Maak aparte groepen van werkzoekenden en werklozen Aanzet voor „slingerflat" Body stocking Marcel Marceau in Middelburg OVERLEGORGAAN ARBEIDSDISTRICT ETTEN Li R.Z.Y.T. uitblazen mevrouw otos Enthousiast concert van Oefening en Uitspanning rONTDEK halm papier voor •—pen treed t op in bar I I I I I 1 I I I I I I 1 Verontrust Vrijdag eerste paal winkelcentrum Goes Clubhuis v.c. Vlissingen 16 november open EXCLUSIEVE MEUBELSHOW JAPONNEN DEUX-PlèCES WAARSCHUWING Kussensloop als geschenk Toneel Film Show Waar naar Kolendamp 4 5 DE STEM VAN DINSDAG 5 NOVEMBER 1963 5 Gijzens automobielbedrijf keuzo uit 50 tot 60 auto's bieden u onder onze bekende service to koop aan: Opel Caravan 1967, Opel Caravan 1966, Opel 1900 met pook 1968, Mercedes 200D 1965. Volvo 123 GT 1968, Volvo 122 S 1966 schuifdak en radio Mercedes 250 S schuifdak en pookversnelling, VW 1300 1967, VW Valiant 1600 1967. Zodiac 1967. Taunus 2300 S 1968 als nieuw, Taunus 20 M 1967 auto matic Fiat Primula 1966, Fiat 600 D 1966, Opel Kadett 1968, Opel Kadett caravan 1966, 13000 km gelopen, Fiat Sport 1500 met zomerkap, Simca 1500 1965. Cortina 1500 1967 nieuw model, Cortina 1200 1967, Cor tina 1500 1967, Skaldia 1967, Opel Admiral '64, Daf de luxe 1966. Opel Caravan 1963, Mer cedes Bestel diesel 1964, Inge ruild Mercedes 1962, 190 D met nieuwe motor. Dauphine 1965, Taunus 12 M 1964. en' 1965, Dit is een kleine greep uit onze voorraad. Al deze wagens wor den in onze eigen werkplaats getest, olie ververst en van nieuwe onderdelen voorzien, Garantie op onderdelen en ar beidsloon, financiering mogelijk met gemakkelijke aanbetaling, ook inruil mogelijk. Het adres Academiesingel 34a, recht te genover KMA, ook ingang Spoorstr. 32, vlak bij het sta tion. Tel. 39870 Privé 43593. Elke dag koopavond gebruikte wagens tot 8 uur. Zaterdag tot 6 uur. Per 1 januari komt er 12 pet. belasting bij gebruikte wagens. En wij moeten spuien omdat we gaan verbouwen. Twee goede redenen om te ko men kijken. N.V. Hennekam- Euroto, B. Freyterslaan R'daal tel. 01650-36302. Aangeboden uit mil. dump: Matchless motoren 350 cc van f 165,- tot f 295,-, Harley Da vidson 900 cc met achtervering f 1450,-. Verzending van Match less onderdelen door geheel Nederland. Dumphandel J. Rotgers, Oudendijk west 7, Dubbeldam (Dordrecht). Tel. 01850-32106 b.g.g. 33704. Te koop VW 1500, kevermodel, km-stand 22000. bouwjaar 1967, Puts Molentje 46, Osseudrecht. Diverse Atlaskranen alle types 14 ton landbouwwagens, 12 ton landbouwwagens, 1 B.A.V. 2 ton mech. kipkar, 1 Misdema 3 ton mech. kipkar, 1 gebruik te Kemper mestwagen, 1 niéuwe Kemper mestwagen, Kemper trommelschudders, 4» stands doorloopstal compl. met doseerapparaten. Diverse cul tivators nieuw en gebruikt. 2 Dearing ploegen. C. v. Gaans, Slaaistraat 2, Roosendaal. Tel. 33036. eten. ving. 13 114 irdam. kje 849.-) (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR Industrie, ge westelijk arbeidsbureau, gemeen schappelijk administratiekantoor, vakbonden en gemeentebesturen uit het arbeidsdistrict Etten heb ben besprekingen gevoerd over de werkgelegenheid. Daarbij werd de wenselijkheid van een splitsing van werkzoekenden en werklozen naar voren gebracht. Het toeken nen van een premie aan pende laars naar Rotterdam werd door de industrie afgewezen en beti teld als ,,concurrentie-vervalsing" De besprekingen zijn enkele maan den geleden begonnen. Aanleiding was de (door De Stem meermalen beschreven) moeilijke situatie op de arbeidsmarkt. In het arbeidsdistrict staat een groot aantal werklozen in geschreven, maar dat neemt niet weg dat bedrijven ondanks herhaalde wer vingspogingen niet aan voldoende personeel kunnen komen. Dat was de reden dat de bovengenoemde par tijen bij elkaar geroepen werden. Overigens is er nog geen sprake van een echt contactorgaan. Als echter in Nederland de Raad voor de Arbeids markt gesticht wordt, kan dit nu nog informele contactorgaan gaan funge ren als een plaatselijke afdeling daar van. De deelnemers aan de besprekin. gen zijn verontrust over de slechte naam, die het rayon Etten krijgt door het aantal werkonwilligen. Gevreesd wordt o.m. dat daardoor moeilijkhe den zullen ontstaan bij 't aantrekken van nieuwe industrieën. Daarom werd gevraagd om een scheiding van werk lozen en werkzoekenden. Of dit zal leiden tot het aanleggen van een lijst van arbeidsonwilligen is nog in dis cussie. Deze „zwarte lijsten van werk lozen" worden gebruikt in Amster dam en Rotterdam. Plaatsing op een dergelijke lijst betekent voor de be trokken werkloze, dat hij geen aan spraak kan maken op bemiddeling door het gewestelijk arbeidsbureau en dat zijn recht op uitkeringen, in welke vorm dan ook, vervalt. Op dit moment is het al wel zo, dat het gewestelijk arbeidsbureau in Et- ten-Leur strenger optreedt tegen werklozen, die werk weigeren. Deze worden als zij ten onrechte weigeren door de bedrijfsvereniging uitgeschre ven op advies van het gewestelijk ar beidsbureau. Een van de punten tijdens de be sprekingen was ook de onvoldoende coördinatie tussen gewestelijk arbeids bureau en gemeenschappelijk admi nistratiekantoor. Deze is inmiddels op verzoek van de deelnemers aan zienlijk verbeterd. De besprekingen hebben de aandacht van het directo raat-generaal van de arbeidsvoorzie ning van Brabant. De hoofdinspec teur-directeur, ir. A. J. de Wildt, is bi) één van de besprekingen aanwe zig geweest. (Van een onzer verslaggevers) GOES Vrijdagochtend, omstreeks tien uur, zal de burgemeester van Goes, mr. F. G- A. Ruber, de eerste paal voor hef nieuwe winkelcentrum in de stadswijk Goes-Zuid de grond in drijven. Na het ceremonieel op de bouw plaats wordt in „De Korenbeurs" een bijeenkomst gehouden, waar be halve de burgemeester, de directeur van de N.V. Bouw- en Exploitatie- maatschappij „Havêzathe", de heer H Blankenstijn, het woord zal voe ren. MIDDELBURG Gestadig vor dert in het stadsdeel Middelburg zuid de woningbouw. Eén van de merkwaardigste projecten in dit stadsdeel betreft de zogenaamde „slingerflats", twee langgerekte woongebouwen aan weerszijden van een groenstrook waardoor een weg komt. Het grondpatroon van de slingerflats heeft een zigzag- vorm. Links op de foto is de staal- bewapening voor de eerste „slin gerflat" zichtbaar. Rechts: één van de flatgebouwen in aanbouw. Het silhouet van de oude stad Middel burg is vaag aan de horizon zicht baar. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Zaterdagmiddag 16 november zal de president-direc teur van de n.v. Kon. Mij. „De Schelde" het nieuwe clubhuis van de voetbalcombinatie Vlissingen ope nen. De genodigden komen vooraf bijeen in het oude clubhuis, om zich van daar naar de nieuwe accommo datie te begeven, waar met passend ceremonieel en met enkele toespra ken de pas verworven aanwinst wordt geopend. (ADVERTENTIE) SLUIS t.m. maandag 11 november in de RAADSKELDER van het STADHUIS. iedere dag geopend van 10-20 uur. DU FWSSE'S MEUBILERING Sluis Brugge (ADVERTENTIE) P.M. van de Wallc HULST Gentsestraat MIDDELBURG Na een te lange afwezigheid gaf de koninklijke zang vereniging „Tot Oefening en Uit spanning" te Middelburg haar tra ditionele concert met werken van Carl Ph. E. Bach en Poulene voor de pauze en de „Paukenmis" van Joseph Haydn als sluitstuk. Verschillende vragen rezen er tij dens dit concert in de concert- en gehoorzaal op: is de zaal te klein voor dit koor, speelt de Philharmo- nie uit Antwerpen te enthousiast, had dirigent Ivens er niet goed aan gedaan het orkest wat uit de dunnen over de gehele linie? Al deze vra gen worden vanaf de zaal afge vuurd en we weten uit ervaring dat op het podium de klankverhoudin gen weer anders liggen. Het meest werden we wederom geboeid door het „Gloria" van Poulene, een com positie die omstreeks 1960 ontstond en die een mengeling is van moder ne en klassieke schrijfwijze. Naast felle klankkleuren, gepaard gaande met opzwepende ritmen vindt men ook een somtijds lyrisch aandoende schrijftrant. De sopraansoliste Ank Reinders kweet zich zeer goed van haar lang niet gemakkelijke taak. Zij bezit een heldere sopraanstem, zingt „gemak kelijk" en met een doorleefde voordracht. Het koor sloot zich in het algemeen uitstekend bij haar en het orkest aan, enige zwakke mo menten in het „Deus Pater" daar gelaten. Dirigent Ivens had het ge hele orkest- en koo-rapparaat volle dig in zijn macht en zijn dirigeer- techniek en zijn aanwijzingen bij de vele inzetten misten nooit, waarbij het koor zijn intenties nauwgezet volgde. Het enthousiaste applaus was dan ook een verdiende hulde. Aan het „Magnificat" van Carl- Philipp Emanuel Bach hebben de vele belangstellenden die de prak tisch uitverkochte concert- en ge hoorzaal bezochten, waarschijnlijk minder genoegen aan beleefd. Het orkest dat (en dat moeten we toege ven het notenbeeld goed vertolkte) was veel te sterk; kwam dit bij de strijkersgroep nog niet helemaal tot uitdrukking, het werd des te erger wanneer de blazers er zich mee gingen bemoeien. Zonder te spreken van ruw zouden we het woord ruig willen gebruiken. De solisten Antoi nette Blom, alt, Ank Reinders, so praan en Gerard Honig, waren vaak niet een-s te verstaan en datzelfde geldt ook voor het koor, dat zich waarlijk niet onbetuigd liet in de fortepassages. In het gedeelte na de pauze, waar naast de bovengenoemde solisten ook de bas David Hollestelle zich voegde, revancheerde men zich voor een groot gedeelte ten opzichte van Bachs werk. Haydns „Paukenmis" werd daar om een belevenis in die zin, dat er echt muziek gemaakt werd, met doorleefde koorzang, waarbij het so. listenkwarte 1 zich goed van zijn taak kweet, hoewel de tenorsolist het geheel wel eens met een teveel aan pathos bracht. Bloemen voor de dames-solisten en een storm van applaus aan het slot van deze uitvoering bleken zeer verdiend voor Ivens en de zijnen. A.L, (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Vrijdag 8 november geeft het Reizend Zeeuws Volkstoneel om 8 uur een toneeluit voering in de „Krokodillcnbar" te Kloosterzande. Het R.Z.V.T wil hier mee bewijzen dat om een toneeluit voering te geven men niet altijd de beschikking moet hebben over een grote toneelzaal met een podium maar dal een klein zaaltje, een klas lokaal en zelfs een bar geschikt kun nen zijn voor een toneeluitvoering. Het R.Z.V.T. uit Hulst heeft on der regie van de provinciaal toneel- adviseur de heer A. van Noort, het toneelstuk van Paul Rodenko „Har ten twee, harten drie" op 't repertoi re genomen. Met veel succes is dit stuk reeds in veele plaatsen opge voerd. Onlangs werd het R.Z.V.T. door het provinciaal bes-tuur aangewezen ,Ha-r ten twee, harten drie" te brengen in Wervik in België, tijdens de culture le uitwisseling Zeeland - West Vlaanderen. Vrijdag zullen de toneelliefhebbers kennis kunnen maken met deze misschien wat vreemde vorm van modern toneel, gebracht door een goed amateurgezelschap. De toegang tot deze avond is gratis. Na de toneeluitvoering zal het be kende zangduo Fred en Helen op- trden met het orkest Fred Gaasbeek, Welke eer de Engelsen nu ook voor zichzelf opeisen, de Parijze- naar Courrèges was de allereerste die de rokken tot boven de knie afknipte. Hij heeft dus met mini- niode ervaring genoeg om nu te weten dat er in de winter geen aardigheid aan is. De BODY- STOCKING, een grofgebreide maillot-met-trui, alles bedekkend behalve handen en gezicht, is DE uitkomst. Een hoogst modieus kleding stuk dat bij alle korte en sportie- i.Het is voor de bestrijding van anker en reumatiek' Met dit ver koopargument trachten colporteurs orstel- en schoonmaakmateriaal en particulieren en instellingen te 'V ,en' De officiële organisaties ter estnjding van kanker en reumatiek teraTlD e.vbter bepaald niet ach- Bovendien weet men door de van commercie en lief- aigheid niet hoeveel er tenslotte rfi-Ti-, aocde doel overblijft. Met geven is de bestrijding van ~e ziekten beter gediend. ve kleren bijzonder charmant staat. Over de witte wollen rib bels hier een groen-wit geruit jasje met bijpassende rok, groene ceintuur en witte laarzen, alle maal van Courrèges. Dit seizoen makèn de totomodellen (tijdens de opnamen) sprongen in de lucht om te laten zien hóé vrij deze mode is. Nog even en de tijd van de ge schenken is er weer. En de daaraan verbonden probleempjes van „wat te geven aan de vrouw die alles al heeft". Daarom een waardevolle tip voor een origineel en leuk cadeautje. Dat geschenkje omvat een kussen sloop, niet zo maar een sloop maar een die voorzien is van bijzonder leuke motieven in frisse kleuren. Met één zo'n sloop is de slaapkamer al aanzienlijk opgefleurd. De sloop is voor f 6.25 verkrijgbaar in een aller aardigste geschenkverpakking, waar ook nog een foldertje in zit met tips hoe de sloop kan worden gecombi neerd mei lakens met dezelfde of an dere motieven. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Behalve een vrij uit gebreid aantal voorstellingen op gebied van toneel, muziek en film melde de Zeeuwse Culturele Agenda, een maandelijke uitgave van de Stichting Cultuursprei ding Zeeland wat deze, en het be gin van de volgende maand be treft twee bijzondere optredens. Namelijk één van de pantomime speler Marcel Marceau en één van Het Zwarte Theater. Om met dit laatste het eerst te be ginnen: het wereldberoemde Zwarte Theater uit Praag geeft de enige voor stelling in Zeeland woensdag 6 no vember in Zierikzee. De voorstelling begint om 8 uur in de concertzaal en wordt gegeven onder auspiciën van de Z.V.U. Het Zwarte Theater is een Tsje chisch gezelschap dat bestaat uit 22 leden. De voorstelling wordt in een zogenaamd „zwart kabinet" gegeven. Een gedeelte van de acteurs bevindt zich zwart gekleed op het podium. Doordat alleen bepaalde attributen en lichaamsdelen worden belicht, gaan deze als het ware een eigen leven leiden. Wat Marcel Marpeau betreft, die begint op 18 november 'n 15-daagse tournee. Met z'n eveneens wereldbe roemde ensemble komt hij in 12 Ne derlandse steden. Eén ervan is Mid delburg, waar men op maandag 2 december dit theater kan gaan zien. Het optreden is georganiseerd door de in Middelburg samenwerkende cultu rele instellingen en begint om 8 uur in de schouwburg. „Het leven van Bertolt Brecht". Deze voorstelling van de in Terneuzen sa menwerkende culturele voorstellingen begint om 8 uur in het concertgebouw. Op donderdag 7 november speelt het Nieuw Rotterdams Toneel in de Middelburgse schouwburg „De Prijs" van Arthur Miller. Toneelgroep „den Arend" voert vrijdag 15 november in het Ledelthe- ater te Oostburg „Anneke Jans" op. Het is een historisch spel in een vrije bewerking naar de gelijknamige ro man van P. J. Risseeuw en wordt uitgevoerd door medewerkenden uit Oostburg en omgeving. Toneelliefhebbers uit Goes en om streken komen woensdag 20 november aan de beurt wanneer De Nieuwe Ko medie in de Prins van Oranje de ko medie „De Ruiters" van Aristophanes uitvoert. Woensdag 27 november komt in De Halle te Axel de produktie „Met man en muis" Op donderdag 28 november is de produktie te zien in het Ledel- theater van Oostburg. Tenslotte komt „Met man en muis" op vrijdag 28 no vember in de concertzaal van Zierik- Diezelfde avond speelt de toneel groep „Platogo" in de Prins van Oranje te Goes het blijspel „Altijd zonneschijn....?" van Michael Brett. Deze avond van „Platogo" is georga niseerd in samenwerking met het tamboer- en trompetterkorps „Ex celsior". Wim Sonneveld en Ina van Faas- sen, die pas een Zeeuwse tournee heb ben gemaakt, komen nog een keer terug naar de provincie. Maandag 18 november verzorgen zij een avond voor de in Vlissingen samenwerkende culturele instellingen in Britannia. Dan geeft o.a. de toneelwerkgroep Proloog nog een hele serie voorstel lingen voor leerlingen van het voort gezet onderwijs. Marcel Marceau komt op 2 december in Middelburg In Terneuzen komt op woensdag 6 november het Zuidelijk Toneel Globe met de muzikale documentaire revue: (ADVERTENTIE) Op de avond van de 15e november speelt het Kunstmaand Orkest in De Halle voor het Cultureel Contact Axel en de in Terneuzen samenwer kende culturele instellingen. Het con cert begint om half 8. De leiding is in handen van Anton Kersjes. Mede werking aan het concert zal worden verleend door de jonge Amerikaanse pianist Miseha Dichter. Vrijdag 8 no- -* j vember geeft het Nederlands Kamer- iVlllZlCK koor onder leiding van Felix de No bel een concert in de Westerkerk te Goes. In Middelburg is er op dinsdag 12 november een concert in de foyer van de concertzaal voor Jeugd en Muziek. Mevrouw M. Adriaanse Quint, klavecimbel, mr. Frans Karei Adriaanse, viool en Dick Boon, dwars- Sffit halm HANDCREME desinfecterende crème-zeep voorde HALVE PRIJS, bij grote tube SANBALM k. handcrème fluit, sopraan- en altblokfluit spelen muziek uit de Baroktijd. 't Amadeus Strijkkwartet speelt op dinsdag 26 november in Middelburg. De Z.V.U. houdt voor deze maand 2 filmavonden. Donderdag 21 november is er in het City-theater te Middel burg een voorstelling van „The „The Knack". Deze film wordt op vrijdag 22 november in de concert zaal te Zierikzee gedraaid. Tenslotte wordt in Vlissingen in het kader van de kinderboekenweek een middag gehouden die is georga niseerd door het Nutsdeparlemcnt Vlissingen in samenwerking met de openbare jeugdleeszaal en de Vlis- singse boekhandels. Het gezelschap Coos van de Velde zal op woensdag 6 novembe- in Britannia 's middags om l - kindershow „Zet 'm op ozo toe Wel ja beste mensen, laat de zie lige leeghoofdige brozempjes toch voor alles lekker herrie, lawaai en rotzooi makend door onze steden, dorpen en straten razen! De „lieverd jes" moeten zich toch kunnen „uit leven!" Een kniesoor dich zich aan deze „mannelijke!?)" hufters ergert. Kom, mensen, wees niet zo negatiefl Treedt „dit soort" (ahum!) mannen toch wat positiever tegemoet. Stel uw straten zo af en toe eens ter beschikking „vam deze jongetjes op geverfd blik!" Laat onze politie- MACHT die straten eens afzetten, het „nodige" dagelijkse verkeer om leggen: zo-dat die hummeltjes vam 18 tot 25 ja-air hun puberteiitslusten eens lekker kunnen uitleven! Wat maakt he-t eigenlijk dat er sinds enkele ja* ren een wet bestaat, waarbij het ven» boden is, met knal-lende uitlaatpijpen door onze straten te razen, of iets aan deze uitlaten te veranderen? Die „wet" wordt immers toch niet nage leefd en in praktijk gebracht? Noch door jongetjes die hun puberteit, hun kind-zijn en hun kinderachtig zijn niet kunnen overgroeien en daarom „brozems" genoemd wonden, noch door onze almachtige „gezagdragers en -handhavers!" Inderdaad! Onze man uit Philip pine heeft gelijk. Waar gaan wij naar toe? Wanneer mensen die zich profes sor, doctor en criminoloog noemen, publiekelijk dit soort jongeren steu nen in hun waanzin?! Vaders, moeders, onderwijzend personeel en andere opvoeders a.u.b.! verbiedt d:e kinderen niets meer! Treedt het niet langer, houdt er mee op de lieverdjes repressief en negatief tegemoet te treden! Wil uw kind zich „uitleven," moe der? Door b.v. uw behang in de huis kamer vol te kladden of af te scheu ren? Reageer vooral niet repressief! Verbiedt uw kind niets, zeg niet d-af zoiets niet maig. Maar ruim een an der kamertje in: waar uw kind naar hartelust kan klodderen, scheuren, vernielen, rotzooi maken, etcetera. Want: Uw lieve kleine wil zich uit leven, b-ra'voure maken! Toe, grote mensen, wees niet zo "kinderachtig! Fok uw kinderen toch op tot no zems en brozems, opd'a-t zij later als volwaardige leeghoofden kun nen deelnemen, „aan de criminele razernijpartijen welke zullen gehou den worden, op die „krankzinnige" uitlaten, in uw stad en straiten ge oreerd, door wijze criminologen!" moet vam uw kinderen geen suffe geen normale stadge- Awaandige mensen wil-len maken. Uw kind wil zich uitleven. En daar heeft het recht op! U moet zich niet erger-en aan het soort jon gelui, die „met hun waanzin onze binnensteden onveilig maken." Maar u moet onze binnensteden verande ren, in oorden waarin dit soort ziele- poten kunnen doen wat zij willen! Help uw kind zó te worden, mensen! Dat is de weg, mensen. Worden andere mensen, buren, be jaarden etcetera, door uw „onopge voede" kind gehinderd? Geef niets, moeder. Laat -die mensen maar Ma gen, mopperen en uw kind „repres sief" benaderen. Zeg al deze klagende lieden, in naaim van prof. dr. criminoloog „daf zij uitlaten moeten creëren, om on beschofte jongetjes zoet te houden en de gelegenheid te schenken al hun lusten bot- en uit te leven." Zo'n klagende bejaarde kan bijv. midden in de straat gaan staan of zitten, om aldus tot mikpunt te die nen „van snotneuzen die reeds op jeugdige leeftijd alle respect voor ouderen hebben verloren." Wees creatief, beste mensen, en re ageer positief. Al dat opvoeden Is ma-ar ouderwets. U moet uw kind niets bijbrengen, nieits leren, niets verbieden, maar: u moert uitlaten creëren, en uw kin deren gewoon de gelegenheid schep pen „te doen wat zij willen!". Het wijze hoofd van de criminoloog heeft immers gesproken! Typisch. Ik herinner mij nog. dat een vooraanstaand iemand aan. ik meen het Rotterdamse gerechtshof, nog kort gele-dien verklaard heeft, juist luidt toit grote mis- jeugd! En voor deze wijze uitspraak kan ik meer begrip opbrengen! Inder daad, Philippine, waar gaan wij naar toe! Temeu-zen. W. Vermeulen. Naa-r aanleiding van uw bericht In De Stem 30-10-'68 „Een feestend ge zin bedwelmd door kolendamp. Oor zaak: de brandende kachel stond ge heel dicht," het volgende: m.i. stond de kachel waarschijnlijk niet geheel dieh-t. Bij elke kachel die men koopt is er een ldeine opening gelaten door de fabriek zo-d-at er toch nog gas weg kan a-ls men ze dicht zet. Wa-t. onder getekende wel aanneemt is: De ka chel sto-nd dicht maar de luchtaan- voei- o-nder aa-n de kachel was niet, dicht ofwel het deurtje er van stond open ofwel de kachel was van onder lek zodait er toevoer van lucht was. Zonder toevoer van lucht is er geen verbanding en geen gasontwikkeling mogelijk. Bij een slecht trekkende schoorsteen en bij zacht, stil en/of vochtig weer zal men door de kachel geheel open te zetten nog meer gas in huis krijgen en is kolendampver giftiging niet te voorkomen met de kachel openzet-ten. Ondergetekende heeft jaren ach tereen met vier kachels gestookt van verschillende typen en merken. Voor he-t naa-r bed gaan werden ze ge woonlijk nog opgeschept en stonden altijd iedere nacht dicht (ook onder de luchttoevoer) en in 't voorjaar en najaar ook overdag zonder last vac kolendamp. Hank. M. J. de W.

de Stem | 1968 | | pagina 5