Onzekerheid vereist verbetering defensie TOCH DRUKTE IN HAVEN ROTTERDAM NA VO-parlementari deze week in Brussel MANLIO BROSIO: HOLLANDS MOOISTE Gomoelka roept op tot eenheid in rode wereld Loodsen verliezen kort geding Alleenstaande vrouwenvervroegde a. o.w. CONGRES POOLSE ARBEIDERS Ondanks 24-uurs staking: FRITS VAN DER POEL ONGESCHIKT GEACHT ALS INLEIDER MEERDERHEID IN V.S. VOOR WIJZIGING VAN KIESSTELSEE Beschuldigd van moordaanslag PANAGOULIS VRAAGT OM DOODSTRAF erband tussen Geleens drama en mysterieuze flood in Meers? INSPECTIE AAN JORDAANVALLEI Gusland lanceert ??Sonde zes Vietnam Joegoslavië NAVO-WEEK VRAGEN DEN UYL TEGEN OEFIC1ER VAN JUSTITIE Druk IJsland devalueert Be SÏ6M VAN BIN50A® 12 NOVCMBÊR 1966 11 MANLIO BROSIO ATHENE (AP) Alexandros Pa- li agoulis, de man, die samen met veertien anderen er van wordt be schuldigd te hebben samengespannen om de Griekse premier George Papa- dopoulos te vermoorden, heeft de speciale krijgsraad, die hem berecht, gisteren verzocht hem de doodstraf te geven, die tegen hem was geëist. Panagoulis, 30, legde deze verkla ring af, toen de rechter hem vroeg of hij nog iets had toe te voegen aan zijn verdediging, voordat de uitspraak werd gedaan. Hij zei: „Ik kan geen verzachtende omstandigheden aanvoeren, maar ik verzoek het hof om mij de doodstraf op te leggen, om mijn strijd tegen de huidige situatie te rechtvaardigen". Het tribunaal zal vandaag uit spraak doen. (Van onze radio en t.v.-redacteur) HILVERSUM Deze week zullen de leerlingen van de hoogste klassen van het r.k. lyceum te Hilversum in het vormingscentrum „Drakesteyn" te Baarn bijeenkomen voor de zgn. bezinningsdagen. Op de lijst van de inleiders stond de naam van de korte- Unis ontslagen t.v.-redacteur Frits van der Poel vermeld. Dit had tot gevolg, dat er bij de rector van het Hilversumse lyceum diverse reacties binnenkwamen van de ouders der leerlingen. Zij vonden bet beleid van de lyceumleiding om de heer Van der Poel voor deze bij eenkomst uit te nodigen beslist on juist. Men was van mening, dat de tegenwoordige jeugd, die toch al warm loopt voor extreme uitingen, zeker niet door zo'n extreme figuur als de heer Van der Poel diende te worden voorgelicht. Het lyceumbe- stuur heeft aan deze kritiek gevolg gegeven en de naam van de heer Van der Poel van de lijst der sprekers ver wijderd. Schriftelijk werd hem ech ter meegedeeld, dat wel zijn honora rium zou worden uitbetaald 8estaat er indirect ei band tussen het trieste familie- rama, dat zich zaterdagavond in ,.J i afsPee'de en de vooralsnog i Kanselachtige dood van de kaste- Elsloo?Wie Maesen> <33) uit Meers- De heer Maesen was kastelein 7nüteen c,alé' dat regelmatig be- ocht werd door de (zaterdag neer geschoten) Geleense aannemer Hans eter Bergs. De kastelein werd zon- eJffr 3 september plotseling rustig ziek. Hij werd overgebracht ar het Geleense ziekenhuis, waar beer Maesen in de ochtend van september overleed. J. lgÏÏeen bekend in Meers is het de Geleense aannemer een rindl i5aP, vrlendschappelijke relatie onderhield met de echtgenote van I ®v*den kastelein, welk ge- wo i v een Pobtiekfunctionaris S £efe,st;gd. Afgelopen dinsdag Mor ï1' van de kastelein uit inctir van de officier van Justitie opgegraven. Dr. J. Zelden- rust gerechtelijk patholoog-ana- oX1 7 eft sectie op het stoffelijk overschot verricht. De uitslag van kend SeCt'e 1S echter no§ niet be" Israëlische staffunctionarissen dezer dagen tijdens een oriënteringsbezoek aan de Jordaanvallei. V.l.n.r. stafchef generaal Haim Bar Lev, generaal R. Zeevi, en generaal A. Sharon. Inmiddels heeft Israël voor het eerst in het openbaar te verstaan gegeven dat bij een eventuele vredesregeling in het Midden-Oosten het er op zhl staan de veroverde Straat van Tiran te behouden 5? zonda?°,U <TA!S) Rusland beeft gelanop i"i ')n emalu' ruimteschip Dit heeft r d.at naar ae maan koerst ren m 7 Persbureau Tass giste ren meegedeeld. SnnLaUt°™atische ruimteschip, de •■bonde zes", werd eerst in een par- vervof«ns0-nd ide aarde geb^ebt on WARSCHAU (AP) De Poolse leider Wladislav Goinoclka heeft gisteren opgeroepen tot eenheid in de internationale communistische beweging, die op het ogenblik door talrijke geschillen wordt ver scheurd. In zijn openingsrede op het vijfde congres van de Poolse Verenigde Arbeiderspartij gaf Gomoelka toe dat de beweging in een „moeilijke en complexe situatie" is gekomen, die slechts in een langdurig proces te boven kan worden gekomen. De Poolse leider richtte zich tot de 37 delegaties van buitenlandse com munistische partijen met de woorden dat zijn partij een voorstander is van open discussies „om de problemen die er tussen ons bestaan" uit de weg tc ruimen. Gomoelka, lange tijd voorstander van internationale eenheid, zei dat het probleem nu is om de „eenheid van actie" te bevorderen en voort te gaan met de belangrijkste taak van „de strijd tegen het imperialisme". Over de kritiek van vele communistische partijen op de invasie van Tsjechoslowakije zei Gomoelka dat „degenen, die de socialistische landen aanvallen de positie van hun eigen partij verzwakken en van de gehele communistische beweging". Hij wees in het bijzonder de westerse partijen, die voor het overgrote deel de invasie hebben veroordeeld, er op dat zij niet kunnen verlangen dat de communistische partijen, die aan de macht zijn, hun politieke koers aanpassen aan de politiek, die de westerse partijen nastreven. De 63-jarige communistische partijleider deed tevens de gebruikelijke aanvallen op de Verenigde Staten, voor hun rol in de Vietnamese oorlog en op West-Duitsland voor zijn politiek die er op gericht is om de com munistische gemeenschap te ondermijnen, te verbreken en uiteen te slaan. Gomoelka beschuldigde China van nationalisme, dat een open breuk had doen ontstaan in de internationale beweging en zo „onherstelbare schade" had aangericht. Van Joegoslavië, dat in de Poolse pers herhaaldelijk is aangevallen, om dat het heeft geprotesteerd tegen de invasie van Tsjechoslowakije, zei Go moelka dat het zijn „zogenaamde neutrale politiek" slechts kan voortzetten onder het schild van het Warschaupact. Gomoelka veroordeelde opnieuw de „Israëlische agressie" in het Midden- Oosten. Gomoelka zei voorts, dat de arbeidsproduktiviteit' niet voldoende is toe genomen. Bovendien is het aanbod niet evenveel toegenomen als de vraag van de bevolking. Ook de handelsbalanspositie heeft zich niet zo gunstig ontwikkeld als wenselijk zou zijn geweest. De Poolse partijleider drong aan op nog nauwere samenwerking met de andere COMECON-landen. Het perscentrum van het congres maakte bekend dat Leonid I. Brezjnev, de Russische partijleider, vandaag de*- vergadering zal toespreken. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL „Op de onzekere wereldsituatie, enigszins vergelijkbaar met de toestand die in Europa heerste voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog, dienen wij te antwoorden met maatregelen, die redelijk, soepel en afdctnd zijn. Laten wij vooral niet reageren in paniek, noch met een bewapeningswedloop. Wij allen moeten ons zoveel mogelijk inspannen om aan de huidige situatie het hoofd te bieden. Maar dat zonder de mogelijkheid in gevaar te brengen om zo snel mogelijk onze pogingen naar het tot stand brengen van ontspanning en de goede verstandhouding tussen oost en west weer voort te zetten. Dat blijft een van de doelstellingen en een van de essentiële rechtvaardigingsgronden van de Noordatlantische samen werking: een stabiel in vrede levend Europa grondvesten". De secretaris van de NAVO, de Italiaan Manlio Brosio, zei dit giste ren tot de NAVO-parlcmentariërs, die aan de vooravond van de NAVO-mi nisterraad in Brussel bijeen zijn ge komen. De toestand die in Europa na ds Russische inval in Tsjechoslowakije is ontstaan analyserend, zei Brosio: „De toegenomen onzekerheid vereist een verbreding van onze defensie. Daarbij gaat het er niet om het aan tal eenheden en de hoeveelheid wa penen te vergroten. Wel moeten wij voor het moment elke inkrimping van onze troepen vermijden, de bestaan de troepensterkte door training en uitrusting effectief houden, de kwa liteit, het getraind zijn en de uitrus ting van de reserve-t roepen verbete ren, een snelle mobilisatie op grote schaal mogelijk maken en alle fi nanciële maatregelen nemen, die no dig zijn om deze militaire doelstel lingen te verwezenlijken. Maar dit laatste zonder aan de staten inspan ningen te vragen, die hun mogelijk heden te boven gaan". De NAVO-parlementariërs begon nen in Brussel de „NAVO-week". „Het parlement" vergadert de gehele week. Woensdag komen de chefs van staven bijeen, donderdag de ministers van defensie in het „defence plan ning committee" en vrijdag en zater dag vergadert de NAVO-raad op mi nisterieel niveau. Zowel in het parlement als in de ministerraad zullen de besprekingen voor een zeer belangrijk deel in het teken staan van de, zoals Brosio het, gisteren noemde, „de onzekere situa tie" waarin de wereld terecht geko men is door de Sovjet-invasie in Tsjechoslowakije. Daarom ook werd de rede van de secretaris-generaal door de NAVO-parlementariërs met meer dan gewone belangstelling ge volgd. Brosio was voor zijn doen vrij fel in het veroordelen van de Russische politiek en het verwoorden van het wantrouwen dat de Russen in de westelijke wereld opnieuw hebben opgeroepen. „De onzekerheid, ont staan na Praag over de Russische be doelingen, wordt nog vergroot door de Sovjet-politiek ten opzichte van Duitsland, Berlijn en de Russische ac tiviteit in de Middellandse Zee". De fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, is van plan de ministers van defensie en buitenlandse zaken vanmiddag mondeling te vragen of het juist is, dat de regering heeft besloten de NAVO-raad deze week in Brussel aan te bieden de Nederlandse defensie uitgaven in de lopende kabinetsperio de tot een maximum van 250 miljoen gulden te verhogen. Hij informeert voorts of het juist is dat voor een groot deel van deze ex tra-uitgaven is gedacht aan een aan zienlijke vergroting van het aantal te bestellen tanks en aan het onge daan maken van de voorgenomen verkoop van vliegtuigen aan West- Duitsiand. Indien deze berichten juist zijn, al dus drs. Den Uyl, is een dergelijke wijze van besluitvorming voorafgaan de aan de NAVO-raad vergadering geheel in strijd met de uitspraak van de minister-president tijdens de alge mene politieke beschouwingen: „In dien de NAVO-raad tot de conclusie komt, dat de NAVO haar defensie-in spanning moet verhogen, is de rege ring bereid voor deze aanpassing ade quate bijdrage te leveren, mits de overige NAVO-partners, of althans een groot deel hunner, zulks ook doen". Drs. Den Uyl zegt dat op zijn minst de indruk wordt gewekt, dat het ka binet een besluit heeft genomen om trent een verhoging van de defensie uitgaven nog vóór het militaire NA- VO-beraad heeft plaatsgevonden. Het Russische regeringsblad „Iz vestia" schreef gisteren dat de statio nering van eenheden van de Russi sche vloot in de Middellandse Zee in houdt dat de Sovjet-Unie een macht in de Middellandse Zee is. In het ar tikel wordt opheffing van het Ame rikaanse pactenstelsel in de Middel landse Zee geëist. AMSTERDAM (ANP) De drie in Amsterdam gestationeerde rijks- loodsen hebben het kort geding dat zij tegen het hoofd van het Amster damse arrondissementsparket, de of ficier van justitie mr. J. F. Hartsui ker, en de substituut-officier van justitie, mr. J. H. Bergsman, hadden aangespannen, verloren. Zij hadden de president gevraagd de beide offi cieren te bevelen zich te onthouden van de inverzekeringstelling van de loodsen, die ervan verdacht worden giften te hebben aangenomen van sleepbootrederijen om kapiteins van zeeschepen aan te raden meer sleep boten te nemen dan nodig was. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, die gistermiddag vervroegd uitspraak deed, heeft de gevraagde voorziening geweigerd wegens ondeugdelijke grondslag daarvoor. De loodsen hebben gesteld dat hun beoogde inverzekeringstelling en de daarna te verwachten voorlopige hechtenis geen ander doel heeft of kan hebben dan de loodsen onder druk tot het afleggen van een beken tenis te nopen. Zij hebben niet mee gedeeld, aldus de president in zijn vonnis, noch kan ik vermoeden waar op hun vrees dat de officieren van justitie hun bevoegdheden in dienst zouden stellen van het verkrijgen van niet in vrijheid afgelegde verkla ringen, is gebaseerd. De loodsen hebben slechts vastge steld dat hun IJmuidense collega's in verzekering zijn gesteld en een be kentenis hebben afgelegd. De presi dent stipte in zijn vonnis nog aan dat de loodsen zich tot hem hadden gewend, omdat zij een onrechtmatig optreden der officieren van justitie verwachtten, die volgens de loodsen gebruik zouden maken van hun be voegdheden voor een ander doel d?p waarvoor zij door de wetgever zijn verleend. Na afloop van de uitspraak van het kort geding werd meegedeeld, dat binnenkort een begin zal worden ge maakt met het horen van de ca. twintig in Amsterdam gestationeerde rijksloodsen (er zijn in totaal 45 lood sen in de hoofdstad gestationeerd). Zij zullen worden ontboden op het bureau van de recherche der rijks politie te water om verklaringen af te leggen. Na een politieverhoor zal de offi cier van justitie worden ingelicht en dan zal hij naar bevinding van zaken beslissen of al dan niet tot hun in verzekeringstelling zal worden over gegaan. REYKJAVIK (Reuter) De Cen trale Bank van IJsland heeft gister middag bekend gemaakt dat de IJs landse kroon is gedevalueerd met 35,3 proeent. De koers bedraagt nu 83 kronen per Amerikaanse dollar. WASHINGTON (RTR) Dc Ame rikanen zijn met grote meerderheid voor afschaffing van het systeem waarbij de president via een college van kiesmannen wordt gekozen. Men wil het staatshoofd recht streeks laten kiezen. Dit blijkt uit een onderzoek door het bureau Louis Harris. Van de ondervraagden sprak 79 procent zich voor en elf procent tegen genoemde wijziging uit, terwijl tien procent geen uitgesproken me ning had. Miss Holland, Alida Grootenboer, in gesprek met een Londense bobby tijdens een wandeling door de Engelse hoofdstad. Alida zal Nederland vertegenwoordigen tijdens de Miss World verkiezing op donderdag aan staande. (Vervolg van pag. 1) De aanwezigen kregen gistermiddag in de grote stakingsvergade ring de opdracht mee in de 's avonds te houden vergadering van de Nederlandse hond van vervoerspersoneel (een erkende vakhond) aan te dringen op het samen optrekken met de onafhankelijke bedrijfs organisatie verkeer, om de eisen ingewilligd te krijgen, of om anders mee te staken. De staking is nl. niet zo zeer gericht tegen de onder nemers, als wel tegen de als onderhandelingspartner erkende vakbonden, die zouden heulen met de werkgevers. Bij de ontevredenen speelt ook mee een aangekondigde toespeling van de bedrijven om op sommige sleepboten de bemanning met één man te verminderen, vanwege de automatisering. Dat de onderhande lingen voor de c.a.o. 1968 lang heb ben geduurd, daarover zijn alle par tijen het eens. Ziekte van de onder handelaars was een van de oorza. ken, zo werd gisteren van werkge verszijde verklaard. De zeer inge wikkelde problematiek was een an dere oorzaak. Het gaat n.l. in dit geval niet om een simpele loonsverhoging, maar om een historisch gegroeid pakket van grondlonen, toeslagen en andere voorwaarden in een bedrijfstak die eigenlijk met geen ander bedrijf is te vergelijken. Dat laatste alleen al doordat sleepboten, en dus ook de bemanningen, voor 60 procent inef fectieve uren maken. Daaronder heeft de salariëring niet te lijden, want de bemanningen krij gen de tijd betaald die zij aan boord doorbrengen, of zij nu gedurende die ■tijd werken of niet. Bij het streven naar meer efficiency speelt deze kwestie natuurlijk wel een rol. Aan de kant van de werkgevers werd op 1 september overeenstemming be reikt met de onderhandelaars van de erkende werknemersbonden. Deze overeenstemming hield in, in de eer ste plaats een loonsverhoging van zes procent met terugwerkende kracht tot 1 april over het grondloon, en van 4,5 procent van het grondloon afgeleide premiebedragen. Voorts 'n verkorting van de arbeidstijd per 1 januari 1969 van een uur, en per 1 januari 1970 nog eens een uur. Ten derde dan zal een interne proef met een bemanningsregeling worden ge nomen die er op gericht was met een man minder te varen. De bestuurders van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel zetten toen een nieuw plan op om daarmee ter onderhandeling' te gaan, maar ook dat werd door de leden van de bon den niet aanvaard. Toen hebben de vakbondsbestuurders op eigen gezag een voorstel gedaan om uit de impas- AMSTERDAM (ANP) Het vrouwen actiecomité voor vervroegd AOW-pensioen heeft aan minister Rooi vink (sociale zaken en volks gezondheid) en aan de leden van de tweede kamer een brief gestuurd, waarin het aandacht vraagt voor de kwestie van het toekennen van AOW-pensioen aan ongehuwde en gescheiden vrouwen op 60-jarige leeftijd. In de brief aan de minister haalt het comité citaten aan die minister Roo-lvink, als staatssecretaris en als kamerlid, in de loop der jaren over deze aangelegenheid heeft gedaan. Geconstateerd wordt dat de voor naamste bezigheid van de minister is geweest om deze zaak op de lange baan te schuiven. Wij moeten, aldus het comité, wel tot de slotsom ko men dat hier met de levensbelan gen van een minderheidsgroep op een kwalijke wijze wordt omge sprongen. In de brief aan de kamerleden vraagt het comité of dezen zich er eigenlijk wei van bewust zijn dat hier wordt gespeeld met de levens belangen van een groep vrouwen, die geen enkele bescherming in het leven hebben genoten resp. genie ten. Dat het hier gaat om oudere vrouwen die vaak al meer dan 45 jaar of langer hebben gewerkt en die reeds van 1961 af hebben uitge zien naar de diag, dat haar recht zal worden gedaan. se te geraken. Zij hebben op 5 no vember dat voorstel op tafel gelegd dat nu a.s. donderdag door de werk gevers besproken zal worden. Intus sen stond vast dat de proefneming voor bemanningsvermindering voor lopig uit het c.a.o.-overleg verdwenen zou zijn. Van de staking, die uiterst orde lijk verliep de sleepboten werden afgemeerd en afgesloten, daarna ging ieder zijn weegs was in de haven niet zo bijster veel te merken. Sche pen met een lengte tot 100 meter mochten op eigen kracht afmeren. Schepen die langer waren mochten dit eveneens, zij het na overleg met de havenloodsen. De staking betrof vooral het wat oudere havengebied van Rotterdam en de kleinere sche pen. In Europoort werkten de slepers normaal door. De grote olietankers kwamen dus toch op tijd voor de wal. Toen de staking ongeveer 12 uur had geduurd, waren er niettemin 38 schepen de haven van Rotterdam binnengevaren. Voor Hoek van Hol land lagen op dat moment 5 of 6 schepen te wachten. Later op de dag is dit aantal met enkele schepen ver meerderd. Bij de staking waren bijna zeventig boten en 500 man betrokken. In de vergadering van gisteren werden 466 stemmen uitgebracht over de moties waarvan afschriften aan de minister raad, het Rotterdamse college van b. en w. en naar de werkgevers zijn ge stuurd. Vóór stemden 466 aanwezigen tegen drie, blanco: twee. Van werkgeverszijde verklaarde men gisterenmiddag in zoverre in een moeilijk parket te zitten dat zij wei nig kunnen doen in een strijd die gaat tussen de erkende onderhande laars en de onafhankelijke bedrijfs organisatie verkeer, die, zoals dat heet, ingesprongen is op het moment dat bleek dat de erkende vakbonden niet bereid bleken de eisen van eigen leden naar de onderhandelingen mee te nemen. Het is een nieuw bewijs voor het feit dat de erkende bonden in feite niet representatief zijn. Anderzijds ontlenen de werkgevers aan het in derdaad volledig zijn van de staking niet het bewijs dat de onafhankelijke bedrijfsorganisatie verkeer wél re presentatief is. Intussen zijn de werkgevers van mening dat ze met de tot nu toe be handelde voorstellen meegaan met de landelijke trend. Niettemin zijn zij bereid het oordeel van de Stichting van de Arbeid hierover te vragen. Mocht deze, als niet rechtstreeks be trokken partij, die mening niet delen dan is ook daarover te praten aldus de heer W. de Meester, die bij de on derhandelingen tegenwoordig was als vertegenwoordiger van de werkge vers die zich met hun vijf bedrijven hebben verenigd in de sleepvaartcen- trale.

de Stem | 1968 | | pagina 9