Waarschuwing aan Rusland Z vak kleding hugo kayser Y.Y.D. wil af van opkomstplicht Kardinaal Bea motor van de oecumene ach mljnhee ELSKE. ALTONS Veel belangstelling voor begrafenis van Campie GEVANGENEN IN ZONDAGSE PAK Zeven doden bij brand Temperatuur onder normaal Voor goed verzorgde handen MORGEN 18 j wm V0t 5 §raden on- Reactie „Positief" Impasse Vietnam duurt nog voort Telmachines en rekenmachines zowel mechanisch ais elektronisch Mr. Imkamp terug Dode bij ongeluk in Kruisland BUSSNESS-RELAX Burgemeester Oderkerk: Tekort aan bouwrijp industrieterrein in Ett en-Leur de 1 van lekker lui genieten Levensloop Levenswerk Ten voeten uit - drink toch 'n 2 DE STEM VAN MAANDAG 18 NOVEMBER 1968 onze adverteerders SINKE-DE GRAAG PENDE VERBOUWING - Gisteren heeft de feesti pening plaatsgevonden va» i ik Sinke-De Graag aan 7 I in Goes. Door een I verbouwing van de winkel I enkele afdelingen belang. I ten vergroten en verbete I telt nu totaal drie ver waardoor men de be' 1 heeft over een aanzienlij!» I te. Al met al heeft het erbouwen en inrichten van mgeveer drie maanden j« I nomen. Velen gaven gjsie. van hun belangsteling voor I euwde onderneming Van Graag. IG 1.30 als onder vandaag, als onder vandaag. aas in als onder vandaag. rg ief 9.30-12.30 en 13.30-17.30 uu lelling „Vliedbergen in Zee. I (bij Abdij) 11 uur: Slaan eer. /oor herbouw. uur: Klokslag middernacht EEN is 9-13 uur toonstelling IN 14 uur: Raadsvergadering, jebouw: 20 uur: La Patota, uur: The sound of music, ij, 1 ylder: 15 uur: Schiating met I osselmaaltijd. EN i: 20 uur: De laatste trein uit I 18 j. 0 uur: Het naakte vlees, 18 j, I ndkerkje s: 19.30 uur: helmina Fonds. 'en jr a.l. 7 20.30. Gejaagd door de wind, a.l. 10; weekd. 14.30 19.30. des: De Laureaat, 18 j. 16.45 19.10 21.30. De slag om Anzio, a.L )0 16.30 19.10 21.30. Vat een zaligheid, 18 j. 50 16.30 19.10 21.30. )e gelukkigste der miljardairs, I 12.30 15.00 18.00 21.00. Swartbaards geest, a.L 50 19.00 21.30. e jouwe, de mijne, de onze, al. 50 16.50 19.10 21.30. uur: Live like pigs. IT Wat een koppel, 18 j. Een slag van drie miljard, 18 j, Matt Helm opgejaagd, 18 j. LAS tijd van het bloedbad, 18 j, I Mijn vrouw en haar echtgenoot Ondertussen ver achter het jwartbaards geest, a.l. [ini bom en mini jupes, 14 j. /erboden eigendom, 18 j. iië: Echtscheiding op z'n Ame- uur: De nacht van de moor- lief 9.30-12.30 en 13.30-17.30 u, stelling „Vliedbergen in Zee- uur middernacht STEEN ns 9-13 uur Duivententoonsiei- iwcentrum Westsingel: 10-12 en ir Spreekuur Vooiiichtingscen- uishouding en Gezin 100-6440) 0 uur 1fl de man zonder genade, w ien a, uur The sound of music, NAVO EENSGEZIND (Van onze correspondent uit Brussel) BRUSSEL Duidelijker dan ooit tevoren heeft de NAVO- ministerraad de resultaten van haar besprekingen in een com muniqué vastgelegd. Unaniem en tot ieders verbazing met volledige en zeer positief gerichte medewerking van Frank rijk hebben de ministers een niet mis te verstane waar schuwing aan het adres van de Sovjet-Unie gericht. Zich uit gesproken over het voortzetten van de ontspanningspolitiek, inclusief het streven naar wederzijdse en afgewogen vermin deringen van de strijdkrachten. In drie paragrafen van het slotcom muniqué, dat zaterdag in Brussel werd uitgegeven, wordt de Russen de wacht aangezegd. Een van de doel einden van deze vervroegde winter- zitting, het signaal op rood te zetten, werd bereikt door de volgende for muleringen: „Uit naam van de we reldvrede doen de leden van het bondgenootschap een nadrukkelijk beroep op de Sovjet-Unie om af te zien van het gebruik van geweld en van inmenging in de aangelegenhe den van andere staten. De lidstaten, vastbesloten de vrijheid en onafhan kelijkheid van hun landen te waar borgen, zouden niet onverschillig kunnen blijven ten aanzien van eni gerlei ontwikkeling die hun veilig heid in gevaar zou brengen. Het is duidelijk, dat iedere Sovjet inmenging die op directe of indirecte wijze de toestand in Europa en de Middellandse Zee zou beïnvloeden, 'n internationale crisis zou doen ont staan met ernstige gevolgen". De volgende „signaalparagraaf" luidt: „Zolang de Sovjet-leiders een politiek van geweld aanhangen, zul len deze onzekerheden voortbestaan. De bondgenoten zijn ervan overtuigd dat hun politieke solidariteit noodza kelijk blijft teneinde agressie en an dere vormen van onderdrukking te gen te gaan. Ze zijn bovenal vastbesloten hun gemeenschappelijke verplichtingen tegen eli'e gewapende aanval, zulks in overeenstemming met het bepaal de in het verdrag". Coromenftaos* Eensgezindheid oals te verwachten was heeft het Russische regeringsblad de Pravda de NAVO ervan be schuldigd de spanningen in Europa te hebben verhoogd en de koude oorlog nieuw leven te hebben inge blazen. Wat de Pravda schrijft is in de eerste plaats voor binnenlandse consumptie. Belangrijker is welke conclusies de machthebbers in het j Kremlin wérkelijk trekken uit de op merkelijke manifestatie van eensge zindheid in Brussel. Het communiqué lezend krijgt I men de indruk dat de NAVO-minis- ters zo omzichtig mogelijk manoeu- vreren om een verhoging van de spanning te voorkomen. Anderzijds gaat het er om een houding van ge loofwaardige kracht en vastberaden heid aan te nemen, welke de Sov jets ervan moet weerhouden verdere avonturen te ondernemen in Cen- traal-Europa, de Middellandse Zee of j inde Noordelijke IJszee. Het is wel duidelijk inmiddels dat het met de ontspanning voorlopig is afgelopen. Allerlei uitlatingen van ministers duiden eerder op een I hoogst onzekere situatie, waarin re- kening wordt gehouden met nieuwe spanningen. Opmerkelijk in dit verband is de ommezwaai die Frankrijk onver wacht heeft gemaakt en ook de „po sitieve" houding van landen als De nemarken, Noorwegen en Canada, altijd al kritische leden van het bond- I genootschap en aanvankelijk aller- minst gecharmeerd van een stevige waarschuwing aan het adres van Itoskou. Dat deze vier landen desondanks sen daadwerkelijk aandeel in de opstelling van het communiqué voor hun rekening nemen, wijst er op dat de ministers in Brussel gegevens op tafel hebben gehad die heel wal onrustbarender moeten zijn dan me nigeen tot nu toe aannam. Er mag dan vreugde geheerst nebben in Brussel over de onver wachte eensgezindheid, deze vreug de wordt toch wel overschaduwd door de bittere teleurstelling van een stukgelopen toenaderingsbewe ging. uur The sound of music, af hijs 14 uur BejaardenschietM ;en •a 20 uur te trein uit Kalanga, 18 !rs uur n.v. Zeebad Breskens pen als onder vandaag- uur Opera akrtueel sin -n verrassend nieuwe des- s. in vlotte nieuwe modellen. Tu'enstraat Breda. I ,fnriisV'|(!'U'l/iChten vo,,r dinsdag en Ml"onl^,),P/eSte,d door K'N. '■zondag 18 unr, iui(ien: sla? en af e!1 'oe wat neer" meeste nlM pI .lII'r "v"dag op de der normaal nu1, maar on fesrsr/uii?icJne,n in ciifers 1 Vo°r dinsr)™ Nederiancl luiden P«Kent min ,Z°n: Iïinder dan 20 under norma-ü P': t0t 4 Sraden ®aden S,1' max-,temP-: 2 tot 6 (droge nerinrip n°rma lïans op een 50 procentVa" mms,ens 12 uur: e'maal: 40 JSJS"» «eheel droog uitóchtm°07r!nag Zij!? de weersvoor- Centr min t Hinder dan 40 pro- den onder max-;temp.' 2 tot 8 gra. I Periode 7™ a5 k.ans op een dro' Procent kans nn'"S 12 uur: 70 «maai:'60 procTntT Seheel droog In de discussie, die aan de formu lering van deze waarschuwing vooraf ging, zijn door de Amerikaanse staats secretaris Rusk, Roemenië, Joegosla vië en Oostenrijk genoemd als lan den, waartegen een Russische agres sie, reactie van de zijde van de NAVO zal oproepen. In het communiqué heeft men af gezien van het met name noemen van deze landen omdat men uiteraard niet kan en wil zeggen welke de NAVO-reactie zou zijn in elk van de ze drie gevallen. In diplomatieke kringen gaf men te verstaan, dat uiteraard de NAVO-reactie bij een. Sovjet-interventie in Oostenrijk een land dat in zuidwestelijk blok verbonden is anders en sneller zou zijn dan bijvoorbeeld een Russi sche inmenging in Roemenië of Joe goslavië. Het was tot zaterdagmorgen zeer onwaarschijnlijk dat Frankrijk zich achter de voorgestelde formulering zou scharen. Vanwege interne poli tieke redenen hadden ook Canada en Denemarken bezwaren tegen het ge ven van een signaal aan de Russen, maar de Franse minister Debré sprak redelijker en toegeeflijker dan ooit en toen hij zelfs tekstwijzigingen voorstelde, die de ontwerptekst ver sterkten, gaven ook Canada en De nemarken hun bezwaren op. Minister Luns noemde zaterdag de gehouden vergadering „zeer belang rijk" en het slotcommuniqué „zeer positief". „Dit is een nieuwe infusie van de vastberadenheid en de politieke doel einden van de NAVO om op basis van evenwicht tot een vergelijk te komen tussen oost en west". De Ne derlandse minister zei uit de woor den van Rusk het. vertrouwen geput te hebben dat de nieuwe Nixon-ad- ministratie het bondgenootschap op dezelfde positieve wijze tegemoet zal treden als de regering-Johnson dat heeft gedaan. De Mansfield-beweging om de regering te dwingen alle Ame rikaanse troepen op één divisie na uit West-Europa terug te trekken, is van de baan. Ook de Amerikanen hebben hun les geleerd uit de ge beurtenissen in Tsjechoslowakije. PARIJS/HONGKONG (A.F.P./D.P. A./Reuter) De hoop op hervatting van de vredesbesprekingen in Parijs is zondag weer minder geworden door een verklaring van een woord voerder van de Zuidvietnamese ver bindingsmissie in Parijs. Deze zei in antwoord op vragen over de verkla ring van Hanoi, dat het bevrijdings front als zelfstandige onderhande lingspartner moet worden toegelaten, dat „in dat geval wij, naar ik geloof, niet bereid zullen zijn naar Parijs te gaan. Wij aanvaarden de formule van vierzijdige vredesbesprekingen niet", zei hij. Noord-Vietnam maakte zaterdag daarentegen bekend dat het bevrij dingsfront de vredesbesprekingen in Parijs als een „zelfstandige en gelijke partner" moet bijwonen. In een offi ciële verklaring zegt Hanoi, dat de regering in Saigon „een werktuig van de Verenigde Staten" is en dat zij niemand vertegenwoordigt. In de Zuidvietnamese kustplaats Da Nang is zondag de staat van be leg en een uitgaansverbod van 24 u ar afgekondigd, nadat de Vietcong in de nachi verscheidene aanslagen had gepleegd. Volgens in de hoofdstad ontvangen berichten is het radiostation van Da Nang vroeg in de morgen door de Vietcong aangevallen. De guerrilla strijders moesten zich terugtrekken met achterlating van twee doden. (ADVERTENTIE) Breda N/E5r-£5lt-JiE5 WertoflenWcl. Wllhelmlnatlraal 1 Burg. locflplefci 11 telefoon 016W-34W» Telefoon 04100-rl110# JUHTÓOWNITAIUTII-CINTIIUM Telefoon 04100-rlHO# Service door geheel Noord-Brabant Goede adviezen bij aankoop J-V/'av---!m. (ADVERTENTIE) vele soorten manicures 19.50 In glad rundleder van f 11, tot 46.50 Einstraat 17 Breda SCHIPHOL (ANP) Het lid van de Tweede Kamer, mr. dr. M. J. J. A. Imkamp (D '66), is zaterdag van zijn bezoek aan Biafra op Schiphol terug gekeerd. Door onvoorziene omstandigheden werd zijn terugreis naar ons land eni ge dagen vertraagd. Zijn mede-par lementariër de heer P. Dankert van de PvdA, met wie hij de reis maak te keerde vrijdag j.l. in ons land te rug. IN SONENAGAR in de Indiase staat Bihar zijn 50 mensen omgekomen en meer dan honderd gewond, toen een goederentrein inreed op een passa- gierstrein. Vier rijtuigen van de pas- sagierstrein werden vernield. (Van onze correspondent) BOSSCHENHOOFD Onder gro te belangstelling vond zaterdag de begrafenis plaats van de bekende luchtvaartpionier A. J. van Campen- hout. („Campie"). Onder de aanwe zigen waren o.a. burgemeester F. van Twaalfhoven van Hoeven, oud-ge meentesecretaris A. J. C. Vergouwen en vele vertegenwoordigers uit de Ned. Luchtvaart. De uitvaartdienst werd geleid door pastoor L. Koek van de parochie Bos- sehenihoofd, die op het kerkhof ook de absolute verrichtte. De liturgische ge zangen werden in de kerk uitgevoerd dooir het plaatselijk gemengd kerk koor. De kist was bedekt met fraaie bloemstukken van o.m. de Rjjks Luchtvaartdienst, en vliegclub „Sep- pe". Tijdens die plechtigheden cirkel-dein tot tweemaal toe, drie vliegtuigen van het vliegveld Seppe boven kerk en begraafplaats. ST.-WILLEBRORD - TERNEUZEN - BREDA De 41-jarige heer C. Ko- nings uit St.-Willebrord is zaterdag morgen om het leven gekomen toen de auto, waarin hij als passagier zat, bij Kruisland van de (slechte) weg raakte en tegen een boom sloeg. Hij werd uit de auto geslingerd en overleed ter plaatse. De bestuur der, die 24-jarige A. Sche-llekens uit Roosendaal raakte bekneld achter het stuur en is ernstig gewond in het ziekenhuis te Roosendaal opge nomen. Het tweetal keerde terug van een nachtelijke vistocht in Zeeland. Gisteren overleed in het Juliana- ziekenhuis te Terneuzen de 73-jarige mevr. N. G. - van O. uit Axel, die op 18 september j.l. betrokken werd bij een verkeersongeval met een bromfiets Zij werd bewusteloos naar het ziekenhuis te Terneuzen ge bracht, waar zij na twee maanden zonder tot bewustzijn te zijn geko men, overleed. Zaterdagmorgen is ondier het kerk dorp Dorst de 32-jarige mevrouw W. van den Berg-Petterson uit Ooster hout door 'n trein overreden. Het ver keer eiste dit weekend verder nog tien doden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het gevangeniswezen is volop bezig met veranderingen in de kleding van gedetineerden. Deze kleding bestaat uit manchester pak en kaki-overhemd. Het nieuwe kledingpakket bevat daagse en zondagse kle ding in de kleuren grijs, blauw en blauw-grijs. De eerste experimenten met afwijkende kleding zijn genomen in het penitentiaire traihingskamp „De Corridor" in Zeeland (N.-B.), toen het begin 1967 in gebruik werd genomen. Dit jaar ging men door in het gesticht Ban- kenbosch 1 en in de jeugdgestichten, de gevangenis „Schutterswei" te Alk maar, de bijzondere gevangenis voor jongemannen in Zutphen en de gevan genis „Nieuw Vosseveld" in Vught. Binnenkort zal nieuwe kleding in gebruik worden genomen in de gevangenis „Bergerhout" in Alkmaar, de gevangenis „Noorderdschans" in Winschoten en de gevangenis te Breda. Als de nieuwe kleding goed voldoet zal volgend jaar tot aanschaffing voor de overige gevangenissen worden overgegaan. Sinds enige tijd kunnen veroordeelden, die hun straftijd in een huis van bewaring doorbrengen, desgewenst hun eigen kleding blijven dragen. (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM/DELFT De belangrijkste velgadering van de vele politieke bijeenkomsten die dit weekeinde in Nederland wer den gehouden was de buitenge wone algemene vergadering van de VVD in Hilversum. Deze par tij beraadde zich daar op het rap port „Kiezer-gekozene" dat een gelijknamige commissie had op gesteld. Het meest verrassende was de aa vaamding van een resolutie, waarin de vergadering zich uitsprak vóór afschaffing van die opkomstplicht bij de verkiezingen, met 302 tegen 139 steimmen. Het hoofdbestuur had jn een pre-advies tot behoud van de op komstplicht geadviseerd. Bovendien sprak de VVD zich uit voor het sluiten van een sternbusak- koord, wanneer de omstandigheden dat mogelijk maken, Zo'n akkoord zal echter niet té gedetailleerd mo gen zijn. De vergadering sprak zich verder uit voor handhaving van het bestaan de stelsel van evenredige vertegen woordiging bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer, voor handhaving van die Eerste Kamer en voor be noeming van een burgemeester. Over de kandidaatstelling van een kabi netsformateur door de Tweede Ka mer staakten de stemmen. Vrijdagavond was meegedeeld, dat het hoofdbestuur besloten had me vrouw Van Someren-Downer aan te bevelen als nieuwe voorzitter van de partij. (ADVERTENTIE) Voor de gehaaste zakenman brengt de DRIE KEERSSEN nu naast vele Quick-lunches ook AMERICAN STEAKS WINTER- en WILDSCHOTELS y uavsllmackt 3 N BU6DA "TCLotóoo-A^aas (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR Inwonertal en in dustriepark van Etten-Leur groeien snel, maar de (kern) gemeente heeft moeilijkheden met het bouwrijp ma ken van industriegrond en de bouw van voldoende woningen. Dat is de belangrijkste conclusie, die getrok ken kan worden uit de toespraak, die burgemeester A. Oderkerk zaterdag morgen hield tijdens de ontvangst van de Federatie Welstandstoezicht. Etten-Leur beschikt over nog maar 5 hectare bouwrijp industrieterrein. Financieringsmoeilijkheden zijn er de oorzaak van dat nog niet begonnen kan worden met het bouwrijp maken van 75 hectare in totaal. Een snelle oplossing is noodzakelijk, omdat de gemeente ver rond is met de onder handelingen met drie grotere bedrij ven, die samen ongeveer acht hectare grond willen komen. Hoe sterk Etten-Leur is gegroeid, bleek uit het cijfermateriaal, dat de burgemeester verstrekte. Etten-Leur telde op 15 november 19.075 inwo ners tegen 18.325 op 1 januari. De groei werd in de eerste plaats ver oorzaakt door het vestigingsoverschot als gevolg van de industrialisatie. Niet meegegroeid is het woning arsenaal. De gemeente telt zelf nog een groot aantal woningzoekenden op 1 januari 700. Daardoor is het moeilijk tijdig woningen beschikbaar te hebben voor nieuwe bedrijven. De gemeente heeft als extra-pro bleem, dat straks het personeel voor het in aanbouw zijnde bejaardencen trum en het nog te bouwen psychia trisch ziekenhuis ook gehuisvest moet worden. De gemeente heeft om uit de woningproblemen te raken een bouw plan voor 240 industriële flats gereed. Gehoopt wordt, dat in 1969 de mach tiging tot gunning zal worden ver strekt. De landelijke bestuursraad van de CHJO, de jongerenorganisatie van de CHU, heeft voorgesteld de samen werking met de jongerenorganisaties van de AR en de KVP te vergroten. Met name wil de CHJO, dat de drie jongerenorganisaties de groep van achttien gezamenlijk gaan begeleiden om die inbreng van de jongeren te vergroten. SALISBURY (Reuter) De Britse minister George Thomson treft voor bereidingen voor zijn terugkeer uit Rhodesië naar Londen. Na zijn overleg over de onafhan kelijkheidskwestie zijn er nog be langrijke verschilpunten. Op een persconferentie zei hij dat de Rhode- siërs een belangrijke stap zouden moeten doen voordat er kans is op een doorbraak in de onderhandelin gen. IS kaas uit het vuistje (door pater dr. A. v. d. WEIJER) Kardinaal Bea is niet los te denken van Joannes XXIII. Als hoofd van het secretariaat voor de eenheid heeft hij goeddeels gereali seerd, wat paus Joannes bij zijn ambtsaanvaarding als ideaal voor ogjen heeft gezweefd: een betere verhouding tussen de katholieke kerk en de andere christen-geloofsgemeenschappen. Hij was een van de pijlen, die Joannes op zijn boog nam, om het bolwerk van de gesloten kerk onder schot te nemen. Een fijne, toegespitste, elegante maar daarom juist zo'n scherpe en doeltreffende pijl. Op het eerste gezicht was er tus sen beide mannen, Roncalli en Bea, zo goed als geen overeenkomst. Ron calli had iets van een door de zon gebruinde, vitale buitenmens, breed en solide, met twee benen geplant op de grond. Bea was veeleer een verfijnde intellectueel, fysiek gebogen onder de last van zijn jaren, maar geestelijk springlevend, altijd bezig met denkwerk zonder daardoor zijn charme in de omgang met mensen te verliezen. Robert Kaiser, die voor Time de eerste zitting van het con cilie versloeg, gaf van beide mannen het volgende portret. „In de een leek geen reserve te zijn, helemaal geen reserve. De ander was een en al re serve. De een kon hartelijk en breed uit lachen, vaderlijk glimlachen, ge negenheid uitstralen, vertrouwen wekken. De ander glimlachte puntig, eiste aandacht, dwong eerbied af. De een was een stevig monument van Gods goedheid, de ander een vuur toren, waarop Gods licht brandde. De piramide en de toren. De leeuw en de zwaluw. De levenslust en de geest". Augustinus Bea werd op 28 mei in een timmermansgezin in Ried- böhringen (Zuid-Duitsland) geboren. Op 21-jarige leeftijd trad hij in bij de jezuïeten te Blijenbeek in Lim burg, In Duitsland waren de anti jezuïeten wetten uit de Kulturkampf nog altijd van kracht. Vandaar dat Bea naar Nederland moest uitwijken. Hij woonde van 1902 tot 1917 in Val kenburg, eerst als student, later als jong priester en docent in de bijbel wetenschappen. Daarna werd hij ge kozen tot eerste provinciaal van de nieuw opgerichte Zuidduitse Jezuie- tenprovincie. In 1923 werd hij naar Rome geroepen, om de leiding op zich te nemen van het studentencollege bij de Gesu. En in 1930 volgde zijn benoeming tot rector van het pause lijk bijbelinstituut. Dit bleef hij tot 1949. Als bijbelgeleerde stond Bea be kend om zijn moderne, zij het geens zins modernistische benadering van het bijbelvraagstuk. Hij had een groot aandeel in de totstandkoming van de encycliek Divino Afflante Spiri.tu, waarmee paus Pius XII in 1943 het fundament legde voor de moderne katholieke bijbelwetenschap. De nieu we psalmvertaling uit de grondtekst in het Latijn is van zijn hand. Tijdens het concilie had hij een flink aandeel in het debat over de historiciteit van de evangeliën, waarover hij voor de vaders een kort, glashelder tractaatje schreef, dat later apart is uitgegeven. Zijn levenswerk heeft echter niet gelegen op exegetisch maar op oecu menisch gebied. Dit is wonderlijk ge noeg, aangezien hij met zijn werk op laatstgenoemd terrein pas op 80- jarige leeftijd kon beginnen. Het re sulteerde in drie conciliedocumenten, die stuk voor stuk van historische betekenis zijn: het decreet over het oecumenisme, de verklaring over de godsdienstvrijheid en die over de houding van de kerk ten opzichte van de niet-christelijke godsdiensten (waaronder de joodse godsdienst). De totstandkoming van deze concilie stukken heeft de oude kardinaal bloed en tranen gekost. Ze werden het voorwerp van eindeloos getrai- neer en van talloze verwikkelingen, de beroeringen van de beruchte zwarte week inbegrepen. Bea heeft echter taai volgehouden. Hij wist dat hij beter enkele de tails kon prijsgeven dan het hele proj eet laten mislukken. Hij wist dat na het concilie de oecumenische be weging pas goed op gang zou komen en dat die beweging de kerk verder zou brengen dan zij op het ogenblik van aanneming der decreten en ver klaringen gaan kon. Daarin blijkt hij volkomen gelijk te hebben gehad. Sinds het concilie heeft de toenadering tussen de ka tholieke kerk en de andere christe lijke kerken een vlucht genomen, waarop tien jaar geleden nog nie mand durfde hopen. Bea was de mo tor, die deze beweging op gang hield. Na een van zijn toespraken gaf een lutheraan het volgende commen taar: „De kardinaal heeft ons van avond enkele vrij harde dingen ge zegd. Maar wij namen het. En had hij nog hardere dingen gezegd, wij zouden het genomen hebben om de manier waarop hij ze zei". Dit is Bea ten voeten uit. Een vriend van .eer velen zonder een allemansvriend te zijn. Een man, die wist dat alleen de waarheid ons kan bevrijden. En die al zijn gaven inzette, om deze waar heid een uitermate subtiele aan gelegenheid in samenspraak van alle mensen van goede wil te achter halen. BRIGHTON (Reuter) Zeven ho telgasten zijn zondagmorgen vroeg om het leven gekomen door een brand in een hotel aan de boulevard van de Zuidengelse badplaats Brigh ton. Vier logés werden naar zieken huizen gebracht, onder wie een vrouw die uit een raam op de eerste verdieping was gesprongen. Elf gas ten, vijf leden van de hotelstaf en een dertienjarig meisje konden wor den gered. (ADVERTENTIE) ELS I.V VERA de echte - uit Limburg - van Hennekens - bij uw slijter

de Stem | 1968 | | pagina 3