iar Franse gaullisten verhinderen de eenheid van Europa Bontmantels Nieuwe betoging aangekondigd Kort geding in loodsen- af faire zeer belangrijk GASTON DEFFERRE IN DEN HAAGBEELDEN UIT WOEDEND PRAAG Gesprek Nixon- Johnson op til President van Ivoorkust prijst Nederland [ORTING Gewapende mannen dwingen Grieks passagiersvliegtuig terug te keren rUE te CHAAM ijsbarrière1 BELASTING PROJECTEN monteurs ir en Zoon N.V. fERS „ïbePeit ene Bundesbank herhaalt: Geen revaluatie van Duitse Mark Gemeente Heerlen doet bod op Vasco-huizen Somber Woorden Uur geslagen Prof. W. Duynstee overleden Resolutie Boos Collaboratie CIaUS N.V. failliet Moeilijkheden rond Tros- programma BLIJ MET WAPENSTOP NIGERIA- 10 stuks 11 DE STEM VAN ZATERDAG 9 NOVEMBER 1968 11 eige - grijs enz. enz uurversnelling met (ste modellen, alle n, 1000,- korting 3RD COUPé 1965 ijs, nieuwste model laadbak en dubbel 34859 - 33894. N 9 uur tof 4 uur :e produktie-afdelingen: II ilen en voor haar sup ei" ïatsingsmogelijkheid voor lij meisjes vanaf 16 jaar, Igervlug de kassa kunnen [krijgen de huisvrouw b,j «viseren. lode en bij gebleken ge lpromotie mogelijk. pndaire arbeidsvoorwaar- I nadere inlichtingen kunt f) tot 17.30 uur terecht op pat te Breda en kunt u Idrijfsleider. (Van een onzer verslaggevers) WASHINGTON Men verwacht dat president Johnson en de toekom stige president Nixon binnenkort bij elkaar zullen komen om de kwestie van de machtsoverdracht te bespre ken. Ook denkt men aan een samen komst tussen Humphrey en Nixon, dit als gebaar van vriendschap en jnisschien een middel om de grote kloof binnen het electoraat te over bruggen. De veronderstelling is reeds geuit, dat de verslagen kandidaat wellicnt een belangrijke post in de republi keinse regering zal worden aangebo den, maar zegslieden uit Nixons kamp achten de kans hierop zeer klein. President Thiéu van Zuid-Vietnam heeft Nixon uitgenodigd naar Viet nam te komen, maar de nieuw geko zen president heeft verklaard dat hij dit alleen zal doen als president Johnson dit nodig acht in het be lang van de vrede in Vietnam. Nixon zal pas op 5 december be kendmaken wie hij zal benoemen op de hoge federale posten en in het kabinet. Het congres heeft reeds een bedrag van 900.000 dollar beschikbaar gesteld om de lasten van de over dracht op 20 januari te verlichten. Gisteren heeft president Podgorny van de Sovjet-Unie Richard Nixon telegrafisch gelukgewenst met zijn verkiezing en daarbij de hoop uitge sproken dat de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie onder Nixons regering zullen verbeteren. „Wij wensen u een vruchtbare arbeid in uw hoge posi tie", aldus het telegram. (ADVERTENTIE) Een klasse apart omdat we ze zelf maken Dus ook meer service en voordeliger BREDA: Ginnekenweg 35, tel. 36834. ROOSENDAAL: Hoogstraat 32, tel. 37503. (Van een onzer verslaggevers) FRANKFORT De president van oe Bundesbank, dr. Karl Blessing ken geruchten, dat de mark dit week- heeft gisteren de opnieuw opgesto einde zou worden gerevalueerd „to- taal onzinnig" genoemd. Hij bestempelde ze als „volkomen uit de lucht gegrepen" en „van iedere grond ontbloot". Hij ontkende ook, dat hij met de ministers StrSuss en schiller van financiën en economie over een revaluatie had gesproken. Niettemin verhoogden de Neder landse banken gisteren de koers van ae mark met twintig cent per hon dera mark, uit vrees voor grote aan kopen. Desondanks werd bij verschil lende banken op grote schaal gekocht reverse mensen probeerden voor be- ~r,j®en vah tien- tot honderdduizend gulden aan kontante marken te ko pen. Heer hui- de ge is, hpvd.^5 01>ïct verslaggevers) i«„ u De gemeente i' een h,M' gedaan op het ruimei'lnnan d.e Vascomii' Voor ruim 1300 woningen, waarvan de „Jï "'.6 eerste hypotheekhoudster zo dertig miljoen gulden betalen Bewindvoerders en directie my hebben het bod in ?ro-?men' A!s 2'j niet op 1 onenK1' Za? de gemeente de penbaar laten verkopen. «•tie wordt al voorbereid. nothf P®me?nte Heerlen is sinds e^°aI ^ter van het huizenbezit, bahkon de van een van 3? a?r de Vasc°-™j ter nomen "S '10€n gulden heeH 'zihdt a u Tentp en af'°ssing een mn!„aU^nPbrengs,en' wa- - 10.000 gulden t6k°rt oplevert van de studie bod huizen exe het Deze s eerste hy- nbezit, aantal waarde overge- betaalt wat echter van Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Franse socialist Gaston Defferre heeft gisteren op het tweedaagse Europees Congres in Den Haag felle kritiek geleverd op de Franse regering en de gaullisti sche partij, omdat deze dit politiek Europees Congres volledig negeren. Noch de Franse regering, noch de gaullistische partij hehben de moeite genomen vertegenwoordigers naar Den Haag te sturen, aldus de Franse socialist. Gaston Defferre, gro te tegenspeler van president De Gaulle verweet hem en diens partij dat zij de eenheid van Europa stelselmatig tegenhou den. „Desondanks moeten wij hlijven doorgaan ook met pogingen om Engeland in de E.E.G. te krijgen. onze Voor deze woorden kreeg h(j grote bijval van de honderden Europese politici, waarbij zich onder meer de bejaarde Engelse oud-minister-presi- dent MacMillan, ere-lid van de Euro pese beweging, bevond en ook Willy Brandt van West-Duitsland, diens Engelse collega Michael Stewart, mi nister-president De Jong en minister Harmei van België. Voordat Gaston Defferre aan het woord kwam had koningin Juliana het congres etr tijdens de openings- zitting op gewezen, dait een staatkun dig en economisch verenigd Europa levensvoorwaarde is voor de toe komst van alle Europeanen. „Wij moeten ons hieraan blijven wijden met geduld', met volharding en met geloof in de toekomst van ons werelddeel", aldus de koningin. Dat deze eenheid nog lang niet zo ver is bleek wel uit de waarschu wende woorden van de socialist Defferre en vooral uit de sombere analyse van prof. dr. W. Hallstein, oud-voorzitter van de Europese commissie en voorzitter van de in ternationale Europese beweging. „Er is weliswaar heel wat gedaan, maar op het ogenblik is Europa ernstig ziek. De Europese moed is verzwakt en het zelfvertrouwen heeft een ern stige schok gekregen. De enige stem die Europa nog kan laten horen is de stem van de machteloosheid", al dus prof. Hajlstein, die de honderden parlementariërs opriep om de groei naar de Europese eenheid een nieuwe krachtige impuls te geven. „Wij moeten deze geest weer le vend maken in de hoofden en harten van alle Europeanen. Anders ver vreemden we ook de jeugd van ons". Dit laatste was geen loze opmer king van prof. Hallstein. Want ter wijl hij sprak ontrolden enkele Duitse jongeren uit Bonn op de tri bune van de Ridderzaal, waar de openingszitting gehouden werd, een meterslang spandoek met de woor den: „Von Italië bis Schweden, re den, reden, reden. (Alleen maar pra ten, praten, praten tussen Italië en Zweden). Een stille demonstratie tegen de miljoenen woorden die nu al twintig jaar lang over de Europese eenheid uitgestort zijn. „Laten ze in godsnaam eindelijk eens wat doen", zei cuns later een van deze Duitse jongeren, die zei te spreken namens alle Duitse jonge ren van de Europese beweging in zijn land. „Als Frankrijk niet mee wil doen, waarom dan niet met alle Europese landen die het wel zeggen te willen". Minister Luns zei het_ later op het congres met wat officiëlere termen: „Vele jongeren staan kritisch tegen over de Europese gemeenschappen, waarvan zij het weinig democra tische karakter doorzien". En Jean Rey, voorzitter van de Europese Commissie zei-het weer an ders. maar met dezelfde bedoelin gen: „Niet de volgende, maar onze generatie moet de moeilijkheden op weg naar eenheid oplossen. Daarom moeten allereerst het recht van veto en tegen-veto in. de EEG-minister- raad afgeschaft worden. Het veto immers is funest voor de gemeen schap en het verhindert iedere groei" De Engelse minister van buiten- NIJMEGEN (KNP) Gisternacht is onverwacht in Menton in Frankrijk overleden prof. mr. W. Duynstee, re demptorist. Hij is 82 jaar geworden. Prof. Duynstee is jarenlang per sona non grata geweest bij het toen malige H. Officie, thans de congrega tie voor de geloofsleer. In 1956 werd hij samen met de be kende Nijmeegse .psychiater mevrouw dr. A. Terruwe getroffen door de ver oordeling door het H. Officie van de theorieën, die mevrouw Terruwe heette aan te hangen. De toen nog Nijmeegse hoogleraar Duynstee werd na deze veroordeling naar Rome over geplaatst in een onbetekenende func tie. In 1960 keerde hij in Nederland terug. landse zaken, Michael Stewart, kreeg vrijdagmiddag bijzonder veel bijval vam de honderden politici toen hij zei: „wanneer we geen vorderin gen in de economische eenwording kunnen maken moeten we het op andere terreinen doen. Wij Engel sen zijn vast besloten hieraan mee te werken met alle andere Europese landen die weten dat nu het uur van de actie geslagen is. Wij kunnen ons niet meer per mitteren te wachten tot we alle hoop en kracht verloren hebben". Het congres wordt vandaag beslo ten met een demonstratieve bijeen komst van de Europese beweging en met een resolutie, die een beroep doet op de Europese regerings-lei- ders om in een gezamenlijk overleg de internationale zaken, verdediging, de bewapening en uitrusting en de monetaire vraagstukken te bespre ken. Wanneer blijkt dat niet alle lan den hieraanwillen meewerken, dan moeten de landen die er wel toe be reid zijn met elkaar er over spreken om zonder deze onwillige regeringen verder te gaan, aldus de ontwerp resolutie. (Van onze redactie buitenland) MOSKOIPPRAAG Het Russische partyblad Pravda heeft over de grote demonstraties in Praag alleen gemeld, dat duizenden Tsjechoslowaken pro-Russische leuzen hehben geroepen tijdens een kranslegging op een kerkhof in Praag. Over de anti-Russische beto gingen schreef het blad geen woord. De demonstraties van donderdag, de 51e verjaardag van de oktober revolutie, waren de grootste sinds de inval van de Russen in het land. De politie is nogal hardhandig opgetre den. Er is een groot aantal arresta ties verricht en verschillende per sonen moesten met verwondingen in ziekenhuizen worden opgenomen. Het Wenceslasplein werd donderdagavond kort voor middernacht, door enkele honderden militairen en agenten schoongeveegd. Praag wacht nu op de vergadering van het centrale comité, waarvoor nog steeds, geen datum is vastge- gesteld. Men ziet hierin een aanwij- (Van onze correspondent) AMSTERDAM Tegenover de president van de Amsterdam se rechtbank zaten vrijdagmor gen, die door him advocaat, mr. H. Voetelink, afgeschilderd wer den als „piloten van een vliegtuig tijdens het stijgen en dalen, ke rels die behoren tot de ruggegraat van de maatschappij". Ondanks deze vleiende kwalifica ties zijn de officieren van justitie. J. Hartsuiker en J. Bergsma vastbeslo ten, hen in het kader van de omvang rijke loodsenaffaire te gaan vervol gen wegens het aannemen van steek penningen (vele jaren lang tachtig tot honderd twintig gulden per maand). De inzet van het kort ge ding was dan ook een poging van de loodsen, om te voorkomen, dat zij en hun 51 Amsterdamse collega's binnenkort in het kader van het on derzoek voor vier dagen in verzeker de bewaring zullen worden gesteld, zoals de afgelopen maanden met hun IJmuidense collega's is gebeurd. Ge daagden waren de beide officieren vari justitie, van wie mr. Hartsuiker aanwezig was. Mr. Voetelink betoogde namens zijn cliënten, dat de loodsen van har te mee zullen werken aan een onder zoek op vrijwillige basis, maar dat zij er bezwaar tegen hebben, daarvooi vier dagen in de cel te moeten zitten. „Denk aan hét leed, dat deze man nen met hun blanco strafregister be rokkend zal worden", riep hij uit. „Bovendien is het gevaarlijk, hen zo te behandelen. Bij hun werk hebben zijn hun volle concentratie nodig". Hij suggereerde dat in zekerheids stelling in dit geval volkomen over bodig zou zijn, maar dat de officie ren van justitie het paardemiddel desondanks zouden willen hanteren om vlotte en bevredigende bekente nissen los te krijgen, zoals naar zyn zeggen ook in IJmuiden zou zijn ge beurd. Mr. T. H. Sprey, die In dit unieke korte geding waarvan in de Neder landse rechtspraak geen precedent bestaat, namens de beide officieren van justitie optrad, maakte zich erg boos over de beschuldiging van hun opponent. „Ik ben er even stil van geweest", zei hij tegen mr. U. Sthee- man, de president van de rechtbank, die met een begrijpend knikje rea geerde. „Dit is een zeer ernstige be schuldiging, een kwalijke insinuatie, waarvoor onvoldoende argumenten zijn aangevoerd. Ik wijs de bewering ten stelligste van de hand en ik be treur het, dat dit gebeurd is". Volgens mr. Sprey Is mr. Stheeman, onbevoegd om de officieren van jus titie te verbieden, tot in zekerheids stelling van de loodsen over te gaan, als zij dit in het belang zonden ach. ten van het onderzoek. „U zou met uw verbod het straf recht frustreren en ik geloof niet, dat dat uw taak is", zei hij tegen de pre sident. ,,De wetgever heeft met op zet en nadruk de bevoegdheid om een verdachte voor een periode van maximaal tweemaal twee dagen in verzekerde bewaring te houden, aan de officier van justitie gelaten. Dit is geen lacune in de wet. Integendeel, rechtsmiddelen zijn hier, in tegen stelling tot de gang van zaken bij de voorlopige hechtenis, waarover de rechter-commissaris heeft te beslis sen, bewust achterwege gelaten, op dat het onderzoek, ook in het belang van de verdachte zelf, zo snel en ef ficiënt mogelijk door een persoon kan worden uitgevoerd. De president van de rechtbank kan hier niet in grijpen, tenzij het burgerlijk recht op persoonlijke vrijheid zal worden ge schonden. En hoe kan hij daar op dit moment over oordelen 7 Het on derzoek in Amsterdam is nota bene nog niet geopend. Er is nog niemand gearresteerd. Ik stel, dat de strafvei volging een eigen gebeuren is met eigen door de wetgever ingebouwde waarborgen en dat daarin voor een kort geding geen plaats is. Mijns in ziens is de president van de recht bank dan ook onbevoegd tot een ver bod." Op 15 november zal m. Stheeman uitspraak doen in deze zaak, die voor de Nederlandse jurisprudentie uiter mate belangrijk kan zijn. zing, dat er in de partij een hef tige machtsstrijd aan de gang is tus sen de Dubcek-liberalen en de Rus sisch gezinden. Binnenkort staat Praag waarschijn lijk weer een nieuwe demonstratie te wachten. Studentenleiders van vijf faculteiten van de Praagse univer siteiten hebben gisteren een oproep uitgegeven voor een demonstratie op 17 november ter herdenking „van alle studenten die hun leven gaven voor de vrijheid van hun land en de vrij heid van gedachten". In de oproep wordt gezegd, dat de betoging een impuls kan worden voor een alge mene studentenstaking". PARIJS (AFP/Rtr.) Twee met revolvers en handgranaten gewa pende mannen hebben gisteren een passagiersvliegtuig van de Griekse luchtvaartmij Olympic Airways ge dwongen terug te keren. Het vlieg tuig was enkele minuten tevoren met 130 passagiers van het Parijse vliegveld Orly met bestemming Athene opgestegen. Het toestel, een Boeing, landde zonder verdere incidenten op Orly, waar de mannen door de politie werden weggevoerd. Zij hadden vlugschriften bij zich waarin stond „Griekenland vrij". Olympic Air ways is eigendom van de Griekse scheepsmagnaat Aristoteles Onassis. Een toestel van deze maatschappij vertrok een paar dagen geleden met vertraging van Orly na een anonie me waarschuwing dat er een bom in was geplaatst. Een van de passa giers was toen de zoon van Onassis, Alexander. Het tweetal gelastte de stewardes sen pamfletten onder de passagiers uit te delen, waarin was uiteengezet dat het een actie van de „internatio nale commando voor Griekenland' tegen het huidige „fascistische Griekse bewind" betrof en dat Olym pic Airways eigendom van de mul timiljonair Onassis is „Die dit be wind ten koste van het Griekse volk steunt". „De maatschappij vervoert toeristen en zakenlieden, die met hun geld de dictatuur in Grieken land Hi stand helpen houden. Geen colaboratie met fascistisch Grieken land", aldus het pamflet. Toen de politie het tweetal uit het vliegtuig haalde werd het door ver scheidene passagiers uitgejouwd en gestompt. Bij de foto's: Demonstrerende stu denten en arbeiders schreeuwen, op de foto boven: „Neerhalen, neerha len". Ze bedoelen de vlaggen met hamer en sikkel, die donderdag in Praag aan officiële gebouwen hin gen. Hiernaast: een demonstrant brandt een Russische vlag. ver- AMSTERDAM (ANP) De civiele kamer van de Amsterdamse recht bank heeft gistermiddag de n.v. Claus Meubeltoonzalen te Amsterdam failliet verklaard. De bewindvoerder had intrekking van de op 1 november jl. verleende voorlopige surséance van betaling ge vraagd. De rechtbank willigde dit ver zoek in en sprak meteen het faillisse ment uit. De bewindvoerder, mr. A. C. Gül- cher deelde mede dat het de n.v. niet gelukt is om een zeer groot li quiditeitstekort te financieren. (Van onze radio- en tv-redacteur) HILVERSUM Er zijn moeilijk heden ontstaan rond een radiopro gramma van de Tros. Een groep jour nalisten zou in dit programma kriti sche gesprekken voeren met bekende personen. Een van de hiervoor aangezochte journalisten, Martin van Amerongen. van Vrij Nederland, heeft geweigerd, omdat achteraf, waarschijnlijk door toedoen van de hoofdredactie van De Telegraaf, ook de heer Goeman Bor- gesius van dit dagblad, een plaats in het panel kreeg, wat voor de heer Van Amerongen niet aanvaardbaar was. Waarschijnlijk zal de Tros be sluiten het programma „Persconfron tatie" niet uit te zenden. Voor ik verder ga. wil ik eerst van het volgende af. Ik moet het aan u kwijt. De heer Chr. Gijsen, districts bestuurder van de vakbond St.-Wil- librordus in Limburg, heeft donder dagavond gefulmineerd tegen het ge- manipuleer met koninklijke zowel als kerkelijke onderscheidingen. „Die poppenkast moet nodig worden af geschaft," vond hij. Er moet maar eens een einde ko men aan het uitreihen vanzo zei hij: „vetleren medailles, brom of zil ver, aan de werknemers en de orden van ridder en officier aan de bezit ters." Komt in orde van O.N., denkt de minister. H» „AU Uw Hollandse vrienden we ten dat u of een van uw kinderen jarig is, dan komen ze zonder voor afgaande waarschuwing langs om je te feliciteren. En als zij zelf jarig zijn, dan verwachten ze van u, dat u ook hen zult opzoeken, al was het maar voor enkele minuten." (Uit de zojuist verschenen gids van Pan American World Airways.) Die Amerikanen weten de helft nog niet. Moeten die vrienden het eens wagen om niet te komen! De grooooootste ruzies, mensenFami lieruzies, noemt men dat mee#tak Bokskanselier Kiesinger. N.a.v. de snelheid waarmee en de mate waarin de Frangaise die Kiesin ger het zij toegegeven nogal on parlementair behandelde, moetik toch wel opmerken dat ik niet wist dat die klap zo hard was aangeko men. En hoe moet dat nu met he* Frans-Duits vriendklapsverdrag De Amerikanen moeten ook niet* hebben van de Nederlandse schoe nen. „De Hollandse leest deugt niet voor de Amerikaanse voet', schrijft de gids van Panam. Nu schijnt het verschil vooral hierin te zitten dat de Nederlandse in hoofdzaak is ge baseerd op lengtematen, terwijl men in Amerika ook nog een grote vari atie in breedtematen kent. Die Amerikanen (althans degenen die het zich kunnen permitteren in Nederland te komen) leven dan ook wel op iets bredere voet. K(jk maar uit: straks ligt u met Mao in bed. Parkeerbonificatie. U moet toevallig nog boodschap pen doenT Opgelet! Albert Heyn roept in zijn advertenties het publiek op meer prijsbewust te worden. Een nobel streven. En het heeft succes, want toen A. H. deze week met een grote wijnreclame kwam, zijn wij ijverig gaan rekenen. En wat ontdekten we7 Een bepaal de wijn kost normaal f 2,75 per fles. Reclameprijs: f 2,55. Twaalf „goed kope" flessen komen op f 30,60. Maar voor de normale prijs betaal den we (want dan krijg je de twaalf de fles gratis) maar f 30,25. He AH heeft gelijk: de cónsument moet meer prijsbewust worden. AHa! Bij het naderen van het oer-gezel- lige, op en top-knusse en hyper- oubollige Hollandse feest der fees ten, Sinterklaas, heeft de Nieuwe Linie enkele verlanglijstjes opge steld. Het lijstje van mr. Pieter van Vollenhoven is zeer lang. Enkele wensen eruit: „1 oranje bivakmuts, Heintjes „Ich bau dir ein Schloss", 1 telefoonboek van Wassenaar, 1 pad vindersmes, fluit en kompas, 1 ski, een paar scheenbeschermers, Succes agenda, 3 amandelbroodjes, geheim telefoonnummer, bekend telefoon nummer, een eigen gezinskoets, een eigen woning, een functie." Ik beloof u in de komende weken nog een aantal van dergelijke ver langlijstjes toe te spelen. Voor het overige: een prettig weekeinde bij haard of CV, en dan: den elfde! Veel plezier. MERIJN. WESTERTERP (Van een onzer verslaggevers) ULVENHOUT President Houphouët-Baoigny van de Ivoorkust heeft tegenover liet Tweede-Kamerlid drs. Th. Westerterp (KVP) zijn voldoening uitgesproken over het besluit van de Ne derlandse regering om de wapenleveranties aan Nige ria stop te zetten. De Ivoor kust is een van de weinige landen die Biafra hebben erkend. De heer Westerterp is juist terug van een bezoek aan Kongo-Brazzaville en de Ivoorkust. In Abidjan, de hoofdstad van de Ivoor kust, sprak hij voor studen ten over de toekomst van de associatie van Afrikaanse landen met de EEG. Hij pleitte voor uitbreiding van de associatie met Engels sprekende landen. De heer Westerterp heeft in de afgelopen maanden herhaaldelijk vragen aan de regering gesteld over de wapenleveranties aan Nige ria, voor het eerst in mei. Aanleiding daartoe was een interview met de president van de Ivoorkust in een Frans dagblad. De president bleek uitstekend op de hoogte, aldus de heer Wes terterp, over de activiteiten op dit stuk in het Neder landse parlement. PRESIDENT IVOORKUST

de Stem | 1968 | | pagina 11