eerste paal voor een „nieuwe 100 GOLDEN 3DERNE MENS VAN iUKENCENTRUM Sm® Hansweert in jaar 2000 niet te herkennen Administratief centrum voor heel Walcheren voor werkloze hoofdarbeiders Omdat schooljongens ook dóórfietsen als het begint te gieten. \LT0NS Mr. Somers geïnstalleerd te Ovezande heetman R. J. A. Boon /ALCHEREN Hóógwater at en waar MORGEN ST.-joris te middelrurg Lh' inzet tuS5en de polen en Moerdijk en langs een j ,a door de Hoeksche Waard, Volgend project m Wiul. burgemeester SANERING EN UITBREIDING Middelburg en Vlissingen samen oornamelijk droog weer Schuttershof-Goes Verenigingsleven zwaar gedupeerd Centrum Koewacht, Overslag en Zuiddorpe nog eens over herindeling A fvalwaterzuivering Instelling van Zeeuwse studiecommissie KVP-statenkring DE STEM VAN DINSDAG 19 NOVEMBER 1968 onielaan 59, Breda capelle ering Zondag 24 november 1 de Christelijke Gemengde reniging „Looft den Heere" itkapelle, met medewerking Chr. Gem. Zangvereniging ia" te Zoutelande een zang. van geestelijke liederen hou. de Hervormde Kerk te West. Deze liederenavond staat tiding van de dirigent de heer uis. an, woensdag 20 novemba ert 2.25 en 14.41 uur, Ten 1.49 en 14.05 uur, Vlissingen 13.35 uur, Wemeldinge 3.04 uur. JURG hief 9.30-12.30 en 13.30-17.30 u. stelling „Vliedbergen in Zee- ar niddernacht 5TEEN ns 9-13 uur Dui vententoonstel* iwcentriim Westsingel: 10-12 en Spreekuur Voorlichtingscen* uishouding en Gezin 00-6440) uur de man zonder genade, 18 j. !EN uur The sound of music, a.l. 1G uur The sound of music, a.l. iT iys 14 uur Bejaardenschieting EN a 20 uur te trein uit Kalanga. 18 j. S uur n.v. Zeebad Breskens 'EN 1. 17 20 30. Gejaagd door de wind. a.l. 0: weekd 14.30 19 30 des: De Laureaat. 18 j. 16 45 19 10 21.30 De slag om Anzio. a.l. O 16 30 19.10 21 30 at een zaligheid. 18 J. 16 30 19 10 21.30. )e gelukkigste der miliardairs, 12.30 15 00 18 00 21 00. Swartbaards geest. a.l. 10 19.00 21.30. jouwe, de mijne, de onze, a.l. 0 16 50 19.10 21 30 30 uur Opera Aktueel JT Wat een koppel 18 j. _^en slag van drie miljard, 18 J. Vlatt Helm opgejaagd, 18 j. .AS tijd van het bloedbad, 18 J. Mijn vrouw en haar echtgenoot )ndertussen ver achter het ■wartbaards geest. a.l. ini bom en mini jupes, 14 l erboden eigendom, 18 j. Echtscheiding op z'n Ame- j- iefG9 30-12 30 en 13.30-1730 uur 1 telling ..Vliedbergen in ^ee* EEN is 9-13 uur itoonstelling 19 uur Raadsvergadering 'erk 14 uur Filmmiddag voor als <»nder -mndaag. 20 uur Don Juan C als onder vandaag. als onder vandaag. AS als ander vandaag. U/ET wsErz 8j=- 2TC/A/ Verwoest gebouw uit de 16e eeuw wordt geheel herbouwd (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De herbouw van de in de meidagen van 194-0 verwoeste Middelburgse binnenstad is maandagmorgen afgerond met het heien van de eerste paal voor de „nieuwe.' St.-Joris aan de Balans. Met de herschepping van dit in de 16e eeuw gebouwde Gildehuis zou de laatste „kale plek", ver oorzaakt door Duitse bombardementen en daardoor ontstane branden, zijn verdwenen. Als St.-Joris in 1970 zal kunnen worden betrokken, zal het aan niet minder dan vier overheidsdiensten onderdak bieden liet Gewestelijk Arbeidsbureau en het districtsbureau voor de Arbeidsvoorziening, de Geneeskundige Inspectie voor de Volksgezondheid in Zeeland en de Pharmaceutisehe Inspectie in eelaud. Ontwerp en herbouw berusten bij de Rijksgebouwendienst. In de wethouderskamer van heit stadhuis zei burgemeester nr. J. D-rijbar, die eerder in aanwezigheid van een aantal genodigdiein de eerste paal had geheid, gelukkig te zijn met de reconstructie van het gebouw, omdat een aantal monumentale ge bouwen als „steunpunten uit het ver- leden"- nodig zijn om de overige her bouw aan te kunnen ophangen. De vraag die eerder was gesteld, n.l. of het wel juist is om een his torisch gebouw te herbouwen als er totaal niets meer vam overgebleven is, kon hij onderschrijven. De burgemeester wees er op, dat i>n Middelburg die lijn in het alge meen niet is gevolgd. Uitgezonderd enkele monumentale gebouwen is al leen de „harmonie" met het verle den bewaard. De heer Drijber, die de Rijksge bouwendienst dankte voor hetgeen door deze dienst, als voor geen an dere stad in het land, voor Middel burg is gedaan, herinnerde eraain, dat dit herbouwplan, laatste fase, in fei te al van 1950 dateert. Deze lange ter mijn is tekenend voor de moeizame voorbereidingen die voor een derge lijke herbouw nodig zijn, aldus de burgemeester. nzekerheid is het deel van de bewoners van de Hoeksche Waard. Blijft dit gebied tot in lengte van jaren een groen hart op een steenworp afstand van Rotterdam, of zal hier ooit een kanaal tussen Rotterdam en Moerdijk worden gegraven, waarlangs zich de nieuwe, van Rotterdam afgeleide in dustrialisatie gaat doorzetten? Wie hierin ook het beslissende woord zal spreken het zal niet de Hoeksche Waard zelf zijn. Deze lijdt namelijk onder de verdeeld heid. Er zijn twaalf kleine gemeen ten met merendeels sterk verouder de besturen, waarvan een predikant te Numansdorp zei: „Ze blijven zit ten totdat de dood hen uit ons mid den wegrukt Er wordt nu zwoegend op weg gegaan naar het Mekka van heden: de schaalvergro ting. Het zal wellicht tot de vorming van één gemeente komen. Pas als die ene gemeente er zal zijn, wordt het geluid van de Hoeksche Waard niet langer door werkgroepen en adviseurs verspreid, maar door een bestuurlijk lichaam, dat wellicht over méér realiteitszin zal gaan beschik ken dan men met name in Zeeland prettig zal vinden. Iets van die realiteitszin klinkt door in een rapport met betrekking tot de bestuurlijke indeling van de Hoeksche Waard van de werkgroep „De Beukenhof", die niet van in vloed verstoken is. „Als het lands belang dit eist", zo zegt de werk groep, „mogen we ons niet verzet ten tegen een kanaal door-de Hoek sche Waard. Bij de aanleg van dit kanaal is industrievestiging niet te gen te houden!" Het moet Rotterdam als muziek in de oren klinken. Reeds in de vijfti ger jaren heeft deze miljonair tussen dekleyne luyden van Deltaland, zich voor expansie in zuidelijke richting uitgesproken. Elke steun aan dit streven en spe ciaal als deze komt uit het „bedreig- e gebied, is welkom. Immers: de oeksche Waard is nog steeds tot °P grote hoogte een vrij jachtterrein m de zin van de ruimtelijke orde- "ln9- De burgemeester van Rotter dam houdt niet op te zeggen, dat 0 erdam in de Delta groeit en dat z° Rende de gehele Delta een we- mdhaven wordt. Zou het lot (want i|kt het te zijn) willen, dat die nen -J Zee'and met z'in Sloeplan- 'n de achterhoede te lopen. ontw?;n,Wurdt Zaak om de nieuwe Waard a '"J96? de Hoeksche rd indachtig te volgen. Hij wees op het volgende project op het Middelburgse verlanglijstje, n.l. de restauratie van de kanunni kenwoningen in het abdijcomplex. De heer Drijber, die zei hierover reeds contact te hebben gehad met het mi nisterie, waarschuwde ervoor, dat, ge zien de toestand waarin deze gebou wen verkeren, langer uitstel niet is verantwoord. Urgent is de restaura tie van dit abdijgedeelte ook, omdat het Zeeuwsch Museum hier een on derdak zal moeten vinden. Burgemeesiteir Drijber betreurde de afwezigheid door ziekte, van ir. H. Lussanet de la Sablonière, hoofdar chitect voor de afdeling nieuwbouw van de Rijksgebouwendienst, aan wiens doorzettingsvermogen de her bouw vam Middelburg voor een be langrijk deel is te danken. Ir. J. Scheurkogel, directeur van de afdeling nieuwbouw van de Rijksge bouwendienst, sloot hierop aan met de opmerking, dat de restauratieplan nen voor de kanunnikenwoningen thans bij de heer Lussanet gereed lig gen. Mr. J. Rietema, hoofdinspecteur directeur voor de arbeidsvoorzienin gen in Zeeland, zei tenslotte vooral met deze nieuwe behuizing blij te zijn omdat arbeidsbureaus zich van oudsher met matige onderkomens te vreden hebben moeten stellen. De in 194U afgebrande St.-Joris moet in het jaar 1582 zijn „definitief aan zicht" hebben gekregen. De „gemeente broeders van St.-Jo- ris". die „d'edele voet- of kruisboog" hanteerden, de gebruikers dus van deze doelen, verenigden zich in 1764 met een ander gezelschap „de groote sociëteit" In verband daarmee werd de gevel van het gebouw in 1766 veranderd. De gevel van de her bouwde St.-Joris zal het beeld krij gen van het oudste uiterlijk van de schuttershof St.-Joris, bekend van een gravure uit die jaren. lüiiiriira-Mis <3!?VS:. ÖC BACANS Naar dit idee van de oude St.-Joris wordt de nieuwe St.-Joris in Mid delburg gebouwd. (Van een onzer verslaggeefsters) OVEZANDE Burgemeester mr. M. Somers van Hoedekenskerke is ge ïnstalleerd als waarnemend burge meester van Ovezande. Dat gebeurde tijdens een buitengewone raadsver gadering in het gemeentehuis. Over en weer werden door de bur gemeester en door de raad van Ove zande beloften gedaan de gemeente gezamenlijk op een zo goed mogelijke wijze te besturen. De heer Somers werd toegesproken door de heer W. Remijn namens de raad en de heer M. Steijn als waarne mend gemeentesecretaris namens het gemeentepersoneel. Tegelijkertijd werd de heer Somers benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van de bur gerlijke stand. Na het officiële ge deelte was er voor de inwoners van Ovezande gelegenheid kennis te ma ken met de familie Somers. (Van onze correspondent) HANSWEERT In de zaal Tha liate Hansweert heeft wethouder E. Suy op aandringen van de plaat selijke afdeling der K.V.P. een uit eenzetting gegeven over het goed te keuren saneringsplan voor de kom van Hansweert. Tevens werd het nieuwe uitbreidingsplan Hansioeert- West aan een nadere visie onderwor pen. De vele aanwezigen toonden zich wel verrast over de wijze waarop Hansweert er in het jaar 2000 ver moedelijk zal uitzien. Voor 1978 komt er echter al een eerste grote wijzi ging. De zeedijk zal dan worden ver hoogd, hetgeen inhoudt dat alle wo ningen aan de Veerweg en Korte Geer, het bedrjjf van de heer J. van Poelje op de oprit Werfdijk en enkele woningen bezuiden de straten Hoofd straat, Oude Kerkstraat en Weelstraat gesloopt zullen moeten worden. De cn donSri'-i»0'1'611 voor woensdag K'N.Mi A? "Ptesteld door het luiden: maandag om 18.00 uur lichtetvo^telioka<'r00g en Plaatselijk De ln de "acht. gemiddeldrSnvorUiMic?ten 'n cijfers v°or woerKHao1" Nederland luiden PMcenlt° mt6 Zon; minder dan 20 "urmaai tot i'ö T' van ongeveer Max.-temn ^en onder normaal; der normaal- K tot 7 §raden on dode vonA- °P een droge De cent! kansm0nnstens 12 80 pro- maDal: '0 procenT" geh<?e' dr00g et~ dwdagwiSon!itz;chten, voor don- Procent; min w°n: minder dan 40 den onder ne p,: van 0 tot 5 gra- 2 t«t 8 graZAaa max-"temp.: van een droge n»" normaali kans 12 uur: 90 Van minstens droog etmaal: 80 procent?' op een ge- 'Van een onzer verslaggeefsters) GOES De federatieve vereniging voor Algemeen Maatschappelijk en Cultureel Werk op de Bevelanden heeft burgemeester en wethouders van Goes een brief gestuurd in ver band met de voorgenomen sluiting van „Het Schuttershof" aan de Kreu- kelmarkt in Goes. In dit schrijven wordt gewezen op het ontbreken van een vervangend gebouw voor Het Schuttershof. Aan het college van b. en w. wordt in overweging gegeven die verenigingen en organisaties, die gedwongen zullen zijn na een sluiten van Het Schut tershof in de particuliere sector een ruimte te huren voor het uitvoeren van haar activiteiten, een tegemoet koming te geven in de hogere huur prijs, die volgens de vereniging dan mgetwijfeld betaald zal moeten wor- len. De vereniging stelt zich voor, dat le gemeente dit doet gedurende de ijd, dat de gemeente niet over een ugen cultureel centrum beschikt. Zoals gemeld, is er door de heer 1. W. Vervest namens „Kasporgo" bij le raadsleden op aangedrongen te 'oorkomen, dat Het Schuttershof /ordt gesloten. Als Het Schuttershof iichtgaat, betekent dit, aldus de heer Vervest, dat bijna 30 verenigin gen geen onderdak meer zullen vin den tegen betaalbare huurprijzen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De gemeente Mid delburg wil samen met Vlissingen en Domburg een gemeenschappelijke re geling aangaan, teneinde één werk verband te scheppen voor objecten die in het kader van de GSW-regeling door werkloze hoofdarbeiders kunnen wor den verricht. De combinatie Middel- burg-Vlissingen-Domburg is gekozen, omdat uit deze gemeenten de meeste werkloze hoofdarbeiders afkomstig zijn. Als de regeling eenmaal werkt, kun nen echter ook andere gemeenten op Walcheren toetreden. B. en w. van Middelburg, die in een nota aan de raad de gedachte lanceren en kracht bijzetten, noemen het voor malige gemeentehuis van Oost-Souburg een geschikt gebouw voor huisvesting van het administratief centrum van de intergemeentelijke dienst. De Middelburgse raad is in zijn vergadering van maandag akkoord verklaard met de voorgestelde rege ling. Het Middelburgse college legt uit, dat het aantal geschikte werkobjeeten voor werkloos geworden hoofdarbei ders in elk van de gemeenten te gering is, om de maatschappelijke zelfstan digheid en de arbeidsgeschiktheid van (ADVERTENTIE) de hoofdarbeiders die in GSW-verbamd werken, te vergroten, in stand te hou den of te herstellen. De objecten zijn veelal klein en verspreid. Soms zijn de ze objecten minder geschikt, omdat de werkloze hoofdarbeider veelvuldig in contact komt met met-gehandicapte collega's. Het schijnt voor te komen, dat de GSW-man door collega's die on der normale omstandigheden werken, met wantrouwen en scepsis wordt be keken. Aan de bezwaren kan een eind wor den gemaakt, door de stichting van een administratief centrum voor werkloze hoofdarbeiders, met daaraan verbon den werkleiders, die de GSW-werkers de nu nog vaak ontbrekende begelei ding in het werk kunnen geven. In het centrum kunnen allerlei objecten wor den ondergebracht, zoals type- en stencilwerk, brailleerwerk, het ver- vorgen van eenvoudige administraties en het statistisch verwerken van ge gevens. Vlissingen en Middelburg werkten tot voor kort, ieder voor zichzelf, naar een administratief centrum voor hoofd arbeiders. Men heeft echter met be kwame spoed tot samenwerking be sloten, omdat pas daardoor een opti male opzet bereikt kon worden. Boomdijk, die Hansweert thans in tweeën deelt, zal afgegraven worden. Naar het zich laat aanzien zal de hierdoor vrijgekomen grond benut worden voor versteviging van de zee dijk. In de Lange Geer zullen woningen dienen te verdwijnen. Alles beoosten de Hoofdstraat zal aan een nieuwe rooilijn gebouwd moeten worden. Benoorden de Oude Polderstraat gaat alles verdwijnen en komt een groenstrook. In de Nieuwstraat zul len huizen komen te vervallen, door. dat woningen aan de Veerweg nu achteruit gebouwd worden. Een rijtje woningen (5 stuks) gelegen tussen Oude Kerkstraat en Oude Polder straat zal weg moeten en aan een nieuwe rooilijn worden opgebouwd. Dit zal eveneens het geval zijn met de daarover gelegen 3 woningen, die echter niet meer zullen worden her. bouwd. In de Oude Polderstraat zul len de huizen dienen te komen staan in de rooilijn van de Weelstraat. Dit zijn dus alle huizen bewesten deze straat. De woningen benoorden de Dijkstraat zullen in een nieuwe rooilijn dienen te komen staan ter wijl dit eveneens het geval is met de woningen in de Kanaalstraat. Langs de Dijkboulevard, die ontstaat door afgraving, kan woningbouw plaats vinden. In de Kanaalstraat zal tevens het gedeelte Lange Geer Hoofdstraat afgebroken en achteruit gebouwd moeten worden. De Schoolstraat zal een wijziging ondergaan. De o.l. school zal verdwij nen. In de Kerklaan gaat de r.-k. la gere school en de woningen gelegen bewesten deze laan tot aan de r.-k. pastorie verdwijnen. Een winkelcen trum zal komen waar thans de o.l. school staat. Het nieuwe bouwplan komt te lig. gen bewesten de St.-Maartensbroers- weg. In dit plan zullen nieuwe scho len komen. Verder zullen in het ver lengde van de Kanaalstraat overal woningen worden gebouwd terwijl tevens gedacht wordt aan bufigalows en een brand vijver. De oprit voor de zeedijk zal ongeveer beginnen ter hoogte van het muziekzaaltje. Dit is een ruwe schets van de situ atie zoals deze zich zal gaan voor doen. De plannen zullen volgend jaar ter vaststelling in de Kruiningse raad komen. Wanneer één en ander in zijn totaliteit zal zijn gerealiseerd wist de heer Suy niet te vertellen. De ene correctie grijpt in de andere zodat hij ziet dat allereerst een begin zal wor den gemaakt met het nieuwe uitbrei dingsplan. Hierna bestond de gelegenheid tot het stellen van vragen die veelal gin gen over het financiële aspect van deze zaak. De heer Suy zei hierover nog geen wijs woord te kunnen zeg gen. De heer Suy vertelde dat bezwa ren tegen het plan kunnen worden ingediend zodra de stukken ter visie liggen. IEDERE VROUW IS ANDERS, MAAR TOCH... Toch is er éen wens die elke vrouw in stilte koestert: een sieraad met brillant. Een ring, een armband of een horloge met de steen die sinds onheugelijke tijden het symbool is van liefde en geluk. Die de"koning der edelstenen" wordt genoemd om zijn onvergelijkelijke, tijdloze schoonheidEn die-prettige gedachte!- bovendien een waardevaste belegging is. Misschien is er binnenkort een aanleiding om haar die u lief is, op een bijzondere wijze te bedenken? Komt u dan eens aan.Wij zullen u graag onze zeer uitgebreide koliek- tie exclusieve sieraden met brillant tonen. BELANGRIJK! Wij verstrekken bij brillant een uniek Certifikaat met exacte gegevens, diagram en microfoto. Een dokument, dat u volstrekte zekerheid schenkt over de waarde van uw aankoop. „Starlet", 1 grote en 12 kleine brillanten 1550,- „First Lady", 1 groteen 6 kleine brillanten 3875,- „Solitairringen" metl steen vanaf 125,- edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 tel. 116670 oostzeedijk 155-157, rotterdam (ADVERTENTIE) Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt. te combineren): spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekafltrssingen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51. Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. (Van onze correspondent) ZUIDDORPE De raden van Koe wacht, Overslag en Zuiddorpe waren bijeen op het gemeentehuis van Zuid dorpe voor een laatste bespreking van de herindeling. Zo stond het op de oproepingsbrief. De burgemeester van Zuiddorpe zat de vergadering voor, bijgewoond door een zeventien tal raadsleden. Hij stelde allereerst de vraag of in de gemeenten Koewacht, Overslag en Zuiddorpe nog acties dienen te wor den gevoerd voor de houdbaarheid van deze gemeenschappen. Algemeen was men van oordeel, dat dit geen enkele kans van slagen had. Men meende dat men moest trachten te bereiken, dat Axel een gemeente vormt met samenvoeging der ge meenten Koewacht, Overslag en Zuiddorpe. De raadsleden van Over slag en Zuiddorpe verklaarden zich voor deze gemeenschap. De leden van de raad van Koewacht met hun burgemeester wilden zich hierover niet uitspreken, daar het morgen raadsvergadering is. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het provinciaal be stuur van Zeeland is van plan om een commissie samen te stelllen, die het vraagstuk van de afval waterzuivering en -afvoer moet bestuderen. Dit werd meegedeeld door de commissaris van de ko ningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, tijdens de algemene ver gadering van de Zeeuwse Polder en Waterschapsbond in „De Hal- Ie" te Axel. De commissaris zei dit naar aan leiding van een causerie, gehouden door mr. Th. A. J. Vosters, water- graaf van de waterschappen van de stroomgebiden van De Dommel en van De Aa over „Bestuurlijke aspec ten van de afvalwaterzuivering en -afvoer". „De commissaris zou", al dus de heer van Aartsen „deze le zing van de heer Vosters als lei draad kunnen gebruiken. Het blijkt immers, dat het experiment in Noord- Brabant goed geslaagd is". De heer Vosters zette uiteen, hoe men in Noord-Brabant het probleem van de afvalwaterzuivering heeft aangepakt. „Nagegaan werd", zo zei hij, „wel ke instantie het meest geschikt was om dit vraagstuk aan te pakken. Men kwam tot de conclusie dat het wa terschap het beste kan beoordelen, waar de lozingspunten moeten zitten, het transport van het vuile water en de zuivering hiervan moeten plaats vinden". Volgens de heer Vosters ligt Mer geen taak voor de provinciale en ge meentebesturen, omdat deze instan ties zoveel taken te vervullen heb ben, dat dit probleem op de tweede plaats zou komen. Hij was van me ning. dat hier een taak ligt voor de waterschappen, die zich in het bij zonder bezighouden met de water huishouding. Er moeten op korte ter mijn verordeningen komen, bepleit te hij. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De statenkring Goes van de KVP belegt op vrijdag 22 novem ber 'n vergadering in „Slot Ostende" te Goes. Tijdens deze bijeenkomst zal een inleiding worden gehouden door de heer C. J. v. d. Ploeg, vice-voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de KVP. In deze inleiding zullen enkele pun ten ter discussie aan de orde worden gesteld, zoals de huidige politieke constellatie van de partij en de daar uit voortvloeiende consequenties. De vergadering is bedoeld voor be stuur en afgevaardigden van de sta tenkring, de r.-k. gemeenteraadsle den op Zuid-Beveland en genodigden. (ADVERTENTIE) Daarom, daarom, daarom: Davitamon io, Elke dag. Allemaal. Davitamon 10, het complete drageetje dat zorgt voor extra weerstand en /itamine-reserve. In gesprek met „TOEN de bus in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen zijn intrede deed, was dat een zeer grote uitkomst voor de hele streek. Er wonen in dit gebied ongeveer net zoveel mensen als in Breda alleen. Ik heb het lüer altijd erg naar mijn zin gehad. Vooral in 't begin, toen ik nog de enige controleur was. Het was of het een eigen be drijf van me was". NA bijna veertig dienstjaren bij Zeeuwsch-Vlaamse Tramwegmaat schappij is de heer R. Boon, Steense- dijk 33 in Hulst, tot de rijen der AOW'ers toegetreden. In feite heeft hij er meer jaren bij „De Tram" op zitten, maar in 1929 trad hij officieel in vaste dienst. „IK heb altijd graag conducteur willen worden, maar in die jaren ging dat niet zo gemakkelijk. In 1926 ben ik als rangeerder in de bietencampagne begonnen. Het ging toen wel een beetje anders als tegenwoordig. Al het goederenvervoer ging nog met de stoomtram, totdat in 1937 overgegaan werd op diesel-elektrisch en reizi- gersvervoer. Voor de ouderen onder ons rangeerders was die overgang niet zo plezierig. We waren n.l. overcom pleet geworden" „IN 1938 ben ik chaufferen gaan leren en daarna kwam ik bij de post- en besteldienst in Hulst. In de oorlog heb ik nog op turf gereden bij gebrek aan benzine. Maar op één januari 1942 ik weet het nog als de dag van gisteren werd de stoomtram weer in zijn volle eer hersteld. Tot 1947 ben ik conducteur geweest op de lijn Hulst-Walsoorden. Perkpolder be stond toen nog niet. Iedereen, van hoog tot laag, ging voor 40 cent met de stoomtram. Ik herinner mij ook nog heel goed dat de remise in Hulst in 1944 door vliegtuigkogels werd doorzeefd. Een machinist vond daar bij de dood". „NADAT de tramlijn in 1947 was op gebroken, ben ik als chauffeur op de bus gaan rijden. Dat ben ik negen jaar geweest. In 1959 precies op mijn verjaardag, werd ik bevorderd tot controleur." DE mooiste herinnering bewaart de heer Boon geboren in Koewacht, maar getogen in Hulst aan de tijd ciat hij als rangeerder-conducteur bij de ZVTM werkte. „Ik verdiende f 23,50 in de week en dat was in die tijd een zeer goed loon. Het was ook nog niet zo druk op de weg. De auto's waren nog maar pas in opkomst. En nu ga ik, zoals het heet, van mijn pensioen genieten." „IK zal nu wel meer tijd hebben om met de kinderen in de caravan te gaan kamperen. Of om te gaan vis sen. Tuinieren is ook een hobby van me. Dat kan ik nu volop doen in mijn volkstuin. En moeder de vrouw kan wat hulp in de huishouding ook best gebruiken. Zo zullen de dagen best rondkomen. Nogmaals, ik heb een mooie tijd bij de tram gehad. Bijna veertig jaar lang".

de Stem | 1968 | | pagina 3