Wie van de drie ofgeen van allen? vlees eten is verantwoord eten... schenk^^E^ Man-onder-invloed ziet 10% minder gevaarsituaties „China's Kroestsjev" is ten val gebracht esrelF PVuW°U w ...en zo lekker! ï&tpiSZ Alles of niets Vaderen Straks meer EXPERIMENTEEL ONDERZOEK LEERT Q WIJTING LEKKERBEKJES om te watertanden... Onbekenden stalen 50 paspoorten door Colin McCullough Gesprek lussen Rhodesië en Engeland begonnen Eerste steen gelegd voor grootste dam ter wereld DE STEM VAN DINSDAG 5 NOVEMBER 1968 Ktandaard. It |;cheerhoofden, dat al jUn voortreffelijke Iheeft getoond, scheerders zijn er hr. 49.95 AMERIKA IEST EEN PRESIDENT (Van onze redactie buitenland) BREDA Van vanavond 11 uur af tot (zeer) diep in de nacht kan Nederland via de televisie (Nederland 1) het verloop van de Amerikaanse verkiezingen volgen, en naar verwachting zullen velen dat doen ook. Het belooft het is alsof we over een voetbalwedstrijd schrijven een spannende finale te worden van een veelbewogen, soms dramatische campagnetijd, zonder dat de uiteindelijke kandi daten zélf het Amerikaanse publiek en de overzeese toeschouwers vermochten op te winden. De drama's van de campagne golden dan ook naar algemeen gevoelen juist de beste, de meest belovende, in elk geval vernieuwing in het vooruitzicht stellende mannen: sena tor Robert Kennedy, senator Eugene McCarthy en eigenlijk ook gouverneur Nelson Rockefeller- Omstreeks 7 uur vanochtend (on ze tijd, ter plaatse was het toen 8 uur en in New York pas 1 uur in de nacht) zijn de eerste stembu reaus in Alaska opengegaan, uren voordat in overig Amerika de loka len werden geopend. Op de meeste plaatsen was dat om 7 of 8 uur plaatselijke tijd, maar hier en daar ock al om 6 uur zoals in de groot ste staat New York. Het laatst vanavond sluiten de bu reaus van California, Oregon en Washington (staat), namelijk om 11 uur plaatselijke tijd. Bij ons is het dan inmiddels vijf uur morgenoch tend. De NTS zal dan vermoedelijk het schakelprogramma al hebben onderbroken maar het is mogelijk dat er al enige vastheid gevende in dicaties zijn omtrent de uitslag. De Amerikaanse presidentsverkie zingen zijn niet zo democratisch als ze op het eerste gezicht lijken en er zitten enkele merkwaardige kantjes aan. Een van de zonderlingste za ken is de mogelijkheid dat de kan didaat die de meeste stemmen op zich verenigt, toch geen president wordt omdat hij in het kiescollege geen meerderheid haalt. Dit is in de geschiedenis van de V.S. drie keer voorgekomen (in 1824, 1876 en in 1888). Eigenaardig is ook dat de officiële uitslag pas over twee maan den, namelijk op 6 januari, bekend wordt De zaak is namelijk dait niet de Amerikaanse kiezers hun president kiezen, al denken velen dat zelf wel. De vroede vaderen van de Repu bliek hebben bij het opstellen van de Constitutie der Vereninde Staten de gedachte gekoesterd dat het ge- menp volk we! niet in staat zou zijn om in koel overleg en zonder beïn vloed te worden door emoties en politieke hartstochten een zo belang rijk man als hun president te kie zen. Helaas toont uitgerekend het verkiezingsjaar 1968 aan dat deze weinig democratische gedachten- gang niet helemaal zonder grond was De vaderen der republiek besloten de verkiezing van de president toe te vertrouwen aan een college van wijze mannen, kiesmannen ge naamd. (ADVERTENTIE) Nu kan men zeggen: oké maar onofficieel weten we het morgen al. Dat is dan juist en tot nu toe beeft de onofficiële uitslag altijd geklopt. Maar er in een theoretisch moge- lijkheidje dat te mooi is om het niet aan te halen en dat is dat bij voorbeeld Richard Nixon twee maan den lang in de veronderstelling ver keert dat hij gewonnen heeft en dat hij dan plotseling, op 6 januari, tot de ontdekking komt dat hij zich heeft verkeken op de loyaliteit n de door zijn partij voorgedragen kies mannen en dat Humphrey de man is. Nogmaals, het is slechts theorie maar wel aardig om even mee spelen. te Dit kaartje toont de Amerikaan se staten met hun aantallen kies mannen. Op de dag van vandaag bestaat dit instituut nog, al functioneert het waarschijnlijk niet meer zoals de vaderen zich dat hadden voorge steld. Iedere staat heeft evenveel kiesmannen als er Senatoren en le den van het Huis van Afgevaardig den zijn. Senatoren heeft elke staat er maar twee maar het aantal Af gevaardigden wordt bepaald door het aantal inwoners van de staat. De staat Alaska is de kleinste en heeft slechts 3 kiesmannen, twee voor elle senator en 1 voor de enige Afgevaardigde van Alaska. De grootste staat is New York met 43 kiesmannen. In feite wijzen de Amerikanen vandaag alleen maar hun kiesman nen (538 in totaal - de benodigde meerderheid voor de presidentskan didaat is dus 269 plus 1 is 270 kies- manstemmen) aan, en wel volgens het' principe van „wie de meeste stemmen krijgt, heeft alles". Als er dus in een staat meer stemmen worden uitgebracht op republikeinse kandidaat-kiesmannen dam op demo cratische kandidaat-kiesmannen, dan mag de republikeinse partij de vol ledige portie kiesmannen van die staat afvaardigen naar het kiescol lege dat op zestien december bijeen komt in de hoofdstad van de be trokken staat. En nu komt (de theoretisch moge lijke) grap. De kiesmannen blijven, ondanks de reeds gevolgde en ge- De vermoeiende campagne (hier Nixon in Chicago) is ten einde. Het woord is vandaag aan de kiezers. bruikelijke procedure vrij de kandi daat te kiezen die zij willen. Zij kun nen dius voor de wet ongestraft af wijken van hun partijprincipes en bij nader inzien omzwaaien naar een andere kandidaat. Nu weet de partij gewoonlijk wel wie men op de kandidatenlijst voor het kiescollege zet, zodat het meestal trouwe partij gangers zijn, maar we schreven al: het is theorie. Om het verhaal nog mooier te maken: de uitslagen van de stem mingen der kiescolleges worden niet onmiddellijk op de 16e december be kend. Nee, in elke hoofdstad worden de stemmen gewaarmerkt en geze geld. Vervolgens gaan ze naar de voorzitter van de Senaat in Was hington, die ze in twee kisten stopt, één kist voor de presidentskandi daat en één kist voor de vice-presi- dentskandidaat. De kistjes van mahoniehout arri veren pas in januari op het Capi- tool en op zes januari, tjjdens een gezamenlijke zitting van de ook nieuw gekozen) Senaat en het (even eens nieuwe) Huis van Afgevaar digden, worden de kisten geopend. Het Huis van Afgevaardigden wijst een Republikein en een Democraat aan om de stemmen vcor de presi dent te tellen. De Senaat doet het zelfde met de stembiljetten voor het vice-presidentschap. Pas dan en als een kandidaat inderdaad minimaal 270 stemmen blijkt te hebben ge haald, is de uitslag officieel. Inmiddels weet doorgaans de hele wereld al wie de nieuwe president en vice-president zullen zijn, maar deze wetenschap berust op de prak tijk van de partijtrouw der kiesman nen en dat is iets anders dan de vaderen van de republiek zuilen hebben bedioeld. In feite is het dus een uitermate, niet meer bij deze tijd van telecommunicatiesatellieten en computers passende, flopproce dure. Hoe zou het nu mis kunnen gaan? Veronderstel: op basis van de ver kiezingsuitslagen van vandaag denkt heel de wereld te weten dat Nixo-n gekozen is op basis van de volgende uitslag: Nixon 273 kiesmannen, Humphrey 244 kiesmannen en Wal lace 21 kiesmannen. Dat is dus de verhouding van het kiescollege ge schat op basis van de algemene verkiezingsuitslag. Stel dat er nu iets gebeurt wat ook in 1960 plaats had; toen brachten 15 kiesmannen een stem uit op een outsider, die op geen enkel stembiljet voorkwam (senator Byrd van Virginia). Er hoeven maar vier Mesmannen waar van verwacht werd dat ze voor Ni xon zouden zijn aldus uit de boot te vallen om de Republikeinse kandi daat onder de vereiste 270 te bren gen en hem op 6 januari m tranen achter te laten op de trappen van het Capitool. Een dergelijk gevaar doet zich re- eel pas voor wanneer het in het kiescollege inderdaad tot een ware nek-aan-nek-race komt en zeker wanneer er een krachtige derde op de wip zit, zoals nu George Walla ce. Het is maar een verhaal zoals het ziek vermoedelijk alleen maar kan afspelen in een nachtmerrie van een presidentskandidaat en er is nauwelijks kans dat zich zoiets ooit voor zal doen, maar in theorie is het mogelijk. De nieuwe situatie zoals die zich in ons voorbeeld voordoet is dat geen van de drie kandidaten de ver eiste meerderheid heeft behaald. Er wordt dit jaar ernstig rekening ge houden met de mogelijkheid dat iets dergelijks al met de verkiezingen van vandaag zal blijken. In dat ge val staakt het kiescollege. De keuze van het presidentschap komt nu in handen van het Huis van Afgevaar digden en die van het- vice-presi dentschap in handen van de Senaat, Het Huis moet op basis van 1 stem per staat een president kiezen en wel vóór 20 januari want dan moet de scheidende president de macht kunnen overdragen. In het eveneens vandaag opnieuw samen te stellen Huis van Afgevaardigden zullen de republikeinen naar wordt verwacht (want het is een „republi keins jaar" deze keer) in aantal niet veel onderdoen voor de democraten. De mogelijkheid doet zich dan voor dat ook in het Huis een kandidaat niet tot een absolute meerderheid komt. In dat geval moet op 20 ja- nuari de macht worden overgedra gen aan de inmiddels door de Se naat gekozen vice-president. In de nieuwe senaat verwacht men een redelijke meerderheid voor de de mocraten en derhalve zou Edmund Muskie uit de bus komen als waar nemend president, totdat bet Huis van Afgevaardigden uiteindelijk met een president voor de dag komt. Men kan zich wel indenken dat een dergelijke procedure alle deuren voor gekonkel en politieke koehan del wijd opengooit. Het zou een goe de les zijn voor de bewakers van het huidige verkiezingssysteem als het eens gebeurde, zeggen de ijve- raars voor vernieuwing. Overigens hebben enkele honder den journalisten uit de V.S., op ba sis van een nationaal statistisch spel, voorspeld dat de mogelijkheid dat het Huis van Afgevaardigden de nieuwe president moet aanwijzen hoogst onwaarschijnlijk is. Vermoe delijk weten we dus morgenvroeg meer. W.K. (ADVERTENTIE) (Vervolg van pagina 1) UTRECHT De verkeersdeelnemer verkeert na het gebruik van alcohol al in het nadeel nog voordat er sprake is geweest van reageren. Ruim tien procent van de verkeersaspectcn, die hij nuchter wel zou hebben gezien, neemt hij niet meer waar na alcoholgebruik. Dit effect is bij de al coholdrinkers sterker dan bij de frisdrinkers. Ongeveer 50 procent van de groep met een relatief laag alcoholpromillage (kleiner dan 0,8) vertoont al een „nystagmus" onwillekeurige trilling van het oog— terwij van deze groep de waarnemeningsprestatie aantoonbaar is teruggelopen. hij meer tijd nodig te hebben voor Dit zijn enkele uitkomsten van een experimenteel onderzoek naar de invloed van alcohol op het waarne mingsproces van ervaren autorijders door prof. dr. W. Buikhuisen en dr. R. W. Jongman, die zijn vermeld in het Nederlands tijdschrift voor cri minologie. De „nystagmus" gaat gepaard met een zeer slechte waar nemingsprestatie, zodat men bij een strafbaarstelling van een alcohol- grens van 0,8 waarvoor men in cidenteel nog altijd pleit een te groot risico neemt. De onderzoekers stelden vast, dat de alcoholdrinker als het ware „in een tunnel" kijkt. Buiten die tunnel mist hij vele si tuaties, maar ook daarbinnen ver keert hij in het nadeel, zodra hij verschillende verkeersaspecten tege lijk in het oog moet houden: een dergelijke gecompliceerde waarne- mingstaak kan hij niet aan. Dr. W. Schneider onderzocht het effect van alcohol op het rijgedrag In het normale verkeer en kwiam tot de conclusie dat de chauffeur onder Invloed slecht functioneert. Hij maakt zelfs op een bekend traject gemiddeld veel meer fouten dan in nuchtere toestand. Bovendien bljjkt (ADVERTENTIE) 1 kg wijting filets, 80 gr bloem, 1 ei, zout, 1 dl melk, slaolie of frituurvet. De filets door een deegje halen van bloem, ei, zout en melk en goudbruin bakken in dampende slaolie of frituurvet. Warm opdienen. Kostelijk! Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT De Dordtse re cherche is op zoek naar de onbeken den die dezer dagen enkele gemeen- testempels, een hoeveelheid koperen ringetjes en een tang om pasfoto's te bevestigen alsmede 46 blanco en vier beschreven paspoorten en een Bewijs van Nederlanderschap heb ben gestolen uit het Dordtse Bureau Bevolking. De dieven drongen via de achter kant van het gebouw binnen en for ceerden de stalen kast waarin de pa pieren worden bewaard. Men vermoedt te doen te hebben met lieden die in contact staan met organisaties die Nederlandse paspoor ten in landen achter het IJzeren Gor dijn voor enorme bedragen verko pen. De nummers van de paspoorten zijn bekend. de wat ingewikkelder gedeelten van het traject. Hcewel het onderzoek van dr. Schneider nog niet is afge sloten, kan reeds nu worden vastge steld dat rijders met een gemiddeld alcoholpromillage van 1,3 onge schikt zijn om hun voertuig te be sturen, zelfs op een bekend traject. Prof. dr. W. Buikhuisen, drs. J. Zweers en F. P. H. Dijksterhuis na men de persoonlijkheidskenmerken van de rijder onder invloed onder de loep. Zo bleek van de groep van ruim 500 mensen, die in 1955 en 1956 is veroordeeld voor het rijden onder invloed, het bloecLalcoholge- halte gemiddeld 1,65 pro mille te zijn. Dit betekent dat de doorsnee veroordeelde rijder onder invloed achter het stuur gaat zitten, nadat hij ongeveer 13 borrels op heeft. An dere resultaten van dit onderzoek: de man-onider-invloed is neuroti scher, heeft minder zelfbeheersing en neemt meer risico's. Tenslotte blijkt hij minder genuanceerd te denken. Het aantal recidivisten onder derij- ders onder invloed is groot. In 1956 was het aantal wegens rijden onder invloed veroordeelde personen 5609. Daarvan was 24 procent recidivist. In 1963 werd 31 procent van de in to taal 5271 gevallen voor hetzelfde misdrijf opnieuw veroordeeld. He4 tempo, waarin men recidi veert, kon eveneens worden vastge steld. Zo bleek dat 20 procent vande uiteindelijke recidivisten binnen één jaar weer in de oude fout vervalt, na twee jaar is dit percentage al op gelopen tot 35. Vijf procent van de veroordeelden recidiveert, al in de periode dat het rijbewijs is inge trokken. Er bestaat een nauw verband tus sen de leeftijd en het recidivisme. Hoe jonger men is ten tijde van het vonnis, hoe groter de kans dat men nog eens voor hetzelfde misdrijf met de wet in aanraking komt. Het reci divisme onder jeugddelinquenten na dert zelfs de 50 procent. Boven de 45 jaar recidiveert men naar ver houding weinig. De groep jeugdige rijders onder invloed (tot 30 jaar) vertoont een iets grotere neiging om te recidiveren. Het meest recidive- gevoelig is de groep veroordeelden in de leeftijd van 30-45 jaar. In dit opzicht nemen de rijders onder in vloed onder de delinquenten een aparte plaats in. Oo-k het aantal veirkeersmisd-rijven heeft invloed op het recidivisme. Van alle onderzochte rijders onder in vloed, die in 1955 en 1956 waren veroordeeld, bleken 1267 personen nooit eerder te zijn veroordeeld voor een verkeersdelict. Van deze groep ging 34 procent na 1956 recidiveren. Voor de groep, die reeds een ver keersdelict had gepleegd (387 per sonen), lag dit percent echter op 60. Het feit dat men geen schoon ver leden heeft, blijkt, aldus het onder zoek, inderdaad van invloed te zijn. Een rol speelde vooral het totaal aantal misdrijven, dat men reeds had gepleegd, en het aantal verkeersde licten, dat men op zijn naam had staan. Voorts kwam vast te staan dat vooral de middenklasse recidiive-ge- voelig is. De hoogste sociale lagen van de bevolking brengen naar ver houding weinig recidivisten voort. Wait de auto betreft, is het zo dat hoe meer men die nodig heeft voor zjjn beroep, hoe groter de kans op recidive is. I Toen het weekeinde n Ihina aanbrak, waren de politieke aa™mers nog bezig het w trkelij- e belang van het 4000 woorden nge artikel, dat vorige week woens- in het theoretische tijdschrift e Rode Vlag" was verschenen, naar waarde te schatten. Dit artikel «t-c 'wee dagen van demon strates door honderdduizenden Chi nezen, eiJW!ie.?unten 'n dit artikel waren vta delijk. Ten eerste dat de ™es"e„ President Lioe Sjao Tsji ti Zlin macht en van zijn posi- nnta en buiten de partij was vt» en dat men energieke re- ""«nawen zou gaan aantrekken zen Party nleuw leven in te bla- beide punten was nieuw ar.llkel behandelde echter ook lntL Voerig de ro1 van de revo- comRé's en het scheen een strict ommekeer in de politieke t, r van de partij te suggeren hrr-r b°::tickc comité is een voort- gsel van de culturele revolutie. Men treft het aan in alle geledingen van de Chinese maatschappij. Een provincie als Szechan bijvoorbeeld -net een bevolking van 70 miljoen heeft een revolutionair comité, maar oveneens een lagere school met maar 200 leerlingen. Leden zyn zowel ar beiders en „kader"-mensen als sol daten. Het ideaal is dat ieder comité op deze manier een representatie is van de gezichtspunten van militai ren, politici en arbeiders. „Een revolutionair comité", aldus de Rode Vlag, „is het meest repre sentatieve orgaan van de macht en de dictatuur van het proletariaat sinds de bevrijding." Het tijdschrift gaat dan verder en beweert dat honderdduizenden Chi nezen de bevestiging van provinciale revolutionaire comité's met vreugde hebben begroet, en vraagt dan ver der: „Heeft enig partij comité, rege ringsraad of volkscongres ooit zulk een basis gehad?" Rode Vlag beant woord zijn eigen vraag door te stel len dat het revolutionaire machts orgaan de belangen van de arbei- dersklasse heel wat indringender weergeeft, dan in het verleden ge beurde, toen men nog verkiezingen hield. Het blad concludeert dat een blind vertrouwen in verkiezingen een conservatieve denkwijze is. Als de Chinese leiding dit als waarheid beschouwt, is het mogelijk dat de afgevaardigden naar het ne gende congres, dat waarschijnlijk volgend jaar lente bijeen geroepen wordt uit de diverse geledingen van de revolutionaire comité's ko men. Dit zou het einde betekenen van het huidige systeem, dat be staat uit een verkiezing van con gressen op een steeds hoger niveau met als uiteindelijk hoogtepunt' het nationale partijcongres. De vraag in hoeverre men Lioe Sjao Tsji's tragisch lot heeft bewerk stelligd, wordt door de Rode Vlag volkomen genegeert. Van Lioe wiens plaats vóór de culturele revolutie direct na Mao was, heeft men in het openbaar al sinds een jaar niets meer gehoord of gezien. Zijn plaats aan de Chinese top is ingenomen door Lin Piao, een ongehuwde pro fessor met de titel van vice-presi dent van het centraal comité. Lioe's presidentstitel is nog niet aan iemand anders gegeven. In feite stelde de Rode Vlag eenvoudigweg, dat hen lang geledèn door de revo lutie van zijn macht en positie is be roofd. Deze manier van uitdrukken en het feit dat men vaker de kwa lificatie „China's Kroestsjev" dan zijn eigen naam gebruikte, wijzen er op dat een officieel en formeel rapport over hem op het negende congres zal worden vrijgegeven. Dat hij en zijn aanhangers doeltreffend ten val zijn gebracht, is de laatste weken duidelijk gemaakt door pre mier Tsjiang Tsjing en door een hoofdartikel in het Volksdagblad op de Dag-der-Natie. Ditzelfde hoofdartikel achtte het noodzakelijk om nieuwe partijleden aan te trekken. Deze leden zouden moeten komen uit de rijen van de opvallend goede revolutionairen en de goede arbeiders in de industrie, om op deze wijze de partij nieuw bloed te geven en de strijdlust te vergroten. Dit wordt herhaald en uitgebreid in het artikel van de Rode Vlag. Het stelt dat de culturele revolutie een openbare partij-zuiverende beweging is, ongeëvenaard in China sinds de bevrijding, en die als uiteindelijk re sultaat had dat de partij zuiverder en sterker is geworden en een gro tere eenheid vormt. De exacte grootte van de partij is nu nog niet bekendgemaakt, maar in 1966 werd het aantal van 17 mil joen volgemaakt en men schatte dat het voor de culturele revolutie reeds 22 miljoen bedroeg. Dit zou de par tij tot de grootste in de wereld ma ken. (Copyright De Stem/Globe and Mail-Toronto). SALISBURY (DPA) In de Rho- desische hoofdstad Salisbury zijn gis teren de eerste besprekingen begon nen tussen premier Ian Smith en de Britse minister voor Rliodesië-aan- gelegenheden, George Thomson. De twee staatslieden zetten vandaag hun gesprek voort. Het contact wordt algemeen ge zien als de laatste poging om een regeling te vinden voor het grond wettelijk conflict tussen Groot-Brit- taonië en Rhodesië. dat zich drie iaar geleden onafhankelijk ver klaarde. In het weekeinde heeft Smith verklaard te geloven. ..dat we thams dichter bij een oplossing zijn dian ooit ëerder". RAWALPINDI, Pakistan (AP) President Ajoeb Khan van Pakistan heeft de „eerste steen" gelegd voor 's werelds grootste dam van aarde en steen, de Tarbela-dam, op 100 km ten westen van Rawalpindi. De dam over de Indus zal 160 me ter hoog worden en 3000 meter lang, en gaat 827 miljoen dollar kosten Er zijn o.m. 170 miljoen kubieke me ter aarde voor nodig. De dam wordt gebouwd door een Frans-Italiaans consortium. Het is in de politiek een wonder lijke zaak, vrienden. En niet alleen in ons land. Zoals u gelezen kunt hebben is vorige week in Frankrijk een rechtse organisatie verboden. Goed, zeggen de Fransen tegen De Gaulle, maar dan krijg je er iets an ders voor terug. En zo kon het ge beuren dat in het afgelopen week einde al een linkse partij werd ge boren, zoals u gisteren hebt kunnen lezen. Links rechts links rechts óp naar een ongewisse roekomst. Naar de volgende bomstop bijvoor beeld. Johnson, heb ik me laten vertellen, is nog zo fit als een hoen, hij is door de Vietnam-oorlog alleen wat Ton- kinds geworden. Overigens is het een belangrijke dag, vandaag, wéét u dat wel? Heden (vannacht onze tijd) valt de beslis sing over het lot van ontzaglijk veel mensen. De Amerikanen kiezen een man die de meeste macht in de V.S. en ver daarbuiten bezit. Maar dat kunt u overal lezen. Wat ik nou belangrijk vind is dat van zo'n dag als vandaag afhangt wiens tronie soms wel een paar maal per week in alle dagbladen ter wereld vier jaar lang zal worden afgedrukt. Ik heb zo'n idee dat veel, vooral vrou welijke kiezers daar ook op ietten. En terecht. Neem nu die schedel van de re publikeinse kandidaat: daar zit Nixonder, vind ik. Nu er een vrouw aan het hoofd van de Vietcong-delegatie in Parijs staat, natuurlijk staat er weer Ngoeyen in haar naam moet er ook wat aan gedaan worden aan de Amerikaanse kant. De uitlatingen die mevrouw Ngoeyen Thi Binh gis teren bij haar aankomst in Parijs deed, wijzen vooralsnog echter niet op iets dat een toenaderingspoging lijkt. Als Harrimau zijn naam eens zou veranderen in Harheman? Gisteren was het precies twaalf iaar geleden dat de Russen de Hon gaarse opstand de kop indrukten. Of ficieel vierde men echter in Honga rije „de slachtoffers van de contra revolutie". Zo gaat dat. Praag of niet. De politie van St. Louis (Verenig de Staten) zoekt een dief, die kans heeft gezien een benzinestation te be roven van 75 dollar en bovendien van een televisie-camera (1000 dollar), die notabene geïnstalleerd was als controle op overvallen en diejsta len. In 1938 smeekte een jonge kerel: Wie helpt energiek jongmens aan werk? In 1968 roept dezelfde kerel: Wie helpt energiek AOW'er aan werknemers? Juist, dat was en is Cornells Verolme. In zijn blad: „Verolme nieuws" staat hij plechtig afgebeeld, als schriel werkloos man netje van toen en als de heer der schepping van nu. Nog even en dan vraagt hij: Wie helpt tanend AOW'ertje aan werkge ver/opvolger? Zoals u weet heb ik meer dan ge wone belangstelling voor de kleine o zo menselijke problemen, die vaak o zo groot leed kunnen veroorzaken. Zoals snurken. Een Amerikaanse hoogleraar, prof. dr. M. Boulware, heeft de regering om een subsidie van 100.000 dollar gevraagd om een geneesmiddel tegen snurken te vin den. Hij snurkt zelt en zijn vrouw, zo beweert hij, haat snurken „zoals de duivel wijwater haat". Hij wil nu definitief zijn en vele andere., huwe lijken redden. Lucht geven aan opgekropte ge voelens kan gezond zijn. „Berliner Luft" aan dergelijke gevoelens ge ven betekent een keihard straatge vecht. En dat is minder gezond. MERIJN. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1968 | | pagina 7