m ONRUST IN AZIË DOOR VERTREK VAN BRITTEN EN AMERIKANEN Wat komt er na Vietnam Steeds meer geld vrij voor toerisme corJam' Onderzoek container vervoer in havens yan Nunen Boes n v Wandelen met 'mamma' Meubelfabrieken „WIIMA" nodigen uit... Afspraken Vacuüm Zeemacht Australië f4.95 In 14 jaar vervijfvoudigd Sommige mensen geloven het niet Deze fijne AERO schoenen zijn anders dan anderen. Ze zijn waterafstotend, ze laten geen vlekken na, ze behouden hun vorm, zijn gemakkelijk in onderhoud en blijven langer nieuw. AERO maakt deze schoenea Een stoere, modieuze kollektie van dat nieuwe ademende materiaal: wonderbaarlijk Langer nieuw, makkelijk onderhoud praktische schoenenmode van nu. ^3 «^3 I de e van leeds: werpen iaag: sterk jnj 8 W. ie DE STEM VAN VRIJDAG 15 NOVEMBER 1968 (Van onze speciale correspondent) SINGAPORE De verdediging van ruim een miljard mensen in 21 niet-communistische landen van Azië tegen de agressie van een kleine 800 miljoen communisten in ditzelfde werelddeel komt binnen afzienbare tüd op losse schroeven te staan nu zowel Enge land als Amerika hebben besloten het overgrote deel van hun militaire belangen in Azië in de eerstkomende jaren prijs te geven. Teleurgesteld door de scherpe kritiek uit praktisch elke wind streek die hun militaire inmenging in het Vietnamese conflict vooral het afgelopen jaar heeft uitgelokt, zoeken de Amerikanen naar een oplossing die het mogelijk moet ma ken hum ruim 400.000 in Zuid-Viet- nam ingezette troepen weliswaar geleidelijk maar toch definitief uit dat land terug te trekken. Na 1970 verwachten tot een scherp oordeel bevoegde buitenlandse diplomaten in Azië een even geleidelijke als definitieve prijsgave van Ameri kaanse militaire steunpunten in Thailand, Pakistan en de Philippij- nen: alles tesamen nog eens 100.000 troepen en militaire deskundigen. Zelfs met achterlating van de Ze vende Amerikaanse Vloot in Oost- Azië houdt Amerika dan op een invloedrijke militaire rol te spelen in dit door felle twisten geteister de continent. Ook de Britse militaire aanwe zigheid in Azië is eesn aflopende zaak. Zelfs bij een stembusuitslag ten gunste van de Conservatieven in april 1971 achten diplomatieke waarnemers de kans gering dat een nieuwe Britse regering de geld middelen kan vinden om de belof te van de Conservatieven gestand te doen: het handhaven van 30.000 militairen in Singapore en Malei sië. Met het terughalen van deze troepen wordt Engelands militaire aanwezigheid in Azië gereduceerd tot de 10.000 met pijn en moeite in Hongkong gehandhaafde Ghur- ka-soldatem plus een vage belofte voor een „mobiele brigade" van- tut Europa: uit het oogpunt van strategie en logistiek een moeilijk haalbare kaart. wel geruisloos in communistische handen gevallen. Na de oplossing van het Vietna mese conflict de halsstarrige houding van Saigon om te onder handelen in aanwezigheid van ver tegenwoordigers van het nationaal bevrijdingsfront geeft weinig hoop op een spoedig einde zijn er nog latente brandhaarden over om grote zorg te baren. Staatslieden uit verscheidene Zuidoost- Aziati sche landen, waaronder Maleisië, hebben openlijk verklaard gedu rende het komende defensievacuum niet in staat te zijn hun land met sukses tegen eventuele „rode agressie" te beschermen. Zij zien het aangekondigde Noord-Koreaan- se voornemen om in 1969 opnieuw Zuid-Korea binnen te vallen als een door Peking en Moskou geïn spireerde „test case": om te be proeven waar zich de zwakste steen in de verdediging van de met-communistische landen bevindt. Behalve deze dreiging houdt men vrij algemeen rekening met de mogelijkheid, dat de oplossing van het Vietnamees geschil Pe king de handen vrij geeft om sub versieve akties in omringende lan den als Laos Cambodja Burma Tai- land, Maleisië en Singapore inten siever te steunen dan voorheen. In Laos zal dat weinig moeite ge- ymn dit land is de afgelopen ™ce jaar al voor tweederde vrij- Alleen ai vanwege het feit dat verscheidene grote landen in Azië, waaronder India, Indonesië en Thai land absoluut geen heil zien in de fensie-afspraken, maken nu de be staande regionale verdedigings- stelsels geen enkele kans om in de loop der jaren verder te worden uitgebouwd. De belangrijkste on der deze organisaties is de Seato, de Zuidoost-Aziatische Verdrags- grganisatie, gemeenlijk door Azia ten aangeduid als een „White Man's Show". De verdragspart ners Amerika en Engeland hebben te kennen gegeven hun rol ais „po litieman" in Azië te willen eindi gen. Frahkrijk's aandeel in de Seato heeft praktisch opgehouden te be staan. Van de drie Aziatische part ners wordt alleen Thailand voor „vol" aangezien. De Philippijnse houding getuige het geschil om Sabah acht men onevenwichtig, terwijl de lid-staat Pakistan bin nen niet al te lange tijd wel uit de organisatie zal treden. Pakistan, dat zoeikt naar een „eervolle rege ling" van het Kasjmirgeschil met India, heeft zich vastgelegd op een „vriendschap voor het leven' met Rood-China. De Sovjet-Unie en de Chinese volksrepubliek steunen Pakistan militair en dringen steeds verder aan op de ontruiming van de Amerikaanse elektronische luis terpost in Pesjawar, waar nu 700 Amerikanen de hoogst moderne apparatuur bedienen. De loop van de gebeurtenissen heeft menige diplomatieke waar nemer in Azië gestaafd in zijn over tuiging dat Australië en Japan ais het ware gedwongen zullen wor den om in de jaren zeventig een leidende rol in de verdediging van het vrije Azië te spelen. De huidige Japanse grondwet verbiedt een Japans militair po tentieel buiten de landsgrenzen. Als het aan de 100 miljoen Japan ners zou liggen dan zouden zij het liefst tot in de lengte van jaren voortgaan met het uitbouwen van hun produktie-apparaat dit land is na Amerika en Rusland het der de belangrijkste industrieland ter wereld en hun levendige handel op het buitenland. In deze handel heeft Japan zich de faam verwor ven met praktisch elk land ter wereld tot zaken te kunnen komen, onverschillig welke ideologie er opgeld doet. Om een voorbeeld te noemen: terwijl Zuid-Korea, de Phi- lippijnen, Australië, Nieuw-Zee- land en Thailand (alle lid van de ASPAC, de sterk anti-communisti sche consultatieve raad van Azia tische ministers van buitenlandse zaken) manschappen hebben gezon den voor de oorlog in Vietnam, heeft Aspac-lid Japan zich beperkt tot de lucratieve toelevering van produkten aan de Amerikaanse strijdkrachten aldaar. En daarmee in de afgelopen jaren een export cijfer naar Zuid-Vietnam bereikt ter grootte van ruim twee miljard gulden per jaar. Amerika's zevende vloot: straks niet genoeg meer. Japan doet grote Investeringen in andere landen van Azië en biedt verscheidene landen op grootscheep se wijze economische steun. Het grootste deel van deze hulp gaat naar Indonesië: dit jaar 400 mil joen gulden, voor 1969 zelfs 600 miljoen gld. Indonesië is dit jaar deze Japanse hulp gaan beschouwen als een verplichting en dreigt met allerlei economische sancties ais de toegezegde hulp niet tot de laatste cent wordt nagekomen. AI zit Indonesië ailerminst verle gen om Japanse militaire steun, buurlanden als Maleisië wijzen die niet zonder meer van de hand. Het is bovendien tekenend dat Britse officiële woordvoerders dit jaar bij herhaling hebben aangedrongen op Japan's deelneming aan een ge zamenlijke defensie-inspanning. Een wijziging van de Japanse grondwet, die dit mogelijk moet maken, wordt dan ook vrij alge meen het komende jaar of in 1970 verwacht. Veel zal daarbij afhan gen van de komende verkiezin gen in Japan. Voortekenen wijzen op een her verkiezing van premier Eisakoe Sato. Diens rechterhand, Takeo Mi- ki, doet eveneens een gooi naar deze post. De kansen voor Miki, die nauwere banden met de com munistische wereld voorstaat, wor den niet hoog aangeslagen. Japan's handel op het communistische blok is nog geen 15 procent van de han del op Amerika. Maar de Japanners trachten hun buitenlandse handel en politiek van elkaar gescheiden te houden. Voor naamste inzet van de verkiezingen worden daarom belangen van bin nenlandse aard. duizenden Australische manschap pen zijn nu gelegerd in het garni zoen Terendak in West-Maleisië en op iets noordedijker gelegen lucht basis. Daar naast patrouilleren twee destroyers in de wateren rondom Singapore en Maleisië. Een kleine operaitionale eenheid van de Australische luchtmacht bevindt zicy, in Singapore. De Australische regering zal de luchtmachteenheden in Maleisië en Singapore ook na 1971 handha ven, nu Maleisië en Singapore hebben besloten het door de En gelsen daar opgebouwde uiterst mo derne radarsysteem tegen aanvallen vanuit de lucht gezamenlijk in be heer te nemen. Het op de vliegba sis Butterworth (Maleisië) gesta tioneerde Australische eskader Sa bre gevechtsvliegtuigen blijft even eens gehandhaafd, al zal het met tertijd vervangen worden door vliegtuigen van het Franse type Mirage. Eenzelfde eskader vlieg tuigen zal Australië afwisselend op Butterworth en in Singpore sta tioneren. Ook Australië, het werelddeel dat zich na 1971 afgesneden voelt van de „moederstreng" met Enge land, zal naar het oordeel van doorgewinterde waarnemers een groter aandeel in de verdediging van Azië op zich moeten nemen. Evenals Japan heeft Australië nauwe handelsbetrekkingen met praktisch elk land in dit deel van de wereld. Deze handelsbetrekkin- gaan hand in hand met politieke doeleinden om de leidende defen- sierol Op zich te nemen, die van dit land wordt verlangd. Enkele Ook de zeemacht- eenbeden blij ven voorlopig gehandhaafd, al is daarover nog geen toezegging ge daan. Men verwacht dat Austra lië tevens zal besluiten niet alleen de in Maleisië gelegerde onderde len van de landstrijdkrachten na 1971 te handhaven, maar deze ook in aantal te vergroten. Voor wat betreft de grote en belangrijke Britse vlootbasis in Singapore ach ten waarnemers het geenszins uit gesloten, dat Japan daarin metter tijd medezeggenschap krijgt. Nu nog duidelijk op de achter grond in Azië slaat Rusland de ontwikkelingen met grote aandacht gade. Defensie-experts menen dat de Sovjet-Unie in de niet ai te ver re toekomst een beduidend aantal oorlogsschepen in de Indische Oceaan zal laten patrouilleren. De Russische positi^ in Zuidoost-Azië is ondanks het Tsjechische avon tuur verstevigd door het aankno pen van diplomatieke banden met Maleisië en Singapore. Volgend jaar zullen naar ieders verwach ting Moskou en Manilla overgaan tot het uitwisselen van ambassa deurs, waarmee Ruslands positie opnieuw wordt verstevigd ten na dele van Peking, dat de zegeningen van Mao's heilstaat zoekt te expor teren. (ADVERTENTIE) De kleine Rlla kijkt vrolijk de wsreid in,. Zö heeft net een wandelingetje ««"I met haar poppenmoeder en nu gaat ze moe en tevreden slapen. Net als de mensen doet ze haar oogjes dicht. Ze knlppert nog even met naar wimpers en ja hoor.. Na 1 december Is ze weer In de winkel voor de vastgesteld* verkoopprijs van 5,95. Grote keus, goed advies en daar door een blij kindergezicht is een reisje naar Tilburg waard. U kunt ook telefonisch bestellen. Onze bezorgdienst komt overal. e.en ech,e looppop jet heel mooi haar, dat haar poppenmamma eiKe dag voordat ze weer gaat wandelen mag kammen en borstelen. Met Rita kun je alles doen. Ze wordt het kindje van elke peppenmoeder voor de epeclale prijs van •"leuy^lstraat 6a, telef.04250-259Ö2,Tilburg (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Uit een onderzoek door het C.B.S. naar het gebruik van containers in de Nederlandse havens blijkt, dat ge durende het eerste halfjaar van 1968 in de Nederlandse zeehavens bijna 50.000 containers uit zee schepen worden gelost. Het merendeel hiervan, nl. ruim 33.000, was afkomstig uit de aan de Noordzee gelegen (vnl. Britse) havens. Uit de Verenigde Staten kwamen ruim 15.000 con tainers. De benuttingsgraad van de uit Amerika aangevoerde containers be droeg 98 procent, slechts 2 procent van het geloste aantal was dus onbe laden. Het aantal lege containers, afkom stig uit het Noordzeegebied, was naar verhouding aanzienlijk groter. Het bedroeg 33 procent van het totaal. Over dezelfde periode werden van uit de Nederlandse zeehavens ruim 44.000 containers afgevoerd voor het Noordzeegebied, 8.000 gingen naar de Verenigde Staten. Het aantal lege containers in beide vervoersrelalies bedroeg resp. 46 procent en 4 procent. Over het geheel genomen bestond er een opmerkelijk evenwicht tussen de hoeveelheid getoste en geladen goederen; in de betrokken periode werd 288.000 ton lading in containers aangevoerd, terwijl de afvoer 285.000 ton bedroeg. Dit evenwicht was zeker niet aan wezig in het vervoer op de beide be langrijke relaties afzonderlijk. Tegen over een aanvoer uit de Verenigde Staten van 179.000 ton staat een af voer van 116.000 ton; voor het Noord zeegebied bedroegen deze cijfers resp. 105.000 en 166.000 ton. De van over zee aangevoerde con tainers worden veelal over grote af stand naar het achterland van de ha vens vervoerd, waarbij het geenszins noodzakelijk is dat zij via dezelfde zeehavens het continent weer verla ten. Wat betreft de afmetingen van de containers kan worden gesteld, dat in het vervoer met de Verenigde Sta ten hoofdzakelijk de grotere contai ners werden gebruikt (20 voet en groter) Naar en van Groot-Brittannië werden voor een belangrijk deel con tainers kleiner dan 20 voet vervoerd. In verband hiermee was de gemiddel de belading per container op eerst genoemde relatie ca. 13 ton, op laatst genoemde aanzienlijk minder, nl. 6 ton. Als U een uitstapje maakt naai de Belgische Kerrpen, vergeet dan niet dat in Zoersel één dei grootste en zekei de MOOISTE Meubelhal van heel Europa staat In dit prachtige chaletgebouw worden alle soorten meubelen verkocht volgens het ,2ELF8ED'ENINGS-SYSTEEM' Een volkomen nieuwe for mule vooi de meubelhandei, die zoals gebleker is bijzordei ooed in de smaak valt dooi haai originaliteit De toegang is getier» vrij en et is niemand die U ti|dens uw rondgang zal aanspreken We- krijgt u op verzoek uitstekende adviezen Daarbij tarten de prijzen elke concur rentie De Wilma Meuoelhaller zijn zeer gemakkelijk te bereiken Slechts 3 kilometers ten tuiden van Oostmalle, langs de autoweg naai lier vindt U het opvallende chaletgebouw onmiddetliik links van de weg Open van 9 tot 12 uui en van 13 30 tot 20 uui Ook op zateidag en zondag, maat dan tot 19 uui Alleen vrijdags gesloten WILMA MEUBELEN P V B A Oostmallebaan 154. ZOERSEL Tel '03) 72 03 68 o< 72 12 72 (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM „De uitgaven aan toeristische goederen en dien sten zijn tussen 1954 en 1957 tenminste vervijfvoudigd en bedragen nu 3 procent van het nationaal inkomen. In de komende jaren zul len deze bestedingen ruim anderhalf keer zo snel stijgen als het in komen". Dit zei gisteren de toekomstige president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen mr. M. G. de Bruin op een vergadering van de jubilerende stichting „Recreatie en openhaar vervoer" dat door de tienjarige stichting is gepubliceerd. In het rapport wordt onder meer een beeld gegeven van de toenemen de problemen waarmee het openbaar vervoer te kampen heeft. Met name de steeds sterkere concurrentie van de personenauto speelt hierbij een roL Mr. De Bruin gaf toe dat het openbaar vervoer in de verdrukking komt en dat het prestatievermogen wordt aangetast door de slechte fi nanciële situatie. In deze ontwikke ling dreigen vooral de ouderen en jongeren, die in sterkere mate op het openbaar vervoer zijn aangewezen, de dupe te worden. Niettemin bleek ook mr. De Bruin er van te zijn overtuigd dat het open baar vervoer een belangrijke taak heeft ten behoeve van de recreatie. Als bewijs hiervan noemde de N.S.- directeur de opmerkelijke vraag naar achtdaagse abonnementen, de vraag hiernaar is sinds 1962 verhonderd voudigd. Ook de mini-trips, korte ho- telreizen van 2 tot 5 dagen, blijken een succes te zijn. Evenals de stichting verbond mr. De Bruin hieraan de conclusie dat de recreatie en openbaar vervoer door de overheid behoren te worden ge stimuleerd en gesubsidieerd. In een openingswoord had de voor zitter van de stichting, de heer H. Molendijk, eveneens gewezen op de groeiende behoefte aan de recreatie mogelijkheden. Hij vestigde er de aandacht op, dat in 1966 ongeveer 7,7 miljoen Nederlanders in de zomer met vakantie gingen, terwijl er 2,6 miljoen een wintervakantie hielden. In 1920 gingen niet meer dan 120.000 mensen met vakantie. Deze en andere cijfers maken het volgens de stichting noodzakelijk dat er een speciale rijks dienst voor de recreatie komt. EEN NEDERLANDSE economische missie, bestaande uit 19 deelnemers, zal vanavond van Schiphol naar Ar gentinië vertrekken. De delegatie, georganiseerd door de centrale ka mer van handelsbevordering, zal er tot 24 november blijven. Ergert u zich wel eens aan de krant? Staan er wel eens dingen in die u niet bevallen? Zegt u wel eens, bij u zelf, als u de krant leest of tee vee kijkt: ,,Die vlerken van journa listen?" Sinds gisteren hebt u dan in ieder geval één troost: u hebt gro te kans alle journalisten van onge veer uw leeftijd te overleven. Uit een Amerikaans onderzoek is namelijk gebleken, dat journalistiek een dodelijk vak is, het dodelijkste van allemaal. Ik zal u het onderzoek in het kort uitleggen, anders is het moeilijk te begrijpen. Twee statistici van levensverzeke. ringsmaatschappij hebben het boek „Who 's who" van 1950-51 ter hand genomen, daaruit 6000 personen bo ven de 45 jaar met uiteenlopende be roepen gekozen, nagegaan wie van hen sindsdien overleden zijn en de cijfers daarvan vergeleken met de sterfte onder de blanke Amerikanen, die toen ook 45 jaar waren. Daaruit blijkt, dat het sterftecijfer van alle beroepen van mensen die in het boek voorkomen (dat zijn alle maal bekende figuren) lager ligt dan de algemene sterfte. Enkele voor beelden: de geleerden kunnen het meest op een lang leven rekenen. Hun sterftecijfer ligt 45 procent la ger dan het alaemene. Daarop vol gen de geestelijken en onderwijzers, zakenlieden (29%), advocaten en rechters, dokters en schrijvers. Er is maar één groep, waarvan het cijfer boven het algemene gemiddel de ligt, en dat zijn de mensen tot wie mijn collega's en ik behoren: da journalisten, waarvan het sterfte cijfer liefst 30 procent hoger ligt. De „koningin der aarde" eist blijk baar veel van haar volgelingen. Weest dus lankmoedig, als u kritiek hebt op ons. Dank u. Het volgende citaat las Ik In een toespraak, die Breznjev gehouden heeft tot een groep Russische jonge ren. Een interessant citaat: „Het communisme leren, dat bete kent met woord en daad en door zijn persoonlijk voorbeeld de normen be- vestigen van de communistische mo raal en zedelijk gezag. Dat betekent het voortdurend opvc eren van je cul tureel niveau, je gezichtskring ver ruimen en het verstand verrijken met steeds nieuwe kennis uit de schatkamers van de menselijke cul tuur." Enige Breznjevrecepten. Normen van communistische moraal en zedelijk gedrag: de jeugd opvoeden met de gedachte dat in het westen alleen op oorlog beluste mensen wonen. Op voeren van cultureel niveau: schrij vers veroordelen tot vijf jaar dwang arbeid. Gezichtskring verruimen: persvrijheid volledig aan banden leg gen. Verstand verrijken met steeds nieuwe kennis uit de schatkamers van de menselijke cultuur: een volk dat dat wil met tanks dwingen tot gehoorzaamheid. Burgemeester Samkalden van Am sterdam zou best met Ajax naar lstanboel willen, maar hij heeft geen snipperdagen meer... Hij is ook nog maar kort burgemeester. MERIJN. (ADVERTENTIE) W.MMIwOiM|nMi Deze schoenen, met de betonde Aero protopasvom zijn verkrijgbaar van fl. 39,90 - ft 44,90. Damesschoenen ut CORFAM' waden vervaardigd door TIMTUR.

de Stem | 1968 | | pagina 7