,uxe leur) NIEUWE PRESIDENT BEZIG MET ZIJN KABINET Reacties op Nixon verdeeld {-huisje - BUEDA DUITS PLAN VOOR RIJNVAART ONAANVAARDBAAR In Groenland kan het verdraaid koud zijn, Meer samenwerking tussen universiteit en farmaceutische industrie nodig Rome beperkt mogelijkheden bisschoppen yan Nunen Boes n v Kort geding van N.S.R. tegen Leidse universiteit 5EVRAAGD snt 3ER [niet binnenkant. r It in 't fer u hem istebuiten fis P C al ïsteedt, hoe in? f198,- REACTIES ISRAëL Spijt na koffiedrinken? Amsterdamse loodsen spannen kort geding aan Sporadisch Opletten achter in de klas Onderhcin deli ngen over metaal-c.a.o. Tegenspraak Aspirientje 120 jaar Over een jaar Volledige fusie katholieke en christelijke werkgevers Chrysanten! Zeeën van kleur. Te zien en voordelig te koop bij iedere bloemenwinkel, kar en kraam. Neem ze mee. Want we hebben ze nodig in dit wat kale seizoen. AMERIKAANS WEEKBLAD 12 9 DE STEM VAN VRIJDAG 8 NOVEMBER 1968 11 raai van 50 km Wildbaan 25, Gorkum 2969 indiensttreding ian van circa 22 jaar enige administratieve e die goede toekomst- in inhoudt. aan: N.V. ALBOUW. 7. Breda. ien verkrijgbaar bij aag 01600-24200, 50-73290. tgeerde jas met vlotte ïrdekte knoopsluiting aglan mouw. Effen |urs in camel enblauw. |aglan jas in prachtige Mohair kwaliteit. Effen grijs. f179,- (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON (AFP/Reuter) De nieuw gekozen Ame rikaanse president, Richard Nixon, heeft zich gisteren voor enkele dagen rust teruggetrokken in Key Biscayne in Florida. In de beslotenheid van zijn verblijf daar is hij begonnen met de vorming van zijn nieuwe republikeinse regering, die onder rijn leiding „de eenheid in het Amerikaanse volk" moet her stellen. Tijdens zijn campagne heeft Nixon weinig losgelaten over zijn kabinet, maar niettemin worden er al veel namen genoemd. Gouver neur Rockefeller van New York, door Nixon op de conventie voor de republikeinse kandidatuur verslagen, wordt genoemd als minister van defensie. Voor de post buitenlandse zaken wordt gouverneur Scranton van Pensylvania genoemd. Nixon heeft al geruime tijd geleden aangekondigd, dat hij ook democraten in zijn kabinet zou opnemen. President Johnson heeft Nixon te legrafisch met zijn overwinning ge lukgewenst. Hij ondersteunt het stre ven van Nixon naar eenheid: „Ik hoop dat ons volk de verdelende twisten van de politieke campagne weet te laten varen en zich verenigt in het streven naar vrede en sociale gerechtigheid", aldus Johnson. Het is nog niet bekend, wanneer Johnson Nixon zal ontvangen om de overdrachtsprocedure te bespreken. Verwacht wordt dat de bezetting van de regeringsdepartementen, nu de republikeinen na acht jaar weer aan het bewind komen, grondige wij ziging zal ondergaan. Zeker 400 de mocratische topfunctionarissen hou den rekening met ontslag. Zij vor men slechts een handvol van Wash- ingtons 300.000 regeringsambtenaren, maar zij zijn de „policy-makers". Nixon heeft met name een drastische „schoonmaak" op het ministerie van buitenlandse zaken aangekondigd en wil de mensen uit het Pentagon ver wijderen die zijn plannen in de weg kunnen staan voor een militaire op bouw die Amerika's nucleaire supe rioriteit over Rusland verzekert. Veel van de door Johnson aangestelde em ployés hebben al naar functies in het bedrijfsleven of in de universi taire wereld omgezien in de ver wachting dat zelfs vice-president Humphrey een eigen team zou wen sen. De reacties in de wereld op de verkiezing van Nixon varieert van enthousiast tot sceptisch en afkeu- rend. Zeer voldaan is president De| Gaulle, die volgens betrouwbare zegslieden erop rekent, dat Nixon de; betrekkingen tussen Frankrijk en Amerika zal verbeteren. Eveneens voldaan is Zuid-Vietnam zowel de Zuidvietnamezen zelf als' de daar gelegerde Amerikaanse of ficieren. De Saigon Post schreef gis-! teren dat iedere Vietnamees heeft' gebeden voor een overwinning van: Nixon. Het blad hoopte, dat Nixon een nieuwe onderhandelingsdelegatie naar Parijs zal sturen. Diverse Amerikaanse officieren in j Vietnam verklaarden (anoniem) blij. te zijn met Nixon. „Humphrey scheen ons hier zo gauw mogelijk weg te willen hebben', zei een marine-offi cier. ^„Daar is het nu niet de tijd voor". Ook premier Kitikachorn van Thailand is blij met Nixon. „Zijn verkiezing heeft mij de hoop gegeven dat de V.S. Zuidoost-Azië niet in de steek zullen laten", aldus de Thaise premier. Minder enthousiast is een commen taar van de Tsjechische televisie, die zei dat de invasie in Tsjechoslowakije de verkiezing van Nixon heeft ver gemakkelijkt. Volgens de commenta tor zal door deze verkiezing de situa tie in de V.S. maar ook in de gehele wereld volkomen veranderen. In Israël is Nixon met gemengde gevoelens ontvangen. Men herinnert zich zijn belofte dat hij zal zorgen voor een blijvend wapenoverwicht van Israël, maar van de andere kant kunnen de Israëli's niet vergeten, dat Nixon vice-president was in 1957, toen de Amerikanen Israël dwongen de Sinaï te ontruimen zonder hechte garanties voor zijn veiligheid. Ook de Arabieren in het Midden- uosten zijn weinig enthousiast. Een Egyptische krant schreef: „Truman, Eisenhower, Johnson, Nixon, Hum phrey en Wallace. het is allemaal een pot nat". Zij steunen Israël en negeren de rechten van de Arabie ren in Palestina". De New York Times schreef gis teren dat Nixon het erg moeilijk krijgt. „Hij is gekozen zonder de steun van de negers. Hij zal snel hun vertrouwen moeten zien te winnen om de nationale eenheid te kunnen verwezenlijken", aldus het blad. Di verse Amerikaanse kranten achten het kiesstelsel uit de tijd en hopen dat Nixon de grondwet zal hervor men. De Europese pers is in het al gemeen tamelijk kritisch. (ADVERTENTIE) Soms kunt u de verleiding van een kopje geurige koffie niet weerstaan. En u weet dat u er spijt van zult krijgen; uw maag gaat protesteren of u kunt niet inslapen. Gelukkig is er een oplossing en wat voor een! Dat is Koffie Hag, superieure koffie, vrij van coffeïne en andere schadelijke stoffen. Koffie Hag spaart niet alleen hart, zenuwen en bloedsomloop, maar ook maag, lever en gal. Er gaat werke lijk niets boven zo'n kopje lekkere, geu rige en... gezonde koffie als Koffie Hag. Echte koffiebonen maar... coffeïnevrij. AMSTERDAM (A.N.P.) Het be stuur van de afdeling van de Amster damse loodsen deelt mee dat de offi cier van justitie in Amsterdam over weegt volgende week tot inverzeke ringstelling over te gaan van de eer sten der Amsterdamse rijksloodsen. Drie van hen, aldus liet bestuur, hebben daarop in overleg met hun collega's tegen de officier van justi tie, mr. Hartsuiker, en de substituut- officier van justitie, mr. Bergsma. een kort geding aangespannen, dat op vrijdag 8 november om 10.45 uur te Amsterdam gehouden zal worden. Zij verzoeken de president deze officieren te bevelen zich van inver zekeringstelling te onthouden, nu de ze een ander doel zou dienen dan waarvoor de wetgever inverzeke ringstelling heeft mogelijk gemaakt. De Amsterdamse loodsen blijven nog altijd bereid de officier van justitie alle inlichtingen te verschaffen over de vóór begin 1966 door sleepbootre derijen verstrekte gelden. Maar zij wensen niet dat zij onder dwang van inverzekeringstelling tto het geven van bekentenissen worden genoopt, aldus het bestuur. De officieren van justitie zullen het kort geding niet zelf bijwonen. Zij worden vertegenwoordigd door de advocaat mr. Sprey. (ADVERTENTIE) Een kort geding tegen een officier van justitie komt heel sporadisch voor. Van deskundige zijde wordt het merkwaardig genoemd dat al een kort geding wordt aangespannen, ter wijl de feiten waar het om gaat nog niet hebben plaatsgevonden. Tja, als „juf" ook bezig is met haar nieuwe schoolbord, dan kan ze niet zien wat daar achter in de klas gebeurt. Maar dat gebeurt op de grote school ook altijd. Wat kun je met zo'n mooi bord toch verschrikkelijk veel doen. Tekeningen maken, sommen, woorden, ga maar door. Als het bord vol is dan draai je het gewoon om en je gaat aan de andere kant verder. Net als op school. Dit kollosale schoolbord kost (hé daar, opletten achter in de klas) f 15,80 (normals winkelprijs 24,75). Grote keus, goed advies en daar door een blij kindergezicht is een reisje naar Tilburg waard. U kunt ook telefonisch bestellen. Onze bezorgdienst komt overal. Heuvelstraat 68, telef.04250-25982,Tilburg ^52^ De belangstelling voor de Ame rikaanse verkiezingen was over de hele wereld zeer groot. Hier een foto uit Saigon, waar de Vietname- zen zich verdrongen voor het ge bouw van de Vietnamees-Ameri- kaanse Vereniging. Daar werden de uitslagen van minuut tot minuut bijgehouden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De cao-onderhan delingen in de metaalindustrie zijn vastgelopen. De werkgeversorgani saties deelden na een gisteren ge houden gesprek mee, dat de voor stellen van de vakbonden voor hen onaanvaardbaar zijn. De door de werknemers verlangde loonsverhoging van 16 procent voor de komende drie jaar zou de lasten voor de ondernemingen met meer dan 32 proeent doen stijgen. Het voortbestaan van veel ondernemin gen zou daardoor in gevaar komen, aldus de werkgevers. De werkne mers steldefi daar gisteren tegenover, dat de werkgevers alleen een be scheiden stijging van de loonkosten willen toestaan, wat volgens de vak bonden zal leiden tot een aantasting van het reële inkomen van de werk nemers. Bovendien hebben de werk gevers op ons voorstel geen concrete tegenvoorstellen gedaan, aldus de vakbonden. LEIDEN. Het bestuur van de medische faculteit der Leidse univer siteit heeft de eis van de Nederland se studentenraad, de numerus fixus voor vrijdag in het openbaar te her roepen, verworpen. Het bestuur heeft schriftelijk laten weten van de eis kennis genomen te hebben en deelt mee te blijven bij zijn eerder genomen besluit. Verder wil de Leidse universiteit geen enkel com mentaar geven op de eis van de stu denten. De N.S.R. had de herroeping van de numerus fixus een bepaling dat het aantal medische studenten bij de overgang van het eerste naar het tweede studiejaar tot de helft gereduceerd moet worden maan dag geëist in een telegram. De stu- denteraad gaat nu, met medische studenten als mede-eisers, een kort geding tegen de universiteit aan spannen. De numerus fixus druist volgens de N.S.R. in tegen de grondwet en het academisch statuut. Slechts via een wetswijziging, waarvoor de goed keuring van het parlement nodig is, zou deze ernstige ingreep gewettigd zijn. Zo'n wetswijziging zou, mocht deze er door komen, nooit voor het nieuwe studiejaar van kracht kun nen worden. Daarom mogen de eer ste jaarsstudenten die in mei exa men doen, niet worden weggestuurd. Een woordvoerder van de N.S.R. in Leiden deelde ons mee, dat een be langrijk bezwaar tegen de numerus fixus is, dat men het examen van het eerste naar het tweede stu diejaar nu gaaat gebruiken voor een strenge selectie, terwijl het orspronkelijk is bedoeld als het tes ten van de geschiktheid van de kan didaat. Ze wijzen voorts op een vglse voorlichting door het ministerie van onderwijs en de medische faculteit. Bij die voorlichting woideu aanko mende studenten in de medicijnen slechts gewaarschuwd, dat er een vertraging in de studie zal kunnen optreden. Er wordt niet meegedeeld, dat van het eerste naar het tweede studiejaar een strenge selectie zal plaatsvinden. De N.S.R. heeft goede liZop over de afloop van het kort geding. Volgens de studentenraad is men er bij het ministerie van over tuigd dat de maatregel van de Leidse universiteit buiten de wet valt. ROTTERDAM (ANP) De voorstellen van de Duitse Bonds republiek om een (binnen-Duits) tarief in te stellen voor het grens overschrijdend Rijnvervoer, dat van het Duitse Rijntraject ge bruik maakt, ontmoet bij de Ne derlandse regering geen enkel begrip. „De vormen van vracht fixatie of voorgeschreven tarie ven met betrekking tot de Rijn vaart zijn voor de Nederlandse minister onaanvaardbaar." Dit zei gistermiddag de Nederland se minister van Buitenlandse Zaken, mr..J. M. A. H. Luns, in een te Rot terdam uitgesproken herdenkings rede ter gelegenheid van het 100-ja- rig bestaan van de Akte van Mann heim (een 100 jaar geleden gesloten overeenkomst waarin het internatio nale verkeer op de Rijn volkenrech telijk is geregeld). De kwestie van de Duitse tarief- vuorstellen voor de Rijnvaart acht minister Luns van grote politieke be tekenis, omdat zij de vriendschappe lijke betrekkingen met de Bondsre publiek in het geding zouden kun nen brengen. „De regeringen van beide landen hebben sinds de Twee de Wereldoorlog hun best gedaan al les te vermijden wat het herstel van de wederzijdse goede betrekkingen zou kunnen verstoren. In het belang \'an zo goed mogelijke verhoudingen hoopt de Nederlandse regering vurig dat ook de regering in Bonn op deze weg zal blijven voortgaan", aldus ml. nister Luns. Over de plannen van West-Duitsland om voor het Rijnver- keer binnen-Duitse tarieven voor te schrijven, zei de Nederlandse be' windsman nog, dat een dergelijke in greep in de marktverhoudingen de vrijheid van scheepvaart met betrek king tot de handel tot een holle frase zou maken. In zijn rede, die hij uit sprak tijdens een bijzondere zitting van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, herinnerde minister Luns er aan dat op 22 juni 1965 in de E.E.G.-ministerraad een compro mis werd bereikt, waarbij werd over- eengekomen dat in de internationale Rijnvaart geen vast tarief zou wor den ingevoerd. „De Nederlandse re gering acht zich zonder voorbehoud aan dit zwaar bevochten compromis gebonden", aldus minister Luns. De Nederlandse minister van Bul tenlandse Zaken achtte tenslotte de verwezenlijking van de Rijn-Main- Donauverbinding (over 8 a 10 jaar kan deze er zijn) van groot politiek belang. Hij merkte op dat de recente gebeurtenissen in Tsjechoslowakije het moeizame toepaderingsproces tus sen de landen van West-Europa met die van Oost-Europa ernstig hebben doen stagneren. „Van de toekomstige scheepvaartverbinding tussen West en Oost-Europa kan een belangrijke invloed uitgaan ten gunste van een verdere politieke ontspanning, een snellere; economische ontwikkeling en een grotere Europese stabiliteit", al- <Jps minister Luns. (ADVERTENTIE) De bewindsman merkte over de Duitse plannen voor het voorschrij ven van Rijnvaarttarieven nog-op dat deze naar zijn oordeel volledig in te- j genspraak zijn met de beginselen van de Akte van Mannheim. Deze begin- selen zijn o.m. vrijheid van scheep vaart, gelijkheid van behandeling van alle vlaggen en het verbod van hef fing van scheepvaartrechten. i*i» maar dat kan het 's winters ook in uw eigen huis zijn. Keukens, slaapkamers, gangen, badkamers zonder een spoor van verwarming Laat toch fluks DRUgasars monteren. Elegante gasver- warmings-apparaten van Dru. Overal te plaatsen. Schoorstenen onnodig. Bij Dru vindt u het grootste assortiment gasver- warmings-toestellen, dat in West- Europa door één fabrikant wordt geleverd. DRUgasars vanaf f278.- zorgeloos over op Dru gasverwarming (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor het toekomstige speurwerk in de .'geneesmiddelenindustrie zal samenwerking tussen univer siteit en industrie meer dan ooit geboden zijn. Prof. dr. C. fsottseher, voorzitter van de raad van advies voor het we tenschapsbeleid, vertolkte de ze mening gisteren op de ver gadering van Nepropharm, de Nederlandse vereniging van fabrikanten van farmaceuti sche produkten. Namens de directeur-generaal van de volksgezondheid zei dr. C. A. Teygeler, farmaceutisch hoofd inspecteur van de volksgezond heid: „Door samenwerking op het gebied van het speurwerk kan ef ficiënter worden gewerkt. Een meer gemeenschappelijke aanpak zou kunnen leiden tot een natio naal centrum voor fundamenteel onderzoek voor geneesmiddelen. Op deze wijze zou de weg van de wetenschappelijke onderzoeker van de universiteit naar de farma ceutische industrie gemakkelijker worden gevonden". Dr. Teygeler vroeg zich af of zo'n onderzoek centrum beter niet voor de gehele Benelux of 2elfs voor West-Euro pa zou kunnen worden ingesteld. te ontkomen. Groepen en instel lingen die nu nog dikwijls elkaar de loef afsteken of beconcurreren, zullen in het belang van effectief speurwerk tot samenwerking moe ten komen. Over de ontwikkeling die de ge neesmiddelenindustrie met een omzet in ons land van 600 mil joen in dit iaar doormaakt, zei dr. Horringa, dat de vroegere me dicamenten veelal waren gericht op de vernietiging of het terug dringen van aan het menselijk li chaam vreemde organismen. Een deel van de hedendaagse genees middelen blijkt in te grijpen in de processen in de levende mense lijke cel. De medicamenten van de toekomst zullen dit op nog grotere schaal en meer systema tisch doen. Als de levende cel kan worden beschouwd als een verfijnd Zwit sers horloge, dan zijn de bestaande geneesmiddelen te vergelijken met zeer grove Instrumenten, ha mers en nijptangen. Volgens de deskundigen zullen de werkelijk belangrijke overwinningen op de nog resterende ziekten worden be vochten aan het celbiologische front. Dat zal dan niet meer kun nen gebeuren door de geneesmid delenindustrie alleen, noch door apothekers of universiteiten of overheid. Dan wordt een gemeen schappelijke strategie vereist Prof. Bottseher zei over het the ma „Volksgezondheid en genees middelenindustrie", dat sinds het aspirientje aan het einde van de vorige eeuw is ontwikkeld, onge veer driekwart van de nieuwe ge neesmiddelen volledig Is ontspro ten aan het speurwerk van de in dustrie. Het resterende kwart ontstond dank zij onderzoek van de univer siteiten en werd verder via in dustriële research ontwikkeld. Dat de industrie winst maakt, vond prof. Bottscber geen schande. De gezonde concurrentiestrijd tussen de bedrijven vond hij uiteindelijk ook in het belang van de patiënt. Hij achtte dit het duidelijkst gede monstreerd door het feit dat in Rusland met een genationaliseer de geneesmiddelenindustrie sinds de revolutie geen enkel nieuw ge neesmiddel is ontwikkeld. Ondanks de grote omvang van het wetenschappelijk speurwerk in de geneesmiddelenindustrie is te verwachten dat in de komende jaren de universitaire laboratoria in toenemende mate de nieuwe kennis voor het ontwikkelen van nieuwe geneesmiddelen moeten verschaffen. De socioloog dr. D. Horringa constateerde dat vrijwel alle hedendaagse geneesmiddelen in de laatste dertig tot veertig jaar zijn ontdekt Niet minder dan 95 percent hiervan komt uit de la boratoria van de industrie. Aan herstructurering valt naar de mening van dr. Horringa niet De Indruk van dr. Horringa was dat bij het algemene publiek de hoop leeft zonder ongemak of pijn een natuurlijk levenseinde te be reiken op een leeftijd van 100 tot 120 jaar. Geneesmiddelen worden door het publiek enerzijds heke ken als het grote wondermiddel, anderzijds als de verdachte chemi sche substantie waarmee gemak kelijk ongelukken kunnen gebeu ren. Dr. Horringa vroeg zich af of de industrie de artsen niet zodanig overstroomt met voorlichtingsma teriaal over nieuwe of verbeterde geneesmiddelen, dat die artsen het gevoel krijgen onder de lawine be dolven te worden. Collectieve pro paganda en voorlichting ook ten behoeve van de artsen zou moge lijk beter werken. Over eventuele samenwerking van de industrie met de universi teiten zei hij, dat deze bestuurlijk nog stoelen in de 18e en 19e eeuw. Autocratische machtsuit oefening begunstigt nog steeds in een aantal faculteitsafdelingen de onderlinge naijver. Ook geldt hier en daar nog een „ivoren-toren- mentaliteit". Maar op zijn minst, aldus dr. Horringa, zou kunnen worden bekeken of er op het ter rein van wetenschappelijk onder zoek meer samenspel tussen uni versiteiten en industrie kan ko men. Ir. J. Nieukerke, voorzitter van Nepropharm, concludeerde dat een hechtere samenwerking tussen overheid, wetenschap en industrie geboden is (Van onze parlementaire redactie) DORDRECHT De katholieke en protestants-christelijke werkgevers verbonden, nu reeds ruim een jaar in federatief verband samenwer kend, willen over een jaar overgaan tot een volledige fusie. Voorzitter H. H. Wemmers van de federatie zei gistermiddag tijdens een openbare ledenvergadering, dat ideële en praktische redenen daar toe dwingen. De heer Wemmers herinnerde er aan, dat men alom in Nederland een samengaan tussen katholieke en christelijke organisaties kan waar nemen. Tegenover degenen, die twijfelen aan de noodzaak van een christelijke organisatie van werkgevers, stelde hij, dat „een hecht verbond van christelijke werkgevers bepaald past in de ontwikkelingsfase, die het Ne derlandse organisatieleven thans doormaakt." (ADVERTENTIE) Zeg het met bloemen. 819 VATICAANSTAD (KNP) De Romeinse curie bereidt momenteel een stuk voor, waarin precies omschreven wordt hoe de H. Stoel kan ingrijpen in beslissingen van landelijke bisschoppen conferenties, waarmee men in Rome het niet eens is. Het document is in be werking bij de congregatie voor de bisschoppen, de curiale instantie heiast met de betrekkingen tussen het Vaticaan en de bisschop penconferenties. Dit meldt het Ameri kaanse katholieke week blad National Catholic Re porter uit Rome. Het blad voegt er aan toe, dat het stuk in" bewerking is op een ogenblik, dat de ver houding bisschoppencon ferenties-Vaticaan zeer ge voelig liggen, gevoeliger dan ooit sedert Vaticanum IX. Deze situatie zou mede het gevolg zijn van de reacties van enkele bis schoppenconferenties op de jongste encycliek van de paus op de geboorten- regeling. Ook zou de paus van mening zijn dat som mige bisschoppenconferen ties te ver gaan met de liturgievernieuwing. Enkele eurie-kardinalen zo weet Catholic Repor ter verder te melden zouden van mening zijn, dat sommige bisschoppen conferenties en met name die van Canada en Noord west-Europa terecht gewe zen zullen moeten worden. Het document zal door paus Paulus uitgegeven worden, maar niet in de vorm van een encycliek, waarschijnlijk van een motu proprio. Wel zouden de diverse voorschriften erin opgenomen worden in het herziene kerkelijk wetboek. Het tweede Vaticaanse concilie gaf de stoot tot de oprichting van de lan delijke en regionale bis schoppenconferenties. Het behoort tot de normale procedure, dat dit later wordt gevolgd door de zg. uitvoeringsbepalingen. Vaticaanse kringen heb ben volgens Catholic Re porter er echter op gewe zen, dat het tijdstip waar op deze bepalingen wor den voorbereid, een aan wijzing er voor vormt, dat de uitvoeringsbepalingen beperkingen zullen opleg gen aan de macht der bis schoppenconferenties.

de Stem | 1968 | | pagina 9