f BELEEFT NEDERLAND EEN NIEUW HOOGTEPUNT IN „PERIODE" PFROMMER ,$chaatstop heeft weer 'n doel' ST.-ALOYSIUS I BOEKTE WINST Graham Hill (39) opnieuw wereldkampioen Formule I VERSCHUEREN: „POST - SERCU ZIJN TE STERK" Theo Platjouw begon succesvol Journalisten in Engeland tegen loting polis ogelijke Tafeltenniscompetitie Uitslagen Waardering van de kernploeg De Graaff Geen flauwekul Sfeer Ander aanzien aan Jaarbeurs- toernooi Altig-Sercu aan de leiding Uitslagen Conditie Lijvig VOORWEDSTRIJDEN KADER 47/2 13 DE STEM VAN DINSDAG 5 NOVEMBER 1948 13 Ben Holleboom: er is weer in spiratie. Leen Pfrommer; geen middel onbeproefd laten om de jongeren beter te leren kennen. (Van onze tafeltennismedewerker) MIDDELBURG In een vooral tactisch knap gespeelde wedstrijd heeft St.-Aloysius I tegen Belerum 2 uit Breda het maximum aan punten binnen kunnen halen. Op het spel van De Kort, Delforge en Van Wa terschoot, stond deze keer geen maat, en met een 100 nederlaag keerden de Bredanaars huiswaarts. Met deze overwinning houdt St.-AIoysius 1 zijn kansen volledig in eigen hand, te meer daar Aviolanda met 91 zijn Waterloo vond bij Red Star. VOZ won tenslotte met 73 van het Til- burgse Luto 2. De ontmoeting tussen de sterkste teams uit de eerste klas van de afde ling Zeeland tussen St.-Aloysius 2 en Haringman 1 uit Goes, is een 73 zege geworden voor eerstgenoemd team. Elke speler nam hier twee overwinningen voor zijn rekening, waardoor St.-Aloysius 2 thans alleen ongeslagen aan de leiding gaat. De Graauwse teams waren deze week zeer succesvol. St.-Aloysius 3 boekte op Big Smash I een 4—6 zege, waar bij De Bakker zelfs driemaal won en Dumez twee keer tot winst kwam. St.-Aloysius 4 won in de tweede klas met dezelfde cijfers van Haringman 3. waarbij Rudy van Waterschoot al zijn partijen won. Het belangrijke treffen tussen PZEM 1 en MZ 1 le verde een kleine 64 overwinning voor eerstgenoemd team op, dat hierdoor nog steeds ongeslagen is. Een gelijk spel behaalde St.-Aloysius 5 in de derde klas tegen Big Smash 3. Hier was Koudijzer goed voor drie winstpartijen, terwijl Geertruy een won. Big Smash 4 werd door at.-Aloysius 6 met 19 gekraakt, waardoor St.-Aloysius 6 in de vierde klas ongeslagen bleef. In de junioren klassen maakte het jeugdige St.- Aloysius 1 geen fout tegen WILNO 2 en won royaal met 010. Wilno 1 zorgde ook weer voor een royale zege, ditmaal op ONA 1 uit Oostburg. Eerste klas: ONA 1 - Wilno 1 19, Big Smash 1 - St.-Aloysius 3 46, WVZ 1 - Wilno 2 9—1, St.-Aloysius 2 - Haringman 1 73. Tweede klas: PZEM 1 - MZ 1 64, Big Smash 2 - VSV 2 10—0, Goes 1- WVZ 2 S5, St.-Aloysius 4 - Haring man 3 64. Derde klas: Big Smash 2 - St.- Aloysius 5 55, Huis van Bewaring Wilno 3 4—0, PZEM 2 - ONA 3 9—1, Haringman 4 - MZ 2 100. Vierde klas' PZEM 3 - 't Zand 10—0, MZ 6 - MZ 4 0—10, Big Smash 4 - St.-Aloy 6 1—9, MZ 7 - MZ 5 2—8, Goes 2 - PZEM 4 9—1. Junioren: Wilno 2 - St.-Aloysius 1 010, Big Smash 2 - MZ 2 100, Big Smash 1 - MZ 3 10—0, MZ 1 - ONA J 7—3, Wilno 1 - ONA 1 8—2. LONDEN (ANP) „Kop of munt wat er ook boven komt de voet- Dalsport steeds de verliezer". Dit zegt sportjournalist Norman Giller van de Daily Express naar aanlel- °>ng van de uitschakeling van Chel sea door loting in de wedstrijd tegen b voor de tweede ronde van de Jaarbeursstedenbeker. „Hoe lang moet de voetbalwereld nog gebukt gaan onder de farce van een rond draaiend muntje?". Britse journalistenzjjn verbit terd over de lotingregei na de uit- schakehng van de Londense club. Zij «sen een verandering in de regle- ci-.fu en en 'iever het nemen van ïw pp.en,of het hóek- beslissing m we<1strijden als en clubs kla gen over de onrechtvaardigheid van PnJfi en bet orgaan van de u vcetbalbond er op, dat de boeven deel te nemen aan h»L ï101*! om Jaarbeurssteden- l«n p ,de regels ben niet beval- «rorl 7 •an ^een voor het begin AT™2? selaoen over een wijziging in gesproken worden", en ttffieda8** UWt daarmee de zaak ais (Van onze sportredactie) ETTEN-LEUR Deze week al begint de Nederlandse schaatstop zijn wedstrijdprogramma. Om precies te zijn op vrijdag 8 november met onderlinge wedstrijden (500 en 3000 meter) voor de kernploeg op de Heerenveense ijsbaan. De „sneeuwbal" is dan in beweging gezet en begint zijn opmars, die wellicht ook deze winter weer imponerend zal zijn en die steeds meer mensen aan zich zal ketenen. Absoluut hoogtepunt voor Nederland is ongetwijfeld het sluitstuk van het programma: de wereldkampioenschappen, die op 15 en 16 februari in Deventer zullen worden gehouden. Alles beheersende vraag tot op dat moment: zal Nederland er in slagen opnieuw de machtigste te worden in het kleine rijk der grote schaatsers, dat een snel wisselende en zeer gevarieerde populariteit bezit? Graaff een bezoek aan de conditie training bracht. En bovendien wat zou ik je anders kunnen vertellen dan ellende. Het is beter dat je met een schone lei be gint", verklaarde de voorganger van Pfrommer toen. „Ik wilde zoveel mogelijk inside- information hebben. Ik stond min ot meer vreemd tegenover alles. Daar om wilde ik zoveel mogelijk menin gen horen van anderen, die er in de voorgaande jaren bij betrokken ge weest zijn. Het is niet helemaal ge lukt, en eerlijk gezegd, de behoefte daaraan lijkt nu ook wel minder groot." Leen Pfrommer verklaart daarmee ook dat zijn voorgenomen bezoeken aan Huiskes „gewoon een persoonlijke vriend van me" slechts voor een deel zijn uitgevoerd. En als hij straks toch nog een keer bij deze vakman-bij-uitstek thuis zal komen, dan zal het eerder zijn om bepaalde ervaringen te vernemen dan om technische aspecten te bespreken. „Zo in de trant van: als Cees nou dit of dat deed, hoe reageerde je dan, hoe loste je dat op Kijk, daar kun nen Cees en ik en uiteraard ook de anderen voordeel van hebben straks." Pfrommer laat geen middel onbe proefd om de jongens beter te leren kennen. Hij heeft vrijwel geen enkele bijeenkomst op CIOS gemist. Hij zorgt er voor er altijd bij te zijn. Ard Schenk: „Hij staat naast je, en toch is hij geen man die zich overal zo nodig mee bemoeien moet,." Of concreter uitgedrukt be leeft Nederland na de periode Huis kes een nieuw hoogtepunt in de pe riode Pfrommer? De twee genoemde figuren durven de vraag niet recht streeks te beantwoorden. Wel zeggen ze er vertrouwen in te hebben. En een dergelijke uitspraak uit de mond van Huiskes is dan tegelijk het eerste openbare compliment aan Leen Pfrommer. Leen Pfrommer droomt van nieuwe schaatssuccessen. Hij volstaat niet met te zeggen dat hij dat wil, hij toont metterdaad bereid te zijn er ook alles voor te doen. Het is niet om zijn eigen plezier, dat hij vrijwel al zijn vrije tijd afstaat aan de schaatssport. Primair staat bij hem de man, de jongen, die wil schaatsen, en dat is een goed uitgangspunt. Toen hij in april zijn functie aan vaardde, had Leen Pfrommer een aantal plannen op papier gezet. Hij durfde ze aan de openbaarheid prijs te geven, hij schaamt zich er nu niet voor te bekennen, dat ze niet allen zijn uitgevoerd. Wel vindt hij het voor een deel jammer. Het voorne men bijvoorbeeld en Pfrommer slaat dat heel hoog aan om alle jongens thuis een keer te bezoeken. Bij de meeste leden van de kern ploeg is dat gebeurd. „Alleen bij Ka- rel te Winkel ben ik nog niet ge weest." Ook een bezoek aan Wim de Graaff vermeldde het aanvangsprogramma van Pfrommer. De gemaakte afspraak Pfrommer ging daarvoor vanuit zijn woonplaats Etten-Leur naar Maassluis werd niet gehonoreerd, omdat het echtpaar De Graaff de af spraak niet op de juiste datum in zijn agenda had genoteerd. Verontschul digingen kwamen eerst later toen De De wedstrijden staan voor de boeg, al zijn het dan maar selectiewedstrij den. Het gebeurde vorig jaar dat de toprijders zich op een dergelijke wed strijd nauwelijks of niet wensten in te spannen, omdat ze toch al zeker wa ren van deelname aan het Neder lands kampioenschap. „Kijk, om die reden zal ik het niet aanvaarden. Zo als Ard vorig jaar bijvoorbeeld in Amsterdam die 5000 meter reed, dat klopte niet. Wat anders is het als een van de jongens vooraf tegen me zegt dat het niet gaat, dat hij stroef zit. Dan stellen we dus samen een sche ma op, dat ver onder zijn normale prestatie ligt. Maar dan zal hij toch echt wel op dat schema moeten gaan rijden en geen flauwekul uithalen." „Kees bijvoorbeeld heeft een keer bij Huiskes een selectiewedstrijd ge reden met lood in zijn schoenen om te kijken, hoe het zou gaan met een lichte extra belasting. Iets dergelijks zou ik uiteraard accepteren en het schema daarop aanpassen. Maar dan nog moet hij er echt wel voor rijden om zich aan de afspraak te houden." Een spannende tijd dus voor Leen Pfrommer. Ook in ander opzicht, want Ard Schenk en Peter Nottet moeten over enkele weken examen doen in het kader van hun studie voor fysio-therapeut. „Ik zou het jammer vinden als ze het niet haalden. Dat scheelt die jon gens een jaar in hun studietijd. En daarnaast is het uiteraard van be lang voor de sfeer in de ploeg." Zo gaat Leen Pfrommer zijn eerste winter als schaatscoach in. Keihard werkend om er het beste van te ma ken, elke avond het laatste half uur vullend met een linguaphone-cursus Noors. Om aldus zijn serieuze voor bereiding te completeren. Een geheel eigen lijn volgend ook: „Mijn trai- nings-prineipes wijken in sommige opzichten af van die van Huiskes." En momenteel nog met de waarde ring van de kernploeg: „Een trai nings-schema mee naar huis? Dat kregen we bij Anton ook." En al durft niemand er openlijk over te praten dat Nederland straks interna tionaal de toon weer zal aangeven, optimisme is er volop. Holleboom: ,,Er is weer inspiratie. Ze hebben weer een doel, waarnaar ze moeten werken: het heroveren van de top." Huiskes: „Geloof me, in mijn jaren heb ik Cees nooit zo hard zien wer ken als hij nu doet." Pfrommer: „Van de concurrentie weet ik alleen dat Fred Anton een uitstekend wielerseizoen achter de rug heeft en dat getuigt op z'n minst van een grondige voorbereiding. Mijn verwachting Tenminste één man bij de eerste vijf, twee bij de eerste tien en drie bij de eerste 12 op de interna tionale kampioenschappen." ZEIST (ANP) Het toernooi om de jaarbeursstedenbeker zal volgend seizoen een geheel ander aanzien krijgen. De organisatie komt dan in handen van de Europese Voetbal unie (UEFA). Tot nu toe berustte deze bij een speciale commissie onder leiding van de FIFA-praeses, sir Stanley Rouss- Vermoedelijk zal ook de naam van het toernooi worden gewijzigd. Het ligt in de bedoeling dat de clubs die als tweede, derde en vierde in de nationale competities zijn geëin digd voor het toernooi zullen worden ingeschreven. De nieuwe opzet lijkt sterk op die van de iratertotocompe- titie. Dat deze wedstrijdenreeks ook in 1969 zal worden verwerkt is on- waarschijlijk. De internationale be langstelling ervoor is zeer gering. FRANKFORT (ANP) De West duits - Belgische combinatie Rudi Altig - Patrick Sercu heeft na de vierde nacht dte leiding in de Zesdaag se van Frankfort van de Duitsers Kemper en Oldenburg overgeno men. Het Nederlands - Duitse kop pel Peter Post - Schulze is een plaatsje opgeschoven en staat nu vierde met 1 rónde achterstand. Bij de neutralisatie was de stand: 1- Altig - Sercu (W.-Dl.-Bel.) 171, 2. Kemper - Oldenburg (W.-Dld.) 152 pnt., op 1 ronde: Bugdahl - Wolfs- hohl (W.-Dld.) 84, 4. Post - Schulze (Ned-W.-Dld.) 73, 5. Lykke - Eugen (Den.) 39 pnt. De overige koppels hadden vijf of meer ronden achter stand. MEXICO CITY (ANP) De 39- jarige Graham Hill is door een overwinning in de Grote Prijs van Mexico wereldkampioen der cou reurs geworden. Het was de derde zege in dit seizoen van de Ford- Lotus-rijder in een Grand Prix, gel dend voor de titel. Eerder toonde Hill zich al de snelste In de Grote Prijzen van Spanje en Monaco. Het is de tweede maal dat de vete raan onder de Grand Prix-coureurs het kampioenschap op zijn naam bracht. In 1962 eiste hij met een BRM de titel op. Mill behaalde in de competitie van 12 wedstrijden 48 punten. Voor de aanvang van de laatste race van de competitie op het 5 kilo meter lange Magdalena Mixhauca circuit in het noorden van Mexico City waren er nog drie kandidaten voor de titel: Graham Hill, die met 39 punten de ranglijst aanvoerde, de Schotse Matra-coureur Jackie Ste wart (36 pnt.) en de Nieuwzeelan- der Denis Hulme (33 pnt.), die vorig seizoen wereldkampioen werd. De race had een dramatisch ver loop. In de 16e van de 65 te rijden ronden raakte de McLaren Ford van Denis Hulme de afrastering, waarna de wagen in brand vloog. Hulme kroop ongedeerd uit de auto, doch was op slag kansloos geworden. Een duel met wisselende kansen volgde. Stewart en Hill kwamen om beurten als eerste langs de tribunes, waarop 120.000 toeschouwers een plaats hadden gevonden. Halverwe ge de race bedroeg het verschil tussen de beide rivalen nog geen twee seconden- In de 35e ronde liep Hill echter weg van de Matra. Snel veroverde hij een voorsprong van 20 seconden. Steeds duidelijker werd het dat de Schot, winnaar van de Grote Prijs van Nederland in moei lijkheden was. Toen de leiders voor de 45e maai de tribunes passeerden bedroeg het verschil al 35 seconden. Kort daarop moest Stewart zijn tweede plaats zelfs afstean en werd het duidelijk dat Hill nog slechts één tegenstan der had: de pech. Steeds verder viej de Matra terug. De Schot werd in de slotfase zelfs nog gedubbeld door de mans wiens tweede wereldtitel nog maar een kwestie van tijd was. Stewart, die voor de start duidelijk favoriet was, veroverde zelfs geen punt voor het kampioenschap. Als zevende ging hij over de finish- 1. Graham Hill (GB) met Lotus Ford de 325 km (65 ronden) in 1 uur 56 min. 43,95 sec. (gem. 167,053 km-u, nw. record), 2. Bruce MacLa- ren (Nw. Zeel.) met McLaren Ford 1.58 03.27, 3. Jackie Oliver (GB) met Lotus Ford 1.58.24.6, 4. Pedro Ro driguez (Mex.) met BRM 1.58.25.4 Op één ronde: 5. Joakim Bonnier (Zweden) met Honda, 6. Josef Sif- sert (Zwitserland) met Lotus Ford, 7. Jackie Stewart (GB) met Matra Ford. Eindstand wereldkampioenschap Formule I-wagens: 1. en wereldkam pioen Graham Hill (GB) 48 pnt., 2. Jackie Stewart (GB) 36 pnt., 3. Denis Hulme (Nw- Zeel.) 33 pnt., 4. Jacky Ickx (Belg) 27 pnt., 5. Bruce MacLaren (Nw. Zeel.) 22 pnt-, 6. Pedro Rodriguez (Mex.) 18 pnt., 7. John Surtees (Gb) en Joseph Sif- fert (Zwits.) 12 pnt., 9. Jeam Pierre Baltoise (Fr.) 11 pnt., 10. Chris Amon (Nw- Zeel.) 10 pnt. Theo Verechueren: „In de toekomst wellicht koppel vormen met V«n Midden." (Van onze sportredactie) ST.-JANSTEEN. Deze win ter drukt er een zware last op de schouders van de in St.-Jan- steen woonachtige Belgische wiel renner Theo Verschueren. Niet al leen moet hij in het nieuwe win terseizoen zijn Belgische en Eu ropese titel achter de dernies ver dedigen, maar daarnaast verwacht men dit seizoen van de man die vorig jaar in België achter de der- ny vrijwel alles won wat er te winnen was, opnieuw vele groot se daden. In de zesdaagsen op de Westeuropese pistes. Hoogtepunt van het wintel-programma 1968- 1969 wordt voor Theo Verschue ren ongetwijfeld weer de strijd om het Europese kampioenschap ach ter de dernies. In die wedstrijd zal hij het als titelverdediger ook op moeten ne men tegen de zesdaagse-koning Peter Post. Velen zullen dit duel tussen de twee grootmeesters ach ter de lichte motoren als de „wed strijd der waarheid" tegemoet zien. Voor Theo Verschueren wordt er in de komende Europese titelstrijd echter niet voor de eer ste keer uitgemaakt wie de aller sterkste is. „Dat is vorig jaar toch al bewezen", aldus de Belgische prof. „Toen werd eerst gezegd dat ik alles kon winnen als Post er niet bij was. En toen ik Europees kam pioen werd zou Post niet 100 pro cent fit geweest zijn. Maar in die race in het Antwerpse sportpaleis verbeterde ik toch maar de re cords over de 25, 30 en 35 kilo meter en over het half uur". willen rijden, zal Theo Verschue ren niet uitkomen. Voor de succes volle baanrenner is dat een tegen valler omdat hij nu eenmaal in het begin van het seizoen veel kilome ters in de benen moet hebben om tot grote daden te kunnen komen. „Ik begrijp niet waarom ik in Dordtmund niet kan starten. Ik heb vorig jaar alles gewonnen wat er te winnen was, en nog ben ik niet gevraagd. In Dordtmund schijnen ze me alleen nodig te hebben voor wedstrijden achter grote motoren", zegt Verschueren, die van de korte pauze in het voorseizoen gebruik maakt om ge ducht te trainen. Dagelijks fietst hij zo'n vier uur op de weg, ter wijl hij 's morgens om half acht zjjn dagtaak begint met een half uurtje op de hometrainer. Maar voorlopig is de race om de Europese titel nog ntet aan de orde. Eerst werkt Theo Verschue ren nog een lijvig programma in het voorseizoen af. Begin septem ber begon de Vlaamse pistier het seizoen met een zesde plaats in de zesdaagse van Londen, dezelfde maand nog gevolgd door een zesde plaats in de zes dagen van Berlijn. De laatste wedstrijd reed de 25- jarige Theo Verschueren met zijn landgenoot Miel Severeyns. Volgens Theo Verschueren zal hij deze winter hoofdzakelijk met Severeyns rijden. Verschueren: „Severeyns is met zijn 37 jaar een „oude rot" in het vak. Hij kent alle fijne kneepjes en daar kan ik nog wat van leren". De eerstvolgende zesdaagse die de Steense coureur rijdt is in Gent (van 18-23 november), daarna vol gen voorlopig Zürich en Charleroi waar hij vorig jaar als tweede ein digde. In twee. zesdaagsen Frankfurt en Dortmundt die hij eigenlijk in het voorseizoen had Mede door het feit dat hij in het wegseizoen vrijwel geen wedstrij den heeft gereden, voelt Theo Ver schueren zich momenteel beter in conditie dan vorig jaar op deze tijd toen hij op het punt stond na een periode van tegenslagen een ver rassend sterke come-back te ma ken. Wanneer er zich geen onver wachte tegenslagen voordoen, kan er op de winterbanen in dit sei zoen dan ook weer wat vuurwerk van de Europese kampioen ver wacht worden. Als gevaarlijkste tegenstander noemt Verschueren natuurlijk in de eerste plaats Pe ter Post, die dit seizoen waar schijnlijk samen met Patrick Ser cu zal rijden. „Dat tweetal is zeker eenderde sterker dan alle andere koppels in de zesdaagsen", zegt Verschue ren, die betreurt dat door deze overmacht veel van de spanning in een zesdaagse verdwijnt. „Men moet Post aan Leo Duyndam of Gerard Koel koppelen, dan zou de strijd om de eerste plaats weer open worden", aldus de Steense renner. Het is overigens mogelijk dat Theo Verschueren, die ook weer in de Rotterdamse zesdaagse uit komt, in de toekomst nog eens met een Nederlandse partner gaat rij den. Sinds vorig jaar woont in huize Verschueren namelijk de jonge Hilversumse renner Albert van Midden. In de zesdaagse van Londen debuteerde hij als prof- renner op de baan samen met de Engelsman Norbert Hill. Het kop pel Verschueren-van Midden zou in de naaste toekomst echter nog niet te verwezenlijken zijn. Maar over enkele seizoenen wordt het koppel Verschueren en een meer ervaren Van Midden voolgens de derny-kampioen zeker tot de mo gelijkheden. De Britse coureur Graham HUI krijgt een Mexicaanse hoed opgezet door Maria Eugenia Cabrera, nadat hi) de Grand Prix van Mexico had gewonnen. (Van onze sportredactie) AXXEL De Axelse biljarter Theo Platjouw heeft op de eerste dag van de voorwedstrijden voor het na tionale kampioenschap anker kader 47/2 groot bUjart, die onder leiding van de Rotterdamse vereniging De Maasstad worden gehouden, twee van de drie partijen gewonnen. De Roosendaalse biljarter Lucas kreeg in Rotterdam een grote teleurstelling te verwerken. In zijn drie wedstrij den kon de geroutineerde Westbra- bander geen enkel matchpunt ver overen. Platjouw won zijn wedstrijden van Deventer (Den Haag) en Hendriks (Rotterdam), maar kwam in zijn par tij tegen Schmit 15 caramboles te kort. Door deze overwinning bleef Schmit ongeslagen, en voert de rang lijst aan met zes matchpunten uit drie wedstrijden en een gemiddelde van 16,70. Platjouw volgt op de twee de plaats met 4 punten (gem. 15,10). Derde en vierde zijn Hendriks en De venter, met eveneens vier matchpun ten, maar met gemiddelden van res pectievelijk 14,90 en 13,70. Lucas is vijfde, zonder een enkel punt, en met een gemiddelde van 6,70. De zes de deelnemer aan dit toernooi, de Hagenaar Buis. heeft nog geen wed strijd gespeeld. Zondag a.s. worden de voorwed strijden in Rotterdam beëindigd. Wanneer Platjouw erin slaagt zich op de tweede plaats te handhaven, is hij verzekerd van een plaats in de nationale finale. Met een gemiddelde van 15,10 is promotie naar de ere klasse (minimum 24) echter nog niet in zich».

de Stem | 1968 | | pagina 13