Pax Christi-jeugd gegrepen door kwestie jong-oud De Roze Diamant II CONTACT MET DE KERK VAAK ZOEK Waarom ik zo graag lees: Mentaliteit Gesloten ogen Kerk Heb je deze al? mj e* Bij y reumatische pijnen, spit, neusverkoudheid, verstuikingenen winterhanden. V 42.50 PHILIPS Categorale bond van schilders in bestuur bedrijfschap Lieve vriendjes en vriendinnetjes IK LEES VEEL Ik houd veel van boeken Tovenaar Rouw Bassin Een gil Vreugde (Van een onzer redacteuren) .DEN BOSCH Het bericht over de bomstop in Vietnam is tijdens de Twaalfde Pax Christi Voettocht Den Bosch als een wel kom actueel gebeuren de gesprek ken binnengedrongen. Vier dagen lang hebben de 3800 trekkers, voor het merendeel bestaande uit eindexamenkandidaten van mid delbare scholen uit alle hoeken van het land, geprobeerd hun ge dachten te formuleren over het veel omvattende thema „riskerend vertrouwen". Het staken van de bomaanvallen op Noord-Vietnam paste heel duidelijk in dit thema. Men was het erover eens, dat Amerika een daad van „riskerend vertrouwen" had gesteld. Amerika had een risico genomen door ver trouwen te stellen in een gelijkwaar dig antwoord van de tegenpartij. Wanneer men de in het program maboekje afgedrukte tekst nader in terpreteert, is vrede in het algemeen langs verlerlei wegen te bereiken, maar nooit zonder riskerend ver trouwen. Veel kapittels hebben, lopend d-cor het Brabantse land of zittend in een vochtig herfstbos dan wel in een wel willend ter beschikking gestelde boe renschuur, dit nieuws van de «erste orde meteen aangegrepen om hun discussies verder uit te bouwen. Niet alle kapittels zullen er éven diep op zijn ingegaan.' 'Het is nau welijks mogelijk te achterhalen wel ke gedachten in de ruim honderd kapittels hierover hebben geleefd. Dat het in de meeste ter sprake kwam, staat vast. Wanneer men een indruk wil geven van de meningen, die de voettocht jeugd over deze en ook andere kwesties heeft, kan dit slechts vooral geschieden vanuit die ene betrekkelijk kleine groep van twintig: het eigen kapittel. Br mo gen dan bijna vierduizend jongens en meisjes zoals gewoonlijk meer meisjes aan dit jaarlijkse gebeu ren hebben deelgenomen, zij zijn ver deeld over zelfstandige gespreksgroe pen, de kapittels, die ieder voor zich hun eigen voettocht maken, zon der dat anderen daaraan wezenlijk te pas komen. Vier dagen vormt het eigen kapit tel een eenheid, die haar eigen bele venissen en haar eigen gesprekken heeft. Wanneer er 's nachts, als je je te ruste hebt begeven op de hooi zolder van een boerderij, een kat van drie meter hoogte op je slapen de lichaam spingt en je de schrik van je leven krijgt, is dat een voorval in je eigen kapittel. En wanneer ie mand sterk geïnteresseerd is in het probleem ruimtelijke ordening en wil praten over het nut van groen stroken en recreatiegebieden, is ook dat een verschijnsel, dat toebehoort aan je eigen groep. De jongste ontwikkeling in Viet nam werd in cms kapittel met in stemming ontvangen. Er was er niet een, die daar bedenkingen tegen had. Helemaal vanzelfsprekend is dat niet. Er zullen anderen in Neder land zijn en ook elders ter wereld, die het bericht met bezorgdheid zul len hebben ontvangen. Voorzover de opvattingen van Pax Christi-trek- kers maatgevend zijn voor hun leef tijdgenoten in het land, denkt de jeugd radicaal over belangrijke ont wikkelingen in de wereld. En wat het belangrijkste is: zij dénkt en staat kritisch ten opzichte van het wereldgebeuren. Aan een werkelijk politiek engagement is men over het algemeen nog niet toe, maar het be ginsel daartoe is vaak wel aanwe zig. Het onderwijs blijkt hier een gro- te bijdrage in te leveren. Hoewel onze groep het roerend eens was over de stap, die presi dent Johnson heeft ondernomen, wa ren er ten aanzien van de problema tiek oorlog-vrede, althans in het begin van de tocht, opmerkelijke verschil len in mentaliteit. Zo was een niet gering deel van mening, dat oorlog altijd iets onvermijdelijks was ge weest en het dus in de toekomst ook wel zal blijven. Het behoorde tót de menselijke natuur vond men. Het deel dait er anders over dacht, was groter, maar eens was men het niet. Een opvatting: „De tweede we reldoorlog heeft zijn nut gehad. De techniek is sindsdien veel sneller vooruit gegaan en we hebben er heel wat heilzame uitvindingén aan te danken". Een andere: „Niet ie der mens is van oorsprong goed; en dus blijft oorlog ailtijd potentieel aan wezig". En: „Als je op dit gebied met je riskerend vertrouwen te v.er gaat, heb je kans, da^ je zelf op je kop krijgt". De replieken van de meerderheid kwamen op den diuur neer op de overtuiging, dat het in de toekomst desondanks mogelijk moet zijn, om oorlog en zinloos geweld geheel uit te bannen en dat de mens het in zich heeft elk geschil zonder wapens op te lossen. Overigens waren deze over tuigingen niet altijd even sterk. Wel vond men beslist dat de geschillen op zich, altijd zullen blijven voortbe staan. Een belangrijke barrière op de weg naar een eventuele oorlogloze wereld werd de „oudere generatie" bevonden. Er waren er, die hun moe deloosheid op dit punt kenbaar maak ten door zich te laten ontvallen, dat achter elke oorlog in feite gelds- en machtsbelangen schuilden en niet zozeer politieke of ideologische. En hoe konden zij dit „monopolie der oudere generatie" doorbreken? Een dichterlijk aangelegde trek ker, die eigen gemaakte liedjes zong en Zichzelf daarbij begeleidde op de gitaar, formuleerde zijn onbehagen en zijn teleurstelling in licht sar castische bewoordingen. Hij vertolk te op opmerkelijke wijze vaak de gevoelens van de groep. „Jullie, pap pies en mammies, met je bloedende knots" „Vertel hoe je het slechte verdelgde aan het christelijk front „Vouw Uw handen en sluit Uw ogen" Hij kwam in opstand tegen de me ningen, die bij vele ouderen leeft ten aanzien van het vechten voor de vrijheid in de tweede wereldoorlog. Hij nam het niet wat de „oudere ge neratie" hem vertelde over deze oorlog en dat het klakkeloos goed was, dat er was gevochten. „Vouw Uw handen en sluit de ogen"; zij hadden hun ogen geslo ten, toen het nog tijd was en zij had den de oorlog niet voorkomen. Uit zijn teksten begreep je: nu is het nog tijd om er zonder oorlog iets aan te doen, aan- de vrede. In dat geval moet men zijn ogen ook open hou den. Maar, zo vond hij, „Het is ge vaarlijk om je ogen open te houden, om de waarheid te kennen" (want je kunt op je kop krijgen). Riske rend vertrouwen. De groep heeft onderweg over de ze opvattingen, die wonderwel bij het thema aansloten, haar gedach ten laten gaan. De gesprekken hebben zich niet louter beperkt tot kwesties als oor log-vrede en jong-oud. Er is gepraat over studie, over hobby's en over de herfstige natuur, waarin men drie dagen liep. En over kerk en gods dienst. "Het kan zijn, dat het zijn oorzaak v-ond in de toevallige samenstelling van het kapittel, het is ook niet on denkbaar dat het een symptoom is, diat zich langzamerhand bij een bre- 'dere groep van jongeren voordoet dat is als conclusie niet uit de vöettocht te trekken maar een feit is, dat het begrip „kerk" door een opvallend aantal trekkers ervaren werd'als iets waar men weinig raad mee wist en dat men soms al naast zich had neergelegd als een welhaast overbodige ballast. In tegenstelling tot ervaringen in andere jaren, kwam de behoefte om over een godsdienstig onderwerp te praten, nauwelijks uit het kapittel naar voren. Het direkte nut van de kerk voor de vooruitgang v.an de merkelijke samenleving was voor velen troebel. „Leef volgens je geweten", von den zij en „De beleving van de gods- ADVERTENTIE uit de internationale serie van 51 mini-auto nummerbordjes gratis bij Melfri chocolademelk en Sterovita koffiemelk (hele en halve liters) ümui) k Sr7 VM M Melk Unie Een kapittel onderweg; pratend en zingend op weg naar Den Bosch. dienst moet persoonlijk zijn". Zij mis ten kennelijk het juiste contact met de kerk, dat zij in wezen eigenlijk wel graag hadden gehad. Het me rendeel trachtte weliswaar, zoals bleek, dat komtakt te onderhouden en niet alles los te laten wat hen aan de christelijke geloofsbeleving bond. Maar het aamtal dat zich wei nig of niet door de kerk en de gods dienst zoals die aan hen wordt voor gehouden, voelde aangetrokken, was te groot om het om,gesignaleerd te laten. Toch was ook hu-n idee over een zinvol memsbestaan zeker niet onevangelisch te noemen. Zoals gezegd, liet voorgaande kan gelegen hebben aan een toevallige samenstelling van het kapittel. Het belangrijkste is, dat de trek kers al die dagen zich geheel open hebben kunnen stellen en dat zij op weg naar Den Bosch vrij hebben kun nen discussiëren. De stembanden zijn intensief gebruikt. Trouwens niet alleen om te praten. Ook om te zin gen. Er is oneindig veel gezongen. Wie komt er niet terug van de voet tocht- met een stem als een piepende deu-r van een boerenschuur? HEIN SLUIJTER. (ADVERTENTIE) ipt. Overal waar warmte helpt; helpt de geneeskrachtige warmte van Philips Infraphil beter. ■nfraphil geneeskrachtige warmte die diep doordringt DEN HAAG (ANP) Naar wij vernemen heeft de minister van so ciale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, overeenkomstig het SER-advles, besloten de Alge mene Werkgeversvereniging Schil dersbedrijven (AWS) aan te wijzen voor het benoemen van een lid in het bestuur van het bedrijfschap schildersbedrijf. Het is voor zover bekend voor het eerst in de geschiedenis van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie dat een zgn. categorale organisatie wordt aangewezen tot het benoemen van een bestuurslid van een publiek rechtelijk bedrijfsorgaan. In jullie eigen hoekje kun je deze week ook weer stukjes vinden van enkele prijswinnaars van de kinder boekenweekprijsvraag. Hebben jul lie de prijzen al ontvangen? Geniet maar fijn van het boek of ga een mooie tekening maken. Groetjes José. Ook ik heb uw verhaaltje in de krant gelezen over kinderboeken week. Hierin stond dat iedereen moest proberen een zo mooi moge lijk verhaaltje te schrijven over de boeken die ik lees. Nou dan zal ik het ook eens wagen. Ik zelf lees veel, ze lis zo veel aat ik niet eens hoor dat mijn moeder roept om boodschappen te doen. En ik zat zo te lezen dat ik in plaats van suiker zout meebracht. Het boek dat ik zojuist gelezen heb is: Het grote voorleesboek van tan te Hannie Lips. U weet wel van de t.v. Verder nog de boeken van, Van Wijckmade met het boek: Wipneus, Pim en de zonnepanel. Henny Brons met het boek Toos aan de trapeze is ook mooi. Verder ken ik nog: Leonard Roggeveen met het boek: Okkie en de vogels. Henri Ar- noldius met het boek: Oki en Doki op wacht. Thomas Gilhuis met: Een koffer vol verhaaltjes. Ik lees ook graag de flinstóne van Hanna Barbara. Bijv. Het sprookje van de kleine muzikant. Maar dat vond ik zo eng, dat ik er 's nachts van droomde. En ook v-an: Het gebeur de per ongeluk. Dat was een gierige boei- en had veel appels. Hij was eens gestruikeld en had zo'n pijn dat hij aan iedereen die voorbij kwam een appel gaf en hij is nooit meer gierig geweest. Een mooi verhaal vind ik ook van de kermispop. En kabouter Spille been dat was, een meisje en die te kende over kabouter Spillebeen en hij vond hem zo mooi dat hij hem meenam, ('s nachts). Ja zo kunnen er dingen gebeuren. Ik vraag met sinterklaas een dik boek (de verha- lenreus). En met mijn verjaardag vraag ik ook een boek. Ik verjaar op 10 februari, d&n word ik 10 jaar. Ik lees zo graag dat ik het- in één week uit heb. Er zijn voor jou geen boeken om aan te slepen, zegt mama altijd. Op school houden wij bibliotheek en dan zoek ik het dikste boek uit. Oh! Ja. Billie Turf lees ik ook graag. Ik hoop dat ik goed ge schreven heb en een pr(js heb ver diend. Vele groeten: Ik ben 9 jaar! Bea de Klerck Burg. Jansenstr. 10. NIEUW-VOSSEMEER Bea heeft de vierde prijs gewonnen. Brigitte v. d. Voorde, Tibergien- weg 35, Clinge. Ze heeft de der de prijs gewonnen. Wat is liet fijnste wat er bestaat? Natuurlijk lezen. Want je kunt er zo heerlijk je fantasie bij uitleven, net alsof je er zelf bij bent. Vooral in bed lezen is fijn want dan droom je er ook nog van. Leizen is geweldig. Als je nou bijvoorbeeld de t.v. met een boek vergelijkt dan zou je tot de conclusie komen dat het veel be ter is om verslaafd te zijn aan een boek, dan aan de t.v. want daar kijk je alleen maar naar om te kij ken terwijl je in een boek zelf nog door kunt fantaseren. Roeken die ik graag lees zijn er maar genoeg maar de mooiste die ik tot nu toe gelezen heb zijn: „Ras mus" geschreven door Astrid Lind- gren en „Het Sleutelkruid" van Paul Biegel. Hiervan zal ik in bet kort eens iets vertellen: Er leefde eens heel lang geleden een heel oude koning. Hij was maar liefst vijfhonderd jaar- Omdat hij zo lang leefde waren ondertussen al zijn dienaren en dienaressen gestorven, op een na namelijk de trouwste. Haas E. Lodewijk was -zijn naam. Op een slechte dag werd koning Mansolein heel ernstig ziek. Ja het was zelfs zo erg dat er een dokter moest komen. De haas die altijd heel erg vlug kon rennen ging snel naar het dorp waar hij de dokter op zocht. Deze kwam meteen mee en holde met de haas mee naar het grote glazen paleis op de glinsteren de ijsrotsen. Toen de dokter binne- kwam wreef hij zjjn ogen uit voor aj die schitterende en glinsterende dingen „Hier is het", zei de haas wijzend naar de mooie gouden deur midden in de lange .gang. De haas klopte op de deur, dat het galmde door heel het paleis. „Binnen" zei een warme diepe stem. De haas en dokter liepen naar binnen. Na een kort onderzoek had de dokter het al gevonden, hij hield even stil en liep toen naar de haas, waarmee hij even ruggespraak hield. Deze werd zo wit als een doek. Maar toen de dokter beloofde dat hij een recept zou schrijven werd hij wat rustiger. De volgende avond kwam de dokter terug met het sombere bericht dat hij he+ kruid voor de koning niet kon vinden. De oren van de haas knikten door. „Maar" vervolgde de dokter: „Er bestaat nog een middel namelijk dat het hart van de koning elke avond flink klopt. En ik zal er voor zorgen, dat er elke avond een dier komt om hem een spannend verhaal, te vertellen- Zo gezegd zo gedaan. De eerste avond werd er op de deur gebonsd. De haas deed open en zag daar een wolf staan. Hij wees hem de weg naar de gouden zaal van koning Mansolein. De wolf ver telde toen een spannend verhaal. De tweede, derde en vierde avond ging 't precies hetzelfde- Alleen toen kwa men er een eendje een eekhoorn en een groep bijen. Ze mochten allemaal net zo lang blijven logeren tot de dokter met- het sleutelkruid kwam. Maanden verstreken, maar geen dokter. Tot op een mooie diag de haas riep: „Daar komt hij: de dokter" Alle dieren en natuurlijk ook koning Mansolein gingen naar de haas. Toen de dokter er - was, genas de koning spoedig en er werd feest gevierd on der alle dieren, want die hadden er voor gezorgd dat de koning in le ven was gebleven, vrij naverteld door Rob van der Pas Duivelsbruglaan 34, Breda. Ik houd veel van boeken. Mijn mama leest nogal eens voor, want de moeilijke boeken kan ik nog niet zo goed. Ik ben pas zes jaar en mijn zusje An- nemarie 4 jaar. Ik hoop dat je mijn tekening mooi vindt. Ik heb erg mijn best gedaan. Mijn naam is: John Kopmels, Zuidweg 20 Nisse. Je tekening was mooi John, maar ik vond je briefje nog leuker en daar heb je de ze vende prjjs voor gekregen. Voor jou een mooi hoek, waar je mama uit voorlezen kan. José In de schatkamer van de Kalief van Turkije lag de beroemde roze diamant in het gouden schrijn, dat paste in de zilveren doos, die lag in het houten kistje dat stond op de bodem van de schatkist. De schitterende steen die evenveel waard was als de helft van het rijk van de Kalief van Turkije was al een keer gestolen! Maar gelukkig werd hij teruggevonden en lag nu weer veilig opgeborgen. Eens in het jaar maakte de oude schatbewaarder de grote schatkist leeg. Hij haalde alle gouden en zilveren sieraden er uit, schepte handen vol edelstenen op, net zo lang tot het houten kistje te voorschijn kwam. Alvorens het kistje, de doos en het schrijn te openen, zette hij een donkere bril op, want de roze diamant flitste met zulke felle bliksem stralen dat het de ogen verblindde. Sinds de diamant al eens was ge stolen, had de oude schatbewaarder een jonge hulpbewaarder gekregen. JIu zij samen moesten nagaan of de roze diamant het nog goed maakte, kreeg ook de jonge schatbewaarder een donkere bril op zijn neus. Eén paar oude en één paar jonge handen groeven in de ijzeren kist, schepten er de kostbaarheden uit en maakten het houten kistje vrij. De oude schatbewaarder rinkelde ge wichtig met zijn sleutels, open-de het kistje, de doos en het schrijn., en daar lag de roze diamant, zijn liehtschichten naar alle kanten uit te schieten. De jonge schatbewaarder was ademloos van bewondering! Zulk een prachtige steen als deze roze diamant had hij niet voor be staanbaar gehouden! En nu had hjj nog wel de donkere bril op. Hoe zou die steen er wel uitzien als je hem met het blote oog bekeek! Ook de oude bewaarder zat geboeid naar de roze lichtende steen te kijken. Daar om merkte hij niet dat de jongeman zijn bril op het voorhoofd schoof. „Ooooh aaaah" stootte de jon ge bewonderaar bewonderend uit! Maar hij kneep de ogen dicht- voor het verblindend licht. Op hetzelfde ogenblik klonk het geruis van een zoevende wind. Een zwarte gedaan te stoof door het raam naar binnen sloeg de schatbewaarders om dé oren, dook in de schatkist en ver dween weer met een akelige schreeuw naar buiten. „De boze to venaar" stamelde d.e oude schat bewaarder en viel flauw temidden van de juwelen. Maar daarvoor was nu juist' de hulp aangesteld! Deze krachtige jongeman viel helemaal, niet flauw. Hij schoof gauw de donkere bril omlaag en keek erdoor naar het gouden schrijn op de bodem van de schatkist. Leeg!! Ofschoon de jon geman wel bleek werd van schrik, hield hij zich goed, sloeg groot alarm en sleepte zijn oude meester naar een rustbank om bij te komen. Het was een verschrikkelijke con sternatie in het paleis. De ij dele Ka lief jammerde dat hij tot de bedel staf was gebracht. Onmiddellijk trok hij kleren aam die behangen waren met franje, want dat lijkt op scheu ren in bedelaarskleren. Ten te-ken van rouw droeg hij daarbij sieraden van git en zwarte onyx terwijl de "1°niei !^ames parels om haar ge zicht hingen alsof zij dikke tranen stortten. Aain de commandant en vrouw die de vorige dief stal hadden opgelost, werd opgedra gen de oude tovenaar gevangen te nemen. Mochten zij daar niet in sla gen, dan zouden zij hun paleis, hun zak voi goud, hun koets en paard Xfüezen! Ach hemeltjelief, beste ÏL Kalief, zó zul je de roze dia mant nooit terugvinden! Ik zal ver tellen wie de schitterende steen ge stolen heeft: Terwijl de twee schat bewaarders in de schatkist groeven en graaiden zat een grote raaf in een boom voor het open venster zijn teren glad te strijken. Maar zijn gen werden getrokken door het ge- sctutter en toen het kleine gouden senrijn geopend werd ketsten de ro ze bliksemschichten hem tegemoet. De raaf stoof door het raam naar binnen, sloeg met zijn vleugels de twee mannen om de oren, pikte de steen op met zijn snavel en vloog weg! Hij vloog voorbij de boom door de tuin en door het park. Maar de steen was zo groot dat de raaf pijn in zijn kaken kreeg. Juist toen hij boven een blauwgroen bassin was dat door een geurende rozenhaag werd omringd, liet hij de steen val len. De roze diamant zonk naar de bodem en op slag kreeg het blauw groene water een glans alsof de zon erin was verdronken. Dit bassin was het bad Van de hofdames van de Kalief. Toen dan ook de avond over deze rampzalige dag daalde, legden de mooie dames haar parels als tranen af en bega ven zich naar het blauwgroene bas sin om er het stof van de dag weg te spoelen. De hoge rozenhagen onttrokken haar aam het gezicht en zij waren hier ver genoeg van het paleis om niet meer gehoord te worden. Daar om keken zij niet meer treurig, maar lachten en stoeiden uitgelaten in het bassin. De bijzondere glans van het water maakte dat zij er uit zagen alsof zij van roze marmer waren.... Opeens gaf daar een van de spe lende meisjes een doordringende gil. Haar gezicht vertrok van pijn terwijl zij stamelde: „Auw! Mijn teen!" De vriendinnen omringden haar door het water naar de kant waar zij haar neerzetten op de rand. Bloed drupte uit een scherpe wond van de sierlijke teen en kleurde het water nog dieper roze.... Nu zwaaide er wat voor de die naar die het ba-d behoorde te onder houden!! Op een scherp voorwerp of een steentje in het bad stond de doodstraf! Maar vóór die straf vol trokken werd, moest eerst het bad weer brandschoon worden gemaakt. Terwijl in het paleis geweeklaagd werd over het verlies van de kost bare steen en de gewonde teen van de hofdame (de Kalief droeg heel toepasselijk bloedrode robijnen) liet de baddienaar het bassin leeglopen en stonden zijn helpers klaar met vegers en borstels en poetsdoeken Maar je begrijpt het nu al! De zon was al onder toen het laatste water wegliep en de roze diamant midden op de bodem van het bassin lag te schitteren als zon, maan en sterren te zamen! De baddienaar bracht met- half gesloten ogen de steen naar het paleis. Daar heerste die avond uitbundige vreugde: de Kalief kleedde zich in het roze en hing zich vol met roze-nkwarts. De hofdame met de gewonde teen kreeg een ivoren draagstoel, de baddie naar een extra jaarloon en de twee schatbewaarders een derde hulp die permanent een blauwe bril droeg. AN MAC GILLAVRY. lletty Barbier, Banakkerstraat 17, Etten. Ze heeft de vierde prijs gewonnen in de tekenwed strijd.

de Stem | 1968 | | pagina 11