OP ZOEK NAAR DE CONTRA-REVOLUTIE Tsjechoslowakije begint alle moed te verliezen KERSTRACE NAAR DE MAAN Y.S. nemen leiding HM Iglo maakt hé verschil tussen andijvie! andijvie a Ia crème Beter met Boter Meer verloren Nuchtere kijk Geen arrestaties U"\ RVD: niet betrokken bij incident school journalistiek Voorstel parlementaire enquête nog dit jaar? Russen Ver stopt? DE STEM VAN DONDERDAG 14 NOVEMBER 1969 (Vèn onze speciale verslaggever) PRAAG Audrey Hepburn en Rex Harrison trekken al weken lang volle zalen in Praag met hun My Fair Lady. In de rond zestig bioscopen die de Tsjechoslowaakse hoofdstad telt, worden momen teel alleen nog maar westerse of Tsjechoslowaakse films gedraaid. De Oosteuropese cinematografie kan sinds de 21e augustus in dit land niets meer verdienen. Dat is dan het antwoord van de bevolking op de „beschuldiging" in het Russische witboek over Tsjechoslowa kije, dat de boycot van Oosteuropese films een teken van contra revolutie is. De Praagse bevolking heeft geen behoefte aan Russische films, want al zijn de bezettingstroepen dan ook uit de stad vertrokken, hun sporen kan men nog overal zien. De pui van het nationale Boheemse museum bijvoorbeeld, in het centrum van de stad, is nog doorzeefd van kogelga ten. De Ruseen hebben aangeboden om zelf de schade te herstellen of minstens ervoor te betalen, maar de burgemeester van Praag heeft ge weigerd. Het museum is nu een mo nument van de „Russisch-Tsjecho- slowaakse vriendschap", zoals men in Praag zegt. tientallen gewonden. „In militair opzicht is het misschien wel een nog veel grotere blunder ge weest als in politiek opzicht", her haalt de officier. „De Russen staan nu wel in Tsjechoslowakije, maar de militaire kracht van het Warschau pact is met 175.000 man verminderd. Van ai mijn collega's ken ik er De beschieting van het meer dan honderd jaar oude gebouw was trou wens een van de vele „vergissingen die de Russen gemaakt hebben. Zij meenden dat het museum het hoofd gebouw van de Tsjechoslowaakse ra dio-omroep was. Dat was overigens niet de enige blunder. „Wanneer het Russische leger tot niet meer in staat is dan wat ze hier gepresteerd hebben, behoeven jullie in het westen geen angst te hebben, vindt een Tsjechoslowaakse officier. „Ook bij manoeuvres heb ik nog nooit zulke bizarre toestanden mee gemaakt. Sommige steden en dorpen in Slo wakije zijn tot vijfmaal toe bezet, maar een hele serie plaatsen en Mo- ravië hebben tot op de dag van van daag nog geen Rus gezien". Het sterkste verhaal vertelt een ingenieur die de nacht van de 20ste op de 21ste augustus in zijn jachthuisje aan de Oostenrijkse grens verbleef. Hij hoorde 't nieuws van de invasie pas in de ochtend. Tóén hij met zijn auto op verkenning uitging en bij de Oos tenrijkse grens kwam, merkte hij tot z'n verbazing dat de Tsjechise grens wacht verdwenen was. „Ik reed te rug in de richting van Praag en twin tig kilometer van de Oostenrijkse grens stond ik plotseling voor een slagboom. Mijn pas werd gecontro leerd onder het spiedend oog van een Russisch officier. Ik begreep er niets van, totdat een van de grens- niet achter gekomen dat ze bij de wachters me later vertelde, dat hij en zijn collega's om een uur 's nachts weken gestaan en de Russen zijn er de grenspost hadden verplaatst om tenminste nog een stukje van ons land te beschermen tegen de bezet ters. Die grenspost heeft daar twee neus waren genomen". Dit is het derde en laatste ar tikel van onze speciale verslag gever, die in Praag de stemming heeft gepeild. De-man-in-de- Praagse-straat ziet de situatie niet er gunstig in. Hij gelooft er nauwelijks in, dat de liberalise ring kan doorgaan. Of zijn vrees gegrond is, kan vandaag blijken, na de belangrijke vergadering van het Centrale Partfjcomité. Een ander vertelt, dat hij in Praag met Russische soldaten gesproken heeft die er van overtuigd waren, dat ze in Neurenberg waren. Ze verbaas den zich alleen er over, dat zoveel mensen Russisch konden spreken. Een zelfde soort naiviteit ontplooi den de bezetters bij hun speurtocht naar contra-revolutionairen, die er nu eenmaal niet waren. Slowaakse boeren hebben daar profijt van ge trokken door een Russische eenheid te vertellen dat in een bepaald dorp contra-revolutionairen zich ver schanst hadden. In feite was daar echter al een Bulgaarse eenheid gele gerd. Na de schietpartij waren er verschil lende doden aan beide kanten en (ADVERTENTIE) 'C.-' .'■>?- Heeft u wel eens 1 een andere cake j gegeten dan botercake? Ja? Dan weet u waarom voor cake v.9 y Z\0 gewoon alleen j maar echte bóterl gebruikt mag worden. \l\,f I (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Rijks Voorlich- tings Dienst heeft gisteren verklaard, dat tijdens het bezoek van prins Claus door de R.V.D. geen enkele po ging is gedaan een ontmoeting tussen prins Claus en Frits van der Poel te voorkomen. Ook het verzoek van de directeur van de school, dr. Schneider, aan Frits van der Poel de school te verla ten, gebeurde niet op verzoek van de R.V.D. De KRO heeft aan de unie van be ambten en hoger personeel medege deeld niet te willen terugkomen op het aan de heer Van der Poel gege ven ontslag op staande voet. Hier door is de laatste poging om in on derling overleg tot een oplossing van het geschil te komen, vastgelopen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Polieke Partij Radikalen hoopt nog dit jaar gereed te zijn met het voorstel een parle mentaire enquête te houden naar de economische machtsverhoudingen in Nederland. Het voorstel zal zich waarschijnlijk toespitsen op de machtsconcentraties in het Nederlandse bankwezen, waar de onderlinge banden het sterkst schijnen te zijn. Het is echter de vraag of het voor stel in de Tweede Kamer een meer derheid zal krijgen. geen een die nog voor iets anders zou willen vechten dan voor ons ei gen vaderland. En wij weten dat wij door niemand worden bedreigd, ten zij door de Russen. Ik begrijp daar om ook niet goed, waarom men in West-Europa zo in paniek is geraakt. De Amerikanen hebben, geloof ik, 'n heel wat nuchterder kijk op de ver houdingen". Dat laatste bleek twee dagen na ons gesprek te kloppen, toen in een rapport van het Ameri kaanse ministerie van defensie werd bevestigd, dat het militaire even wicht in Europa door de inval in Tsjechoslowakije voor de Russen eer der ongunstig was geworden dan om gekeerd. (Dat is overigens maar „één" rapport, een van de velen die het Pentagon over de nasleep van de Tsjechische crisis het licht heeft doen zien. Er zijn dan ook tal van rapporten die het met deze conclusie niet eens zijn. RED.) De Russen zijn inmiddels nog steeds op zoek naar contra-revolu tionairen en volgens hun maatsta ven hebben zij er ai een heleboel ontdekt. Arrestaties zijn er echter in heel Tsjechoslowakije nog niet ver richt. Wie zou er ook moeten arres teren? Onder de Tsjechen en Slo- waken is er geen politieman te vin den die handlangersdiensten aan de bezetters zou willen bewijzen. En voor een direct ingrijpen van de Russen is het ogenblik kennelijk nog niet gekomen. „Ik geloof niet dat het tot massa arrestaties zal komen", hoopt een journalist. „Maar ik ben er wel van overtuigd, dat over een paar maan den de meeste hervormers van het politieke plan verdwenen zullen zijn. De meest progressieven, zoals enke le professoren, schrijvers en journa listen, zullen misschien geruisloos in een dwangarbeiderskamp verdwij nen, maar showprocessen komen er beslist niet." „Dat kunnen de Russen zich niet permitteren". Onze zegsman is een pessimist. Hij geeft dat zelf toe. An deren hebben een optimistischer kijk op de toekomst. Maar toch is het op vallend dat kennissen en vrienden in Praag geen buitenlanders uit het westen meer thuis ontvangen. Zelfs bij telefonische kontakt is men voor zichtig, hoewel iedereen weet dat er De Russen mogen dan de Tsjechen als gedwongen hondgenoten hebben gewonnen, als vrienden hebhen ze hen verloren. De de monstraties van de jeugd tegen de bezetting lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. Waar ging het fout met de hervormingen in Praag?, vragen de Tsjechen zich nu af. Tijdens de eerste dagen van de bezetting hadden ze met de Russische bezetters gediscussieerd over de vraag waarom moest worden ingegrepen in een proces naar vrijheid. nog steeds niet wordt afgeluisterd. Het briefgeheim is trouwens ook nog niet geschonden. Nog niet, zo zeg gen velen. De onzekerheid over de toekomst begint langzamerhand in waakzaam heid en soms zelfs in vrees om te slaan. Er wordt in de straten van Praag nog druk gediscussieerd, maar er is altijd wel iemand bij die op ze ker ogenblik zegt: „Vrienden, pas op. je kunt niet weten wie er mee luistert". Ook begint nu de kritiek op sommige progressieve intellectuelen los te komen. Zo vertelt bijvoorbeeld een docent aan de Karelsuniversiteit (de oudste universiteit benoorden de Alpen): „Pavel Kohout wordt in het westen wel als een van de meest overtuigende hervormers beschouwd maar wij herinneren ons, dat hij twee jaar geleden nog een over tuigd aanhanger van de harde koers was. Zijn manifest van 2000 woorden aan de vooravond van het beraad in Cierna Nad Tisou was wel goed, maar ik ben benieuwd wat. hij over een paar maanden zegt". Anderen hebben nog een onbe perkt vertrouwen in de hervormers, ook in diegenen die wellicht wat bo ter op hun hoofd hebben. Maar dan hebben zij weer kritiek op de vluch telingen, zoals de ex-mindster van economische zaken, prof. Ota Sik, die in Zwitserland asiel gevraagd heeft. „Waarom uitgerekend naar zo'n kapitalistisch land als Zwitser land? Hij had toch ook in Joegosla vië kunnen blijven, waar hij juist op vakantie was toen de Russische in val plaats vond". Is het antwoord van een journalist van de Tsjecho- sowaakse radio. Een week lang heeft hij de radio-uitzendingen van de „Vrije en legale zender Bohemen" verzorgd, met de Russische speur ders op de hielen. Professor Milan Machovec, met wie we begin april een uitvoerig gesprek hadden is ook in het buitenland. Tijdens de invasie was hij met zijn gezin op vakantie in Oostenrijk. Twee weken geleden is hij voor twee dagen naar Praag te ruggekeerd. Toen is hij weer over de grens verdwenen met een koffer vol manuscripten, een vluchteling voor 't geweld. Zijn studenten die in Praag zijn achtergebleven begrijpen het: „Hij zou hier werkelijk gevaar lopen, want hij is een echte Mar xist". Het leven in Praag is ogenschijn lijk niet veranderd. De restaurants en café's zijn propvol in Tsjecho slowakije is het eten buiten de deur niet veel duurder dan thuis, want de dienstverlenende sector is een van de slechtsbetaalde. Er lopen nog steeds hippies door de straten van Praag. Er zijn geen bezetters in de stad. Maar wie met de mensen praat merkt dat het volk niet meer het zelfde is als voor de 21ste augustus. De hoop is vervlogen. De man in the street heeft zich teruggetrokken uit de politiek. Hij kan nog gnuiven wanneer de Russen weer een poets gebakken wordt, dan is dat verwijt gericht tegen de eigen hervormers. „We zijn te idealistisch geweest. Tsjechoslowakije ligt in het hart van Europa en een land met zo'n geo grafische ligging kan zich geen avon turen of utopieën permitteren". De toekomst van Tsjechoslowakije is onduidelijk. De meeste Tsjechen en Slowaken zijn ervan overtuigd, dat alles zal afhangen van de inter nationale verhoudingen, van de wij ze waarop Amerika en de Sovjet- Unie het met elkaar eens zullen wor den. Maar de verwachtingen zijn somber. Het enige land in Oost-Euro pa dat op een rijke democratische traditie kan bogen, is voorlopig weer onder het dictaat van een groot macht geraakt. De Tsjechen en Slo waken dragen hun lot moedig. Zij weten dat zij er ook niets aan kun nen veranderen dat zij toevallig in het hart van Europa wonen. Zij heb ben echter bewezen dat zij hun moe dige leiders waard zijn. Zij hadden ook een betere toekomst verdiend. (Van onze ruimtevaartmedewerker) DEN HAAG Met het bekendmaken van de plannen om volgende maand een Apollo-ruimteschip een vlucht naar de maan te laten maken, zonder daar nochtans te landen, heeft het Amerikaanse bu reau voor ruimtevaart, de NASA, een belangrijke beslissing geno men ten gunste van het wetenschappelijk onderzoek van de ruimte. Toch zal de vlucht van de Apollo-8 ook veel bijdragen tot een aan merkelijke prestigewinst op het gebied van de ruimtevaart, zeker nu er duidelijk mee gelogenstraft zal worden dat de Russen nog steeds voor zouden liggen in de „grote race naar de maan". Toch heeft deze laatste overweging geen beslissende rol gespeeld bij het vaststellen van de doelstellingen van de Apollo-8. Terecht zijn de Ameri kanen op hun standpunt blijven staan dat niets er toe mag leiden dat astro nauten meer risico zullen lopen dan algemeen aanvaardbaar is in de be mande ruimtevaart. Eind oktober zei NASA's directeur dr. Thomas Paine daarover nog: „In dien we er voor klaar zijn, zullen we de meest revolutionaire vlucht laten maken weJke op dit moment moge lijk is, maar dat zal er wel een zijn welke geen enkel onnodig gevaar voor de veiligheid van de bemanning mag opleveren." En kennelijk is men thans zover ge komen dat een vlucht om de maan grote kans van slagen heeft. Deze wetenschap heeft men op de eerste plaats te danken aan wat in NASA-kringen wordt genoemd de „voor 101 geslaagde" elfdaagse vlucht van de bemande Apollo-7 in oktober j.l. Met name de voor een zich ver van de aarde verwijderd ruimteschip zo essentiële boordraket alsmede het geheel onafhankelijke navigatiesysteem vertoonden tijdens die missie geen enkele hapering en niets wijst er op dat dit in de toe komst ooit nog eens zal gebeuren. Voorts is de Apollo-8 de laatste we ken met succes onderworpen geweest aan een serie proeven, welke hun weerga in de bemande ruimtevaart niet hebben en ook de lanceerraket, de gigantische 110 meter hoge en 270Ó ton zware Saturnus-5, heeft getoond volledig voor haar taak berekend te zijn. Tot nu toe is deze raket nog maar twee maal, zonder astronauten te lan ceren, beproefd en bij de laatste vlucht in april j.l. traden enkele vrij kritieke defecten op welke wel een maanvlucht maar niet de veiligheid van de bemanning in gevaar kunnen brengen indien ze ook in december zouden opduiken. Gelukkig heeft men tijdig kunnen uitvinden welke de oorzaken van deze haperingen waren en met een aantal drastische wijzigingen in de brandstofleidingen is men er nu ze ker van ze verholpen te hebben. Merkwaardig is dat de nu op pro gramma staande maanvlucht te dan ken is aan enkele defecten in een toestel waarmee volgend jaar de eer ste twee Amerikanen voet hopen te zetten op het maanoppervlak. Oor spronkelijk namelijk zou een derge lijk maanlandingsvaartuig, te zamen met het bemannings verblijf en de raketeenheid van de Apollo in de cember door drie astronauten wor den beproefd tijdens een tiendaagse vlucht in banen om de aarde. Moei lijkheden in de ontwikkeling van de „maantaxi" maakten echter dat deze missie tot februari of maart 1969 wor den uitgesteld. In plaats daarvan besloot men eind augustus volgende maand alleen een bemanningsverblijf plus een raket eenheid van de Apollo te lanceren met een Satureus-5, daarbij de mo gelijkheden voor een aardbaanviueht of twee verschillende trips rond de maan nog in het midden latend. De uiteindelijke beslissing is thans ge vallen, maar daarbij dient wel uit drukkelijk aangetekend te worden dat men als gevolg van ongunstige ontwikkelingen tijdens en na de lan cering altijd weer kan terug vallen op een ander, minder spectaculair plan. Zo zou een klein defect in de Apol lo al voldoende zijn de raketstoot in de richting van de maan niet te laten plaatsvinden. Maar zelfs al is de Apollo al onderweg naar de maan, dan nog zal de bemanning weten dat wat er ook met het ruimteschip mag gebeuren zij altijd weer, dank zij de wetten van de hemelmechanica, op veilige wijze in de aardse dampkring zal terugkeren. Toen de NASA eind augustus be kendmaakte niet geheel afwijzend te staan tegenover een bemande maan vlucht voor het einde van het jaar, vooropgesteld dat alle veiligheids overwegingen in het oog gehouden zouden worden, was daar zeker de verwachting van een spoedige vlucht van de Russische kosmonauten om (ADVERTENTIE) ELKE DROGIST HEEFT HET! de maan niet geheel vreemd aan. Zo als bekend begon de Sovjet-Unie eind 1966 aan haar maanprogramma Soyoez, in welk kader vorig jaar april de kosmonaut Komarof werd gelan ceerd voor een eerste bemande proef vlucht in het vain origine drie- of vierpersoonsruimtesehip. Ook mag bekend verondersteld worden dat deze vlucht eindigde met de tragi sche dood van de ruimtevaarder na een overhaaste terugkeer naar de aarde. In het daarna verstreken anderhalf jaar zagen de Sovjet-geleerden zich geplaatst voor de moeilijkheid de Soyoez zodanig te verbeteren dat een dergelijke ramp niet meer zou kun nen plaatsvinden en uit een groot aantal onbemande proefvluchten was op te maken, dat hen dat aardig lukte. Voorts lieten de in bedekte be woordingen gestelde berichten van het persbureau Tass er maar weinig twijfel over bestaan dat een beman de vlucht om de maan niet lang meer op zich zou laten wachten. De span ning steeg helemaal ten top toen in september een nog onbemande Soyoez onder de naam Sonde-5 inderdaad deze reis maakte en weer ogenschijn lijk behouden geborgen werd in de Indische Oceaan. In werkelijkheid, maar dat werd pas veel later bekend gemaakt en natuurlijk niet door de Russen zelf, had de Sonde-5 in de Stille Oceaan terecht moeten komen. In plaats daarvan was het vaar tuig echter met een snelheid van te gen de 40.000 km per uur onder een veel te steile hoek de aardse damp kring weer binnengedrongen en een rekensommetje leverde daarbij op dat de wrijvingshitte en de vertra gingskracht zo buiten alle proporties waren dat een mens die terugkeer nooit overleefd zou hebben. Dat van deze vlucht zeker niet ten onrechte van een mislukking gespro ken kan worden moge tevens blijken uit de lancering van de afgelopen zondag van de Sonde-6. Het is nog maar zelden voorgeko men dat de Russen ^een zelfde proef tweemaal lieten plaatsvinden, tenzij de eerste een mislukking geworden (ADVERTENTIE) prijs: 450 gram 1.60 Andijvie a la crème Spinaziespinazie a la crème andijvieen nu andijvie la crème. Helemaal nieuw voor Nederland. En ongelooflijk lekker. Andijvie, vers van het land, gewassen, gesneden en bereid met een romig sausje. Zó klaar! Waarschijnlijk wordt dit nèt zo beroemd als spinazie la crème. Dat hangt helemaal van uw goede smaak af

de Stem | 1968 | | pagina 7