Latijns-Amerika- week op congres 111 mjmegen Nederland krijgt gunstige plaats op Expo *70 in Osaka super markt nieuws 39 Mantano BEZOEKERS BEHOEVEN NIET TE LOPEN 25 voor één-25 Reumatische Kruschen Salts NASIVLEES GEHAKT RODEKOOL ANDIJVIE REVOLUTIE TOT IN COLLEGEZAAL Gerassi B uitenechtelijke kinderen in Thailand Autozwendel betreft uit Duitsland ingevoerde BMW's TORENS KOSTEN iluedzuivereud MALSBRAAD 300 gram 500 gram halfom TOPTUIN 500 gram panklare 500 gram panklare Kopen bij de SPAR is sparen |bij rfJOyw de koop! Natuurlijk kan dat. Neem Mantano. Schippert niet en nooit met de kwaliteit. Ze zullen wel wijzer wezen. Maar ze doen wè! een kwartje van die prijs af. Eigenlijk zou u zo'n Mantano even moeten proberen. Want Mantano van Louis Dobbelmann, da's gewoon een goeie sigaret. DE STEM VAN DINSDAG 5 NOVEMBER 1968 (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN „Geen enkele investering in een arm land helpt ooit de structuur te verbeteren. Het internationaal monopolie-kapitalisme investeert alleen daar waar het dubbel en dwars terug krijgt wat het er in heeft gestopt. Met name de Verenigde Staten hebben nooit anders dan een imperialistisch beleid gevoerd." Deze en nog scherpere uitspraken werden gedaan niet op het congres van een extreem linkse partij. Maar op de eerste dagen van de Latijns- Amcrika-week, die kritische universiteit en unie van Nijmeegse studenten op dit moment in Nijmegen houden. In een mudvolle collegezaal Is het door buitenlandse sprekers met een revolutionair elan gezegd: een mens waardige wereld is alleen nog bereik baar door radicale actie, door revo lutie. In de woorden van de Amerikaan James Petras, redacteur van de „Monthly Revue", is bittere armoede alleen niet voldoende om in Latijns- Amerika de daar zijns inziens nodige revolutie te bereiken. Daar zijn men sen nodig die in staat zijn deze ar moede te vertalen in een programma en in daadwerkelijke actie. De in Californië na ernstige on lusten van zijn universiteit verdreven professor John Gerassi bracht de revolutie lot in de collegezaal. Er zijn slechts twee plausibele motieven om aan deze Latijns-Amerika-week deel te nemen, vond hij. Of omdat men Zuidamerikaan is, en van plan is naar zijn land terug te keren, of omdat men aan wat gezegd wordt BANGKOK (AP) Amerikaanse soldaten die in Thailand zijn gele gerd hebben naar een schatting van de Pearl S. Buck-stichting in de af gelopen vier jaar meer dan 2000 buitenechtelijke kinderen verwekt. Frank J. Davis de directeur van de stichting, zei vorige week dat zijn organisatie zorgt voor ongeveer 750 Amerikaanse - Thaise kinderen- „Wij geloven dat dit slechts onge veer een derde van het totale aan tal is", aldus de heer Davis. een soort voorbeeld wil nemen. Om dat men er conclusies uit wil trekken, die thuis, in Nederland, in „Nimwe- gen", te gebruiken zijn. De communistische partij in La- tijns-Amerika schiet volledig te kort in het veranderen van de structuur, omdat zij niet van de werkelijke situatie ter plaatse uitgaat, maar van dogmatische theorieën, die eenvoudig met de werkelijkheid niet kloppen, aldus Gerassi. Bovendien worden zij van Moskou uit beïnvloed. Daarom ook zijn overal nieuwe, revolutionaire comités opgekomen zoals trouwens ook in Frankrijk die zich er toe zetten in de strijd theorieën te vor men, die zij nodig achten om hun doeleinden te bereiken. AMSTERDAM (ANP) De zwen del met auto's, die dezer dagen aan het licht kwam en waarin tot dusver vier verdachten zijn aangehouden, betrof steeds uit Duitsland ingevoer de BMW's. Bij de fraude zijn twee garagebedrijven in Amsterdam, een in Haarlem, een in Woubrugge, en enkele „losse" handelaren betrok ken. Volgens commissaris, P. L. Land man van het bureau Singel in Am sterdam werden op deze wijze sinds december vorig jaar enkele tiental len „vrijwel nieuwe" auto's gekocht. Hij schatte dat de handelaren met hun oplichtingen een extra-winst van 60 tot 100.000 gulden maakten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel nog slechts een half jaar aan het werk, heeft het team, dat onder leiding van commissaris-generaal mr. J. Cals de Nederlandse inzending voor de wereldtentoonstelling van 1970 in Osaka (Japan) verzorgt, al zoveel voorbereid, dat dezer dagen de bouw van het paviljoen aan een aannemer kan worden ge gund. „Ik gruw van het woord pavil joen, liever noem ik het een gro te communicatiemachine, waarin vooral door middel van filmische beelden aangevuld met objec ten de grote openheid van een klein land zal worden getoond. Het jaarbeurskarakter willen wij vermijden. De bezoekers zullen helemaal niet behoeven te lopen. Ze worden met roltrappen door ons gebouw gevoerd", aldus prof. J. Bakema, die met collega-archi tect ir. C. Weeber (beiden van de T.H. te Delft) het gebouw heeft ontworpen. Nederland heeft op de Expo '70 een terrein van 4000 vierkante meter toe gewezen gekregen. Daarvan zal 1700 vierkante meter worden bebouwd, 1400 vierkante meter wordt gebruikt voor het aanleggen van vijvers. Het Nederlandse terrein ligt volgens de vormgevers van het paviljoen zeer gunstig. Vanuit het midden van het Expo-tcrrein heeft men er onbelem merd uitzicht op. De vormgevers gaan dit uitbuiten door een hoog gebouw met een opvallende plastische vorm te stichten. Op het expositieterrein worden tal rijke waterlopen aangebracht. Aan een ervan ligt het Nederlandse pavil joen. Door dit op zijn beurt te omge ven door water, ontstaan als het ware dijken, die een specifiek Nederlandse situatie scheppen. Het Nederlandse gebouw (zie foto: maquette) bestaat uit een complex kubusachtige delen, die trapsgewijs tot 30 meter hoogte opklimmen en een om het centrum schroevend ge heel vormen, dat steunt op vier in het water geplaatste torens. Behalve het entreegedeelte ligt de onderkant van het gebouw 2,30 meter boven het terrein. Daardoor ontstaan een pas sage en een plein, waar men beschut tegen zon en regen vlakbij de vijvers kan verblijven. Het paviljoen heeft een T-vormige onderbouw. Hieronder bevinden zich op de begane grond twee in eikaars verlengde liggende „wachtstraten" waar de informatie reeds begint en die toegang geven tot een centrale bal, waar de roltrappen beginnen, die de bezoekers brengen naar restaurant, j theater, ontvangstgedeelte en, uiten aard, de expositieruimten. Deze ruim. ten drie met elkaar één geheel vor. I mende cabines met een oppervlak:? van elk ruim 250 vierkante meter, worden in hun constructie en inde ling dienstbaar gemaakt aan film- ea I geluidsprojectie, de tentoonstellings. I vorm die kenmerkend wordt voor ds F Nederlandse afdeling. Helemaal bo-1 ven krijgt men een bijzonder uitzicht over het hele Expo-terrein. De ligging van het Nederlands» terrein heeft nog een voordeel. Over het gehele Expo-gebied loopt name lijk een verhoogd stelsel van rollende trottoirs. Vlak bij de Nederlandse af. deling komt er een station in dit stel. sel, dat via een loopbrug op de rol. trappen van het Nederlandse gebouw aansluit. De bezoekers behoeven dus nauwelijks te lopen als z(j circa drie kwartier Nederland gaan „doen". Het gebouw krijgt een staalskelet, dat aan de buitenkant wordt bekleed met vlakke asbestplaten, die in heldere kleuren worden beschilderd. Het medium film zal, zoals reeds opgemerkt, een belangrijke rol 1 gen bij de presentatie van Nederland, De cineast Jan Vrijman gaat, samen met ontwerper Wim Crouwel, de nieuwe aanpak realiseren. Uitgangs punt wordt de toepassing van de ..muliple screentechniek", die meer. clere projecties op meerdere schar- men tegelijk mogelijk maakt. Beeld en geluid omgeven de bezoeker. Lo. pend of door roltrappen vervoerd, gaat hij als het ware door een film heen. Dit schept interessante technische I problemen: een zeer groot aantal film- en diaprojectoren zal 12 uur per j etmaal, dag-in, dag-uit gedurende t half jaar onafgebroken en volkomes I synchroon vele kilometers film moe.| ten vertonen. De Expo '70 wordt van 15 maart j lot 13 september 1970 gehouden. Ei zullen 47 landen aan deelnemen, voorzover thans bekend. De aa van het terrein (330 ha) en de bouw van de Japanse paviljoens zullen 501 miljoen gulden gaan kosten. De deel nemende landen zullen samen 1,5 miljard uitgeven. Allerlei bijbehoren de projecten, zoals verkeersvoorzit- ningen rond en naar de Expo, zullen nog eens 6 miljard vergen. De Ne-1 derlandse afdeling zal omstreeks 1 miljoen gulden gaan kosten. Er word! gerekend op 30 miljoen bezoekers e de Nederlandse afdeling hoopt op een I bezoek van tien procent hiervan Maximaal zal men er 3600 bezoeken per uur kunnen „verwerken". f Ontdek de heilzame werking van bloed- 1 zuiverend Kruschen. Kruschen bevat zes actieve mineraten uit de meest beroemde bronnen. Kruschen,; wetenschappelijk sa mengesteld, verdrijft de onzuiverheden Uit uw bloed, verlost u van reumatische pijnen, ischias en spit. doet wg VANDAAG MORGEN 25 héle goeie sigaretten voor één -25* Kan dat wel? VANDAAG MORGEN Gegarandeerd door Louis Dobbelmann

de Stem | 1968 | | pagina 10