MORGEN VIJFTIEN JAAR GELEDEN: Zeeland schreef laatste hoofdstuk van de ramp Konij nenplaag op kerkhof te Roosendaal Schelde verbouwt tankschip tot product-carrier' Fabrieken nemen geen bevroren bieten aan AS PRO' loodsen vragen: Ruim wrakken op Inspraak op provinciaal niveau Drie Belgische sportvissers vermist Commentaar In één hand l-Ai'M Zonnige periodes Drie gaten „Biokkengat" Vertrouwen Honden Schipperskind verdronken Geen emplooi meer in ruwe olie Drs. Verburg over zeehavens in de Delta Emplooi SUIKERUNIE EN C.S.M. DRINGEN AAN OP VORSTBESCHERMING J. F. de Schepper 3 DE STEM VAN DINSDAG 5 NOVEMBER 1968 3 Er zou een imposant boekwerk zijn samen te stellen over al hetgeen er in de loop van de laatste 12 maanden over zeehaven ontwikkeling in Zuidwest-Nederland is gezegd. Deze periode, vrij aardig overeenkomend met de bestaanstijd van „het groene boekje", heeft ove rigens nog weinig opgeleverd waar aan de aarzelende burger enig hou vast heeft. Maar er is toch wei iets in het denken over de Gouden Delta ge beurd. Steeds vaker en steeds na drukkelijker wordt er gepleit voor coördinatie van het havenbeleid in de Gouden Delta. Zelfs het begrip „Delta-Havenschap" is al geïntrodu ceerd en de dag lijkt niet ver meer dat er alom wordt geroepen om een bovenregionaal bestuurslichaam met verordenende bevoegdheden voor het gehele Deltagebied. „De Deltahavens in één hand" zou het levensmotto voor zo'n bo venregionaal lichaam worden. Het zou geen slechte zaak zijn en door de totstandkoming ervan zou spoe dig een einde komen aan onderlinge verdeeldheid binnen de Gouden Delta; het elkaar vliegen afvangen en het voeden van naijver en wan trouwen. De toekomstige vraagstukken in de Gouden Delta krijgen dergelijke proporties, dat men wel tot een ge zamenlijk beleid moet komen. Hierbij gaat het nog niet eens zozeer om een gecoördineerd uitgiftebeleid voor zeehaven- en industrieterrei nen, maar in veel sterkere mate om beheer en bestuur in een nabije toe komst. De dingen raken met elkaar ver weven in de ontwikkeling van het zuidwesten, zoals blijkt uit hetgeen de directeur-generaal van het Loods wezen, de heer J. F. Drijfhout van Hooff op een congres van de vereni ging van loodsen heeft gezegd om trent de ontwikkeling van het zee- verkeer naar en van de Deltahavens in de toekomst. Hij pleitte voor de vorming van één operatiecentrum, waarin alle instanties die met de scheepsbewegingen te maken heb ben, worden ondergebracht of ver tegenwoordigd. Dit operatiecenfrum zou onder directie van een gemeen schappelijk bestuursorgaan moeten worden gesteld. Het is, wij zeiden het al, geen gloednieuw geluid. Maar het komt uit een sector waarin men de dingen scherp pleegt waar te nemen. Scher per misschien dan aan de wal ge beurt. Mede daarom loont het de moeite er aandachtig kennis'van te nemen. (ADVERTENTIE) Rillerig? Pas dan op voor Neem direct Snel, doeltreffend, v A betrouwbaar! josef smrkovsky, de voorzitter van de Tsjechoslowaakse nationale vergadering heeft griep. Hij moet net bed houden, maar zijn toestand is bevredigend, aldus een perscom muniqué. de Alleenwonende vrouw n. f. Moller (74) is zaterdagmorgen dood m haar woning in de Amsterdamse 'anciusstraat aangetroffen. Een arts constateerde een natuurlijke dood. De vooruitzichten voor woensdag 'MwSetia;, opgesteld door het n.N.M.I., op maandag om 18.00 uur zijn: Dp de meeste plaatsen droog, pe riodes met zon en aanhoudende kans op nachtvorst. De weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland luiden; voor woensdag: zon: 10 tot 70 pro cent: min.-temp.: 2 tot 7 graden on- ner normaal; max.-temp.: 0 tot 4 graden onder normaal; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent; nans op een droge periode van min stens 12 uur 90 procent. voor donderdag zijn de weersvoor uitzichten: zon: minder dan 50 pro cent; min.-temp.: 0 tot 5 graden on eer normaal; max.-temp.; 0 tot 5 gra- °nder normaal; kans op een ge heel droog etmaal: 60 procent: kans P een droge periode van minstens uur: 80 procent. MIDDELBURG/ZIERIKZEE Wie op een mooie zomerdag de toeristenstroom die over Schou- wen-Duiveland spoelt, even de rug toekeert en van Zierikzee, di rect bij de afrit van de Zeeland- brng, naar het dorp Ouwerkerk rijdt, ontmoet halverwege de tot beton bevroren herinneringen aan de watersnoodramp: een rijtje caissons langs een weg, die de naam „Weg van de buitenlandse pers" draagt. De caissons liggen als verstrooid in het landschap en vlak in de buurt vindt men een grillige kreek, die op sommige plaatsen zestien meter diep moet zijn. Aan de ligging van de caissons kan men zien dat er wat met die dingen gebeurd moet zijn. In plaats van keu rig netjes, zoals tunmelsegmenten, naar de bodem van het water te zin ken, lijkt het er méér op alsof zij een speelbal van de elementen zijn geweest. Dat was, dan ook het geval- De diepe kreek, waar nu zomers toe risten verpozing zoeken, is het ge temde restant van een stroomgeul waarin eb en vloed maandenlang vrfj spe-1 hadden gehad. Dat wil zeggen, dat de afsluiting van het gat bij Ouwerkerk wel iets weg had van het afdammen van een waterval. Het is op 6 november precies vijftien jaar geleden, dat deze operatie voltooid werd. Enkele minuten voor midder nacht zonk de laatste caisson in het stroomgat en bij het spookachtige licht van natriumlampen namen ar beiders hun petten af toen het Wil helmus over het water klonk. De slag tegen de zee was juist op tijd ge wonnen. De ringdijk rond het laatste stroomgat in de dijken was gesloten. Schouwen-Duiveland heeft in 1953 de zwaarste tol aan de zee betaald. Daarover is iedereen het eens. Van de 19.200 hectare die het eiland groot is, stond ongeveer 16.000 hectare blank. De buitenwaterkering telde 54 stroomgaten, waarvan die bij Ouwer kerk en bij Schelphoek (op de plaats waar nu, alsof men het lot wil tarten, een werkhaven voor de bouw van de Oosterscheldedam is ingericht) de grootste waren. Ontstellend was de omvang van de schade. Noodherstel, zoals elders met driftige energie werd gedemon streerd, was hier ondenkbaar. Er moest worden gewerkt met een tech nisch arsenaal dat d-e mensheid maar zelden op één plaats verzameld had gezien. De dijk van de Vierbannenpolder bij Ouwerkerk, die de Oosterschelde buiten de deur had moeten houden (wij volgen het relaas van H. J. Stu- vel in het standaardwerk „Het Del taplan), werd in de rampnacht op drie plaatsen doorbroken. Het klein ste gat kon vrij spoedig worden ge dicht, maar de twee grote vormden een hels karwei Als gevolg van de getijbeweging ontstonden er al spoe dig stroomgeulen die kilometers diep het land invraten, en. snel dieper, wer den. Had menbij Schelphoek de zee kunnen keren door een ringdijk over land. te bouwen bij Ouwerkerk ko zen de ingenieurs voor een ringdijk buitenom, over de slikken. Het voor deel van deze methode was, dat men over het water het materieel beter bij het werk zou kunnen brengen. De ringdijk zou in drie percelen worden gebouwd en er zouden sluit gaten worden opengehouden op de twee plaatsen waar de stroomgeulen liepen. Deze beide gaten dienden na elkaar te worden gesloten. Op het kritieke ogenblik gooide een zomerstorm roet in het eten. In plaats van in enkele dagen het westelijke gat met een stenen dam te kunnen sluiten, volgde er een wanhopig ge vecht dat tien volle dagen duurde en waarbij de ene caisson na de andere (zij hadden de functie van een snel- verband bij een bloeding) in de diep te verdween. Omdat men alles op alles moest zetten om de westelijke geul te be dwingen, hadden wind en getij veel langer vrij spel in de oostelijke geul, waarin al een drempel was gelegd waarop de caissons moesten komen te rusten. Van de drempel bleef niet veel meer over. Eb er vloed baanden zich met verdubbelde kracht door dit ene overgebleven, gat hun weg en vraten alles weg wat de mens hier had voorbereid. De grondstukken in het sluitgat spoelden eenvoudig de polder in en de reeds opgestelde land- hoofden verdwenen één voor één de diepte. En intussen was het najaar in aan tocht. De eerste storm van enige be tekenis zou in luttele uren alles on gedaan kunnen maken wat er in maanden tot stand was gebracht. De diepte van de geul mat op een ge geven ogenblik twintig meter. „Het brokkengat" noemden de arbeiders het en dat was niet overdreven. Men dacht een laatste troef in han den te hebben in de vorm van een geweldige Phoenix-caisson die in één operatie in het sluitgat zou moeten worden geworpen, maar toen de sleepboten de kolos hadden aange voerd schrok men er toch voor terug, De toestand in het sluitgat was ho peloos. In het waterloopkundig laborato rium voerde men intussen één der merkwaardigste opdrachten uit. Er moest met de grootste spoed een mo del worden vervaardigd van de si tuatie in en rond het stroomgat. De aan de hand hiervan gemaakte studies hebben de Vierbannenpolder gered. Besloten werd om aan de oost- en de westzijde van het stroomgat, ver- bindingsdammen aan te leggen, die de ringdijk en de voormalige water kering aan elkaar klonken. Daarna zou men overgaan tot het afsluiten van het gat in de oude dijk, waarvoor vier Phoenix-caissons no-, dig zouden zijn. Deze tactische ma noeuvre maakte het nodig, eerst een nieuwe bezinking aan te brengen, waarop de caissons konden worden geplaatst. Eerst werd een Phoenix" als landhoofd aan de westkant van het gat neergelaten en daarna volg den de andere drie. Het was gelukt! Triomfantelijk maar doodmoe, konden de leiders van de onderneming elkaar toeroe pen, dat de dijken in Zuidwest-Ne derland dicht waren. De operaties hadden in totaal f 200 miljoen gekost! "Wie oog heeft voor verlaten slag velden kan op de plaats waar de ver woede strijd op het nippertje gewon nen werd, nog allerlei tekenen zien die aan de maanden na de ramp her inneren. In de Vierbannenpolder treft men nagenoeg uitsluitend nieuwe land- Restant van een Phoenlx-caisson op de plaats waar de dijk werd gedicht bouwbedrijven aan. Het feit dat er anders dan vroeger nu niet al leen wordt gewerkt in de Vierban nenpolder, maar dat er ook wordt gewoond, spreekt boekdelen. Sinds generaties woonde de landbouwbe volking in de dorpen, die in het geval van een overstroming, grotere veilig heid boden. Wonen in de polder, al leen beschermd door een betrekkelijk zwakke dijk, vond men te gevaarlijk. Maar nu, na de ramp die zoveel mensenlevens in deze contreien heeft geëist, is er een nieuw vertrouwen in de mensen gevaren. Dit vertrou wen is gebaseerd op het feit, dat bin nen enkele jaren de Oosterschelde afgedamd za-1 zijn, waarmee naar menselijke bereke ling het gevaar voor overstromingsrampen voorgoed geweken ls. Bij deze zin plaatsen de deskundi gen van de rijkswaterstaat een voet noot, waarin vermeld wordt dat een theoretische kans op een overstro ming in het straks beveiligde Delta gebied blijft bestaan. Maar het com plex van noodlottige factoren dat no dig is om de kunstwerken hier of daar zwaar te beschadigen, zal zich slechts eens in de duizend jaar voordoen. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De heer Ham mers, 67, is bezig een rigoureus einde te maken aan de hand over hand toe nemende konijnenplaag op het katho lieke kerkhof aan de Bredaseweg in Roosendaal. Sinds een maand of twee trekt hij een paar keer per week bij het krie ken van de dag of het vallen van de avond zijn rondjes tussen de graven om de vernielende langoren te ver schalken. Hij heeft er tot nog toe een stuk of veertig geschoten. Het kerkhof heeft al eerder last gehad van konijnen, die merkwaar dig genoeg gek blijken te zijn op chrysanten. De klachten over opge vreten bloemen en planten, ook van de graven, namen snel in omvang toe. Eerder al had de beheerder van het kerkhof, de heer Van O verveld, getracht de uitbreiding van de konij nenkolonie op het kerkhof tegen te gaan door de beesten te vangen. Hij had er zelfs een speciale methode voor, waar hij geen ruchtbaarheid aan wil geven. Gezien de uitbreiding van de op het kerkhof huizende konijnen, wa ren andere maatregelen nodig. Pas toor Van Beek van de Antoniusparo- chie, voorzitter van de stichting r.-k. Begraafplaats Roosendaal, stak zijn licht eens op en via zijn collega Van Loon uit de Sint-Jozefparochie kwa men ze terecht bij een jager in hart en nieren, de heer Kammers. Na een paar weken jacht op het kerkhof na men de beschadigingen en vernielin gen, die de konijnen aanrichtten,v al af, en momenteel komen ze nog maar mondjesmaat voor. Overigens hebben de konijnen nu weer vrij spel, want een zware griep kluistert de jager momenteel aan zijn bed. Maar zodra dat voorbij is, zal men de schoten tussen de graven weer horen daveren. De konijnen op het kerkhof trok ken, hoe kan het adders, ook honden aan. En die droegen hun steentje bij tot de vernielingen. Op hun felle jacht naar de konijnen sprongen en renden zij over de graven en groe ven zy de konijnenholen uit. Aan al deze beestachtige kerkhofactiviteiten is nu paal en perk gesteld. De heer Kammers verzekert dat het niet zo moeilijk ls om tussen de grafstenen door te schieten, maar zo voegt hij eraan toe je moet na tuurlijk wel kunnen schieten Hij wacht het meest gunstige mo ment af en hij legt niet aan als de konijnen tussen de grafstenen dar telen. De meeste legt hij neer op de vele grasvlakten van het kerkhof en in de brede lanen. De Roosendaalse politie heeft een pachtakte afgegeven voor het kerk hof en iedereen is tevreden over de gang van zaken. Het is niet zo gek dat men voor het moeilijke schietwerk op het kerkhof deze ervaren jager genomen heeft: „De heer Kammers is n.l. al twee keer onderscheiden voor een dou blet, d.w.z. dat hij met één lading van zij'n kostbare jachtgeweer twee houtsnippen neerhaalde". OIRSCHOT (ANP) In de haven van het Wilhelminakanaal In Oirschot is gistermiddag het driejarig zoontje van schipper Stolk uit Werkendam verdronken. Het kind was om drie uur nog spe lend op de kade gezien, maar om half vier werd het vermist. Toen het te gen vijf uur nog niet was gevonden, werd de politie te hulp geroepen, die het lijkje van het kind om zes uur uit het water van de haven dregde. HET BESTUUR van de Henriëtte Roland Holst-stichting heeft besloten de Henriëtte Roland Hoist-prijs 1968 toe te kennen aan B. A. Sijes voor zijn boek „De Arbeidsinzet", een stu die over de gedwongen arbeid van Nederlanders in Duitsland in de ia- ren '40'45, (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De bevaarbaar heid van de Westerschelde, die toch al niet bijster groot is, door de onbe rekenbaarheid van stromingen, de grilligheid van de bodem etc., wordt nog eens extra bemoeilijkt door de aanwezigheid van scheepswrakken in het Belgische gedeelte van de Wester schelde. De afdeling Vlissingen van de ver eniging Nederlandse loodsen heeft bij de Belgische zusterorganisatie, de „Vereniging van Staatsrivierloodsen" te Antwerpen op het hachelijke van de situatie geattendeerd. In een brief aan deze organisatie wordt gewezen op het feit dat er in het vaarwater op Belgisch gebied, op voor de navigatie gevaarlijke plaatsen drie scheeps wrakken liggen, waaronder er één van een zeeschip is. „Voor zover be kend zijn er nog geen bergingspogin gen ondernomen", schrijft de afde ling Vlissingen van de VNL. Voorts wordt opgemerkt dat ook als er terstond met de berging zou worden begonnen, de tijd die verloopt tussen het zinken van een schip en het daadwerkelijk bergen van het wrak, in het algemeen veel te lang duurt. De afd. Vlissingen van de VNL heeft het bestuur van de Antwerpse vereniging gevraagd, bij de bevoegde instanties stappen te ondernemen, op dat de wrakken spoedig worden op geruimd (Van een onzer verslaggevers) HULST Drs. M. C. Verburg, directeur van het economisch tech nologisch instituut voor Zeeland, zal op 28 november om half acht in de burgerzaal van het stadhuis in Hulst een inleiding houden voor het rechts persoonlijkheid bezittende lichaam Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen-oost. Het onderwerp van zijn inleiding: de verkenning van enkele aspecten van de ontwikkelingsmogelijkheden voor zeehavens in het Deltagebied. 55 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De revolutio naire ontwikkeling in de bouw van tankschepen, in luttele jaren van ongeveer 50.000 ton naar thans reeds 300.000 ton, is aan de hellingen van de Kon. Mij „De Schelde" in Vlissingen voorbijge gaan. Ondanks dit bewust niet mee doen met de wedloop tussen vele scheepsbouwers naar steeds grotere eenheden de Schelde is in feite bij die 50.000 ton blij ven „hangen" pikt men nu en dan toch indirect een graantje mee van deze ingrijpende veran dering op scheepvaartgebied. Zo bevindt zich momenteel op „Scheldepoort" in Vlissingen-Oost het tankschip „Naess Tiger", dat te klein om nog als gewone tanker, te worden geëxploiteerd dus voor het transport van ruwe olie nu wordt omgebouwd tot een „pro duct carrier". Het personeelsblad van „De Schel de" waarin een en ander wordt ge meld, herinnert er aan, dat de „Naess Tiger" tien jaar geleden als bouwnummer 286 aan de Nederland se Norness Scheepvaart Maatschap pij te Amsterdam werd opgeleverd. Met zijn „slechts" 24.600 ton is het schip voor een reder nog maar weinig aantrekkelijk te exploiteren. Verwacht kan worden, dat dergelijke schepen op den duur zelfs verlies zullen gaan opleveren. Schepen van 100.000 ton en meer kunnen uiter aard de olie voor een veel lager ta rief vervoeren. Anderzijds ls de „Naess Tiger" met zijn tien jaar natuurlijk nog te goed om zo maar naar de schroothoop te verwijzen. Daarom is naar nieuw emplooi gezocht. Dat is gevonden m het vervoer van schone chemica- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/AMSTERDAM De Coöp. Vereniging Suiker Unie in Rotterdam en de N.V. Centrale Sui ker Maatschappij in Amsterdam heb ben in een circulaire aan alle leve ranciers van suikerbieten aangedron gen op bijzondere aandacht voor het vermijden van vorstschade aan de suikerbieten. In de circulaire, die is opgesteld door het Instituut voor Rationale Sui- kerproduktie in Bergen op Zoom, wordt vooral de nadruk gelegd op de noodzaak om vóór half november alle bieten te rooien en op hopen té leg gen. Daarnaast wordt de leveranciers aangeraden nu al te zorgen voor vol doende afdekmateriaal, dat in geval van vorstgevaar direct om de bieten- hopen kan worden aangebracht. Voor de campagne 1968 hebben de Suikerunie en de Centrale Suiker maatschappij gezamenlijk vastgesteld dat bieten, die bevroren zijn of ten dele bevroren zijn geweest, gewei gerd zullen worden indien ze naar het oordeel van de fabriek niet meer tot suiker zijn te verwerken. Dat be tekent dat iedere lading bieten, die niet aan de gestelde eisen voldoet, onmiddellijk zal woren teruggezon den. DEN HAAG (ANP) De Raad van Advies voor de ruimtelijke orde ning acht het gewenst, dat inschake ling van maatschappelijke groeperin gen, waaronder het bedrijfsleven, in verschillende stadia van vorming van het ruimtelijk beleid op provinciaal niveau algemeen ingang vindt. De inspraak zou betrekking moeten heb ben op alles was gerekend kan wor den tot de hoofdlijnen van het ruim telijk beleid van de provincie. De raad stelt, dat weliswaar in het algemeen het streven van de provin ciale besturen reeds hierop is gericht, maar dat de vormen, waarin de in spraak wordt verleend, nog in een experimenteel stadium verkeren. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, ir. W. F. Schut, heeft de aandacht van de pro vinciale besturen gevraagd voor een desbetreffend advies van de raad, waarin vroegtijdig inspraak van de bevolking bij genoemde vorming ge wenst wordt geacht. Met betrekking tot de inspraak inza ke streekplannen heeft de raad enkele suggesties gedaan, zoals de instelling van streekcommissies, het houden van openbare „hearings" en het zo volledig mogelijk inlichten van de pers. De raad beveelt dringend aan, dat de provinciale besturen zowel bij de voorbereiding van streekplannen als in het stadium na de vaststelling daarvan voor verwezenlijking van die suggesties naar de voor hun pro vincie meest geëigende werkwijze zoeken. In het verleden werd deze rege ling nogal eens soepel toegepast. Hiervan is dit jaar echter geen spra ke. De S.U. en de C.S.M. verwach ten dat de nieuwe regeling een sti mulans zal zijn om de suikerbieten in voldoende mate tegen de vorst te beschermen. Komen er in een lading bieten voor die geheel of gedeeltelijk be vroren zijn. doch naar het oordeel van de fabriek wel tot suiker kunnen worden verwerkt, dan zal de lading alleen aan de fabrieken en niet aan de landingsplaatsen kunnen worden afgegeven. Op deze bieten zal een inhouding van maximaal 10 per ton netto worden toegepast. De Suiker Unie en de Centrale Suiker Maatschappij overwegen om bij langdurige vorst aan de leveran ciers, die hun bieten goed tegen de vorst beschermen, een speciale be- waarpremie of een late-leveringspre- mie te verstrekken. liën of veredelde aardolieprodukten. Do Schelde heeft overigens op dit specifieke terrein reeds ervaring op gedaan met de nie-uwbouwschepen „Texaco Brussels" en „Texaco Ghent", die dit jaar werden opge leverd. De verbouw van de „Naess Tiger" is een ingrijpend karwei, dat niet minder dan vier maanden zal ver gen. Voo-r dat met „bouwen" kan worden begonnen moet eerst wor den gesloopt. Zo worden eerst het gehele iadingsysteem, bestaande uit dikke gietijzeren leidingen en de la- dingpom-pen verwijderd. Vervolgens worden de lading-tanks inwendig ingestraald waarna het blanke staal wordt bedekt met spe ciale verfsoorten, die bestand zijn tegen de .chemische produkten, die worden vervoerd. Ingrijpend is oo'k de wijziging m het pompsysteem. Voorts krijgt het silhouet van het schip een ander aanzien, doordat op het dek vier grote tanks worden geplaatst. Deze tanks krijgen een lengte van 27 me ter en een diameter van^ 4 meter. Gevuld zullen ze niet minder dan 350 ton wegen. De verbouw is voor verschillende afdelingen in de scheepsbouwsector van „De Schelde", waar men nu niet direct „warmpjes" in de orders zit, een welkom karwei. „Naess Tiger" krijgt ook een an dere naam: n.l. „Carbo Tiger" Dat gebeurt op verzoek van de firma Carbonite in Genève, die het schip voor de tijd van vijf jaar heeft ge charterd. En andere opzienbarende gebeur tenis was onlangs de komst van het tankschip „Harold H. Helm", dat met zijn 92.000 ton het langste, grootste en breedste schip is, dat ooit in een Vlissingse haven is afge meerd. Het schip onderging een snelle reparatie aan de huidbepla ting van het roer. (Van onze correspondent) RILLAND-BATH Op de Ooster schelde te Riliand-Bath nabij het ha ventje van de Rattenkaai, worden drie Belgische sportvissers vermist. Zondagmorgen waren de twee ge broeders J. E. en F. Verscharen, resp. 45 en 60 jaar, en de 30-jarige H. E. Verbaenen, allen uit Antwerpen, van uit de benoemde haven vertrokken om met hun vaartuigje, een open roeiboot, op de Oosterschelde te gaan vissen. Toen zij echter gistermorgen niet in Antwerpen waren teruggekeerd, sloeg men al-arm. Door de rijkspolitie te land en te water werd de omge ving afgezocht. Slechts enkele inven tarisstukken van de boot werden te gen de glooiing van de zeedijk terug gevonden. Hieruit trekt men de con clusie dat het bootje tijdens de harde wind van zondag volgelopen is en gezonken, en de opvarenden daarbij zijn verdronken. Vandaag zal het schorrengebied met een helikopter worden afgezocht, terwijl de rijkspolitie te water ter plaatse gaat dreggen. DE koster van de r.k. Sint Willibror- duskerk in Terneuzen, de heer J. F. de Schepper, ging zondag naar het kerkgebouw van de Nederlands her vormde gemeente in Terneuzen. Dat is minder het gevolg van een oecu menische doorbraak, dan van een pla nologische afbraak. Het kerkgebouw van de sint Willibrordusparochie heeft vorige week zondag voor het laatst dienst gedaan. Het zal worden afge broken. „Ik krijg men werk dichter bij huis", zegt koster De Schepper. „Maar toch zal ik nog weieens de stenen trap, hier vlak bij mijn huis, afdalen om naar de Sint Wilibrordus te gaan kij ken. Ik heb zo af en toe boodschap pen voor de pastorie. Maar ook het sloopwerk interesseert me. Met pasen zal het gebouw verdwenen zijn, zeg gen ze. IK ben bijna twintig jaar koster in de Sint Wilibrordus geweest. Ik volgde „Pietje de Rijcke" op, die naar Ca nada is geëmigreerd. Die is een jaar of zes geleden gestorven. Ik vind het niet zo verschrikkelijk om mijn oude kerk vaarwel te moe ten zeggen. Maar dat wil niet zeg gen dat je je na zo'n lange tijd niet aan een gebouw hecht. Je weet dat er in de nieuwe kerk, die in 1970 in gebruik zal worden genomen, heel anders zal uitzien. Het zal in elk geval een kleiner gebouw zijn en dat maakt het werken voor een kos ter plezieriger. Zo'n oude kerk met zijn vele nissen en hoeken telt meer stofnesten die van tijd tot tijd schoon gemaakt moeten worden. MAAR stemmigheid had die oude Sint Willibrordus wél! De gebrandschil derde ramen, waardoor het licht zo rijk gekleurd naar binnen viel vond ik zelf altijd bijzonder mooi. In de nieuwe kerk zal het natuurlijk ook stemmig zijn, maar anders, meer van deze tijd natuurlijk. Trouwens, ty pisch van deze tijd is ook de grote medewerking van het kerkbestuur van de Nederlandse hervormde kerk, die zolang het nieuwe kerkgebouw nog niet klaar is voor de rooms katholieke eredienst mag worden ge bruikt. Dat is toch geweldig, zo'n stuk praktische oecumene. Of 'n koster een druk leventje heeft? Och, dat wisselt. Er zijn perioden waarin je echt wel weet wat je te doen hebt. Sinds het overlijden van de heer Engels, die in de Triniteits- kerk aan de Axelsestraat werkte, doe ik ook daar het werk. VOORAL op zaterdagen en zondagen komt er dan heel wat kijken. Maar gelukkig steekt mijn zoon me, als het nodig is, een helpende hand toe en dan is het best te rooien.

de Stem | 1968 | | pagina 3