Inwonertal van 85000 binnen structuurplan nog haalbaar Remia ».21.40Pm Veel maatregelen ter aanpassing fruitteelt nodig ^23 Explosieven rond de wijkverwarming LADY IN LEER GEZOND OPTIMISME VOOR TOEKOMST MIDDELBURG uitblazen mevrouw Boiler voor „De Schelde san san halm rpapier voor uw ^-pen Nu 2 Pasteurmerken op £lle Remia-margarine! ZEEUWSE ATLETEN GOED OP DREEF thkalön, tapijt Afset Woongebieden Tweede brug Middelburg-Zuid in de raad De kosten Te kort Sinterklaas kwam uit de lucht balm HANDCREME L desinfecterende crème-zeep voor de HALVE PRIJS, bij grote tube SANBALM handcrême Priesterhuwelijk Zondvloed II Zondvloed III Troost zoekep Gastarbeiders DE STEM VAN DINSDAG 19 NOVEMBER 1968 (ADVERTENTIE) Teflonbakken-spoelen-schoon koekepan, 24 cm 0, in de winkel 17.50, voor u maar 245 Pasteurmerken -f 5.-. 'En... dubbel snel gespaard, want: Remia, de beste margarine. Met het mooiste en nu ook het snelste spaarsysteem. Tijdelijk 2 Pasteurmerken op alle pakjes Remia margarine, dus óók op Remia Dex en Remia Kroon. Zo hebt u nog voor de feestmaand de Remia-Pasteurmerkjes Compleet voor het cadeau van uw keuzeVraag uw leverancier alvast de Remia Geschenkenfolder. MARGARINEFABRIEKEN N.V. - OEN COLDER. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. In een uitgebreide nota aan de raad, laten b. en w. van Middelburg blijken, dat zij de toekomst met een gezond optimisme tegemoet zien. Zij blijven ervan over tuigd, dat het mogelijk is om het gestelde inwonertal van eirca 85.000 zielen binnen het structuurplan dat in 1959 werd ge presenteerd, te halen. Bij hun berekeningen zijn b. en w., zo verklaren zij, echter uitgegaan van de normen die in 1959 bij de opstelling van het structuurplan werden gehanteerd. Het is niet ondenkbaar, dat deze normen intussen wijzigingen lieR ben ondergaan. De verhouding tussen meersgezinshuizen eii eengezinshuize is.liierop van grote invloed. Hat sturctuurplan als zodanig is ais gevolg van een gewijzigd wegenbe loop rond de Zeeuwsche hoofdstad, op tal vain punten herzien en opge frist en wel aam de raad aangeboden. De belangrijkste wijziging is ver oorzaakt doordat men nu het tracé van de Dammenweg uit het streek plan midden-Zeeland heeft overgeno men. De stedelijke weg, die als dwars verbinding tussen Rijksweg 58 en de Dammenweg was gedacht, heeft door het afbuigen vam de Dammenweg de functie van hoofd-verbindingsweg gekregen. De bebouwing die tein zui den van deze weg was geprojecteerd moest daardoor komen te vervallen. In het herziene plan, zijn drie aan- sluitingspunten op het hoofdwegen net rond de stad opgenomen. Zij ge ven aansluiting op, resp. Rijksweg 58, en op de wegen die langs Sint- (Van onze sportredactie) TERNEUZEN Drie Zeeuwse at leten hebben zich zondag geplaatst bij de beste vijftien deelnemers aan de atletiekcross van Dendermonde. P. Vonck (RKHAV) boekte 't beste resultaat met 'n negende plaats. Zijn clubgenoten Wies van Houte en Wil ly Fermont plaatsten zich resp. als tiende en vijftiende. De zeven kilo meter lange race werd gewonnen door de Belg Van Butsele. (ADVERTENTIE) KAMERBREED POSTBUS 39- HILVERSUM (Van onze correspondent) KAPELLE Op een duide lijke, niet mis te verstane wijze heeft ir. G. S. Roosje, directeur van het Landelijk Proefstation voor de Fruitteelt in de Volle- grond te Wilhelminadorp, de fruittelers uit Kapelle-Biezelinge en omgeving verteld wat nodig is om fruitteler te kunnen blijven. Dat gebeurde op de eerste ver gadering van dit seizoen van de afdeling Kapelle-Biezelinge en Omgeving van de N.F.O. en ver eniging van Oud-leerlingen van Tuinbouwwintercursussen. De leiding op deze goede bezochte vergadering berustte bij de heer L. C. Oele, die in zijn openingswoord wees op de moeilijke situatie in de fruitteelt door tegenvallende oogsten en lage prijzen, met name voor pe ren. Evenwicht in de fruitteelt was bet onderwerp van ir. Roosje en deze Leren kleding in het verleden: dracht voor de ambachtsman, net Ieren schootsvel van schoenlapper en smid hoorde bij de een- v"U(lige handwerkslieden. -'Og niet eens zo lang geleden: vrachtrijders in leer. Nozems in eer op knetterende bromfietsen. Straatgevechten in leer! Leer kon onmogelijk chic zijn! Maar zie: Opeens vertoonde Mar ine Dietrich zich heel opzienbaren. m anorak-en-nauwe-broek van leer Ms zijn leersoorten het meesi odieuze materiaal voor de vrouw an onbetaalbare struis, croct oo python tot imitatieleer toe, dien te tl a °m haar Van top tot te6r w en noS met accessoire.1 tm 6 atl®en °°k: met leren cein - ren halssieraden, leren kra LS eie" knoPen' leren voorhoofds niek e" leren franje lanSs de tu is m r® 660 s9uaw- In Parij' ren kW utique geopend waar le r n kledmg naar maat wordt gemaak finnen drie dagen klaar is! jasjes,LadSchmnL®fr to**# ei die licht kwu mindrokkei dijbeen n en en liPPe" tegen he Wanteli, iannn™ a'S' overgooiers bet zadffi van leer en zelf: Snart» ™ste' soepelste suède ui- Lc sueue ur gephsseerde avondja ging eerst in op de oorzaken van het pessimisme onder de fruittelers. Als oorzaken noemde hij: de ge daalde en nog steeds dalende renta biliteit van het fruitbedrijf door stij gende kosten en dalende prijzen. Ver der d.e situatie van overschotten bij de produktie, waarvan niet te ver wachten is dat het op korte termijn anders wondt. De appelproduktie is eenzijdig gericht op de Golden De licious en het afzetapparaaat ver toont een gebrek aan slagvaardig heid. De interventieregeling binnen de fruitteelt is veel gunstiger voor Frankrijk en Italië dan voor Neder land en voorts bestaat het gevoel, dat er te gauw en te gemakkelijk import van fruit uit derde landen wordit toegestaan. Ten aanzien van de overschotten was ir. Roosje van mening dat deze zich in de komende jaren nog meer malen zullen aandienen en met na me was hij beducht voor zomerap- pelen en peren, terwyl hy ten aan zien van laatstgenoemde fruitsoort waarschuwde voor de toekomst om dat dian veel jonge aanplant in pro- duktie zal komen. o jjjanje v0O] Ponnen. ZM. KSit-ChSies nee'. leren Iaar 'aarzen. v,.... 7, musketiers en lies seerde 2e eoi 1 Laurent pus v°or exclusievp ^,aar 'aa,r 6eledcTi mengde kaneel- en koperkleuren. Het massa maakte krZ+"Uwe?f Maar dc getailleerde jasje sluit met leren exclusiviteit en i, if® met de drukknoppen die ook een marron- Tweed tailleur - pantalon in ge mengde kaneel- en koperkleuren. Het kort Ti getailleerde jasje sluit met leren -«nusivitejt en u n?e Jrn met de drukknoppen die ook een marron- ™eg het atelier™ "etzelfdp seizoen kleurige leren schouderpeleiine jm. maar ook rln™eisJe, het studen. vastdrukken. Leren bies langs de 'aarzen, groentevrouw hoge baret. Model uit de najaarscollectie van Madame Grès. Het afzetapparaat van de fruit teelt noemde hij een van de ernstig ste knelpunten. Hier zal een aan passing moeten komen. Ir. Roosje voerde een sterk pleidooi voor een centrale planning van de afzet, waarbij veilingconcentratie op Zeeuw se bodem een absolute noodzaak is. Het centraal bewaren en sorteren van fruit zal volgens hem op de lan ge termijn eveneens noodzakelijk zijn. Een sanering van de produktie, niet alleen in Nederland, maan- in de gehele EEG achtte hij nodig. Veel verouderde opstanden in Zeeland zijn gerooid, maar 26 zullen allemaal moe ten verdwijnen. De rooipremie, die in ons land reeds wordt gegeven, zal verbeterd moeten worden en ook in de andere EEG-laniden zal een der gelijke regeling voor het opruimen van oude boomgaarden dienen te ko men. Verder dient de bedrijfsbeëin digingsregeling verbeterd te worden, als teler op te houden. Een absolute voorwaarde is verder het zo gauw mogelijk stopzetten van alle concurrentievervalsende maat regelen en de interventieregeling voor fruilt zal aangepast moeten worden tot een ook voor Nederland aan vaardbaar niveau. De telers zullen volgens ir. Roosje gezamenlijk moeten vechten voor het hereiken van een gezonde situatie en hij zag beslist mogelijkheden voor het goed geleide en economisch op gezette Zeeuwse fruitbedrijf. De fruittelers zullen hun sorti ment aan moeten passen en tot een zo hoog mogelijke produktie moeten komen, alsmede tot verbetering van de kwaliteit, waarbij er een verbod dient te komen tot het verkopen van klasse III kwaliteit. De presen tatie zal verbeterd moeten worden en de bedrijfsgrootte eveneens. En ver der blijft vooral de verbetering van de afzet, door bundeling van de krachten, van zeer groot belang. Laurens en ter hoogte van de Kou dekerkseweg komen te lopen. Ten zuiden van Koudekerke zal een nieuwe vierbaansweg moeten ko men, die Middelburg en Vlissingen verbindt. Dit is nodig, omdat de Dammenweg niet doorloopt tot Vlis singen. De nieuwe Vlissingseweg wordt, overeenkomstig het structuur plan van 1959, verdubbeld. De weg naar Veere blijft gehandhaafd. In het herziene structuurplan wordt ook ge dacht aan een ringweg, bestaande uit reeds aangelegde weggedeelten, zo als de Torenweg, de weg door het grootindustrieterrein en nieuwe sec ties, zoals langs de Stromenwijk, Grif fioen en Klarenbeek. Er zijn toekomstige woongebieden geprojecteerd ten zuiden en ten wes ten van de Magistreatwijk (zuid), ten westen en ten noorden van de Grif fioen, ten noorden van het plan Kla renbeek, ten noorden en ten oosten van de kom van Sint Laurens, aan van de kom vain de Veerseweg en zuidoostelijk van de kom van Nieuw en Sint-Joostland. Evenals in het oorsronkelijke plan, blijft het uit gangspunt van de herziening, dat Middelburgse uitbreidingen zich bloembladsgewijze moeten voltrek ken. Tussen de wijken blijven open ruimten intact en het agrarische landschap zal men, ook over lange tijd, tot aan de Ringweg, aantreffen Binnen de Ringweg worden de open ruimten bestemd voor de aanleg van parken, sportvelden, volkstuinen, etc. Het industrieterrein, scherp ge scheiden van de woonbebouwing, wordt uitgebreid in noordoostelijke richting. B. en w. verwachten, dat binnen kort begonnen zal worden met de bouw van de tweede brug over het kanaal door Walcheren. In verband hiermee, is voor het stadsgedeelte rondom het Vlisslngs Wagen plein een bestemmingsplan vastgesteld en in middels goedgekeurd. Dit plan, waar in diverse bestemmingen nader zijn geregeld, komt binnenkort van de tekentafels. Het saneringsplan Achtersingel- Blauwedijk, waarin het hiervoor ge noemde bestemmingsplan thuishoort, omvat de gehele zuidwestrand van de binnenstad tussen de Zandstraat en de Blauwedijk, in totaal ruim 7 hectare, waarop 195 panden staan die opgeruimd moeten worden. Als dit plan is gerealiseerd, zal msn er niei alleen het nieuwe over dekte zwembad aantreffen, maar ook een medisch centrum, enkele grote kantoorgebouwen, parkeerterreinen, etc. Voor de eerste fase van het be stemmingsplan Wagenplein heeft de gemeente een subsidie van f 1.700.00(1 van het rijk te verwachten, op gTond van de zogenaamde 80 proc.-rege- ling. Ook uit andere bronnen voor re constructie van oude binnensteden en voor verkeersplannen worden gel den verwacht. Reeds 77 percelen In het bestemmingsplan zijn eigendom van de gemeente. Zestien panden zijn gesloopt. Als het gehele gebied Achtersingel- Blauwediijk-Geere volgens de plannen is bebouwd, dan krijgt Middelburg er iin feite een geheel nieuwe city bij. De slagader daarvain is een brede, hier en daar ondertunnelde weg, dwars door het oude deel van Mid delburg. die aansluit op de nieuwe kanaalbrug. DE COMMISSIE die voorbereidingen moet treffen voor de wereldconfe rentie van communistische partijen is gisteren in Boedapest met zijn werk begonnen. Aan het overleg ne men vertegenwoordigers van 56 com munistische partijen deel. DOOR TOT nog toe onbekende oor zaak is gistermorgen het woonhuis, annex bakkerij, winkel, garage en opslagruimte van G. A. van Dijk in het Noordbrabantse Beers praktisch geheel door brand verloren gegaan. (ADVERTENTIE) OSTRAVA (A.N.P.) ln de machi nefabriek Klement Gottwald te Os trava in Tsjechoslowakije wordt de laatste hand gelegd aan deze enorme boiler, die bestemd is voor de maat schappij „De Schelde" te Vlissingen. De hogedruk-waterboiler heeft een lengte van meer dan 13 meter en een diameter van 109 centimeter. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De dienst van gemeentebedrijven in Middelburg zal bij bijzonder koud of onguur weer de wijkverwarming in Zuid een paar graden extra opstoken. Degenen die deze extra warmte niet willen hebben zullen door regeling van radiatoren e.d. de temperatuur zelf omlaag moeten brengen. Overigens heeft de dienst vam be drijven van het gemeentebestuur de opdracht gekregen na te gaan of dat laatste wel voldoende mogelijk is. Dat zei maandag in de Middelburgse raadsvergadering wethouder mr. J. v. d. Weel, n.a.v. kritische opmerkingen van de heren M. Almekinders (CHU) en vooral de heer ir. J. Mol (PvdA) over deze onverkwikkelijke zaak. „Door al hetgeen er aam vooraf is gegaan, liggen rond dit probleem de explosieven opigestapeld", aldus de heer Almekindiers. De heer Mol stel de, dat de wijkverwarming in Zuid met „slordigheid" is aangelegd, waar bij men te veel steken heeft laten vallen. Hij vond het voorts een tac tische fout dat tot tariefsverhoging is besloten zonder voorkennis van de verbruikers. „Die zaak moet in orde worden ge maakt", aldus de heer Mol, die er voorts op wees dat gerechtvaardigde klachten van de bewoners in Zuid zullen leiden tot een zwakkere po sitie in deze kwestie van gemeen tebedrijven. Hij achtte het een noodzaak dat thans die negatieve stemming onder de verbruikers wordt weggewerkt. Wethouder v. d. Weel zei, dat de klachten thans nog in hoofdzaak van de bewoners van de Keurhove en om geving komen. Hij herinnerde aan de omstandigheid dat een aantal huizen door hun ligging in een bepaalde richting het „wat te koud" kunnen hebben. De wethouder kondigde op dit punt aan. dat in Zuid deze week wordt begonnen met het aanbrengen van tochtstrips om dit euvel zoveel mo gelijk te-gen te gaan Voor wat kosten van deze collec tieve verwarming betreft, wees de heer v. d. Meel er op dat deze niet ongunstig afsteken bij de kosten van individuele centrale verwarming. Daarom gaat het gemeente-bestuur er ook van uit, dat de stookkosten in hun geheel door de gebruikers zullen moeten worden opgebracht. Om die reden is het stoofcvoorschot, het be drag dat de verbruikers aan het be gin van het seizoen moeten betalen, op f 270,- gebracht, aldus de wet houder. Hij gaf toe dat dit bedrag aanmerkelijk hoger was diain de tot nu toe betaalde voorschotten, doch voeg de daaraan toe, dat de oude voor schotten waren gebaseerd op een kor tere stookduur en een lagere gasprijs. In het verleden heeft men trouwens niet de werkelijke stoofcprijs betaald. Om de nabetalingen voor de ver bruikers niet hoog te maken, heeft men b.v. bij de eindafrekeningen over het afgelopen seizoen een re ductie toegepast, die de gemeente op f 35.000,- kwam te staan. Door deze en andere zaken bedraagt het te kort op deze wijkverwarming thans reeds f 235.000,-, aldus de heer v.d. Weel. Hij betreurde het eveneens dat de bewoners niet op de verhogingen wa pen voorbeeld. Wethouder v.d. Weel maakte tenslotte nog een mild gebaar door mee te delen, dat de diénst ge meentebedrijven van het college de opdracht heeft gekregen degenen, die om uitstel van betaling van hun stookirekeningem verzoeken, met soe pelheid te behandelen. Voorts zal nog worden onderzocht of het mogelijk zal zijn een afwijkende regeling te treffen voor individuele gevallen, waarin hel afgelopen seizoen abso luut te weinig warmtevoorziening sprake is geweest. Wethouder v. cL Weel deelde ook nog mee, dat maan dagmorgen met vertegenwoordigers van de wijkvereniging over het een en an-dier een bespreking heeft plaats gevonden, een bespreking in een prettige sfeer. GOES Op rondreis door Nederland neeft Sinterklaas, na zijn intocht in Veere, ook al een bezoek gebracht aan Goes. Op het voetbalveld aan de Heems kerekstraat werd Sinterklaas afgezet door een helikopter. In gezelschap van een deputatie van het bestuur van de Goese Middenstand Centrale en zijn onafscheidelijke Pieten maak te hij een rondrit door de stad. Het hoge gezelschap werd voorafgegaan door de muziekvereniging „Eupho- nia". Uiteraard was er ook een officiële ontvangst van de Sint door het ge meentebestuur op het stadhuis. Sinterklaas zal trouwens nog ver schillende keren in Goes terugkomen om een bezoek te brengen aan zieken huizen en winkelbedrijven. wiMilC U Klffl uw handen vragen erom Graag zou ik even antwoorden op het onder deze titel gebrachte stukje van H. J. v. Strien te Raamsdonks- veer. Wat verstaat de briefschrijver on der eenzaamheid? Is het dan onmo gelijk om ondanks een zo drukke dagtaak je toch eenzaam te voelen? Worden onze priesters niet vaak ver keerd begrepen en ondergewaar deerd? Laten we de roddel, die eon priester ondervindt omdat hij op een of meerdere adressen wat gezellig heid en huiselijkheid krijgt, toch niet vergeten. Kan een priester weieens een gewoon mens zijn? Hebben we niet te veel afbrekende kritiek op on ze priesters en maken we hen daar door niet zelf eenzaam? Uit ondervinding weet ik, dat men, ondanks zeer drukke werkzaamhe den die de hele dag en soms ook de hele nacht in beslag nemen, soms vreselijk eenzaam kan zijn, omdat men het gevoel heeft, dat niemand zich voor jou persoonlijk interesseert. Toch geloof ik niet, dat we er zijn met nu de priester, die beloofd heeft celibatair te leven, te laten huwen. Ook het huwelijk is niet de oplossing voor de eenzaamheid (er zijn nog al tijd naar verhouding meer echtschei dingen dan huwende priesters). De a.s. priesters beloofden onge huwd te zullen blijven, omdat ze zich helemaal ter beschikking wilden stel len aan God en de mensheid. De leef tijd, waarop zij deze gelofte deden, ligt zo hoog, dat ze geen onmondige kinderen meer zijn. Het huwelijk wordt vaak op jeugdiger leeftijd ge sloten en daar geldt toch nog steeds als ideaal de trouw aan de gekozen levenspartner. Maar welke levens partner kan men nu beter kiezen dan God. Ik weet het, soms is Hij ver weg, lijkt onbereikbaar en ons in de steek gelaten te hebben. Maar dit is slechts schijn. Laten toch al degenen, die Hem als hun partner kiezen probe ren Hem trouw te blijven, Hij is ze ker trouw. OOSTERHOUT, G. van W- De redactie van De Stem is wel degelijk met de bijbel op de hoogte, maar L. W. kennelijk niet met de wetten der natuurkunde. De regenboog heeft altijd bestaan, is zo oud als de aarde en heeft to taal niets, maar dan ook niets met de zondvloed te maken. Het ontstaan van een regenboog berust op een doodeenvoudig natuurkundig ver schijnsel (het ontleden van het zon licht d.m.v. de waterkristallen). Het is anders wel diep en diep treu rig dat het vertrouwen in een door God gegeven belofte voor L. W. door een regenboog bezegeld moet worden. BREDA, J. W. M. GOES Nu zou ik toch wel even willen reageren op het commentaar van L. W. te Terheijden. Dit is toch wel lachwekkend wat hij daar schrijft over die „Zondvloed". Er is inder daad vroeger rond de Middellandse Zee een overstroming geweest. Maar hij gelooft toch niet letterlijk wat in de bijbel staat, ik dacht dat wij deze tijd te boven waren. En dan die re genboog is toch echt geen teken van God: deze bestond ook voor de „overstroming" al is het gewoon de terugkaatsing van stralen in de drup pels van een regensluier. Men kan het natuurlijk niemand kwalijk ne men als men dit niet weet, maar het is toch wel het bankroet van de kerk dat men de mensen niet beter inlicht over deze zaken. BREDA A. P. ZEGERS Er zijn werkelijk brave en gelovi ge mensen, die bij ziekte en pijn troost en verlichting zoeken bij hun medemensen. Ik weet het wel: wij zouden elkaar zo graag helpen, maar met de beste wil van de we reld staan wij machteloos en moeten helaas lijdend toezien. Mag ik deze brave mensen een welgemeende goe de raad geven? Zoek troost en ver lichting bij een hogere macht, per soonlijk heb ik daar baat- bij gevon den (ook bij hevige pijn), want bij ondervinding is mij gebleken, dat men bij pijn lijden in stilte z'n ver lichting gaat zoeken bij een hogere macht en die kan wonderen doen, nil. men gaat sterker geloven en vertrouwen in beterschap! BOSCHKAPELLE F. van L. Als Grieks gastarbeider vraag ik me wel eens af, wat dat wil zeggen. De maat was vol, toen ik deze week de Boerenpartij hoorde zeggen: „Wèg met de gastarbeiders die alleen maar profiteren van onize sociale wetten, lopen ze maandenlang in de w w." Goed, er zullen er zeker bij zijn, maar hoeveel Nederlanders doen niet net zo? En voor tallozen geldt: de rotste karweitjes opknappen, urenlang overwerken, tempo en pro duktie opschroeven. Daar zijn die bui tenlanders goed voor, ik ken er ve len die uitgebuit worden. Mijn volgende punt: kamers huren! 'n Fatsoenlijke krijg je niet. Nee meneer, de brandverzekering wei gert buitenlanders in de huizen, an ders kan men zich niet meer verze keren tegen brand. In een huis waar geen Nederlander wil wonen, kunnen we nog wel 'n kamertje krijgen tegen schandalig hoge prüs. BREDA M. Ch.

de Stem | 1968 | | pagina 5