COLER: „WIJ ZIJN TEGEN Herman PopeijusIk moest in de aanval ZELFSTANDIGHEID VOOR TOPATLETEN „Wijnen zal wel moeten ARISf EUROPESE TITEL VOOR BELGIë fecn kans Conclusie op sportvergadering v. d. ZWAAN >- f 1,25 II "55 Hachelijk Onjuist Fouten Niet aanwezig (ADVERTENTIE) S.H8HS 5======«Ii en klein, fijn uurwerkje in een prachtg ouden kastje met solide gouden band .f53a- v. COOTHPLEIN 27-29 BREDA ii'k de Bruyn (AVR) en J, Smit die op een kleine halve mi. ia de winnaar de finish passeeê de dames werd de overwinnin? ld door de Helmondse Jeann» "tulen (HAC). inaar by de jongens A werd J es (Union) voor T. v. Uden' Sterkste B-junior was M s (Unitas), terwijl S. Loomaii! zegevierde in C.-categorie. e categorie meisjes-A behaalde ten (Trias) de overwinning met aal verschil op J. Sproukmam er). Dubbel succes tenslotte le Helmondse vereniging HAC zien bij de B-meisjes A. v, d! lof en bij de C-meisjes zusje 1 Kerkhof triomfeerde. race voor niet-aangeslotea 1-leden werd gewonnen door P. oot (Zaltbommel). SLAGEN en (8000 meter): 1 A. v. d ng, Volt, 25.00,6; 2 J. v. d. Hoo- )e Keien, 25.05,; 3 D. de Bruyn, 25.26; 4 J. Smit, Trias, 25.27; 5 tytenhuis, AV '34, 25.59. Club- ioen: 1 PH, 14 pnt.; 2 Volt, 19 ames (1500 m): 1 J. Vermeulen, 5.28; 2 C. Joosten, idem, 5.29; Naaijkens, K en K, 5.54. Jon- (4000 m): 1 J. Hermes, Union 2 Th. v. Uden, HAC, 13.45; 3 Burgt, idem, 13.57. Jongens B meter): 1 M. Vissers, Unitas, J. v. Stiphout, HAC, 6.31; 3C. s, K en K, 6.33. Jongens C meter): 1 S. Loomans, PSV, A. Rijvers, Sprint, 3.27; 3 A. tin, PSV, 3.28. Meisjes A (1000 1 R. Groen, Trias, 3.43,5; 2 roukmans, Cesaer, 3.46; 3 L, at, HAC, 3.47. Meisjes B (1000 1 A. v. d. Kerkhof, HAC. 2 S. Meulendijk, Atletica, 3.49; dahieu, Waalwijk, 4.01. Meisjes meter): 1 J. v. d. Kerkhof, 2.00; 2 L. Wester, De Keien, M. Jansen, Fortuna '67, 2.05. IE) E EGBERTS UASÖRA!* AP - RE SHAG 7.WARH SHAG Al iöai(ANfw* -A/.''. ift I1RK SHAG TOBACCO 13 VIJFDE SPORTPAGINA DE STEM VAN MAANDAG 18 NOVEMBER 1968 17 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het zal nog wel een tijdje duren alvorens het trans fer-bedrag voor een amateur-voetbal ler omhoog gaat. Tijdens de zaterdag In Rrasnapolsky gehouden algemene vergadering van de KNVB werd een door de verschillende amateur-sect,es voorgestelde verhoging van 3000 naar UdDO gulden door de voorzitter van ge sectie betaald voetbal, de heer J. Coler, min of meer afgewimpeld „In dien het voorstel in stemming wordt gebracht, zullen wij tegen stemmen'', aldus Coler. „Ik stel voor het voorstel aan te houden tot op de buitenge wone algemene vergadering, die in april of maart wordt bijeengeroepen om het rapport van de coinmissie- Zon te bespreken". J> afgevaardigden moesten daar mee akkoord gaan. De voor het aan nemen van een voorstel vereiste rmg. tweederde meerderheid was door de afwijzende houding van de betaalde sectie niet haalbaar. Amateur-voorzitter J. van Marle toonde zich, hoewel hij moeilijk an ders had kunnen verwachten, teleur gesteld over het feit, dat de beslis sing moest worden uitgesteld. „Wij betreuren het, dat niet wordt tegemoet gekomen aan een redelijk verlangen. Wij willen ons voorstel niet gebruiken als onderhandelings- object bij het behandelen van ande re voorstellen, maar een feit is toch dat het bedrag van 3000 gulden al dertien en een half jaar is gehand haafd, terwijl het betaalde voetbal een enorme evolutie heeft doorge maakt. De transfer-bedragen kwa men gemiddeld van 9000 op 28.000 gulden, de recettes stegen van 5600 tot 9100 gulden. Bovendien kregen de betaalde clubs forse uitkeringen uit de toto-pot. Wij, de amateurs, vinden dat alle maal uitstekend, maar doen een drin gend beroep op het betaalde voetbal begrip op te brengen voor de ontwik keling bij de amateurs". Een punt dat geen discussie vergde was het voor stel in het reglement een artikel op te nemen, dat doping verbiedt. Fen principieel verbod", noemde voorzitter W. Meuleman het. „Het is geen waterdicht artikel, maar we moeten onze afkeuring voor het ge bruik van stimulantia laten blijken. Uit het feit, dat nergens iets staat vermeld over doping-controle in de voetbalsport blijkt wel, dat men bij de KNVB nog niet goed weet welke zijde men uit moet met dit probleem. De derde belangrijke reglements wijziging was bet door het bondsbe- stuur voorgestelde verbod aan betaal de clubs of stichtingen vergoedingen te vragen voor spelers die willen te rugkeren naar de amateurs. Met 50 tegen 40 stemmen werd gestemd voor het voorstel. Omdat deze ver houding niet de tweederde meerder heid weergaf werd het voorstel niet aangenomen. Aangenomen werd het verzoek van het betaald voetbal een stichting toe stemming te geven met een jeugdelf- tal aan de regionale competitie deel te nemen. De amateurs dreigden bij monde van hun woordvoerder K. J. van Rijswijk te zullen tegenstemmen, waarna de heer H. A. Lammerts na mens het betaald voetbal verzocht om aanhouding van het voorstel tot de eerstvolgende algemene vergade- invallersbepalingen bij de amateurs zodanig te wijzigen, dat gedurende de gehele wedstrijd twee spelers mo gen worden vervangen. De regle mentswijzigingen namen de meeste tijd in beslag tijdens de oninteres sante vergadering welke voorzitter Meuleman anderhalf uur na zijn ope ningswoord alweer kon afsluiten. Kampioenmedailles werden uitge reikt aan Ajax; DCG (amateurs) en Huizen (zaterdagvoetbal) terwijl ADO de medaille verbonden aan het winnen van de K.N.V.B.-beker kreeg. Het financieel verslag en de be groting voor het hondsjaar 1968/69 werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Voorzitter Meuleman stelde in zijn openingsrede 'n uitge breide voorlichting over de BTW in he( vooruitzicht en ging langdurig in op het voorhoedeprobleem bij het Nederlands elftal. (Van onze sportredactie) AMERSFOORT In een enerverende finale is het België gelukt de Europese titel pentathlon voor landenteams over te nemen van Nederland. In de sfeervolle Amersfoortse sporthal leed de Neder landse A-ploeg een kleine, maar beslissende nederlaag; 64, waar door de Belgen de Prins Bernhardtrofee veroverden. De nederlaag van de Nederlandse formatie werd zaterdagavond al ingeluid door Herman Popeijus. De driebander uit Etten-Leur kreeg de rol van figurant toebedeeld van Raymond Ceulemans, die met groot machts vertoon zegévierde. Dat Scholte en Vultink hun partijen wonnen was van geen belang meer, want naast Popeijus kregen ook Wijnen en De Kleine een nederlaag te slikken. 11 beurten. Toch ben ik blij dat ik steeds een eervolle nederlaag gele den heb. Ik kwam in alle partijen over de 200 caramboles. Dan verlies je tenminste niet met schande. De overwinning op Galvez schonk me nog de meeste voldoening. Die dacht dat hij mij wel even in zou maken. Hij kreeg er geen kans voor. Toen hij achter kwam te staan wond hij zich zelfs zo op dat hij op een bepaald moment de beweging maakte zijn keu te gaan breken. Ik voelde dat het lekker liep en dat bleek ook wel. Door die zege (300-251 in 11 beurten) kwam ik toch tot vier matchpunten. Meer dan ik had verwacht". Janus Jacobs had weinig plezier aan het toernooi in Amersfoort. Hij bracht het grootste deel van zijn par tijen zittend op zijn stoel door. Niet omdat hij vermoeid was, maar ver plicht. Zijn tegenstanders waren steeds zo „vriendelijk" de partij in een of twee beurten uit te maken. Hose deed dat in de tweede beurt met een slotserie van 499. Tegen Aguilera had Jacobs iets meer ple zier. Toen kon hij nog zeven keer aanleggen om zijn totaal aan caram boles wat op te vijzelen. Hij won wel niet, maar hij kwam nu toch tot 336 caramboles. Een van zijn supporters merkte na faloop schertsend op: „Ze hadden de dagvergoeding van 15 dol lar bij Janus Jacobs beter per beurt kunnen berekenen. Dan was hij niet veel slechter uit geweest". Jean Bessems, liet kadertalent uit Herman Popeijus toonde zich niet teleurgesteld na de voor zijn doen zeer matige prestaties. „Daar is een reden voor. Kijk maar eens naar de stand. Alle driebanders hebben slecht gespeeld. Geloof me, het zijn die Franse ballen. Niks voor mij. Daar raak ik nooit aan gewend. Waarom Ceulemans dan wel sterk speelde? Dat is vrij normaal. Die man is niet te kloppen. Dat is een supermens. Te gen hem was ik kansloos. Ik ben maar niet eens gaan verdedigen, want dat heeft met hem toch geen zin. Je moet aanvallend spelen als je nog een paar punten wilt halen. Anders ben je he lemaal nergens". Hij was even goed nergens Popeijus. De stand op het scorebord: 60 29 bewees dat wel. Scholte, altijd naar een excuus zoe kend als hij in het libre meer dan een beurt nodig heeft om zijn partij te beëindigen deed wat van hem ver wacht werd tegen Vervest. De Belg kreeg in drie beurten een gevoelige afstraffing: 5007. Cadier en Keer was bijzonder content over zijn debuut in het pentathlon- toernooi. „Vooral tegen die Spanjaard Munoz heb ik nog even wat kunnen laten zien. Ik had er maar acht beur ten voor nodig om te winnen en dat is niet gek. Heel wat anders dan te gen Spielmann zaterdagavond. Van die man heb ik geen knappe aan- vangsstoot gekregen. Wel heb ik het er in de eerste twee beurten lelijk bij laten zitten, maar ik kreeg geen kans me te herstellen". Spielmann strafte Bessems in dit duel ongenadig af. Via series van 187 en 180 telde hij de Limburger, die niet verder kwam dan 6 caram boles in zes beurten uit. „Als iemand slecht gespeeld heeft ben ik dat wel. Ik kon niets. Ik zat muurvast. Hoe dat mogelijk is? Vol gens mij en ik ben niet de enige die dat beweert was het de oor zaak van de ballen. Die zijn van Frans fabrikaat en die lopen heel anders dan de Dreipunktballen waar we hier alle kampioenschappen mee verspe len. Ik heb maar één knappe partij kunnen maken. Tegen de Duitser Tiedtke. Die kreeg in 53 beurten een flink pak slaag. Hij kwam niet ver der dan 28". Tegen Nadal was De Ruyter echter nergens. In het res pectabele aantal van 92 beurten zege vierde de Spanjaard: 6052. Door die zege op Nederland B ein digde Spanje op een verdienstelijke derde plaats. De vierde plaats was voor de Duitsers, die in de laatste ronde Frankrijk versloegen met 64. Vooral de jarige Hose hij werd 24 leverde hier een knappe prestatie door routinier Poupon in drie beurten terug te wijzen. Zyn slotserie van 487 getuigde van zijn grote klasse. Frankrijk werd na Nederland B laatste. De Fransen hebben in dit toernooi duidelijk hun grote inspira tor Jean Marty gemist. De veelvou dige Europese en wereldkampioen in de kaderspelen kon niet komen we gens persoonlijke omstandigheden. Dat kostte Frankrijk een gunstige klassering. TON KOOMEN Vultink kan terugzien op een zee,r geslaagd toernooi. In de „finale" te gen de sterke Corin toonde de Aalte- naar opnieuw zijn klasse. Negen beur ten had hij nodig om het verzet van Corin te breken. Vultink: „Nadat het bericht kwam dat mijn derde doch ter geboren was ging ik steeds beter spelen. Ik had geen last meer van de zenuwen". Tiny Wijnen: „Ik heb met uitste kend voorbereid op dit laatste duel, maar het ging niet. Ik zat vast", werd door Uadrist Schrauwen in zes beur ten van de tafel geveegd. Wijnen kivam niet verder dan 159 carambo les. Henk de Kleine leed een eervolle nederlaag tegen de onbetwiste groot meester in het bandstoten, de 23-ja- nge Ludo Dielis. Slechts 27 beurten had de jonge Belg nodig om de ba lans voor zijn landgenoten de goede kant te doen doorslaan. De Nederlandse B-ploeg had net met de kracht om de derde plaats in de eindrangschikking te veroveren. Het had daarvoor van de Spanjaar den moeten winnen, maar het lukte met. Dat kwam voornamelijk door het falen van de Alkmaarder Jaap Ligthart, die het in de beslissende bandstootpartij tegen Brufau Het af- Ligthart: „De ene keer kan aHes, dat heeft men zaterdagavond tegen de Duitser Witte kunnen zien. toen liep het ineens fantastisch- Dat hhjkt, ook wel want Witte kwam 100 Punten tekort toen ik de 200 had vol- gemaakt in slechts 35 beurten. Nu hep ik weer le trillen van de zenu wen. Tegen Brufau had Ligthart in de e heurt definitief afstand van zijn genstander kunnen nemen. Hij leid- tn ,oen met 150-117. In plaats van te slaan stortte hij ineen. Weer 'eek dat hij mentaal niet sterk ge- °eg is om prestaties te leveren op d» r T10naal niveau. Brufau strafte af ,.n van Ligthart meedogenloos W. de totaal uitgebluste Ligt- lamboles Verder komen dan 189 ca- de'rlano^Dkpnd(' dan tevens dat Ne ren v v ondanks de overwinnin- Galvpï ï1 N'jnatten (71/2) tegen mkhe P" Bessems (47/2) tegen Gal- geen I,want Jacobs kreeg en Do ollS,hct libre van Aquilera handen bytei'kreeS klop in het drie- bereeno V Vooral dc Steen" Lngste deel Ni'natten' veruit de „als ie m 'er Ult het toernooi - een v ,„üi "!aar niet denkt dat dat "Over niün ls" was tevreden, ik hesUoT "'gemeen gemiddelde ben "iet lloHl't was voor mij der !l)t f;V00ral in het ka Neem n m bezetting sterk. kampioen ePw ÜTn' Norlands SehrauwL Ti wereldkampioen Tony lk kansloos W1St bb V0OTbaat dat deelde stelT Tc sfuZe' °°k Müller ik verloor lail i V00r miJ' want zatei dagavond van hem in (Van onze sportredactie) AMERSFOORT Tiny Wijnen, in Amersfoort uitkomend in de Nederlandse A-ploeg in het an ker kader 71-2, zal binnenkort door het KNBB-bestuur worden gehoord over zijn gedrag tijdens het Europees kampioenschap an ker kader 47-2 in Sevilla. Wijnen zou zich tijdens dit toernooi heb ben misdragen tegenover de be geleider van de Nederlandse ploeg. Tevens zou hij op eigen houtje een week eerder alleen, buiten medeweten van de ploeg leider en Henk Scholte, die even eens in Sevilla speelde, om, naar de Spaanse stad zijn gereisd. KNBB-voorzitter Piet van En gelen: „Het is echt allemaal niet zo erg als het lijkt. Het zou niet verder uitgelekt zijn als Tiny maar niet de fout gemaakt had in het openbaar zelf over de kwestie te beginnen". Tijdens een banket voor de spe lers van de Nederlandse A- en B- ploeg bij de heer Van Engelen thuis, begon Wijnen over deze zaak. Wijnen was bang dat hem een straf boven het hoofd hing en wilde daarom de kwestie al uit praten. Bovendien had Scholte hem nog het een en ander verteld 'waardoor hij er niet rustiger op was geworden. Van Engelen: „Ik heb Tiny toen gezegd dat hij de zaak moest laten rusten totdat wij hem op zouden roepen naar het bondsbureau te komen. Wijnen, geprikkeld als hij was op dat moment, vertelde dat hij dat beslist niet zou doen, al zouden ze hem dan ook voor een lange tijd schorsen. Natuurlijk komt Wijnen wel. Dat zal wel moeten en ik ben ervan overtuigd dat hij dat later wel zal inzien. We moeten de zaak gewoon even laten bekoelen". TINY WIJNEN: op het matje bij het „Vorige week zaterdag is dat de finitief afgeketst. We kregen te horen dat de zaak werd gefinan cierd door slechts één man. De winst die er zeker niet komt bij dergelijke toernooien of het verlies zou voor zijn rekening zijn. Dat vind ik principieel onjuist. Daar moeten meer mensen garant voor staan. We nemen geen risi co's. Straks als het financieel een fiasco zou worden bijvoorbeeld, maakt men best kans dat de man zijn geld op de KNBB wil gaan verhalen. Een tegenvaller voor de organiserende vereniging „Over Band" dus, maar er viel geen an der besluit te nemen. Ik hoop nog tijdig een andere vereniging in Nederland te vinden die de orga nisatie en alles wat daaraan vast zit ter hand wil nemen. Er is al een kandidaat, maar de zaak is financieel nog niet rond. Dat be sluit valt dezer dagen. Als het niet doorgaat het zou wel jam mer zijn moet het kampioen schap maar in het buitenland worden gehouden. We moeten er nu eenmaal van overtuigd kun nen zijn dat er niets misloopt". Het wereldkampioenschap an ker kader 47-2, dat in Den Bosch zou worden gehouden, gaat niet door. Niet in Den Bosch althans. KNBB-voorzitter Van Engelen: Bert van Nijnatten beleefde en kele hachelijke momenten, op weg naar een nachtfeest, aange boden door een bekende Amers foortse fabrikant aan alle biljar ters en medewerkers. Toen hij met zijn vrouw en de voorzitter van de Luxemburgse biljartbond in de lift stapte naar de op de boven ste etage gelegen kantine, raakte halverwege de „rit" de lift de fect. Twintig minuten was het trio opgesloten. Van Nijnatten: „Ik moest zelfs het ruitje nog stukslaan, want de Luxemburger kon bijna geen adem meer halen. Ik was wel blij toen we eindelijk boven kwamen. Terug hebben we de trappen maar genomen. Dat leek me wel gemakkelijker en vei liger Raymond Ceulemans (links), de man die niet te kloppen bleek in het driebandenspel. Popeijus leed een grote nederlaag tegen hem. Ook Henk de Kleine moest de knacht van de Belgen ondervinden. Hij verloor van Dielis in het bandstoten. (Van onze sportredactie). RIJSWIJK/AMSTERDAM. Ze zeiden het alle drie met andere woorden maar het kwam op hetzelf de neer: de begeleiding van de sport man en sportvrouw moet geen ex» treme vormen gaan aannemen. Zwemmer Dick Langerhorst zei het zo: „Zodra men bij een centrale training komt, acht men de atleet niet meer in staat verantwoording te dragen; men zal hem echter zo veel mogelijk in zijn eigen doen moeten laten anders is men geneigd te laten bepalen wat goed is en wat niet, waardoor de actieve inzet vermin dert." Atletiekcoach Ton Eyken- boom stelde: „We moeten veel meer aan mentale voorbereiding gaan doen, maar we moeten onze mensen niet te veel binden, zodat ze niets meer kunnen als de trainer er niet bij is. We moeten hen allereerst zelf standig maken. Ze moeten goed getraind worden, goed begeleid maar wel zelfstandig zijn". En algemeen secretaris van de NSF, dr. W. van Zijll, vatte het kort en bondig zo samen: „Het mag nooit zo worden dat de atleet een geleid nummer is. Als je hen helemaal gaat begeleiden, gaat het feu sacre er af'. Binnen een tijdsbestek van enige uren hadden een „slachtoffer", een leider en een bestuurder van een van de belangrijkste organisaties in ons land het doodvonnis uitgespro ken over de totale begeleiding die bezig is van de atleten geleide num mers te maken. Dat gebeurde zater dag in de fraaie ontspanningszaal van het bejaardencentrum Steen- voorde in Rijswijk, waar de federa tie van bevoegde Nederlandse sport leiders liet spreken over de voorbije Olympische Spelen in Mexico City. Daar werden door de drie inlei ders meer harde noten gekraakt, soms verpakt in vriendelijke woor deen, soms tussen de regels door, soms ook keihard. De opzet was dat hockeycoach Piet Bromberg en at- letiekleider Wil Wastphal eveneens zoudep spreken. Dat ging niet door. Wil Westphal had het laten afweten maar bevond zich wel in de zaal. Piet Bromberg was er niet. Wel Dick Langerhorst, helaas niet het beste voorbeeld van een atleet die er alles voor over heeft. Langerhorst achtte voorts trai ningskampen op grote hoogte, spe ciaal voor teamsporten, zeer belang rijk en bleek het in het geheel niet eens te zijn met de begeleiding. Met een schuin oog op de man die hij op het laatste moment had moe ten vervangen, Wil Westphal, stelde ook de atletiekcoach Ton Eyken- boom dat er trainingskampen moe ten komen, maar korte, van enige dagen. „De mentaliteit is zo dat men niet geporteerd is voor lange kam pen. Men voelt zich aangetast in de vrijheid die een Nederlander nu eenmaal lief heeft". Hij vertelde interessante zaken over wat hij in Mexico had gezien aan trainings methoden, die culmineerden in deze saillante uitspraken: het wennen aan het „stuitende" tartan was moei lijker dan het wennen aan de hoogte. (Op een later gestelde vraag of men de atleten dan toch niet beter naar Crystal Palace in Londen met een tartanbaan die in Nederland te enenmale ontbreekt had kunnen gaan dan te lang voor de Spelen naar St.-Morltz, moest Eykenboom dan ook een volmondig „ja" laten horen). De meeste landen waren in Mexico klaar maar wij ook ande ren hadden daar in feite nog een trainingskamp. De theorie van prof. Biersteker klopte in Mexico niet met de prak tijk wat bleek bij Ilja Keizer die met veel te lange rusten in het trai ningsschema zat en niets deed aan ademhalingstraining want dat stond niet in het rapport. Er had in Neder land al ademhalingstraining moeten ten terug naar veel meer kracht training die we de laatste jaren heb ben teruggedrongen omdat we er bang voor waren. We moeten veel meer aan de mentale voorbereiding gaan doen maar onze mensen niet te veel binden. Deze litanie van Ton Eykenboom zou al voldoende zijn om de verantwoordelijke instanties maanden aan het denken te zetten en dan nog wel met rode hoofden omdat zij te veel hebben nagelaten. Men kan het betreuren dat de sport leiders aan het nakaarten zijn ge slagen en niet hun verlangens, wen sen enkennis voor de Spelen ken baar hebben gemaakt. Dr. Wim van zijll zette allereerst uiteen welk een merkwaardig insti tuut het I.O.C. is. „Een organisatie die een onvoorstelbare stimulans is geweest voor het sportleven. Maar ook een die steeds op de oude voet is voortgegaan. Het I.O.C. benoemt zich zelf, er is geen enkel NOC-lid van want dan zouden ze invloed kunnen uitoefenen, het I.O.C. vormt nu een rem en is een club van regenten ge worden". Links en rechts deelde dr. Van Zijll dreunen uit, gefundeerd op een dergelijke uitleg: In de sport steekt alles zo nauw niet, ik heb sportlei ders zich fouten zien toestaan die ze in hun bedrijf nooit zouden tolereren want dan zouden ze er zelf uitvlie gen. Maai- in de sport kan nog veel. Het is nog een speeltuin, ook voor sommige leiders". Over de begeleiding: „Onze jeugd verzet zich tegen de paternalistische begeleiding. Maak de mensen zo zelf standig mogelijk, geef hun zoveel mogelijk vrijheid. Het mag nooit zo worden dat de atleet een geleid nummer is". Over sport en politiek: „Er zyn steeds meer landen die de sport be schouwen als een onmisbare factor in de staat. Men kan dat doen om dat men de mensen sport wil laten bedrijven maar ook omdat de staat zich wil doen gelden. Vrijwel overal VOETBAL. De Groningse ere divisieclub GVAV en het in de eerste divisie spelende DFC zijn bij loting toegelaten tot de derde ronde van het toernooi om de KNVB-beker, tenein de het aantal deelnemers op zestien te brengen. Tijdens een aandeelhouders vergadering van de N.V. Nederlands Sportpark Olympisch Stadion, welke te Amsterdam plaatsvond, is mede gedeeld dat het stadion binnenkort een geheel nieuwe zeer bijzondere verlichting zal krijgen, waardoor het mogelijk zal worden avondwedstrij den via kleurentelevisie uit te zen den. Voor het Amsterdamse stadion betekent dat een Europese primeur. Dc UEFA heeft opnieuw een toernooi uitgeschreven voor amateur-landen ploegen om de Europese Beker. Het vorige toernooi, gehouden tussen 1965 en 1967, werd gewonnen door de Oos tenrijkse amateurs. Het Noorse Ski Og Lyn bereikte via Norrköping (2 0 en 23) de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor be kerwinnaars. Een Nederlands studen tenteam won in Hamburg met 32 van een versterkt Hamburgs univer siteitselftal. ZWEMMEN. Tijdens zwemwed strijden in het Haagse bad „Morgen stond" heeft Roger van Hamburg het Nederlands adspirantenrecord op de 200 meter vrije slag jongens (25 me ter baan) verbeterd en gebracht op 2.04.2. Het oude record stond sinds 27 april van dit jaar met een tijd van 2.06.5 ook al op naam van Van Ham burg. Voor deze recordverbetering kwam Roger met zijn vader, moeder en twee zusjes over uit Engeland, waar het gezin Van Hamburg zich sinds kort gevestigd had. De stijgen de lijn in de prestaties van Roger van Hamburg komt als een grote verras sing voor bondscoach Van Kerkhoven, die de gebroken Nederlands spreken de zwemmer niet in staat achtte tot een prestatie van formaat. ATLETIEK. De Zwitserse atleet Moser van G.A.C. uit Hilversum heeft in Sneek een stratenloop over tien kilometer gewonnen. Moser had iets meer dan elf seconden voorsprong op zijn naaste concurrent, de Apeldoor- ner De Ruiter. De atleet Mil van G.A.C. eindigde als derde. In Havana is de 22-jarige Cubaanse Janet Aure lia, die tijdens de Olympische Spelen te Mexico-City in de finale van het speerwerpen uitkwam, bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. SCHAATSEN Bij de eerste gro te wedstrijden van het Noorse schaatsseizoen heeft Björn Tveter tij dens wedstrijden in Valle Hovin een tijd van 43,2 op de 500 meter gemaakt, waarmee hij weliswaar als vierde eindigde achter Iversen, Björn en Lind, maar in ieder geval bewees goed „oveiromerd" te hebben. Op de 3000 mete* moest hij alleen Willy Guttormsen laten voorbijgaan. De tijd van laatstgenoemde was 4 mi nuten en 38,6 seconden. De 500 me ter dames werd een overwinning voor Kirstie Biermann met 48,3. ziet men een combinatie van die twee factoren. De staat heeft de breedtesport nodig om daaruit de talenten te halen die het staatspres- tige kunnen strelen. Vandaar dat die breedtesport wordt bevorderd." Over topsport: „Wil nog iemand be weren dat er particuliere sportbe oefening is? Kom nou. Topsport is een stukje gemeenschap en die ge meenschap doet iets terug en dan spreken we van sociale begeleiding, die hier ook nodig moet komen. De maatschappij doet iets terug voor het beslag dat de gemeenschap op zo'n jongens of meisje legt". En: „We vViden het straks heel normaal dat teams van specialisten bezig zijn top prestaties voor te bereiden. Dat kun nen we verschrikkelijk vinden maar het is zo. We zitten met de sport in dezelfde ontwikkeling als in de ruimtevaart". Dick Langerhorst, De verantwoordelijke leiders wa ren ook niet aanwezig op de „open sportartsendag van de vereniging voor sportgeneeskunde", die in sa menwerking met de bureaus voor medische sportkeuring en onder auspiciën van de NSF, ook zaterdag, in de nieuwe RAI te Amsterdam ge organiseerd werd. Daar gaf dr. De Jongste, lid van 't medisch team in Mexico City, een overzicht. Hij had kritiek op de huisvesting, op het ver voer, op liet voedsel. Dr. W. Mosterd, eveneens van het medisch team men noemt ich sportarts maar is dat geenszins want men heeft geen gespecialiseerde op leiding genoten, doch is slechts een arts die voor sport en sportlieden voelt sprak over sportgeneeskun de nu en in de toekomst. (De artsen Rolink, Strilcwerda en de „groep- Ariens" uit Nijmegen, die alleen te gen de samenstelling van de Ol. -com missie waren, ontbraken), Dr. Mosterd benadrukte verder dat hij van mening is dat de prestaties van de atleten niet zijn beïnvloed door hetgeen soigneur Sjeng Col- lard heeft gedaan. „Maar ik ben er van overtuigd dat andere landen do ping gebruiken, zelfs zeer gevaarlij ke. Maar ik kan het niet bewijzen". Hij wenste op korte tijd gespreks groepen. Men is geneigd te zeggen: als dat zou kunnen. Maar dan openlijk spre ken, want zowel hij leiders, maar vooral bij atleten is een steeds duide lijker angst merkbaar om te zeggen waarop het staat. Oorzaak: de bestu ren nemen doodeenvoudig represail les indien de heren iets niet aan staat. Men mag niet zeggen wat men eerlijk meent. Dr. Van Zijll stipte dat zijdelings aan door te zeggen dat de besturen meer moeten delegeren. Zij dienen zicli tot hun eigen, bestuurlijke taak te beperken en geen regent te spe len over alles en iedereen. Voorlopig is er weer stof om te onderzoeken, omdat enige personen zich wel heb ben uitgesproken. Helaas moet de conclusie, getrokken uit hun woor den, luiden dat er nogal wat aan ge mankeerd heeft. En dan weet men niet eens alles, want atleten zijn als de dood de mond open tt doen. Waarom? In open gesprekken kunnen veel fou ten en misstanden worden voorko men. Indien de „regenten" maar wil len en niet menen de wijsheid alleen in pacht te hebben. PER WILLY GUTTORMSEN: zege op de 3000 meter. IJSHOCKEY. Het Nederlands ijshockeyteam verloor in Kopenhagen met 25 van Denemarken. De beste speler bij Nederland was Simons, die de achterstand van 02 tot 12 te rugbracht en in de derde periode Bakker, die de gelijkmaker (22) scoorde. De lange reis had ervoor ge zorgd dat Oranje bepaald niet uitge rust op het ijs kwam. AUTOMOBILISME. Het Bredase duo EineVan Laarschot (Heilo- Muiderberg) eindigde als derde in de B-klasse van de „Herfsttocht" van de KNAC. De grote winnaars van de te Bunnik gehouden wedstrijd werd de in de A-klasse uitkomende combi natie PouwelsWindsma. waarmee deze rijders hun titel van Nederlands kampioen betrouwbaarheidsritten prolongeerden. Eindstanden kampi oenscompetitie: A-klasse: 1. en kam pioen van Nederland Pauwels (Hei- lo) 81 punten: 2. Van Beek (Aalst) 66: 3. Claus (Stiphout) 65: 4. Troost (Emmelooi'd) 57; 5. Martini (Amster dam) 53; navigators: 1, en kampioen van Nederland Windsma (Muider berg) 81; 2. Verschuuren (Eindho ven) 66: 3. Sinnema (Emmeloord) 57 punten. B-klasse: bestuurders: 1. en kampioen van Nederland' Kalff (Zevenaar) 64, navigators: 1. en kam pioen Vosn 64: C-klasse: kampioen bestuurders Neeteson (Hilversum) 73; navigators: 1. Talens (Amersfoort) 73 punten. TENNIS De tenniswedstrijd Zwitserland - Nederland voor de kwartfinales van de Koning Gustaaf- bcker zal op 30 november en 1 de cember in Genève worden gespeeld. De KM,TB heeft voor deze wedstrijd vier spelers aangewezen, te weten Tom Okker, Jan Haier, Nick Fleury en Jan Hordijk. Jan Hajer, die enige tijd aan de knie geblesseerd is ge weest. zal zodra bondsarts dokter Stuur daar toestemming voor geeft, de training hervatten. Bij eventulee rinst reist het Nederlands team ai- red door naar Tsjechoslowakije, waar van 6 t.m. 8 december de eind ronde plaatsvindt. Margaret Court- Smith (Austr.) heeft te Londen de Engelse titel overdekte banen gewon nen. In de bal van Queens Club ver sloeg zij in de beslissende wedstrijd de Engelse Virginia Wade met 10—8, 61. De titel herenenkcispel was voor de Zuidafrikaan Bob Hewitt, die aan de 21-jarige Amerikaan Bob Lutz al leen de eerste set moest afstaan: 46, 6—2, 6—4, 10—8.

de Stem | 1968 | | pagina 13