PIJTEN 't Is de Schwung, meneer Van Etruskiscli wiel tot vouwfiets ju tan EEN ZAAL VOL TIROL DEN DUNGEN' PRISMA V >TA DEMONSTRATIE HERENHAARWERK PIET VAN AART n Tapijten HTS KLASSIEK -ere beurs ook eens kijker? IKEN w.o. 'SCHENK Tirol Schwung Het jaar 1760 V olksvervoermiddel Ze hoopt erop, ze vraagt het u niet Het raakt haar hart, toch geeft ze nooit een stille wenk. Want iets moois van goud moet je plotseling, zo maar, heel onverwacht krijgen. Goud maakt zo blij. De juweliers van Nederland nodigen u uit vrijblijvend te komen kijken naar hun cadeaus van goud en zilver. 00 PRISMA HORLOGES Geleense carnavals vereniging verzorgt eucharistieviering V .N .-organisatie Duizend mensen plegen per dag zelfmoord BRANDKAST GEKRAAKT A. C. BROEKHUIS N.V. BALTHAZAAR J. V. d. PLASSCHE ANT. v. MIL-v. VELDHOVEN J. P. CORNET Boschstraat 44, Breda, de gehele Prisma collectie FERD. v. IERSEL Juwelier-Horloger, Zuiderhout 18, Oosterheide. Haagweg 27 Breda Tel. 33654 DE STEM VAN DINSDAG 19- NOVEMBER 1968 WONINGINRICHTING lechtstreeks v.a. de fabriek 1+ extra korting 1 ENORME SORTERING CADEAUS VOOR IEDERE BEURS f 58,- per str. m., Nylon Desso Bergoss Veneta etc. bij inrichten van gehele I - Tafelkleden - Sierkussens tel 01140-3293 naar onze -Nicolaas aanbiedingen ■EN Graauw Molenstraat 59 Tel. 01140-3027 I vooraan SIERKLEF41JES IFELLOOPERS pn bij ons in voorraad eiten MET GRATIS llefoon 01110-2441 (ADVERTENTIES! (Van een onzer verslaggevers) DEN DUNGEN Oude, Brabantse boerderijtjes en knotwilgen; naast de lompe, negentiende-eeuwse kerk een ruim grasveld met een (bomen als decor) levensgroot heilig-hartbeeld tussen twee lantaarnpalen. „Montevideo....," klinkt het zoet-gevooisd vanuit de nieuwe („hij was net op tijd klaar") muziekzaal naast hotel restaurant „Boer Goossens". Montevideo. Maar we zijn in Den Dungen, een zelfstandige gemeente van zo'n drieduizend inwoners, in de buurt van Sint-Michielsgestel en daar werd en wordt het eerste „groot nationaal Blaaskapellenconcours om het landskam pioenschap" gehouden. Een heel serieuze zaak, maar een heel plezierige ook, hebben we gemerkt. „Al jaren waren we dit van plan," zegt de heer H. van Hamond, die niet alleen wethouder is in Den Dungen en leraar op een Bossche l.t.s., maar ook klarinettist van de blaaskapel „De drie Donken". En vanwege dat laatste dit concours. „Natuurlijk worden er al overal concoursen georganiseerd voor blaaskapellen, maar het was nooit een serieuze zaak. Het kwam zelfs voor, dat de jury er om lootte, wie de eerste prijs zou behalen. En die jury's? Nou, eerlijk, gewoon lijk schoolmeesters, die weten hoe een notenbalk eruit ziet. Aardige kerels, dat wel, maar niet bekwaam om zoiets als dit te beoordelen. Wij kwamen altijd ontevreden van zul ke concoursen terug, meestal met een eerste prijs, dat wel, maar daar voel je je niet lekker bij." Nederland telt zo'n zeshonderd blaaskapellen. Dat heeft het orga niserend comité in Den Dungen achterhaald. De heren Van Hamond, A. van der Aa en J. den Otter (het organiserend comité) heeft ze ook alle zeshonderd aangeschreven. Het grootste deel bestaat uit kleine boerenkapellen, die twee keer in het jaar bij elkaar komen, niet om te repeteren, maar voor een uit voering. Vanwege het carnaval. Het ging de Dungenaren om de serieuze kapellen. Het werden er tweeën veertig, tien moesten ze er afschrij ven. Met die tweeënveertig zijn al drie concoursdagen gevuld, het af gelopen weekend en komende zon- Tirol vult de zaal. Tirol en Beie ren. Groene hoedjes, veren, kuit broeken, jasjes, groen, groen, groen. De blauwe Hollandse boeren met hun rode halsdoeken vormen uit zonderingen. Maar ze zijn er, de Boertjes van Vleuten, de hofkapel De Pierewaaiers uit Bakel, die trou wens zaterdag met 311 punten aan de top stonden in de topklasse. De Dorstvlegels uit Drunen en zelfs Die Schwetschgenbub'n uit Boxtel blijken (what's in a name?) een blauwe kiel en een rode halsdoek te dragen. Maar de muziek? Egerlander, u weet wel, lekker glijdend met van die puntige uitschieters en Boer Biet is nergens te horen. Ze blazen met z'n tweeënveertigen zalen vol Tirol. De muziekzaal naast „Boer Goossens" liegt er trouwens zelf ook niet om. Zo hout als een Zwit sers chalet en wanden vol berg beklimmers. Daar hebben de reis bureaus kennelijk voor gezorgd. Mooie meisjes en stralende reclame- toto-jongens beklimmen, gerugzakt maar onvermoeid, helder blauwe Beierse bergen, Zwitserse bergen, tiroolse bergen. Op zoek naar de Melweiss. De Gouden Edelweiss, helemaal goud en heel duur, zal de trofee zijn, die de nationale kampioen straks van dit concours mee naar huis mag nemen en zondag leek het er op, dat die Edelweiss naar Limburg zou gaan, naar Margraten. De zestien Riestelander Musikanten waren met zeventig supporters naar Den Dungen gekomen. Ze waren de hekkesluiters van die dag. De zaal vond ze geweldig, de suppor ters hadden niet anders verwacht. De muziek? Egerlander, u weet wel, lekker glijdend met van die puntige uitschieters „Straks zult u 'ns wat horen." Het leek me verstandiger, de rus tige vanzelfsprekendheid van deze Limburgse supporter maar te laten voor wat het was. „Straks," zei-ie nog 'ns, terwijl „De Holthakkers" uit Gaanderen en ,,'t Swerte Schaop" uit Nijmegen het achter eenvolgens ook bepaald niet kin derachtig deden. „Zie je," zei de supporter, ,,'t is wel goed wat die jongens doen, technisch is het wel goed, maar als je denkt: nou zal het dan wel komen, dan is 't er niet. Meneer, het is de Schwung die ont breekt. Wacht nou maar eens tot de onzen komen." En een beetje verontschuldigend: „Ieder houdt natuurlijk z'n eigen vereniging hoog". Ze komen, met z'n zestienen in het groen. De supporter: „Ziet u die instrumentjes, helemaal van ko per; hebben we uit Beieren laten komen, elfduizend gulden, alleen die bas al tweeëntwintighonderd gulden." De Limburgers zitten met z'n zeventigen rustig te wachten tot hun kapel begint, zeker van het succes. „U zult het wel horen." En we hebben het gehoord. Enorm, inderdaad. En een wild enthousiaste zaal, die per se een toegift wilde. En die woedend be gon te fluiten, toen de juffrouw- van-de-aankondigingen heel regle mentair en beschaafd tegen haar microfoon zei: „Mag ik het muziek gezelschap verzoeken, het podium te verlaten?" De zaal fluit. De mu zikanten lijken wat onzeker, ze pakken hun muziek vast in. De zaal roept „bis, bis". Via de walkie- talkies hebben de organisators in tussen contact met de jury, die achter in de zaal op het balkon troont. Dan de stem van de heer Van Hamond: „De jury en de zaal hebben geen bezwaar als het gezel schap nog een toegift wil geven." Daverend applaus. Het worden Egerlander polkamelodieën. „Da's nog 'ns spelen," zeggen ze in Den Dungen. Wat de zaal betreft, mo gen de Riestelanders nog een avond lang door gaan. Hoe meer de dag vordert, hoe glimmender de gezichten worden, van het bier en van de spanning en van de gezelligheid. Maar te gen zes uur golft er ineens een heel andere spanning door de zaal „Wat heeft Ajax gedaan?" Moeizaam ko men van links en rechts de ant woorden. Niemand weet het fijne. Tot de obers van „Boer Goossens" de oplossing brengen en de zaal weer tot rust komt. „We hebben meer dan twee en een halve maand over de voorbe reiding gedaan en je kunt wel zeg gen, dat we er zo'n vijf en een half duizend gulden in hebben ge stoken, maar we zijn nu ook heel tevreden over het resultaat". Dat was de heer Van Hamond, terecht tróts. En de jury wil het ook wel weten. „Goed georganiseerd," zeg gen majoor H. F. W. van Diepen beek, dirigent van de Koninklijke Luchtmachtkapel, K. F. A. M. van Dijck, dirigent van de Kapel der Genie en H, Th. Nijenhof, instruc teur van diverse muziekgezelschap pen. De organisators hebben zelf een concoursreglement opgesteld en juryrapporten ingevoerd met zes verschillende beoordelingscijfers en ook de klasse-indeling komt uit Den Dungen: heuvelklasse, berg- lclasse en topklasse. Zelfs dat dus: Tirools. 's Avonds na elke concoursdag speelt de eigen Dungense blaas kapel „De drie Donken" en die doet dat heel verdienstelijk. „Want kijk eens hier," zegt het publiek in Den Dungen, „die Limburgers waren natuurlijk heel goed, maar van de zestien spelers waren er vijf be roeps, waaronder de dirigent en bij ons zijn ze alle dertien amateur." Maar voor de organisators is er nu eenmaal geen gouden Edelweiss weggelegd. Tirol vult de zaal. Tirol en Beieren. Groene hoedjes, veren, kuitbroeken 'Van een onzer verslaggevers) I'e Nederlandse driif h »e Bolld V(,or het Rijwielbe- L.heeft °P zijn jaarvergadering vilffiJ™e?en' ter ge'cgenheid van het hrLi, -?® Bestaan, een jubileum- ""gegeven. Het eerste exem- iloo'r w" b0ek uitgegeven aann.iL?' Kluwer te Deventer is ANivrt n".aan de voorzitter van de .iubiipiL*?'6Vs' ln "Pdracht van de heer r* h sa{nenSesteld door titel- FiS' j Mlnck en draagt als Met"!nk dGOr de eeuweïT. aantal van een groot kostelijke illustraties heeft Etsend door de eeuwen Minck, rijwielhandelaar van profes sie en een gekend organisatieman in zijn branche, daarnaast auteur in zijn vrije tijd, de fietshistorie te boek gesteld. Hij begint zijn boek met een verhaal over de praktische toepassing van het wiel door de Etruskan, „die hun soldaten van de heuvels en ber gen lieten afstormen, staande met de handen op een wiel, waarin een as was gestoken, zodat men met de be nen omhoog schrik en verwarring in vijandelijke gelederen kon brengen. De snelheid van het wiel was hier het verrassingselement", schrijft Minck over deze vroege episode van het wiel, waarin hij ook de van de Hetieten afgekeken strijdwagens van de farao's betrekt. „De wielen waren voorzien van messen, die de tegenstanders letterlijk aan stukken konden rijten." De eigenlijke fiets-geschiedenis laat de auteur beginnen in 1760, het jaar waarin de tweewieler opnieuw opduikt en dan dit keer bestuurbaar. Het is de fiets, gebouwd door Mi chael Kessler. In bonte rij passeren dan alle gro ten uit de fietshistorie de revue: Ka- rel baron van Drais zu gauerbronn, Gompertz die de aandrijving naai de vooras toe maakte PliÏLip Moritz Fischer, Miehaux, Stanley, om er slechts enkelen te noemen. Bijzonder populair werd de twee wieler na de uitvinding van de lucht band, waarvoor vooral de oude heer Duintop zich erg inspande. Het ver haal, dat deze Dunlap zijn eerste probeersel testte op de driewieler van. zijn zoontje, verwijst de schrijver echer naai- het rijk der fabelen. Nauwgezet behandelt hij, behalve de ontwikkeling in Europa ook de ont wikkeling van de tweewieler in Ame rika, vaak met gepaste zijspronge tjes naar de automobielbranche. De heer Minck huldigt de opvat ting, dat de hele ontwikkeling van de fiets, zoals wij die nu kennen, zich in de vorige eeuw heeft afge speeld. De bijdrage van onze eeuw ligt meer in de industriële vervaar diging ervan, waardoor de fiets voor honderdduizenden bereikbaar werd goedkoop en betrouwbaar vervoer middel. Het platteland werd dank zij de fiets ontsloten en de industrie kwam wat de afstand betreft dichter bij de mensen. Het volksvervoermiddel dat fiets heet is dtoor de motorisering niet te ruggedrongen, stelt de heer Minck, met verwijzing o.a. naar de mee- neemfiets (vouwfiets) voor auto mobilisten. De gehele collectie dames- en herenhorloges vindt u bij Juweliersbedrijf N.V. Brabantplein 15 Breda Tel. 42808 lang vóór de vouwfiets (Van een onzer verslaggevers) GELEEN Een Geleense carna valsvereniging heeft dit weekeinde historie gemaakt met een plechtige eucharistie-viering in de dekenale St. Augustinuskerk te Geleen, waar mee de viering van het 2 maal elf jarig bestaan van de Geleense „Flaa- rissen" werd ingezet. Buuttereedner - kampioen Pierre Cnoops was de feest-predikant. De Heerlense „Globetrotters" zongen staande naast de offertafel liede ren tijdens de plechtige hoogmis, die werd opgedragen door pastoor-deken M. Frissen. Hij had als thema voor deze eucharistie-viering gekozen vreugde. Zowel in de preek van de postbode- Buuttereedner uit Maasbracht als in de aangepaste gebeden kwam duide lijk naar voren, dat de blijde bood schap en de echte levenswijze humor zeer dicht bij elkander staan. NEW YORK (AP) Het aantal mensen dat zelfmoord pleegt, be draagt per dag gemiddeld ten minste 1.000, 'zo raamt de wereidgezond heidsorganisatie van de VN. Acht maal zoveej mensen proberen zelfmoord te plegen, aldus een boek je dat uitgegeven is door deze or ganisatie Over het algemeen is een zelf moord gebruikelijker bij mannen dan bij vrouwen. De grootste neiging tot het plegen van zelfmoord bestaat bij geesteszieken, alcoholici, gescheiden personen, werklozen, vreemdelin gen, alleenstaanden, kinderen uit on volledige gezinnen, studenten en be jaarden. Het hoogste zelfmoordgemiddelde (mannen en vrouwen) vertoont Hon garije met 33,9 gevallen per 100.000 mensen en het laagste Italië met 7,1 per 100.000. Het gemiddelde voor Nederland is volgens de V.N.-orga- nisatie 9,1 per 100.000. (ADVERTENTIES) Breng Uw vrouw of verloofde mee! OSS (ANP) In Oss (Noord-Bra bant) in de Combo-melkfabriek is een inbraak gepleegd. De brandkast werd stuk gesneden en het in de brandkast aanwezige geld ter waarde .van ruim 10.000, was ontvreemd. Van de daders ontbreekt tot op het ogenblik elk spoor. de gehele week van 19 tot 23 novem ber iedere avond van 7.3010.30 uur en op zaterdag ds gehele daig in de studio showroom van Mensen, wat een tijd. Vooral de weekeinden worden steeds meer hoogtepunten van sensatie. Het lijkt erop of alle in een saaie werkweek opgekropte emoties er dan uitkomen. Is het niet een demonstratie van stu denten ergens in of buiten den lande, dan is het een levensgrote voetbal rel in ons eigen Dussen, Niet best, als U het mij vraagt. Nu hadden ze juist de NAVO in hechte eensgezindheid en vriendschap aan eengesmeed, en dan breekt er, uit gerekend of in ieder geval midden in ons defensiegebied zo'n ruzie uit. Niet best! Ik zou willen voorstellen om daar de eerstkomende zondagen Sinter klaas met een heleboel potige zwarte Pieten naar toe te sturen. Als een soort Unicef-vredeslegertje. Hier en daar in het land heeft het al gesneeuwd en hier en daar heeft men ook al geschaatst. Ijzingwek kend vroeg in het seizoen, als ik het mag zeggen. Als het een beetje wil, kunnen we deze keer twee elfsteden tochten verwachten. Of één tweeen- twintigstedentocht. Dokter D. A. Kramer, arts en ou derling in Groningen heeft een in teressante mening over het probleem van de minderjarigen. In het Gro ninger Kerkblad heeft hij gezegd: „Ik acht het gewoon een onrecht, dat voor de vervulling van de militaire dienst plicht door minderjarigen de ouder lijke toestemming niet is vereist". Een zeer spitse opmerking die het overwegen waard is. Het NVV heeft in zijn blad „De Vakbeweging" een bescheiden, maar aardig grapje gemaakt op de neiging van minister Roolvink om moeilijke problemen in de ijskast te stoppen door ze naar de SER (Sociaal Econo mische Raad) door te spelen om ad vies. Het NVV noemt dat: conSER- 7n Brabant en Limburg wordt meer gesnoept en gepatat of gefriet dan elders in het land. Dit beweert dr. A. J. Swaak, specialist in kinder- hygiëne in Tilburg in zijn proef schrift. Nu is deze constatering op zich niet zo bijzonder, maar let op de gevolgen. De Philips-Koerier heeft er voor ons het proefschrift op nagelezen. Een van de gevolgen van die eterij is volgens dr. Swaak, dat de pasge boren, kleuterige en andere kleine kinderen in het zuiden gemiddeld twee centimeter kleiner zijn dan bv. de Randstedelingetjes. Nu kunt U zeggen, allé, wie het kleine niet eert is het grote niet weerd. Maar dan nog wat. Vooral de Maastrichtse meisjes zijn, aldus dr. Swaak, aan de kleine kant, maar dat niet alleen: hun veel al slechte eetgewoonten laten ook hun potentiële schoonheid niet tot hun recht komen. Ze krijgen, zo schrijft dr. Swaak: „dof, brokkelig of vet haar, schilfers op de lippen, af hangende schouders, een kromme rug en een slecht gebit." Brabantse en Limburgse vaders, moeders en andere opvoeders: let op uw saeck. Het vrouwelijk schoon is een te kostbare geneugte in het le ven, om dat frietend en snoepend ie vergooien! f3? PEI.ATTI Breda, Ginnekenweg 43. tel. 32288 Canjels èn Bouwmeester hebben gelijk (gespeeld). MERIJN V PRISMA in goud 1) klassieke uit;voering- met aparte wijzerplaat 475.- 2) sierlijk model met opengewerkte band v.a. 455.- 3) aparte combinatie door ovalen vorm en gematteerde band; met extra veiligheidssluiting v.a. 475.- Grote Kerkstraat 13 Steenbergen Tel. 01670-3385 Molenstraat 12 Roosendaal Tel. 01650-34583 Juwelier Horloger, Burgem. Erasmusstr. 14 Tel. 01170-2529 Oostburg Wouwsestraat 18 Bergen op Zoom

de Stem | 1968 | | pagina 7