Acties van ANOF en studenten bij begrotingsbehandeling van onderwijs Ver inga voor hete vuren VRIJ ENTREE OP DE PLAAT EEG-conferentie lost niets op Bontmantels „EbePJk I Vraag naar staatsloten plotseling gestegen Tans treedt af als voorzitter van P. v.d. A. S.E.R. werkt veel te traag Pleegouders gevraagd e^eiy êrw Benelux A Medische opleiding Demonstratie Snelle verlichting van pijn jn spieren en gewrichten Roolvink wacht op SER-advies fusies Wieldraayer (PvdA): Balatred informatie-pakket met handige kleurenkiezer gratis! Maréchal DANKWOORD VAN BEATRIX EN CLAUS erie Zon schijnt over rampgebied Hoge raad verwerpt cassatieberoep Utrechtse studenten Kardinaal flushing naar Peru DE STEM VAN WOENSDAG 6 NOVEMBER 1968 (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Vandaag en morgen treden minister Ve ringa (O. en W.) en de vaste commissie voor onderwijs en wetenschappen uit de Tweede Kamer in het krijt om te debat' teren over de onderwijsbegroting voor 1969. Hoewel men dit maal een agenda heeft met 21 punten (in plaats van 119 zoals vorig jaar) belooft het toch weer een uitputtend debat te worden. Er is namelijk een aantal zeer hete hangijzers bij, die zich uitstekend tol uitvoerig discussiëren lenen. Om er slechts twee te noemen: de klasse-grootte bij het kleuter- en lager on derwijs en de moeilijkheden bij de medische faculteiten. Zoals bekend heeft de regering be paalde voorstellen gedaan om de klassen bij het kleuter- en lager on derwijs kieiner te maken, maar die gaan de onderwijsverenigmgen en de oppositie niet ver genoeg. De A.N.O.F. is daarom een handtekenin- gen-aktie gestart, waarvan de resul taten vanmorgen aan het presidium van de kamer zijn aangeboden. Gis teravond had het bureau van de A.N.O.F. meer dan 675.000 handteke ningen geteld. De A.N.O.F. stelt dat inwilliging van haar verlangens 25 miljoen gaat kosten, maar dat is niet voledig. Er zouden nog verplichtingen voor de gemeenten hijkomen tot een bedrag van circa 15 miljoen gulden, zodat het kostentotaal op circa 40 miljoen gulden komt. Vaststaat dat de rege ring geen kans ziet om door ver schuivingen binnen de onderwijsbe groting deze gelden te verkrijgen. Een verschuiving binnen de gehele rijksbegroting zit er ook stellig niet in. Dan blijft alleen het middel van belastingverhoging of inflatoire fi nanciering nog over, dat ook niet be paald aantrekkelijk genoemd kan worden. Het ziet er dan ook naar uit dat moties, die van de oppositie te verwachten zijn, door minister Ve- ringa afgewezen zullen moeten wor den. Hoewel er van de uitbouw van de Benelux - opgezet als een economische unie tot een politieke unie en een hecht samen werkingsverband op terreinen als vervoer en energie, niets terecht kan komen, mag er toch enige vol doening zijn over de resultaten van het ministerberaad, dar deze week in Brussel is gehouden. Als de economische unie per 1 november 1970 voltooid zal wor den, zal al veel ergernis over wat Benelux zou moeten zijn, maar nog steeds niet is, weggenomen kunnen worden. Verdwijnen zal de terechte ergernis van velen over het uren lang wachten en vervullen van schijnbaar nutteloze tormaliteiten aan de grenzen. Volkomen vrij en onbelemmerd grensverkeer het beeld dat ons tegen 1 november 197U toelacht wil zeggen dat er nog een groot aantal zaken geregeld zal moeten worden. Het grote verschil in de prijs van sigaretten tussen Neder land en België zal weggewerkt moeten worden, dat betekent, om maar een voorbeeld te geven, dat geen regering meer op eigen houtje de sigarettenprijs zal kunnen verho gen om een begrotingsevenwicht te bereiken. Het rijk van de smokke laars loopt definitief ten einde. Naast de beslissing tot voltooiing van de economische unie zijn de mi nisters nog andere belangrijke zaken overeengekomen, die het verdriet of zelfs de ergernis over het moeten opgeven van de ambitieuze Van Elslande-plannen kunnen verzach ten. De politieke samenwerking, nu afhankelijk van de vraag of de drie ministers van buitenlandse zaken het persoonlijk goed met elkaar kun nen vinden, kan wat meer karakter krijgen door de instelling van een ministeriële werkgroep. Hetzelfde geldt voor zaken als toerisme, zeer belangrijke samenwerking in het grensgebied, het wetenschapsbeleid, de cultuur, en de eenmaking van het recht. De tot een gezellige reis- dub en praatcollege-zonder-enige verplichting verworden interparle mentaire Benelux-raad kan wat meer gewicht krijgen, als de regeringen zich houden aan de afspraak dit college beter te informeren over buitenlandse politiek en voorgeno men wetgeving. De Benelux zal niet, zoals lang werd gevreesd een zachte en bijna onopgemerkte dood sterven. De ge nomen principebesluiten zijn echter zelfs geen zwakke afschaduwing van de visie die oud-minister Van Elslande indertijd ontvouwde. Dat hebben we dan te danken aan de waze angst van de Walen voor een overheersing door 17 mil|oen ederlandstaiigen Het taalkwestie trauma van onze zuiderburen, hun verlammende onderlinge tegenstel- ,ngen en hun wederzijds wantrou wen kunnen, zo blijkt nu grenzeloos zijn. (ADVERTENTIE) Het tweede strijdpunt, dat van de medische opleiding, draait om de kwestie of er al dan niet van een beperkte toelating van studenten sprake zai mogen zijn. Minister Veringa heeft er nooit een geheim vain gemaakt dat hij per se een, n.ummerus fixus wil voorkomen. Als er al iets zou gebeuren moet daarvoor een landelijke regeling komen, meent de minister. Nu heeft de universiteit van Nijmegen inmid dels besloten tot invoering van een selectieve propedeuse. De andere universiteiten willen hiertoe aan het eind van het nu lopende cursusjaar overgaan. Dat is wettelijk in orde, zolang men maar niet opzettelijk een be paald aantal kandidaten laat zakken omdat er voor hen geen ruimte is. Voor een dergelijke handelwijze zou het parlement wel terdege eerst wet telijke toestemming moeten verle nen. Het is ook denkbaar dat de faculteiten een aantal geslaagden voor de selectieve propedeuse voor lopig nog op een wachtlijst plaatsen. Daarvoor is geen wettelijke toestem ming vereist. Het parlement zou zich daar echter op andere wijze over kunnen uitspreken, b.v. aan de hand van een nota die minister Veringa over deze materie aan de kamer kan aanbieden. Wat men in Nijmegen wil doen is beslist tegen de huidige wet telijke bepalingen. Daarom heeft mi nister Veringa in een brief aan het Nijmeegse universiteitsbestuur ge vraagd om op korte termijn te ver klaren, dat men dit niet zal door zetten. De hele kwestie is de laatste maan den intussen in een sfeer terechtge komen die de studenten heeft bewo gen om in een protestmars naar het Hoarse Binnenhof op te marcheren. Zij zullen regering en parlement nog eens duidelijk laten weten dat zij niets van een numerus fixus of iets wat daarop lijkt willen weten. Naar verwachting zullen 1000 stu denten aan de betoging deelnemen. Over de nota-Posthumus inzake de herstrukturering van het weten schappelijk onderwijs zal althans van de kant van minister Veringa niet veel gezegd worden Hij heeft deze nota ter discussie gesteld voor ieder een die er wat over zeggen wil. maar zelf wil hij voorlopig nog geen oor deel uitspreken om de handen volle dig vrij te houden Een ander belangrijk punt vormt de prioriteitennota, die door minister Veringa zelf voldoende elastisch wordt gehanteerd om verschuivingen daarin op wens van de kamer moge lijk te maken Dringt direct door tot aan de haard van de pijn ®TrstuikinP,Siinf"' spit' zenuwpijnen, i niets werkt c« ii' lve nek en ledematen ter vedfehtina -i n,ets werkt aangenamer Onmiddellijk fn d? ?an A,8esal-balsem. Algesal dien ÜL doordringend, werkt haSrd vanPd?Pni1e Yeefse,s in tot aan de ^armtesensatiÜ ponder oppervlakkige veroorzakenWn "d e Van de huid *e Weefsels en en?™. do®r?traalt" verlichtend Reumatische ln de gewrichten. ■PoedigpfaatsC s«jfheid maken verlichting en welbehagen!"1"6"0 geVoelVan dat LMhu^^UHd dC PÖnuuitbreekt! Zorgt hand hebt om »id Ce? Algesal bij de verlichten ALCFSaï k®- ?,od?g is de P'in te u. AL.Gfc.SAL bi] alle apoth. en drog. DEN HAAG Minister Roolvink heeft gisteren in de Tweede-Kamer commissie voor sociale zaken ver klaard eerst een advies van de SER over fusies van bedrijven af te wach ten, alvorens te besluiten een code voor bedrijfsfusies ^n -concentraties ip te stellen. De minister zei geen uur verloren 'e laten gaan om tot een herziening van de wet op de ondernemingsraden te komen, zodat de inspraak van de werknemers in de bedrijven via de mdernemingsraad groter wordt. Bij zondere aandacht voor de positie van ie oudere werknemers achtte de mi. lister gewenst. Hij hoopte dat de be ■cidheid van de werknemers om zich zo nodig te laten omscholen groter zal worden. Vrij Entree in de Koopermolen te Amsterdam voor de vocale me dewerkers aan Henk Elsinks nieuwe plaat „Vrij Entree", die hij gistermiddag in zijn café-chantant aan de pers presenteerde. V.l.n.r. Ina van Faassen, Frans Halsema, Tonny Huurdeman, Frits Lam- brechts, Therese Steinmetz en Henk Elsink. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dr. J. Tans treedt in maart aanstaande af als voorzit ter van de P.v.d.A. Hij vindt het niet langer verantwoord zijn taak als onderwijsspecialist in de Tweede Kamer met het partijvoorzitterschap te combineren. Die taak is hem te zwaar geworden, zo heeft dr. Tans de overige leden van het partijbe stuur op een vergadering meege deeld. De heer Tans heeft zich daarom niet herkiesbaar gesteld. Op 18 no vember zal het partijbestuur een voordracht voo-r een nieuwe voor zitter opmaken. Door velen wordt thans dr. Von deling, minister van Financiën in het kabinet - Cals en voormalig fractieleider, als opvolger van dr. Tans gezien. Er bestaat echter een royale kans dat door Nieuw Links de heer André van der Louw, thans vice-voorzitter van de P.v.d.A., voor het voorzitterschap naar voren ge schoven zal worden. Bekend was reeds dat ook partij-se cretaris Wieldraayer het partijbe stuur gaat verlaten. Er is nogal wat kritiek op hem geweest, evenals op dr. Tams. (Van onze correspondent te Brussel) BRUSSEL Alle plannen, die sinds het begin van dit jaar naar voren gebracht zijn om een brug te slaan tusssen de EEG en de kandidaatlanden Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen zullen samen met het Franse plan tot interne versterking van de gemeenschap bestudeerd worden. De Europese mmisteraad heeft dinsdag in Brussel de permanente vertegenwoordigers van de lid staten opdracht gegeven in samenwerking met de Europese com missie deze studie te verrichten. Een termijn, waarbinnen dezt studies voltooid moeten zijn, is niet aangegeven. Als conclusie van hun zoveelste on vruchtbare gesprek over de uitbrei ding van de Europese gemeenschap pen, hebben de ministers van buiten landse zaken, om het met woorden minister Luns te zeggen; „Om eer nieuw conflict te vermijden elkaar gevonden op een procedurevoorstel, waarbij geen van de werkelijke pro blemen is opgelost". De permanente vertegenwoordigers hebben de opdracht gekregen alle voorstellen het Benelux-memoran dum, het Italiaanse plan, het Frans- Duitse arrangement, en het Duitse plan te bestuderen „in het bijzon der de problemen van te sluiten han delsovereenkomsten en van moge lijke technologische samenwerking". De Franse minister Debrê preciseer de de visie van Parijs op de hatidels- ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG tn de Tweede Ka mercommissie voor Sociale Zaken heeft de heer Wieldraayer (PvdA) gisteren kritiek geleverd op de werk wijze van de Sociaal Economische Raad. Hij was van oordeel dat de SER vlotter moet werken en dat er een grotere openbaarheid moet komen. Aam minister Roolvink werd de vraag voorgelegd of hij met de voor zitter van de S.E.R. overleg wil ope nen om tot een betere werkwijze te komen. De heer Wieldraayer constateerde dat van de 79 adviezen die de S.E.R. in de periode 19611967 heeft uitge bracht, er 16 meer dan twee jaar studie hebben gevraagd Gemiddeld had de S.E.R. dertien maanden voor het beantwoorden van de adviesaam- vragen nodig. Vam de lopende ad viesaanvragen liggen er acht al meer dan twee jaar bij de SER. De heer WieldraayeT wilde graag dat de regering bij het doen aanvra gen van een advies een tijdsuur stelt binnen welke het avies zou moeten woren uitgebracht. Minister Roolvink ging niet uitvoe rig op de kritiek in, maar wierp zich wel op als verdediger van de raad, die hard werkt en adviezen van grote waarde uitbrengt. De minister voelde er niets voor om de S.E.R., wat betreft de advisering aam een bepaalde teonenn te binden. Balatred is de beste vinyl-op-vilt vloer bedekking, die u kopen kunt. De ideale kombinatie van warmte-isolerend, veerkrachtig vilt met kleurecht, slijt vast vinyl. Ligt voorjaren. Als u er alles van wilt weten, vraag dan het Balatred informatie-pakket. U krijgt dan ook die praktische kleurenkiezer. Om thuis uit meer dan 76 mogelijk heden tekiezenwelkeklenren kwaliteit 't worden zal. Briefkaartje s.v.p. naar Balaitrandi Nederland N.V., ./-K. Huizen N.H. 'L \~J* - yrlba 68-8 akkoorden. Hij gebruikte met opzet de meervoudsvorm omdat Frankrijk, en dat in tegenstelling tot de andere EEG-landen, bilaterale akkoorden wenst af te sluiten met alle landen, die daarin zijn geïnteresseerd. De- bré zei, dat Parijs wil streven naar verlaging van de dounanerechten in vier jaar tijd met dertig procent op industriële produkten. Hoewel op ve le punten vaag, was Debré duidelijk op het stuk van de bedoeling van dergelijke handelsakkoorden. Ze moeten, zo zei hij, geen vervanging van de toetreding zijn, maar dienen om die toetreding te vergemakkelij ken. Debré gaf ook nog een uiteen zetting over zijn negen-puntenpro gramma waarvoor de anderen met name Nederland vooralsnog weinig voelen, zolang niet het principe van de uitbreiding van de gemeenschap pen duidelijk is gesteld. Minister Luns liet weten, dat de Nederlandse regering nog steeds be reid is akkoord te gaan met de vol tooiing van de werkzaamheden van de groep-Maréchal. (De groep die rapport moet uitbren gen over de wetenschappelijke en technologische samenwerking)Ne derland blokkeert de werkzaamheden van deze groep, zolang niet vaststaat, dat ook Engeland en andere kandi daatlanden bij de uitwerking van de studies betrokken worden). Minister Luns zei, dat Nederland bereid is de resultaten van het werk van de groep-Maréchal in een raads vergadering van de EEG te bestude ren, mits de Nederlandse regering de zekerheid heeft, dat daar een multilaterale conferentie in wijder verband met alle Europese landen die daarvoor belangstelling hebben plaatsvindt, waarbij ieder op voet van gelijkheid zijn bijdrage zal kunnen leveren. HILVERSUM (ANP) Prin ses Beatrix en prins Claus heb ben gisteravond via radio en te levisie het Nederlandse volk be dankt voor de gelukwensen bij de geboorte van hun tweede zoon Johan Friso. „Hij maakt het uit stekend", zei prinses Beatrix over haar zoontje, „hij groeit ge weldig. Het is een Hef jongetje met donkerblauwe ogen en vrij veel haar. Natuurlijk spreken wij ook uit zijn naam als wij u nog maals danken voor uw spontane hartelijkheid". Prins Clans voegde daaraan toe: „Misschien wilt u ook nog horen hoe onze oudste zoon, Wil- lem-Alexander, op de voor hem toch enigszins onverwachte komst van zijn broertje heeft ge reageerd. Nou, ik kan zijn hou ding alleen maar hoogst sportief noemen. Zijn broederlijke liefko zingen zijn soms nog iets aan de hardhandige kant, maar ik ben ervan overtuigd dat de twee heel goed met elkaar zullen kunnen opschieten". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dezer dagen be gint een landelijke actie van alle re gionale kinderbeschermingsorganisa ties. De organisaties willen met deze actie, genaamd „Een nieuw begin", een beroep doen op aspirant-pleeg ouders om zich te melden. Er is ieder jaar een behoefte aan 2000 potentiële pleeggezinnen. Vooral is er behoefte aan pleegouders voor kinderen vam 10 jaar en ouder. (ADVERTENTIE) Een klasse apart omdat we ze zelf maken Dus ook meer service en voordeliger BREDA Ginnekenweg 35. tel. 36834. ROOSENDAAL: Hoogstraat 32. tel. 37503. (Van een onzer verslaggevers) VERCELLt (Italië) Na drie en een halve dag regen schijnt de zon weer boven het rampgebied in Italië. Op zijn minst 102 mensen zijn door de overstromingen en aardverschui vingen om het leven gekomen. Het water stroomt nu langs de hel lingen van de Alpen weg. Men vreest dat de lager gelegen rivieren zullen overstromen. Het niveau van de Po blijft stijgen. In laag gelegen gebie den worden voorbereidingen getrof fen voor evacuatie. Intussen is het reddingswerk in volle gang. In Cremona hebben brandweerlieden mensen ontzet uit overstroomde parterrewoningen. In Lombardije werden velen van de da ken van hun huizen gehaald. DEN HAAG (ANP) De hoge raad heeft gistermorgen, overeen komstig de conclusie van de advo caat-generaal, het beroep in cassa tie verworpen, dat vier Utrechtse studenten hadden ingesteld. In februari van dit jaar plakten de studenten in Utrecht leuzen voor hun ramen waarin president John son een oorlogsmisdadiger genoemd werd. BOSTON (K.N.P.) Kardinaal Cushing zal in januari een bezoek aan Peru brengen om te onderzoe ken waar hij zich het best kan ves tigen na zijn ontslag als aartsbisschop van Boston. Hij heeft dit meegedeeld aan een groep priesters uit zijn bisdom die op zijn kosten als vrijwilligers in Peru werken. „Ik kom u in januari op zoeken", zo zei hij, „en als ik mijn ontslag heb, bom ik er wonen". AMSTERDAM (A.N.P.) In haar woning aan de Overtoom in Amster dam is in de nacht van zondag op maandag de 73-jarige mevrouw W. J. Oldigs door een onbekende met een strijkijzer neergeslagen. Uit haar woning wordt een porte monnee met drie gulden vermist. Goede morgen! Dat was me het nachtje wel, hè. Enfin, als alles goed gegaan is, hebben we weer een nieu we president. Al weet ik op het mo ment dat ik dit schrijf nog echt niet wie. Als de één gekozen wordt, ben ik geneigd te zeggen: davinixonde. Wordt het de ander, dan zou ik, heel zachtjes, willen zeggen: hup, hup, hupfrey. Over nummer drie zwijg ik liever helemaal: met hem raken we van de Wallace in de sloot. Ik wil niet veel zeggen, maar ïk vind wel dat de heren werkgevers vanochtend niet boos moeten zijn als hun medewerkers of te laat of slape rig op het werk verschijnen. Hadden ze zelf ook maar op moe ten blijven vannacht, hadden ze eens geweten wat het is tegenwoordig ge ïnteresseerd te zijn in de interna tionale politiek. De upper ten? Ha, lachte Mertens, je bedoelt de upper twohundred! Mr. H. van Riel, die voor de WD in de Eerste Kamer zit, heeft dezer dagen uitgelegd waarom dit college slechts één dag in de week bij elk aar komt: „Ik acht één dag ruim vol doende om datgene te zeggen wat in houd heeft, want dat is juist de kracht van de Eerste Kamer, er zit ten mensen in die werkelijk iets te vertellen hebben en geen mens heeft meer dan een of twee keer per week iets werkelijk verstandigs in te bren gen." Er zijn mensen die bijna alles te vertellen en zelden of nooit iets wer kelijk verstandigs in te brengen heb ben. Sterker: er zijn mensen die zelfs meer dan twee keer per week iets werkelijk verstandigs in te brengen hebben, maar die niets te vertellen hebben. Macht en verstand zijn immers twee zeer verschillende dingen. In een Tweede-Kamercommissie vergadering heeft dezer dagen prof. mr. I. A. Diepenhorst gezegd dat er „hier en ginds heus nog wel wal te verbeteren valt" aan de behandeling van arrestanten op de politiebureaus. Hij noemde het zelfs een wenselijke zaak, als de minister van justitie zelf eens een weekje ervaring zou opdoen in een politiecel. Maar dan moet de minister toch echt wel wat meer doen dan b.v. na een paar borreltjes tegen een andere auto opbotsen en dan hard wegrijden. Trouwens, de betrokken minister ging niet eens in op de suggestie van mr. Diepenhorst. Hij heeft er Polak aan. Hog een paar nachtjes en het is weer denelfdevandenelfde. Goede morgen, mister president, en succes! MERIJN (ADVERTENTIE) IN VOELEN VELE NEDERLANDERS ZICH THUIS. Zuid-Afrika biedt u: veel ruimte, veel natuur prachtig klimaat goede salarissen lage belastingen prettige werkom standigheden veel faciliteiten geen taalprobleem Nederlandse vakmensen van harte welkom. Vragen staat vrij, schrijf dus gerust om informatie aan: Zuid-Afrikaanse Immigratie-Attaché, Raamweg 8, Den Haag. (Van onze parlemenaire redactie) DEN HAAG De vraag naar loten van de staatsloterij is opeens zo toegenomen, dat de directie voornemens is voor de volgende trek- kringenreeks tien series van elk 100.000 loten uit te geven in plaats van negen series. Die toegenomen vraag komt enigszins ais een ver rassing. Weliswaar hield men rekening met een toeneming van de belangstelling als gevolg van de wijziging van het prijzensysteem (hoofd prijs nu een half miljoen gulden), maar in eerste aanleg bleek men het effect van die nieuwe prijzen te hebben overschat. In het oude systeem gaf de staatsloterij acht series van 100.000 loten uit. Een heel lot kostte toen 20 gulden. Toen men onlangs (augustus/ september) een nieuwe stijl introduceerde, maakte men negen series aan, in de verwach ting dat er hoewel een heel lot 25 gulden ging kosten een enorme vraag zou ontstaan. Die vraag viel wat tegen: uiteindelijk moesten nog ongeveer 20.000 onverkochte loten worden vernietigd. Dit gaf de directie van de staats loterij aanleiding om voor de komende trek- kingenreeks (de eerste op 19 november) welis waar opnieuw negen series te drukken, maar de collecteurs werd medegedeeld, dat zij gerust wat meer loten zouden kunnen aanvragen dan hun contingent aangeeft. Opeens blijkt er nu zo'n stroom aanvragen los te komen, dat aan de extravraag niet kan worden voldaan. Het aanmaken van een tiende serie is nu dan ook onvermijdelijk geworden. Het is niet duidelijk, waarom die grote vraag opeens is losgebarsten. Niet ondenkbaare oor zaak is, dat de vorige verkoop zich afspeelde toen de Nederlanders met vakantie waren dan wel hun geld juist aan vakanties hadden be steed. Maar bij de staatsloterij schrijft men de toegenomen belangstelling nog meer toe aan het feit. dat de eerste trekking van het halve miljoen door de televisie werd uitgezonden. Toen pas gingen de Nederlanders, die voorheen geen loten kochten, beseffen dat er interes santé bedragen te winnen zijn.

de Stem | 1968 | | pagina 7