ERVAREN IAN BLOM: OPVALLEND DAMDEBUUT Hockeyclub Zwart-Wit veranderde GOEDE KANS VOOR ZATERDAGSPELERS „Ik waag me niet aan prognose Nederland lootte Vergadering KNVB in Den Bosch Wensen Nylons die Dunner en toch Sterker zijn. Met schriftelijke Garantie. Snoezig hè, die Gulf Extra Kick Aktie. n EUROPA-CUP VOLLEYBAL den HAAG (ANP) De Ne derlandse volleybalkampioenen Blokkeer (heren) en Valbovol (dames) zijn op de in Brussel gehouden loting niet ongunstig uit de bus gekomen voor de Euro pese bekertoernooien 1969. Bij de heren schreven 25 ploegen in, bij de dames 18. Huschke von Hanstein weg bij renstal Porsche Kurmann snelste achtervolger Voorhoede Programma van 13 DB STEM VAN WOENSDAG 6 NOVEMBER I960 11 Blokkeer, dat dit jaar tot de laatste acht kwam, is vrij in de eerste ronde en komt in de tweede ronde uit tegen de winnaar van de ontmoeting tussen de kampioenen van Luxemburg en Zwitserland. In de kwarteindstrijden maakt Blokkeer een goede kans uit te komen tegen het Tsjechische Spartak Brno, dat in de tweede ronde tegen de kampioen van Frankrijk of Portugal speelt. Valbovol moet beginnen met een kwalificatiewedstrijd tegen de Belgi sche titelhouder. De winnaar komt in de eerste ronde uit tegen de Ita liaanse kampioen. In de achtste fi nales speelt de winnaar van deze ronde tegen de kampioen van Bul garije of Zuid-Slavië. De speeldata zowel voor de dames als de heren: eerste ronde 15 tot 19 januari, achtste finales 9 tot 23 fe bruari, kwartfinales 16 tot 30 maart, halve finales 20 april tot 4 mei. DUSSELDORP (ANP) De band wordt verbroken, op 1 januari 1969. De band tussen Fritz Sittig Huschke von Hanstein en de renstal Porsche, die niet alleen de fabriek, maar ook de Duitse autosport veel successen heeft gebracht. De stal, die door Huschke von Hanstein zo meesterlijk werd geleid, behaalde tijdens zijn be wind van zeventien jaar 259 kampi oenschappen. Huschke von Hanstein stopt vrij willig na 38 jaar midden in de motor en autosport te hebben gestaan. Ze ventien jaar geleden begon hij bij Porsche als chef van de afdeling Public-relations, in het nieuwe jaar wordt hij de bijzondere assistent van directeur dr. Ferry Porsche. Het be grip public relations heeft Huschke von Hanstein altijd zeer ruim opgevat Het was de eerste voorwaarde voor zijn succes als „stalmeester" bij Porsche. (Van onze sportredactie) BREDA In het verslag van de jaarvergadering van de afdeling Noord-Brabant van de K.N.V.B., die zaterdag in Den Bosch is gehouden, zijn enkele storende fouten geslopen. Zo werd ir. H. Hopster niet bijge staan door de heer Ulijsses, burge meester van Megen, en de heer W. Bus, maar alleen door de heer Bus. burgemeester van Megen. Verder hield het bestuursbeleid met in dat elke vereniging 124 min der zou ontvangen, maar slechts f24. Het ging om een bedrag van ruim 10.000, en er zijn 427 vereni gingen. Tenslotte was het succes voor de Westbrabantse verenigingen niet dat bij het begin het aantal elftallen van de tweede klas zou worden ver laagd, maar het aantal afdelingen, net zal vim acht op zeven komen, waardoor in de toekomst voor de eer ste klas meer wedstrijden, 20 a 22 Per afdeling komen, door de sterke promotie die aan het eind van dit seizoen de nummers een en twee zullen doen promoveren. Jan Blom: „Ton van hun vingers". Sjjbrands èn Harm Wiersma hebben het in de toppen (Van onze sportredactie) BREDA Zwart Wit is veran derd. De populairste Bredase hockey club, vooral bekend onder de naam „vriendenclub" laat sinds de „grote ommezwaai" (in maar t ingezet) de jeugd prevaleren. De nadruk is sinds de historische algemene jaarverga dering in 'maart, toen alle leden ak koord gingen met het bestuursvoor stel een dames-afdeling „toe te la ten" na een „vrijgezellen-status" van 37 jaar, wat meer komen te liggen op het spel. „De sfeer", zegt Zwart-Wit-secretaris Kees Dielen, „is bij ons altijd zeer goed geweest. Maar hij is nu toch wel meer ge richt op het hockeyen. Vooral bij de dames en de jeugd". Zwart Wit vaart er wel bij. Sinds de tijd dat met algemene krachten een stevige „wervingsactie" werd ge voerd, is het aantal spelende leden meer dan verdubbeld. De Bredase hockeyclub heeft nu 200 spelers en speelsters. In maart waren dat er 92. Er komen er iedere week nog een aantal bij. Een resultaat, dat zelfs de meest optimistische progno se overtreft. „We hebben er, en we doen dat nog, enorm hard voor ge werkt. Het is een groot succes. En dat geeft natuurlijk voldoening. Het blijkt dat onze actie, als we het zo mogen noemen, is aangeslagen. Zo wel bij de jeugd als bij de ouders", concludeert de heer Dielen. Dit geheel doet voor de oppervlak kige Zwart Wit-kenner wat vreemd aan. „Dat is normaal", zegt Kees Dielen. „Maar we zijn ook helemaal veranderd. We hebben het oude idee van de strikte vriendenclub laten varen. De jeugd moet nu prevale ren. De club moet sterker worden". Dat was ook het uitgangspunt van de vergaderingen, die vorig jaar werden gehouden door 't Zwart-Wit- bestuur. De geringe aanwas van nieuwe leden had zich in enkele ja ren tijd gewroken. „Er werd in die tijd ook helemaal niet gedacht aan de jeugd". Het oude standpunt bleek echter niet houdbaar. „Het ging met de vriendenclub niet langer". Het eer ste elftal duikelde in een paar jaar een paar klassen naa-r beneden. Er moest iets veranderen. Een aparte commissie heeft het probleem „sta- ADVERTENTIE) Ze weten niet van ophouden daar bij Gulf. Nauwe lijks heb ik al die enige artikeltjes van de eerste ronde bij elkaar, of ze komen alweer met de tweede ronde. v Nou, dat wordt weer naar de pomp rijden. En flink sparen geblazen.Want dat knalgekke ijsemmertje moet ik persé hebben. Extra Kick Aktie' tistisch en schematisch" benaderd. De heer Dielen: „Vanaf 1962 bleken er bij de drie Bredase clubs slechts 80 nieuwe leden te zijn gekomen. Een bijzonder geringe aanwas en een bewijs dat er bij de clubs wei nig activiteiten op dit gebied wa ren. De capaciteit in Breda ligt bij de 1100 a 1200 hockeyers. Er waren er in maart slechts 'n goede 800. Aan die getallen zijn we gekomen na een bestudering van de cijfers, diè de gemeente ieder jaar vrijgeeft. Daar na zijn we gaan bekijken hoe het met de veldcapaciteit was gesteld. Het bleek dat de gemeente velden beschikbaar had.voor 1132 hockeyers een cijfer dat goed correspondeerde met onze eigen uitkomst. In Breda bleken de capaciteit en de velden dus wel aanwezig. Wat ont brak waren de leden. „Omdat Push naar de velden in de buurt van het Sportcentrum verhuist, krijgt Zwart Wit met medewerking van de ge meente de beschikking over vijf vel den op het al jaren bespeelde Sport park Ginneken. Dat betekent genoeg terreinen voor' 300 leden". Met die cijfers gewapend werd er een plan ingediend en aangenomen om een da mes-sectie op te richten en het aan trekken van de (bewerkelijke) jeugd te bevorderen. „Uit de geringe aanwas in het verleden bleek dat de activiteiten niet goed gericht waren geweest. Wij vroegen ons af waar er hockey ers te vinden waren. We moesten an dere wegen inslaan dan tot nu toe het geval was geweest. We moesten andere scholen benaderen, dan waar van Breda en Push het merendeel van hun leden betrokken. Dat heb ben we gedaan. We hebben met zelfgemaakte schema's deze markt afgetast. Er werden allerlei ac tiviteiten ontplooit en de resultaten waren snel merkbaar." Dames en jeugd kwamen. Vooral met die .laat ste categorie is men bij Zwart Wit blij, hoe veel aandacht het „opvan gen" ook vergt. De min of meer wetenschappe lijke opzet van dit „plan" heeft voor velen verrassende gevolgen ge had. Kees Dielen: „Pas in het jaar 1971-1972 hadden we de laatste uit breiding gepland. Maar als het zo doorgaat zal dat volgend jaar al ge beurd zijn". Zwart Wit gaat nu on getwijfeld een gezonde toekomst te gemoet. De leden hebben geen spijt een dames-sectie te hebben toegela ten, die zij op de algemene verga dering begroet hebben met een staan de gezongen „Daar komt de bruid". (Van onze sportredactie) 'S-GRAVENPOLDER Jan Blom, de 57-jarige Zeeuwse damroutinier, zal op zondag 24 november debuteren in het nationale damtiental, dat in Vlissingen vooi de zestiende keer de wedstrijd aanbindt met de Belgische ploeg. Naast Jan Blom, die de zeven de partij tegen M. Verleene speelt, komen voor Nederland de volgende dammers uit: T. Sljbrands, P. Bergs ma, J. de Ruiter, C. Varkevisser, A. Schotanus, J. de Boer, O. Hoekstra, A. van Aalten en K. Toet. Neder land begint in het Vlissingse Schelde- kwartier als de grote favoriet. Van de tot nu toe gespeelde wedstrijden wonnen de gastheren er elf. Twee maal bleken de Belgen het sterkst, en twee wedstrijden eindigden onbe slist. Voor Jan Blom is met deze verkie zing een van zijn grootste wensen, te gen het einde van zijn carrière als dammer op internationaal niveau in vervulling gegaan. Vorig jaar scheelde het maar weinig of de be kende dammer uit 's-Gravenpolder had zijn debuut in de Nederlandse formatie gemaakt in de uitwedstrijd tegen Rusland. Toen zat er echter nog niet meer in dan een reserve- plaats. Maar nu is hij er dan toch in geslaagd door te dringen tot de tien sterke dammers die in Jan Bloms „eigen huis" tegen de Belgen zullen spelen. Nu deze verkiezing een feit ls, blijven er voor Jan Blom nog drie hartewensen over, die hij wil verwe zenlijken, alvorens hij zich uit „het grote damleven" terugtrekt: a) nog eenmaal een plaats in de finale om de Nederlandse damtitel (dat zal dan de vijfde keer zijn dat Jan Blom zich bij de beste Nederlanders schaart. Hij nam reeds in '41, '46, '58 en '68 aan de eindstrijd deel en momenteel speelt hij in de tweede halve finale met 9 andere sterke deelnemers om vier plaatsen in de eindstrijd); b) een plaats in het team dat de volgen de uitwedstrijd tegen Rusland in Riga zal spelen, en c) een eerste plaats in de hoofdklasse met het team van de damvereniging 's-Gravenpolder. Wanneer deze drie punten dit sei zoen werkelijkheid zijn geworden, wil Jan Blom zich na een loopbaan van 37 jaar uit de nationale dam sport terugtrekken. Wel zal hij nog MONTEVIDEO (ANP) Xavier Kurmann, die bij de Olympische Spe len in Mexico derde werd na de Fransman Rebillard en de Deense renner Mogens Frey bij de achter volging, heeft zich bij de wereldkam pioenschappen wielrennen voor ama teurs te Montevideo zowel in de se ries als in de kwartfinales de snelste achtervolger getoond. Met Kurmann plaatsten zich voor de halve fina les: Mogens Frey (Den.), Bosisio (It.) en Merlos (Arg.). In de halve eindstrijd rijdt- Kur mann tegen Bosisio en Mogens, Frey tegen Mentos. Bij de acht sprinters, die zich heb ben geplaatst voor de kwartfinales van het wereldkampioenschap zijn twee Belgen (Robert van Lancker en Dainiël Goens), drie Italianen (Luigi Borghetti, Giordano Turrini en Di-no Verzind), een Deen (Niels Fred- borg) en 2 rijders uit de Ver. Sta- ten (Jackie Simes en Jack Disney). in kleinere toernooien en in het team van 's-Gravenpolder blijven uitko men. Maar lange reizen naar grote toernooien zijr. er voor de veelvou dige Zeeuwse kampioen dan niet meer bij. „Ik dam nu nog op het hoogste niveau omdat ik de jeugd wil tarten. Ik daag vooral in Zeeland de jongere dammers uit om me er af te spelen. De Zeeuwse damjeugd moet omhoog komen, al moet ik zeg gen dat het met jongens als W. Dek kers (Goes), J. van Riesenkamp (Souburg), P. Schunselaar (Vlissin gen) en E. Leer (Vlissingen), al de goede kant op gaat. Nationaal bezien behoeven wij ons voor de jeugd helemaal geen zorgen te maken. Jonge dammers als Harm Wiersma en Ton Sijbrands van nog geen 20 jaar, hebben nu reeds een grote naam in de dam wereld", aldus Jan Blom, die in zijn eigen familie een damopvolger heeft in de persoon van zijn zoon Gerrit. Het Is voor de ervaren Jan Blom overigens mpeilijk te verklaren waarom jongens als Wiersma en Sij brands, die nog maar net in de dam- wereld komen kijken, al direct fu rore maken. „Het zijn wonderkinde ren. Zij hebben „het" in de toppen van hun vingers. Vooral Harm Wiers ma speelt op een gedurfde manier, die Iedereen, zelfs de grootste experts verbaast. En toch heeft hij zijn stel lingen niet wetenschappelijk uitge dokterd. Daarvoor is hij nog te jong. Dammen is bij spelers als Wiersma en Sijbrands gewoon aangeboren", zegt de Zeeuwse damexpert, die sinds 1968 als dammer zijn grootste tijd beleeft. Jan Blom schrijft dat toe aan het feit dat hij zich de laatste jaren sinds hij een geslaagde zware opera tie onderging pas weer volkomen fit voelt. Voor die tijd hieven de top prestaties achterwege omdat de Zeeuwse dammer toen nooit helemaal in goede conditie was. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Sijbrands en Wiersma heeft Jan Blom zijn sterke periodes als dammer dus tegen het einde van zijn lange car rière, die in 1931 in Rotterdam be gon. (Van onze sportredactie) BREDA „Ik wist dat er een terugslag zou komen, maar dat dit al zo snel zou gebeuren had ik niet verwacht", zei NAC-trai ner Leo Canjels na de wat te leurstellende resultaten van de laatste wedstrijden van de Breda- naars uit de eredivisie. „Ik durf me dan ook niet aan een voor spelling te wagen voor het beker duel van zondag tegen Heracles. Na een paar nederlagen ga je weer met beide benen op de grond staan. We gaan gewoon door met de opbouw van het elf tal. Dat we het kunnen hebben we bewezen. De overwinningen komen Izeker weer, maar we moe ten even over deze moeilijke pe riode heen. Dit bekerduel beschouw ik ze ker niet als een „oefenwed strijd" voor de komende compe titiezondag. We mikken serieus op de KNVB-beker. Dat betekent altijd een financieel voordeel voor de club- We hebben al eens een keer in het Europese beker toernooi voor bekerwinnaars ge speeld. Als je dan een beetje ge luk hebt met een aantrekkelijke tegenstander betekent het meteen dat je financieel goed zit". Tegen Heracles heeft NAC een goede kans de volgende ronde te ha len. Er is een grote tegenvaller voor de Bredanaars. Gerrie Deij- kerg blijkt zijn enkelband te heb ben gescheurd in de wedstrijd tussen de B-elftallen van NAC en Willem II- „We zullen hem zeker veertien dagen moeten missen", zegt Canjels, die ondanks deze tegenslag niet pessimistisch is. In totaal staan er acht beker wedstrijden op het programma. PSV lootte vrij. Vitesse en Elinkwijk zijn twee tegenstanders die elkaar weinig In kracht ontlopen. De uitslag zal hier dicht bij een gelijk spel liggen. Hetzelfde geldt voor het duel tussen Helmond Sport en R.C.H. Een interessante leuke ontmoeting wordt in Rotterdam gespeeld en wel tussen Sparta en de topclub uit de eerste divisie, het Schiedamse SVV. Sparta, dat nog niet heeft kun nen imponeren in de eredivisie dit seizoen zou wel eens gewipt kunnen worden door SW. Hee J.OÏU lO Elinkwijk - Vitesse X RCH Helm. Sport X Sparta - SVV X NAC - Heracles X Heerenv. - Excelsior X Limb. - Volendam X DWS - Go Ahead X DFC - Feijenoord X Leeds - Tottenham X Liverpool - Chelsea X Sunderl. - Manch. U. X Eintr. Br. - Rr. M.G1. X Schalke'04 - Hamb. X renveen heeft de beste winstkan sen tegen Excelsior. Volendam zal tegen het zwakke Limburgia geen fout maken, ook al spelen de wijdbroeken niet op eigen ter rein. DWS - Go Ahead is een van de toppers op deze bekerzondag. DWS heeft zijn juiste ritme weer te pakken. Dat bewees het eerst al in de twee wedstrijden in het toernooi om de Jaarbeurssteden- beker tegen het sterke Engelse Chelsea dat twee keer op 00 gehouden werd. Ook NAC moest zondag de kracht van de Am sterdammers erkennen- De Bre danaars leden een onverwachte nederlaag. Go Ahead daarente gen kwam tegen PSV niet tot groots spel, zodat het in het Olympisch Stadion een open strijd kan worden, met het thuis spelende DWS toch als favoriet. Voor een grote verrassing zon DFC kunnen zorgen. De Dordtse formatie komt uit tegen het Rot terdamse Feijenoord, dat al eer der door de DFC'ers werd uitge schakeld in de strijd om de KNVB-beker. Feijenoord is op papier veel sterker, maar in be kerwedstrijden zijn al meer gek ke uitslagen gevallen- Winst voor DFC zou zeker een sensatie be tekenen. Sporttoto nummer 13 vermeldt verder drie wedstrijden uit de Engelse league en twee ontmoe tingen uit de Duitse Bundesliga. Leeds United staat in de league hoger genoteerd dan Tottenham Hotspurs zodat het cijfer 1 ge rechtvaardigd lijkt. Koploper Li verpool staat voor een zware op gave tegen Chelsea, maar mag toch sterker worden geacht. Sun derland en Manchester United zijn aan elkaar gewaagd. Een puntenverdeling ligt in de lijn der verwachtingen. (Van een onzer voethal- medewerkers) BREDA Voor zaterdag staan de jaarlijkse districtswedstrijden van het zaterdagvoetbal op het program ma. De spelers van de vier geweste lijke elftallen zullen in Kampen op het terrein van Go Ahead alles in het werk stellen om straks wellicht een kans te maken opgesteld te worden in een voorlopig elftal, dat na een aan tal oefenwedstrijden de kern gaat bevatten voor het landelijk zaterdag elftal. Hier gaan dan nog een aantal trainingsavonden in Zeist aan voor af in het KNVB-sportcentrum. De drempel in Zeist is echter moeilijk te overschrijden, men moet heel wat in zijn mars hebben om tot de uitver korenen te behoren. Tot nu toe lukte dat slechts twee spelers uit het dis trict: Jan den Rooyen en Piet Faro van het Sprang-Capelse SSC '55. Deze spelers zijn nu met opzet niet gekozen door de zuidelijke keuzecom missie, omdat aangenomen mag wor den dat als zij hun huidige vorm blij ven behouden, zij tot de kerngroep zullen gaan behoren. Nieuwe spelers krijgen nu hun kans om voor de ogen van de landelijke keuzecommissie, bestaande uit de heren Jonker, Fröhlich en Speelman met de coach van het zaterdagteam, de heer Sterk, te laten zien dat er met het zuiden rekening gehouden dient te worden. Vorig jaar tegen district Noord werd het een duidelijke overwinning, of er dat nu tegen district Oost ook in zit blijft een vraagteken. Oost heeft voor eigen publiek zijn internationals Die penveen, Schinkel en Kiel opgesteld. De jongens van Zuid zullen moeten tonen gelijkwaardig partij te kunnen geven en zich niets van de reputatie van het oostelijke team aan moeten trekken. De verdediging van Zuid lijkt sterk. J. van Keulen (Good Luck) in het doel is een debutant, die in zijn club tussen de palen ech ter al in menige wedstrijd een be trouwbare indruk maakte. De achter hoede met Schuijt (Arnemuiden), H. van Peer (SSC), die voorheen al in een jeugdelftal ervaring opdeed, C. v. d. Schans (Sprang) en André van Beek (Wit Zwart), moet in staat wor den geacht de zaak af te grendelen. In de middenlinie staat de talent volle jeugdige Faasse, De Meeuwen, uit Zoutelande opgesteld. Zijn team genoot Dingemans op rechts is even eens een stuwende kracht. In de voorhoede zal Tinus v. d. Heuvel (Kozakken Boys) zijn snel heid en techniek uit moeten buiten. Francke (De Meeuwen) staat bekend als een schutter, die voor zijn club al veel wedstrijden heeft gewonnen. Hetzelfde geldt voor de grillige Piet Paulides (Sprang), die geen kans on gebruikt zal laten, als zijn medespe lers hem maar lanceren. Linksbuiten Van Wijnen (Wijk) beschikt over een hard schot en goede koptechniek. Met André van Beek zijn zij de enige vierde-klasdebutanten, wat niet wil zeggen dat zij voor hoger geklasseer- den onderdoen. De reserves D. Treffers (SSC) als doelman, Schroevers (Arnemuiden) Hommel (Good Luck), IJ. van Stra ten en Jan van Straten (Woudri- chem), zijn spelers met evenveel klasse als de opgestelden. De moge lijkheid bestaat dan ook dat zij als wisselspeler ingezet zullen worden. Het zaterdagvoetbal in Zuid is de laatste jaren geen vergeten gebied meer; aan de vertegenwoordigers te Kampen de taak om het te bewijzen. Voor de competitie worden nog en kele inhaalwedstrijden gespeeld. Ter- neuzense Boys ontvangt Dinteloord, en nu de geblesseerde C. Geilings weer hersteld is, hebben de Zeeuwen een zware opgave. Brakel en Zuili- chem ontlopen elkaar niet veel in kracht, evenals Rust Roest en Wil- helmina. Kapelle gaat in 4 B winnen van Wolphaartsdijk en Seolto blijft in Zevenbergen baas over Wissen- kerke. Smerdiek moet van Nieuw- land winnen, wil het nog een kans op een ereplaats maken. Kampen: 15.00 uur: Districtswedstrijden te 13.00 uur: West - Noord; Oost - Zuid. Competitie: 3e klasse Zuid I: Terneuzense Boys - Dinteloord. Vierde klasse A: Brakel - Zulli- chem; Rust Roest - Wilhelmina. Vierde klasse B: Kapelle - Wol phaartsdijk: Smerdiek - Nieuwland; Seolto - Wissenkerke. (ADVERTENTIE) Kees Dielen: „We vroegen ons af waar de hockeyers te vinden waren" Jovanda Romance de Luxe. Nylons met schriftelijke Garantie. Dunner en toch Sterker dan andere 30 deniers. Voor f3,95. Voor elke dag. Voor 's avonds. Voor altijd!

de Stem | 1968 | | pagina 13