Vandaag nog geen gesprek over Vietnam Prof. Hooykaas vraagt ontslag na protest Utrechtse studenten Apollo-8 VERWACHTINGEN BIJ PHILIPS OVERTROFFEN Afsplitsingen in Kamer De gaande en de komende man adeau-idee4 VERWIJTEN OVER EN WEER VERTROEBELEN SFEER DE LAATSTE RUSSEN GAAN WEG Europort '68 voor deze kwa- iiteitskijker elders zou betalen. U kiest uit vele kijkers: o.a. X 35-64.50, 8x40- .50, 7x50 - 74.50, tovooris. Erkende vakbond achter stakers in Rotterdam Frans disconto verhoogd .ABSURD' UITSTEL Studenten protesten in Duitsland UITSPRAKEN OVER INTELLIGENTIE ONTSLAG LESLIE O'BRIEN GEëlST Kort geding NSR tegen medische faculteit Leiden DRIE HOEFIJZERS STELT HETZELFDE DIVIDEND VOOR Regering Libanon valt Minister Bakker opent Verkoop kleuren-t.v. als gepland Mexico Computers Onderminister van Irak vermoord SINTERKLAAS, WAT NU? DE STEM VAN WOENSDAG 13 NOVEMBER 1968 rometer. klassiek cadeau var vende waarde èn com- I in moderne vormgeving, sierraad voor elk inte- ir. U kiest uit vele mo len en prijzen. V.a. 35,- Maaren. ELMOND - VENLO (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/PARIJS De hoop op een spoedige hervatting van de Parijse vredesbesprekingen is de laatste dagen sterk ver minderd. Een regen van verwijten over en weer heeft de sfeer tussen de gesprekspartners danig vertroebeld. De Amerikaanse minister van defensie Clark Clifford, heeft gisteren de regering in Saigon verweten van haar afspraken te zijn teruggekomen door te weigeren deel te nemen aan de onderhandelingen in Parijs. Tegelijkertijd noemde hij de Noordvietnamese beschietingen vanuit de gedemilita riseerde zone een schending van de onderlinge verstandhouding tussen de Verenigde Staten en Hanoi, die echter niet ernstig genoeg was om de bombardementen op Noord-Vietnam te hervatten. „We zullen het nauwlettend in het oog houden. Als zij voortduren als ïfzonderlijke incidenten, is dat geen punt. Maar als zou blijken dat zij het begin van een patroon vormen, zou dat iets geheel anders zijn. We zijn dus In grote mate afhankelijk van de mening van generaal Abrams," (de opper bevelhebber in Vietnam), aldus Clifford, die vandaag naar Brussel vertrekt voor het bijwonen van de NAVO-ministerraad. Van de zijde van de Amerikaanse delegatie op de Parijse vredesbespre kingen is gisteren vernomen dat er geen plannen zijn voor een zitting van de vergadering vandaag. UTRECHT (ANP) Het hoofd bestuur van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel heeft giste ren besloten, zich te plaatsen ach ter de verlangens die zijn leden bij de sleepdiensten voor de stad in Rotterdam eergisteravond kenbaar hebben gemaakt. De N.B.V.-leden hadden maandag avond de C.A.O.-eisen overgenomen van de met erkende onafhankelijke bedrijfsorganisatie verkeer. Deze eisen kwamen neer op een loonsver- ;in.g variërend van 10 tot 30 pro cent, een werktijdverkorting met drie uur per week en uitbreiding van de vakantie tot vier weken. In een verklaring protesteert het K.B.V.-bestuur verder tegen de be- raing (van de werkgevers), dat het conflict bij de sleepdiensten in de Rotterdamse haven terug te voeren zou zijn tot een concurren tiestrijd tussen erkende en niet er kende vakbonden. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS De Franse minister van financiën heeft gisteren maatregelen aangekondigd om de kapitaalvlucht te stuiten. De franc zal niet worden gedeva- ™?rcl' althans niet voor het ogen- buk, maar de deur naar devaluatie staat op een kier in afwachting van wat Amerika gaat doen. Het disconto b verhoogd van 5 tot 6 procent (in hngeland bedraagt het diconto 7 pet.) Deze verhoging van de rentevoet betekent dat het geld niet alleen voor particulieren maar voor alle indu striëlen in Frankrijk duurder en schaarser wordt. (Vervolg van pagina 1) Dit soort zaken zint een zeer groot deel van het parlement niet meer, waar aan afsplitsingen is formeel «itts te ondernemen. De Nederland- se Parlementaire geschiedenis staat t°l van splinterpartijtjes, die opdo ken en weer verdwenen. afk?8!?61 zal zicb vanmiddag voor- rip ~vatlen over de naamgeving van I van uUwe fracties- Binding Rechts ltio.i-rmsen heeft niet aan de ver- naaJ1^en„d.ee' §en°men en kan als b.„ 'n kite niet in de kamer ge- zich lT°rden' r^r' Kr°nenburg kan 2oak hu |roeP"Kronenburg noemen, I is. Daar! Syoep-Aarden het geval od rvSI n kan namelijk niemand ttakm n-?nt?lr? gronden bezwaar ook rinni?' d? groep-Aarden van rip p'e,u w,ant bb de naamgeving land hp£? j Part« m Nedert ti Radit \6,rd als Politieke Par- 1 JroeD Aarlf"' bIeef deze fractie zich [S en. noemen. situatip61?pSp 1.1 de^e totale splinter- Meer wppt .I-- de kiezer niet heeft Da Z U a,an zijn Sekozene ene od fl. ,ozcno kan zich van de ios maktn al dag van z«n kiezer I verder varen °P ^'ge? P°litieke koers ttr. KrIS °0k -al doet h«. zoals deed een ^burg gllteren «Pnieuw zijn kiezerom^o 1P mandaat van ten. Hij kan^m ^ünnen bliiven zit- eeKtvoigendp 11- ans doen tot de kiezer Jjï1'®rkiezmg, wanneer de afeplinSf u ?agaan °f itÜ deze genwoordigeninde kamer?'611 Een lid van de Noordvietnamese delegatie in Parijs heeft de eis van Saigon inzake schriftelijke verzeke ringen met betrekking tot de agenda en de vertegenwoordiging voor de volgende fase van het vredesoverleg als „absurd" betiteld. Hem was commentaar gevraagd op uitlatingen van de Zuidvietnamese minister van voorlichting, Ton That Thien, die gisteren op een persconferentie in Saigon had gezegd: „Wij willen dat Hanoi de dingen op schrift stelt en ze ondertekent, zodat er geen mis verstanden kunnen bestaan." President Thieu van Zuid-Vietnam wil niet dat het Zuidvietnamese nationale bevrijdingsfront (NLF) bij het vredesoverleg door een aparte delegatie wordt vertegenwoordigd. Zijn voorstel dat het NLF in de Noordvietnamese delegatie wordt opgenomen en Saigon de leiding op zich neemt van een delegatie, waar van Amerikaanse vertegenwoordigers deel uitmaken, is al door Hanoi van de hand gewezen. Amerikaanse func tionarissen in Parijs zeiden gisteren in antwoord op vragen over de jong ste Zuidvietnamese verklaringen, dat geduld geboden is. Er is nog steeds overleg gaande tussen president Thieu en de Amerikaanse ambassade in Saigon. De leider van de Noordvietnamese delegatie in Parijs, Xoean Thoey, verklaarde maandagavond op een openbare bijeenkomst dat zijn land alleen met vredesbesprekingen tus sen vier afzonderlijke delegaties ak koord was gegaan. Hij veroordeelde Amerika, omdat het wegens het weg blijven van Zuid-Vietnam de ope ning van de uitgebreide onderhan delingen uitstelt. Als Saigon niet kwam op dagen, dan moesten volgens hem de drie andere partijen maar aan de conferentietafel gaan zitten. MüNCHEN (DPA) In München en Neurenberg zijn gisteren betogin gen gehouden voor gerechtsgebou wen, waar studenten terechtstonden wegens het deelnemen aan protest acties. Bij de universiteit van Genua is een schoenmaker aangehouden, toen hij poogde een primitieve bom tot ont ploffing te brengen. Hij zei op ver zoek te handelen van een studenten- agitator die hem er geld voor had geboden. President Johnson heeft zijn opvolger Richard N ixon op het Witte Huis ontvangen. Zij spraken o.a. over de oorlog in Vietnam. UTRECHT (ANP) Prof. mr. J. P. Hooykaas zal de Rijksuniversiteit in Utrecht op 2 januari 1969 verlaten. Dit blijkt uit de ontslagbrief die hij op 8 november reeds aan de Kroon heeft gezonden. In een brief aan het college van curatoren van de Rijksuniversiteit stelde prof. mr. Hooykaas, eveneens op 8 november, al dat hij zijn ontslag indiende „omdat de band van wederzijds vertrouwen tussen het faculteitsbestuur en mij niet langer aanwezig is". De tekst van de ontslagbrief is op aüe rechten colleges door de voorzitter van de faculteit, prof, dr. M. Bos, aan de stu denten voorgelezen. LONDEN (D.P.A.) Zestig socia listische leden van het Britse Lager huis hebben van de regering geëist dat zij de gouverneur van de Bank of England, sir Leslie O'Brien, ont slaat. Zij hebben kritiek op diens uitla tingen over de politiek van de La- bourregering. Sir Leslie zei onlangs op een bijeenkomst, dat het land er nu beter aan toe zou zijn geweest als de regering eerder had erkend dat tij niet met idealen maar met realiteiten te maken heeft. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Nederlandse stu dentenraad zal toch een kort geding aanspannen tegen de medische facul teit van de Leidse universiteit, van wege de invoering van de numerus fixus. Maandag heeft er een bespreking plaats gehad tussen het bestuur van de faculteit en dat van de NSR, naar aanleiding van de uitspraak van mi nister Veringa, dat eerst de wet ver anderd zou moeten worden om de numerus fixus mogelijk te maken. Op de vraag of de medische facul teit op grond van deze uitspraak de aangekondigde selectiemaatregelen ongedaan zal maken, antwoordde de voorzitter van het faculteitsbestuur, prof. dr. K. Polano: „natuurlijk niet". Het bestuur meent dat de univer siteit in deze kwestie een eigen ver antwoordelijkheid heeft. Daarop be sloot de NSR het kort geding alsnog aan te spannen. De Utrechtse rechtenstudenten heb ben in de afgelopen weken herhaal delijk en sterk op het heengaan van prof. Hooykaas aangedrongen, nadat deze o.a. had gezegd dat de overheid op den duur zou moeten ingrijpen met wettelijke geboortenbaperking in de lagere standen om de intelligen tieverslechtering te voorkomen. Deze uitspraak heeft prof. Hooy kaas op 9 oktober tijdens een oriën tatiebijeenkomst van eerstejaars- rechtenstudenten in Ellecom gedaan. Hij stelde bij die gelegenheid verder dat de lagere stand meer kinderen verwekt dan de hogere standen en daar de intelligentie genetisch is be paald, er nu sprake is van een daling van het intelligentieniveau „waarvan de gevolgen thans te merken zijn op de middelbare scholen en de univer siteiten". Prof. Hooykaas meende voorts dat intelligente kinderen uit lagere stan den waarschijnlijk als onwettige ge boorten zouden moeten worden ge kwalificeerd. De studenten eisten dat prof. Hooy kaas zijn verontschuldigingen zou aanbieden omdat zij hun ouders en zichzelf gegriefd voelden. Prof. Hooykaas ontkende een en ander te hebben gezegd. De laatste Russische eenheden, die in Praag en omgeving gele gerd waren, hebben deze week Tsjechoslowakije verlaten. Inmid dels is bekend geworden dat Tsje choslowakije stappen genomen heeft om de grenzen te sluiten voor het vrije reizen van Tsjecho- slowaken naar het buitenland. AMSTERDAM (ANP) Het be stuur van de N.V. bierbrouwerij „De Drie Hoefijzers" zal aandeelhouders voorstellen over het per 30 septem ber afgesloten boekjaar 1967-68 een onveranderd dividend van 14 pet. uit te keren. Dit blijkt uit een bericht aan de houders van certificaten van gewone aandelen en 6 pet. in certifi caten van gewone aandelen conver teerbare obligaties „De Drie Hoef ijzers". De Drie Hoefijzers heeft in de pe riode van 1 oktober 1967 tot 6 juli 1968 een winst voor belasting behaald van f 1,8 min. (over geheel 1966-67: f2,1 min.). (Vervolg van pagina 1) De plannen met de Apollo-8 wer den aangekondigd op een persconfe rentie die gegeven werd door de di recteur van de Nasa, dr. Thomas Paine, en zijn twee voornaamste me dewerkers aan het Apollo-program- ma, generaal Sam Philips en dr. Wil liam C. Schneider. De Saturnus-5 en de ruimtecapsule worden in staat geacht om de beman ning de maanreis te laten volbrengen, maar er zijn twee andere vluchtplan- nen in petto voor het geval dit onmo gelijk of gevaarlijk blijkt te zijn. Het eerste plan is, dat de beman ning zich tevreden stelt met het over vliegen van slechts een deel van dr maan, waneer zij op 315 km afstand daarvan'zijn, en rechtstreeks naar de aarde terugkeert. Het tweede plan is het genoegen nemen met een baan om de aarde, waarbij een afstand van 96.560 km van de aarde wordt be reikt. Bij het omcirkelen van de maan zal de bemanning vooral de vijf uit gekozen landingsplaatsen voor de eerste maanlanding goed bekijken en fotograferen. Waneer de terugtocht wordt aanvaard zal de snelheid op lopen tot 38.624 km/per uur - de snelheid waarmee hte ruimtevaartuig in de aardatmosfeer slaat. Het moet dan op 27 december ten zuiden van de Hawaii-eilanden in zee neerko men. „Na diepgaand en volledig onder zoek van alle uitrusting ,van de te lopen risico's en de behaalde voor uitgang, zijn wij tot de conclusie ge komen dat wü klaar zijn om deze tocht naar de maan te volbrengen. Wij zijn klaar om deze stap vooruit te doen naar de landing van de eerste Amreikanen op de maan", aldus dr. paine. (ADVERTENTIE) aanvang nw. leerjaar jan. 1969 BEIROET (AFP-Reuter) Pre mier Abdoellah Al-Jaffi van Libanon heeft gisteren president Charles He- lou het ontslag van zijn regering aangeboden. Het sinds 20 oktober bestaande viermanskabinet is volgens Al-Jaffi niet in staat het hoofd te bieden aan de huidige omstandigheden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Minister J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren in het RAI-gebouw Europort '68 geopend, de grootste jaarlijkse maritieme tentoonstelling in de wereld. Op een oppervlakte van ruim 30.000 vierkante meter tonen circa 8050 firma's uit twintig landen hun produkten. Onder de deelnemers be vinden zich ondermeer 36 scheeps werven uit Nederland, West-Duits- land, Polen en Tsjecho-Slowakije Voorts zijn er inzendingen uit de visserij- en baggerijsector. De ten toonstelling is geopend tot en met 16 november. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM (ANP) Het Philipsbedrijf maakt over het derde kwar taal 1968 melding van gunstige resultaten. Uit de gisteren bekendgemaakte cijfers blijkt, dat de omzet is toegenomen met tien pet. ten opzichte van het derde kwartaal 1967. De omzetstijging in de eerete 9 maanden bedroeg negen pet. ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De door Philips gemaakte prognose was 6 tot 7 pet., zodat de verwachtingen zijn overtroffen. Op jaar basis bedraagt de omzet nu 9,2 miljard gld. De netto winst in het derde kwar taal is met 23 pet. toegenomen. Dit zelfde percentage geldt voor de pe riode van 9 maanden. In het derde kwartaal was de netto winst hoger dan tot nu toe ooit bereikt sedert 1961. Dit geldt ook voor de eerste 9 maanden. Zeer sterk heeft de omzetstijging de voormelde negen pet. overschre den voor de zwart/wit-t.v.-ontvan- gers. Het herstel van de inhaalvraag heeft zich voortgezet. Er js nu een zekere rust in deze markt gekomen. In de sector muziek beweegt de om zet van grammofoonplaten zich dui delijk ver boven de verwachting. September heeft een duidelijke aan loop laten zien voor de aanschaf van kleuren t.v.-ontvangers, dit in ver band met de Olympische Spelen in Mexico. Bij Philips meent men, dat de gemaakte schattingen voor de ver koop van kleuren t.v.-toestellen dit jaar gehaald zullen worden. De radio-apparaten zijn onder de 9 pet. gebleven. Hier is sprake van een rustige stijging. Over het vierde kwartaal 1968 is men bij Philips niet pessimistisch, maar men mag het niet zodanig ver gelijken met het vierde kwartaal 1967 als dit het geval is met de pe rioden van 9 maanden. De activitei ten bij het bedrijf zijn zodanig, dat in de produktiesector weer mensen worden aangenomen. Het aantal werknemers in de wereld is toege nomen van 241.500 op 1 jan. tot 252.400 per eind september 1968. Hiervan werken in Nederland 84.100 (82.200). Verdere prijsverlagingen voor de kleuren t.v.-ontvangers zijn niet te verwachten na de recente belangrij ks prijsdalingen waar de komende B.T.W. was ingecalculeerd. Wel zal een ander assortiment op de markt gaan komen. Over de computers valt op te mer ken, dat na de opening van de fabriek dit jaar in Apeldoorn, men in januari zal beginnen met de aflevreing aan derden. Over de gehele wereld stijgt de markt met ca. 25 pet. zodat de computer een grote toekomst heeft, maar het zal wel 5 tot 10 jaar duren voordat Philips tien pet. van zijn to tale omzet of ca. 1 miljard gld. in computers maakt. Dan zal men al zeer tevreden zijn. BEIROET (Rtr.) De Iraakse oudminister van buitenlandse zaken dr. Nasser Al-Hani is maandag in Bagdad vermoord. Dit is gisteren door Iraakse zegs lieden in Beiroet meegedeeld. Details over de moord zijn niet bekend maar het slachtoffer zou gisteren zijn be graven. DELFT (A.N.P.) In Delft is gis teren een opslagplaats van de groot handel in speelgoed 3. A. van der Min door brand geheel verwoest. De iin het pand aanwezige voor raad, die met het oog op St. NicOr laas extra groot was, is totaal ver loren gegaan. De eigenaar schat de schade alleen van het speelgoed al op twee ton. Hieronder ziet u een foto. Nu ge. beurt dat in deze rubriek niet zó vaak, maar opzienbarend is het niet. Niettemin is de foto hieronder een bijzondere foto. Zij toont het moment, waarop maandagavond, om elf minuten over elven, prins Bart I van 't Vossenhol te voorschijn kwam uit een paard, dat juist in een hoefstal beslagen werd. Waarom deze foto? Dat zal ik u uitleggen. Enige weken geleden heb ik in deze rubriek gewezen op het gebrek aan hoefsmeden. In Nieuw- Vossemeer, dat in Carnavalstijd Vos senhol heet, had men daarvoor een carnavaleske oplossing gevonden en men achtte het passend om mij daar voor uit te nodigen. Nu krijg ik wel vaker uitnodigin gen die ik altijd afsla, maar deze heb ik aangenomen. Tenslotte is Nieuw- Vossemeer de „geboorteplaats" van Merijntje Gijzen. En dat is een Bra bants fenomeen van nationale be kendheid. En dus toog ik maandag avond in dikke mist naar 't Vossen hol. Het was een mooi feest, waar bur gemeester Huub Hennekens (in zo'n sfeer meestal Heinekens geheten) de hele avond demonstreerde hoe je als gezagsdrager de afstand tot je „on derdanen" volkomen kunt uitscha kelen. Een fijn dorp, Nieuw-Vosse- meer. En bedankt, mensen. Goed, genoeg over Carnaval. Er is Weer een ander evenement dat de massale aandacht vraagt: het voet ballen. Gisteravond ADO, vanavond Ajax. Vooral de Ajax-spelers wor den dezer dagen in de kranten weer driftig geïnterviewd. Van al die uit spraken geef ik u er eentje door. Hü is van Theo van Duivenbode, de linksback, die met Michels de zware nederlaag tegen Twente en de verkeerde tactiek van Ajax daarbij besproken had. Van Duivenbode: „Ik heb de trai ner mijn visie uitgelegd. Het ant woord: ik moet mijn opdracht uit voeren. Het is niet mogelijk om over het elftal in het openbaar te spreken. Tot je dertigste moet je je mond houden. Een verkeerd windje en je bent weg. In je eigen belang dus is het te zwijgen. Financieel belang. Dat blijft voorop staan." Hoe het ook zij, veel plezier van avond. Als u kijkt. Er zijn mensen, die niet naar het voetballen kijken, weet u dat Nóg iets over voetballen. De Tijd interviewde de Duitse stervoetballer Wolfgang Overath van FC Köln, die onlangs met het wereldelftal tegen Brazilië heeft gespeeld. Er ontbrak naar zijn mening vooral één man in het wereldelftal: „onze" Cruyff. Overath zei: „Wat ik van Cruyff heb gezien is pure wereldklasse. Ér is door een aantal spelers in dat we reldelftal over Cruyff gesproken. Hij hóórt in een wereldelftal, daarvan ben ik overtuigd. Schakelspe lers van klasse zijn er voldoende. Maar in de spits spelen meestal krachtvoetballers. Cruyff is zo'n krachtvoetballer niet. Hij heeft een enorme techniek. En dat terwijl hij nog consequenter gedekt wordt dan een speler die achter de spitsen speelt. Dat alleen al duidt op een enorme klasse." En daar heb ik niets aan toe te voegen. Ik heb trouwens geen ver stand van voetballen, zegt mijn vrouw altijd. 'Met Kerstmis naar de maan, ce- zellig MERIJN

de Stem | 1968 | | pagina 11