PZEM is geïnteresseerd in Wester schelde brug-tunnel Nieuw type vliedbergen? Dominee Gispen verlaat Terneuzen iyiB DIRECTEUR IR. T. BOGERD RONDWEG TERNEUZEN Motorenorder voor ^Schelde Aankoopbeleid gronden bekritiseerd In gesprek met regenmantels Felix Janssens MORGEN MAANDAG Hoogwater Commentaar Hunkeren in het Sloe Ai eo toe regen „IN DORDRECHT MEER MOGELIJKHEDEN" OPDRACHT PLEZIER Delta Vissers sluiten akkoord met andere verenigingen Ongewenste strooptochten Half jaar geëist voor diefstal van koper Rechtbank Middelburg In hoger beroep zelfde straffen geëist voor verkeersfouten RAAD HULST 3 DE STEM VAN ZATERDAG 2 NOVEMBER 1968 3 Raad wie komt dineren, a.l. ad op stelten, 14 j. indolero, 14 j. AS jhania, 18 j. )e bijbel, a.l. wee huurlingen, 18 j. neraal Custer van het Westen, Iden van Telemark, 14 j. slag van San Sebastian, 18 J. De nacht van hartstocht, en 20 uur De wijze kater lis De bruid droeg zwart, 18 J. ?rverse Manion, 18 j. Samson en het geheim yan i, 18 j. >edig weekend, 18 j. £E Lozanne 20 uur ■nsociëteit. EtZANDE tiaan 15 uur Schietinjg. IT ock 15 uur Schietinig. ïepper 15 uur Schieting. EEN irt 19 uur Prijskaarting. 15 uur Schieting. 9 - 13 uur ntoonstellinig. PAAL »r 15 uur Schieting 'E >ck 13 uur Schieting EN en 20 uur ig zingen de bossen; waaien om de rotsen, 14 G uur n van de Rio Grande, 14 J. 20 uur Apenjplaneet, 14 j. ert-Nys 14.30 uur Schieting gebouw 14.30 uur rs van het woud, a.l. 20 uur )t het donker is, 18 j. urs 19.30 uur nd the Alligators. ylder 15 uur Schieting j en 19 uur avinnen van Fu Manchu, 14 j. ad:sensaities, 18 j. •EN •a 15 uur 14 j* Jemin je naaste, maar vergeet v niet, 18 j. URG uur e kolonel, a.L De 10 geboden, 14 j. GENT shof 15 uur Schieting >IJK jk 15 uur Schieting É»EN n als onder vandaag era 14.30 uur Mater Dolorosa: In 't Witte Paard en 20 uur Romance in Le- |QT n als onder vandaag AAS n als onder vandaag ->n als onder vandaag pera 15.15 uur Het Hollandse 50 uur Opera Aïda uur De wijze kater ;n als onder vandaag EN 50 uur vig zingen de bossen; waaien om de rotsen, 14 J. agebouw 20 uur iot het donker is, 18 j. 20 uur aities, 18 j. DEN ra 20 uur 14 j. feURG uur eiboden, 14 j. hief 9.30-12.30 en 13.30-17.30 u. Lstelling „Vliedbergen in Zee- TEEN - 13 uur tentoonstelling. PEN en als onder vandaag uur Romance in Leningrad UT en als onder vandaag IAAS en als onder vandaag en als onder vandaag uur De wijze kater en als onder vandaag :n, zondag 3 november. Hans- .48 en 13.55 uur; Terneuzen 13.22 uur; Vlissingen 0.44 en ur; Wemeldinge 2.20 en 14.37 dag 4 november. Hansweert 14.32 uur; Terneuzen 1.51 en ur; Vlissingen 1.18 en 13.25 emeldinge 3.00 en 15.12 uur. Ir. T. BOGERD De parlementaire bedrijvigheid van de afgelopen week zou met enig recht „de parade van de vette kluiven" genoemd kunnen worden. Minister van Eco nomische Zaken, mr. De Block, sprak achtereenvolgens over de mo gelijkheden van een kerncentrale in het Sloegebied, over de plannen van een Franse ammoniakfabriek om een project van 200 300 miljoen met een paar honderd arbeidsplaat sen in (wellicht) het Sloe op te rich ten en over de fameuze pijpleiding Rotterdam-Antwerpen, die voor Zee land hoogst interessant kan zijn, als er een aftakking kan worden toege staan. Nu weet men in Zeeland langza merhand wel dat veel beloven, wei nig geven, de gek in vreugde doet leven, maar wij geloven dat de vette kluiven van minister De Block nu toch wat meer binnen het bereik van de gretige Zeeuwen zijn ge bracht. Met name gaat het om de kern energiecentrale. Elders op deze pa- gina zegt de directeur van de P.Z. E.M., ir. T. Bogerd, dat zo'n centrale, die het mogelijk maakt een concur rerend elektriciteitstarief te presen teren, als vestigingsfaclor voor de industrie, in één adem met de aan wezigheid van diep vaarwater ge noemd mag worden. Zowel voor de ammoniak- en zwaarwaferproduktie als voor de auminiumfabricage is goedkope elektriciteit van essentieel belang. elnu: een ammoniakproducent p 'int al op de stoep te staan. Het ranse aluminiumconcern Péchiney eweegt zich wat meer op de ach tergrond, maar voor ioeiden geldt at zij pas zullen besluiten zich in de Delta fe vestigen als zij verze- ji ner1 z'in van voldoende goedkope energie, die (ook dat we ten wij inmiddels) niet aan de aard- gaspot kan worden onttrokken. e toestemming van de regering °rn de eerste producerende kern centrale in het Sloe te 'aten bouwen 20u di'ts er niet te lang meer wor t gewacht in één klap een ein maken aan een |aar van stag- natie in de Zeeuwse ontwikkeling -naan<5fUiizic'lten voor zondag en ?f °P"estold door het KNMI: lapp»™ °e regen met geleidelijk iets gere temperaturen. mi!wSVuoruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland: Vooi zondag: -«,.n minder dan 3!) prol' -t min temp. van 2 tot 6 gra den I. en n.,i irual rn lemp. van pi i a on b .vel 'i t" en geheel droos pen"" A Rri i - i'1 -n' dm- 1 1 (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG De n.v. Pro vinciale Zeeuwse Electriciteits- maatschappij (PZEM) heeft le vendige interesse in de plannen voor een vaste oeververbinding over de Westerschelde. Dit houdt verband met een project dat de PZEM al gedeeltelijk ter hand heeft genomen: de bouw van een 150 kV-leiding tussen Goes op Zuid-Bevland en Westdorpe in Zeeuwsch-Vlaanderen in welk project ook de bouw van een 150 kV-station in Oostburg thuishoort i De nieuwe transportleiding zal de Westerschelde moeten kruisen. Wondt er gekozen voor een boven grondse verbinding, dus met behulp van de bekende elektriciteitsmasten, dan is het mogelijk om indien no dig de traospartspamning van 150 op b.v. 380 kilovolt te brengen- Wordt het een ondergrondse verbin ding, dus met kabels onder de Wes terschelde door, dan is capaciteits uitbreiding zeer kostbaar en boven dien moeilijk te verwezenlijken. Dat zou evenwel veel gunstiger worden, ais de PZEM haar kabels via de gedachte brugtuonel-combi- natóe over de Westerschelde, van Midden-Zeeland naar Zeeuwsch- Vlaanderen zou kunnen voeren. Van daar dat de PZEM de ontwikkelin gen rond de bnigtunnel-conibamtie met grote aandacht volgt Dat betreft uiteraard ook het tracé van de vaste oeververbinding. De PZEM heeft ui teraard het grootste belang bij een tracé dat globaal genomen het tra cé van de transportleiding, waar deze die Westerschelde moet kruisen volgt. Dit vernamen wij van de directeur van de n.v. „PZEM" ir. T. Bogerd, in een gesprek waarbij tal van za ken die betrekking hebben op de energieproduktie in Zeeland, de re vue passeerden. De snel stijgende jaaromzet van de n.v. PZEM wijst er op, dat de in dustrie in fors tempo meer energie- intensief wordt. De jaaromzet die bij de komst van ir. Bogerd in Zee land, nu circa vier jaar geleden, rond de 350 miljoen kilowattuur lag zal volgend jaar de één miljard kWh passeren. De PZEM zal dus, gelijke tred houdend met de industriële ontwik keling in Zeeland en deze zo moge lijk zelfs voor blijvend, haar produk- iiecapaciteit voortdurend moeten vergroten. Tegen het eind van dit jaar zal waarschijnlijk de satelliet centrale in de Nieuw-Nuezenpolder in bedrijf worden gesteld. Kort daar op volgt de tweede helft van een tweeling-eenheid in de centrale Zee land te Vlissingen. De eerste helft van deze eenheid van 75 a 80 mega watt is zonder kinderziekten in be drijf gekomen en heeft dan ook van stond af aan zonder onderbreking zijn bijdrage aan de elektriciteitspro- duktie geleverd. Overigens is het Nederlandse elektriciteits-koppelnet waarop ook de centrale Zeeland is aangesloten, sinds vorige week vrij dag verrijkt met de nog bescheiden bijdrage van de eerste kernenergie centrale in ons land te Dodewaard. Wanneer Zeeland de zo vurig be geerde kernenergiecentrale zal krij gen, kan nog niet worden voorspeld, aldus ir. Bogerd.' De offertes die ge daan zijn worden bestudeerd. Wel is het 20 goed als zeker, dat de kern energiecentrale een opwekvermogen van 400 a 450 megawatt zal bezit ten. Dat is de rendabele orde van grootte waarin men bij overigens gelijkblijvende omstandigheden bij uitbreiding van de elektriciteits- produktie in ons land denkt. „In de elektriciteitsproduktie, spe ciaal in een zich industrialiserend gewest, moet men elke gulden twee maal omdraaien als het gaat om de kostenfactor", aldus ir. Bogerd „Zo is het inderdaad een vuistregel dat een nieuwe elektriciteitscentrale een opwekvermogen van 400 a 450 MW moet bezitten, om een rendabele ex ploitatie mogelijk te makein, maar het is best mogelijk dat het ideaal van de lage produktiekosten beter kan worden bereikt door de bouw van tweeling-centrales, waarin bij elkaar twee machines van elk 200 MW opwekvermogen met één bedie- ringscentrum staan, in plaats van één grote machine met 400 MW op wekvermogen. De kleinere machines kunnen als zij uit een bouwserie af komstig zijn. als standaardeenheid qua investering even goedkoop te exploiteren zijn als de ene grote eenheid". De factor van de kosten omspeelt ook het tot de verbeelding sprekende project van de PZEM in de Nieuw Neuzenpolder. Hier wordt een voor de stroomvoorziening van Zeeuwsch-Vlaanderen bedoelde sa tellietcentrale annex waterontziltings installatie gebouwd. De waterontzil- tingsinstallatie werkt op de lagedruk- stroom uit de turbogeneratoren die voor de stroomopwekking worden ge bruikt. daardoor is de situatie ont staan, dat de n.v. PZEM plotseling fabrikant van ontzilt zeewater is ge worden. Om'at de PZEM zich nu eenmaal biet met de distributie van water ezighoudt. wordt het ontzilte wa- r afgeze aan de n.v. industriewa- r-ve M'zicning - nieuwe stijl, die mr de doorverkoop zorgt. T-1 'p ~ze situatie heeft de diree- •i "f" de n.v. Wat-erleidingmaat- 'i .Midden-Zeeland" ir. T. n'augs protest aangete- niet iuist lal 1 i -.-at de .vin- .o „-.i. ju. Bogerd zegt hier-l van: „De waterontzilting is alleen op een rendabele manier mogelijk, in dien het gebeurt als aanvulling op een proces van energie-opwekking. De ontziltingsmstallatie werkt op een waardevol residu van de elektriei teitsproduktie in de centrale: de lu- gedruk-stroom. In principe zou de PZEM ook deze stroom „over de schutting" aan de waterleidingmaat schappij kunnen leveren, die dan in een aparte installatie het water zou kunnen ontzilten. Maar wat zou hiervan het gevolg zijn? Er zouden twee afzonderlijke installaties ont staan, elk met hun eigen personeel waardoor de kostprijs van het wa ter hoger zou worden dan bij de op zet van nu, waarin de kilowattuur- prijs ten gunste komt van de prijs van het water". „Ik geef toe dat bij een kleine cen trale, van b.v. 25 MW, de proble men van beheer nog niet zo om vangrijk zijn, maar bij uitbreiding van het opwekvermogen word,t dat anders. Overigens is de waterleiding maatschappij, wat haar winningsmo gelijkheden betreft, wel vaker op derdien aangewezen. Dat geldt n.l. ten aanzien van het oppervlaktewa ter uit België en van het water uit de spaarbekkens in de Biesbosch dat men in de toekomst zal moeten be trekken". TERNEUZEN In Terneuzen- West wordt op het ogenblik met man en macht gewerkt aan de voltooiing van de rondweg over de gedempte middenkanaalarm. Het weggedeelte tussen de brug over het noordelijk hoofd van de binnenvaartsluis en het postkantoor is vrijwel gereed. Het 'verkeer maakt er al een be scheiden gebruik van. Intussen is een begin gemaakt met de aanleg van een klinkerweg, die een tijdelij- ïding straat in de Terneuzense binnenstad. Voorts wordt gewerkt aan het deel van de nieuwe verkeersweg ,die zal aansluiten op de weg over de voor malige Schependijk. De grootste moeilijkheden betreffende de nieuwe verkeerswegen in Terneuzen zijn thans achter de rug. Nog voor hS. eind van dit jaar hoopt men het verkeerspatroon genormaliseerd te hebben. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In Dordrecht heb ik meer mogelijkheden om evangeli satiewerk te doen. Als jongen van ze ventien heb ik altijd al evangelisa tiepredikant willen worden. De speel ruimte buiten de kerkmuren trekt mij bijzonder aan. Op dit grote ter rein zijn nog zoveel buitenkerkelijke christenen, die door allerlei oorza ken de aansluiting met de kerk moei lijk kunnen vinden. De enige moge lijkheid waar de kerk wezenlijk kerk kan zijn, wil zij aan haar opdracht beantwoorden, is om als gemeente in de gemeenschap te midden van de wereld te zijn". Aan het woord is dominee Gispen, gemeentepTedikamt van de gerefor meerde kerk te Terneuzen die het beroep naar de gereformeerde kerk in Dordrecht heeft aanvaard. Hij zal daar de zesde predikant zijn en zich speciaal bezighouden met het werk onder de jeugd en op maat schappelijk terrein. Het is de bedoe ling dat ds. Gispen in maart naar zijn nieuwe standplaats vertrekt. Ds. Gispen (39 jaar) kwam in ju ni 1964 uit Schagen naar Terneuzen. Hij was in zijn 31e jaar predikant geworden. „Ik vond en vind het trouwens nog altijd ongewoon boei end om hier in Zeeuwsch-Vlaande ren te werken. Voor mensen met een pioniersgeest die iets willen openbreken en opbouwen, is dit een ideaal gebied. In de vier jaar dat ik hier heb mogen werken, is er veel veranderd. De structuur van de gemeenschap is veel meer openge broken. De kerk heeft daar *eker haar aandeel in gehad". De gereformeerde kerk van Ter neuzen telt 1450 leden. Dominee L. Berger en ds. Gispen nemen van dit aantal elk de helft voor hun re kening. Ds. Gispen houdt zich voor al met jeugdwerk en jeugdzorg be zig. De gereformeerde kerk in Dor drecht omvat 5500 leden. Dominee Gispen: „Ik geloof dat het werk, waarin ik mij heb gespeciali seerd en dat ik een dubbele opdracht zou kunnen noemen, in Dordrecht beter tot zijn recht zou kunnen ko men. Je zou dat kunnen vergelijken met het apostolaat in de katholieke kerk, dat immers ook een missionai re strekking heeft. Er is voor ons nog zoveel te doen in het grensgebied tussen kerk en wereld. Hoeveel men iën zijn er niet die de band met de officiële kerk zijn kwijtgeraakt. Zij moeten weer op weg worden gehol pen, ieder in zijn eigen ievenssitua- tie naar het evangelie". L aunsji Gispen zegt met plezier terug te zien op zijn werk ais ge- Ds. W. H. GISPEN meentepredikant te Terneuzen. „In dit ontwikkelingsgebied met zijn snel uitbreidende industrie krijg je'voort durend te maken met allerlei struc tuurvraagstukken. De autochtone be volking moet zich leren aanpassen aan de zich snel wijzigende omstan digheden en nieuwkomers moeten op gevangen worden, opdat zij zich hier spoedig thuis voelen". En hij voegt eraan toe „Het was niet altijd even gemakkelijk maar gelukkig bestaat er tussen ds. Berger en mij een dat mag je gerust zeggen unieke samenwerking. Wij zijn niet alleen collega's maar ook vrienden. Dat kom je niet al te vaak tegen". Ds. Gispen is in Terneuzen voor zitter van de interkerkelijke stich ting voor jeugd- en volwassenwerk, waarvan het clubhuis De Sluis aan de Dijkstraat uitgaat. Verder heeft hij zitting in het algemeen bestuur van het op te richten zeemanshuis. En hij is lid van de culturele advies raad van de gemeente Terneuzen. (Van een onzer verslaggeefsters) BERGEN OP ZOOM De Federa tie Delta Vissers houdt op zaterdag 9 november een algemene vergadering in het Provoosthuls te Bergen op Zoom. Tjjdens deze bijeenkomst, die 's middags om 1 uur begint, zullen aan de winnaars van het Delta-kam pioenschap de prijzen worden uitge reikt. Aan de vergadering zal worden voorgesteld de contributie voor 1969 vast te stellen op tenminste 2,50 gul den per lid. Volgens het federatie bestuur is een dergelijke contributie noodzakelijk om tot een doelmatig financieel beheer te komen. Verder komt een voorstel aan de orde deel te nemen aan de Vereniging Beheerseenheid Zuidwest-Nederland. In een toelichting bij dit voorstel wordt opgemerkt dat na diverse be sprekingen tussen de federaties: Be heerseenheid Brielse Maas, Federatie de Maas en de Delta Federatie over eenstemming is bereikt over de op richting van de Vereniging Beheers eenheid Zuidwest-Nederland. Alle leden die aangesloten zijn bij één van de genoemde federaties zul len in alle wateren die toebehoren of in beheer zijn van die federaties mogen vissen. Aan de orde komt verder om ook in het voorjaar van 1969 weer forel uit te zetten in het Veerse Meer. De fe deratie heeft voor dit doel een bedrag van 15 tot 20.000 gulden beschikbaar. Dan zal, als de vergadering ermee akkoord gaat, een werkcommissie worden ingesteld die zal nagaan in hoeverre de federatie havens moet exploiteren voor visboten. Het fede ratie-bestuur meent dat een dergelij ke commissie nodig is om een goed viswater beheer te kunnen voeren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor de rechtbank te Middelburg heeft vrijdag de officier van justitie, mr. P. Roscam Abbing, tegen de 19-jarige opkoper H. O. uit Ber gen op Zoom wegens diefstal een gevangenisstraf van een half jaar met aftrek van voorarrest geëist. Tegen de 27-jarige scharenslijper L. W., die O. bij een deel van zijn ac tiviteiten had geholpen, vorderde de officier een gevangenisstraf van vijf maanden, eveneens met aftrek van voorarrest en daarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank zal op vrij dag 15 november uitspraak doen. O. was met zijn busje naar Yerseke getogen en had daar bij de vuilnisbelt geel en rood koper en brons in zijn auto geladen en meegenomen. De metaalhandelaar De J. in Ber gen op Zoom bleek bereid hem voor een zacht prijsje van de gestolen waar af te helpen. Bij de volgende onderneming werd O. vergezeld door W. In Hansweert en Lewedorp stalen ze stukken kabel en haspels van de PZEM. Het autootje bleek echter te zwaar beladen. Onderweg naar Bergen op Zoom weigerde het voertuig verder dienst, waarop het tweetal de reis te voet voortzette. Door hun haveloos uiterlijk trokken de mannen de aan dacht van de politie. De president van de rechtbank, mr. P. van Empel, wees er nog op, dat men hier bepaald niet op dergelijke strooptochten vanuit Brabant is ge steld. In het Zeeuwse landschap komen merkwaardige oneffenheden voor, die de naam „vliedbergen" dragen. Vorige week waren deze terpachti ge oneffenheden zelfs het onderwerp van een symposium. De laatste maanden zijn er evenwel alom op Zuid-Beveland nieuwe „vliedbergen" ontstaan: in casu de opritten voor de talrijke viaducten die straks als kostbare kunstwerken deel zullen uitmaken van de nieuwe rijksweg 58. Op de foto: een „vliedberg" in ro mantisch herfstlicht bij 's-Heer Arendskerke, waar een dubbel via duct zal komen, dat zowel de enkel- baans industriespoorlijn als de nog in tekentafelstadium zijnde verbin dingsweg tussen Goes en het indu striegebied Vlissingen-Oost zal over bruggen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De officier van justitie bij de rechtbank te Middel burg, mr. P. Roscam Abbing heeft in hoger beroep dezelfde straf tegen de molenaar D. R- uit Heinkenszand geëist als waartoe deze door de kan tonrechter te Middelburg eerder was veroordeeld. R. was de provinciale weg bij Heinkenszand overgestoken zonder voldoende voorrang te verlenen. Hij kwam in botsing met een auto op deze weg. R. kreeg daarvoor een boete van honderd gulden terwijl hem de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden werd ontzegd. Ook de bedrijfsleider A. K. uit Ka- pelle was in hoger beroep gegaan van een veroordeling door de kan tonrechter te Middelburg. Hij had een boete van twintig gulden ge kregen voor het rijden door een rood stoplicht op een kruispunt in Goes. De officier vorderde ook hier die zelfde straf als de kantonrechter. Uitspraak in beide zaken op 15 no vember. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De motoren voor twee zogenaamde „multi-purpose"- scliepen, die gebouwd worden door scheepswerf P. Smit jr. in Rotterdam zullen worden geleverd door de N.V. Kon. Mij. De Schelde in Vlissingen. Het zullen Sulzer motoren zijn van een nieuw type, met een maximum vermogen van 16.000 a. p. k. waarmee de schepen een snelheid van 21 mijl per uur kunnen halen. De schepen, die een draagvermogen hebben van 12000 ton, zijn ontwor pen door Sea Transport Engineering te Amsterdam. Zij zullen worden ge bruikt in de zogenaamde Trident- dienst, die de KNSM samen met twee Latijns-Amerikaanse rederijen onder houdt tussen havens in noordwest- Europa en Venezuela en Columbia. De schepen zijn geheel ingericht voor mechanische ladingbehandeling. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het raadslid J. Mar tens heeft tijdens de gisteravond ge houden raadsvergadering te Hulst gezegd te betwijfelen dat b. en w., alvorens tot onteigening over te gaan in alle gevallen geprobeerd hebben langs minnelijke weg gronden te ver krijgen voor de realisering van het bestemmingsplan West III. Burgemeester P. Molthoff reageer de hierop als volgt: „We zijn wette lijk verplicht de minnelijke weg te bewandelen. Somt worden er echter eisen gesteld, die domweg niet te to lereren zijn. Niettemin blijven we verplicht de zaak zo sympathiek mo gelijk af te handelen en dat wordt ook geprobeerd". We komen nader op deze vergade ring terug. (ADVERTENTIE) P.M. vein de Walle hulst mam GENTSESTRAAT (WE hebben het mini-cursus zelfver dediging voor dames genoemd", ver telt de heer Felix Janssens, eigenaar van een aantal sportscholen in West- Brabant en Zeeland. In korte tijd wil hij namelijk vrouwen leren wat ze. moeten doen als ze op straat, of waar dan ook, door mannen worden las tiggevallen. „Het idee is in juni van dit jaar ge boren. Samen met mijn leraren heb ik er veel aan zitten dokteren en nu is er een cursus van tien lessen sa mengesteld. Als de dames die tien lessen achter de rug hebben, dan kun nen ze elke kerel weerstaan. Ten minste in eenvoudige situaties. eHt weten hoe je moet reageren als ie mand plotseling met een mes steekt is natuurlijk niet in tien lessen te leren". WAAROM hij zo'n cursus heeft uitge dokterd? „Ik ben allang van mening dat dames iets van zelfverdediging moeten leren. Het is belangrijk voor hen. Ze lopen dan wat rustiger over straat en hebben ook meer zelfver trouwen De cursus is sterk op de praktijk gericht. Het is belangrijk dat ze op de meest gekke aanvallen direct een effectieve reactie hebben. Als een vrouw wordt vastgepakt is het van groot belang dat ze zich direct kan losmaken. Als je bijvoorbeeld weet hoe je een pink moet vastpakken, nou dan laat een aanvaller al meteen los. Het volgen van zo'n cursus is voor dames ook belangrijk omdat ze dan gewend zijn om aangevallen te worden. Ze raken dan niet meteen in paniek en gaan gillen. Verder le ren we ze eenvoudige valletjes om enige handigheid te krijgen in snel opstaan. Natuurlijk is er ook wat conditietraining bij". „IN die tien lessen krijgen de dames een compacte massa stof te verwer ken. De handelingen, die ze dan le ren, zijn geput uit judo, jiu jitsu en karate. Ze leren ook verschillende gemene trucjes, want het gaat er toch om een man zo snel mogelijk buiten gevecht te stellen. Misschien gebeurt het bij de eerste tien lessen ook wel dat de dames het interessant gaan vinden en verder willen gaan. Dat is dan natuurlijk fijn, want hoe meer ze leren hoe beter ze zich tegen aan vallers kunnen verdedigen. Ik geloof dat tegenwoordig, nu je dagelijks hoort en leest van aanrandingen, de vrouw eigenlijk veel meer van zelf verdediging moet weten".

de Stem | 1968 | | pagina 3