recept Thoud latte: nst ïienst ehanden FRITES 500 GRAM ko eva zegt u méér m:ii;i we|s DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Krappe winnaar Eenheid van V.S. eerste doel Domburgse raad zegt vertrouwen op in b. en w. De cijfers Oliereuzen in actie tegen vervuiling %ndaag in ^1 108e jaargang no. 25963 editie voor zeeland donderdag 7 nov. 1968 weerbericht Koud Commentaar Trieste zaak (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON - De nieuw gekozen president van de Verenigde Staten, de 55-jarige Richard M. Nixon is - blijkens de eerste reacties - met beleefde welwillendheid maar voor het overige tamelijk gereserveerd begroet. In Nederland waren de reacties, zoals te verwachten viel, zeer kritisch. BRANDSTICHTER AANGEHOUDEN Pakhoed-Vlismar werken samen De ongehuwde vader Parijse mannequin showt mannenmode Keukens met huiselijk verkeer D3 voor jonge mensen: h pastelkleuren in jassen! Eg (made in Italy) caramella's Fraude in Rotterdamse badhuizen bedraagt ruim 150.000 gulden 'orst van er, nóg smaak, nppoten él smakelijk m. :n meer, dat is slijk lekker! Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker HoofdkantoorBreda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341. Postgiro 1114111 Vrij koud weer. Veel bewolking. Kans op regen. Matige tot krach tige wind. Weinig verandering In temperatuur. KANTOREN: ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL. 4780 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 Winnaar Richard Nixon viert de overwinning met zijn gezin. De verslagen Humphrey krijgt steun van zijn vrouw n... erleent voorts bemid- jen en zorgt ook voor iraties. Een bijzondere e na uw melding klaar de storing op te heffen. Dnderhoudsdienst zijn risduur van uw CV, u n het laagste oiiever- an naar uw installatie, ivraag ontvangt staan e onderhoudsabonne- derhoud - controle - n) en abonnement b storingen tegen beta- voor de folder; elke r tot 's middags 5 uur: ik! HTS A68_ In de komende vier jaar gaat de mens naar de maan. Die maanreis zal het begin zijn van een nieuw tijdperk, van een tijd, waarin tech niek en wetenschap de mensheid grootse ontwikkelingskansen kunnen bieden, maar ook, in verkeerde han den, met grote gevaren kunnen be dreigen. In de komende vier [aar zal Ri chard Nixon als president van de Verenigde Staten de machtigste man zijn van het machtigste land ter we reld. Dat is een trieste zaak. De com munistische wereld wantrouwt hem. In de vrije westerse wereld mist hij het vertrouwen van diegenen, die werken aan een vernieuwing van de samenleving. De kleine meerder heid, waarmee hij uiteindelijk geko zen is, bewijst, dat hij door zijn eigen volk al evenmin als de inspi rerende leider wordt aanvaard. Door die overwinning zonder glans heeft Nixon oo k in Amerika niet het ge zag, dat hij nodig heeft om tenmin ste daar orde op zaken te kunnen stellen. Afnerika.heeft ongetwijfeld men sen van groter formaat Zij hebben echter in het door partijbonzen be heerste, verstarde twee-partijen- systeem geen schijn van kans gekre gen. Dit systeem heeft het Ameri kaanse volk gedwongen te kiezen uit middelmatige kandidaten. Hum phrey zou ook niet met gejuich be groet zijn. Zijn verleden wekte ech ter nog ergens de hoop dat hij, een maal uit de schaduw van Johnson getreden, tot een redelijk president zou uitgroeien Zoals bijvoorbeeld destijds Truman. Met de overwinning van Nixon is de crisis in de democratie, in de de mocratische wereld, compleet. Mis schien moest dit dieptepunt bereikt worden, voordat er werkelijk begon nen kan worden aan een vernieu wing van de democratie. Niet al leen in Amerika. Ook in West-Euro pa. De hoop op dit schokeffect lijkt de enige troost bij de overwinning van Nixon. 'n Rilland-Bath wordt door vrachtauto's, die mijnsteen ver voeren, voor vele tienduizenden guldens schade aangericht aan huizen on wegdek. Pagina 3. Minister Veringa heeft het in derdaad zwaar te verduren ge kregen; van de kamercommis- S|e, de studenten en de onder- wii2ers- Pagina 9. Tsjechoslowakije wordt ge vreesd dat het voor twintig jaar afgelopen is met vrijheid en de- mocratie. Pagina 11. Heintje uit Kerkrade niet Bij Dorus op schoot. Pagina 13. Mogens Frey veroverde de we reldtitel achtervolging in Monte- v,deo- Pagina 15. Jonge boeren worden veelal °°r de hoge lasten afgeschrikt om een landbouwbedrijf over nemen- Pagina 17. NIXON MET RESERVE BEGROET tS™.SE Priesters (40) hebben gis- t 7;^ bisschop getrotseerd en J opgesloten gebleven in een se minarie in een buitenwijk vam Bil- j Bisschop Pablo Gurpide had ge- nüt kanonieke rechten te nemen, indien zij het seminarie rnnsdag te middernacht niet zouden nebben verlaten. Nixon won met de hakken ovèr de sloot in de staat Illinois, waar hij na een uitermate langdurige tellingspro cedure, volgens berekeningen van de computers een meerderheid van ruim honderdduizend stemmen bleek te hebben. Hiermee kwamen de 26 kies mannen van de staat op Nixon's lijst, waarop er al 264 stonden. California en Ohio, de twee andere sleutelstaten uit deze meest opwindende nek-aan- nek-race, waren kort tevoren in het Nixon-kamp binnengehaald, eveneens met krappe cijferverschillen. Nixon had dus meer dan de benodigde 270 kiesmansterfïmen aan zijn zijde. Hoe dramatisch en spannend de eindsprint was, een sprint waarin vooral vice-president Hubert Hum phrey enkele weken geleden nog kansloos geacht aantrok, bleek wel uit het feit dat wat het nationale totaal aantal stemmen betreft, Nixon van de gisteravond ongeveer 68 mil joen getelde stemmen (93 procent) slechts een voorsprong had op Hum phrey van rond 14.000 stemmen. In afgeronde percentages eindigden bei de kandidaten dan ook gelijk: met 43 procent van de stemmen. De prestaties van de derde kandi daat, de onafhankelijke George Wal lace vielen uiteindelijk tegen. Hij haalde 14 procent tegenover een ver wachte 16 tot 20 procent. Desondanks mag het verontrustend heten dat nog bijna tien miljoen Amerikanen hun stem gaven aan deze racistische ex tremist die een demagogische cam pagne voerde, gebaseerd op de angst gevoelens van een deel van de kleine middenstand, veroorzaakt door de op komst van Nieuw Links en de met geweldpleging gepaard gaande eisen der negers. De negers overigens stemden in overgrote meerderheid op vice-president Humphrey. De nog altijd onofficiële uitslag werd bevestigd geacht toen de ver slagen Democratische kandidaat vice- president Hubert Humphrey vanuit zijn hoofdkwartier in een hotel te Minneapolis met gebroken stem een telegram aan Richard Nixon voorlas, waarin hij deze gelukwenste met zfjn overwinning. Zijn aanhangers, begroetten hem met stormachtige ovaties. De versla gen kandidaat zegde Nixon zijn steun toe bij de eenmaking van de natie", Nixon verscheen te midden van zijn gezin voor de televisie en zei dat het grote doel van zijn regering, waarin ook Democraten zullen voorkomen, zal zijn de Amerikanen tot elkaar te brengen. „Het zal een open regering zijn, open voor nieuwe ideeën, open voor mannen en vrouwen van beide partijen, open voor zowel critici als aanhangers. Wij willen de generatie kloof en de kloof tussen de rassen overbruggen. Ik vertrouw erop dat wij deze taak aan kunnen en dat die succesvol zal verlopen", zei Nixon. Zowel voor de gekozen president Richard Nixon als voor de verslagen Democraat Hubert Humphrey moet de nacht van dinsdag op woensdag de aller, allerlangste van hun leven zijn geweest. Richard Nixon, al herhaaldelijk verslagen, acht jaar geleden nog met neuslengte der John F. Kennedy, had nu alles op alles gezet om in het Witte Huis te komen en in de afge lopen weken waren er redenen te over voor hem om zich zelfverzekerd te voelen en te menen het president schap met overtuigende meerderheid in de macht te kunnen slepen. Hubert Humphrey, niet minder am bitieus maar laat in d'e campagne om dat aanvankelijk werd aangenomen dat president Johnson zelf zou mee doen: voorts gehandicapt door tijd en geldgebrek zag zijn campagnere sultaten niet in de laatste plaats dank zij zijn running mate, de koele, gevatte en populaire senator van de staat Maine, Edmund Muskie juist de laatste weken gestadig groeien totdat maandag de Harris- poll zelfs Humphrey een voorsprong van 3 procent gaf. De lange verkiezingsmacht die zelfs de meest geroutineerde Ame rikaanse commentatoren weliswaar niet' met de mond vol tanden zette maar toch bijna toit wanhoop bracht gaf een zelfde beeld te zien. Nixon startte (er zijn dan nog maar enkele uitslagen binnen) met een aanzien lijke voorsprong. Maar naarmate de avond (in Amerika tenminste) over ging in de nacht begon Hubert Hum phrey op te rukken. Tergend lang zaam weliswaar, maar onverbiddiel- Hjk en om kwart over vier had hij Nixon ingehaald. George Wallace bleek toen al, behoudens zijn ver wachte resultaten in het zuiden, be neden het geraamde nationale ge middelde te zullen blijven. De voor uitzichten voor Humphrey stegen. De televisiecommentators van de NBC begonnen ernstig rekening te houden met een „onbeslist" ofmet een overwinning voor de Democraat Humphrey. Hubert Humphrey zelf straalde omstreeks deze tijd toen hij zijn aan hangers in zijn hoofdkwartier toe sprak, alvorens naar bed te gaan. Hij zei: „Ik voel me voldoende op mijn gemak om goed te gaan slapen" en: „Ik meen dat we morgen nog een «tuk blijer zullen zijn". Richard Nixon had zich (gewoon tegetrouw) al lamig teruggetrokken. Het heette dat hij sliep. George Wal lace zat in zijn herenkamer thuis de televisiereportages te volgen. Af en toe streelde hij de wang van zijn dochtertje Lee die gezegd had: „Pap haa'l maar veel stemmen, ik wil in het Witte Huis wonen". Toen Lee in slaap viel fluisterde George Wallace: „Kind ik heb veel stemmen, maar je zult nog wel niet begrijpen dat het niet genoeg is om in dat Witte Huis te wonen". Met de overwinning van Nixon en zijn 49-jarige „running mate" Spiro Agnew komt een einde aan een de mocratische regeringsperiode van acht jaar, die in 1961 begon toen John Kennedy het ambt overnam van generaal Eisenhower. Nixon en Agnew zulen moeten re geren met een Huis van Afgevaar digden dat opnieuw een overwegend Democratische samenstelling heeft gekregen. De Republikeinen hebben maar enkele zetels meer dan in het oude congres. - i' (Van onze correspondent) DOMBURG Na een lange tijd van onrust in de Domburgse gemeen teraad is het gisteravond tijdens de raadsvergadering uiteindelijk tot een uitbarsting gekomen. Na een verkla ring, die namens de bijna voltallige raad door het socialistische raadslid de heer A. Don werd afgelegd, heeft de road met acht stemmen tegen één, met één onthouding, het vertrouwen in het college van burgemeester en wethouders opgezegd. „Hoewel wij als raadsleden na de herindeling getracht hebben mee te werken en te denken in de opbouw van de nieuwe gemeente Domburg, is een en ander een volkomen mis lukking gebleken. Onze meningen werden welwilend aalnhoord, maar rustig terzijde gelegd! Raadsbesluiten werden soms of niet of anders uit gevoerd", aldus de heer Don in zijn verklaring namens de raad, met uit zondering van de heren A. Coppool- se (A.R.) en mr. J. Rutgers van Ro zenburg. „De raad kan niet anders dan tot de conclusie komen dat het beleid van burgemeester en wethou ders heeft gefaald". Richard M. Nixon (55) vanaf 20 januari de machtigste man van het machtigste land ter wereld. (ADVERTENTIE) VOORGEBAKKEN PATATES VAN ssr VOOR SLECHTS KWALITEITS DIEPVRIES (Van onze correspondent) ROTTERDAM De Rotterdamse recherche heeft een man aangehou den, die bekende zich in de afgelo pen weken schuldig te hebben ge maakt aan een serie brandstichtingen in Rotterdam-Zuid. De man, een 24- jarige expeditieknecht uit de Maas stad, werd aangehouden omdat hij er van werd verdacht een brandje te hebben gesticht in de kelderbox van een flat aan de Slinge. (Van onze correspondent! ROTTERDAM Pakhoed Holding n.v. en n.v. Vlismar onderhandelen over een samenwerking tussen beide vennootschappen. De gedachten gaan hierbjj uit naar een zodanige vorm van samenwerking, dat houders van aandelen A en B van Vlismar in de gelegenheid worden gesteld hun aan delen om te wisselen in aandelen Pak hoed. Naar verwachting zullen in de loop van de volgende week definitieve mededelingen kunnen volgen. (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) lees in eva verkrijgbaar bij bezorger, kiosk, boek handel, supermarkt. Spaar EVA-zegels! Waar u aantrekke lijke artikelen veel goedkoper op krijgt b.v. WEDSTRIJDNOREN 5 zegels f44.75. O vandaag voordeel gram van 85 voor 75 niet duur We/ heerlijk (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De overwinning die Richard Nixon gisteren op vice- president Hubert Humphrey heeft behaald, zal waarschijnlijk nog aan zienlijk krapper zjjn dan die welke John F. Kennedy acht jaar geleden op de winnaar van gisteren boekte. De volgende staten schaarden zich achter Nixon: Alaska, A^"Ona, Cali- fornië, Colorado, Delaware, Florida, Idaho, Hlinois, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Maine, Montana, Nebras ka, Nevada, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, North Caroli na, North Dakota, Ohio, Oklahoma, Oregon, South Carolina, South Da kota, Tennessee, Utah, Vermont, Vir ginia, Wisconsin, Wyoming. Totaal 290 kiesmannen. Voor Humphrey kozen: Connecti cut, Hawaii, Maryland, Massachu setts, Michigan, Minnesota, Missouri, New York, Pennsylvania, Rhode Is land, Texas, Washington, West Vir ginia en District of Columbia. Totaal: 203 kiesmannen. Wallace: Arkansas, Alabama, Geor gia, Louisiana en Mississippi. Totaal: 45 kiesmannen. De laatst bekende totaal-uitslag (na telling van 92 procent) Nixon 29.201.188 (43 procent) Humphrey 29.198.105 (43 procent) Wallace 9.064.456 (13 procent) Voorsprong Nixon op Humphrey: 13.083 (Van onze correspondent) DEN HAAG Zeven belangrijke oliemaatschappijen hebben het voor stel bekendgemaakt voor een vrij willig plan dat de compensatie moet regelen voor de kosten die nationale regeringen moeten maken ter bestrij ding van verontreiniging van kust gebieden door olievlekken. Het betreft hier verontreiniging door ongelukken met tankschepen, die te wijten zijn aan een fout van het schip. Het plan zal ook een snelle actie van de reder bevorderen in geval van een ongeluk. Het is bedoeld om rederij en over heid in staat te stellen op effectiever wijze de strijd aan te binden, zowel tegen verontreiniging op kleine schaal als tegen rampen van het „Torrey Canyon"-type. De zeven maatschappijen, die het plan hebben opgesteld zijn: British Petroleum Company Ltd., Gulf Oil Corporation, Mobil Oil Corporation, Shell International Marine Ltd., Stan dard Oil Company of California, Standard Oil Company (New Jersey) en Texaco Inc. Zij vertegenwoordigen ongeveer dertig procent van de particuliere tankschiptonnage in de wereld. Iede re andere vloot van tankschepen, in particuliere handen of in die van de overheid, kan aan het project deel nemen. Het plan zal pas in werking treden als het wordt ondersteund door in totaal 50 procent van de par ticuliere wereld-tankschiptonnage. Als het project eenmaal gestart ls, zal het gedurende minimaal vijf jaar van kracht blijven, waarna het steeds voor periodes van twee jaar zal worden verlengd. Het zal evenwel worden geannu leerd na twee jaar indien het tegen die tijd niet door 80 procent van de wereldtonnage wordt gesteund. ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse recherche heeft opnieuw een serie arrestaties verricht in ver band met omvangrijke fraudes bij een aantal gemeentelijke badhuizen. Volgens de politie hebben de aan gehouden suppoosten de afgelopen jaren in totaal zeven gemeentelijke badinrichtingen voor meer dan 150.000,benadeeld.

de Stem | 1968 | | pagina 1