HEKEN BREDA K.V.P.-kamerleden brachten bezoek aan Z.-Vlaanderen Kritische vragen over vergoeding mosselvisserij Modern huishouden ;rote betovering van een klein bijou 104 rauwe eieren in 160 seconden Invasie op kust van kabeljauw van Zeeland gemeentelijke herindeling ven uitblazen mevrouw papier voor uw ^-pen OONHUIS AZIATISCHE GRIEP ig, huisje en horen iet door Valkenswaard nstandswoning |LEN BOSGROND Westwal 25 Goes OORDBEVELAND :e-station >lde kracht dsmonteur RIS(ESSE) ITALIST(E) VIEL bv iten de orde Terneuzen heeft sluitende begroting EERSTE-KAMERLID MR. J. VAN WIJK: Niet alleen geld Ook Vogelwaarde mede-garant voor sporthal te Hulst J Alle vrouwen houden van mooie dingen. En van mannen die zulke dingen weten te kiezen. Een Step parfumverstuiver is een charmant compliment voor de vrouw die hem krijgt. Een kiein juweel van geslepen glas, parelmoer of goudkleurig metaal, 't Is een veilig kluisje voor haar lievelingsparfum. Hermetisch afgesloten en toch zo licht hanteerbaar. Pffft i En de Step omhult haar met een geurig waas zonder dat één druppeltje verloren gaat. Hééft de vrouw van uw hart al een Step? Wat zal ze dèn gelukkig zijn met de nieuwe, platte verstuiver die zelfs in het kleinste avondtasje past I Met Step hebt u zóveel mogelijkheden om haar blij te maken. Studie over eventuele aanpassing Kanaal Goes Goese Sas Opera Geen zondvloed Afscheid directeur van de Unie van W aterschapsbonden VING TE KOOP ïstraat te Ellewoutsdjjk. 'erkrijgen bij het Bestuur, e daar in te leveren de terdag 16 november a.s., alsdan te openen in het ewoutsdijk. estuur sselaar, voorzitter, tosthoek, secretaris, rstraat 17 outsdijk 1140-378. rderij in de Kroonpolder els uit de hand verkocht rantzen te Goes, isterman te Finsterwolde lijenhuis te Winschoten ;an particulier een uitzicht op park. elderkast, toilet met fon- r met parketvloer (8 x keuken, royaal overdekt iden tuin op zuiden, ber- vaarvan 4 met vaste was- douchecel en grote op- il gang, keuken, trappen rzien van prima vloer- 55.000,— k.k. Lng in overleg. :n 04991 - 3061. IARLE-NASSAU bebouwing. Prijs v.a. f 12.50 30186. op aantrekkelijk punt te ng (oliestook) keuken, 4 slaapkamers, vaste trap naar zolder, goed onderhouden, het zuiden. 52.500,— k.k. 164 bureau van dit blad. ilSTIGB VOORWAARDEN LILA AN «9 m 30686 iten aan bovenstaand 01100 - 6210 ekdiploma of candidaat akte M.O.A. tekenen of lere belangstelling voor ia- en discotheek - het erwijs - het aan de stu- en boeken - verzorgen ksregeling (f 525.tot van de academie. n de direkteur van de DE STEM VAN ZATERDAG 9 NOVEMBER 1968 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De gemeente Ter- neuzen heeft voor 1969 een sluiten de begroting. De post onvoorzien van de gewone dienst bedraagt 59.000 j tegen vorig jaar ƒ52.000. Als gevolg van de groei van de gemeente zijn de salariskosten, de kapitaalslasten en de kosten van openbare werken gestegen. Daarte genover staat dat de sociale dienst een voordeel te zien geeft door een sterke verlaging van de uitgaven voor de verzorgingstehuizen en psy chiatrische inrichtingen als gevolg van de inwerkingtreding van de al gemene wet bijzondere ziektekosten. Daar de opvangscholen volledig be- ze_t zijn, is de onderwijsuitkering met 132.600 toegenomen. en w. wijzen er in hun toelich- Itaig op de begroting op, dat de raad leen voorstel om over te gaan tot de ■invoering van de tweede fase van de verhoging der gemeentelijke belas- Ijmgen tegemoet kan zien. Deze be- I 'astmgverhoging houdt verband met I "e bouw van het nieuwe stadhuis. Drs. Lockefecr (vcorgrnd links zonder overjas), schijnt in zijn sas met het bezoek dat KVP-Kamerleden aan Zeeuwsch-Vlaanderen brengen. Hier een opname te Kloosterzande. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. J. van Wijk, 't PSP-Eerste-Kamerlid heeft minis ter Bakker van Verkeer en Water staat enkele kritische vragen gesteld over diens mededeling aan mossel vissers in de Eendracht en de Greve- lingen over voorschotten op de ts gemoetkoming wegens schade, die door de uitvoering van de Deltawer ken geleden wordt. Mr. Van Wijk merkt op dat de me dedeling aan het verkeerde adres is gericht. Ze had volgens hem uitslui tend betrekking op de mosselkwe kers, niet op de mosselvissers. U kent de steelpannen en koeke- pannen met teflon-finish. Niets koekt aan. Je kunt zelfs bakken zonder vet. Maar zulke pannen mogen nu eenmaal geen krasje krijgen. Dezelfde firma brengt thans een roestvrij stalen spatel, die in Zwe den op een speciale manier is gesle pen en daardoor o-nmotgelijk krassen kan. Als die spatel de teflon finish dus ontziet is dit het keukeninstru ment waarop wij wachtten. Niet elke mixer is een kostbaar technisci, wonder met vele mogelijk heden (waarvan men de meeste mo gelijkheden zelden benut). Deze handmixer die op een batterij loopt, ia althans voor de ontechnische huisvrouw óók een technisch won der, maar zeker niet kostbaar want de prijs is f. 5,95. Ze kunnen me nog meer vertellen, maar in mijn keuken echte ouder wetse bussen en geen plastic. Nou ja, ouderwets Er is nu een nieuwe set van 4 bussen, strak van vormgeving, functioneel, gemakke lijk hanteerbaar, uitgevoerd in mo derne kleuren en voorzien van ver chroomd deksel. Maar het zijn bus sen. De middellijn is 90 mm, zodiat ze ook door een kleine vrouwenhand ge makkelijk kunnen worden vastge pakt De set bestaat uit 2 grote bus sen (20 cm hoog) en wordt gepre senteerd in moderne geschenkver pakking. In kanastarood, avocado- groen en luganoblauw; f. 9,90. 'inUr f'eerdett verwachten deze Tier,je een snep-epidemie. Het _ei 10 algemeen verschijn- Itban: pakt. Maar m n,„a- dH vooruitzicht medische kringen veroor- hen than1!6 ™fluonza-epidemie die »nde™ vracht, heeft een bij- n Ajië pjf heerst thans reeds Hat zi, Wo,vhT men ontdekt veroorzaakt door een tot dusver nooit aangetroffen virus. Het is niet de eerste maal dat een nieuwe ziekteverwekker zijn entree maakt op het griepfront. Maar tegen alle vormen van griep heeft men thans voorbehoedsmiddelen in de vorm van vaccinatie. Voor dit nieu we virus is echter nog geen vaccin gekweekt. In tal van laboratoria, spe ciaal in de V.S., werkt men thans koortsachtig aan een vaccin, dat de opmars van deze ziektekiem naar de Westerse wereld kan stuiten. Uit de vragen van het kamerlid kan worden opgemaakt dat hij de mededeling aan de mosselvissers voorbarig vindt. Volgens hem is de staatsrechtelijk enig juiste weg dat eerst een wetsontwerp bij de Staten Generaal wordt ingediend. Mr. Van Wijk dringt er op aan dat het wetsontwerp, dat als ,,Ex ar tikel 8 van de Deltawet" bekend staat, spoedig zal worden ingediend. Het kamerlid vraagt de minister niet alleen regelingen te treffen voor de kwekers van zeeprodukten en hun werknemers, maar ook voor de vis. sers. Hieronder verstaat hij zowel schippers-eigenaren als opvarenden in loondienst. Vervolgens vraagt hij of de minister mogelijkheden ziet ook schade te vergoeden, die welis waar in het Deltagebied wordt opge lopen maar die veroorzaakt wordt door andere waterstaatsactiviteiten dan de eigenlijke Deltawerken. De heer Van Wijk geeft de minister in overweging daarvoor desnoods een apart wetsontwerp in te dienen. Blijkens de vragen Is mr. Van Wijk van mening dat de tegemoetkoming voor geleden schade niet alleen in geld moet worden uitgedrukt. Hij vraagt de minister in dit verband letterlijk: „Past niet veeleer in het stelsel van de Deltawet een regeling waarbij wordt uitgegaan van een te gemoetkoming in de vorm van voor zieningen, met als aanvulling een vergoeding in geld voor de waarde van de in het Deltagebied prijsgege ven percelen met daarnaast een ver goeding voor de door de gedwongen inkrimping van bedrijf en produktie veroorzaakte (relatieve) kostenver hoging Tenslotte wil de heer Van Wijk nog graag weten waarom de mosselkwe kers, die een voorschot op de tege moetkoming willen ontvangen, al hun percelen op Nederlands gebied moe ten inleveren terwijl de te vergoe den schade alleen kan ontstaan in het Deltagebied. In dit verband vraagt mr. Van Wijk wat de bestemming zal zijn van de percelen in het Wadden gebied, die door kwekers, die zich aanmelden voor een voorschot, moe ten worden prijsgegeven. (Van onze correspondent) VOGELWAARDE Tijdens de vrijdag gehouden gemeenteraadsver gadering te Vogelwaarde besloot de raad financiële medewerking te ver lenen aan de totstandkoming van een streeksporthal te Hulst. Op deze ge meenteraadsvergadering komen wij nog nader terug. (Van een onzer verslag" gevers) TERNEUZEN. Een zes isden tellende delegatie van de KVP-fractie in de Tweede Kanier, aangevuld met liet CHU-kamerlid C. F. van der Pijl heeft vrijdag een werk bezoek gebracht aan Z.-Vlaan deren. Voornaamste doel van bezoek was oriëntatie inzake de industrialisatie en de werk gelegenheid- De delegatie maakte een rondrit per auto bus door Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen-Oost, West- Zeeuwscli-Vlaanderen en de Kanaalzone. Daarbij heeft zij zich uitvoerig over de geëigende problematiek van deze gebieden laten voorlichten door de onderscheiden vertegenwoordigers van de gemeenten. Het vraagstuk hetreffende de gemeentelijke herin deling was bewust buiten het kader van het werkbezoek gehouden, zo deelde de leider van de delegatie, mr. R. J. Nelissen, de vice-voorzitter van de kamerfractie van de K.V.P., ons mee. Over deze problematiek wordt binnenkort een apart werkbezoek af gelegd. Namens de delegatie zei mr. Nelis sen Zeeuwsch-Vlaanderen een aan trekkelijk woongebied te vinden. De kanaalzone heeft een aantal pluspun ten voor het aantrekken van hoog waardige industrieën. Er is een aan tal eigenaardigheden op bestuurlijk niveau. De gemeentevertegenwoor digers hebben niet verzuimd ons deze en hun wensen met betrekking tot deze kwestie voor te leggen, aldus mr. Nelissen. Het was de K.V.P.'ers opgevallen dat een aantal zaken, die raakpunten hebben het België, prak tische oplossingen heeft gevonden. Maar er blijven ook nog wel kwes ties op juridisch en staatkundig ter- rei openstaan. De aandacht van de delegatie is verder gevestigd op voor zieningen op algemeen maatschap pelijk gebied en in de recreatieve sector. Drs. Lockefeer, voorzitter van de kring Middelburg van de K.V.P., zei dat het bezoek van de K.V.P.-dele- gatie niet betekent dat het laatste woord over Zeeuwsch-Vlaanderen is gezegd. „Wij zien dit als huiswerk, waarvoor wij een punt moeten ge ven. Hoe dat punt uitvalt, zal de naaste toekomst leren". Drs. Lockefeer merkte op dat en daarbij doelde hij op de aanwe zigheid van het C.H.U.-lid, de heer Van der Pijl Zeeland de primeur heeft wat betreft de samenwerking van de christelijke partijen. De K.V.P.-delegatie heeft in de avonduren in het raadhuis van Ter- neuzen een aparte gedachtenwisse- Iing gepleegd over de specifieke pro blemen van deze gemeente. Ge sprekspartners daarbij waren het ge meentebestuur en de raadsfractie van de K.V.P. (ADVERTENTIE) En het behoeft heus niet vee! te kosten. Er is al een echte Step voor f 7.50, Maar let u wèl op de blauwe verpakking I PARIS Voor Nederland: Industrieweg 11 - Voorschoten - Tel. (01717)-5961 (Van onze hengelsportmedewerker) Op de kust van de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden wordt een invasie van kabeljauw en wijting gemeld. Op alle bekende stekken wordt vis gevangen. De afgelopen dagen wordt de kabeljauw, die later is dan andere jaren, plotseling in groten getale in het Deltagebied ge signaleerd. Vorige week zijn in het Waddengebied en langs de Noord hollandse kust al mooie vangsten ge meld. Favoriete stekken zijn de stranden van Scharrendijke, Renesse en Haamstede en Burgsluis op Schou- wen-Duiveland. Varder de zgn. Val van Zierikzee links en rechts vain de Oosterscheldebrug en de stranden bij Vlissingen en het Sloe-gebied. In de Zeeuwse kustgebieden wordt ook veel wijting gevangen. Wie vanaf de stranden vist maakt beste kans op een mooie vangst, dooi tegen de steile ramden van de die pere stroomgeulen te gooien. Met op' komend wateir is het vaak nodig lies laarzen te gebruiken om een stukje in het water op het strand te kunnen lopen. Dat maakt de afstand die je met lood en aas kunt overbruggen zeker 20 tot 40 meter giroter. Een ideale vistechniek is, een zwaar an- kerlood te nemen van honderd tot tweehonderd gram. Je moet dan ook een aangepaste hengel hebben met eenzelfde werpvarmogen. Als tachtig tot honderdtwintig meter ver kunt gooien ben je zeker vam een paar mooie kabeljaiuwen. Het zware lood met anker voorkomt wegspoe len in de stroom. Lood en aas blij ven dus inderdaad op de afstand lig gen die bij de worp bereikt werd. De hengel moet gebogen staan op de vislijn. Dit heeft het praktische voor deel dat als een grote kabeljauw het aas pakt, de hengelstok met de ge spannen vislijn de happende kabel jauw automatisch vastpikt. Vis ook met een uitstaan d zij lijntje, dat on geveer een halve meter van de grand op de vislijn geknoopt zit. Dit voorkomt dan dait het zijlijntje met het aas vastraakt in de hoofdlijn. Het beste aas is de zeeworm, de zgn. leegloper. Rijg er rustig een stuk of vier op de grote of stalen octopus- haak. In de tweede plaats komt de zager in aanmerking. SEOEL - An Kyung Tae, een 33-jarige Zuidkoreaan, denkt een nieuw we- record te hebben gevestigd door in 2 minuten en 40 seconden 104 rauwe eieren te verzwelgen. In februari 1969 hoopt hij zijn eigen record te ver breken tijdens een televisie-uitzen ding in Tokio. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES B. en w. van Goes zui len de raad in de woensdag 20 no vember te houden vergadering voor stellen een krediet van 27.309,uit te trekken om een studie te bekosti gen inzake de eventuele aanpassing van het kanaal Goes-Goese Sas aan het afsluiten van de Oosterschelde. B. en w. zouden de N.V. „Advies- en Ingenieursbureau Witteveen en Bos c.i." in Deventer, de opdracht willen geven een voorlopig rapport uit te brengen omtrent de vraag of de bouw van een sluis, die is be stemd voor schepen van ten hoogste 950 ton, de uitvoering van „onover komelijke aanpassingswerken" aan het kanaal Goes-Goese Sas zal ver gen. Mocht dit het geval zijn dan zal de N.V. worden verzocht rapport uit te brengen over de vermoedelijke kosten van aanpassingswerken aan het kanaal bij aanleg van een sluis voor schepen van maximaal 650 ton. Uw recensie over de uitvoering van Donizetti's beroemde opera „Lucia di Lammermoor", afgelopen zaterdag voor een opgetogen publiek in de Bredase Stadschouwburg, door 't ge zelschap „Compagnia d'Opera Itali- ana di Milano" heeft mij nogal er- baasd. Het eerste punt waarover ik met uw medewerker van mening verschil is dat, waarin hij uw lezerskring de in druk wil wekken dat de al of niet juist zijnde naam of afkomst van dit „Italiaanse" gezelschap afbreuk doet aan de kwaliteit van het muzikale of zangvermogen der uitvoerenden. Ik vraag mij af wat dat hiermee te maken heeft! De echte operaliefhebber gaat pas dan naar 'n voorstelling indien hij de mening is toegedaan dat hij zal kun nen genieten van 'n boeiend schouw spel, zowel uit muzikaal als uit zang- technisch oogpunt. Dit laatste zal hij ongetwijfeld méér aantreffen bij het bovengenoemde gezelschap dan bij de Ned. Opera en „Forum", m.a.w.: het niveau van dit „Italiaanse" gezelschap kan beslist NIET worden geëvenaard door de Ned. Opera of „Forum". (Let wel ik wil geen afbreuk doen aan de pres taties van beide Ned. gezelschappen). De uitvoering van vorige zaterdag heeft dit verschil nog eens geaccen tueerd. Uw recensent zal moeten toegeven dat de belangstelling voor dit bui tenlandse gezelschap in Breda en om streken tot nu toe buitengewoon is te noemen getuige de praktisch steeds uitverkochte zalen. Tevens zal hij niet kunnen ontkennen dat de be langstelling bij uitvoeringen óf door de Ned. Opera óf „Forum" nogal ma tig te noemen was! De oorzaak daar- is mij wel bekend. Bij uw recensent ook? Het tweede en laatste punt waarte gen ik bezwaar wil maken betreft de recensie over de sopraan Amelia Ben- venutti en de tenor Manlio Rocchi. Uw medewerker durft te beweren dat deze sopraan, met haar fantastische stem, die vooral schitterde in de be roemde en zware waanzin-aria, een zeer zwak begin had! (Het applaus tijdens en na deze uitvoering bewees hoezeer uw recensent ook hier de plank missloeg). Ten aanzien van de tenor Rocchie zegt hij o.a. dat deze weinig geïnspi reerd zou zijn geweest. Ik weet niet op welke rij de recensent heeft plaats genomen; naar mijn mening achter in de zaal op een ongemakkelijke stoel. Laat mij de juiste recensie over beide kunstenaars hier neerschrijven. Zowel Amelia Benvenutti: die dé ster van deze avond was én Manlio Rocchi zongen en acteerden overtui gend en geïnspireerd. Mét de prach tige bariton Piero Francia vormden zij het trio, dat het publiek een echte, onvervalste „Italiaanse" uitvoering schonk, die op een zeer hoog peil stond. Wilt u zo vriendelijk zijn dit schrij ven op te nemen in uw rubriek „Pa pier voor uw pen"? Dank u voor de plaatsing. BREDA, A. PAULISSEN (Naschrift redactie: De eerste con clusie van de briefschrijver, waar hij het heeft over de naam etc. van het uitvoerende gezelschap is on juist. De recensent heeft bedoeld dat hij en ook het publiek met ho ger gespannen verwachtingen naar een uitvoering van een Italiaans beroepsgezelschap gaat, dan bij een gezelschap van eigen en andere bo dem het geval zou zijn. Italië is en blijft namelijk het land der opera bij uitstek. Tegen deze achtergrond is het niet vreemd dat het publiek eerder storm loopt voor een Itali aanse opera-uitvoering, dan voor' bijvoorbeeld een Nederlandse. Dit kan los staan van een prestatie. Om later een volgens briefschrijver schitterende aria te zingen kan een zangeres toch een zwak begin heb ben. Dat er sprake was van een echte „Italiaanse" uitvoering, zo als briefschrijver zegt, is niet in twijfel getrokken. Althans niet waar het om de sfeer ging. Wat de zang prestaties betreft kan men na tuurlijk van mening verschillen. Naar rato van beschikbaar verge lijkingsmateriaal en beoordelings- mogelijkheden zal ieder voor zich een prestatie aanmerken, variërend van zeer hoog peil, via niet geheel bevredigend peil tot laag niveau.) Bij deze spreek ik ten zeerste mijn misnoegen en verontwaardiging uit over het voorpaginanieuws in De Stem van 4 november j.L onder de kop: „Zondvloed vaagt Italiaanse dorpen weg". AJ is een slagregen nog zo groot en vreselijk, dan hebt u niet te spre ken over „Zondvloed". De zondvloed is eenmaal geweest, leest u maar in het eerste bijbelboek, Genius, en zal nooit weer terugkomen. Dit is door God beloofd en ten teken daarvan heeft hij de regenboog gegeven. Of bent u soms niet met de bijbel op de hoogte? TERHEIJDEN, L. W. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tijdens de jaar vergadering van de Zeeuwse polder en waterschapsband, op 16 novem ber a.s. te Axel, zal deze Zeeuwse organisatie afscheid nemen van mr. dr. Th. F. J. A. Dolk, directeur van de Unie van Waterschapsbonden, die met het oog op zijn gevorderde leeftijd zjjn functie neerlegt.

de Stem | 1968 | | pagina 5