MINISTER GROMIKO: Rusland streef! naar ontspanning Protest tegen doodvonnis Citroen Slik de pijn weg, Samenstelling van curatoren-colleges IS B iSB jinn DAALDEROP r Crisis in metaal Achterstand op V.S. in onderwijs nog groot Man wurgt zoontje Panagoulis wil geen gratie „Ideële Reclame" ten strijde tegen eenzaamheid HS™7 Rapport-Van Walsum deze week bij regering Radiator i 1 Onaanvaardbaar Ontwapening Negen man omgekomen bij liet kijken naar een reddingspoging lekasin Prof. dr. ir. F. Tellegen (t.li.-Eindlioven) 55 Vrag en 55 Hoe gek ook Gelovigen in Groningen geraadpleegd over nieuwe bisschop Joris Ivens krijgt eredoctoraat EUROPEES OVERZICHT: Ec Tsjechisch comité: In liberalisering zijn fouten gemaakt HEERLIJK GEBAKKEN VIS! Sopliia Loren verwacht kind DE STEM VAN DINSDAG 19 NOVEMBER 1968 11 (ADVERTENTIE) (VERVOLG VAN PAGINA 1) De heer Van der Pols becijferde dat de eisen van de vakbeweging plus de hogere lasten die de werk gevers moeten opbrengen voor socia le verzekeringen en pensioenvoorzie ning plus de loonsverhogingen die de bedrijven zelf nog toekennen (bij voorbeeld wegens periodieke verho gingen, promotie en dergelijke) neer komen op een loonkostenstijging van 35,7 procent in drie jaren. Het aanbod van de werkgevers komt met dezelfde extra zaken ïkening houdend neer op een loonkostenstijging van 25,6 procent in dezelfde periode. „In onze c.a.o. staat de bepaling dat in bijzondere ge vallen na overleg per onderneming van de contractsbepalingen kan wor den afgeweken, zowel naar boven als naar beneden. Ik vrees dat heel wat bedrijven een afwijking naar be neden zullen willen bedingen want ons aanbod gaat al boven de produk- tiviteitsverwachtingen uit", aldus de ter Van der Pols. De vakbonden, zo verklaarde de keer M. Zondervan ons namens hen, zijn geschrokken van dit in hun ogen onaanvaardbaar lage aanbod. „Wij hebben steeds gesteld dat de besteed bare lonen vooruit moeten gaan. Aan die eis wordt niet voldaan. Tegen over de aangeboden verhoging van contractlonen met respectievelijk procent en 5,5 procent staan otxicieel geraamde stijgingen van de tosten van levensonderhoud van res pectievelijk 4,5 procent, 4 procent en Procent. Daarvan moet dan nog de 3 procent cue de verlangde werktijdverkur- iog kost, zodat de positieverbetering ze8ge en schrijve 1 procent in drie jaar bedraagt. Bovendien worden op 1 januari ook voor de werknemers de premies j soczale verzekeringen ver- f 'n 1363 gaan de reële inko- er dus nog op achteruit." n>?e ,^Ger ^an der Pols stelt hier er tegenover dat de premieverho- „Jj" we' zo ongeveer gecompen- i f wo''den door de belastingver- 8 ng en dat de werktijdverkorting ,,l ;°unmaal geld kost dat uit de be- nikbare ruimte moet komen. Men nnsto Z0, ze' zeIf een keuze werken ma hoger loon of korter TrU66?' z?nciervan zei tenslotte: werkut,riJ de cijfers van de zaeen CrS toeSezonden kregen voor- werklriJ Sen ernstiSe situatie. Nu de wfovmelfLht 0115 maandagmiddag wii a- ehhen toegelicht, taxeren cmzederli?estand n°g ernstiger. Voor v'ardbaar ®Hpt 'S Zaak onaa"" b°Msbesturen» W 15 "U aa" de Wat de ontwapening betreft zei de Russische minister dat de Sovjet unie bereid is onmiddellijk met de V.S. en alle andere belanghebbende landen een akkoord te sluiten dat de kernwapens en de ondergrondse kernontploffingen verbiedt. Uit de verklaring van Gromiko zou blijken dat de Russen bereid zijn naar ontspanning te streven in ruil voor een „realistischer" benadering door de NAVO van de toestand in Tsjechoslowakije. De Russen willen kennelijk die kringen in het westen geruststellen die de inval in Tsjecho slowakije beschouwen als een ernsti ge bedreiging van de Europese vei ligheid. Ook wat zijn verhouding tot Bonn betreft schijnt het Kremlin matiging te willen betrachten. Gromiko zei tenminste dat de Sovjet-Unie graag bereid is met West-Duitsland samen te werken naar gelang Bonn er in slaagt de wederopleving van het fascisme en militarisme te beteuge len. Inzake het Midden-Oosten legde de Russische minister de nadruk op het recht van Israël op een eigen onaf hankelijk bestaan. Maar Israël moest wel zijn troepen uit de bezette Arabische gebieden te rugtrekken. De Sovjet-Unie zou van haar kant al het mogelijke doen om tot een oplossing van de crisis in het Midden-Oosten te komen. Het Russische partijblad Pravda schreef maandag, dat het feit dat het westen er niet in geslaagd is Tsjecho slowakije uit het communistische blok los te wrikken, de Noordatlantische Verdragsorganisatie tot „openlijk agressieve activiteiten" heeft ge bracht. In een artikel over de verleden week in Brussel gehouden NAVO- conferentie zegt het blad dat de NAVO-leiders hun toevlucht hebben genomen tot een fantasie en tot las ter van laag niveau. Pravda-redacteur Beglov herhaalde dat de redevoerin gen in Brussel aan de bitterste perio de in de koude oorlog deden denken. Beglov vermeldde niet dat de NAVO in haar slot-communiqué heeft uitgesproken dat elke Sovjet-inter ventie, die direct van invloed is op de situatie in Europa en het Middel- landse-Zeegebied een internationale crisis ten gevolge zal hebben. SALEM (INDIA) (Reuter) In Salem in India zijn zondag negen mensen om bet leven gekomen toen zij stonden te kijken naar de redding van een vrouw die bij het grassnij- den in een diepe waterput was ge vallen. De vrouw werd gered. Ongeveer 40 nieuwsgierigen waren op een plat dak geklommen om de reddingspogingen beter te kunnen zien. Het dak stortte in waardoor ne gen mensen omkwamen en evenzo veel mensen werden gewond. (ADVERTENTIE) BOEDAPEST. (AFP). De Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko, heeft gisteren op een persconferentie in Boedapest verklaard dat de Sovjet-Unie en de andere socialistische mogendheden elk nitiatief in overweging zullen nemen dat gericht is op internationale ontspanning. De Sovjet-Unie, zo ging Gromiko verder, meent dat het stopzetten van de bombardementen op Noord-Vietnam en de vredesbesprekin gen in Parijs, stappen zijn in de goede richting, die echter door andere, zoals de terugtrekking uit Vietnam van alle Amerikaanse troepen en het besluit om de Vietnamezen hun eigen problemen te laten oplos sen, gevolgd moeten worden. Het is mijn overtuiging, aldus de Russische minister, dat alle regerin gen die tegen de oorlog en voor de vrede zijn, de regeling van de kwes- tie-Vietnam gemakkelijker dienen te maken. Uit deze opmerking maakten vele journalisten op dat de Sovjet-Unie bereid is mee te werken aan de op lossing van het vraagstuk-Vietnam. In verband met de jongste bijeen komst van de NAVO-ministerraad in Brussel, waarop de inval van de Wai- schaupactlanden in Tsjechoslowakije scherp werd veroordeeld, zei Gro miko dat hij graag zou zien dat in de NAVO een realistischer aanpak de overhand krijgt. „Wij hopen dat al die landen die de eerste viool spelen in het NAVO-orkest, zich zullen rea liseren dat ontspanning en maatre gelen ter verbetering van de betrek kingen ook me' hun belangen stro ken". de snelle en zekere pijnverdrijver j Panagoulis wordt door cipiers weg geleid, nadat hij het doodvonnis te gen ziek heeft horen uitspreken. (Van onze redactie buitenland) ATHENE/PARIJS De tot de dood veroordeelde Griekse mili tair Alexander Panagoulis wei gert nog steeds een verzoek om gratie in te dienen. Hij ite veroor deeld wegen de aanslag op pre mier Papadopoulos. Uit alle dielem van de wereld zijn pro,testen gekomen tegen het dood vonnis te,gein Panagoulis. De Noor se zaakgelastigde in Athene heeft, in opdracht van zijn regering, gratie voor de veroordeelde bepleit bij de Griekse regering. De kranten in Athe ne, die het vonnis in grote opmaak berichtten, meldden gisteren, dat de regering dit en andere verzoeken be schouwt als inmenging in de binnen landse aangelegenheden. De internationale federatie voor de rechten van de mens heeft het dood vonnis bestempeld als „politieke moord". Het Nederlandse comité Griekenland Vrij heeft premier De Jong en kardinaal Alfrink verzocht ten gunste van Panagoulis te inter- veniënen. De studeniteraveronigtag Po li/te 1a heeft een telegram gestuurd aan de Griekse minister van justitie. Het luidt: „Voorkom afschuwelijke moord op Panagoulis. De wereld ziet het ware gezicht vam het fascisme". De vereniging heeft ook minister Luns gevraagd te bemiddelen. West-Duitsland zal langs diploma tieke weg proberen het leven van Panagoulis te redden, zo deelde het Duitse ministerie van buitenlands® zaken gisteren mee. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van de drie technische hogescholen in Nederland en de economische hogeschool in Rot terdam is gemiddeld driekwart der curatoren afkomstig uit het bedrijfs leven. In de andere curatoria is de invloed van bestuurders en politici onevenredig groot. Eenzijdige samen stelling van de curatoren - colleges betekent, dat deze colleges een een zijdige visie hebben op de toekomst van de instellingen. Hier past de term ondemocratisch. Dit is de mening van prof. dr. ir. F. Teile gen, hoogleraar in de wijsbegeerte aan de t.h. van Eindhoven. Prof. Teilegen gebruikt de term „ondemocratisch", omdat men een te beperkte kring geschikt acht om in aanmerking te komen voor het bezetten van een curatorenzetel. „Ik zie niet in, dat nu juist commissa rissen der koningin, burgemeesters en directeuren van grote bedrijven, dan wel mensen met veel commis sariaten, daarvoor in aanmerking moeten komen. Dat hangt nauw sa men met wat wij menen dat de voor naamste opdracht of taak van de cu ratoren zou moeten zijn"', aldus de ze hoogleraar in een interview met het N.K.V.-blad „Ruim Zicht". Die taak is, aldug prof. Tellegen, dat zij de vragen uit de maatschap pij die gericht worden naar de instel lingen van wetenschappelijk onder wijs, bij ons in huis moeten brengen. Zij zijn niet in staat om ze zelf te beantwoorden, omdat deze instellin gen bestuurd worden door curatoren en senaat samen. Zij zouden wel in staat moeten zijn om aan de se naat de kritische vragen voor te leggen, die in de maatschappij wor den gesteld en daarop een antwoord willen hebben. Uit dat oogpunt is het bepaald ge wenst, zo vervolgt de Eindhovense hoogleraar-, dat behalve het bedrijfs leven en het openbaar bestuur ook kerkelijke en culturele kringen, be roepsonderwijs en zelfs afgestudeer den in deze curatoria plaats zouden nemen, omdat de diverse aspecten van de maatschappelijke vragen in de curatoria aanwezig moeten zijn in de vorm van leden. Prof. Tellegen meent, dat als het bedrijfsleven er is, de vakbeweging er beslist ook moet zijn als kriti sche partner van het bedrijfsleven, zonder dat zij overigens een curato rium moeten gebruiken om belan gentegenstellingen tussen werkge vers en werknemers uit te vechten: daar zijn andere plaatsen voor. Maar inwendig in de wetenschap pelijke instelling moet men zich wel degelijk rechtstreeks bezighouden met belangentegenstellingen. Dat kan niet anders in deze wereld, want de universiteit moet de mensen in de wereld bedienen. „Dat is niet meer een invoren toren, waar men onderzoek pleegt, omdat onderzoe kers het prettig vinden onderzoek te verrichten". Prof. Tellegen wijst erop, dat in ternationaal de instellingen van ho ger onderwijs in het geding zijn ge bracht door studenten. Elders ken nen we speciale oproerpolitie, hier hebben we een minister van Onder wijs, die in het publiek discussieert met opstandige studenten. „Maar waar zijn de docenten in die publieke discussie? De meest gerede partner van de student is de docent en niet de minister en niet de curatot en ook niet de onderwijsdeskundige Posthumus. Als studenten in publiek als groep (hoe gek ook) optreden, dan horen ook docenten in publiek als groep (maar iets minder gek) op te treden", aldus prof. Tellegen. GRONINGEN (KNP) Alle ge lovigen van het bisdom Groningen is gevraagd schriftelijk kenbaar te ma ken „aan welke verwachtingen een bisschop in deze tijd en in dit bisdom zou moeten beantwoorden". Dit is zondag in alle kerken van het bis dom meegedeeld namens het kathe draal kapittel. Zoals gemeld heeft mgr. Nierman enige tijd geleden aan gekondigd dat hij om gezondheidsre denen wil aftreden. AMSTERDAM Nu de actie voor studentenkamers is afgelopen (voor f 80.000 gratis publiciteit leverde 800 kamers op) start de stichting Ideële Reclame in december een nieuwe campagne. Ditmaal is liet doelwit de een zaamheid van oude mensen. De stichting, die zonder commercieel doel het algemeen belang wil dienen door de krachten van de Nederlandse reclame wereld te mobiliseren, acht dit thema vooral met het oog op de feestdagen actueel. Er zijn zes smartlapadvertenties ontworpen, waarin het publiek wordt aan gemoedigd, eens te schrijven, te bellen, op bezoek te gaan en een praatje te gaan maken. Een van de ontwerpers zegt: „Ze zijn gericht op de familie leden. We willen het sluimerende schuldgevoel activeren. We zijn het senti ment bewust niet uit de weg gegaan, omdat het nu eenmaal een menselijk gegeven is". Radio Veronica zal de campagne steunen door het uitzenden van spots. Met de NTS wordt onderhandeld over het uitzenden van een televisie filmpje van één minuut. (ADVERTENTIE) LEIPZIG (ADN) De Nederland se cineast Joris Ivens heeft gisteren 'n eredoctoraat gekregen van de fi lologische faculteit van de universi teit van het Oostduitse Leipzig. Ivens, die gisteren 70 jaar werd, werd op de plechtigheid betiteld als de grootste hedendaagse schepper van strijdbare documentaire films. Zij moed in de strijd tegen 't fas cisme en tegen de vijanden der mens heid had hem sinds zo'n veertig jaar steeds weer naar de brandpunten van het conflict tussen vooruitgang en reactie op alle continenten gevoerd. Ivens, antwoordde dat hij zijn on derscheiding zag als een erkenning van de politiek en culturele waarde van de documentaire filmkunst. 1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De commissie-Van Walsum, die minister Veringa van advies moet dienen over de plaatsen van vestiging van de achtste medi sche faculteit, heeft haar rapport vo rige week vastgesteld. Het rapport zal donderdag of vrij dag aan minister Veringa worden aangeboden. De verwachting is dat de minister het na bespreking in de ministerraad zo snel mogelijk zal pu bliceren. Zoals wij al berichtten is de com missie niet tot een eensluidend ad vies over de meest wenselijke plaats van vestiging van de faculteit kun nen komen. Naar verluidt behoren zowel Brabant (Eindhoven - Tilburg) als Limburg (Maastricht) en Twente tot de kandidaten die aanhang in de commissie-v. Walsum hebben gekre gen. IN DE Venezolaanse stad Bolivar heeft een 30-jarige vrouw zondag het leven geschonken aan een vierling. Zowel de moeder als de vier kinde ren drie jongens en een meisje maken het uitstekend. De vrouw had reeds negen kinderen. (ADVERTENTIE) BRUSSEL (ANP) Hoewel in de afgelopen zeven jaren het aantal scholieren en studenten in de zes landen van de EEG aanzienlijk snel ler is gestegen dan de totale bevol king, hebben de Europese landen nog steeds een grote achterstand op Amerika. In de periode van 1958 tot 1965 steeg in de zes landen het aan tal scholieren en studenten van 9 naar 31 procent, terwijl de bevol kingsaanwas in dezelfde periode 5 a 10 procent bedroeg. De leerlingen en studenten in de zes landen vor men 16,2 procent van de bevolking. In de Verenigde Staten is dit ruim 24 procent. Dit blijkt uit een overzicht, dat bet bureau voor de statistiek van de Eu ropese gemeenschappen heeft samen gesteld. In Nederland is als enige van de zes gemeenschapslanden het percen tage van de bevolking, dat scholen en universiteiten bezoekt, sedert 1958 enigszins gedaald, doordat het aan tal leerplichtige kinderen kleiner ls geworden als gevolg van de ontwik keling van het geboortencijfer. Een onderverdeling van de schooi en universiteitsbevolking volgens het criterium „openbaar of bijzonder on derwijs" brengt frappante tegenstel lingen aan het licht. In Nederland vorgt driekwart van de school- en universiteitsbevolking onderwijs aan bijzondere instellingen, terwijl dit in Duitsland slechts bij 4 procent het geval is. In België bezoekt 58 procent van de onderwijs genietende bevol. king bijzondere onderwijsinstellin gen, in Frankrijk 17 procent, in Lu xemburg 10 procent en in Italië procent. In de leeftijdsgroep van 6 tot 13 jaar is het schoolbezoek vrijwel cl gemeen. In de leeftijdsgroep van 13 tot 18 jaar, die de economie het re. latief grootste aantal personen moet leveren die een betere opleiding heb ben gehad, kan het volgende over zicht van de percentages leerlingen en studenten worden gemaakt Nederland 14 jaar - 86 procent, 15 j. - 64, 16 j. - 45, 17 j. - 30, 18 j. - 20 procent. Duitsland 14 jaar - 81 procent, 15 j. - 49, 16 j. 28, 17 j. - 18, 18 j. - 14 procent. Frankrijk 14 jaar - 74 procent, 15 j. - 60, 16 J. - 52, 17 j. - 38, 18 j. - 26 procent. Italië 14 jaar - 55 procent, 15 j. - 42, 16 j. - 34, 17 j. - 27, 18 j. - 21 procent. België 14 jaar - 86 procent, 15 j. - 73, 16 j. - 58, 17 j. - 44, 18 j. - 32 procent. Luxemburg 14 jaar - 95 procent, 15 j. - 55, 16 j. - 39, 17 j. - 27, 18 j. 19 procent. Vergelijkende cijfers voor de Ver. Staten geven (in 1960): 14 jaar - 95 procent, 15 j. - 93, 16 j. - 86, 17 j. - 76 18 j. - 51 procent. Een grote Europese achterstand blijkt ook ten aanzien van Japan, waar in 1964 80 procent van de jongeren van 14 tot 18 jaar school ging. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) en Daalderop elektrische ra diator is geweldig om grote ver trekken in de winter bij-te-ver warmen en keuken, kinder-, studeer- en slaapkamer geheel te verwarmen. Zo'n radiator is doelbewust niet met water of olie gevuld. Daardoor verwarmt hij ook eerder, sneller, vlugger. Denk niet dat hier sprake is van 1 radiator. Daalderop maakt maar liefst 10 typen voor u om uit te kiezen. Verplaatsbare en muurradiato ren. Hoge en lage modellen. Van 500-2000 Watt. Met of zonder regelschakelaar. Desge wenst door 'n thermostaat te bedienen. Mogelijkheden genoeg zoals u ziet. En de prijzen? Verrassend laag: van 54.- tot ƒ159.- 't Is eigenlijk geen geld voor zo'n degelijke Daalderop (Van onze correspondent) HILVERSUM De 25-jarige plaat werker J. M. uit Hilversum wordt morgen voor de officier van justitie te Amsterdam geleid, verdacht van doodslag op zijn 2-jarig zoontje Hans. De man die na zijn daad zelf met het kindje naar de politie is ge reden gaf als motief op gehandeld te hebben om zijn zoon „een ellen dige jeugd te besparen". De man die het kind zaterdag door wurging om het leven bracht had eerder die dag zijn vrouw en zuster naar de kapper gebracht waarna hij met het kind naar de Hilversumse drafbaan achter het sportpark is ge reden. Toen hij met het slachtoffer tje in zijn bestelauto bij de politie arriveerde leefde het waarschijnlijk nog maar mond-op-monid beademing mocht niet meer baten. Huiselijke omstandigheden (la man woonde in bij zijn schoonou ders waaraan mogelijk de achter grond van de tragedie. O PRAAG (Reuter - DPA) De Tsjechoslowaakse communistische partij stelt rechtse en opportunisti sche stromingen verantwoordelijk voor de ontwikkeling die leidde tot de augustus-invasie. Zij gaat er ech ter tevens van uit, dat de in januari begonnen hervormingspolitiek de „Jo- gische en onontkoombare consequen tie" vormde van de crisis die het vo rige bewind had opgeroepen. Dit staat in de pas gisteren gepu- bliceer-de s'lotresolutie van de drie daagse bijeenkomst van het centrale partij comité, die zondag eindigde. In het lange document worden de grote lijnen van de hervormingspolitiek verdedigd en de „fouten" verklaard, die daarbij gemaakt zijn, waarbij het comité zelfkritiek niet uit de weg gaaf. Voor de verdere koers is „eerlijke en constante" naleving van de ak koorden van Bratislava en Moskou van „uitzonderlijk belang". (ADVERTENTIE) Schol, schar, makreel, wijting, schelvis, kabeljauw, spiering, tong... gebakken: verrukkelijk! Koop uw gebakken visje bij uw vishandelaar, of bak ze zelf. Laat de schoongemaakte en licht gezouten vis op een ver giet goed uitlekken. Gebruik een flinke koekepan met een stevige bodem. Wentel desge wenst de vis door de bloem en schud ze goed uit. Bak de vis in hete boter, margarine of olie mooi bruin. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het t Produktschap voor l Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20,1 Den Haag. GENèVE (AP) De Italiaanse filmactrice, Sophia Loren verwacht half januari haar eerste baby. Sophia 34, maakt het uitstekend en wordt verzorgd door een Zwit serse gynaecoloog. Sophia heeft vaak gezegd, dat haar grootste wens in het leven is haar eigen kind te hebben.

de Stem | 1968 | | pagina 9