Klavertje kijken Dubcek c.s. voor zware krachtproef PONTIAC ACTIE BEOOGT PLEEGOUDERS TE VINDEN Duizend®» tieners groeien §p buiten het gezin actie SPELLETJE VOOR ZONDAG: MORGEN VERGADERT HET CENTRAAL COMITé Nieuwe wet sociale werkvoorziening Slowakije Borden wijzen de weg; weven blijft moeilijker NIEUWE RIJST IN VIETNAM Behoefte Advertenties 'n nieuw begin Borden Inweven Mundiana tapijt-informatie met handige kleurenkiezer gratis DE STEM VAN WOENSDAG 13 NOVEMBER 1968 óh mee om de horting. i goud-Vleesbouillon elijk extra voordelig. rende de rijdweken betaalt u ïen 6 literpak al voordelig) ts f 1.89. Voor een pak is de prijs jk 97 ct. Profiteer e korting en doe mee e wedstrijd! PRAAG (AP) De Tsjechoslo- waakse leiders wacht morgen een ware krachtproef. Ze worden dan van twee kanten onder vuur geno men. De oude garde van Sovjetgezinde communisten eist een zuivering van «e pers radio en t.v., terwijl de stu denten dreigen in staking te gaan tegen verdere concessies aan Mos kou en er aan vast houden dat de .ers 't democratieseringspioces dat hi januari van dit jaar begonnen was doorzetten. De spanning stijgt nu de P V..van Alexander Dubcek voor leidingen treft voor een voltallige vergadering van het 160 leden tellen- e centrale comité die morgen plaats vindt. reec*s lang voorspeld werd, tr>t totale nationale eenheid die stand kwam na de Sovjet-invasie ®uSustus, zwakker. Premier Ol- huKK en de centrale vakbond ^öben de recente anti-Sovjetdemon- straües veroordeeld. De premier aarschuwde er voor dal de rege- bc fu optreden tegen toekomsti ge Uitbarstingen. Cernik deed een _roeP op (jp jeugj haar leiders de waagstukken te laten oplossen met Puutiekt miridelpj. j, '"iwaa*Hjgp spon' n Op een vergadering van Praagse studenten werd meegedeeld, dat Cer nik de stedelijke politie al opdracht gegeven heeft met kracht op te tre den tegen de eerste tekenen van voor genomen betogingen op de interna tionale studentendag van aanstaan de zondag De studenten kwamen da gelijks bijeen om zich te beraden over plannen voor een demonstratie ter herdenking „van alle studenten die hun leven hebben gegeven voor de vrijheid van hun land en de vrij heid var gedachte en tegen de bezet ting door buitenlandse legers waar dan ook" Zij stellen ook plannen op voor studentenstakingen en sit-ins als de herdenkingsdemonstratie ver boden wordt of als de zitting van het centrale comité van de partij niet naar hun wens verloopt. De toestand in Slowakije schijnt meer gespannen te zijn dan in Praag. Naar vernomen werd heb ben Slowaakse studenten stakings- comité's ingesteld buiten de partij om. In een resolutie die goedgekeurd werd door de Praagse academies en enkele faculteiten van de Karei- universiteit wordt geëist dat enkele liberale autoriteiten die na de inva sie ontslagen werden, in hun func ties hersteld worden, dat alle her vormingen doorgevoerd worden en dat onderhandeld wordt over de te rugtrekking van de Russische troe pen die krachtens het verdrag van 18 oktober met de Sovjet-unie voor onbepaalde tijd in het land gelegerd zijn. Maandag hadden de studenten van de juridische faculteit van de Karei- universiteit een brief gestuurd, waarin geprotesteerd wordt tegen het verschijningsverbod van de bladen .Reporter" en „Politika" de twee weekbladen die het openhartigst de politieke zaken bespreken sedert de de heerst' oaats van door waarin massapsyehose de rode invasie. Het verbod van Reporter om een maand niet te verschijnen werd ver leden week bekend gemaakt. Van goed ingelichte zijde werd meege deeld, dat Politika maandag verbo den werd door de afdeling pers en voorlichting, een raad van censuur ingesteld ten gevolge van Russische eisen. In een uitzending van Radio Praag werd meegedeeld, dat de partij be gonnen is een computer te gebruiken om de stroom brieven en resoluties te verwerken en analyseren waar van er ongeveer 2300 stuks in maand oktober binnenkwamen. „In de absolute meerderheid er van wordt steun betuigd aan de lei ders en aan het doorzetten van de hervormingspolitiek van na januari zonder begeleidende buitensporighe den", aldus heeft de leider van de persdienst van het centrale comité, Jiri Ulrych, meegedeeld. Hij bevestigde, dat „gevarieerde meningen" tot uitdrukking werden gebracht voor het oplossen van bij zondere vraagstukken, dat in 279 re soluties geëist wordt dat de voor lichting verbeterd wordt over het geen gaande is en dat in zes steun wordt gegeven aan de communisten van de oude garde die nu proberen Dubcek c.s. in discrediet te brengen. het meest verkochte merkhorloge in nederland SWISS MADE 1 2 Pontiac-Gulfstream Pontiac-Hydraulica met de kast-uit-één stuk, 100% condens- en waterproof doublé vanaf 142.een zeer sterk horloge staal vanaf f 145.chroom vanaf f 102. goud f 347.doublé vanaf f 110. (ADVERTENTIE) SAIGON: Dit Zuidvietnamese jongetje, herstellende van zijn ver wondingen opgelopen tijdens een Vietcongaanval op zijn dorpje My Tho kan voor het eerst IR-8 rijst proeven. IR-8 is een revolutio- (Van een onzer verslaggevers) i U naire rijstsoort, ontwikkeld op de l'hilippijnen en geïntroduceerd in Vietnam. De nieuwe rijstsoort zou een vier maal grotere oogst kun nen opleveren. (Van een onzer redacteuren) BREDA Het Nederlandse volk onthoudt enkele duizenden tieners het recht op opgroeien in een gezin, waardoor zij aan vorming ernstig tekort komen en zij in de kou van het leven blijven, staan. Zo kan men de noodkreet samenvatten, die is uitgegaan van de gezamenlijke regionale kinderbeschermings organisaties. Onder de naam ,,'n Nieuw begin" zijn deze or ganisaties een actie begonnen met het doel pleegouders te vinden voor circa tweeduizend jongens en meisjes, in leeftjjd variërend tussen tien en eenen twintig jaar. De kinderen, die gewoonlijk af komstig zijn uit zwak-sociale ge zinnen, zijn ooit om dringende re denen van hun ouders gescheiden en verblijven thans buiten hun schuld in inrichtingen. Hier kan men veel voor hen doen, maar op zeker moment zijn zij de inrichting in feite ontgroeid en ontstaat de behoefte aan het leven in normaal gezinsverband. Volgens een onlangs ingesteld onderzoek door het Instituut voor Psychologisch Markt- en Motieven- Onderzoek onder leiding van direc trice mevrouw M. Zeldenrust- Nordanus schuilen er onder het Nederlandse volk zo'n twintig- tot dertigduizend gezinnen, waar men positief staat ten opzichte van de gedachte een pleegkind op te ne men. Men gaat er bij de kinder beschermingsorganisaties vanuit, dat enkele duizenden daarvan die stap waarschijnlijk ook wel zouden doen, als het hun op de man af werd gevraagd. De actie ,,'n Nieuw begin" wil zich dit najaar vooral richten tot deze mensen en hun de weg wijzen, die zij kunnen bewan delen om in de schare van pleeg gezinnen te kunnen worden op genomen. Vorig jaar liep een soortgelijke actie uit op 350 gezinnen, die in middels een kind hebben geplaatst of waarmee men nog in gesprek is. Er blijft echter elk jaar een be hoefte aan tweeduizend gezinnen, die bereid zijn een kind uit een inrichting deel te laten nemen aan het leven in de normale familie kring. Het gaat hier niet om kin derloze ouders, die graag een kind zouden willen hebben om er hun zorgen aan toe te vertrouwen. Daar voor blijkt geen campagne nodig te zijn. Men staat hiervoor ais het ware in de rij. Het zijn juist de oudere kinderen, waarvoor thans een actie wordt ge voerd. Vele van deze tieners ken nen hun ouders en hebben er van tijd tot tijd nog contact mee. Ook hebben zij soms veel van de hard heid van het leven ervaren. Dat maakt het er allemaal niet gemak kelijker op. Wie zo'n kind een nieuw en tijdelijk thuis wil ver schaffen, gaat zich aan iemand toe wijden die een voorgeschiedenis heeft. De pleegouders moeten vol gens de kinderbeschermingsorgani- saties dan ook bijzondere ouders zijn omdat zij het pleegkind een stuk echt gezinsleven moeten bieden, terwijl het hun kind niet is, het ook nooit wordt en het bovendien na het 21e jaar als iedere burger zelfstandig wordt en het pleeg- thuis kan verlaten. Voor Brabant wordt de actie gevoerd door de Dienst home-finding" van het Katholiek Verbond voor Kinderbe scherming in Den Bosch. De man, die hier de actie stimuleert is de heer A. J. C. de Brabander. Hij veuzucht: „Er wordt door ons wel geadverteerd. Maar daar zijn we niet zo gelukkig mee. Je biedt tenslotte mensen aan, die er ook niets aan kunnen doen, dat zij zo terecht zijn gekomen. Maar er valt aan zo'n zakelijke advertentie soms niet te ontkomen." Volgens hem doet zich bij de meeste kinderen, die in een in richting of een tehuis verblijven, rond het tiende jaar steeds de be hoefte voor om het gebouw te ver laten, waar zij samen moesten le ven met mensen, die zij nooit zelf gekozen hebben. Er wordt al het mogelijke in deze inrichtingen ge daan, en er wordt veel bereikt, maar een uiteindelijke oplossing kunnen zij niet bieden. Enkele honderden kinderen wonen ook in Westbrabantse inrichtingen: het Sint-Anioniusinternaat in Bergen op Zoom, de Stichting Moederheil (ongehuwde moeders), Huize Ha- ghehoeck (werkende jongens) en net r.-k. Tehuis voor Werkende Meisjes, alle in Breda; voorts in Huize Lievenshoeve in Oosterhout (behandelingsinternaat voor jon gens en meisjes), het Jeugddorp Maria Rabboni in Teteringen en Huize St.-Joseph in Rijsbergen (jongens en meisjes). Voor Zeeland heeft men in Vlissingen het Tehuis voor Werkende Meisjes. De heer De Brabander is zeer begaan met het lot van deze internaatskinde ren. „Het is een verschrikkelijk tafe reel als een kind bij de ouders, na gerechtelijke beslissing, moet wor den weggehaald. Dat levert scènes op. De hele straat bemoeit er zich mee. Het kind wordt plotseling aan wildvreemden overgeleverd. Het ergste is, dat de ouders htm kinde ren niet kunnen vertellen, dat zij gefaald hebben in de opvoeding. De kinderen zelf vonden het wel geweldig, dat zij tot op dat mo ment waarschijnlijk van alles mochten en dat hun leven niet aan normale banden lag. Dan verschijnt er een vreemde meneer met een auto, en die brengt je naar vreem de mensen in een inrichting. Het kind begrijpt dat niet meteen. Dat iF allemaal heel erg. Voor Brabant geldt, dat slechts in t.ien procent ■"an de gevallen de kinderen uit eindelijk toch weer bij hun eigen ouders terug kunnen worden ge bracht. Dat is hoger dan het lan delijk gemiddelde, dat op vijf tot zes procent ligt. Wel komt het va ker voor, dat de kinderen, ook als zij al in een pleeggezin geplaatst ...een nieuw begin... zijn, hun weekeinden en vakanties doorbrengen bij de eigen ouders. Maar de grote groep blijft achter in het internaat." Hij vindt, dat je het opnemen van kinderen in een pleeggezin nuchter moet bezien. Als er „een bed is in het toekomstige pleeggezin, er kin deren zijn, en er nog best eentje mee kan draaien", dan is dat in principe al voldoende, meent hij. Volgens hem is het helemaal niet nodig, dat de pleegouders van het kind gaan houden. Liever niet zelfs. Het blijft tenslotte een tijdelijke opname in het gezin. Er moet een andere distantie wor den opgebracht. Want het contact met de eigen ouders wordt in de meeste gevallen niet verbroken. Als er het „houden-van-element" gaat meespelen, zouden dekinderen in een conflictsituatie kunnen komen. Het is beter, dat zij van hun eigen ouders blijven houden, voor zover zij dat kunnen of willen opbren gen. Het gaat er vooral om, dat zij kennis maken met de natuurlijke gezinsomgeving. De heer De Brabander: „Het kind moet de kans krijgen deel te ne men aan de normale aspecten van de maatschappij. Dat kan alleen vanuit een gezin. Zij kunnen naar een normale school gaan, lid wor den van een normale club, een normale verkering aangaan. Wat dat laatste betreft: er zijn voldoende ge vallen bekend van verkeringen, die afbraken, omdat vele ouders niet willen, dat hun zoon of dochter met iemand uit een „gesticht" nauwe re laties aanknoopt. Zo zijn er ontzet tend veel dingen, die binnen het pleeggezin kunnen worden opge vangen". De kinderbeschermingsorganisaties zijn zich bewust van de vooroorde len, die ten aanzien van een voog dijkind leven. „Alsof pleegkinderen infectiehaar den zijn", zegt de heer De Braban der. „Die vooroordelen doen zich voor op straat, op school en ook bij de geestelijkheid. Dat ervaren wij. Bijvoorbeeld: na een half jaar op passend naar school te zijn gegaan, spijbelt een pleegkind één dag. Wat zeggen „ze" dan? Ja, dan zeggen „ze": zie je nou wel. Maar ieder nor maal kind kan toch wel eens spij belen? Zo zou ik menig voorbeeld kunnen opnoemen". Toch zijn er mensen nodig die dit probleem onbevangen tegemoet kun nen treden. Er wordt in de folders van de aktie gewezen op „hun rech ten van de mens". Ook pleegkinde ren hebben recht op een thuis, op mensen die voor hen willen zor gen. Zij die dit ook menen en er ook zelf borg voor willen staan kun nen zich wenden tot ,,'n Nieuw be gin", postbus 5500, Amsterdam of tot het kantoor in Den Bosch, Bui tenhaven 7, tel. 04100-33647. Het opnemen van een pleegkind is, en daar wordt via de actie ter dege op gewezen, een nitdaging. Op de eerste plaats een uitdaging aan de pleegouders om het kind te la ten profiteren van de mogelijkhe den, die geboden kunnen worden. Het is ook een uitdaging aan het kind zelf. Verder is het eveneens een uitdaging aan de eigen ouders van het kind, om te blijven inzien dat andere mensen beter voor hun kind kunnen zorgen dan zij zelf. De uitdaging strekt zich tevens uit tot de voogdij-instelling. Deze zal het waar moeten maken, dat haar pupil in het pleeggezin op hulp van de instelling kan blijven rekenen. En tenslotte is het vooral een uit daging aan het Nederlandse volk, om deze kinderen niet in de steek te laten. UTRECHT De gemeentepolitie Utrecht en de verkeersgroep van de rijkspolitie houden er ernstig reke ning mee, dat het zaterdag en zon dag „kijkdag" zal zijn op het nieuwe klaverblad Oudenrijn. Tienduizen den, die de hele week hun auto voor de deur hebben staan, willen er ze ker eenmaal in de week de weg mee op en omdat je bij achternicht in Gouda de deur niet plat kan blijven lopen, wordt er gezocht naar een verzetje. Dit biedt thans de nieuwe klaver. Er is ai zoveel over gedacht, gepraat en geschreven, dat elkeen het nu wel eens aan den autolijve wil ondervinden. Heeft rijkswaterstaat gelijk, die te gen alle andersluidende kritiek in blijft beweren, dat er de eerste tien tallen jaren geen opstoppingen op de klaver zullen zijn te vrezen, dan zul len deze stromen kijkersverkeer wei nig stagnatie veroorzaken, tenminste wanneer men alleen maar eenmalig zijn weg door de klaver pakt. Het is echter te verwachten, dat vele auto mobilisten inclusief de zondagsrijders grootscheeps de hele klaver zullen uitproberen, waarbij men antwoord zal willen krijgen op de vraag: is het waar, dat door bebording en bebake- ning de weg zich vanzelf wijst? Het verbond voor Veilig Verkeer is ingegaan op deze vraag met een actie, die deze week is gestart. In weg restaurants en motels in de omgeving van Oudenrijn zijn in totaal 10.000 folders gedeponeerd ten behoeve van chauffeurs en automobilisten. Deze worden met een vriendelijke glimlach uitgereikt door de zwarte-zesmeisjes, de ambassadrices van het verbond voor Veilig Verkeer. Uit deze folder zijn de volgende wijze lessen geput. Het klaverblad is zodanig van constructie, dat alle ver keer kan blijven doorstromen. Op dit hele nieuwe verkeersplein is geen stoplicht meer te vinden en als alles goed gaat, zullen die er ook nooit komen. Evenmin bestaan er voor dit grootste verkeersplein van ons land snelheidbeperkingen. De minste pro blemen ontmoeten de rijders in de doorgaande richtingen. Den Haag - Arnhem v.v. en Amsterdam - Den Bosch v.v. voeren over doorgaande rechte wegen, resp. onder het nieuwe viaduct door en er over heen- Wie naar rechts wil, vindt zij-armen, die rechtstreeks aansluiten op de hoofd weg. Alleen zij, die linksafslaan, ma ken gebruik van de lussen, waaraan het verkeersplein zijn-naam „klaver" te danken heeft Deze lussen vindt men dus telkens aan de rechterhand. In een boog van bijna 180 graden voe ren deze lussen naar de gewenste hoofdweg. Handel zo ook als u wel de goede richting heeft gekozen, maar na het passeren van het plein he t vanuit an dere richting nog eens wil proberen. De capaciteit van dit plein wordt be paald door de snelheid, waarmee de verkeersstromen zich eroverheen be wegen. Stilstaan en vooral achteruit rijden is niet minder dan een poging tot zelfmoord, waarin men ook ande ren kan betrekken. Op de blauwe richtingsborden vindt men alleen de hoofdrichtingen aange geven, d.w.z. Amsterdam, Den Haag/ Rotterdam, Arnhem/Utrecht en Den Bosch. Wilt u naar een heel klein plaatsje toe, waarvan u zelf niet weet waar het ligt, denk dan niet, dat dat op Oudenrijn op de borden staat. Kijk desnoods voor u vertrekt op de kaart, zodat u weet, dat dat hele kleine plaatsje onder de rook van Amsterdam ligt of Den Bosch. Is men eenmaal de klaver voorbij, dan vindt men op de hoofdwegen uiteraard wel weer de verwijzingen naar de klei nere gemeenten. Wat we op de folder van het ver bond niet vermeld vonden, hoorden we uit de mond van een Porsche- rijder van de rijkspolitie, die put uit een grote ervaring uit de dagelijkse praktijk. De veiligheid van de klaver wordt voor een belangrijk deel ook DEN HAAG (A.N.P.) Met in gang van 1 januari zal de wet so ciale werkvoorziening In werking treden. Met deze wet heeft, de zorg voor de aangepaste werkgelegenheid 'n wet telijke regeling gekregen, welke iip die plaats komt van de gemeentelij ké sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders en de sociale werkvoorzienimgsregeling voor hoofdarbeiders (GSW- en SWH-rege- liragen).. De sociale werkvoorziening in ons land.biedt werkgelegenheid aam eni ge tienduizenden werknemers, ijn ruim 180 speciale (sociale) werk plaatsen. Dit is het eerste punt, waar het verbond vrees voor heeft, dat men onbekend met de constructie de lus voor het linksafslaan links zal zoe ken van de hoofdbaan, die men op dat moment berijdt. Maak die ver gissing dus niet, wie op de klaver linksaf wil, moet gebruik maken van de lus rechts. En dit niet schielijk op het laatste moment, maar welbewust voorsorterend. Vertrouw daarbij blindelings op de blauwe richtingsborden, waarvan piein ruim voorzien is. Kies de rij baan, die door de borden is aange geven en wijk daarvan niet af. Ver laat u niet op uw eigen voel, want dat laat u na van een lus en tijdens het invoegen in het verkeer op de gewenste hoofd baan toch in de steek. Heeft u ver keerd gegokt, stop dan niet en rijd zeker niet achteruit, zoals sommigen nogal eens willen doen. Rij rustig door naar de afrit, welke gerekend vanaf de klaver nergens verder is ge legen dan ten hoogste drie kilometer. (ADVERTENTIE) Mundiana is kamerbreed tapijt van Balamundi. In 7 kwaliteiten: Milos, Kronos, Paros, Calypso, Atlas, Ceres en Pandora. Vier meter breed. Voor een kamer van 4x5 meter hebt u al Mundiana van wand-tot-wand voor 445 gulden. (Exclusief legkosten). Wilt u meer weten? Vraag even het com plete Mundiana informatie-pakket met heel veel wetenswaardigheden over tapijt. Met staaltjes en de praktische kleurenkiezer, om u thuis te helpen bij het vinden van harmonieuze kleuren Voor uw interieur. Briefkaartje naar Balamnndi Nederland N.V., Huizen N.H. yrlbi èt-S rsv, f bepaald door gelijke snelheden. Op de doorgaande rijbanen Den Haag/ Arnhem en Amsterdam/Den Bosch vindt men inwevers: zij die van de lus zijn gekomen en die zich al heb ben ingeweven met hen die van de zijarmen zijn gekomen. Wordt het inweven uitgevoerd met snelheden die rond de 100 km liggen, raas er dan niet met 150 langs. In het alge meen vindt de rijkspolitie het on juist om met al te grote snelheid te rijden langs punten, waar invoegers bezig zijn op de hoofdrijbaan te ko men. Ziet men rechts van een berij der van de rechtse rijbaan een auto op de invoegstrook of op de vlucht strook an het einde daarvan, passeer dan niet snel links. De politie noemt dit gevaarlijk tripleren. De middelste .vagen loopt dan nl. de kans in' een fuik terecht te komen. Eén verkeerde reactie hoe licht ook kan op dat moment fataal worden. Passeer derhalve niet als u geheel rechts een invoeger bezig ziet.

de Stem | 1968 | | pagina 7