BRABANT EN ZEELAND RESP. 4001 EN 692 Wees voorzichtig met kopen msm Voorlopige toewijsing w.w.-woningen 69 Zegam-aandeelhouders besluiten tot fusie met N.V. PZEM VbeS, W ereldstedebouwdag op drieërlei wijze Goes gevierd in GOEDE RAAD VAN MINISTER OVER P. Meliefste v garagebedrijf ;rneuzen MAANDAG Meer invloed gemeenten (Ooatique ipinne „Kanaalvissers" wonnen wedstrijd Verdeling Kernen Opening brug over kanaal bij Zelzate St. Giles' System vanavond in het „Kotje" Eind'69 in gebruik Plaatselijk regen Tarieven Onplezierige zekerheid Invloeden Politie zocht tevergeefs naar derde sportvisser Motorcross in Baarle-Nassau DE STEM VAN ZATERDAG 9 NOVEMBER 1968 EUZEN Aan de Alvaret. cnovcr het in aanbouw zijn. ilcentrum in Terneuzen-Zuid aannemingsbedrijf D. vas ven en Zoon uit Klooster- egonnen met de bouw van agebedrijf in opdracht van f. jitde van het werk door weersomstandigheden voor- n zal het complex omstreeks 'end jaar worden opgeleverd, odtaint van het garagebedrijf liet bekend. e Alvarezlaan komt een ben ion met vier pompen. In w zijn verder ontworpen een m, 'n portiersloge, een kan een wasplaats voor auto's, et benzinestation zal het g». rijf worden gerealiseerd. ai »v n.K l miM i'ibl) rentetarieven 11140 3456 'el. 01150 - S55S en 14.30 en 20 uur boevechters van Birma 14 Jaar PT 109 op nachtpatrouille 14 j kg 5 en 20 uur slacht Björndal 14 jaar 15 uur Tarzians verbanning !1 uur De laatste trein uit Ka- 18 jaar itzler 19 uur mp op topbiljart raert 15 uur Binnenschieting ipgebouw 14.30 uur tong 18 jaar n 20 uur Mijn prinses 18 jaar :raert>N|js 19 urn: Prijskaarting mmaert 15 uur ■binnenschiet ing rpe Vntraal 19.30 uur Bal CHT Vliegher 10 uur Seriekaartiaj js 15 uur Schieting Coninek 15 uur Schiettog .e De Vijlder 19 uur Prijskaarthis JEBRUG Kind: Schieting aarde jens 15 uur Openingsschiettag enhoek oeve 20 uur Carnavalsbal met ing Prins Carnaval ipen jen: Als onder Vandaag. 4.30 uur De barbier van Sevilla lm Weissen Rössl 5 en 20 uur ce in Leningrad (Arboezov) LAAS len: Als onder Vandaag. pen: Als onder Vandaag. 5 en 20 uur jze kater (Heyermans) htt pen: Als onder Vandaag. .bt'rg —rchlef 9.30-12.30 en 13.30-17.30 instelling „Vliedbergen in Zee- - uur bare Angélique 18 Jaar steen jens 9-13 uur itentoonstelling jzen 20 uur op nachtpatrouille 14 jaar URG 20 uur eslacht Björndal 14 jaar opgebouw 20 uur prinses 18 jaar Weeshuis 10-12, 14-17 en 19-2' Vereldstedebouwtentoonstelltng 20 uur atste trein uit Katanga 18 Jsli! nde entehuls 20 uur vergadering 7gen nbra 20 uur ar o de man zonder genade 18 J Edlsonweg: 19-22 uur ïtiging school door ouders LCHT Bonne 14.30 uur Schieting rpen ipen: Als onder Vandaag, 'ce in Leningrad (Arboezov tüLAAS ipen: Als onder Vandaag. ipen: Als onder Vandaag. OUT open: Als onder Vandaag. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De aandeel houders van de n.v. Zeeuwse Gasmij Zegam hebben in een lange vergadering besloten een fusie aan te gaan met de n.v. Pro vinciale Zeeuwse Elektriciteits maatschappij PZEM. Na dit be langrijke principebesluit, dat is voorbereid door een rapport van een door de raad van bestuur van de Zegam benoemde commissie, zullen de aandeelhouders van de PZEM zich voor fusie moeten uit spreken. Verwacht wordt dat zij, evenals de provinciale staten van Zeeland, met de fusieplannen ak koord gaan. Uiterlijk 1 januari 1970 zal de fusie dan een feit zijn. Beide maatschappijen gaan optre den onder de naam PZEM. waarbij de E in plaats van elektriciteit, het begrip energie zal gaan dekken. De directeur van de n.v. PZEM, ir. T. Bogerd, zal de samengevoegde n.v.'s leiden. Zeeland is de eerste provin cie in ons land waar de provinciale gas- en elektriciteitsbedrijven tot één grnte onderneming, en in dit geval van circa 900 werknemers, worden samengesmolten. Een vermoeide, maar verheugde gedeputeerde A. Kaland, die de stu wende kracht achter de schermen is geweest, deed mededeling van het bereikte resuitaat. Er is onvervaard (ADVERTENTIE) voor eksklusieve DAMESMODES Japonnen van SORRA CHRISTIAN DORNEL RHONA ROY y PATOU Aagje Dekenstr. 7 Vlissingen aan de fusie gewerkt. Het rapport van de studiecommissie, die door de Zegam was ingesteld, is nog geen half jaar oud. Het bood naast fusie het al ternatief van een optimale samen werking. Met overgrote meerderheid besloten de Zegam-aandeelhouders tot fusie. De voorwaarden waaronder de fusie verwerkt wordt, behelzen o.m. een vergroting van het aandelenkapitaal van de n.v. PZEM, in die zin, dat de provincie tweederde deel in handen krijgt en de gemeenten eenderde deel. Thans bezit de provincie prak tisch 100 procent van de PZEM-aan- deien en 65 procent van de aandelen Zegam. De gemeenten krijgen grote re invloed in het energiebedrijf. Ook in dit opzicht is Zeeland een unieke Nederlandse provincie. Het personeel van beide maat schappijen zal van de fusie geen na delige gevolgen ondervinden, zo is met nadruk verzekerd. Zou het per soneelsbestand toch verminderen, dan gebeurt dit niet door ontslag, maar door het natuurlijk verloop. Er is de laatste jaren al op ver schillende gebieden tussen beide n.v.'s samengewerkt. Deze samen werking krijgt nog dit jaar volledig haar beslag, waar het betreft de ver werking van de verbruikersgegevens van heel Zeeland, zowel voor gas als voor elektriciteit, door de computer van de PZEM. De fusie zal de Zeeuwse gemeen schap ten goede komen, doordat er een meer rationeel beleid mogelijk wordt. Het is niet de bedoeling, zo zei gedeputeerde Kaland, om b.v. ook een provinciaal waterleidingsbedrijf, zo dit door fusies tot stand mocht komen, aan de energièmoloch toe ie voegén. (Van onze hengelsportmedewerker) GOES De hengelsportvereniging De Kanaalvissers uit Kapelle en de Eerste Goese Hengelsportvereniging hielden hun jaarlijkse wedstrijd. Begunstigd door ideaal najaars weer werden door 129 leden 114 vis sen met een totaalgewicht van 8295 gram gevangen, terwijl 455 onder maatse vissen moesten worden te ruggezet. De beker werd door de Kapelle- naars gewonnen met 1660 pnt. De EGHV behaalde 1055 pnt. De beste prestatie werd geleverd door de heer D. Slabbekoorn van EGHV met 655 pnt. De verdere uitslag luidt als volgt: 2. A. Eversdijk, HVKK, 545 p.; 3. C. Wisse, HVKK, 410 p.; 4. G. Ver sluis, HVKK, 380 p.; 5. K. de Vries, EGHV, 370 p 6. D. van Hese, EGHV, 350 p.; 7. ex aequo H. van de Velde, EGHV, 330 p. en C. Burger sr. 330 p.; 9 ex aequo J Verschuure, J. van de Velde, L. Oele, en J. Korstanje, allen I HVVK, 325 p. DEN HAAG Van de 45.000 woningwetwoningen met rjjksle- ningen die in 1969 gebouwd zul len worden, zijn er voorlopig 692 aan Zeeland en 4001 aan Noord- Brabant toegewezen. Dat blijkt uit een mededeling van het mi nisterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Het woningbouwprogramma voor 1969 omvat in totaal 125.000 woningen: 45.000 woningwetwo ningen, 45.000 premie-woningen, 10.000 woningen die door corpo raties en in de particuliere sector gebouwd zullen worden en 25.000 woningen in de vrije sector. Van de 45.000 woningwetwoningen heeft de minister er thans 29500 aan de provincies toegewezen. 15.500 wo ningwetwoningen werden voor spe ciale doeleinden centraal in reserve gehouden. Van de 10.000 door corpo raties te bouwen particuliere wonin gen werden er 8000 verdeeld en 2000 centraal in reserve gehouden. Bij deze verdeling is het aantal woningen, dat in het recente verle den aan de voorraad is onttrokken door opruiming of door ontruiming, een factor van betekenis geweest. Het ügt in het voornemen van de regering om, bijzondere omstandig heden voorbehouden, het aantal van 45000 woningwetwoningen met rijks- lening ook in 1970 en 1971 te hand haven. Ter waarborging van een zekere continuïteit in de woningbouw kun nen de provinciale besturen er op rekenen, dat zij voor 1970 en 1971 tenminste 90, resp. 80 pet toegewe zen zullen krijgen van de hun voor 1969 initieel toegekende aantallen woningwetwoningen met rijkslenin gen en corporatiewoningen met ge meentelijke garantie. De minister overweegt in de toe komst bij de woningverdeling ook rekening te houden met de resulta ten die de gemeenten hebben bereikt met maatregelen om de doorstro ming te bevorderen. Zowel voor de bouw van bejaar- denwondngen als -tehuizen zal het volgende jaar een bed voor een halve contingentseenheid tellen. De centraal in reserve gehouden 15500 woningwetwoningen met rijks- leningen is de volgende bestemming toegedacht: contingentstoeslag voor z.g. keuze-woningen 750, grote-ele- mentenbouw 7254, efficiënte bouw 5500, Ambonezen 350, woonwegenbe- woners 25, leerlingebouwplaatsen 250 en diverse doeleinden 1371. De bouw van z.g. keuzewonin gen, waarvan de huren laag zijn, acht de minister een zaak van. zeer groot belang, in het bijzonder nu in de naaste toekomst door krotoprui- ADVERTENTIE) h««frfstra*t.1S St.Jansteen tel. ÖIWO-2491 s'nsm in» HI-FI STEREO OFF. DEALER ming en sanering grote aantallen woningen met lage huren zullen ver dwijnen. Er zullen het volgende jaar tenminste 5000 woningen als keuize- woning moeten worden gebouwd voor verreweg het grootste deel in de woningsector, maar bij wijze van uitzondering ook door corporaties in de gesubsidieerde particuliere sector. Van het in uitvoering te nemen aan tal komt, evenals in het lopende jaar, 90 pet. ten laste van de gemeente lijke contingenten en 10 pet ten laste van de centrale reserve. (Van onze correspondent) ZELZATE Vanmiddag om half twee zal te Zelzate (B) de grote ver- keersbrug over het nieuwe kanaal Gent - Terneuzen voor het verkeer worden geopend. Dit zal een grote verbetering betekenen voor het weg verkeer. Tot morgenmiddag moet n. 1. dit verkeer een omleiding volgen via enkele straten te Zelzate, die niet berekend zijn op een massaal verkeersaanbod. Ook zal het met verkeerslichten beveiligde kruispunt in de grote weg naar Gent verdwijnen. De aan- en afvoerwegen van de grote brug zijn reeds ruim een jaar geleden klaar ge komen; door een vertraging als ge volg van het faillissement van het bedrijf, dat de brug zou bouwen, kwam de brug maanden te Iaat in Zelzate aan. Als de brug in gebruik genomen is, zullen twee enorme zandzuigers de landengte tussen de inmiddels gereedgekomen kanaalge deelten doorgraven. Men kon dit laat ste stukje niet weggraven, omdat de nu overbodig geworden omleidings weg er over Sep. Men zal dag en nacht doorwerken om dit kanaalge deelte op donderdag 19 december ge reed te hebben als koningin Juliana en koning Boudewijn de sluizen in Terneuzen in gebruik zulle stellen. De drumband Irene uit Terneuzen zal bij gelegenheid van de opening van de brug morgen een show ver zorgen op de Grote Markt te Zelza te. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Vanavond zal in het „Kotje" in Terneuzen de Vlis- singse popgroep St. Giles' System optreden. Deze groep geniet een groeiende populariteit. Deze maand komt van hen een plaat op de markt. Ze nemen hun bekende light-show naar Terneuzen mee. Zondag leidt Rie van Driel een z.g. clay-in, eveneens in het „Kotje". Ie dereen kan hier op zijn (haar) wijze de kleinkunst beoefeiwaffisdagavond is er weer Studio-Hoogsteeg. Ruim baan dus voor vrije expressionisten met verf, papier, klei e.d. De bege leiding berust bij de heer De Groot van de huishoudschool. Binnenkort zullen in het Kotje acte de présence geven. The Green Light Pop Expedi tion. Twee Engelse discjockey's lei den dan een drie uur durende disco show waarbij de allernieuwste pla ten op de draaitafel komen. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De wereldstedebouw dag, die gisteren is gevierd, is in Goes allesbehalve onopge merkt voorbijgegaan. De wereld stedebouwdag heeft daar zelfs nog een staart gekregen in de vorm van een wereldstedebouw- tentoonstelling. In het kader van de wereldstede bouwdag vonden gisteren in Goes drie plezierige gebeurtenissen plaats. In zuid werd de eerste paal ge slagen voor het winkelcentrum tussen de Beuken- en Frambozen- straat. Op het droge industrieterrein, eveneens in zuid, vond de opening van een bedrijf plaats. In het voormalig weeshuis aan de Singelstraat tenslotte is de wereld- stedebouwtentoonstelling ge opend. De eerste paal voor het winkel centrum werd 's morgens de grond ingedreven door burgemeester mr. F. Huber van Goes. Het winkelcen trum komt er dank zij vruchtbaar overleg tussen de gemeente Goes en de directie van de n.v. Bouw- en Exploitatiemaatschappij „De Haven- zathe" uit Amsterdam. - - s. ->,s. V - Waarschijnlijk zal het winkelcen trum eind 1969 in gebruik genomen kunnen worden. In totaal komen er 15 winkels in het centrum; voor 12 ervan zijn er gegadigden. Verder komt er boven de supermarkt een recreatiezaal. Hier zullen wijkactivi- teiten kunnen plaatsvinden, terwijl vermoedelijk ook de Zeeuwse Mu ziekschool in Goes er gebruik van gaat maken. Bij het centrum, dat tevens bedoeld is als ontmoetingsplaats, komen een parkeerplaats en een kleuterschool. De totale bouwsom van het winkel centrum wordt geraamd op 1.9 mil joen gulden. Een en ander werd meegedeeld tij dens een bijeenkomst in hotel „De Korenbeurs", waar het gezelschap genodigden na het slaan van de eer ste paal heenging. Toespraken wer den gehouden door burgemeester Huber en de heer H. Blankenstijn, directeur van „De Havenzathe". 's Middags opende wethouder dr. E. J. Prins van Openbare Werken in Goes op het droge industrieterrein in Zuid het nieuwe bedrijf van de fir ma J. Knieriem en Zonen, waarin kleine ijzerwaren worden vervaar- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nadat lange tijd onzekerheid heeft bestaan over de prijsveranderingen, die zullen optreden na 1 januari, wanneer de nieuwe omzetbelasting, de Be lasting Toegevoegde Waarde, van ™D,eJ°°rnit™llten voor unites en nn ,"l?' °PSes'e'd door het K.N.M.I. °P vr.jdag om 18.00 uur luiden: regen of motregen en geleidelijk zachter. gem!HSrSV00rïjtzichten in ciJfers gemiddeld over Nederland zijn: m-ni-DMt zon. g' zon: minder dan 30 onder 1' min'-,temP-: 0 tot 4 graden Sen r?aal; max-temP-: 1 tot 5 geheri d normaal; kans op een on een T°8 aal: 50 Procent; kans 12 m r 700ge Penode van minstens n Procent. dag luiden;VOUrU'tZ'Cht0n V00r maan" temon: ^!3d.er ^an 40 Procent; min- temn °m reeks normaal; max, graden nn"a onSeveer normaal tot 3 geheel a normaal: kans op een opeen dmf etmaaJ: 4n P'neent; kans «ar; 60 procent" VM mi"St8nS 12 kracht wordt, is thans van een aantal goederen en diensten be kend in welke omvang de prijzen daarvan zullen veranderen. Op de voorpagina worden ze met na me genoemd. Hieruit blijkt, dat de invloed van de B.T.W. van artikel tot artikel ver schilt. Dat is er in de eerste plaats een gevolg van, dat er voortaan twee tarieven, vier en twaalf procent, zul len gelden. Maar het komt ook voort uit het oude stelsel. Dat maakte het in vele gevallen onmogelijk na te gaan hoeveel omzetbelasting op een artikel drukte op het ogenblik, dat het bij de consument kwam. Artike len, die van grondstof tot eindpro- dukt een lange weg moesten afleg gen, werden vaker met omzetbelas ting verhoogd dan goederen, waarbij maar een of twee schakels lagen tus sen begin en einde. Dat betekent dus, lat straks, zelfs met een heffing van twaalf procent, enkele artikelen goedkoper zullen worden. Maar groot in aantal zullen ze niet zijn. De minister heeft destijds verklaard de prijsverhogende werking van de B.T.W. te schatten op circa ander half procent. In de zakenwereld neem* men evenwel aan, dat dit per centage hoger zal liggen: daar re kent men op drie vier procent. Ze ker is, dat, doordat de „oude" belas ting eerst in mindering moet worden gebracht om te kunnen bepalen wel ke invloed uitgaat van de nieuwe ta rieven van vier en twaalf procent, prijsstijgingen van afzonderlijke ar tikelen met twaalf procent dus niet mogelijk kunnen zijn. Daarom zijn aankondigingen in etalages en advertenties, die te ver wachten prijsstijgingen van die om vang suggereren, ronduit misleidend. Intussen is van een aantal zaken nog niet bekend hoe de prijzen en tarieven na 1 januari zullen zijn. In formaties bij een gemeentebestuur naar de invloed van de tarieven op de prijzen van gas, elektriciteit en water leidde tot het antwoord: „We kunnen nog geen exacte cijfers noe men. Een team van deskundigen is de nieuwe wet en haar gevolgen op de tarieven aan het bestuderen". Een soorgelijk antwoord kregen we bij de Ned. Spoorwegen. In de horecasector is wel ongeveer bekend hoe de nieuwe prijzen zullen liggen, maar daar leiden de nieuwe voorschriften tot een zo ingewikkelde administratie, dat men aan de minis ter heeft verzocht voor deze groep een all in-heffing in te voeren, zoals die'tot dusver ook enigermate heeft gegolden. We vernamen, dat de mi nister wei begrip heeft voor de ko mende administratieve kasteleins problemen, maar huiverig is voor de consequenties van een uitzondering. Begin december wordt nader over leg gepleegd. Tegenover de onzekerheden over de financiële gevolgen van de B.T.W. staat één een onplezierige ze kerheid. De belasting op diensten wordt een aantal uitzonderingen daargelaten op twaalf procent ge bracht. Nu zult u het wel niet hebben geweten, maar als u de glazenwasser betaalde, dan voldeed u 4.8 procent omzetbelasting. Kreeg u de rekening van de loodgieter of van de stoffeer der, dan zag u daar geen o.b. op ver meld en toch zat die er in, zowel in de prijs van de gebruikte materialen als in het arbeidsloon. Want ook van dat arbeidsloon moest de ondernemer 4.8 procent aan de belastingontvan ger afdragen. In de toekomst wordt het zo, dat als de loodgieter alle meters pijp, al le moertjes, kranen en arbeidsloon (waar dan geen o.b. meer in zit) heeft vermeld en opgeteld, hij aan het totaal twaalf procent B.T.W. toe voegt. En dat doen uiteraard allerlei andere ambachtslieden, die iets voor u herstellen of opknappen, eveneens. U ziet dan duidelijk en misschien zal u dat wat kriegelig maken wat u aan omzetbelasting betaalt. Het zal er wel toe leiden dat het „zelf doen" nog aantrekkelijker wordt. En ook, dat de beunhazerij er door wordt be vorderd. Bij dit alles moet er rekening mee worden gehouden, dat in de op de voorpagina genoemde prijswijzigin gen, alleen rekening is gehouden met de invloed van dp B.T.W. Er is ech ter een aantal andere prijsbepalende omstandigheden, die in het geding kunnen komen. Het is denkbaar, dat sommige ondernemers uit concurren- tie-overwegingen de B.T.W. niet ten volle aan de consument doorbereke nen. Andere invloeden kunnen zjjn de voorgestelde huurverhoging en stijging van grondstoffenprijzen on der meer als gevolg van E.E.G.-aan- passingsmaatregelen en van nieuwe c.a.o.'s. De consument doet er verstandig aan, aldus een advies van het minis terie van Economische Zaken, vooral in de eerste tijd na de invoering van de B.T.W. zijn aankopen zorgvuldiger te overwegen, dan tot nu toe en de prijzen van dezelfde soort artikelen in verschillende winkels met elkaar te vergelijken. Het verdient met na me aanbeveling kritisch te staan te genover prijsstijgingen, die de ge noemde percentage» te boven gaan. digd. De firma had een bedrijf op het industrieterrein, dat echter te klein werd. Op een ander stuk terrein is nu een heel nieuw en uiteraard heel wat ruimer gebouw neergezet. Later op de middag kwam burge meester Huber weer aan de beurt. Hij opende in het voormalig weeshuis aan de Singelstraat de Wereldstede- bouwtentoonstelling. Hij sprak de hoop uit, dat vele Goesenaren de moeite zullen nemen naar de expo sitie te komen. Er is o.a. een enquêtehoek over net bestemmingsplan „Goese Polder" ingericht. Er zijn zelfs plannen te zien, die de raadsleden nog niet eens kennen, zo vertelde de burgemeester zoals b.v. de ideeënschets voor een recreatieterrein. De bedoeling van het gemeentebe stuur is, zo bleek verder uit zijn toe spraak, meer activiteiten te ontplooi en op het gebied van de voorlichting, teneinde een nauwer contact te krij gen tussen gemeentebestuur en de inwoners. De tentoonstelling is tot en met 16 november geopend, dagelijks van 10 tot 12, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Op zaterdagavond en zondag is de tentoonstelling geopend. Burgemeester mr. F. Huber (met witte jas en helm) bezig met het heien van de eerste paal voor het winkelcentrum Goes-Zuid. (Van een onzer verslaggeefsters) RILLAND-BATH De waterpoli- tie te Wemeldinge heeft vrijdag de gehele dag tevergeefs gezocht naar de 60-jarige Belgische sportvisser F. Verscharen, de enige van de drie Belgische sportvissers die maandag zoek raakten en nu nog wordt ver mist. Zoals gemeld werden donder dag de stoffelijke overschotten van de beide andere Belgen gevonden. (Van onze sportredactie) BAARLE-NASSAU Onder auspi ciën van de KNMV wordt morgen, zondag, in Baarle-Nassau een grote motorcross gehouden. Op het par cours aan de Bredaseweg beginnen rond een uur tientallen crossers aan het uitgebreide programma, dat wed strijden in de 50 cc, 500 cc en zijspan- klasse vermeldt. Onder de deelne mers bevinden zich bekenden als de gebroeders Van Heugten en Jo Lam- mers. Bij de zijspannen starten o.a. Ben Snijder en Ben van de Goor- bergh. DE heer P. Meliefste te Middelburg, secretaris van de woningstichting Volksbelangopgericht 26 novem ber 1918, zal op 23 november de dag waarop het 50-jarig bestaan van de stichting wordt gevierd afscheid nemen als secretaris. De heer Melief ste, die daarna nog in functie blijft als gewoon bestuurslid, kan heel wat vertellen over de 37 jaar waarin hij voor „Volksbelang" werkte. „IN 1931 kwam ik bij het bestuur. In de tijd, dat ik in het bestuur van de metaalbewerkersbond zat, 1920-21, hoorden we steeds praten over Volks belang. Ik raakte er zo mee vertrouwd en wist toen ongeveer al hoe liet marcheerde. Het kicam zover, dat ik in 1931 bestuurslid werd, wat ik tot 1953 ben gebleven. Daarna kreeg ik de functie van secretaris. Tijdens de jubileumviering zal ik als secre taris afscheid nemen van het bestuur, waarna het secretariaat zal worden overgenomen door de heer L. J. van der Panne". „JA in 1931 toen ik er bij kwam, was alles nog maar erg bescheiden. We hadden een complex van 115 wonin gen i- Nieuw Middelburg. De secre taris-penningmeester beheerde alles en af en toe hadden we eens een vergadering waar werd gesproken over het onderhoud, dat toen nog erg primitief was. Een nieuw slot op een deur of het vervangen van een schar nier, waren toen nog van die zaken die op de bestuurstafel kwamen. Om dat het woningaantal nog te klein was, hadden we geen vaste mensen voor het onderhoud en alle karwei tjes werden door een aannemer ge daan". „OOK waren er nogal eens financiële moeilijkheden in verband met de loonsverlagingen. Ja, op de geldmarkt gebeurden toen hele gekke dingen. Nu zijn de verhoudingen totaal an ders en er is nog voldoende woning nood, waardoor we nooit met lege woningen zitten. In die tijd konden de huizen vele weken leegstaan. Mijn indruk is in het algemeen, dat nu de beuioners iets makkelijker zijn ge- morden, maar dan in de verkeerde zin. Men heeft niet altijd begrip voor de onderhoudsservice en als het eens drie of vier dagen duurt, krijg je heel wat te horen". .IN augustus 1969 zal Volksbelang over zo'n dikke duizend woningen beschikken. De meeste zijn eengezins woningen, terwijl er aan de Bree- weg en in Dauwendaele ook flats zijn. Het aantrekkelijke is, dat we verschillende woningtypen hebben, die variëren van 60 tot 180 gulden per maand. We zijn gestart met een kapitaal van rond de 840.000 gulden. Nu bedraagt de boekwaarde van het huidige woningbezit plus de nog in aanbouw zijnde woningen 15 miljoen Begrijpelijk een enorme verantwoor ding voor het bestuur". WE hebben nu in een sectie van het bestuur bouwkundigen en in een an dere sectie administratief gevormden. Een vereiste voor deze tijd wat taak verdeling betreft. Ach ja door lange ervaring leer je omgaan met instan ties en overheidspersonen. Het is me steeds goed gelukt en ik heb zo'n 20 jaar in de politiek gezeten, wat ook een grote rol speelt. Van '46 tot '58 zat ik in de gemeenteraad en in '45 had ik ook nog in de noodgemeente- raad zitting. Een interessante tijd, maar toch: de Staten vond ik het mooiste". ,IN die periode van 1946 tot 1966 heb ik grote ontwikkelingen meegemaakt. Overstromingen, rampen, ontwikke ling van de P.Z.E.M., concentraties van polders en waterschappen, uit breiding provinciale vloot, Oosier- scheldebrug. Ik heb nog de plannen helpen maken voor de dubbeldekker, hoewel ik er nog geen voet heb op gezet. Ja, die tijd bij de Staten was er- fijn, je leert alles meer in grote lijnen zien. Tijdens de ontbinding van de vakverenigingen in de oorlog was ik zes jaar lang ouderling van de gereformeerde kerk. Dertig jaar mocht ik vooraan lopen in de chris telijke vakbeweging". ,DAN zit ik nog in de raad van be roep voor sociale verzekeringen en heb ook zitting in het bestuur van de christelijke lagere school. De 44 jaren die ik op de Vitrite werkte, stond ik steeds in de voorhoede wat betreft het overleg personeel-direc- tie. Tenslotte ben ik ook secretaris van de stichting samenwerkende wo- ningbouwcorpoi aties sinds maart '67. Het organiseren zit me in het bloed en ik doe het reusachtig graag. Maar toch, als ik verschillende taken heb afgewerkt, ga ik het wat rustig aan doen want, mijn 67 jaren beginnen ook mee te tellen".

de Stem | 1968 | | pagina 3