba,ing geeft op brandstof, nodig 1 5e verwarming van het bad- Ondanks de grote warmte-produk- uordt het paneel niet zo warm, zou r nLet meer met d<2 hand vojTT aanraken en is dus ook risico a f6" °f °Ude mensen g^n «at «8 zich branden. drogen j la"5doek en dg badmat zijkant vaThet .eem"°udig over de «•«brengen te ha"gen' Het bet-zei ve- j, e handige doe - ka« stellen.6 teehnische hulP JO IVENS Ik bedoel dat je geen schoolmuziek doceert, maar een opleiding geeft, waarbij je onder meer met het conservatoriumkoor te maken krijgt. Uiteindelijk doe ik dat het liefst. Hoewel, ik dirigeer zelf nog veel liever". Zijn hoofdbaan blijft leiding geven aan het Hulster Gemengd Koor en de banden met de Oratoriumvereni ging te Middelburg, het Toonkunst koor te Breda, de Zeeuwse Muziek school, waarvan hij onderdirecteur is, en het lyceum te Huist, blijven zoals zij zijn. Het lyceum te Bergen op Zoom zal de heer Ivens echter ver laten, gewoon om geen roofbouw op zichzelf te plegen. „Ik ben ook niet van plan iedere avond voor een an der koor te gaan staan. Ik ga het echt zelf eerst eens afzien". Na al die werkzaamheden buitenshuis studeert hijzelf aan de vleugel in de kamer. „In Nederland zingen een kleine 200.000 mensen in koren, waarvan er veel zijn overgeleverd aan beunha zen", vindt hij, „koren die aftandse muziek staan te zingen". Vandaar dat hij de nadruk legt op kennis van literatuur en repertoire, op kennis van de partituur, juist bij het werken met een orkest. Het gaat helemaal niet slecht met de koren in Nederland. Veel minder slecht dan in een tijd van kwijnende verenigingen te ver wachten is. Jo Ivens: „Vijftien jaar geleden was er een sterke daling in de belangstelling. Nu niet meer, voor al de jeugd gaat meedoen, ook in Hulst". (Van een onzer verslaggevers) KLAASWAAL Een langdurige procedure, die vorige week voorlopig eindigde met een „hearing" van de eilandbewoners en met een interne voorlichting aan (14) gemeentebe sturen in de Hoeksche Waard, heeft prof- dr. H. A. Brasz thans een be leidsadvies aan de gemeentebesturen uitgebracht. Hierin zegt hij onom wonden, dat er één gemeente voor het gehele eiland zal moeten komen. Met de totstandkoming hiervan zal onge veer vijf jaar gemoeid zijn. In de periode tot 1973 dienen de gemeenten, volgens prof. Brasz, een vijftal planologische alternatieven uit te werken, om eenstemmigheid te bereiken ten aanzien van de toekom stige bestemming van dit gebied. Prof. Brasz noemt de Hoeksche Waard een sociaal-geografische een heid en elke andere oplossing dan de vorming van één gemeente met 50.000 zielen zou willekeurig zijn. In zijn beleidsadvies zegt prof. Brasz dat er in het betrokken gebied een belangrijke expansie te verwach ten is, die een krachtig beleid nood zakelijk maakt. Als de expansie-ont wikkeling zich onder de invloed van het overontwikkelde Waterwegge bied inzet, dam is het zo leert de ervaring veelal te laat om nog met grenswijzigingen en herindelin gen van gemeenten te komen. Prof. Brasz stelt de gemeenten ook voor, om het hunne te doen voor de instelling van dorpsraden die de in spraak van de burger kunnen garan deren. Over de toekomstige bestem ming van het gebied verklaarde prof. Brasz, dat er een programma moet komen dat gevarieerde, doch grote expansie kan opvangen. De nadruk zal moeten worden gelegd op het wo nen, met ruimte voor recreatie, een groengordel en lichte industrie. „Als er een reus komt, moet een ontwikkelingsplan klaar zijn", zo adviseert prof. Brasz. „Aan de proble matiek van de Hoeksche Waard ver andert volgens hem niets, als er een kanaal zou worden gegraven om Moerdijk voor schepen beter bereik baar te maken." Het advies om één Hoeksche Waard- gemeente te vormen komt na volgen de week in de gemeenteraden. Ten slotte zal in Den Haag worden be slist. Een Britse geleerde, wiens vrouw hem had verzocht een bepaald schoonheidsmiddel op de weg van zijn laboratorium naar huis voor haar te kopen, ontdekte tot zijn schrik dat hij voor het bedrag, dat zijn echt genote hem had genoemd maar een minimale hoeveelheid van het ver langde kon kopen. In feite, berekende hij, was dit middel per ons duurder dan een ons zilver. Thuis gekomen stelde hij zijn vrouw voor inplaats van dit verfraaiingsmiddel, een ons zilver te kopen. Hij was, zo als elke man al aanstonds heeft be grepen een slecht psycholoog: schoon heidsmiddelen zijn voor de vrouw meer waard dan zilver en misschien elfs wel meer dan goud. De man loopt nu rond met het idee een to verspiegel te construeren, waarin de vrouw zich zien zal zoals zij eruit zou willen zien niet, zoals zij er in wer kelijkheid uitziet. Als hij slaagt, zal dat zeker een klap zijn voor de fa brikanten van cosmetica. De situatie zag er gisteravond in de Kamer als volgt uit: P.S.P. tegen de extra 225 miljoen, tegen lidmaatschap van de NAVO. Twee moties onderstrepen dit standpunt. C.P.N. evens tegen. P.v.d.A.: vóór lidmaatschap van de NAVO, tegen 225 miljoen gulden ex tra, dus ook tegen financiële dekking. Twee moties: één motie om de NAVO groter politiek gewicht te geven, één motie om Griekenland en Portugal onder druk te zetten. D'66: veel bezwaren tegen de NAVO, tenzij ontspanningspolitiek nadruk krijgt en tegen de extra bij dragen. Nog meer bezwaren tegen het financieel dekkingsplan. Motie voor erkenning door Nederland van Oder-Neisse-grens. V.V.D.: vóór extra bijdragen, vóór dekkingsplan. K.V.P.: vóór extra bijdragen, spreekt zich later uit over de belas tingmaatregelen. Vraagt wel nadruk kelijk welke indirecte belastingen verhoogd worden en welke over heidsinvesteringen verschoven wor den. A.R.: vóór extra bijdragen, huive rig voor belastingmaatregelen. Waarom niet gezocht in de sfeer van de vermogensbelasting, in plaats van indirecte belastingen eerder te ver hogen. Desnoods belastingverlaging voor nog groter bedrag uitstellen. C.H.U.: vóór extra bijdragen, be zwaren tegen belastingmaatregelen, Eveneens als A.R. voorstander van mogelijkheden in de sfeer van de vermogensbelasting. Wat zijn de concrete plannen van de regering? S.G.P.: vóór extra bijdragen. G.P.V.: vóór extra bijdragen. Groep-Aarden: bezwaren tegen extra bijdragen, omdat zij militaire maatregelen inhouden. Hoe ziet de regering nu ineens kans de 45 mil joen op de rijksinvesteringen te ver schuiven. „Alleen maatregelen die crisis in de hand kunnen houden, zijn geipchtvaardigd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het Diocesaan Pas toraal Beraad van het bisdom Breda pleit in meerderheid voor de vryheid tot geboortenregeling met andere methoden dan die, welke paus Paulus in zijn ency cliek Humanae Vitae als geoor loofd naar voren brengt. Dit blijkens een verklaring waar het Beraad zich gisteren in Bouvigne te Breda in grote meerderheid achter schaarde: „Gezien het feit dat deze andere benadering (een andere dan in de encycliek Humanae Vitae, red.) zeer serieus van aard is, meent het Beraad dan ook te moeten stellen dat aan diegenen die deze visie de len, minstens de ruimte gelaten moet worden om deze uit te spreken en in praktijk te brengen". In de verklaring wordt verder ge steld dat het Beraad de eerbied van paus Paulus voor het menselijk le ven en zijn zorg voor de menswaar digheid van de seksualiteit en het huwelijk deelt, maar dat, het tevens de wijze betreurt waarop deze aan dacht in de encycliek gestalte heeft gekregen. Het Beraad spreekt hier zijn verbazing over uit en vindt dat de paus te weinig ruimte laat aan het eigen oordeel van de mens. Het Beraad verklaart tot slot erop te vertrouwen dat de bisschoppen zullen opkomen voor de bepleite vrij heid, zowel binnen de Nederlandse kerk als binnen de wereldkerken. Het aanvaarden van deze verkla ring vormde het sluitstuk van een dag, waarop de encycliek Humanae Vitae het hoofdthema van een uitvoe rige, grotendeels groepsgewijze discus sie vormde. De reden waarom dit ge spreksthema was gekozen, was dat de encycliek ook ter sprake zal ko men in de eerstvolgende vergadering van het pastoraal concilie (58 jan. 1969). Een niet onbelangrijke minderheid in de vergadering deed nog de aan beveling dat het Beraad een opwek king zou geven aan allen die pasto raal werken om vanuit een duidelijke evangelische inspiratie „iets concreets voor te schrijven of te verbieden. Dat heeft het volk op dit ogenblik nodig", aldus deze groep. De opzet van het Diocesaan Pasto raal Beraad was gisteren iets anders dan voorheen. Voor de eerste maal waren zoals gemeld waarne mers namens zes andere kerken en levensbeschouwingen aanwezig, als mede een delegatie van veertien jon geren. In zijn openingstoespraak ging bisschop H. Ernst in op het belang van deze afvaardigingen. Hij zei o.m. tot de waarnemers: „We willen het eigen beleid van de kerk bepalen met inspraak van anderen die niet tot deze kerk behoren, maar wel met ons verbonden zijn in geloof of in de zorg om de waarden van het mens zijn". Als inleiding op de discussie gar drs. J. Roof, directeur van het pasto raal centrum van het bisdom, een in leiding waarin hij de bestaande standpunten over geboortenregeling en natuurwet en over de uitoefening van het kerkelijk gezag schetste. Op de vragen, die aan de discus sies in de acht gespreksgroepen ten grondslag lagen, kwamen echter minstens zoveel vragen terug in de verslagen van de rapporteurs, die 's middags in de plenaire vergadering aan het woord kwamen. Waarom de encycliek niet gepresenteerd als dis cussiestuk? Waarom mag de mens op dit éne punt niet ingrijpen in de na tuur? Waarom geen aandacht voor de ongehuwden? Algemeen werd de manier waarop de paus hier zijn ge zag heeft laten gelden en de colle gialiteit met de wereldkerk heeft genegeerd, afgekeurd. Kon men binnen de andere groe pen nog verdeelde meningen bespeu ren, de jongerendelegatie was onver deeld in zijn conclusie: zij wensten „geen woord meer vuil te maken" aan de encycliek, na de vaststelling dat de paus „volmaakt naast de roos had geschoten". Zij wilden voorstel ien de paus te vragen: ofwel de en cycliek terug te trekken ofwel te gaan genieten van zijn A.O.W De jongeren dienden nog een mo tie in, volgens welke het Beraad van mening was dat in de toekomst plu riformiteit gewaarborgd zal moeten worden en dat onder geen beding de pluriformiteit verwrongen wordt door een onafhankelijke uitspraak van een der ambtsdragers. Deze mo tie kreeg echter niet de vereiste meerderheid. MANNINGTON (West Virginia) (AP) Ontploffingen en branden hebben gisteren een diepe kolenmijn getroffen, waarbij 70 mijnwerkers opgesloten raakten. De kompels zitten naar men denkt opgesloten op een diepte van 1600 tot 3200 meter in de met rook gevul de gangen. Reddingsploegen voor een van de ingangen van de mijn wachten tot dat er proeven zijn genomen. De au toriteiten hebben verklaard, dat het methaangehalte na de ontploffingen steeg van 3 tot een gevaarlijke 6. Eenentwintig mijnwerkers wisten zich in veiligheid te stellen of wer den er uitgetrokken. (Van een onzer verslaggevers) GOES-BREDA Sint Nico- laas schfjnt dit jaar dieper in de portemonnee te tasten dan vorig jaar. Blijkens uitlatingen van groothandelaren in gewilde sur prises besteedt de consument meer voor meer artikelen. Ook schroomt men niet duurdere ca deaus te geven. In dit verband lijkt de uit spraak wan een handelaar in speelgoed typerend. Zijn stelling is: „Je ziet zoveel moois in de etalages. Er moet wel gekocht worden, Zelfs consumenten met een kritische inslag kopen meer en duurder, omidat zij door de aangeboden hoeveelheid niet van plan waren om veel of duur te kopen". Een andere opmerking wan deze speelgoed-man: „Volgend jaar wil ik de helft verkopen van wat ik nu omzet. In dat ge val ben ik ook tevreden". Het accent bij de verkoop wan speelgoed ligt volgens de groot handelaar op de ruimtevaart. Hij acht het mogelijk, dat de wen sen op dit gebied door de te levisie zijn ingegeven. De meeste groothandelaren achten het voorbarig om nu al iets over omzetverwachtingen te zeggen. Zij zijn niet ontevreden, maar het duurt nog enkele we ken voordat het 5 december is. In deze tijd kan de consument meer of minder afnemen dan de handelaar zich voorstelt. Kinderen hebben, aldus onze informatie ndet te klagen. En ook de vaders schijnen er ditmaal goed af te komen. Ter illustratie de opmerkingen wan een hande laar in auto-accessoires: „Wij verkopen op dit moment zestig procent meer dan normaal. On ze indruk is, dat men de auto niet nuttiger maar luxer wil ma ken. En deze trend zal nog wel even aanhouden." De cadeautjes voor moeder blij ven echt een verrassing, want volgens onze peilingen (bij de handel in elektrische en in gou den of zilveren artikelen bij voorbeeld) heeft men voor de typisch vrouwelijke zaken nog geen beelc| van de verkoop. Dit laatste kan de schuld zijn van de man, die pas op het laat ste nippertje iets voor zijn vrouw koopt, omdat hij voor haar toch geen veilige plaats in huis heeft. Zij weet immers d? meest verborgen plekjes te vinden. (ADVERTENTIE) Een theemuts, theebeurs of thee lichtje hebt u niet meer nodig. Dat is handig theezetten met 'n pot die een sieraad voor het oog is en die u overal kunt neerzetten. Dat mag ook wel, want als u 'm koopt (ƒ33,50) of krijgt (ƒ0,00) dan hebt u 'm voor jaren. Breken kan hij niet en barsten evenmin. Er is 'n Dorothé voor 10 en voor 5 kopjes. U kunt kiezen: 'n glanzend of mat verchroomde (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Op de gisteravond in Goes gehouden raadsvergadering is beslo ten een krediet van f 951.000 uit te trekken voor de bouw van een sport hal. Gehoopt wordt dat een bedrag van f 410.000 uit subsidies en bijdra gen van particulieren kan worden verkregen. Tijdens een uitvoerige discussie in de raad is gesproken over de wense lijkheid het beschikbaar te stellen krediet te verhogen, opdat kostenstij gingen en eventuele tegenvallers tij dens de bouw kunnen worden opge vangen. Van dit idee werd echter af gestapt, mede doordat o.a. door wet houder J, Roose werd aangevoerd dat nu onmogelijk bekeken kan worden welke prijsstijgingen zich b.v. zullen voordoen. Ik las in „Dagblad De Stern" van maandag 18 november het volgende: St.-Ndcolaas niet ontevreden over Raamsdonksveer iets wat in feite een zekere waardering inhoudt. Doch toen St-NicoJaas zijn rondgang vol tooid had, bleek een gedeelte van Raamedonksveer ontevreden over St. Nicolaes. Althans in een enkel op zicht: wat de route betreft. Is het de heren van het comité dat de route uitstippeelt dan niet bekend dat dat er in Raamsdonksveer ook nog een S an doel is waar ook nog veie kleine kindertjes wonen, die ook graag_ had den gehad, dat St.-Nicolaas bij hen iin de buurt was geweest. (Het is natuurlijk onmogelijk om elke straat te nemen). Want nu moesten de kinderen die het verst wonen on geveer een kilometer afleggen om St.-Nicolaas te zien, terwijl St.-Nico laas toch elk jaar het Sandoel niet vergeten heeft. Waarom nu wel voor die ene keer per jaar? De route heeft nu ook maar ongeveer 1,5 uur geduurd. Daar had heus toch nog wel een kwartiertje bij gekund. Om te collecteren komen ze allemaal graag op Sandoel en niet zonder reden. Een Sandoelbewoner, doch znnder in St.-Nicolaas gelovende kinderen. P.L. iets In uw dagblad van heden staat op blz. 9 ver-meld, dat de eerste loop fiets met besturing in 1760 opduikt. Dit moeit een vergissing zijn wat be treft het jaartal. De eerste loopfiets met besturing werd geconstrueerd in 1816 door de Duitser Carl Ludiwig F. von Drads von Sauerbruin. Hij leefde van 1785-1841. WESTDORPE W. F. Nuyts Zondag 17 nov. kreeg de scheids rechter in Dussen een flink pak slaag. Nu, ik sta er van te kijken, dat dit niet eerder is gebeurd. Ik ben ep een keer als scheidsrechter geweest en hoewel er toen „nietsr* is voorgevallen, heb ik toch bedankt voor het leiden van wedstrijden in Dussen. Als je langs de lijn hoort schreeuwen: „Schop die rooie eruit", dan ga je toch wel even nadenken; en vooral toen deze „supporter" na derhand bij me kwam voor de formu lieren en zich voorstelde als be stuurslid van Dussen (Dit is ong. 3 jaar geleden!) De grensrechter van de tegenpartij vertelde me na afloopv dat hij nergens had durven vlaggen, omdat een groepje supporters ach ter hem, menige bedreiging uitte. Naderhand ben ik er nog eens als supporter geweest en ook toen bleek dat het publiek een groot aan deel in de uitslag had gehad door dreigementen aan spelers en grensrechter van de tegenpartij. Nog maals, het bericht over de knock down van de heer Luiken verwon dert mij niets. Wat me wel verwon dert is, d:at de KNVB er nooit iet» aan gedaan heeft! BREDA H. C. De ergerlijke vervuiling van ons gehele land. vooral in de grote ste den, begint zulke schrikbarende vor men aan te nemen, dat weldra van een noodtoestand gesproken zal wor den. Wie nauwkeurig onze steden en dorpen gade slaat schrikt van de vieKe straten, lanen, pleinen, gras velden en parken, die bezaaid zijn met afval, papier, lege dozen en hul zen. Men ontziet zich zelfs niet allerlei vuil en afval uit auto's op de weg te smijten. Ook de nieuwe buitenwijken, die toch fris en fleurig en een sieraad moesten zijn, vertonen vaak in plantsoenen, en op grasvelden een opéénhoping van vuü en ook dan zijn de straten verre van netjes zo dat bet geheel een onverzorgde en slordige indruk maakt. Als Nederlandse schaam ik mij ook vaak voor de toeristen uit het buiten land, want uit eigen ervaring weet ik dat het overal netter in de Euro- peaanse landen is dan bij ons. De vervuiling is naar mijn mening mede een gevolg van de welvaart, die ook een schaduwzijde heeft, en velen, vooral ook de jongeren slap en futloos maakte; en een geest van nonchalance over hen vaardig doet zijn. De overheid treedt ook lang niet streng genoeg op tegen deze vervui ling. De aanstelling van reinigingscontro leurs, zou misschien hier enige ver betering in brengen. BREDA Mevr. T. B. (Van onze correspondent) GOES Op zaterdag 21 decem ber zal in de veilinghal te Goes weer een Volkskerstzang worden ge houden. Hieraan zal solistische me dewerking worden verleend door de zangeres Marie Cecil Moerdijk. Het zingen van kerstliederen zal worden begeleid door het combo van het Leger des Heils, terwijl ook ie Zeeuwse Koorschool onder lei ding van de heer E. Heijblok mede werking zal verlenen. De Volkskerstzang zal afgestemd zijn op de jeugd. Ds. P. Klooster man, godsdienstleraar op het chris telijk lyceum, zal met enkele scho lieren zorgen voor de verbindende tekst tussen de verschillende pro gramma-onderdelen. 1 I I

de Stem | 1968 | | pagina 5