Nog geen zekerheid over vredcs- gesprekken Gemeenten maken het midden- en kleinbedrijf moedijk Curatoren hebben in ons land niet teveel macht Nog meer arrestaties verwacht in auto zwendel Omdat er weieens iemand zonder jas naar buiten holt. N.L.F.-delegatie in Parijs TRAMSTEL UIT DE RAILS' 1 In t kort DayanIsraël wijkt niet N.S.R. eist herroeping numerus fixus in Leiden Zinloos eisen Vijf Vakkundig Koper de dupe VOORZITTER NETTESHEIM VAN NKOV: Verliogingen Pravda bekritiseert Tsjechische pers V.S.-historicus: Amerika hij de minst democratische landen OUD-MINISTER DIEPENHORST: Niet eenzijdig Brit veroordeeld wegens spionage Utrecht Vragen in Kamer over optreden ambassadeur DE STEM VAN DINSDAG 5 NOVEMBER 1968 PARIJS/SAIGON. Boven een villa in Parijs waait sinds gigteren de blauw-rode Vietcong-vlag. De delegatie van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront onder leiding van mevrouw Ngoeyen Thi Binh, een lid van liet centrale comité is gisteren in Parijs gearriveerd. Verwacht wordt, dat zij morgen aan de onderhandelingstafel zal plaats nemen, samen met hoge diplo maten van de Verenigde Staten en Noord-Vietnam. Mevrouw Binh kwam in Parijs aan, vergezeld door vijf andere leden van het NLF. Zij werd omstuwd door ruim honderd verslaggevers in de ontvangstzaal van het vliegveld Le Bourget. Haar eerste woorden tot de pers waren: „Dank zij de heldhaftige strijd en de grootse overwinningen in elk opzicht van de Vietnamezen en dank zij de krachtige eisen van de volken der wereld en van het Ame rikaanse volk, moest de regering van de Verenigde Staten onvoorwaarde lijk de bombardementen van het ge hele gebied van de democratische re publiek van Vietnam staken." Mevrouw Binh verklaarde verder. Begin april van dit jaar verscheen er in onze krant een artikel, waarin een autohandelaar de kneepjes vertelde van het „verjon gen" van al dan niet gestolen of total-loss verklaarde auto's. Ook maakte hij duidelijk op welke pun ten het de overheid aan juiste ken nis van zaken ontbrak. Het Tweede-Kamerlid Krasse (K. V.P.) stelde hierover vragen. Minis ter Bakker (Verkeer en Waterstaat) antwoordde vrij laconiek: „Het knoeien met kentekenbewijzen en renversals heeft geen enkele zin". Hebben de zwendelende autohande laars, die onlangs door de justitie in Utrecht tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld en die, welke nu door de Amsterdamse politie zijn gearres teerd, „zinloos" hun praktijken uit geoefend? Welnee. Het schijnt de minister al leen aan voldoende werkelijkheids zin te ontbreken. Hij beweerde: „Het kentekensysteem is waterdicht. Vrijwel niemand kan er mee knoeien en er daardoor enig belangrijk in komen mee verwerven". Dat is dan nu wel gebleken. De minister bagatelliseerde de hele zaak. Maar we herhalen: wordt het geen tijd dat Nederland zich aan het buitenland gaat aanpassen? Want alleen hier is een zwendel als deze mogelijk. Waarom in Neder land niet het kentekenbewijs, mèt de nummerplaat, inleveren als men een auto van de hand doet, op straf fe van geen nieuw kentekenbewijs voor een andere auto, zoals in Duits land. Of het kenteken jaarlijks laten verlengen, zoals in Amerika? De kosten van de dan nog op te sporen onregelmatigheden zullen wel opwegen tegen de investerin gen die eraan verbonden zijn. Nog afgezien var, het feit dat de zwen del nu steeds grotere vormen heeft kunnen aannemen, geeft men hon derdduizenden argeloze tweede hands-kopers een duidelijke sociale bescherming en de verkeersveilig heid zal minder ernstig in gevaar worden gebracht. dat het Vietnamese volk zijn strijd vastberaden zal voortzetten tot de definitieve overwinning, „zolang de Amerikaanse regering haar agressieve oogmerken niet heeft opgegeven." Honderden in Parijs woonachtige Vietnamezen begroetten op Le Bour get de NLF-delegatie en zwaaiden met NLF-vlaggetjes. Ook de leider van de Noordvietna- mese onderhandelingsdelegatie, Xoe- an Thoey, en de Russische ambassa deur in Parijs, waren ter begroeting aanwezig. (ADVERTENTIE) In haar verklaring bij aankomst zei mevr. Binh, dat zij vijf principiële eisen stelden: 1.Het eind van de Amerikaanse agressie-oorlog in Vietnam; 2.terugtrekking van de Amerikaan se en satelliettroepen uit Vietnam; 3. liquidatie van de Amerikaanse basissen in Zuid-Vietnam; 4. Amerikaanse erkenning van het recht der Zuidvietnamese bevolking om haar eigen zaken overeenkomstig het politieke program van het bevrij dingsfront en zonder buitenlandse inmenging te regelen; dent eens, zo meldde gisteren het front eisen met kracht, dat de Ame rikaanse regering eens en voor al haar bedreiging staakt van de soeve reiniteit en de veiligheid van Noord- Vietnam. Uit diplomatieke kringen in Parijs verluidt, dat de Verenigde Staten naar men meent woensdag niet een vredesconferentie in optima forma met Hanoi en het Zuidvietnamese be vrijdingsfront zullen beginnen zonder de deelneming aan de conferentie van de Zuidvietnamese regering. In genoemde kringen noemt men het waarschijnlijk, dat de bijeenkomst uitgesteld wordt of dat slechts een beperkte bijeenkomst gehouden wordt van Amerikaanse en Noord- vietnamese vertegenwoordigers over procedure-zaken. President Thieu van Zuid-Vietnam heeft gisteren herhaald, dat hij niet met het bevrijdingsfront wil onder handelen. „Niemand kan ons daartoe dwin gen," zei Thieu, die gisteren van het parlement goedkeuring van zijn be sluit kreeg. Ook vice-president Ky is het met het standpunt van de presi dente ens, zo meldde gisteren hef Zuidvietnamese persbureau, dat er aan toevoegde, dat de meningen van de twee politici op andere punten al lang uiteenlopen. De Amerikaanse delegatie zou aan de Noordvietnamese delegatie een Amerikaans-Noordvietnamese bijeen komst voorgesteld hebben, ter be spreking van procedurekwesties, al dus is van Amerikaanse zijde verno men. De Noordvietnamese delegatie zou nog niet op dit voorstel geant woord hebben. Waarnemers menen dat het on waarschijnlijk is. dat een Zuid vietnamese delegatie nog voor woens dag in Parijs arriveert. Een bijeen komst van de V.S., Noord-Vietnam en de N.L.F. zou, zo denkt men, voor de Verenigde Staten niet aantrekke lijk zijn. Maar ook Noord-Vietnam zou hier niet veel voor voelen. Het hoofd van de Noordvietnamese dele gatie heeft tenminste gisterochtend gezegd, dat wanneer er vier delegaties zijn, er een bijeenkomst zou worden gehouden. Hij verklaarde dit, nadat een journalist hem gevraagd had, wat er zou gebeuren als er geen vier de legaties in Parijs waren. De Noord vietnamese delegatieleider zei, dat overleg aan de gang is. Hij wees erop dat voor woensdag een conferentie van vier delegaties belegd was en dat Noord-Vietnam en de NLF woord ge houden hadden en in Parijs aanwezig waren. In Amsterdam heeft gistermor gen een vrachtauto met aanhang wagen een tramstel van lijn 13 uit de rails gedrukt. De botsing vond plaats op de kruising Burg. de Vugtlaan - Slotermeerlaan. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM -r- In de afgelo pen drie dagen heeft de politie in Amsterdam en Haarlem zeven ar restaties verricht in een komplot dat zich bezighield met het ver valsen van autopapieren, kente kens, invoerbewijzen (renver sals), cijfercodes en het „verjon gen" van auto's. Allemaal kneus jes uit Duitsland ingevoerd. De 22-jarige autoverkoper R. M. uit Amsterdam en de Haarlemmer J. van der S. zijn op last van de officie ren van justitie in Amsterdam en Haarlem vastgehouden. De 27-jarige garagehouder J. W. K. uit Woubrug- ge, de 31-jarige P. W. uit Amsterdam en de Haarlemse garagehouder A. van E. zijn na verhoor weer vrijge laten. Gisteravond werden nog twee man verhoord die zich in de loop van de dag vrijwillig hebben aangegeven. De politie is de bende op het spoor gekomen toen een eigenaar van een „nieuwe" auto argwaan kreeg. Een ANWB-onderzoek wees uit dat de auto minstens twee jaar ouder moest zijn dan op' het kenteken vermeid stond. Samen met de autofabrikant ontdekte de gealarmeerde politie dat de auto in werkelijkheid vier jaar ouder was dan op bijgeleverde pa pieren stond vermeld. De vervalsingen bestaan meestal hieruit: De minder bonafide hande laren behouden de kentekenbewijzen van jonge auto's die total-loss zijn verklaard. Bij dat bewijs zoekt men een auto die twee tot (zoals nu ge bleken is) zelfs vier jaar ouder is. Vervolgens gaat men het motor- en/ of chassisnummer op uiterst vakkun dige wijze vervalsen. Vaak komt het neer op keurig verwisselen met de administratieve gegevens van de „to- tal-loss" auto. Het terugdraaien van de kilometerteller is dan nog maar minder werk. Het knoeien met de kentekenbewijzen zelf komt even eens zeer vaak voor. De auto's, waar van men kenteken, fabrieksnummer, chassis- en/of motornummer veran dert, hoeven niet gestolen te zijn. Dit was wel het geval in de zaak, die een aantal weken geleden in Utrecht door de rechtbank werd behandeld. De handel in dergelijke auto's is zeer lucratief, omdat men aan de verjongde wagens, die als wrak zijn ingevoerd ook nog eens bijna de helft van de waarde aan niet betaalde in voerrechten en omzetbelasting ver dient. De nietsvermoedende koper is bij ontdekking altijd de dupe. De auto wordt door de justitie uit de roulatie genomen, zodat de koper al z'n geld kwijt is. Commissaris Landman van de Am sterdamse politie: „Ons komplot zal niet veel groter zijn, maar elke mala fide autohandelaar in het land kent de kunstgrepen. Er zullen nog wel meer oplichters rondlopen". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „De ondernemer in het midden- en kleinbedrijf vraagt geen kunstmatige bescherming ,maar wel maakt hij bezwaar tegen kunstmatige belemmeringen die wezensvreemd zijn aan de positie van het midden- en kleinbedrijf. Wij moeten een slagvaardig beleid kunnen voeren. Juist deze bedrijfstak ondervindt een zeer sterke druk van aan dit bedrijf wezens vreemde invloeden. Met name bij de lagere overheid vindt men gebrek aan begrip voor het bieden van goede startmogelijkheden voor deze sector". Dat zei gistermiddag de voorzitter van het Nederlands Katholiek Ondernemers- verbond, de heer P. Nettesheim, op de hondsvergadering van zijn organisatie. Erkend moet worden, aldus de heer Nettesheim, dat 't midden- en klein bedrijf een andere startpositie heeft dan het grootbedrijf. Vooral wat dit betreft moeten aan het midden- en kleinbedrijf geen kunstmatige belem meringen worden opgelegd. Dit ge beurt dikwijls echter bij gemeenten, en dat komt extra hard aan. Die be lemmeringen komen voort uit de moeilijke financiële positie van de ge meenten. Tal van gemeenten zijn niet in staat de financiering van nieuwe wij ken rond te krijgen. Een deel van de onrendabele lasten probeert men dan maar af te schuiven op het bedrijfs leven dat bij de exploitatie van de bedrijfspanden in de winkelcentra extra wordt bemoeilijkt. Voor alles moet gelden: gelijke monniken, ge lijke kappen. Eenzijdige afwenteling van alge mene kosten op het 'hoofd van de middenstand moet worden afgewe- Wat betreft de prijsverhogingen als gevolg van het nieuwe systeem van omzetbelasting (BTW) zei de heer Nettesheim dat men juist nu onge motiveerde waarschuwingen tegen prijsverhogingen hoort. Ik wil uit drukkelijk verklaren, zei de voorzit ter van het NKOV, dat we steun zul len verlenen aan het streven van de minister van economische zaken om de prijsgevolgen van de nieuwe om zetbelasting binnen de perken te hou den. Maar dat moet niet gebeuren door op voorhand een prijzenbesehik- king op te leggen. Over de winkelsluiting zei hij be zwaren te hebben tegen verschuiving van de sluitingstijd na zes urn 's avonds, met uitzondering vait een eventuele koopavond eenmaal per week. MOSKOU (Reuter) Het Rus sische partijblad „Pravda" heeft gis teren scherpe kritiek geleverd op de Tsjechische pers en Tsjechische par tijfunctionarissen er van beschuldigd steun te verlenen aan de aanvallen van „anti-socialistische krachten" op „eerlijke communisten". Veel Tsjechoslowaaikse partij- er: andere bladen gaan voort met bun anti-Sovjet- en antisocialistische aan vallen. Journalisten die tijdens het optreden van het Warschaupact on dergronds werkten staan nog steeds in aanzien, aldus de Pravda. „Op nieuw wordt gepoogd de sluizen van de massamedia te openen voor een stortvloed van valse en anti-Rus sische informatie". IN HET methodistische ziekenhuis van Houston (Texas) is zondag voor de 21e keer in Houston een harttrans plantatie verricht. De 40-jarige pa tiënt gaat bevredigend vooruit. De 42-jarige donor was aan een hersen bloeding overleden. HET ONTPLOFFEN van een stuk vuurwerk tijdens een voetbalwed strijd te Stip (Zuid-Slavië) afgelo pen zondag verwondde 25 mensen, van wie vijf ernstig. VOOR DE kust van Spanje is een Liberiaanse tankboot vergaan. Het Nederlandse schip Eemland heeft tien opvarenden aan boord genomen. Een Engelse onderzeeboot pikte er ook tien op. 25 van de 30 bemanningsle den zijn tot nu toe gered. IN ATHENE is het proces begonnen tegen Panagoulis en 14 anderen, die verdacht worden van de mislukte aanslag op premier Papadopoulos. Pa nagoulis verklaarde, dat hij „op een wijze, de Spaanse inquisitie waardig'" is gefolterd tijdens zijn gevangen schap. DE PRAVDA leverde gisteren op nieuw scherpe kritiek op het feit dat de vergadering van de CDU in Berlijn wordt gehouden. Bonn wil de toestand verscherpen, aldus het blad, dat verder zegt, dat Rusland en Oost-Duitsland niet aan de toe stand kunnen voorbijgaan. EEN NEGER heeft gisteren een straalverkeersvliegtuig van de Na tional Airlines gedwongen een lan ding te maken op Cuba. Gisteravond was nog niet bekend, wanneer de passagiers en het vliegtuig weer zul len mogen vertrekken. EEN GROEP jonge dominikanen heeft scherpe kritiek geuit op de vernieuwingen, die het generaal ka pittel van de orde onlangs heeft in gevoerd. volgens de jonge dominika nen, die in Trier hebben vergaderd, moet de orde een „geïnstitutionali seerde kritiek" zijn op kerk en maat schappij. (Van een onzer verslaggevers) BOSTON De Verenigde Staten, die begonnen zijn ais „het meest de mocratische van de politieke stelsels'" zijn een van de minst democratische landen geworden. Zij liggen ver achter op landen als Enigeland, Frankrijk, Nederland of Denemarken. Aldus de geschiedkundige Henry Steel Commanger in een tijdschrift artikel. Cammiamger zegt dat het Amerika van vandaag niet in staat is een oorlog te beëindigen die door de meerderheid van het volk niet ge wenst wordt. Minderheden houden beslissingen die de meerderheid wenst tegen, aldus Commanger. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Ik kan niet zeggen dat op het og'enblik de colleges van curatoren aan de universiteiten en hogescholen ondemocratische colleges z(jn. Ik kan mij alleen voorstellen dat in de toekomst de samenstelling nog vcelzijdiger wordt, maar om nu te zeggen dat onze universiteiten een ondemocratische aangelegenheid zijn, dat zou ik voor Nederland niet voor mijn rekening durven nemen. Voor Frank rijk en Duitsland is dat totaal anders". Dit zegt prof. mr. I. A. Diepenhorst, oud-minister van Onderwijs en Weten schappen, in een artikel in het NKV- blad „Ruim Zicht". De discusise over de macht van de curatoren is onlangs ingeluid door NKV- voorzitter Mertens. In zijn bekende re de te Sneek sprak hij over de rond 200 topfiguren die het in Nederland voor het zeggen hebben. Deze topfiguren zouden niet alleen In het bedrijfsleven, maar ook ln de cu ratoria van de universiteiten en hoge scholen allerlei verbindingen met elkaar hebben. Mertens duidde dit aan met de term „lijnenspel". De heer Van Bo ven, voorzitter van de katholieke werkgeversorganisatie, reageerde hierop met te stellen, dat van de 85 curatoren er 31 uit het bedrijfsleven komen. De rest van de Raad van Sta te e.d. „Ruim Zicht" verwijt de heer Van Boven echter te vergeten, dat deze 23 commissarissen van de ko ningin, burgemeesters e.d. ook weer verbindingen hebben via allerlei com missariaten in het bedrijfsleven. Daardoor kan volgens „Ruim Zicht" van een veelzijdige samenstelling van de curatoria niet gesproken worden. Het gaat volgens prof. Diepenhorst te ver om de curatorencolleges „ver politiekt" te noemen. Ook ls er geen sprake van dat van de curatoria op dit moment een eenzijdige invloed zou uitgaan, meent prof. Diepenhorst. Volgens een berekening van de pre sident-curator van Tilburg is tussen de 30 en 40 pet. van de curatoren bij het bedrijfsleven betrokken, maar dat zegt volgens prof. Diepenhorst op zichzelf niets. Onderwijs en onder zoek zijn volgens hem in de verste verte niet in handen van curatoren. Hij zou geen enkel voorbeeld kunnen noemen van ontoelaatbare beïnvloe ding op het leer- en onderzoekpro gramma. Dit alles wil volgens prof. Diepenhorst niet zeggen dat hij geen tekortkomingen ziet en geen verande ringen zou wensen. Dat is echter zijns inziens iets anders dan te zeggen dat er van een schromelijke wantoestand of een schrille achterstelling sprake ls. LONDEN (AFP) Douglas R. Britten, een technicus van de Britse luchtmacht, die langer dan zes jaar voor de Sovjet-Unie heeft gespio neerd, is gistermiddag tot 21 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Britten heeft volgens de tenlaste legging „zeer belangrijke gegevens over de bescherming van het land" volop geld geleverd aan onder meer een lid van de Russische culturele missie in Londen. Britten verklaarde „dat alles" ge daan te hebben om een nieuw huis te kunnen bekostigen. TEL AVIV (Reuter) De Isra ëlische minister van defensie, Mosje Dayan, heeft gisteren verklaard, dat Israël zich niet zal mengen in de cri sis in Jordanië. Koning Hoessein is machtig genoeg om zijn eigen politiek uit te voeren, aldus Dayan. Israël blijft bereid tot onderhandelingen over een vredes regeling met elk Arabisch land, Jor danië kan afzonderlijk vrede sluiten wanneer dat nodig is. De Arabieren moeten goed begrijpen dat beschie tingen over het Suezkanaal af guer- riliahattdelingen Israël geen centi meter van de bestandslijn zullen doen wijken. „De enige manier om de bestandslijnen te wijzigen is door onderhandelingen en vrede", aldus Dayan. Een ontploffing heeft gisteren de heilige kelder van Machpelah, waar Abraham begraven zou liggen, in be zet Hebron getroffen, aldus deelt het Israëlische lege1- mee. (ADVERTENTIE) Daarom, daarom, daarom: Davitamon io. Elke dag. Allemaal. DavitamonlO, het complete drageetje dat zorgt voor extra weerstand en vitamine-reserve. PROF. DIEPENHORST ...niet verpolitiekt... LEIDEN (ANP) De Nederlandse Studentenraad is van plan een kort geding aan te spannen tegen de Leid- se universiteit, wanneer de medische faculteit een numerus fixus instelt. Het dagelijks bestuur van de NSR heeft gisteren in een telegram aan de decaan van de medische faculteit, prof. dr. M. K. Polano, geprotesteerd tegen de eigenmachtige invoering van een numerus fixus door het fa culteitsbestuur. Het NSR-bestuur eist dat het bestuur van de faculteit zijn besluit vóór vrijdag aanstaande her roept. Gebeurt dit niet, dan zal de NSR de rechter door middel van een kort geding vragen de invoering van een numerus fixus te verbieden. De curatoren van de Rijksuniversi teit in Utrecht hebben in afwach ting van 'n nieuwe bestuursstructuur waarvoor nog dit jaar een discussie nota aan de universiteit zal worden aangeboden besloten een overleg orgaan in te stellen onder leiding van de president-curator, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg. Het nieuwe college zal worden sa mengesteld uit enige vertegen woordigers van het dagelijks bestuur van de universiteit, drie vertegen woordigers uit de senaat, tien repre sentanten uit de wetenschappelijke, technische en administratieve staf, gecompleteerd met acht vertegen woordigers van studenten. De curatoren zullen nog deze week een brief doen uitgaan aan alle be trokken instanties, waarin de wijze van verkiezen, taak en werkwijze van het overlegorgaan aan de orde wor den gesteld. De curatoren zijn voorts van plan het overlegorgaan te „horen" voor dat zij met een brief over een even tuele numerus fixus tot minister Ve- ringa wenden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid P. Dankert (P.v.d.A.) heeft de minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken vragen ge steld over het optreden van de Ne derlandse ambassadeur in Portugal tegen de heer G. M. A. Lekkerker- ker. Deze laatste was lid van de delega tie van de Atlantische commissie naar de in Lissabon gehouden ATA-con- ferentie (Atlantic Treaty Associa tion). De Nederlandse ambassadeur zou hem betrapt hebben over uitla tingen die hij op de conferentie, had gedaan en zou gezegd hebben het te betreuren dat de heer Lekkerkerker de uitspraken niet buiten de confe rentiezaal had herhaald, zodat de Portugese politie hem had kunnen arresteren. De heer Lekkerkerker had weerge geven de bij de Nederlandse jongeren en studenten levende opvattingen met betrekking tot de NAVO. De heer Dankert vraagt of als deze feiten op waarheid berusten de be windslieden stappen tegen de ambas sadeur zullen nemen en zo ja, welke. DE TERECHTSTELLING van twee Indonesische communisten, ex-gene raal Soepardjo en Sjam, is uitgesteld, omdat zij als getuigen in de zaak tegen kolonel Abdoel Latif moeten verschijnen.

de Stem | 1968 | | pagina 9