Droom watersportliefhebberszuWdo^et Overslag eigen jachthaven aan Schelde Vakantie mogelijk voor iedere suikerpatiënt tnnss ",i" Gemakkelijke zege voor St. Aloysius Gouden feest op Goese vakschool Axel wil samenvoeging Duurder door de BTW IN OUDE BUITENHAVEN VAN TERNEUZEN: gordijnen ophangen •papier voor uw ^-pen Even uitblazen mevrouw ZS V0Ordeiiêo>' kunnen zijn dan het poeen d m MOTIE AAN TWEEDE KAMER Politieman Ovezande in burgemeesters woning Internist Roegholt in Goes Weigeraars militaire dienst bijeen Biljarten Van de Gazelle won weer Zeeuwse kampioen o|? vogeltentoonstelling in Woensdreclit Na 42 jaar „iets voor meisjes Winkelactie in Bruinisse met gratis koopdag Tsjecho-Slowakije III Democratie in leger Langeweg DE STEM VAN WOENSDAG 13 NOVEMBER 1968 MMT V Het zogenaamde Bastion in Ter- neuzen met de buitenhaven, waar van de troosteloosheid wordt ge accentueerd door de mistige no vemberdag. OVEZANDE De ambtswoning ln Ovezande, die momenteel leeg staat, zal worden verhuurd aan de nieuwe postcommandant van de rijks politie, de heer L. J. Nelis. Dat werd in de raadsvergadering besloten. Wel iswaar waren 2 van de 7 raadsleden Mer tegen. Het voorstel van b. en w. was aan vankelijk de gemeentewoning aan de Dreef te verhuren. Later wilde men dan bekijken welke bestemming ge geven zou kunnen worden aan de voormalige burgemeesterswoning. Maar aangezien de nieuwe politie man al min of meer beloften waren gedaan over de verhuur van de bur gemeesterswoning, en gezien het feit tó bij het niet verhuren van dit pand de woning voorlopig leeg blijft staan, bleken de meeste raadsleden er voor te zijn de heer Nelis toch de burgemeesterswoning te verhuren. Waarnemend burgemeester M. J. de Jonge kon met het merendeel van de raadsleden meegaan. Wethouder K. L. van Steenbergen ™.PJ en raadslid W. Remeijn (K. VP.) konden echter niet akkoord gaan met de verhuur van de ambts woning aan de heer Nelis. Verder kwam een voorstel aan de orde betreffende de gewijzigde ge- meenschappelijke regeling inzake de bestrijding van luchtverontreiniging, ioais bekend zal de bijdrage in deze van de provincie niet aan een maxi mum gebonden zijn. De raad kon met deze wijziging eens zijn. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES „Ik geloof stellig, dat voor iedere suikerzieke vakantie mo gelijk is". Dat was het uitgangspunt van dokter L. P. Roegholt, internist in Middelburg, bij zijn inleiding over het onderwerp diabetici en vakantie. Ilij behandelde dit onderwerp giste ren op een voorlichtingsavond van de Nederlandse Vereniging van Sui- kenzieken, afdeling De Bevelander, in De Prins van Oranje te Goes. Dokter Roegholt wees op de stij gende risico's die suikerzieken wel iswaar lopen bij het vakantievieren, alleen al omdat men in de vakantie er vaak een ander levensritme op na houdt dan in het dagelijks leven. Volgens dokter Roegholt is het moeilijk diabetici algemene richtlij nen mee op reis te geven, omdat er zoveel verschillende suikerziektege- vadilen zijn. Enkele richtlijnen kon hij wel geven. Hij vond het b.v. belang rijk dat de mensen de verschijnselen bij een tekort, of bij een teveel aan suiker kennen. Ook is het volgens dokter Roegholt belangrijk dat sui kerzieken herkennen, wanneer zij 'n te weinig of een teveel aan suiker hebben. Volgens de dokter kan men zich daar op trainen en zichzelf steeds toetsen. Voordat suikerzieken met vakan- Het veel gehoorde „Koop nu, na januari duurder door de BTW" 's aanleiding geweest na te gaan wat er door de BTW duurder en niet duurder of zelfs goedkoper Wordt. Daarbij wordt zelfs voor artikelen je in pi ijs omhoog zullen gaan, zo- s textiel en schoeisel gewaarschuwd V00r een koop-psychose. Het kopen - i ei mindert de behoefte straks in 8Ze sektor maar zeer gedeeltelijk n iele gevallen zijn de prijzen ans reeds op voorhand verhoogd aoien op de uitverkoop zou wel Pogen de B.T.W koop te ontlopen. door vervroegde tie gaan, is het zo bleek uit de inleiding van belang dat zij zich realiseren wat er gegeten wordt in het vakantieland en waar men in ge val van nood een ziekenhuis of een arts kan bereiken. Verder is het goed dat men een identiteitsplaatje heeft dat ook voor de mensen in het vakantieland be grijpelijk is. Opgemerkt werd, dat de Nederlandse Vereniging voor Sui kerzieken speciale reizen voor diabe tici organiseert en dat er in samen werking met deze vereniging dieet- cursussen worden gegeven. Na de inleiding kregen de aanwe zigen gelegenheid vragen te stellen. De voorlichtingsavond werd door on geveer veertig belangstellenden bij gewoond. „Een ongekend plezierig feit", vond afdelingsvoorzitter J.P. G. van Ooijen deze grote opkomst. Na de discussie werden enkele huis houdelijke zaken afgewerkt. Vervol gens stond de vertoning van de Zee- land-film „Waar de zee het land ont moet" op het programma. stellen van de ?Lie ho°ste eaan "feu. Blijkbar,, ?te "«twikkelin- 'en 'Hl het onhan <le lat>rikan- Vandaar nu de rails die met gor dijnstof in eens van de afstandsteunen te nemen is. Vandaar de trekinriehting voor ge bogen rails. Vandaar ook een nieuw systeem voor bevestiging van sier- deklijst en volantrail; en de veilig- heidsplooi bak-haak, genaamd geni aal waardoor de haak niet uit de glijder-runner kan schieten. Haak en glijder worden tegelijk op de rails geschoven (resp. afgenomen) en kun nen gekookt worden. Dat zou wel ge makkelijk kunnen zijn bij het wassen van de keukengordijntjes. 'S-GRAVENPOLDER In 's-Gra- venpolder is een conferentie voor ge wetensbezwaarden militaire dienst gehouden, waarop o.m. mr. H. van Wijk, lid van de Eerste Kamer en bestuurslid van de A.N.V.A., aanwe zig was. Mr. Van Wijk bekritiseerde verschillende gewetensbezwaarden, waarvan er enkele binnenkort voor de Raad van State verschijnen, de schriftelijke toelichting die zij bij het beroep op de wet Gewetensbezwaren Militaire Dienst moeten overleggen, „Vele dienstweigeraars zoals zij doorgaans genoemd worden on derschatten", aldus mr. Van Wijk, „het verhoor door de commissie, met het gevolg dat zij in eerste instantie worden afgewezen. Er is dan nog wel een beroep op de Raad van State mo gelijk, waarna in de meeste gevallen uiteindelijk alsnog erkenning volgt, maar deze ingewikkelde procedure kan de betrokkene voorkomen door zich van het begin af goed te docu menteren. Het aantal gewetensbe zwaarden is nu eenmaal klein en dienstweigeren is enigszins te verge lijken met linkshouden in de Leidse- straat en dat succesvol verdedigen voor de kantonrechter". Hij hekelde het stellen van ge schiedkundige vragen door de com missie en adviseerde de dienstwei geraars op zulke vragen niet in te gaan. „Men kan zijn geweten niet la ten spreken over feit uit de geschie denis. Het is trouwens enkele malen voorgekomen dat de commissie zelf geschiedkundige feiten door elkaar haalde". Beruchte vragen als: „Wat zou je doen als je meisje door een onverlaat wordt aangevallen?", mo gen nu wettelijk niet meer gesteld worden. Mr. Van Wijk liet zich ne gatief uit over de commissie, waarin steeds enige reactionairen zitting zou den hebben. In positieve zin sprak hij over de Raad van State die, naar zijn zeggen, zeer gewetensvol te werk gaat. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „We mogen in dit geval de boot niet missen", zegt de heer L. Hamelink, voorzit ter van de watersportvereniging Neusen in Terneuzen. „Als Ter- neuzen deze kans voorbij laat gaan zoeken de sportzeilers een andere haven op. De zeilverenigingen in Gent en Antwerpen zien met be langstelling uit naar een eventue le inrichting van een jachthaven in Terneuzen. De oude buitenha ven zou daarvoor bijzonder ge schikt zijn. Een grote jachthaven zou het watertoerisme naar Ter neuzen en Zeeuwsch-Vlaanderen in 't algemeen sterk bevorderen." De watersportvereniging Neusen telt ongeveer 150 leden. De bootbe- zitters onder hen zijn op het ogen blik aangewezen op een ligplaats met zeer beperkte accommodatie in Driekwart tussen Sas van Gent en Sluiskil. Ook is er geen toezicht op de schepen. „We moeten hoognodig een betere ligplaats hebben", meent de heer Hamelink. Een haven met een werf, waar de zeilers wat aan hun schepen kunnen knutselen en waar je de beschikking hebt over een clubhuis. Dat allemaal mis je in Driekwart". De heer Hamelink ver telt dat hij over het jachthavenplan in de oude buitenhaven al verschei dene malen contact heeft gehad met rijkswaterstaat en de gemeente. „Van die zijde kunnen wij op de no dige medewerking rekenen. De vraag blijft echter wat er straks met de bestaande ligplaats van de provin ciale boot gaat gebeuren als de vas te oeververbinding doorgaat. De lig plaats van de provinciale boot blijft een grote handicap voor het realise ren van een jachthaven in Terneu- De heer Hamelink meent, dat er in de buitenhaven ook plaats moet zijn voor sportvissers en zeeverken ners. Hij wijst op de aantrekkelijke ligging van Terneuzen als centrum van watersportrecreatie „Ook de mid denstand zal van deze verhoogde ac tiviteit profijt kunnen trekken. Daar mee zou iets goedgemaakt kunnen worden wat het teruglopen betreft van de omtcet van veel winkeliers, nadat de binnensluis van Terneuzen werd opgeheven". Zal de droom van de Temeuzense watersportliefhebbers, 'n eigen jacht haven met een directe verbinding op de Schelde, vroeg of laat werke lijkheid worden? De heer Hamelink; „Dat hangt van diverse factoren af. In ieder geva] zouden we graag zien dat aan de aanleg van een jacht haven in de oude buitenhaven prio riteit wordt verleend. Zo'n jachtha ven behoeft beslist geen grote ka pitalen te kosten. Het bestaande kan toorgebouw van de provinciale boot- dienst zal bijvoorbeeld heel goed ge bruikt kunnen worden als jachtclub huis. Ik herhaal het: Terneuzen moet op zijn qui vive zijn, anders missen we ook wat de jachthaven betreft, de boot". (Van onze correspondent) OOSTBURG In de strijd om de West-Zeeuwsoh-Vlaamse biljartt-i- tel behaalde de tweemalige kampi oen A. v. d. Gazelle zijn vierde ze ge tegen A. Versprille 138-132. P. H. Wage versloeg C. Moerman met 96 - 41. Ed. Hirmeman won van I. Verhage (117 - 61) en U. de Windt verloor van I. Verhage: 50 - 73. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Met algemene stemmen heeft de raad van Axel gisteravond een motie aangenomen waarin bij de Tweede Kamer wordt aangedron gen op de vorming van een nieuwe gemeente Axel, bestaande uit de ge meenten Axel, Koewacht, Zuiddorpe en Overslag, met dien verstande, dat de grens ten westen van Axel zoda nig wordt gelegd, dat niet een derde kanaalzone-gemeente ontstaat. Be sloten werd de motie ter kennis te brengen aan alle leden van de Twee de Kamer, de minister van Binnen landse Zaken en Gedeputeerde Sta ten van Zeeland. De motie was ingediend door de heer Dieleman (PvdA) mede namens de fracties van de KVP en Gemeen tebelangen. Hij zei dat Axel de mo gelijkheid om zijn zelfstandigheid te behouden met beide handen moet grijpen. De bevolking van Terneu zen en Axel is volgens de heer Die leman zo verschillend van geaardheid en karakter dat het uitgesloten moet worden geacht dat zij tot een har monische gemeente zal samengroei en. Daarentegen zou een samenvoe ging van Axel, Koewacht, Zuiddorpe en Overslag met een totale bevolking van 12.000 zielen sterk genoeg zijn cm een zelfstandige functie in de ka naalzone in te nemen. Deze nieuwe gemeente zal geen frustratie veroor zaken in het kanaalgebied, aldus de heer Dieleman. Hij wees er verder ap, dat het inwonertal van een nieu we gemeente Axel aanzienlijk hoger zal liggen dan dat van de nieuw te vormen gemeenten Hontenisse en Sluis-Aardenburg. De heer Oggel (Christelijke groe pering) zei, dat het niet aanging om de gemeente Axel zonder meer van de kaart te vegen en aan een onze kere toekomst over te leveren. Na een uitvoerig overzicht te hebben ge geven van diverse gemeentelijke her indelingsplannen in eZeuwsch-Vlaan- deren, bestreed hij de opmerking van minister Beernink dat de Axelse raad enige malen van standpunt is ver anderd. De heer Oggel meende, dat in de memorie van toelichting bij 't wetsontwerp gemeentelijke herin deling Zeeuwsch-VIaanderen slechts aandacht wordt geschonken aan de positie van Terneuzen en dat die van de andere gemeenten wordt verwaar loosd. „De Papoea's op Nieuw-Guinea aldus de heer Oggel, „krijgen nog enige inspraak in de toekomst, aan de Zeeuwseh-Vlaamse gemeenten wordt dit recht ontzegd, tenzij de Staten Generaal anders beslist. Zeeuwsch-VIaanderen, dat enkele eeuwen lang als een der generali teitslanden, deel uitmaakte van Ne derland werd in het verleden soms behandeld als een wingewest. Wij menen te mogen vertrouwen, dat de Stalen Generaal in de twintigste eeuw van 'n betere, aan deze tijd aan gepaste, geest blijk zullen geven en met de wensen van de meerderheid der Zeeuwschvlaamse bevolking re kening zullen houden", aldus de heer Oggel. (Van onze correspondent) WOENSDRECHT Op de vogel tentoonstelling van de bedrijfsvereni ging Aviolanda te Woensdrecht is Dies Jeremiasse uit Rilland-Bath al gemeen kampioen geworden. De vo gelvereniging .Aviovogel' organiseer den voor de tiende maal een tentoon stelling. Er waren 112 vogels ingezonden. Jeremiasse werd algemeen kam pioen met een eigen kweek zilver bekje met 89 plus punten. Tevens werd hij kampioen in de open klas se bij de tropen. Op 22 en 23 novem ber zal men op de tentoonstelling Rilland-Bath deze kampioenen kun nen bewonderen. Naast de kam pioensbeker, geschonken door direc teur Westerhuis van Aviolanda, ont ving de algemeen kampioen uit han den van de heer A. v.d. Watering te Bergen op Zoom 't bondskruis. Ver der nog bekers en ere-medailles. De andere kampioenen waren: A. v.d. Watering, kamp. derby bastaar den en k ,mp. derby kanaries e.k, kampioen bastaarden roodbekje Jap. meeuw 89 punt. Hokerhoek, Woens drecht. Kamp. kanaries pigment 88 plus, bondsmedaille, kampioen ka naries vetstof 87 plus wit, J. v. Oe- velen, Hoogerheide, kamp. Zebra- vink, 88 punten, zwart masker kamp. Jap. meeuwen 86 plus. Grote parkie ten 88 pnt. J. v. Oevelen Hoogerhei de. Kamp. stammen L. v. Oldert uit Bergen op Zoom met zilveren gaten. De keurmeesters waren de heren C. A. v. Dommerholt (tropen) Den Haag en C. A. van Unen uit Roosendaal voor de kanaries. (Van onze tafeltennismedewerker) MIDDELBURG De thuiswedstrijd van St.-Aloysius 1 tegen het Tilburg- se Ludo 2 hekkensluiter in de over gangsklasse F heeft de Zeeuwen geen moeilijkheden opgeleverd. In het en kelspel verloor Jo Delforge zijn par tij tegen Kees Hobbelen. Van Waterschoot en De Kort won nen hun partijen en de uitslag werd 8-2. Belcrum 2 verloor met 2-8 van leider Red Star tegen V.O.Z. het te gen Aviolanda met 7-3 liet afweten. Wilno 2 kon het St.-Aloysius 2 van de eerste klas der Zeeuwse afdeling niet moeilijk maken. Vernimmen en Boogaert bleven ongeslagen. Eind stand 9-1. St.-Aloysius 3 daarente gen was niet opgewassen tegen Ha ringman 1, en liet beide punten in Goes, 8-2. W.V.Z. 1 bereikte de hoog ste score door Big Smash 1 met 0- 10 te verslaan. W.V.Z. 2 maakte het leider PZEM 1 in de tweede klas erg moeilijk, en verloor met gering verschil 4-6. MZ 1 en Haringman 3 deelden de punten, evenals V.S.V. en Goes 1. Kouijzer bleek eens te (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Op de vakschool voor meisjes in Goes is het deze week een feestelijke bedoening. Ter gelegen heid van het 50-jarige bestaan van de school wordt namelijk uitgebreid feestgevierd. Dat feest is gisteren of ficieel ingezet. In de kantine van de school werd een receptie gehouden. Talrijke genodigden namen de moei te leerkrachten, leerlingen en school bestuur met de verjaardag van de school te feliciteren. Op 1 mei 1918 werd de vakschool voor meisjes opgericht door de ver eniging „De Ambachtsschool", op initiatief van de toenmalige directeur van deze school, de heer A. F. van der Wart. De ambachtsschool was opgericht in 1876 en bestond dus al 42 jaar voor er iets gedaan werd voor de meisjes uit Goes en omgeving, die na de 'la gere school geen voortgezet onder wijs meer ontvingen. Ter gelegenheid van het jubileum is een boekje verschenen, waarin on der andere wordt geschreven door burgemeester mr. F. Huber van Goes, tevens voorzitter van het schoolbe stuur. Het boekje geeft, volgens de ourgemeester, een beeld van wat de vakschool was, is en zal zijn. Volgens mr. Huber is de school uitgegroeid van een cursus tot een volledig ver ticale scholengemeenschap. Groei en bloei van de school kwa men op de receptie uiteraard uitge breid ter sprake. Een reeks sprekers en spreeksters kwam aan het woord en bracht felicitaties over, al of niet vergezeld van cadeaus. Voor gisteravond stond een feest in de Prins van Oranje op het pro gramma, bestemd voor genodigden en een aantal leerlingen. Woensdag en donderdag zijn er nogmaals feest avonden voor leerlingen en ouders, terwijl er vrijdagavond een bijeen komst is voor oud-leerlingen, oud docenten, de leerlingen van de lera res-opleiding en hun ouders. Vrijdag middag is er in de vakschool een re- unie voor oud-leerkrachten en oud leerlingen. meer een sterke derdeklasser er bracht tegen Haringman 4 drie par tijen op zijn naam. Daar bleef het bij want de Goesenaren wonnen met S-7 van St.-Aloysius 5. Het prestige- duel tussen M.Z. 2 en 3 werd door eerstgenoemde met 6-4 gewonnen. St.-Aloysisus 6 veroverde de tweede plaats door een 3-7 zege op M.Z. 4 waarbij L. Morcus, Dumez en Verdur- men ieder twee partijen voor hun rekening namen. De juniorenklas zorgde St.-Aloysius 1 voor de verras sing door het ongeslagen Wilno 1 met flinke cijfers te kloppen. Tieleman en de Maat met 3 en Matthijsen met twee winstpartijen zorgden voor een 9-1 eindstand. De O.N.A.-teams konden tegen Big Smash 1 en 2 niet tot winst komen. Overgangsklasse F. Belcrum 2 Red Star 2-8; Aviolanda V.O.Z. 7-3; St.-Aloysius 1 Ludo 2 8-2; Eerste klas Zeeuwse afdeling Ha ringman 1 St.-Aloysius 3 8-2; Big Smash 1 W.V.Z. 1 0-10; Haring man 2 O.N.A. 1 9-1; St.-Aloysius 2 Wilno 2 9-1; Tweede klas M.Z. 1 Haringman 3 5-5; W.V.Z. 2 W.V.Z. 1 4-6: V.S.V. Goes 1 5-5; Derde klas: Big Smash 3 H.v.B. 8-2: Wilno 3 PZEM 2 1-9; M.Z. 2 MZ 3 8-4; St.-Aloysius 5 Ha ringman 4 3-7; Vierde klas: PZEM 4 MZ 5 4-6; M.Z. 4 St.-Aloy sius 6 3-7; Big Smash 4 PZEM 3 5-5; 't Zand MZ 7 4-6; Junioren: O.N.A. 2 Big Smash 1 0-19; O.N.A. 1 Big Smash 2 1-9; St.- Aloysius 1 Wilno 1 9-1. (Van een onzer verslaggevers) BRUINISSE De afdeling Brui nisse van de Kon. Ned. Middenstands bond heeft plannen uitgewerkt voor een winkelactie, die zal duren van 18 november tot 10 december in totaal tien koopavonden omvattend. De winkeliers die aan de actie deel nemen voorzien de koopbonnen van een datumstempel. Na afloop van de actie wordt bekendgemaakt op welke dag men gratis heeft gekocht. Bezit ters van bonnen met het datumstem pel van de gratis dag kunnen het be stede geld opnieuw besteden. Zij, die op de gratis dag voor 100,— heb ben gekocht, krijgen niet alleen dit bedrag retour, maar mogen nog eens 100,besteden. De verjongde middenstandsorgani satie te Bruinisse hééft ook plannen om van de Sint-Nicolaasfestiviteiten iets bijzonders te maken. De Russen hebben een blunder ge maakt door in het ideologisch geschil tussen de Dubcek- en Novotny-groep te interveniëren. De Westerse pers t.v. en radio hebben e.c.a. met da nodige anti-propaganda aangedikt. Sedert augustus meer precies se dert januari dit jaar zijn de kre ten en tendentieuze commentaren amper van de lucht geweest. Met grote voortvarendheid worden nu in eens Tsjechische films, toneelstukken en muziek uitgezonden, op zich een pluspunt omdat wij van Amerikaan se gangster- en glamourvertoningen toch al overvoed waren. Men gewaagt van strenge censuur en tóch kunnen gekende communisten-vreters als b.v. een Dick Verkerk er ongemoeid in vermeend troebel water vissen, met pincet en loupe speurend naar onge rechtigheden. Wat zien wij echter op de t.v. als wij het geluid afzetten: Goed en doelmatig geklede Tsjechen, die allen goedlachs zijn, verder valt het op met welke zelfbeheersing mi litairen en politie tegenover de bur gers optreden. In ons „vrije" zien wij nog wel eens hun collega's aan het werk, men denke slechts aan het bloedbad in Mexico City, De Sovjets (die ook al blunderen door hun hulp aan de Arabische lan den tegen de kleine staat Israël) zijn hard op weg een goede maatschappij opvatting, die bovenal is gebaseerd op gerechtigheid èn menselijkheid in discrediet te brengen. Jammer is dat de meest toegewijde en gevoelige aanhangers nu onnodig gefrusteerd worden. Wat het Westen betreft „Men wiede in eigen tuintje en ver- wijdere eerst de balk uit eigen oog!" ROOSENDAAL. J. v. H. Gaarne zou ik willen reageren op het artikel „Democratie in het leger nog geen fluit bereikt". Mijn diensttijd zit er gelukkig al 5 jaar op, ik zeg gelukkig omdat ik het in grote lijnen wel eens ben met de schrijver van 't boek „Geheim dag boek van een soldaat". Waar ik 't niet mee eens ben is 't feit dat hjj alles in de strijdmacht over een kam scheert. Hij moet wel degelijk een scheiding tr.ekken tussen Landmacht en Luchtmacht, althans wat mijn er varingen betreft. Ik begon mijn diensttijd bij de Stoottroepen in de Frederik Hendrik-kazerne te Blerick. Bij de opkomst werden we terwijl we allemaal 't burgerpakkie nog aan hadden samengebracht in 'n lo kaal waar 'n luitenant plaats nam op 'n verhoging zodat we hem allemaal goed konden zien. En hier begon volgens mij de grote fout al, want inplaats van iedereen op z'n gemak te stellen waren zijn eerste woorden: van nu af aan staan jullie onder de krijgstucht. Nou die krijgstucht hebben ze ons in die 2 maanden wel bijgebracht met vloe ken, tieren, brullen, schelden en rau we kreten slaken. Wat 't eten betreft ben ik 't ook helemaal eens met de schrijver van 't boek. De aardappelen en vooral de groenten waren soms niet gaar en slecht klaargemaakt. Ook heb ik een keer meegemaakt dat er mieren in de abrikozen zaten, niet een of twee maar velen. U begrijpt dan ook dat ik blij was dat mijn aanvraag om naar de ge neeskundige troepen te mogen gaan goedgekeurd werd. Ik ging naar Amersfoort waar 't eten wel wat be ter was maar nog niet om over te roepen, terwijl de behandeling ook beter was dan in Blerick. Na deze 2 maanden (ik zat dus 4 maanden m dienst) ben ik als landmachtsoldaat naar de luchtmacht in Gilze-Rijen gegaan om er als verpleger (hospik) m'n tijd uit te dienen. Ik was niet graag in militaire dienst maar als ik eerlijk ben moet ik bekennen dat ik daar naar omstandigheden een pret tige tijd heb gehad, 't Eten was er veel beter klaargemaakt terwijl je uit fatsoenlijke borden mocht eten en niet uit 'n grote blikken schaal met 3 vakjes waar je soep, aardappelen en vlees tegelijk in kreeg zoals m Blerick en Amersfoort. Verder viel 't mij direct al op dat je bij de lucht macht 'n veel menselijker behande ling kreeg als bij de landmacht. ETTEN-LEUR H. SEEBREGS Mag ik naar aanleiding van uw Langewegreeks, deze week in uw blad, enig commentaar geven. In uw nummer van woensdag wordt ge waagd van de kletsers, die alleen kritiek, hebben. Omdat ik ook tot deze gemeenschap word gerekend, gaarne enkele vragen. Mag het soms in 1968 mee te pra ten of mogen wij alleen maar laten horen op welke wijze met het bezit van de parochie wordt omgesprongen. Zelf heb ik de orgelactie mee ge voerd en weet uit ervaring welke of fers zijn gebracht door mensen met een hongerloon van f 16 per week en geen zwart geld om de weldoener van de Kerk uit te hangen. Daarbij is steeds beklemtoond, dit is voor de eigen Kerk. Hebben zij verdiend, dat na enkele jaren verwaarlozing, dit wordt verkwanseld, door dezelfde priester, die de arbeiders ongeschikt vond als collectant en kerkmeester. Bestaat goede trouw alleen in de ge. dachtegang van de gewone man of mogen wij deze ook bij de leiding gevenden verwachten. Is het kerk bestuur met deze gang van zaken akkoord gegaan en wordt het geen tijd voor reorganisatie van dit colle ge of mag de parochie alleen betalen zonder commentaar. Dan zal de tijd niet ver meer zijn, dat met het kloos ter ook de parochie kan worden op geheven, zodat alle problemen ook financieel zonder geklets zijn opge lost. LANGEWEG H. G. B.

de Stem | 1968 | | pagina 5