Gemeenten gaan automatisering concentreren PIKEUR SOEBANDRIO TER DOOD PUT ill AC 000 ©oei u nu weer die o-u-w-e winterjas aan! Excuses aan Frits van der Poel MEUWSEN Vooruitgang Gratie Kleurenreportage aankomst Sint-Nicolaas in Veere Goudsmokkelaarster aangehouden in Tokio Franse militaire missie naar Indonesië Poolse studenten veroordeeld nAk JTi A A Bontmantels Kees van der Ven Eindelijk helemaal geen puistjes en pukkels meer Schoonmakers gevraagd bij N.S. IN HET HELDER GELE BLIKJE (Van een medewerker) DJAKARTA President Soeharto van Indonesië laat zich door niets van zijn streven naar een herstel van de economie, ondersteund door een gezonde munt, afleiden. De berechting van oud-president Soekarno heeft hij nog steeds uitgesteld. Zulk een berechting zou grote beroering in het land ver wekken. De actie-fronten van studenten en scholieren, met hun wilde demonstraties, heeft hij tot rede gebracht. Met schreeuwen alleen brengt men geen welvaart, heeft hij vermaand. In juni 1967 eindigde de Israëlisch- Arabische oorlog met de bezetting van uitgebreide Arabische gebieden, inclusief het Arabische deel van Je ruzalem, welke stad ook voor de mohammedanen heilige grond is. De mohammedaanse jeugd in Indonesië, stelde zich in grote getale als vrij williger beschikbaar en eiste naar het front in het Midden-Oosten ge zonden te worden om, met de wapens in de hand, tegen de Israëlische .agressors" voor de bevrijding van lie heilige plaatsen te strijden. Presi dent Soeharto beperkte zich tot ver klaringen van morele steun. Geen In donesische vrijwilliger, geen wapen ging naar het Midden-Oosten. Op de herhaaldelijk voorkomende incidenten tussen mohammedanen en christenen, waarbij christen-kerken het moeten ontgelden, reageert Soe harto met godsdienstige verdraag zaamheid te prediken. Missie en zen ding leveren een positieve bijdrage tot de ontwikkeling van het land. Zo luidt het officiële standpunt van de regering. In de recente, felle uitbarsting van emoties in Indonesië, over de terecht stelling door ophanging van twee In donesiërs in Singapore, die in 1965 tijdens Soekarno's „confrontatie" met Maleisië de stad waren binnenge drongen en een bankgebouw hadden opgeblazen, waarbij drie mensen werden gedood, spreekt Soeharto over het hoofd koel houden. Het volk moet geen dingen doen, welke Indo nesië onwaardig zijn en haar belan gen kunnen schaden. Twee van de verzoeken betreffen dr. Soebandrio en Joesoef, beiden mi nister onder Soekarno. In Indonesië neemt een minister een andere plaats in dan wij hier in Nederland kennen. Daar is een minister uitsluitend ver antwoordelijk aan de president, die tevens premier is. Wanneer er kri tiek op zijn ministers werd uitge oefend, hield Soekamo het parlement altijd onder het oog, dat een minister slechts een „pembantoe", een helper, een assistent van hem was en dat alleen hij Soekarno verantwoor delijk was. Niettemin zijn Soebandrio en Joe soef ter dood veroordeeld voor da den, welke zij in de functie van mi nister van Soekarno hebben begaan of nagelaten. Zij waren de uitvoer ders van Soekarno's politiek. Dit geldt vooral voor Soebandrio. Joesoef was een corrupte figuur. De door hem gepleegde corruptie geschiedde even wel niet alleen met medeweten van Soekarno, maar in meerdere geval len op diens last. Een getuige in Joe- soefs proces verklaarde, dat hij van een transactie, waaivoor hij door be middeling van president Soekarno deviezen had verkregen, 600.000 dol lar commissie aan de president moest afstaan. Dit bedrag werd op een re kening van de president op een bank in Tokio, onder code-letters gestort. Soekarno heeft bevestigd, dat hij het bedrag voor de aankoop van een pla netarium heeft besteed, om het In donesische volk van veel bijgeloof over de loop van de hemellichamen af te helpen. Niemand heeft Soekar no sedertdien over deze zonderlinge gang van zaken lastig gevallen. Soeharto's politiek van behoedzaam manoeuvreren begint vruchten af te werpen. In Indonesië is de inflatie vrijwel gestopt. Sedert maanden is de rijstprijs de economische ba rometer van het land stabiel. De buitenlandse investeringen beginnen nu op gang te komen, hetgeen werk gelegenheid maar vooral meer bui tenlandse deviezen betekent voor de opbouw van het land. Tot elke prijs moet voorkomen worden, dat het moeizaam opgebouwde internationa le vertrouwen wordt verstoord. Maar een probleem, dat buiten het kader der economische inspanning valt, dient zich nu steeds sterker aan en daarin zal Soeharto een beslis sing moeten nemen. De voornaamste figuren in de „Ge- stapo"-beweging, welke tot de staats greep van 1 oktober 1965 met haar bloedige gevolgen leidde, zijn nu be recht, voor het overgrote deel zijn zij ter dood veroordeeld. Zij hebben al len een verzoek om gratie tot de president van Indonesië gericht. In de gevallen, waarbij een leidend en actief aandeel in de voorbereidingen en uitvoering van de opstand is aan getoond, zijn de gratie-verzoeken door Soehpto afgewezen. Aan zeven personen is tot heden het doodvon nis voltrokken, met twee anderen zal dat spoedig geschieden. Op ze ventien gratieverzoeken moet nog een beslissing worden genomen. In het proces van Soebandrio was geen sprake van corrupte transacties. Hier ging het er vooral om of Soe bandrio van de op handen zijnde staatsgreep afwist en aan de uitvoe ring daarvan had meegewerkt door na te laten om zijn chef, president Soekarno, daarover in te lichten. Uit getuigenverklaringen in andere pro cessen is gebleken, dat aan Soekarno over de voorbereidingen voor de staatsgreep was gerapporteerd, maar dat hij daaraan geen geloof had ge hecht. Maar Soekarno stak geen hand uit, toen hij met de feiten van de opstand en de daarmee gepaard gaan de vermoording van zes generaals geconfronteerd werd. Hij praatte over „een rimpeling in de oceaan van de revolutie". Het was Soeharto, die in greep en de opstandelingen, die Soe karno en zijn kabinet reeds hadden afgezet, verdreef. Het lijkt ondenkbaar, dat president Soeharto, met het gratieverzoek te weigeren, Soebandrio die slechts een politieke zij het ook belangrijke rol in Soekarno's dienst heeft ge speeld, ter dood zal laten brengen, terwijl de hoofddader Soekarno zelve ongemoeid wordt gelaten. Soebandrio is een internationale fi guur. Zijn terechtstelling zou een sehok in het buitenland veroorzaken en Indonesië geen goed doen. Aan de andere kant heeft Soeban drio door zijn bijzondere begaafdheid in hoge mate tot het succes van Soe karno's buitenlandse politiek bijge dragen. Dat heeft hem tot een der meest gehate mensen in de nieuwe orde van Indonesië gemaakt. Soeharto is bij de politieke leiders van het land te rade gegaan. Zij heb ben weinig meer gezegd, dan dat het verlenen van gratie een prerogatief van de president van Indonesië is en dat zij het volste vertrouwen in zijn beslissing hebben. Tegenover de pers heeft Soehartoe verklaard, dat hij in zijn besluit niet alleen tegenover het volk en staat verantwoordelijk is, SOEHARTO behoedzaam beleid maar ook tegenover God verantwoor ding moet afleggen. Om tot een oplossing te komen, welke het rechtsgevoel geheel bevre digt, schijnt Soeharto nu bereid te zijn om het politieke risico van een berechting van oud-president Soe karno in veler ogen nog altijd de grote leider van de revolutie te aanvaarden. De vorige maand 'lekte uit, dat Soekarno aan lange verhoren wordt onderworpen. Desgevraagd gaf president Soeharto deze mogelijk heid toe. Overigens neemt de over heid een volstrekt stilzwijgen over de ondervraging van Soekarno in acht. Van het uiteindelijk resultaat van het gerechtelijk onderzoek van hoofd dader Soekarno zal waarschijnlijk het lot van zijn mededader Soebandrio afhangen. Over het lot van de overige veroor deelden schijnt, met uitzondering van Moskou en de CPN in Nederland, zich niemand zorgen te maken. UTRECHT (ANP) De directie van de School voor de Journalistiek heeft de heer Frits van der Poel haar verontschuldiging aangeboden voor de bejegening die hij, als ge volg van een misverstand, op dinsdag 12 november tijdens het bezoek van prins Claus heeft ondergaan. Gebleken is dat de heer Van der Poel, op uitnodiging van enkele aan wezigen, de directeurskamer is bin nengegaan, niet wetend dat daar door een gezelschap van geruime tijd te voren geïnviteerden de lunch zou worden gebruikt. Hem treft dus geen enkele blaam. De directie heeft de heer Van der Poel in een persoonlijk gesprek haar spijt betuigd. Bij dit gesprek was ook aanwezig de heer Gijs Stappers- hoef, aan wiens wekelijkse les tele- visiejournalistiek de heer Van der Poel als gast had meegewerkt. De heer Stappershoef zal zijn lessen aan de school voortzetten. (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM Sint Nicolaas zet zaterdagmiddag voet aan ival in Veere. Van de aankomst in de haven, de intocht in de stad en de ontvangst door de burgemeester op het stadhuis zendt de NTS van 13.00 tot 13.50 uur op Nederland 1 een rechtstreekse kleurenreportage uit. Het tv-programma waarin Mies Bouwman als gastvrouw optreedt, wordt geregisseerd door Ger Roos en geproduceerd door Frans Muriioff. TOKIO (Reuter) Een 22-jarige Duitse huisvrouw is aangehouden, terwijl zij probeerde 25 gouden sta ven Japan binnen te smokkelen. Dit heeft een woordvoerder van de Ja panse vliegvelddouane meegedeeld. t DJAKARTA (Reuter) In Dja- t 'JS w°ensdag een acht man sterke Franse militaire missie aan genomen, die besprekingen zal voe ren over militaire samenwerking. Vorige maand heeft de stafchef van rv,,»n.se strÜdkrachten, generaal „frc9jet> een bezoek aan Indonesië gebracht. Volgens Franse diploma- zegslieden streeft men vooral S'„S.atïen?;erking °P het gebied van S «-Ulp en opleiding. Indo nesische officieren gaan voor het vol- I™ ,n een voortgezette opleiding «ff naa.r EnSeland, de Verenigde trien en Australië. tlerIAvonCI!.AU (,,VfP) Twee ,cl- van mo .e studeitentbetog3ngen wandln Polen' Jozef Dajczge- and 24) en Slawomir Kretkowski iaar'„ 111 Warschau tot VA en VA zifn Eng,eJI?Isst,'af veroordeeld. Zij ken iU! fd van "het veroorza- tii mlt h j n tegen staat en Par" te e' een politiek program tegenover6? 6o dat v«andiS staa* n°ver de volksrepubliek Polen". (ADVERTENTIES) VERKRIJGBAAR BIJ UW SLIJTER/WIJNHANDELAAR Importeur: N.V. Bredasche Wijnhandel, Breda. OOK ALS PRALINES BIJ DE GOEDE CHOCOLATERIE/BANKETBAKKERIJ het meest verkochte merkhorloge in nederland SWISS MADE 1 •en keurig strek model, dank en zeer modieus in duurzssm doublé f130.— 2 3 een lief modelletje rond, duidelijk afleesbaar, det U over twintig Jaar de. rand la nèg mooi vindt met diamant gesneden, solide gouden ksst goud met stalen bodem 1150.- f 132.- (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft een stichting opgericht die het coördinatiecentrum moet worden van de automatiseringsactiviteiten bij de gemeenten. De stichting moet zorgen voor uniforme, algemeen toepasbare systemen en programma's voor het bestuur en de administratie van de gemeenten. Het uiteindelijke doel is dat er geïntegreerde bestuur lijke informatie beschikbaar komt. De opzet is dat voor het gehele land gelijke systemen regionaal worden gebruikt. De stichting denkt nu reeds aan het gebruik van grote computers die afzonderlijk in staat zijn om alle ge meentelijke gegevens te verwerken van een bevolkingsgebied met circa 1,5 miljoen inwoners. In dat geval wordt deze kostbare apparatuur namelijk het meest effi ciënt benut. Vandaar dat de stichting streeft naar regionale samenwerkings verbanden, die een gebied van onge veer 1,5 miljoen inwoners omvatten. Als die regionale centra dezelfde richtlijnen en werkinstructies voor hun computers gaan gebruiken be hoeven die dure systemen en pro gramma's maar eenmaal te worden gemaakt. Er heerst een groot tekort aan gespecialiseerd personeel dat daarvoor nodig is en ook daarom is het nuttig dubbel werk te voorko men. De toepassing van uniforme systemen en programma's in de re gionale centra zal het tevens moge lijk maken allerlei gegevens tussen de centra uit te wisselen. De per soonsgegeven bv. van iemand die van Groningen naar Zeeland verhuist kunnen dan zonder meer overgehe veld worden van het. ene centrum naar het andere. Ook de apparatuur van bv. de So ciale Verzekeringsbank, de bedrijfs verenigingen, de rijksbelastingdienst en het CBS zullen bij de uniformiteit van de informatieverwerking zijn ge baat. Een voordeel is ook dat het rijk bv. in zeer korte t;jd voor het gehele land te weten zou kunnen komen hoeveel woningen er zijn beneden een bepaalde huurprijs, welke men sen volgend jaar 65 jaar worden, of hoe het aantal leerplichtige kinderen zich de komende jaren zal ontwikke len. Al met al kan volgens de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten ge steld worden dat een landelijke op zet van de gemeentelijke automati sering kosten en tijd bespaart. Lan delijk, regionaal en plaatselijk krijgt men nieuwe en betere gegevens ter beschikking, die de beste beleidsbe slissingen mogelijk maken. Studies hebben inmiddels uitgewe zen dat alle gemeentelijke gegevens in zeven systemen kunnen worden ondergebracht. Dit zijn: 1. Het bevolkingssysteem, waarbij iedere inwoner zijn eigen per soonsnummer heeft. 2. Het onroerend goed systeem met gegevens over grond, gebouwen en verbindingen (wegen, tram rails, telefoon, water, gas, elek triciteit). 3. Een lokaal aktiviteitensysteem met bv. de gegevens van de Ka mer van Koophandel. 4. Een personeelssysteem met gege vens over het gemeentepersoneel. 5. Een materiaalsysteem met gege vens over materiële middelen van de gemeente zoals leermiddelen, medicijnen en kantoorbehoeften. 8. Het liquiditeitssysteem met gege vens over alle in- en uitgaande geldmiddelen, zoals straatbelas ting, schoolgeld, reinigingsrech ten, etc. 7. Een bestuurssysteem dat als ver binding met alle andere systemen het mogelijk maakt voortdurend te plannen en de uitvoering van het beleid te volgen. Voorzitter van de stichting wordt de burgemeester van Waddinxveen, de heer C. A. van der Hooft. DE STEM VAN VRIJDAG 15 NOVEMBER 1968 Lange persianer pat«s Lange Nertspootjes^ Nieuwstraat 3 Tilburg tel. 04350-266E. Dank zij DDD. Want bestrijdt baote??®!L.t da in de huid, activeert bloedsomloop en desi teert. Daarom z«n wangen, nwvoorho kin weer gaaf, u z#i. weer glad en heer ver. Wat een fijn, fa®u zeker gevoel. DDt) crème: V^0'sv?oefe voor overdag. DDD diep reinigend, mm de werking ie onder."-'"»— (Van onze parlementaire redactie) „Het wordt steeds moeilijker men sen te vinden die bereid zijn treinen, bussen en wachtruimten schoon te houd-n". Mr. G. M. de arum, uii'ev Le vari de Nederlandse Spoorwegen, heeft dit gisteren in Amsterdam ge zegd tijdens een vergadering van de stichting recreatie. De heer De Bruin gaf toe dat het bij de service van het openbaar vervoer vaak gaat om een aaneenschakeling van kleinighe den, die terecht ergernis wekken. „Wij vechten bijvoorbeeld tegen de wassende stroom papier, plastic en ander afval. Geen papiermand is langzamerhand groot genoeg om zelfs over korte afstanden al de afval te bevatten die de reizigers achterla ten. De mogelijkheden om vaker schoon te maken zijn echter beperkt, omdat er steeds minder mensen zijn die dit soort werk willen opknap pen". Aldus de toekomstige presi dent-directeur van de Nederlandse Spoorwegen. (ADVERTENTIE) SOEHARTO'S DILEMMA (ADVERTENTIE) Als het niet de kerstman is, die hier een speciale schoonheidsbehande ling ondergaat, dan is het Gunilla Friden, Miss Zweden, die in Londen, is voor de Miss World-verkiezingen en de verleiding niet kon weerstaan om een van de lange blonde pruiken onder haar neus te houden. „Tsja," zegt u, ,,ouwe jas, maar je wént aan zo'n ding." Goedgoed, begrijpelijk. Maar aan de andere kant: u weet niet wat u mist als u niet bij Meuwsen komt kijken naar de nieuwe winterjassen! De Lama-Curl, rijk en wollig. Stoere, romantische Kynoch tweeds uit Schotland. Lange, getailleerde jassen uit Parijs. Burberry omkeer-coats - 1 winterkant, 1 regenkant. Donegal tweeds van Jacques Estérel en u weet wel, die rijke leren en suède jassen van VICO. Kom ze maar gauw eens aanpassen, meneer. Prijzen van f 619,50 tot en met f 129*50 (loop er eens binnen!) BREDA - EIND-STRAAT 19 TEL. 35673 PIKEUR-INTERNATIONAAL IN 82 LANDEN VERKRIJGBAAR!

de Stem | 1968 | | pagina 15